Page 1


A Y I N

15 Aralık - 15 Ocak 2018

P A N O R A M A S I

4


COLOFON / KİMLİK

İÇİNDEKİLER

Prijs € 3,50

Yıl-Jaar 21 l Nr. 199 l 15 Ocak - 15 Şubat 2018

Aylık düşünce, aktüalite ve haber dergisi Platform Dergisi her ayın 15’inde yayımlanmaktadır.

Sahibi / Uitgever SRC

Genel Yayın Yönetmeni / Hoofdredacteur Ebubekir Turgut

Yazı İşleri Müdürü / Eindredacteur Selim Turan

Hollanda’da insan haklar

Müzik / Magazin Sümeyye Betül Turgut

Danışma Kurulu Dr. Kutlay Yağmur, Orhan Selim Bayraktar, Veli Yücesan, Sadık Yemni, Sabahattin Uçar, Prof. Dr. Özcan Hıdır, Hatice Turgut, Okan Akın, Drs. Armand Sağ, Ali Osman Biçen, Kasım Akdemir, Dr. Halil Aktaş, Sevinç Karakaya, Hüseyin Kerim Ece

HABERLER 10

Hollanda’da yaralı askerleri uyuşturucuyla tedavi edecekler

11

İflas eden şirket sayısı azaldı

12

Hollanda’da uyuşturucu can almaya devam ediyor

Selim Turan, Enes Akın, Özlem Özyol, Münevver Esra Turgut, Tarık Akgün, Selçuk Öztürk, Mustafa Toga, Hatice Söylemez, Banu Çelik, Ebru Özgüner, Hasibe Kiraz, Ahmet İri, Mustafa Koyuncu, Sermin Alkan

14

Rutte, yerel seçim kampanyasını Türkiye ile başlattı

16

Zenginler, geçen yıldan daha da zengin..!

16

Çiçek borsası Flora Holland cirosunu arttırdı

Reklamlarınız İçin / Advertentie

18

Hollanda’da ilgi odağı oldu

20

Seçmenin politikacıya güvenini kazanmalıyız

Bu Sayıda Katkıda Bulunanlar

22

Çocuklara daha yüksek puan almaları için baskı yapmayın

M. Kübra Turgut, Cezmi Doğaner, Ali Durmuş, Mehtap Kayaoğlu, Özlem Özyol, Veyis Güngör, İlhan Karaçay, Sevinç Karakaya, Murat Gedik, Nejat Sucu, Burhanettin Carlak, Tac Foto

24

Avrupalı siyasetçilerin nefret söylemleri

26

Hollanda’nın insan hakları karnesi kırıklarla dolu

34

Müsiad Utrecht, İşadamları ile kahvaltı programında buluştu

36

‘İntihar Kooperatifi’ 300 kişiye ölümcül toz verdi

38

Amsterdam’da türkü ve turna coşkusu yaşandı

41

Ve yarış başladı!

42

Hollanda’daki Irak Türkleri Amsterdam’da buluştu

43

Borçlarınızdan kısa zamanda kurtulmanın yolu

43

“Afkoop tegen finale kwjting”

48

Arnhemli Türk işadamları resepsiyonda buluştu

Haber Araştırma

020 - 614 53 63

Hukuk Danışmanı Av. Ejder ve Nürsel Köse, Av. İsmet Özkara

Abone Ücreti Hollanda Senelik 35,- euro. Belçika 70,- euro. Diğer Ülkeler 85,- euro. Dağıtım: Hollanda Geneli

Tasarım / Layout:

INFO@KARIZMAMEDIA.NL WWW.KARIZMAMEDIA.NL

Yazışma Adresi Postbus 90460 1006 BL Amsterdam

50

Hastalık Sigortası Kanunu

Tel: 020-6145363 Fax: 020-613 24 23

52

Halkımızı CDA’da daha kolay temsil edebileceğimi tahmin ediyorum

E-mail: info@platformdergisi.com

54

MÜSİAD Rotterdam, 2018 yılı çalışma faaliyetlerini açıkladı

www.platformdergisi.com

58

Stresten yemek yiyip kilo almayın

60

Hollanda’da konut satışları rekor kırdı

62

Hollanda Senatosu’ndan Organ Bağışı Yasası’na onay

65

Avrupa yine insan yakmak mı istiyor?

70

Hollanda’da uitzendbureau’lar ayrımcılık yapıyor

72

Bu diyet kış boyunca hasta olmamanızı sağlıyor

l

l

/Platform Dergisi

@DergisiPlatform

/pub/platformdergisi/62/a96/634

platformdergisi

Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara ve reklamların içeriğinden reklam verenler sorumludur. Doğacak hukuki sorumluluk hiçbir şekilde dergimizi bağlamaz. Dergimizde yer alan yazı, resim, karikatür ismimiz belirtilmek süretiyle kullanılabilir. Reklamlar müsade aşınmadan kesinlikle kullanılamaz.

ISSN: 1574-022638-4014-29 8-13 15 Aralık - 15 Ocak 2018

4

Hollanda’da konut satışları rekor kırdı


Dünya görüşleri ne olursa olsun, evrensel insan haklarına saygı duyan herkese açığız

HUKUK 49 Aile birleşimi için maaş kriterine dikkat!

EVLİLİK OKULU 56 Eşinizi Eve Bağlamanın Yolu

AYIN TESTİ 66 Dost musun, arkadaş mısın?

SAĞLIK 72 Bu diyet kış boyunca hasta olmamanızı sağlıyor

74 YEMEK 78 BULMACA


R Ö P O R T A J

DÜNYA GÖRÜŞLERİ NE OLURSA OLSUN, EVRENSEL İNSAN HAKLARINA SAYGI DUYAN HERKESE AÇIĞIZ Rö p o r taj : Öz le m Öz yo l

Hollanda’da ilk yayınlanan Türkçe dergilerden Platform Dergimizin 21 yıla girmesi nedeniyle Platform ve Kadın

dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Ebubekir Turgut ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. İlgi ile okuyacağınızı umuyoruz.

15 Ocak - 15 Şubat 2018

6


R Ö P O R T A J

SÖYLENEN ve “bağımlılık yaratan bağımsız bir dergi”

BIZ ÖZGÜR DÜŞÜNCEDEN YANAYIZ

P

latform Hollanda’nın Hyde Parkı vazifesini görmektedir. Türkçe yayınlanan 21 yaşında bir dergi Platform. Dergimizin kendine has bir kitlesi ve özgürlük iddiamız var. Medyadan nefret etme kendin medya ol mantığına sahip bir kaç genç arkadaşın omuz omuza vererek çıkarttığı Platform bugün farklı bir güç olabilmenin kıvancı içinde. Hiçbir ayrım yapmaksızın Hollanda da gündemi yansıtmaya çalışan ve 21 senedir aylık olarak aralıksız yayınlanmaktadır. Hiç kimsenin kendi özgür alanlarımızı daraltmasına müsaade etmeyeceğiz.

HOLLANDA’NIN HYDE PARKI’YIZ Hollandalı Türklerin, bu ülkenin gündemini tutacak haber,yorum,düşünce organına ihtiyacı vardı. Bu boşluğu doldurmak amacıyla yola çıktık. Bizi bize anlatmaya, Anadolu’nun küçük bir kasabasında yaşar gibi yaşayıp, o kasabada yazar gibi yazmaya, biraz ara verip, Amsterdam’da, Hollanda’nın başkentinde yaşadığımızın farkında olduğumuzu yazılara dökelim, Hollanda’daki bizi etkileyen önemli gelişmeleri irdeleyelim, istedik. İşte bu noktada PLATFORM imdadımıza yetişti. Medyanın etkileme gücünü kabul etmek zorundayız. Düşüncelerimizi yaymak için de –ulaşabildiğimiz- her iletişim aracını kullanmalıyız. Her şeyin özgürce söylenebildiği Londra’nın ünlü Hyde Parkı’ndan esinlenerek, her düşünceden düzeyli yazılara yer veren, insanları düşünmeye iten,  “Çok sesli, çok renkli, toplumu kucaklayan ve hayata gülümseyen düzeyli bir dergi”.  Özgür bir tartışma platformu oluşturup, YENİ ŞEYLER

BAĞNAZ DÜŞÜNMEYEN, ÖTEKILERE KUCAK AÇAN, BENDE VARIM DIYEN HERKESE AÇIĞIZ Bağnaz düşünmeyen, ötekilere kucak açan, bende varım diyen herkese açığız

Hollanda gündemini ve siyasetini Türkçe aktaran ve yorumlayan bir dergiyiz. Çok sesliyiz. Kendi dergimizin sahibiyiz. Hollanda’da aydınlık geleceğe ışık tutmaya çalışıyoruz. Toplumun geneline hitap ediyoruz. Bizi kimin göğsü yada poposu ne kadar büyük, kim nerde kiminle eğleniyor, içiyor yada eğlendiriyor fazla da ilgilendirmiyor.

Dünya görüşleri ne olursa olsun, evrensel insan haklarına saygı duyan herkese açığız. Yalnız meşru ve genel kabul görmüş ahlak kural ve değerlerine uygun yaşayanlara değil aynı zamanda düzene “aykırı” veya “marjinal” yaşam yolu seçmiş insanlara da saygılı bir kürsüyüz. Bağnaz düşünmeyen, ötekilere kucak açan, bende varım diyen herkese açığız. Burası bir buluşma noktası.

HOLLANDA’DA AYDINLIK GELECEĞE IŞIK TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ Küresel köyün delileriyiz biz. Sağ, sol, din, mesep, ayrımı yapmadan gördüğümüz her kuyuya taş atıyoruz. Bu hem ilgi uyandırıyor, hem de tepki çekiyor. Hollanda gündemini ve siyasetini Türkçe aktaran ve yorumlayan bir dergiyiz. Çok sesliyiz. Kendi dergimizin sahibiyiz. Bağımsızız ve kar amacı gütmüyor, beş para almadan yazıyor çiziyoruz. Hollanda’da aydınlık geleceğe ışık tutmaya çalışıyoruz. Toplumun geneline hitap ediyoruz. Bizi kimin göğsü yada poposu ne kadar büyük, kim nerde kiminle eğleniyor, içiyor yada eğlendiriyor fazlada ilgilendirmiyor.

SELMA AYSEL ILE EVLENIRSE HABER YAPARIZ Sadece Türk’ün Türk’e haberini vermek istemiyoruz. Hollanda gündemini ve siyasetini Türkçe aktaran ve yorumlayan ➜

7


R Ö P O R T A J

bir dergiyiz. Salim’in Selma ile evlenmesi fazla bir haber değeri ifade etmiyor. Ancak Selma, Aysel ile ya da Salim, Mehmet ile evlenirse biz haber yaparız.

tanıyan entelektüel boyuttaki dostlar Platform ‘un tarafsız ve objektif yayın ilkesinden dolayı büyük özveri ile desteklemekteler. Hatta Hollanda’daki sivil toplum örgütlerinin yönetiminde bulunan çok sayıdaki yöneticisi dergimize desteklerini esirgememekteler.

HOLLANDA’DAKI YEREL TÜRK MEDYASI ILE BIR BÜTÜN IÇINDE FARKLI BIR PLATFORM’A SAHIBIZ Hollanda’daki Türk medyasının bir kaç senelik geçmişini incelediğimiz zaman dosya nedir doyurucu röportaj nedir göremezsiniz. Biz medyaya yayıncılıkta tatlı bir rekabeti getirdiğimize inanıyorum. Bir zamanlar materyalist kafayla sex hatları yayınlayarak ailenin temeline dinamit koymaya çalışan yayınlar, şimdi kaba tabirle dükkanı kapattılar. Oysa Aile bir toplumun temel taşıdır. Bunu yıpratmaya kimsenin hakkı yokdur.Biz ilkeli yayıncılığın yolunu açtık. Birkaç cild kitap olacak ve kütüphanelerimizde saklana bilecek dosyalarımız, röportajlarımız var.

SÖYLEYECEK SÖZÜ OLAN HERKESE SAYFALARIMIZ AÇIK Söyleyecek sözü olan herkese sayfalarımız açık. Ama… bazı evrensel ilkeleri daha baştan kabul eden herkese… Kişilerle uğraşılmayan, yalnızca düşüncelerin ele alındığı bir dergi PLATFORM.

EĞITIMI ÖNEMSEMEYEN TOPLUMLAR BAŞARILI OLAMAZLAR

Söyleyecek sözü olan herkese sayfalarımız açık. Ama… bazı evrensel ilkeleri daha baştan kabul eden herkese… Kişilerle uğraşılmayan, yalnızca düşüncelerin ele alındığı bir dergi PLATFORM.

Kimsenin özgür alanımızı daraltmasına, yok etmesine izin vermeyiz. Sosyal haklarımızın kısıtlanmaya çalışıldığı, hayat şartlarının tamamen düştüğü şu ortamda cemaatçilik, grupçuluk, sağcılık, solculuk, meshepçilik yapmaya vaktimiz yok. Zaman birlikte hareket ederek hakkımızı korumak ve savunma zamanıdır.

HOLLANDA’DA KÜÇÜMSENMEYECEK ORANDA GIRIŞIMCILERIMIZ VAR Hollanda’da azımsanmayacak oranda girişimcimiz var. Platform ve kadın Dergisi olarak sürekli girişimcilerimize açık olduk. Girişimcilerimizin sorunlarına çözümler üreten özel dosyalarımız oldu. Onların hak ve hukukunu bir medya olarak savunma, sorunlarına çözümler üretmeyi bir görev olarak görüyoruz.

KÜLTÜR VE SANATI ÖNEMSIYORUZ Yayın süremizce kültür ve sanatı önemsedik. Şair ve yazarlarımızın yetişmesine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Hatta her sene Avrupa çapında şiir yarışmaları organize ettik.Yine devam ettirmeyi düşünüyoruz.

HOLLANDA’NIN BIRIKIMI BIZDE Hollanda’da düşünen, eli kalem tutan daha doğrusu Hollanda’yı yakından 15 Ocak - 15 Şubat 2018

Maalesef fazla okuyan bir toplum değiliz. Eksisi ve artısı ile Hollanda’da çok sayıda yayın bulunmakta. Bu yayınlardan faydalanacağımız çok şeyler var. Biz Platform ve Kadın Dergisi olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Eğitime özel ilgi gösteriyoruz. Eğitimle alakalı bir kaç sayımız oldu. Hollanda’da Türkçenin yaşatılması için imkanlarımız nispetinde destek veriyoruz. Ayrıca eğitime yönelik bütün çalışmalara Platform olarak açık olduğumuzu belirtmek istiyorum.

8


R Ö P O R T A J

HOLLANDA’NIN HER ŞEHRINDE VARIZ PLATFORM Hollanda’nın her şehrinde. İleriye yönelik elbette planlarımız var. Dergimizin ekonomik boyutunu sponsorlarımızdan aldığımız reklamlardan ve abonelerimizden karşılamaktayız.

BAYANLARIMIZ KENDI DERGILERINE SAHIP ÇIKMAK ZORUNDA Hollanda’da bir ilki Hatta Avrupa’da bir ilki başardık. Hollanda’da 11 sene önce başlattığımız aylık Kadın dergisi bütün özverilerle devam etmekte.Bayanlara hitap eden düzenli Avrupa’da tek dergiyiz. l

9


A Y I N

P A N O R A M A S I

Hollanda’da yaralı askerleri uyuşturucuyla tedavi edecekler Hollanda’da çatışma bölgelerinde görev yaparken yaralanan ve travma sonrası stres bozukluğu yaşayan askerlerin tedavisinde, ekstazinin etkin maddesi MDMA kullanılıyor olan Leiden Üniversitesi psikotravmatoloji uzmanı Prof. Dr. Eric Vermetten, Volkskrant gazetesine yaptığı açıklamada uyuşturucunun, travma sonrası stres bozukluğunu yüzde 83 oranında tedavi ettiğini söyledi. “GERÇEK OLAMAYACAK KADAR GÜZEL” Hollandalı uzmana göre yürüttükleri araştırmanın sonuçları, “gerçek olamayacak kadar” güzel. Vermetten, MDMA’nın ilaç olarak kullanılması için yapılan araştırmanın son aşamasında olduklarını belirterek, “Bütün sonuçlar böyle olumlu çıkarsa, MDMA 2021 yılında psikoterapi ile birlikte ilaç olarak resmen tanınabilir” dedi.

H

ollanda’da yaralı askerler ekstazi isimli uyuşturucunun etken maddesi ile tedavi edilecek. Ekstazi adlı uyuşturucu ilacın ana maddesi olan MDMA’ın, travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde büyük ölçüde başarılı olduğu belirtiliyor. ÜÇTE BİR ORANINDA VERİLİYOR Bu durum askerlik sırasında yaralanan be ağır travma geçiren kişilerin tedavisine yönelik uluslararası bir araştırmanın son aşaması. Askerlere, gece hayatında kullanılan uyuşturucunun üçte biri oranında MDMA

15 Ocak - 15 Şubat 2018

BİLİNÇSİZ KULLANIM BÜYÜK RİSK

veriliyor. TRAVMAYI RAHATÇA İFADE ETMEYİ SAĞLIYOR Uzmanlara göre bu madde, insanları daha açık hale getiriyor, korku ve paniği önlüyor. Bu sayede askerler yaşadıkları travmayı, korku duymadan daha rahat bir biçimde dile getirebiliyorlar. Ayrıca uyuşturucu, askerlerin terapistleriyle daha güçlü bir bağ kurmasına da yardımcı oluyor. YÜZDE 83 BAŞARILI Araştırmayı yürüten isimlerden biri

10

Bağımlılık uzmanı Dr. Rober van de Graaf ise, bu konuda psikoaktif maddelerle çalışan psikiyatristlerin eğitilmesi gerektiğine işaret etti. Van de Graaf, aksi taktirde insanların bilinçsiz bir şekilde bunu denemeye kalkmasının büyük risk doğuracağını vurguladı. Araştırma ABD’li uzmanlarla birlikte yürütülüyor. Araştırmaya Amerika ve Avrupalı askerler katılıyor. ABD’de MDMA gibi uyuşturucu maddelerin yasak olması nedeniyle ilaç olarak kaydettirilmesinin zaman alacağı belirtiliyor. l


A Y I N

P A N O R A M A S I

İflas eden şirket sayısı azaldı Hollanda’da iflas eden şirket sayısı son 17 yılın en düşük rakamına ulaştı

G

eçtiğimiz aralık ayında, yılın son ayında toplam 264 şirket kapılarına kilik vurdu.

Hollanda’da ağustos ayında iflas Eden Şirket Sayısı bir önceki aya göre 39 şirket azalarak 258 olarak gerçekleşti. Merkezi İstatistik Bürosu (CBS) tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde 2017 yılında tek kişilik işletmeler hariç iflas eden şirket sayısının, bir önceki

aya oranla yüzde 25 azalarak 3290’a geriledişi bildirildi. Bu rakamlar ile 2000 yılı rakamlarına geri dönüldüğü söylendi. Bu rakamlara tek kişilik işletmeler dahil değil. Bu rakamlar ile birlikte son 17 yılın en düşük iflas eden şirket sayısına ulaşıldı. İflaslar en çok ticaret ve finans sektörlerinde görüldü. l


A Y I N

P A N O R A M A S I

Hollanda’da uyuşturucu can almaya devam ediyor Hollanda’da uyuşturucudan ölenlerin sayısı son üç yılda ikiye katladı. Ulusal Uyuşturucu Monitör 2017 yılı raporuna göre 235 kişi uyuşturucu yüzünden hayatını kaybetti Yetkililerin verdiği bilgiye göre uyuşturucu kullananların en fazla rağbet ettiği maddelerin başında amphetamin, eroin, koakin ve Ecstasy geliyor. Raporda hafif uyuşturucu olarak nitelendirilen Hint keneviri (Cannabis) esrar içenlerin sayısı ise 880 bin kişi olarak açıklandı. 18 yaş ve üstü 2,77 milyon kişinin hayatında en az bir kez esrar içtiği raporda yer alıyor.

H

ollanda Trimbos enstitüsü tarafından yayımlanan Ulusal Uyuşturucu Monitör

adlı yıllık raporda, son üç yılda uyuşturucudan ölenlerin sayısı ikiye katlandı. 2014 yılında toplam 123 kişi doğrudan uyuşturucu

15 Ocak - 15 Şubat 2018

kullanımına bağlı olarak hayatını kaybetmişken, bu sayı 2017 yılında 235 kişiye yükseldi. Trimbos enstitüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ağır uyuşturucu madde kullananların sayısı arttı dedi.

12

Ecstasy hapı ise en popüler uyuşturucu olarak ön plana çıkıyor. Özellikle gece hayatında çok tercih eidlirken, ülkedeki dans,müzik festivalleri ile gece külüplerinde sıkça kullanılmakta. 18 yaş ve üstü kesmin yüzde 2,9 unun hayatında en az bir kez kullandığı belirtilmekte. l


INNOVATIEF MET ADMINISTRATIE DIENSTEN

• jaarrekening

• omzetbelasting

• tussentijdse rapporten

• online boekhouding

• inkomstenbelasting

• loonadministratie

• vennootschapsbelasting

Fatih Kocak T 020 - 334 83 46

Domela Nieuwenhuisstraat 62 1069 SR AMSTERDAM

info@depuntadministratie.nl www.depuntadministratie.nl


A Y I N

P A N O R A M A S I

RUTTE, YEREL SEÇİM KAMPANYASINI

TÜRKİYE İLE BAŞLATTI Hollanda Başbakanı Mark Rutte

Hollandalılar, Türkiye tarafından Ankara’ya dönüşü istenmeyen büyükelçinin resmen geri çekilmesini hükümetin gelecek ay yapılacak yerel seçime yönelik yatırımı olarak yorumladı 15 Ocak - 15 Şubat 2018

H

ollandalılar, Başbakan Mark Rutte liderliğindeki hükümetin, Türkiye’nin dönmesini istemediği, yaklaşık bir yıldır ülkede bulunmayan Ankara Büyükelçisini resmen geri çekmesini, ülkede 21 Mart’ta yapılacak yerel seçim kampanyasına dönük bir adım olarak

14

değerlendirdi. Hollanda’nın, Türkiye ile arasındaki krizin çözümü için beklenen adımları atmaması, Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) lideri Mark Rutte için seçim malzemesi oldu. Hollandalılar ve ülkede aşırı sağcı


A Y I N

P A N O R A M A S I

Birlik Partisinin lideri Arnoud Van Doorn

Van Doorn, şunları kaydetti:

V

VD partisi kendini her zaman daha iyi olarak göstermiş ve dışarıya güçlü bir parti imajı vermiştir. Muhalefet partileri şimdi bu imajını bozmaya çalıştığı için alınan kararda etkili olmuş olabilir. Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Zijlstra’nın iki hafta önce Türkiye ve PKK hakkında yaptığı açıklama muhalefet ve seçmen tarafından çok eleştirildi. Rutte, bunun partiye zarar verebileceğini gördüğü için hükümetin Türkiye ile Hollanda arasındaki krizin çözülmesi için geri adım atmasının yüzde 100 yerel seçimlerle ilgili olduğunu düşünüyorum.”

Özgürlük Partisinden ayrılarak Müslüman olan Birlik Partisinin lideri Arnoud Van Doorn, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümetin Türkiye ile Hollanda arasındaki krizin çözülmesi için geri adım atmasının yaklaşan yerel seçimlerle ilgili olduğunu söyledi.

Rutte’nin, partisinin zayıflamasını engellemek için önlem alması gerektiğini belirten van Doorn, “Hollanda’da, Sosyalist Parti (SP) milletvekili Sadet Karabulut aracılığı ile meclisteki çoğu partinin desteğini alan güçlü bir PKK lobisi var. Bazı kaynaklardan aldığımız bilgiye göre, iki ülke arasındaki görüşme-

15

ler iyi giderken hükümetin böyle bir adım atması lobinin gücünü gösteriyor ve seçim kaygısı olduğu düşüncesini daha da güçlendiriyor.” değerlendirmesinde bulundu. Hollanda hükümetinin Türkiye ile Hollanda arasındaki krizin çözülmesi için beklenen adımları atmamasının yaklaşan yerel seçimlerle ilgili olduğunu düşünen Hollandalılar da sosyal medya üzerinden mesajlarını paylaştılar. Sosyal medyada Hollandalı bazı kullanıcıların, “Kurnaz Rutte yaptığı bu numara ile Hollandalıları yine kandırmaya çalışıyor. Bu bir aldatmaca. Rutte, seçimler için ateşi yaktı ama biz buna kanmayız”, “Biz de Rutte ile Zijlstra’nın Türkiye karşıtı tutumunun gelecek yerel seçimlerle hiçbir ilgisi olmadığını düşünüyorduk” ve “VVD’nin büyük seçim oyunu! 2018 yerel seçimleri sonrası büyükelçi tekrar Türkiye’ye gidebilir” gibi mesajları dikkati çekti. l


A Y I N

P A N O R A M A S I

Zenginler, geçen yıldan daha da zengin..! Nobib’in fakirlik ve zenginlik üzerine yayınlamış bulunduĝu rapora göre; dünya zenginliĝinin yüzde % 8’sine yüzde % 1’lik bir azınlık kesim sahip

H

ollanda’da var olan 53 milyar euro’luk zenginlikten, yüzde % 45’ine sadece yüzde % 1’lik bir kesim sahip bulunmakta. Dünyamızda, geçen yıl var olanlara 233 milyarder eklenerek 2017’de toplam milyarder sayısı 2043’ü bulmuştur. Hollanda’da var olan 10 milyarderin toplam mal ve servet varlıĝı ise 31,6 milyar euro’yu bulmaktadır. Novib, ülke yönetimlerine “dünya asgari üçreti” uygulaması konulmasını, zenginlerin daha çok vergi ödemelerini, saĝlık ve eğitim alanlarında daha çok yatırım yapılmasını teşvik etmektedir. l

Çiçek borsası Flora Holland cirosunu arttırdı Uluslararası çiçek kooperatifi veya Dünyanın en büyük çiçek mezatı olarakta bilinen FloraHolland 2017 yılında 4,7 milyar avroluk satış gerçekleştirdi

8

60 dekar alanla dünyanın en büyük kapalı çiçek mezat alanına sahip FloraHolland, bir önceki yıla göre cirosunu yüzde 1,2 oranında arttırarak, 4,7 milyar avroluk çicek satışı yaptı. 2,7 milyar avroluk kesme çicek, 1,6 milyar avroluk evve saksı çicek satışı gerçekleşirken, 395 milyon avroluk bahçe çicek ve bitkisi satışı yapıldı. Günde ortalama 6000 satıcı ve 1000 alıcı tarafından 55.000 işlemin gerçekleştiği borsaya ülkedeki çiçek üreticilerinin %72’si bağlı. l 15 Ocak - 15 Şubat 2018

16


A Y I N

P A N O R A M A S I

Hollanda’da ilgi odağı oldu Hollanda’da, ilk defa Türklerin menüye aldığı “selfieçino” adlı, üzerine fotoğraf yazdırılan kapuçino ilgi odağı oldu

H

ollanda’nın Rotterdam kentinde iki Türk aile, ortak açtıkları yeni kafeteryada, özçekim yapan müşterilerinin

fotoğraflarıyla “selfieçino” adı verilen kapuçino hazırlıyor. Hollanda doğumlu kafeterya sahibi Ahu Yaşık Doğaner, yaptığı açıklamada, müşterilerin Hollanda’nın farklı kentlerinden gelerek “selfieçino”yu tattıkları için memnun olduklarını söyledi. Doğaner, “Kafeterya açmak her zaman hayalimizdi. Geçen sene Singapur’da tatildeyken gittiğimiz kafeteryada ‘selfieçino’yu gördüğümüzde çok ilgimizi çekti. Ben daha önce de sosyal medyada görmüştüm. Gerçeğini görünce bunu mutlaka Hollanda’ya getirmemiz gerektiğini söyledim. Ülkeye geri döndükten sonra

15 Ocak - 15 Şubat 2018

18

ben ve ablam eşlerimiz ile birlikte kafeterya açarak ‘selfieçino’yu menüye aldık.” dedi. l Rotterdam


A Y I N

P A N O R A M A S I

19


R Ö P O R T A J

SEÇMENİN

POLİTİKACIYA GÜVENİNİ KAZANMALIYIZ

Y

Kısa olarak kendinizi tanıtır mısınız?

unus Kayış, Rotterdam’da doğdum ve büyüdüm. 37 yaşında evliyim. iki çocuk babasıyım. Son 20 yıldır horeca işletmecisiyim ve horeca öğretmeniyim. Sosyal olarak aktif ve idealist biriyim. Çocuklarımıza daha temiz ve yeşil bir gelecek bırakmak için elimden geleni şimdi ve gelecektede yapmaya devam edeceğim.

Rotterdamlı iş adamlarımızdan İskender Restaurant işletmecisi ve NIDA Partisi’nden Mart ayında yapılacak seçimlerde 12. sırada aday olan Yunus Kayış ile NIDA partisini ve seçimleri konuştuk.

Politikaya ilginiz nasıl başladı ve neden NIDA?

Politikayı hep takip ettim. Son senelerde politika hain ve sahtekarlıklarla dolu. Sahanın kenarında değilde tam içinde olayım dedim. NIDA son dört senedir Rotterdam için çok şeyler başardı. Muhalefette olmasına rağmen. Birçok insanımızın sesini duyurdu. Ilhamı islamiyetten alması çok güzel ve buda bütün Rotterdamlıların yararına.

NIDA, cennet ve yeryüzü, şehir ve doğa, zengin ve fakir, yetenek ve gelecek bağlantıları için çalışmaktadır. Geçmiste DENK partisindeydiniz ve genel seçimlere katılmıştınız. Çoğu insanların kafasında oluşan soru şu; Neden DENK partisinden NIDA partisine geçtiniz? Birçok verdikleri sözleri yerine getirmedikleri için, sadık ve şeffaf olmadıkları için parti üyeliğimi durdurdum. 15 Ocak - 15 Şubat 2018

Yunus KAYIŞ NIDA Partisi Rotterdam 12. Sıra Adayı

20


R Ö P O R T A J NIDA’nın hangi yönü sizi etkiledi?

Waar wil jij je voor inzetten, voor welke maatschappelijke en politieke kwesties?

NIDA’nın anlamı Kur’an’da ‘seslenmek’ ve ‘çağırmak’ demektir. NIDA, cennet ve yeryüzü, şehir ve doğa, zengin ve fakir, yetenek ve gelecek bağlantıları için çalışmaktadır. Başka ne eklemek istersin, sosyal ve politika konularında?

Daha iyi sağlıklı iş ortamı, kapsayıcı, çocuklarımız için güvenli ortam, sağlıklı, koruyucu ve yeşilliklerle dolu bir doğa. Sizi en çok hangi politikacı etkiledi? Nourdin El Ouali ve Tunahan Kuzu

Tecrübem, kalitem, azmim ve sabrımla başarılara koşacağıma inanıyorum Rotterdam halkının ne gibi sorunları var? Siz bu sorunları nasıl düzelteceksiniz?

Rotterdamlılar, politikacılar tarafından korkutuluyor ve bu yüzden anlaşmazlık ve ayrımcılık meydana geliyor. Seçmenin politikacılara güveni çok sarsılmış bunun içinde boykot ediyorlar. Ben Rotterdamlıların güvenini kazanırsam, onlara güven aşılaya bilirsem ve geleceğimiz için politikanın gerekliliğine inandıra bilirsem ozaman çok mutlu olacağım. Rotterdam’in geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Rotterdam bir dünya şehri ve gittikce dahada güzel ve başarılı olacak. Burada bir şey şarttır. Bütün Rotterdamlılar omuz omuza destek olmalılar. Bunu yaparsak bütün dünyadaki şehirlere örnek şehir oluruz. Sizi başarılı iş adamı olarak tanıyoruz. Rotterdam’a nasıl bir hizmet yapmayı düşünüyorsunuz?

Rotterdam’ı çok iyi tanıyorum burada doğdum ve büyüdüm. Neler yaşandığını çok iyi biliyorum. Tecrübem, kalitem, azmim ve sabrımla başarılara koşacağıma inanıyorum. Çünkü işadamı pes etmez, azimlidir, bütün imkanları kullanır, üretir ve yenilikcidir. l

Kan je jezelf even kort voorstellen?

Y

unus Kayis, geboren en getogen in Rotterdam, 37 jaar getrouwd en trotse vader van twee kinderen. Afgelopen 20 jaar werkzaam als horeca ondernemer en leermeester. Daarnaast maatschappelijk actief en betrokken. Ik ben idealist en probeer ik met alles wat ik doe mijn steentje bij te dragen aan het heden en aan een beter (groen) toekomst. Je doet mee met de gemeente raadsverkiezingen namens Nida, Hoe is jou interesse ontstaan in de politiek, en waarom Nida?

Ik heb politiek altijd al gevolgd. De laatste jaren is de politiek gemeen en oneerlijk geworden. Hierdoor wilde ik niet meer aan de zijlijn staan maar in het midden. Nida heeft afgelopen vier jaar fantastisch gedaan ondanks in de oppositie hebben ze veel voor mekaar gekregen en de stem van velen laten horen en de islamitische inspiratie van NIDA is goed voor alle Rotterdammers. In het verleden was je onderdeel van de politieke beweging denk, veel mensen vragen zich af waarom je de overstap heb gemaakt naar Nida? Kan je dit nader toelichten?

Keer op keer zijn ze hun beloftes en afspraken niet nagekomen. Ze zijn niet loyaal en transparant geweest. Waar staat Nida voor en waarom spreekt dit jou aan?

‘Nida’ is een begrip uit de koran en betekent ‘oproep’ en ‘stem’. NIDA is voor verbinding tussen hemel en aarde, stad en natuur, rijk en arm en talent en toekomst.

21

Ik wil me inzetten voor een betere ondernemingsklimaat, inclusiviteit en een veilige en geborgen omgeving voor onze kinderen. Welke politieke leider heeft jou geïnspireerd en gevormd tot wat je nu bent en waar je nu voorstaat?

Nourdin El Ouali en Tunahan Kuzu Wat leeft er volgens jou onder de bewoners van Rotterdam en hoe wil jij daar op inspelen en de situatie verbeteren?

In het kort, Rotterdammers worden door politici angstig gemaakt waardoor er verdeeldheid ontstaat en mensen zich steeds minder identificeren met hun politieke vertegenwoordigers. Mensen die verkiezingen boycotten omdat ze er niet meer in geloven. Als ik met mijn deelname Rotterdammers weer kan laten geloven in de toekomst, in de inclusieve samenleving, in de politiek, dan heb ik al bereikt wat ik wil bereiken. Hoe zie jij de toekomst van Rotterdam?

Rotterdam is een wereldstad en gaat alleen maar mooier en succesvoller worden als we met zijn allen onze neuzen dezelfde richting wijzen. Zo worden wij een voorbeeld stad voor alle andere steden. Alle mensen kennen jou als een succesvolle ondernemer, welke eigenschappen heb jij als ondernemer ontwikkeld dat de politiek ten goede zal komen?

Rotterdam ken ik zeer goed, ik weet wat er allemaal speelt en ik weet zeker dat ik met mijn ervaring, kwaliteit, doorzettingsvermogen en geduld successen kan boeken voor Rotterdam. Ondernemer zijn betekent niet opgeven, doorzetten, alle kansen benutten, creatief en innovatief zijn.


A Y I N

P A N O R A M A S I

Çocuklara daha yüksek puan almaları için baskı yapmayın Hollanda Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı Arie Slob “Bazı ailelerde yüksek notu bir değer olarak algılanıyor ve çocuğun notunun yüksek olması isteniyor.” Çocuklara yüksek puan almaları için baskı yapmayın çağrısında bulundu yatkınlığı varsa bir çocuğun bunu erken yaşta keşfedip o doğrultuda eğitim almasını sağlamak çocuğu yapılacak en iyi yatırımdır diyen bakan, artık iş dünyası yeterli meslek erbabı bulmadığından çocukları 14 yaşından itibaren işe alarak, şirket içi eğitim vermeye başladılar.

B

akan, toplumda VMBO olarak bilinen orta dereceli meslek eğitimine hazırlayıcı eğitim, hor görülmekte ve birazda aşağılanmakta ve sırf düşük notlu öğrencilerin gitti okul olarak görülmekte. Bu algı çok yanlış ve doğru değil. “Bazı ailelerce

15 Ocak - 15 Şubat 2018

çocuğun notunun yüksek olması isteniyor. Bu yönde çaba ve iyi puan bekleniyor. Çocuklarının illa HAVO, VWO gibi düz ve Fen lise olarak tabir edilen okullara gitmeleri özellikle isteniyor. Artık iş piyasası ve dünyası çok değişti. Meslek edinmek, buna

22

Orta öğretimde mesleki eğitim; okul ile iş dünyası arasında yakın işbirliğine dayalıdır. Mesleki ve teknik orta öğretimin ardından Meslek liselerine, ardından da Meslek yüksekokulu ve teknik üniversiye sorunsuz, sınavsız gidilebilmekte. Bu gerçeği bilerek aileler çocukları üzerinde not ve puan bazlı baskı yapmayı bıraksın ve meslek ortaokulları hakkında yaygınlaşan yanlış algının doğru olmadığının bilinçinde olsunlar dedi. l


D O S Y A

23


A Y I N

P A N O R A M A S I

AVRUPALI SİYASETÇİLERİN

NEFRET SÖYLEMLERİ Mark Rutte Hollanda Başbakanı

Geert Wilders Hollanda Özgürlük Partisi

Hollanda değerlerini benimsemeyen herkes gitmekte özgürdür. Bu ülkenin kurallarına uymayanlar defolup gitsinler.

Günümüzün en büyük hastalığı İslam’la mücadele etmek yaşam vazifemizdir.

Marine Le Pen Fransa Cumhurbaşkanı Adayı

Alexander Gauland Almanya İçin Alternatif Partisi Yöneticisi

Ülkemize yasa dışı yollarla giren göçmenlerin çocuklarına eğitim verilmesin.

Almanya’da Müslümanların sayısının artması sorunları artıracak. Müslümanların Almanya’ya girişinin yasaklanması gerekiyor.

15 Ocak - 15 Şubat 2018

24


D O S Y A

Prof. Dr. Kadir Canatan

Hollanda’da ırkçılık ve ayrımcılık olaylarında artış yaşanıyor. Hollanda İnsan Hakları Raporu” ayrımcılık, İslamofobi, farklı türden hak ihlalleri, çocuk ve mülteci hakları konusunda çarpıcı veriler içeriyor.

15 Ocak - 15 Şubat 2018

26


D O S Y A 2016 yılında Hollanda’da yaşayan Müslümanların, din ve inançlarından dolayı önceki senelere oranla yaklaşık iki kat daha fazla ayırımcılığa maruz kaldıkları ortaya çıktı. Cami saldırıları, Hollanda İslamofobisinin en önemli unsurlarından birisi. Hollanda’da da 2015 yılında 28 olan camilere yönelik saldırı sayısı, 2016 yılında 72’ye çıktı. Uzmanlara göre son yılda Hollanda’da bulunan 475 cami en az bir kez ırkçı-İslamofobik saldırıya uğradı.

H

ollanda, İslamofobi konusunda sık gündeme gelen ülkelerin başında geliyor. Son yıllarda Hollanda’da İslamofobinin temelini teşkil eden birçok insan hakları ihlali yaşandı ve nefret suçu işlendi. İslamofobinin belli başlı tezahür biçimleri nefret söylemi, camii kundaklama, okullarda ve işyerlerinde artan ayrımcılık olarak kendini gösteriyor. Bunlarda ise başrolü Geert Wilders gibi siyasilerin nefret söylemleri oynuyor. Son iki yılın en önemli vakalarından biri, Wilders’in etnik bir gruba hakaret ve ırk ayrımcılığına tahrik suçlarından suçlu bulunmuş olması. Wilders, 2014 seçimleri sonrasında Hollanda’nın Faslı vatandaşları hakkında sarf ettiği nefret içerikli sözler ve “Hollanda’da daha az Faslı” çağrısından dolayı, Aralık 2016’da verilen bir kararla suçlu bulunmuştu. Wilders’in suçlu bulmasına rağmen,

Amsterdam mahkemesi heyeti Hürriyet Partisi (PVV) liderini hapis veya para cezasına çarptırmamış, suçlu bulunmanın Wilders konumundaki bir siyasetçi için kâfi olduğuna hükmetmişti. Wilders çektiği video ile mahkeme heyetine ağır suçlamalar yöneltmiş, kararın milyonlarca Hollandalının ifade hürriyetini tehdit ettiğini ve herkesi cezalandırdığını iddia etmişti. Wilders’in İslamofobik örgütlenme ve propagandası merkez siyaseti de gittikçe sağa kaydırıyor. Aralık 2016’da verilen mahkûmiyet kararı, yıllardır ifade hürriyeti kalkanının ardından Müslümanlara karşı kin ve nefret kusan bir zata sınırlarını bildirmesi bakımından önemli bir gelişme. Bu kararın bir içtihada dönüşerek, artık Müslümanlara yönelik hakarete bir set çekilmesi elzemdir. Polise yapılan bildirimler sonucunda,

27

Hollanda’da Müslümanların uğradığı baskı ve tehditlerden dolayı, Müslüman örgütler 2015 yılında hükumetten destek ve güvenlik hizmeti talep etmişti. Amsterdam Üniversitesi öğretim üyesi Martijn de Koning, raporu hazırlayan heyete Hollanda İslamafobisinin şu üç söylemi içerdiğini ifade ediyor: “İslam yabancıdır”, “İslam bir problemdir ve buna karşı bir şeyler yapılmalıdır” ve “Hollanda İslam’ın kendisini değiştirerek, kendi anlayışına uygun bir reforma tabi tutmaya çalışmaktadır”. 2016 yılı İslamofobi vakalarına bakıldığında, siyaset ve medyaya hâkim olan İslam’a karşı bu yaklaşım tarzı ve tutumun, birçok suçu ve insan hakkı ihlalini tetiklediği müşahede ediliyor.

İSLAMOFOBI SANALA TAŞINIYOR! 2016 yılındaki cami saldırıları şu şekilde sınıflandırılmıştır: Yangın, grafiti, Vandalizm/tahribat, mektup veya internet aracılığıyla tehdit, domuz ve benzeri kalıntılarının bırakılması. Camii saldırılarının yanı sıra, 2016 yılı Hollanda’daki Türklere ve Diyanet başta olmak üzere Türk kurumlarına yönelik baskıların arttığı bir yıl olmuştur. Bilhassa FETÖ’nün de kara propagandasıyla, Diyanet ve din ➜


D O S Y A

görevlileri üzerinde baskı kurulmaya çalışılmıştır. Günümüzde ayrımcı ve İslamofobik nefret söylemlerinin önemli mecralarından biri de internettir. Hollanda’da internet üzerinden yapılan ayrımcılıkların bildirildiği MDI ve MIND gibi internet şikâyet hatlarına, 2015 yılında en çok Müslümanlara yapılan ayrımcılıklar bildirilmiştir. İnternetteki ayrımcı ifadeler sırasıyla Müslümanlar, Faslılar ve Türkleri hedef almıştır. MIND şikâyet hattına 2016’da 918 şikâyet ulaşmıştır: Bu rakam 2015 yılında 652, 2014 yılında ise 304 idi. 2016 yılında da İslamofobi (185) ve etnik ayrımcılık (305) en çok şikâyet edilen konular olmuştur. Bu şikâyetlerden sadece 97’si kanuna aykırı 15 Ocak - 15 Şubat 2018

bulunarak internet ortamından kaldırılmaları talep edilmiş, 81 vaka ise savcılığa havale edilmiştir.

BIYOLOJIK TEMELLI IRKÇILIK 2016 yılında Hollanda’nın en yakıcı insan hakları sorunu ayrımcılık oldu. Hollanda anayasasının 1. maddesi ayrımcılık yasağı ve eşit muamele hakkını açıkça düzenlemesine rağmen, önyargı, ırkçılık, grup temelli insan düşmanlığı, nefret söylemi ve nefret suçları Hollanda’da 2016 yılında kaygı verici seviyelere ulaştı. Hollanda’nın ayrımcılık karşıtı büroları da 2016 yılında 4 bin 651 bildirim kaydetmiş. Biyolojik temelli ayrımcılık olayları toplam ayrımcılık olaylarının yüzde 75’ini teşkil ediyor. Bu

28

bildirimlerin çoğu ırk ve etnik köken ayrımcılığından şikâyet etmekte ve bunların çoğu da iş hayatında yaşanan olaylardan oluşmakta. Bunun yanında engellilik, cinsiyet ve cinsel yönelim de ayrımcılık türleri arasında yer alıyor. İstatistiki verilere göre ırkçılığın İslamofobiyi sollamış olduğu görülüyor. Gözlemciler gerçekte bunun kayıtlarla ilgili bir sorun olduğuna dikkat çekiyorlar. Zira yetkililere güvenmediklerinden ve misillemeden korktuklarından dolayı Müslümanlar, başlarına gelen olayları bildirmeye çekiniyorlar. Bu çekingenliğin birinci sebebi, Müslümanların ilgi çekmek istememeleri ve tekrar saldırıya uğrama korkusu. Tespit edilen ikinci ➜


D O S Y A mosferinde özellikle bir Türk gencine yönelik “defol git” sözü ve Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb’in 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasındaki günlerde, bazı Türk cami ve kurumlarını hedef alan ve Türklerin “demokrasi eğitimi” eksikliği olduğuna dair genelleyici ve ayrımcı açıklamaları, 2016 yılına ait oldukça kaygı verici gelişmelerdi..

ÇOCUKLAR VE MÜLTECILER MAĞDUR DURUMDA

sebep ise polise yönelik önyargıları. Ulusal polis tarafından yapılan araştırmaya göre, yaptıkları bildirimin herhangi bir sonuca ulaşmadığını düşündüklerinden, Müslümanlar polise müracaat etmiyor. Böylelikle, şikâyette bulunmak isteyen Müslümanlara karşı polisin de caydırıcı veya ayrımcı tavır sergilediği ortaya çıkarılmış oluyor.

Sayan Kaya’nın Hollanda ziyareti sırasında diplomatik teamüllere uymayan muameleye tabi tutulması ve polisin Türkiye Başkonsolosluğu yakınlarında toplananlara karşı orantısız güç kullanması, uzun süre tamir edilemeyecek yaralar açtı. Bu talihsiz olaylar dizisi, Türk toplumunun demokratik haklarına ve onuruna yönelik bir saldırı oldu.

İSLAMOFOBI TÜRKOFOBIYE DÖNÜŞÜYOR!

Ayrıca Başbakan Rutte’nin seçim at-

2017 yılındaki gelişmelerin de teyit ettiği bir husus Amsterdam çalıştayına katılan Türkiyeli kanaat önderleri tarafından dile getirildi: Hollanda’da İslamofobiye ek olarak Türkofobiye doğru bir eğilim söz konusu. Bilhassa, Hollandalıların 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe teşebbüsünün Türkler üzerinde yarattığı travma etkisini anlamaktan uzak olmaları, Türkler üzerindeki siyasi ve psikolojik baskıyı artırmaları, önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Bu anlamda, özellikle 11 Mart 2017’de Aile Bakanı Fatma Betül

15 Ocak - 15 Şubat 2018

30

Çocuk hakları ve bilhassa çocuğun kimlik hakkı bakımından, bebek kutusu uygulamaları ve çocuğun kültürel arka planı dikkate alınmadan verilen koruyucu aile kararları sorun olmaya devam ediyor. Mülteci hakları bakımından, mültecilerin cezaevi benzeri yerlerde tutulmaları da önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Maalesef, Hollanda hükümeti 2015-2016 yıllarında, Birlemiş Milletler ve BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından çıkarılan talimatlara aykırı olarak, reddedilen sığınmacıları tehlikeli bölgelere sınır dışı etmeye devam etti. l


www.tabitat.nl

Innocent salvo! Schipholweg 1011 2143 CH Boesingheliede 023 574 62 72


H A B E R

Müsiad Utrecht, İşadamları ile kahvaltı programında buluştu MÜSİAD Utrecht, Hollanda’daki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve işadamları ile Utrecht Meram Restaurant’ta bir araya geldi

M

ÜSİAD Utrecht üyeleri ve ailelerinin yoğun ilgi gösterdiği kahvaltı programına TC. Amsterdam Başkonsolosu Tolga Orkun, MÜSİAD Rotterdam, Amsterdam ve Den Haag yöneticileri, Hotiad, Tov, Netuba işadamları dernek temsilcileri, Beyazay Hollanda temsilcileri, Utrecht MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri ve diğer davetliler katılanlar arasındaydı.

olarak bundan sonra da gerçekleştireceğimiz organizasyonlarımız sizlerin de katılımıyla devam edecektir. Ticari anlamda Hollanda, Türkiye ve diğer ülkeler arasındaki ilişkilerimiz güçlendirmeye yönelik bu tür davetlerin ortak hedeflerimize hizmet edeceğine düşünüyorum.” şeklinde konuştu. Amsterdam Başkonsolosu Tolga Or-

Programda açılış konuşması yapan MÜSİAD Utrecht Başkanı Ali Köklü, “Organizasyonumuza hoş geldiniz. Bilindiği üzere 2.Aralık.2017 tarihinde yapmış olduğumuz açılış programımızdan sonra bu kahvaltı programımız ilk etkinliğimiz. Ortak amacımıza uygun 15 Ocak - 15 Şubat 2018

34

kun; “Başkonsolosluk olarak vatanını milletini seven, destekleyen, her kuruluşun yanında olmaya devam ederek ayrımcılık yapmadan vatandaşlarımızı kucaklamak istiyoruz. Son günlerde Türkiye üzerinde oynanan oyunlar hepimizi üzmektedir. Böyle bir durumda MÜSİAD Utrecht birlik beraberlik toplantısı bizleri memnun etmiştir”. l


H A B E R

‘İntihar Kooperatifi’

300 KİŞİYE ÖLÜMCÜL TOZ VERDİ Yusuf Özkan - Lahey

H

ollanda’da kendi isteğiyle hayatını sonlandırmak isteyen kişilere yardım etmek amacıyla kurulan

“Son Arzu Kooperatifi” (Coöperatie Latste Wil), 300 üyesine “ölümcül 15 Ocak - 15 Şubat 2018

pudra” verdiğini açıkladı. Kişilerin kendi isteğiyle “insanca ölmesini” savunan kooperatif, geçen Eylül ayında ölümcül bir ilaç icat ettiğini açıklamıştı. 36

İnsanların yaşamını kısa sürede sonlandırdığı belirtilen ilacın, yasal olarak piyasada satılan bir maddeden üretildiği kaydedilmişti. İçeriği açıklanmayan ilacın etken maddesinin, küf oluşumunu önle-


H A B E R mek için hastanelerde kullanılan bir koruyucu olduğu öne sürülüyor. “İntihar pudrası” ve “ölümcül toz” olarak adlandırılan ilacın bulunduğunun açıklanmasının ardından, kooperatif üye patlaması yaşadı. Hollanda ve Belçika’dan kooperatife üye olanların sayısı 20 bini geçti. Kooperatif, geçen aydan itibaren üyeleri için toz hakkında bilgilendirme toplantıları düzenlemeye başladı. HERKES ALAMIYOR NRC gazetesine göre, şu anda 300 üyeye, intiharlarına yardım etmesi anacıyla ölüm tozu verildi. “İlaç X” adlı madde, 2 gramlık ambalajlarda, parmak izi ile açılabilen özel bir kasa içinde üyelerin adresine ulaştırıldı. Ölümcül tozu her isteyen rastgele sipariş edemiyor. Kooperatife 6 aydan fazla bir süredir üye olan

ve ilaç hakkında bilgilendirme toplantılarana düzenli olarak katılanlar alabiliyor.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı, ilacın satışı ile ilgili herhangi bir önlem almak istemiyor.

Kooperatifin yıllık üyelik aidatı 15 euro. İlacın maliyeti ise 180 euro.

Bakanlığa göre, ilacın tedarikçileri bunun nerede kullanılacağını kendilerine sormaları gerekiyor. Çünkü intihara yardımcı olmak Hollanda yasalarına göre suç.

Siparişi kabul edilen üye, akıl sağlığının yerinde olduğuna dair bir belge imzalıyor. İlacı sadece kendisinin kullanacağı ve kooperatifi hiçbir şekilde suçlamayacağına ilişkin resmi taahhüdün ardından toz üyeye teslim ediliyor. GÜVENLIK VE ADALET BAKANLIĞI ÖNLEM ALMAK ISTEMIYOR Hollanda’da iyileşme umudu olmayan hastalar için ötanazi uygulaması serbest. Ancak bu uygulamaya yoğun tıbbi kontroller sonrası izin veriliyor. Son Arzu Kooperatifi ise ötanazi hakkı olmayan kişileri hedef alıyor.

37

Kooperatif yöneticileri, intihara yardımcı olmadıklarını sadece yasal içeriğe sahip ilaç temin ettiklerini savunuyor. Hukuk çevrelerine göre, kooperatif ince bir çizgide yürüyor. Hukukçular, ilaç tedarikinin yasal olmasına rağmen, intihara yardımın suç olduğuna dikkat çekiyor. Hekimler ise ilacın içeriğindeki karbonmonoksit yüzünden bir çok yan etkisi bulunduğunu ve kullanan kişlere ölmeden önce çok acı verdiğini savunuyor. l


H A B E R

Amsterdam’da türkü ve turna coşkusu yaşandı Amsterdam Türk Halk Müziği Korosu, misafir sanatçı zurnanın yaşayan efsanesi Halil Çokyürekli ile beraber verdiği konserde Amsterdamlilar’a unutulmaz bir türkü akşamı yaşattı

2

1 ocak Pazar günü Podium Mozaiek sahnesinde unutulmaz anlar yaşandı. Amsterdam Türk Halk Müziği Korosu verdiği yani yıl konseriyle Amsterdamlılar’ı büyüledi. Şubat 2017 yılında üç arkadaş (Okan Akın, Nilgün Sarı ve Belgin Evin) tarafından kurulan koronun kısa zaman içinde geldiği seviye davetliler tarafından büyük şaşkınlıkla karşılandı. Konser sonunda koro dakikalarca ayakta alkışlandı. Profesyonel ve amatör müzisyenler birlikte çaldılar Koro şefi Mehmet Polat’’ın seçtiği ve

az bilinen türkülerin seslendirildiği konserde, müzisyenlerin de kendi çaldıkları ensturmanlarla solo yapmaları türkü akşamına ayrıca renk kattı. Birbirinden değerli müzisyenlerin oluşturduğu orkestrada Mehmet Polat, Alper Kekeç, Baykal Doğan, Nuri Ata ve Alparslan Deniz gibi profesyonellerin yanında, Erdal Komaç ve Erhan Kayan gibi amatür müzisyenler de katkı sağladı. Türkü akşamının bir de yıldızı vardı; zurnanın yaşayan efsanesi Halil Çokyürekli Misafir sanatçı olarak TRT İzmir’den davet edilen Halil Çokyürekli konse-

rin ortalarında verdiği resitalle davetlilere unutulmaz anlar yaşattı. Memleket havaları eşliğinde davetliler gözyaşlarını tutamadı. Dinleyiciler böyle bir müzik üstadını canlı dinleme ayrıcalığının vermiş olduğu coşkuyla konser sonrası Halil Çokyürekli’yi sevgi çemberine aldılar. Konsere gelen Hollandalı müzik otoriteleri ise dinledikleri eşsiz zurna performansı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Daha büyük organizasyonlara kendisini davet etmek için gerekli çalışmaları yapacaklarını beyan ettiler. l Amsterdam / Okan AKIN


15 Aralık - 15 Ocak 2018

40


S İ G O R T A ,

İ

İ P O T E K ,

K R E D İ

Ve yarış başladı!

potek faizleri şu an günlük yükseliyor. Son bir aydır bankalar ortalama 6-7 günde faizlerini yükseltiyorlar.

satmak hiç zor değil. Eskisi gibi balon yani. Beklentiler en az bir sene daha yükselecek olması. Ondan sonra stabil kaldıktan sonra tekrar düşüşe geçmesidir.

Halen çok düşük olmasına rağmen ev alacaklar ellerini çabuk tutsunlar. Yükselen konut fiyatlarına birde yüksek faiz eklenirse ev almak imkansızlaşıyor.

20 SENELIK FAIZLER

Bizim tavsiyemiz uzun vadeli oturacağınızı düşünüyorsanız faizleri en az 20 senelik sabitleştirmeniz.

Argenta

2,30%

ING

2,40%

20 senelik faizler şu an halen 2,55 seviyesinde. Birkaç sene önce 5 senelik faizlerin bu seviyeye gelirse kesin bozdururum diyenler şu an acaba 10 senelik mi olsa diye düşünüyor.

Nation Neder

Ev fiyatları çok yüksek olması genç işe yeni başlamış olan arkadaşlarımızın ev almasını bir hayli zorluyor. Bu grubun 10 senelik faiz seçmesi doğaldır yoksa konut alamayacaklar.

Lloyds bank

Ayhan Zor

Sigorta ve İpotek Danışmanı

Neticede 10 senelik faizle en yüksek ipoteği alabiliyorsunuz.

Konut fiyatları maalesef çok yüksek.

3 sene önce €160.000,-ya satama-

dığımız daireleri şu an €230.000,- ya

41

ASR

2,30% 2,40% 2,40%

10 SENELIK FAIZLER Centraal beh

1,65%

Nation Nederl

1,70%

Rabobank

1,70%

Lloyds bank

1,74%

Argenta

1,75%


H A B E R

Hollanda’daki Irak Türkleri Amsterdam’da buluştu

H

ollanda’nın çeşitli yerlerinde faaliyet yürüten sekiz Irak Türkmen kuruluşu bir araya gelerek, Irak Türklüğünün sorunlarını dile getirdiler. “Irak Türkleri buluşuyor” adlı program Hollanda Türk Federasyon’un katkılarıyla Hollanda Türk Federasyon Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Programa Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik, An-

kara’dan Kerkük Kültür Vakfı Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci, Hollanda Nogay Türkleri Vakfı Başkanı Orhan Demirci, Hollanda Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Paşalı ve Leiden ve Çevresi Girişimciler Derneği (TOVER) Başkanı Durmuş Doğan da katıldılar. Kuran-ı Kerim ve Türkmeneli Milli Marşı’nın okunmasının ardından Türkmen kuruluşları adına Zeki Abdullah açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Bir araya gelmenin mutluluğunu dile getiren Zeki Abdullah, katılımdan duyduğu memnuniyetten dolayı da teşekkürlerini dile getirdi. Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik ise yapmış olduğu konuşmasında bir araya gelmiş

15 Ocak - 15 Şubat 2018

42

olan Türkmen kuruluşların bundan sonra da bu birlikteliklerini devam ettirecekleri umudunu taşıdığını bildirdi. Zor bir süreçten geçen Türkmeneli konusunu da dile getiren Gedik, Türk Federasyon’un her zaman Irak Türklüğünün arkasında olduğunu ve elinden gelen katkıyı vermeye devam edeceğini söyledi. Türkiye’den programa katılan Kerkük Kültür Vakfı Başkanı, şair ve gazeteci Dr. Şemsettin Küzeci yapmış olduğu sunumla Irak Türklüğünün tarihini ve bugününü katılımcılara aktardı. Küzeci aynı zamanda Irak Türkleri arasına sokulmak istenen fitne ve fesatlara dikkat edilmesini söyledi; özellikle mezhepsel ayrılıklara çok dikkatli olunmasını ve bu oyuna gelinmemesine vurgu yaptı. Sunumu sonrası Küzeci’ye Hollanda Türk Federasyon tarafından Türk dünyasına katkılarından dolayı plaket takdim edildi. Programda Türkmen kuruluşlarının başkanlarına ve Türkmen davasına katkı sağlayanlara Kerkük Kültür Vakfı tarafından teşekkür belgeleri verildi. l


Ç Ö Z Ü M

Y O L U

Borçlarınızdan kısa zamanda kurtulmanın yolu

S

“Afkoop tegen finale kwjting”

evgili Platform Dergisi okuyuculari, Bu sayımızda Hollanda’da kısa vade de Borçlarınızdan nasıl kurtulabilirsiniz? Bunu sizlere anlataya çalışaacağım. Aslında borçtan kurtulmanın yolu borçları ödeyip hemen kurtulmaktır değilmi! Maalesef bu herkes için geçerli olmuyor. Gelirimiz düşmüşse ve gelir gider dengemiz bozulmuşsa, zarflar üst üste yığılmışsa ve hatta açmaya bile korkuyorsak ne yapmalıyız?

Ne mutluki bu durumda bile borçluyu koruma kanunları ve borçtan kurtarma kültürü oturmuş olan Hollandamızda bilinen 3-5 yıl arası süren minnelijk traject veya Halk arasında daha çok “schuld sanering” olarak bilinen bu prosedürlerin dışında alternatif olarak kısa zamanda borcunuzdan “afkoop tegen finale kwijting” dediğimiz pazarlij yöntemiyle borçlarınızı küçük miktarlara satın alarak kurtulma imkanınız var! Tabiki buda bu işin uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Fehmi UZUN

Şu soruyu sorabilirsiniz! bu nedemek? Veya bu nasıl olabiliyor? Benim borcumda satın alınabilinirmi? Sorularınızın cevabını bulacağınız açıklamayı şöyle yapabilirim! “ afkoop” yada borç satın alma pazarlığını başlatmadan önce, bir ön görüşme yapmamız gerekmektedir! Bu görüşmede sizin gelir/gider taplonuza ve tabiki borçlarınız ne çeşit olduğunada bakarak borcunuzun satın alınıp alınamayacağını söyleyebiliriz! Eğer borçlarınızın pazarlığını başlat-

mayı kabul ediyorsak, pazarlık sonucunda anlaştığımız miktarı bulabilme imkanına sahip olmanız gerekmektedir. Bu ödeme toplam borcunuzun % 2,5 ile 10 arasında değişen miktarlar olabilir. “Afkoop tegen finale kwijting” yani Borçları satın alma pazarlığı süresinde yaşamınız bugüne kadar olduğu gibi devam edecektir. Kesinlikle özgürlüklerinizden hiçbir şekilde kısıtlama olmayacaktır. Ne maaşınıza nede postanıza el konulmayacaktır. 3-5 sene maaşsız yaşamak veya izine gidememek gibi yasaklarınızda olmayacaktır. 6 ay ile 1,5 sene arası zaman diliminde borçlarnızdan en az zararla kurtulma imkanından yararlanmak mümkündür. Daha fazla sorunuz varsa veya bilgi edinmek istiyorsanız bizi arayabilir ve randevu talebinde bulunabilirsiniz! Bir sonraki yazımızda buluşmak temennisiyle huzurlu ve borcsuz günler diliyorum. l


K A R T P O S T A L

Hollanda Türk Federasyon’dan Dordrecht Belediye Başkanına hem hayırlı olsun, hem de tanışma ziyaretinde bulundu.

Tilburg ‘da uzun yıllardır faliyette olan İkinci Bahar Vakfı 1. Neslimize vefa programı dūzenledi.

Gokkusagi Sanat Merkezi ve ISEM Egitim Merkezi’ nin organizesinde konuğu Turkiye’ den gelen Yazar Bahadir Yenisehirlioglu idi.

15 Ocak - 15 Şubat 2018

44

Amsterdam Ayasofya Şube Gençlik Teşkilatı Başkanlığına Mustafa Şimşek atandı.


SİGORTA BİZİM İŞİMİZ

Anadolu Verzekeringen www.anadolu.nl 20 yıllık güvenilir sigortacılık tecrübemiz ve geniş calışan kadromuzla Hollanda genelinde her türlü sigorta hizmetleri alanında hizmet vermekteyiz. Başarımızdaki en büyük etken halkımızın sigorta hizmetlerinde Anadolu Verzekering olarak bizi tercih etmeleridir. Halkımıza bu itimatlarindan dolayi saygilarimizi sunariz.

Mutluyuz

Güclüyüz

085 401 62 02 Bij ons krijgt u 10% pakketkorting EN EXTRA 10% klantenkorting* Let op: bij het verzekeren van een tweede auto krijgt u bij ons dezelfde korting als op de eerste auto. *klantenkorting is alleen telefonisch mogelijk

Gururluyuz

Sigortanızı yaptırmadan önce mutlaka bizimle görüşmenizi öneririz. Fiyat farkımızı göreceksiniz.

06 50 40 93 28 www.anadolu.nl Vredeweg 3 - 1505 HH Zaandam

Autoverzekering Woonhuis Inboedel Aansprakelijkheid Rechtsbijstand Zorgverzekering Bedrijfsverzekering

085 401 62 02


K A R T P O S T A L

Hollanda İslam Federasyona bağlı İskenderpaşa El Birüni Yatılı Yurdu yarıyıl karne dağıtımı.

Bülent Türker’in yazdığı “Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu” isimli kitabının imza gününde arkadaşları yalnız bırakmadı.

Genç iş adamlarımızdan (Office image) Ferdi Özcan eşi ile Musiad Utrecht’in organize ettiği kahvaltı programından bir kare.

Karamanlılar Rotterdam’da arabaşı programında bir araya geldi.

Denk Partisi seçim çalışmalarında.

15 Ocak - 15 Şubat 2018

46


K A R T P O S T A L

Arif V206 Hollanda galası yoğun ilgi gördü.

Müsiad Amsterdam’ın kahvaltı programında konuğu Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy idi.

Travelhallo.com Esra hanım ve Burak bey Turizm Fuarında. Grup gezilerine Tayland, Amerika ve Kıbrıs’ı da eklediğini belirtti.

Dergimizin Genel Yayın Yönetmeni Ebubekir Turgut, Büro Pas’ı yeni yerinde ziyaret ederek, Hülya hanıma ve Fehmi beye başarılar diledi.

47


H A B E R

Arnhemli Türk işadamları resepsiyonda buluştu Arnhem Türk İşverenler Derneği’nin (TOV) düzenlediği yeni yıl resepsiyonunda Hollandalı ve Türk iş dünyası bir araya geldi TOV Başkanı Aziz Zeyrek, Şehrimizin güzel bir mekânında sizleri misafir etmek istedik. Sayın belediye başkanımızın da aramızda olması, bizleri onurlandırması memnuniyet verici. Mevcut sorunlarımızı aramızdaki güç birliğini daha da geliştirip, yetkili mercilerle olan ilişkilerimize boyut kazandırarak çözüm bulacağımıza inanıyorum.

A

rnhem’deki botanik ve hayvanat bahçesi Burgers’ Zoo’da verilen resepsiyona Arnhem Belediye Başkanı Ahmed Marcouch, TC. Deventer Konsolosu İlyas Çetin, Hotiad, Müsiad, Tover işadamları derneği yöneticileri, UETD Arnhem Başkanı Hakan Geçol, Arnhem Hoca Ahmed Yesevi Derneği Başkanı İbrahim Günay, STK temsilcileri ve siyasilerin de aralarında bulunduğu 250 dolayında davetli katıldı.

15 Ocak - 15 Şubat 2018

Arnhem Belediye Başkanı Ahmed Marcouch; Ben de Fas kökenliyim, Müslüman’ım ve Amsterdam’dan geldim. Ben buyum ve bunlarla gurur duyuyorum. Çeşitlilik zenginliktir, yaşadığın yere katkı sağlarsın. Önemli olan geleceği birlikte inşa etmektir. Bu konuda sizlerin de yardımcı olacağınıza inanıyorum. Daha güvenli bir Arnhem için herkesin çaba göstermesi önemli.”

48

Deventer Konsolosu İlyas Çetin, “Yeni yıl yeni başlangıçlar yeni umutlar demek. Bu nedenle yeni yılın Arnhem Türk toplumu Hollandalı dostlarımız tüm insanlık kısacası hepimiz için umutların Konsolos İlyas Çetin konuşmasını şöyle tamamladı: “TOV’un Hollanda Türk toplumu için ifade ettiği özel önemi bilmekteyim. Sayıları 25 bini bulan Hollanda’daki işadamlarımızın ortak amaç ve hedefler doğrultusunda örgütlenmeleri önem taşımaktadır. TOV da bu misyon çerçevesinde kurulmuş ve başarıyla faaliyet gösteren ve kıvanç duyduğumuz bir sivil toplum kuruluşudur. TOV Başkan Yardımcısı Yıldırım Usta, profesyonelleşmeye ağırlık verdiklerini, işverenlerin kurumlarla ilişkilerini geliştirmelerine öncü olduklarını kaydetti.İşadamı Bekir Karaaslan, ‘Yılın Girişimcisi’ ödülünü bizzat Arnhem Belediye Başkanı Ahmed Marcouch’un elinden aldı. l


H U K U K

Av. İsmet ÖZKARA Tel: 026-351 00 04 - i.ozkara@ozkaraosingaadvocaten.nl

S

Aile birleşimi için maaş kriterine dikkat!

on günlerde aile birleşimi hakkında birçok sorular alıyoruz. Özellikle maaş kriteri ile ilgili. 1 ocak 2018 tarihinden itibaren maaş kriteri yükselmiştir. Türkiye’den eşini getirmek isteyen veya eşi burada iken oturum başvurusu yapmak isteyen vatandaşların dikkatine. • Yeni çikan kanuna göre, vizesiz olarak Hollanda’da kalan eşi için Hollanda’dan vize başvuru yapabilir ve Turkiye’ye gitmesine gerek yoktur. Bunun için istek yapan kişinin, çifte vatandaş veya Hollanda’da oturum kartı olması gerekmekte. Bunun yanı sıra işci olması gerekir. • En az 1 yıl iş sözleşmesi olması gerekmektedir. Önemli olan nokta ise başvuru IND nin eline ulaştığı anda iş sözleşmesinin 365 gün geçerli olmasıdır.

• Aylık maaşın 1.578 euro brüt olması gerekmektedir. Önemli olan ise IND’nin SV brüt maaşına bakması. Maaş bordrosundaki brüt olarak görünen maaşın, emeklilik pirimleri hariç olan brüt maaşınıza bakmaktadır.

• Evliliğinizi Hollanda belediyesine bildirmek zorundasınız

• Eğer 2 işte birden çalışıyorsanız IND işyerinize kontrole gelebilir ve haftalık çalışma saati programı isteyebilir.

Daha geniş bir bilgi için:

Hollanda’daki günlük gelişmeleri yakından takip etmek istiyorsanız bunun tek yolu sitemize uğramanız. w w w . p l a t f o r m d e r g i s i .49 c o m

• IND evlilik veya ‘samenwonen’dan (birlikte yaşama) şüphe duyar ise çapraz sorgu ile her iki eşe de sorular sorabilir. 026-3510004 Saygılarımla,


S O S Y A L

D A N I Ş

/

T A N I Ş

HASTALIK SİGORTASI KANUNU (Ziektewet – uitkering)

S

HASTALIK NEDIR?

vam edenler,

igortalının çalıştığı, hizmeti, görevi ve sigortalı olma anından dolayı çeşitli sebeplerle veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük halleridir.

• WW, WIA, WAJONG, WAO ve WOZ ödeneĝi olanlar,

• İssizlk ödeneĝinin bitmesinden sonra hasta olanlar,

• İş sözleşmesinin bitimden sonra 4 hafta içinde Hastalık ödeneĝine başvuru yapanlar,

Nejat SUCU

S o s ya l Hi z me t l e r U z ma nı

4. Organ naklinden sonra oluşan hastalıklar..

• Hastalık sigortasi için gönüllü sigorta olanlar. HASTALIK ÖDENEĜININ ORANI?

BELIRLI BIR IŞVERENINIZ OLMADIĜI ZAMAN DA HASTALIK ÖDENEĜI ALABILIRSINIZ..!

KIMLER SIGORTALIDIR? Eğer bir işvereniniz var ise, size hastalık halinde Hastalık ödeneĝi (ZW) ödemekle mükelleftir. 1. No–riskpolis, No risk - verklaring (doelgroepregister ) Bu yasal uygulama dan belirli hastalıĝı ve engeli olan ve uzun süre issiz olanlar bu yasal uygulamadan işlem görürler. Beş yıl boyunca işverenin belirli hastalık giderleri, bu gruba ait olanlar için devlet tarafından karşılanır.

• Geçici iş sözleşmeleri ile çalışanlar (uitzendkracht, oproepkracht ve invalkracht), • Evde ve sanatçı olarak çalışanlar, • Hastalık anında iş sözleşmesinin sona ermesinden sonra hastalıĝı deSürekli ve tam iş görememezlikte sigortalıya aylık kazancının % 70’ine eşit aylık bir gelir bağlanır. Hastalık ödeneĝi yasal olarak kazancın yüzde % 70 ‘idir. Yalnız çalışılan sektörde işveren ve sendikalar arasında Toplu İş Sözleşmesine (Collektieve Arbeidsovereenkomst) göre Hastalık ödeneĝi % 100 ödenir. Ayrıca hastalık ödeneĝi hamilelik ve doĝumda’da % 100 olarak ödenir.

2. Kendisine ait özel hastalık sigortası ile sigortalayan esnaf ve işverenler. 3. Hamilelik ve doĝudan kaynaklanan hastalıklar. 15 Ocak - 15 Şubat 2018

50


S O S Y A L HASTA OLARAK KENDI IŞYERINIZI BAŞLAMAK MÜMKÜN MÜDÜR? Kendi işyerinizi kurmada, hazırlık süresini ve alınanan ödenek şartlarını hastalık ödeneĝi veren UWV Kurumu ile görüşmek gereklidir. Kendi işyerini kuran hasta kişinin hasta olma halleri bitmiş anlamına gelebilir. NEREDEN ÖDENEK SORABILIRSINIZ?

Kendi işvereniniz sizin adınıza UWV ‘den sorabilir. Eĝer işvereniniz yoksa, kendiniz UWV’den hastalık ödeneĝi sorabilirsiniz.

D A N I Ş

/

T A N I Ş

- 1 aydan fazla tutukluluk halinizde - Ölüm halinde. TEKRAR İŞE GERI DÖNME YASASI (DE WET VERBETERING POORTWACHTER)

Hastalıĝın başlamasından sonra işveren, ya kendisi, yada yetkili kıldıĝı buro ile sizleri yeniden işe kazandırmak için yardım ve rehberlik yapmakla mükelleftir. Arbo kurumu ve doktoru ile sizlere danışmanlık ve rehberlik yardımı yapar ve yapmakla yasal zorunluluĝu vardır. Hasta işçi ve hizmetli bu verilen hizmete iki yıl içinde uymak zorundadır. Belirli

karşılanmaktadır. İŞSIZ KALDIKTAN SONRA

İssizlik odeneĝi alırken ve is sözleşmesinin bitişinin 4 hafta içinde Hastalık ödeneĝi (ZW) için başvuru yapabilirsiniz. İZIN HAKKINIZ

Hastalık anında tatil için izin almanıza gerek yoktur. Yalnız Hollanda’da kaldıĝınız ikamet adresini 48 saat öncesinden ve yurtdışında kalacaĝınız adresi 2 hafta öncesinden UWV veya isvereninize bildirmek zorundasınız. Daha geniş bilgi için; UWV’nin bilgi ve

NE KADAR HASTALIK ÖDENEĜI ALABILIRSINIZ?

Hastalık ödeneĝinin azami (maksimum) süresi 2 yıldır. HASTALIK ÖDENEĜI NE ZAMAN SONA ERER ?

- 2 yıl içinde işbaşı verildiĝi ve saĝlıĝınıza kavuştuĝunuz an, - Emeklilik yaşına ulaşıldıĝı zaman,

- % 65 ve daha fazla malüllük ödeneĝini hak kazandıĝınız zaman,

- 2 yılda sonra malüllük ödenekleri olan WIA (WGA / IVA) almaya başladıĝınızda,

bir işverenin olmayanlar için ise, UWV Kurumun’dan bir İş doktoru ve İş uzmanı bu görevi yerine getirir.

başvuru telefon numarası: 0900 – 9294. ve site adresi www.uwv.nl .

UWV VE İŞVERENLE AYNI KARARI PAYLAŞMADIĜINIZ ZAMAN?

Tabiki her zaman, belirli bir yardım kurumundan, Buro voor rechtshulp ( Avukatlar burosun’dan) ve kendinizin seçtiĝi bir avukat’tan hukuksal danışmanlık ve yardım alabilirsiniz.

Verilen karara ve raporlara itiraz etme hakkınız vardır. Yeni bir karar ve deĝerlendirme için “second opinion” sorabilirisiniz. UWV’nin vereceĝi karara itiraz etme ve mahkemeye gitme hakkınız vardır, Ayrıca Arbo dienstin vereceĝi rapora ve tavsiyeye karşı ikinci tavisye olan second opinion uzman bir kurumdan veya UWV’den isteyebilirsiniz. second opinion’ile ilgili masraflar genelde Hastalık sigortaları tarafından

51

HUKUKSAL YARDIM..!

Verdiĝim kısa bilgilerle sizlere faydalı olabildiysem ne mutlu bana . Saygı ve sevgilerimle hoşçakalın. Soru ve düşüncelerinizi sucu12@zonnet.nl e-posta adresine bekler, mutlu ve sağlık dolu bir yaşam dilerim. l Hoşçakalın...


P O L İ T İ K A

R Ö P O R T A J

HALKIMIZI CDA’DA

DAHA KOLAY TEMSİL EDEBİLECEĞİMİ TAHMİN EDİYORUM

Röportaj: Furkan Turgut

Kısa olarak kendinizi tanıtır mısınız?

B

en Yadin Karabulut 4 cocuk babasıyım.40 yıldır Hollanda’da farklı mesleklerden ticaretle uğraşıyorum. Değişik STK’larda kurucu ve görevli çalışıyorum. Bunlardan bazılarını sıralarsak, 1990’larda ilk Hollanda Türk Esnaflar Birliği’ni kurduk ve 7 yıl yönetimde görevde kaldım. İlk Hollanda Türk Acenteler birliğini kurduk. Avrupa kızılpınar köylüler derneğini kurup 7 yıl baskanlık yaptım. interkulturel platform kurucusu ve sekreteriyim. Uluslararası dinler konseyi (Ibs) vakfı kurucusuyum. Şu anda 100 den fazla ülkede aktif bir kurum halinde. Ayrıca bu çatı altında 35 vertrowuenspersnoon eğitimi ve diplama almalarında organizede görev alıp şimdi de onların koordinatörlüğünü yapmaktayım. 2010 dan beri Beeklaan Esnaflar birliği kurucu ve başkanlık görevine halen devam ediyorum. St. Dialooghuis kurucusu ve başkanıyım.

Neden başka bir parti değilde CDA’yı tercih ettiniz? Farklılıklara, yaradılana, dinlere ve kültürlere saygı duydukları için ve sağ merkezli halk partisi olduğundan dolayı tercih ettim. Halkımızı CDA’da daha kolay temsil edebileceğimi tahmin ediyorum.

olan karsten klein ile daha çok iyi işler yapabileceğime inanıyorum.

Çok sayıda göçmen değişik partilerden seçimlere katılıyor. Sıralamanız çok gerilerde. Zannedersem tercihli oylara ihtiyacınız var. Nerdeyse tüm yabancıların tercih oylarla seçmeleri gerektiği için sıra fazlada fark etmez. Sıralama 5 veya 50 sonuçta alacağınız oy miktarı sizi nerde olmanızı belirliyecektir. Tercih oylarda sıra fazla önemli değil.

Seçildiğiniz takdirde neler yapmayı planlıyorsunuz? Yılardır edindiğim tecrübe, birikimlerimi CDA çatısı altında belediye ile halk arasında sağlam köprüler kurmaya çalışıp politaka ile halkımı yakınlaştırmak. Halkımızın polikaya yakın durmalarını ve aktif yer almalarını sağlamaya çalışacağım inşallah..

Partinizin yabancılar politikası hakkında kısa bilgi verir misiniz? Yadin Karabulut NR 20

Belirtigim gibi, dinler,kültürler ve yabancilara açık olmaları için lokal politikaları kendime ve halkıma yakın görüyorum. Şimdi wethouder ve il başkanı 15 Ocak - 15 Şubat 2018

52


K A Z A

E K S P E R İ

MADDİ TAZMİNATTAN DAHA FAZLASI… zedeler de programa inanması ve başarılı olunabilmesi için elinden geleni yapması gerekir. Sorumlu sigorta da masrafları karşılayacağını beyan eder ve belirlenen kurum ya da kurumlara görev verilir.

Dhr. Ethem Emre Kaza Eksperi

e.emre@letseladvies.nl

Kaza dosyalarına sadece tazminat (letselschadevergoeding) alınır şeklinde bakmamak lazım. Çünkü kazazedenin yeniden kaza öncesi hayatına yeniden kavuşturulması da çok önemlidir. Kazadan sorumlu sigortaların bu konuda sorumlulukları vardır.

K

azazedelerin sadece sağlık anlamında iyileşmesi olarak bak-

mamak lazım; aynı zamanda da günlük hayatı, iş hayatı, sosyal hayatı, içinde bulunduğu duygusal ve psikolojik durumlar dikkate alınıp, mümkün olduğunca kaza öncesindeki hayata yeniden kavuşturulması sözkonusudur.

Araştırmalarda aşağıdaki konular dikkate alınmalıdır: l Gerekli tedaviler ve sağlık uzmanları l Günlük yaşam aktiviteleri l Kazazedenin kaldığı evin yeni duruma cevap verecek nitelikte olması l Ev içi aktiviteler l Ev dışı aktiviteler l Zorunlu iletişim ve işbirlikleri l Ev içi ve dışında yürüme ve yolculuk imkanları l Aile içi ve dışındaki sosyal hayat l Kendi işi ya da işvereni ile ilgili ilişkiler, sorunlar ve çözümler l Kazazede eğer çalışmıyorsa, ev içi ve ev dışı için aktivitelerin belirlenmesi Bütün bunların gerçekleştirilmesi için de; l Sağlık sürecinde (tedavi döneminde) bu programa ihtiyaç duyulursa, bir an önce yürürlüğe koymak l Kazazede, temsilci ve sigorta ile gö-

Bunu gerçekleştirebilmek için de, kazazedeler için en uygun programın belirlenmesi ve mevcut imkanlardan yararlanılması gerekmektedir. Başka bir deyişle, kazazedenin hayata kaldığı yerden devam etmesi gerekir. Böylelikle kazazede kendi özgür iradesine kavuşmuş, sosyal ve ekonomik hayatına kaldığı yerden devam edebilme imkanı tanınmış olacaktır. Bu konuda ilgili kurumların uzman personeli hizmet sunması gerekir. Öncelikle kazazede, temsilcisi ve sigorta sağlık ve sağlık dışındaki konularla ilgili araştırma yapıp ihtiyaç duyulan programı belirlemeleri gerekir. Kaza-

53

rüşerek, en uygun programın belirlenmesi l Bu hizmetler, belirlenen kurumlar tarafından en iyi bir şekilde verilmelidir l Taraflar birlikte karar vermeli l Programın başlangıcından bitişine kadar meslek kuralları içinde iyi bir bilgi ve iletişim hizmeti yürütülmelidir l Bu hizmetler süresince kaza süreci kurallarına (Richtlijnen van de Letselschaderaad) uyulmalıdır l Hizmet veren kurum rahatlıkla kazazede ile iletişim ve işbirliği içinde olmalıdır İş Uzmanı ve yeni bir iş ya da işyeri

Kaza dosyalarında İş Uzmanı’nın önemli bir yeri vardır. Kazazedenin temsilcisi ile sigorta görüşmesi sonrası ihtiyaç duyulursa İş Uzmanı devreye konulur. Öncelikle İş Uzmanı kazazedenin mevcut iş durumunu inceler. Yeniden işe dönme imkanları incelenir ve eğer aynı iş mümkün olmuyorsa, başka bir işe yerleştirme, hatta yeni bir işyeri açma ve bunun için gerekli kursları izleme, dil kursları izleme gibi bir çok imkanlar göz önünde tutularak en uygun çözümler üretilir. Bu konuda www.inter-focus.nl internet sayfasını izleyebilirsiniz..


H A B E R

MÜSIAD ROTTERDAM, 2018 YILI ÇALIŞMA FALIYETLERINI AÇIKLADI M Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız daha çok birlikten beraberlikten bahsetti. SadinAyyıldız, daha önceki toplantılardada anlattım. Müsiad geniş kesime açılmak zorunda. Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Hollanda’daki iş adamlarımızın durumu geçmiş senelerden daha zor. Şartlar çok değişti. Türk iş dünyasına karşı ön yargılar var. Bunları değiştirmek zorundayız dedi.

üsiad Rotterdam,2018 yılı çalışma faliyetini düzenlediği resepsiyonda açıkladı. Rotterdam Müsiad merkezinde düzenlenen resepsiyona, Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Müsiad Den Haag başkanı Hamza Çelik, Müsiad Utrecht başkanı Ali Köklü, Hollanda Kayserililer vakfı yöneticileri, Basın mensupları ve bazı STK temsilcileri katıldı. Açılış konuşması yapan Rotterdam Müsiad başkanı Mustafa Duyar, Hollanda dışına yapacakları geziler ve 2018 yılında yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

15 Ocak - 15 Şubat 2018

Daha sonra program ikramlarla sona erdi. Rotterdam / Furkan Turgut 54


H A B E R

55


E V L İ L İ K

O K U L U

Eşinizi

Eve Bağlamanın Yolu Sevinç KARAKAYA

B

ir erkek bağlı ise eşi kendisini mutlu ediyor demektir. Bir erkeğin gerçek yeri evidir. Eğer ki ‘bir kadının yeri evidir’ söylemini çok duyduysanız bu size ilginç gelebilir fakat bir erkekte en az kadın kadar bir eve gereksinim duyar. Dışarıda herkes onun patronu olabilir fakat evin içinde sert bir tavır içine girmeden de otorite kurabilir, hak ettiği saygıyı bulabilir. O yüzden diyebiliriz ki her sağlıklı erkeğin bir yuvaya ihtiyacı vardır. Eşiniz ona ihtiyaç duyduğunuzu, saygı gördüğünü hissetmek ister. Başkaları ile ilgilenmektense kendisini tatmin etmeye odaklandığınızda eşinizde ev merkezli bir hayatı tercih eder. Orayı güçlendirmek için her şeyi yapar çünkü orası onun en önemli dünyasıdır. Akşam yemeğinde evde olabilmek için iş yerindeki saygınlığından ödün vermeyi çok önemsemez. İşindeki yoğunluğuna rağmen çocukları ile etkinliklere katılır. Evdeki onarım tamirleri yapmaksa hiç zor gelmez çünkü sağlıklı bir ev ve evlilik onun içinde en az sizin için olduğu kadar önemlidir.

EŞINIZ EVINE BAĞLANMASI İÇIN HAREKETE GEÇIN;

EŞINIZ EVINE BAĞLI DEĞIL MI? ONU SUÇLAMAKTAN ÖNCE KENDINIZE ŞU SORULARI SORUN:

1- Eşinize onun en sevdiğiniz yanlarını söyleyin. Çocuklarını varsa bunu onların duyacağı şekilde yapın.

HAREKETE GEÇMEK YETERLI DEĞIL ISE;  EŞINIZ DAHA BÜYÜK IHTIYAÇ IÇINDEYSE NE YAPMALISINIZ?

1- Evi; içinde bulunması heyecan verici bir yer haline getiriyor musunuz?

2- Haftanın bir gecesini sadece ikinize ayırın. Bunu takviminize yazın, progra-

1- Hayatınızı Çok Doldurmayın; Yoğun iş programınız varsa yada çok

15 Ocak - 15 Şubat 2018

2- Eşiniz kendini evde; ihtiyaç duyulan, saygı gösterilen ve sizin ihtiyaçlarınızı giderdiğini biri olarak kendini görüyor mu?

56

mınıza alın ve ne olursa olsun değiştirmeyin. 3- Evrak dosyasına yada e-postasına onun hayatınızda ne kadar önemli olduğunu vurgulayan notlar bırakın.


E V L İ L İ K

O K U L U

sosyal bir insansanız, sisteminizi bir çok şey ile birden ilgilenmek üzerine kurulmuşsa unutmamanız gereken hayatınızdaki kişinin de sizinle zaman geçirmeye ihtiyacı var. Mesela programınız bir kız arkadaşınızla birlikte olmak için değiştiriyorsanız aynı şeyi eşiniz için de yapmanız çok hoşuna gidebilir. Hatta eşinize programını gösterip ‘Hayatım programım dolu fakat seninle vakit geçirmek ve ulaşılabilir olmak istiyorum, nereyi değiştirmemi istersin?’sorusunu sorun. Şimdi burayı okurken birçoğunu neden böyle birşey yapalım. Neden kendimi uygun ve ulaşılabilir kılayım ki? diyorsunuzdur. O zaman size derim ki çevrenize bakın, ne görüyorsunuz? derim. Şu anda mahallenizde, yada yakınlarınızdan kaç kişi boşanıyor? ‘Mesele sizde bitiyor’. Ortalama evliliğin 5-6 yıl sürdüğünü hatırlatmak isterim. O zaman sizi o ayrılanlardan farklı kılacak ne? Karşılıklı paylaşım düşüncesini kavramış bir eşe sahipseniz onu ön hayatınızda öncelikli sıraya koymak hiç zor olmaz. Ardında kadın olmayı seçin, çünkü eşiniz sizin davranışlarınızı dikkatle izler ve inanın eşinizi ön plana almanız, evdeki diğer işlerden daha önemlidir. Hayatınız eğer ki eşinizi ihmal edecek kadar dolu ise yada onu onemse miyorsanız? kendi yüreğinizin ve evliliğinizin koruyucusu olmanız gerek. Hayatınızda eşinize hak ettiği zamanı verin sizde özlemini çektiğiniz eşe kavuşun. 2- Eşinize Çocuklarınızdan Fazla Öncelik Tanıyın; Hayatınız bekar olduğunuz zamanki gibi değil. Eşinizin kendinizden sonra birinci önceliğiniz olduğunu kabul ettiniz. Bir de çocuklarınız varsa sorumluluk daha da arttı demektir. Eşinizin daha evine bağlı, çocuklarını ve sizi daha fazla önem-

semesi için bilmeniz gereken kaç çocuğunuz olursa olsun eşinizin önem sırasını değiştirmemektir. Bir çok kadının yaptığı en büyük hata, anne olduktan sonra eş olduklarını unutmalıdır. Kendini çocuklarına adayıp eşini unuttuğunda, ister istemez kendini önemsiz hisseden eşde evden uzaklaşmaktadır. Onu önemsediğinizi özellikle de çocuklarınızın yanında gösterin. Örneğin eşiniz dışarıda ve size telefon etti, sadece 5 dakikası var ve belli sizinle konuşmaya ihtiyacı var. Bu kısa konuşmanız çocuklarınız tarafından en az beş kere kesiliyor. Sonunda bundan usanıyor ve sizinle paylaşması gereken şeyi paylaşamadan görüşürüz deyip teli kapatıyor. Çocuklarınızın eşinizle olan zamanınızı kesintiye uğratmasına izin verdiğiniz zaman, ona başkalarının ihtiyaçlarının onunkinden daha önemli olduğu mesajı verirsiniz. Sizden beklediği ‘Çocuklar şimdi olmaz, babanızla konuşuyorum’ demenizdir. Bu söylediğinizle önemsediğiniz kanıtlanır ve çocuklara karşı tavrınızda aynı noktada buluşursunuz. Bu aynı zamanda eşinizin ‘oğlan çocuğu’ kalbine de seslenir. ‘Ben sadece bir dert yada gün içinde arada sırada kontrol edilmesi gereken bir şey değilim. Bana ben olduğum için değer veriyor.’ mesajını iletir. Ve böyle 57

bir erkek hem size hemde çocuklarına çok daha içten ve samimi bağlanır. 3- Önce Rahatlamasına İzin Verin, Sonra Yardım İsteyin; Bir kadın çalışıyorsa ve küçük çocuklara da sahipse; sadece eve maddi katkı da bulunmakla kalmaz. Bunun yanında bir milyonlarca şeylede ilgilenir. Ve tabi eşi kapıdan girince rahatlamak isteyip işleri paylaşmak, bazı işleri ona devretmek düşüncesi de normaldir. Fakat çoğu erkek işin yarattığı baskıyı üzerinden atmak için zamana ihtiyaç duyar ve böyle talebi çok iyi karşılamaz. İlk önce günü yorgunluğunu üstünden atmak ister. Hatta sizden de bu durumunu fark edip çocuklara da ‘Babanızla oynamak istediğinizi biliyorum ama onun önce biraz gevşemeye ihtiyacı var çocuklar’ demenizi bekler. Bunu başara birir, onu bu şekilde onurladırırsanız ve bir şeylerin parçası olduğunu gösterebilirseniz, yapabileceklerine siz bile inanamazsınız. Erkekler kadınlar gibi değiller, önce kendine gelmesi için zaman tanıyın sonra yardım isteyin. l Sevgiyle Kalın... Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için  www.disilikokulu. com ve www.interaktifdanismanlik.com‘u ziyaret edebilirsiniz.


S A Ğ L I K

Stresten yemek yiyip kilo almayın Bazı insanlar stresten yemek aşırı ve zamansız kontrolsüz yemek yer ve bu da kilo almalarını sağlar. O anki stresini yemeğin çıkardığını ve psikolojik olarak kendisini rahatlattığını sanır ve daha sonrasında ise aldığı aşırı kilolardan canı sıkılır ve yine strese girer… Bir çoğumuz az da olsa bu durumu yaşamışızdır, sonucun da alacağımız kilolu bildiğimiz halde stresli halimizin zayıflığına yenik düşeriz. Oysa ki neden duygusal ve stresli anlarda aşırı yemek yeme hissinin nedenini öğrendiğinizde buna az da olsa karşı koyabilir ve sonucunda alacağınız kilolarla canınızın sıkılmamasını sağlayabilirsiniz. 15 Ocak - 15 Şubat 2018

58


S A Ğ L I K

Aşağıdaki test ile kendinizi değerlendirip farkındalığınızı harekete geçirebilirsiniz. Yemek yemek için kendinizi çok mu meşgul buluyorsunuz?

B

azı insanlar stresliyken, yemek yemeği unutabilir veya ara öğünlerini atlayabilirler. Bu durumda değişen kan şekeri kişide ruhsal dalgalanmalara ve sağlıksız kilo kaybına sebep olur. Gün boyunca sağlıklı ve küçük öğünler tüketmek daha iyi bir seçimdir. Sonuç olarak kendinizi daha az stresli hissedebilirsiniz.

Egzersiz yapmak için kendinizi gün sonunda çok meşgul veya çok yorgun mu hissediyorsunuz? Hepimiz egzersiz yapmamız gerektiğinin farkındayız fakat birçok stresli ve meşgul insan egzersiz için ayıracak enerji ve zamanı olmadığını belirtir. Tam tersinde ise stresli insanlar egzersizden en üst düzeyde yarar sağlar, sadece bununla kalmayıp kişiler strese bağlı kilo alımlarıyla da başa çıkabilirler. Egzersiz için çok yorgun olduğunuzu düşünüyorsanız bu konuda kendinize telkinlerde bulunun ve egzersizin size sağlayacağı daha fazla enerji karşısında şaşırın.

Her gece yedi saatten daha az mı uyuyorsunuz?

Bel çevrenizde gerektiğinden daha fazla mı kütle var? Stresli insanların kortisol seviyesindeki artışa bağlı olarak bel çevresinde daha fazla yağlanma görülmektedir. Bel çevresindeki yağlanmanın fazla olması birçok sağlık problemini beraberinde getirir. Bu durumda önemli olan nokta diyet ve egzersizi günlük programımıza yerleştirmemiz olacaktır.

Stres nedeniyle aç olmadığınızda dahi yemek yer misiniz? Stres altındaki birçok insan kendini daha fazla yemek yerken bulabilir. Bu, kişiyi kısa süreli mutlu edebilir. Eğer küçüklüğünüzden beri tatlı yiyerek stresinizi bastırılıyorsanız, sinirlilik halinde sürekli ağzınızda bir şeyler olmasını istiyorsanız veya kortizol düzeyiniz sizi atıştırmaya yönlendiriyorsa bu duygusal yemek yeme durumunuzu su içerek, çiÇ sebze atıştırarak veya daha sağlıklı yiyeceklere yönelerek stresli durumunuzu azaltabilirsiniz.

Yeme alışkanlıklarınızın değişmeyip stres düzeyiniz ve kilonuzun değiştiğini hissediyor musunuz?

Her gün aynı saatlerde yatmak ve yine aynı saatlerde kalkmak stresle başa çıkmada büyük katkı sağlayacaktır. Geç yattığınız zamanlarda kesinlikle geç uyanma alışkanlığı geliştirmemelisiniz. Çünkü bu durumda bir sonraki gün geç uyumanıza neden olarak uyku düzeninizi bozar. Günde yedi saat uyumanın en iyi ve yeterli dinlenme süresini sağladığı bir ok çalışma ile vurgulanmıştır.

59

Stres birçok şekilde kilo artışına neden olabilir. Kortizol seviyesindeki artış metabolizma hızınızı yavaşlatmaktadır. Bu da aynı miktarda besin almanıza rağmen bu besinleri daha yavaş yakmanız anlamına gelir. Bu nedenle kortizol seviyesini hızlıca normal hale çevirmek için rahatlama teknikleri öğrenmeliyiz.

Sırf, evde sağlıklı öğünler yemek için fazla meşgul olduğunuzdan dolayı aşırı fast food yeme eğiliminiz var mı? Dışarıda fast food tarzı beslenme alışkanlıkları olan biriyseniz yalnız değilsiniz. Birçok stresli ve meşgul insan kendisini dışarıda fast food tercihleri yaparken bulur. Bunun nedeni daha kolay ulaşılabilir olmasıdır. Ancak evde yemek pişirme alışkanlığı kazanan kişiler, vücutlarını şekillendirmenin yanı sıra bunun daha sağlıklı ve kolay olduğunu görmüştür. l


H A B E R

Hollanda’da konut satışları rekor kırdı

H

ollanda Merkezi İstatistik Bürosu (CBS) tarafından yayımlanan verilere göre konut satışları 2017 yılının son çeyreğinde 66 bin rakamına ulaşarak tarihi rekora ulaştı. Bu rakamların parasal karşılığı olarak 18 milyar avroluk işlem yapıldığı bildirildi. Ortalama konut fiyatları yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranında arttı. Ülke genelinde ise konut fiyatları 2013 yılı haziran ayına kıyasla ortalama yüzde 23 oranında arttı.l


H A B E R

61


H A B E R

Hollanda Senatosu’ndan Organ Bağışı Yasası’na onay Hollanda Senatosu, uzun süredir üzerinde tartışılan yeni organ bağışı yasasını onayladı

H

ollanda Senatosu, uzun süredir üzerinde tartışılan yeni organ bağışı yasasını onayladı. Yasaya göre, ülkede yetişkin bir kişi, kendisi reddetmediği sürece otomatik olarak ölümünden sonra organ bağışında bulunduğunu kabul etmiş sayılacak. Bağış yapmak istemeyenlerin ise bunu ayrıca bildirmesi gerekecek. Senato’da, 36’ya karşı 38 oyla kabul edilen yeni organ yasası 2020 yılının ikinci yarısında yürürlüğe girecek. Yeni yasanın yürürlüğe girmesi ile ülkedeki organ bağışı ihtiyacı sorununun çözülmesi bekleniyor. Yasa, 2016 yılında Temsilciler Meclisi tarafından 74’e karşı 75 oyla kabul edilmişti. l

15 Ocak - 15 Şubat 2018

62


H A B E R

15 Ocak - 15 Åžubat 2018

64


G Ü N D E M

AVRUPA YİNE İNSAN MI YAKMAK İSTİYOR? Bilindiği üzere 21 mart 2018’de Hollanda’da belediye seçimleri gerçekleşecek. Kesinlikle oy kullanmamız şart. Eğer adam yerine koyulmak istiyorsak. Ama bahsetmek istediğim asıl konu bu değil

İmd@T KAYMAZ

B

u seçim çok önemli. Neden derseniz bir çok yerel yeni parti ilk defa kendi gücünü gösterme imkanı bulacak. Bunların arasında Forum voor Democratie gibi yeni popülist sağ partilerde var. Biraz daha eski ama yine de yeni sayılır. Aşırı Faşizme yakın sağcı PVV de var. (Yerel olarak PVV yok denilecek kadar az şu an.) Bunlara tepki olarak ta Türklerin kurmak zorunda kaldığı Denk partisi var. İyiki de var! Bu saydığım partiler kendi tabanı açısından başarılı partiler denilebilir. Geçenlerde Hollanda’nın dördüncü büyük kenti olan Utrecht’te radyo aracılığı ile bir fikir teatisinde inanılmaz sözler sarf edildi. Neydi bu sözler peki? Utrecht te yeni yapılmış olan Ulu caminin ‘lafın gelişi yakılmasından’

memnuniyet(lik) duyan bir siyasinin medya önünde beyan da bulunması sadece talihsizlık değil, aynı zaman da nefret söylemi bir çok sağ duyulu Hollandalıyı da üzmüş durumda. Başta radyo sunucusu ve programda bulunan diğer DENK partili Türk genci Mahmut Sungur şok yaşadılar. Çünki an be an yaşadılar bu beyanı. Bunu diyen kişi ise Hollanda’nın 2. ci büyük partisinin Utrecht’te ki lideri ve temsilcisi PVV’li Henk van Deun. Nieuwsuur programına göre senede 25 cıvarı camii Hollanda’da saldırıya uğruyor. Ama bu yetmiyor demek ki? Bu söylemler tabii 2. Dünya savaşında ki azınlıkları akla getiriyor. Adım adım giderek, günün birinde iş yerlerini, mabetlerini ve sonunda da

65

Avrupalı Yahudileri ve diğer azınlıkları fırınlarda yakılışından daha bir asır geçmemişken. Ulu orta benzer söylemler, Avrupa’da maalesef başta müslümanlar için normal hale gelmekte. PVV partisinin özellikle seçmeni ve bazı yöneticileri daha ağırlıklı olarak Hollanda’nın cahil kesiminden oluşmakta. Hazır bulmuşken şu PVV’nin ‘Henk ve İngrid’ konsepti nin Henk (van Deun) ine şu soruyu sorsam bilmem bilir mi ki? Avrupa’da oransal olarak en çok Yahudileri toplayıp ölüm kamplarına gönderen ülkelerin başında ki ülke hangisi? İkinci sorum ise; önce mabetlerini mi yaktınız ‘lafın gelişi’, yoksa insanları mı ‘lafın gelişi’ ey Henk (ve İngrid)? l


A Y I N

T E S T İ

Dost musun, arkadaş mısın? En yakın arkadaşın zannettiğin kişiler bile bazen sandığın gibi olmadığından, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Peki senin arkadaşınla ilişkin nasıl? Sabun köpüğünden mi yoksa yıllar yılı sürecek bir dostluk mu? Cevabı testimizin sorularında... a) “Sonra konuşalım mı; yanlış anlama Burak’layım da”

1- Yazın katılmak için çok eğlenceli bir kamp ayarladın. En yakın arkadaşın da seninle gelmek istiyor, ama evden izin koparamadı. Bunu sana nasıl söyler?

b) “Ben sana diyorum zaten,onunla olmaz diye; sana geleyim de biraz ağlaşalım”

a) Geçen yıl bu kampa giden bir arkadaşımla konuştum, çok kötü bir bir organizasyon olduğunu söyledi”

c) “Biz de tartıştık dün; erkekler böyle işte, üzülme”

b) “Senin yerinde olmayı çok isterdim, ama bizimkiler izin vermiyor”

5- Ders çıkışında hocayla konuşman gerekiyordu. Konuşmanız uzadı ve yemekhaneye gittiğinde tüm masaların dolduğunu gördün. Arkadaşın seni görünce ne yapar?

c) “Orada bir sürü arkadaş edin ve gelince beni de onlarla tanıştır, anlaştık mı”

a) Masadakilerden senin için yer açmalarını ister

2- Çok severek aldığın ceketle okula gittin. Ama aynı ceketi sınıftan üç kişi daha almış! Arkadaşının tepkisi ne olur?

b) “Nerede kaldın” der gibi bakar ve yemeğini yemeye devam eder

a) Biliyor musun, iyi senin üzerinde duruyor”

c) “Ben kalkıyorum” der ve yerini sana verir

b) “Bunu nereden almıştın,gidip ben de alayım da formasız kalmayayım”

6- Birlikte alışverişe çıktınız ve aynı elbiseyi beğendiğiniz...

c) “Haydi ama, bu kadar kafana takma; sen de hafta sonlan giyersin, zaten havalar da ısınıyor”

a) Sana daha çok yakıştığını söyler ve “Ara sıra bana da verirsin, değil mi” diye sorar

3- Teyzen geçen yaz seni ve arkadaşını yazlığında misafir etmişti. Geçenlerde seni aradı ve kızının düğün organizasyonunda ona yardımcı olmanızı istedi. Bunu arkadaşına söylediğinde tepkisi ne olur?

b) Belini çok kalın gösterdiğini, daha koyu bir rengin sana daha iyi gideceğini söyleyip elbiseyi o satın alır c) “Aynı yerlerde giymeyiz” diyerek ikinizin de almasını ûsteler

a) “Neden organizasyon şirketlerinden birini aramıyor”

7- Üniversite’nin başkanlık seçimlerine katılıyorsun ve diğer aday da okulun en yakışıklı çocuğu! Arkadaşın...

b) “Seve seve gelirim” c) “Çok İsterim, ama aynı gün kuzenimin nişanı var”

a) Seçilirsen kendisini yardımcı ataman için senden söz koparmaya çalışır

4- Sevgilinle tartıştın ve canın çok sıkkın. Arkadaşını aradığında sana hangisini soyler?

15 Ocak - 15 Şubat 2018

b) Derslerle birlikte başkanlığı yürütüp

66


A Y I N

T E S T İ

yürütemeyeceğini düşünür ve “aday olmaya emin misin” diye sorar

PUANLAMA

c) Karşındaki güçlü aday karşısında şansının zayıf olduğunu ima eden konuşmalar yapar 8- Okul gazetesine yazdığın yazı ödül aldı. Arkadaşının tepkisi ne olur? a) Kendine de pay çıkararak,”Bu yazıyı yazmasını ben önermiştim” diyerek etrafta dolanır b) Havalara uçar c) Kendi geçmiş başarılarından söz etmeye başlar

I- a) 3

b) 1

c) 2

2- a) 1

b) 3

c) 2

3- a) 3

b) 2

c) 1

4- a) 1

b) 3

c) 2

5- a) 2

b) 3

c) 1

6- a) 2

b) 3

c) 1

7- a) 1

b) 2

c) 3

8- a) 1

b) 2

c) 3

B “19-24 Puan”

ARKADAŞ DEĞIL YANDAŞ Ne demişler dost acı söyler. Biz de acı da olsa gerçeği söylüyoruz.Sen daha candan daha samimi arkadaşları hakediyorsun! Arkadaşlığınız sadece çıkarlarınız doğrultusunda ilerliyor. Ve ilgileriniz farklı alanlara kaydığı zaman arkadaşlığınızda sallanacak. Önerimiz sana daha çok değer verecek yeni insanlar tanıman. “13-18 PUAN”

SONSUZA DEK, DOST Arkadaşın ne seni mutlu etmek için övgüler yağdıran ne de başarılarını çekemeyen tiplerden!Birbirinizi o kadar iyi anlıyorsunuz ki, konuşmadan bile anlaşabiliyorsunuz. biriniz sinirlendiğinde diğeriniz sakin kalmayı başarabiliyor. zaman zaman onunla tartışsanız bile onu kırmamaya özen göster ve hayatından çıkarmasına asla izin verme! “8-12 PUAN”

EX ARKADAŞ ADAYI Bazı arkadaşlıklar vardı, kısa sürede kaynaşır,kanki olursunuz. Ama bir süre sonra sabun köpüğü gibi, eriyip gider beraberliğiniz.Örneğin bir kursata tanışırsınız. Kurs bitince arkadaşlık ta biter. Sizinki bu türden bir arkadaşlığa benziyor. sürdürüp sürdürmemek ise sizin elinizde! Biraz çabayla işleri yoluna sokabilirsiniz.

67


M i j n

o v e r p e i n z i n g e n

Drs. Armand SAĞ Bestuursvoorzitter Instituut voor Turkse Studies - www.turksestudies.org Historicus en turkoloog - www.armandsag.nl

R

Over vaders en moeders

ecent is er door onderzoeksjournalist Paul Raeburn media-aandacht gevraagd voor een baanbrekend nieuw onderzoek over vaders en moeders. Hierin wordt door zeven toonaangevende academici geconcludeerd dat het juist de vader is die met zijn genen de ongeboren vrucht in leven houdt. Hoogleraren Azim Surani van Universiteit van Cambridge, Elizabeth Robertson van Columbia Universiteit (thans Universiteit of Oxford), en David Haig van Harvard Universiteit kregen hierbij medewerking c.q. bijdragen van Robert G. Edwards (Cambridge), Catherine Dulac (Harvard), Denise P. Barlow (IMP), en Sheila C. Barton (Cambridge).

Er wordt eeuwenlang, geheel ten onrecht blijkt nu, geconcludeerd dat de band tussen vrouw en kind heilig is omdat het de vrouw is die negen maanden lang het kind in haar lichaam draagt. Nu blijkt dus dat de lichaam van de vrouw eigenlijk de ongeboren vrucht c.q. foetus als ‘indringer’ ziet en het juist wil verjagen. De onderzoekers hebben de genen van vrouw en vader geïsoleerd en bij muizen ingespoten. Wat bleek? De muizen waar alleen de moedergenen actief waren, kregen substantieel vaker een miskraam of andere complicaties, terwijl wanneer alleen de vadergenen actief waren de nakomelingen beduidend gezonder, groter, en langer waren. Al snel kwamen ze tot de conclusie dat het in werkelijkheid dus de genen van de vader zijn die de gezondheid van het kind bepalen. Janneke Gieles van de redactie van Psychologie Magazine vertelde het zelfs als “een minioorlog”. Zo hebben de in-

geprente genen van de vader als doel om zo veel mogelijk voedingsstoffen te laten onttrekken aan de bloedbaan van de moeder, voor een gezonde en lekker grote baby. De genen van de moeder proberen dit juist te voorkomen omdat ze dit als een gevaar zien voor het welzijn van moeder. Met andere woorden: de lichaam van moeder is een vijandige omgeving voor het kind en het zijn de genen van vader die het kind in leven houden. Als we op deze wijze de verschijnselen proberen te verklaren die opkomen bij moeder tijdens de zwangerschap, dan kan dit een heel ander beeld opleveren van de zwangerschap. Zo zou de ochtendmisselijkheid nochtans kunnen komen doordat het lichaam van moeder eigenlijk de ‘indringer’ wil wegwerken door braakneigingen. De verhoogde temperatuur zou kunnen komen omdat het lichaam van moeder de bevruchtte eicel wil doden. Een verhoogde lichaamstemperatuur is namelijk een verdedigingsmechanisme tegen ziekteverwekkers. Met de hoge temperatuur wil het lichaam eigenlijk de ‘indringer’ het lichaam uitjagen. Daarnaast zorgt de hoge lichaamstemperatuur dat er sneller herstel optreedt van aangetaste cellen c.q. weefsel, en ook dat het hartritme versnelt. Hierdoor versnelt de bloedsomloop, waardoor de cellen van het immuunsysteem sneller aangevoerd worden om de ‘indringer’ weg te krijgen. De psychische gesteldheid van de vrouw tijdens de zwangerschap krijgt hiermee ook een plausibele verklaring. De prenatale depressie kan voortkomen uit de strijd die plaatsvindt binnen het lichaam van moeder ten faveure van het kind en de verwarring van de vrouw die

69

hieruit voortkomt. Dit slaat al snel om in een postnatale depressie waarbij de moeder net de strijd binnen haar lichaam heeft verloren door de vadergenen en nu vanuit de maatschappij de sociale druk voelt om ineens onvoorwaardelijk van haar kind te houden. Dit zorgt voor een overbruggingsperiode wat genoemd wordt als ‘ontzwangeren’ waarbij de moeder moet begrijpen dat de ‘indringer’ van haar lichaam nu ineens van vijand haar grootste liefde wordt. Aan de andere kant, is het dus ook logisch dat vader eigenlijk een veel grotere rol speelt bij de geboorte van een kind, dan de grote vooroordelen ons doen geloven. De vader zorgt dat het kind überhaupt kan overleven in de vijandige omgeving van moeder, te weten haar baarmoeder, en het zijn de genen van vader die de verdedigingsmechanismen van moeder lang genoeg ophouden zodat het kind kan volgroeien en ter wereld kan komen. Het onderzoek laat ook zien dat vaders meteen na de geboorte een veel hoger testosteronniveau hebben, waarschijnlijk om het kind ook na de geboorte met al zijn kracht te verdedigen omdat vaders onbewust weten dat moeders de baby in beginsel als een potentieel gevaar beschouwen en daarna psychisch in de war raken. Het is dan ook mijn overpeinzing van deze maand, waarom vaders nog steeds niet de erkenning krijgen die ze verdienen. Niet alleen zijn het dus de vaders die het kind gedurende de eerste negen maanden in leven houden, ook daarna zijn het de vaders die het kind onvoorwaardelijke liefde kunnen geven zonder een potentieel gevaar te vormen voor het welzijn van het kind...


H A B E R

Hollanda’da uitzendbureau’lar ayrımcılık yapıyor Hollanda’da istihdam bürolarının (uitzendbureau) yarısının, yabancı kökenlilere ayrımcılık yaptığı bildirildi

D

evlet Kamu Televizyonu NOS’da yayınlanan Radar isimli programda, ülkedeki istihdam bürolarının yarısı, işverenin isteği üzerine Türk, Faslı ve Surinamlıları istihdam için saf dışı bırakmayı kabul ediyor.

Yapılan araştırmada, istihdam bürolarının, Türk, Faslı ve Surinamlı işçi istemediklerini bildiren işveren kılığına girmiş program yapımcılarına olumlu yaklaştığı belirtildi. Araştırmada, Türk, Faslı ve Surinamlı işçi istemediklerini belirten program yapımcılarının aradığı 78 istihdam bürosunun yarısı bu isteği olumlu karşılarken yalnızca yüzde 36’sı talebe karşı çıktı. Büroların yüzde 14’ünün ise bunu işverenin kendi değerlendirmesine bıraktığı belirtildi. l

- ANASINIFLARI ( 4-6 Yaş)

- HAFTASONU KURSLARI ( 7-15 Yaş )

- İSLAMİ İLİMLER ( NİZAMİYE ) EĞİTİM MERKEZLERİ ( 16-35 Yaş )

- İSLAMİ İLİMLER AKADEMİSİ VE ENSTİTÜSÜ ( 16-35 Yaş )

- DARUL FURKAN KURSLARIMIZ ( 7-11 Yaş )

- YEK (YETİŞKİNLER EĞİTİM KURSLARI) ( 35 Yaş ...)

“Her yaşa ve sevvyeye uygun çok sayıda materyal ve profesyonel bbr müfredat”


t e y i D Bu A Y I N

D İ Y E T İ

kış boyunca hasta olmamanızı sağlıyor

Grip, özellikle mevsim değişikliklerinde görülen virüssel bir hastalıktır ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda daha uzun süre devam eder ca tahta kaşık kullanmaya özen göstermeliyiz. Ayrıca sigara içiyorsak ara vermeli, kalabalık yerlerden uzak durmalı ve egzersiz yapmaya özen göstermeliyiz. Diyet sırasında ayrıca, paça, köy tereyağı, köy yumurtası, sızma zeytinyağı gibi organik ya da hayvansal besinlerde sofralarımızda sıkça yer almalıdır. Kış aylarının müzmin hastalığı gripten kurtulmak ve eski gücümüze kavuşmak için bolca tüketmemiz gereken bazı besinler şöyle;

H

astalıklara karşı en etkili korunma yöntemi, güçlü bir bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi bu hastalık için önemli bir ölçü kaynağıdır.

da uzun sürebilir. Hatta ölümle sonuçlanma riskleri vardır. (Kanser, Aids, Zatürre, Menenjit)hastaları ve 60 yaş üzeri kişiler grip virüslerinden son derece korunmaları ve dikkat etmeleri gerekmektedir.

Grip hastalığı sağlıklı bir insanda genelde bir haftada geçmesine rağmen; metabolizma direncini düşüren kronik bir durum olduğu için bazı durumlarda daha

İşte, bağışıklığınızı güçlendirecek grip diyeti…

15 Ocak - 15 Şubat 2018

Grip diyeti esnasında mümkün olduğun-

72

3 Yoğurt 3 Yumurta 3 Domates çorbası 3 Balık 3 Kırmızı biber 3 Fındık 3 Mandalina 3 Portakal 3 Su


A Y I N

3 Günlük Grip Diyeti Listesi

D İ Y E T İ

Ara Öğün: 1 adet elma

1. Gün

lecek salata Ara Öğün: 4 adet kepekli bisküvi, şekersiz kuşburnu çayı, 2 parmak kadar light peynir

Kahvaltı: 1 dilim ekmek, 2 parmak kadar peynir, 1 domates ve yeşil biber, 1 su bardağı havuç suyu Ara Öğün: 3 adet mandalina Öğle Yemeği: 1 dilim kepekli ekmek, 140 gr dana rosto, 3 yemek kaşığı patates püresi, mevsime bağlı yapılabilecek salata, garnitür (Bezelye, Havuç)

2. Gün Kahvaltı: 5 dilim kepek ekmeği, 1 domates ve mevsime bağlı yapılabilecek salata, 1 su bardağı ballı süt Ara Öğün: 1 fincan limonlu şekersiz çay, 4 adet diyet bisküvi Öğle Yemeği: 1 kase mantar çorbası, kıymalı, prinçli semizotu, mevsime bağlı yapılabilecek salata, 1 kase cacık

Ara Öğün: 3 adet kestane Akşam Yemeği: 1 dilim ekmek, yağsız domates çorbası, az miktarda zeytinyağı içeren pırasa, 5 adet ızgara köfte, mevsime göre salata

Ara Öğün: 3 adet diyet galeta, şekersiz kuru kayısı kompostosu Akşam Yemeği: 1 dilim kepek ekmeği, mercimek çorbası, 2 yumurta ile yapılacak menemen, mevsime bağlı yapılabi-

73

3. Gün Kahvaltı: 1 dilim kepek ekmeği, 2 adet ızgara sosis, 1 fincan limonlu şekersiz ıhlamur, 1 domates ve mevsime bağlı yapılabilecek salata Ara Öğün: 2 adet havuç, Öğle Yemeği: 3 dilim ıspanaklı börek, 3 adet yağsız biber dolması, mevsime bağlı yapılabilecek salata, 1 kase light yoğurt. l


Y E M E K

Diyet Yemek TARIFLERI

Pirinçli Tavuk Sarma Malzemeler l

l

l

l

l

l

l

l

l

l

l

l

15 Ocak - 15 Şubat 2018

Hazırlanışı

4 KİŞİLİK

1 su bardağı pilavlık pirinç 4 parça tavuk göğüs eti 2 su bardağı su Yarım soğan 40 gr kaju fıstığı 2 yemek kaşığı ince doğranmış taze fesleğen Yarım çay kaşığı zerdeçal Yarım çay kaşığı taze rendelenmiş muskat Taze çekilmiş karabiber Tuz 1 yemek kaşığı zeytinyağı Yarım tatlı kaşığı tereyağı

Tavuk etlerini bıçakla açtıktan sonra et döveceği ile inceltin. Tuz, karabiber serpiştirin. Pirinçleri bol suyla yıkayıp süzün. 1 yemek kaşığı yemeklik zeytinyağı ile yarım yemek kaşığı tereyağını eritin. Yemeklik doğranmış soğan ile kaju fıstıklarını 2-3 dakika kavurun. Pirinci ilave ederek karıştırmaya devam edin. Fesleğen hariç tüm baharatları, tuz ve suyu ekleyin. Kapağı kapalı olarak pilav suyunu çekinceye kadar pişirin. Pilav tamamen suyunu çekince, ateşi kapatıp fesleğenleri ekleyin ve soğumaya bırakın. İnceltilmiş tavuk etlerinin içlerine pilav doldurup alüminyum folyo ile sıkıca sarın ve uçlarını kapatın. Fırın kabına dizip yarısına gelecek kadar sıcak su ilave edin ve 200 derece fırında 30 dakika pişirin. Fırından çıkarttığınız tavukları folyodan çıkartın ve az tereyağı eklediğiniz yapışmaz tavada birkaç dakika kızartın. Dilimleyerek sıcak servis yapın.

74


Y E M E K

Erişteli Yoğurt Çorbası Malzemeler l

l

l

l

l

l

l

l

l

4 KİŞİLİK

1 su bardağı nohut 5 su bardağı sıcak su 1 su bardağı et ya da tavuk suyu Tuz 1 su bardağı kepekli erişte 1 su bardağı light yoğurt 1 yemek kaşığı tam buğday unu 2 tatlı kaşığı tereyağı 1 yemek kaşığı kuru nane

Hazırlanışı Nohutları bol suyla yıkayıp suyunu süzün. Üzerine su ekleyip 1 gece bekletin. Suyunu değiştirip yumuşayıncaya kadar haşlayın. Su ve et suyunu kaynamaya bırakın. Tuz ve erişteleri ekleyerek yumuşayıncaya kadar pişirin. Nohutları ekleyin ve 15 dakika daha pişirin. Bir kasede yoğurt ve unu iyice karıştırın. Çorbanın suyundan 1 kepçe kadar ekleyerek çırpın ve bunu çorbaya yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. 15 dakika pişirin. Ayrı bir tavada tereyağını eritip nane ile karıştırın ve çorbaya ekleyin. Sıcak servis yapın.

Bulgurlu ve Meyveli Tatlı Malzemeler

4 KİŞİLİK

l

Yarım su bardağı pilavlık bulgur

l

1 su bardağı light süt

l

1 tutam tuz

l

Yarım çay bardağı light krema

l

Yarım su bardağı light yoğurt

l

2 yemek kaşığı toz tatlandırıcı

l

1 yemek kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu

l

2 su bardağı karışık orman meyvesi

Hazırlanışı Süt ve tuzu bir tencereye alın ve orta ateşte ısıtın. Bol suyla yıkanmış ve suyu süzülmüş bulguru ekleyip kapağı kapalı olarak yumuşayıncaya kadar pişirin. Ocaktan alıp soğumaya bırakın. Krema, yoğurt, rendelenmiş portakal kabuğu ve toz tatlandırıcıyı bir kapta çırpın. Bulguru ekleyip karıştırın. Kaselerin diplerine meyvelerin yarısını paylaştırın. Üzerine bulgurlu karışımı paylaştırın ve en üste meyveleri ekleyin. Servis yapın.

75


F I K R A L A R

Hazırlayan: Ömer FERAH

9 AKÇEMI 10 AKÇE MI

TEMELIN VASIYETI

Bir gün nasreddin hoca rüyasında bir adamla konuşuyormuş adam 9 akçe diyormuş. Nasreddin hocada 10 akçe diyormuş. Nasreddin hoca rüyadan uyanmış ellerinde hiç akçe yok. Geri uykuya dalmış ve adama demiş tamam 9 akçe olsun.

Yolculuktan dönen Idris, kahvede oturanlara sordu : - Yahu pizum Temel nasil öldi? - Kalpten cittu, dediler. - Vasiyetu filan var miydu? p - Var idu. “Beni denize gömün” demis idu. - Cömdünüz mü? - Cömdük amma, mezarinu kazarken çok kayip verduk...

DELIDIR NE YAPSA..... İki deli hastaneden kaçmaya karar verirler gece olunca planı yapıp kaçarlar ve ertesi gün hastaneye tekrar dönerler arkadaşları sorar neden kaçtınızda tekrar geldiniz? Deliler cevap verir bugün provasını yaptık yarın kaçacağız derler...:))

ARITMATIK DELI Delinin biri yolun kenarındaki uçurumda durmuş aşağıya bakarak “13, 13, 13....” diye söyleniyormuş. Oradan geçen biri, delinin ne yaptığını merak etmiş, yanaşarak “ ne yapı....” diyemeden deli onu birden uçurumdan aşağıya atıvermiş ve devam etmiş “14, 14, 14......”

ATEŞ DÜŞTÜĞÜ ZAMAN Nasreddin Hoca’nın evine tüccar arkadaşı misafir olmuş. Hoca ona mantı pişirip getirmiş. Arkadaşı acele edip mantıyı hemen ağzına atınca boğazı yanmış. Boğazının yandığını belli etmemek için başını tavana doğru dikmiş ve yanmanın etkisi gidince de başını tavandan indirmeyip sormuş: -Hocam bu tavanı ne zaman yaptınız. Hoca hemen: -Boğazına ateş düştüğü zaman, demiş.

KARIŞTIRMADIN İki deli havuzun başında oturuyorlarmış.Biri kalkıp havuza şeker atmış.Havuzdan bir yudum almış ve tükürmüş. Arkadaşına: -Havuza şeker attım ama tatlı olmadı.. Arkadaşı: -Karıştırmadınki salak!

BAKLAVA Hoca aksamleyin eve dogru yururken, baklava seven bir koyluyle karsilasir. -Hoca, kisa bir sure once bir adam buyuk bir tepsi baklava goturuyordu… -Beni ilgilendirmez! -Fakat adam tepsiyi sizin eve goturuyordu. -O zaman seni ilgilendirmez!

15 Ocak - 15 Şubat 2018

76


B U L M A C A

15 Ocak - 15 Åžubat 2018

78


B U L M A C A

79


B U L M A C A

SOLDAN SAĞA 1)

Bir sonbahar ayı-Hurma ağacının küçüğü

2)

Dikenli ardıç ağacı-İki kez

3)

Öldürüldükten sonra süs amacıyla içi doldurulmuş hayvan-

Bir olumsuz ek-

4)

Avrupa Para Anlaşması kısaca-Belçika’lı hergenin dünyaca ünlü

çizgi romanının karakteri

5)

Baryum elemtinin simgesi - Ribonükleik asit kısaca

6)

Uzamak, ara açılmak

7)

Ahlak ve terbiyenin gerektirdiği konuşma ve hareket tarzı

8)

Her Highness Kısaca-Öyle, o kadar, o denli” vb. den sonra, kullanıldığı cümleye güç katan bir söz

9)

Megesterol Asetat kısaca

10) Resimdeki Hollandalı model (..) Heukels

YUKARIDAN AŞAĞI 1)

Kapanmış olan, açılmamış, mestur-Dikkatle bakmak, Acele etmek

2)

Arabistan halkından olan-Zan, sanma. Kaygı, ‘keder

3)

İstanbul’da Kâğıthanenin Haliç’e Doğru Uzandığı Düzlükteki

Eğlence Yerine Verilen Ad-Manganez simgesi

4)

Yüz, çehre, görünüş-Derinlik

5)

Litre imi-Büyük erkek kardeş

6)

Binek hayvanlarının sırtına konulan, oturmaya yarayan nesne

7)

SOLDAN SAĞA 1)

Yerel alan ağı Kısaca-Devletin etkisi altında olma durumu

2)

Göçebelerin konak yeri-Vaaz Veren

3)

Zikreden-Can veya mal kaybına,zararına sebep olan kötü olay

4)

Kaba kumaş-Notada durak-Mahveden, Kötü yapan

5)

Bilgisayar oyunu

Artificial Neural Networks Kısaca

6)

Zahmet, meşakkat gidermek-Duralumine benzer alüminyum alaşımı-Rey

8)

Şube kısaca-Tantal elementinin simgesi

7)

Büyük tepsi

9)

Toplumun en küçük yapısı

8)

Bir şeyi yapıp yapmamaya karar verme gücü-Bir element

9)

Halk ağzında el ile tutulup atılabilecek büyüklükteki taş parçası-İsim

10) Yemen ülkesinin başkenti

10) Sonsuzluk

YUKARIDAN AŞAĞI 1)

İçinde tohum ya da krizalit bulunan koruncak-Yüce

2)

Asurlular devrinde Irak’ta kurulan şehirlerden biri-İlah

3)

Taraf-Kas

4)

Beyaz-Doğruluk

5)

Edep yeri-İşiten,duyan

6)

Su dağıtan-Kamer

7)

İrade dışı hareketi-Hoş görünen

8)

En yüksek-Dikenli büyük ağaç

9)

Güney Afrika’nın internet ülke kodu- Ateş

10) Allah’ın varlığı ve niteliklerini ele alan bir bilim kolu

15 Ocak - 15 Şubat 2018

80


B U L M A C A

81


A Y I N

15 Aralık - 15 Ocak 2018

P A N O R A M A S I

84

Platform Dergisi Ocak Sayısı (2018)  

Platform

Platform Dergisi Ocak Sayısı (2018)  

Platform

Advertisement