Page 1

YIL: 10 SAYI: 205

15 MART 2017 | ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ

“Kadınlar hayatın her alanında çok başarılı” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Pendik Belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen programlarda toplumun her kesiminden kadınla bir araya gelen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Günümüzde kadınlar hayatın her alanında çok başarılı işler yapıyor. Erkekler artık onlarla rekabet etmekte zorlanıyor.” dedi. 5’te

Kaynarca-Tuzla metro ihalesi yapıldı

Daha önce ertelenen Kaynarca-Tuzla Hattı ihalesi 3 Mart’ta gerçekleşti. Kaynarca-Tuzla Hattı ve Pendik Merkez-Kaynarca Hattı olmak üzere iki ayrı güzergâhtan oluşan hat, toplam 12 kilometre uzunluğunda olacak. İhale bitiş tarihi 34 ay olarak belirlendi.

MART AYINDA MÜZİK ZİYAFETİ /13

BÖBREĞİ KORUMAK İÇİN 8 ALTIN KURAL /15


02 Gündem

15 MART 2017

Atık ilaçlarınızı bu kutulara atın

Pendik Belediyesi, kentteki Sağlık Ocakları’nda “Atık İlaç Toplama Noktaları” oluşturuyor. Yeni başlayan uygulamayla gelişigüzel atıldığında çevre ve insan sağlığını tehdit eden atık ilaçların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Temizlik İşleri Müdürlüğünün doğayı atıklardan korumaya yönelik projeleri sürüyor. Son olarak ekipler gelişigüzel atıldığında çevre ve insan sağlığına büyük ölçüde zarar veren atık ilaçlar için Sağlık Ocakları’nda “Atık İlaç Toplama Noktası” oluşturdu. Böylece vatandaşlar kullanım tarihi geçmiş ilaçları, kendilerine en yakın sağlık ocağındaki Atık İlaç Toplama Noktasına bırakarak hem doğayı hem de insan sağlığını koruyabilecek. Yeni başlayan uygulama kentteki tüm sağlık ocaklarında yayılacak. Toplanan atık ilaçlar ise Pendik Belediyesine ait Güllübağlar Mahallesi’ndeki Atık Getirme Merkezi’nde özel depolarda toplanıyor.

1.198’incisi hizmete girdi İki caddeyi

Yaklaşık 4 yıl önce uygulamaya konan ve tamamen Pendik Belediyesi tarafından üretilen yeraltı çöp konteynerleri yaygınlaşmaya devam ediyor. Bu kapsamda Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerinin kent genelinde belirlediği noktalara yeraltı çöp konteynerleri yerleştiriliyor. Görüntü kirliliği

olmayan, koku yaymayan ve trafiği engellemeyen yeraltı konteynerlerinin 1.198’incisi Yayalar Mahallesi İBB Konutlarının önüne yerleştirildi. Sadece yarım saat süren çalışma sonrasında İBB Konutları sakinleri, binalarına yakışır şekilde çöp konteynerlerine kavuşmuş oldu.

birbirine bağlayacak

Fen İşleri Ekipleri kent içerisinde yeni yollar yaparak ulaşımda alternatif akslar oluşturmaya devam ediyor. Ekipler, sürücüleri Güllübağlar Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’nden Ankara Caddesi’ne ulaştıracak Işıl Sokak’ı ulaşıma açmak için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Tandoğan Caddesi’nin de trafik yoğunluğunu azaltacak yeni çalışma kapsamında yol boyunca istinat duvarı inşa ediliyor. Duvarın tamamlanmasının ardından yaklaşık 800 metrelik yol düzleştirilmesinin ardından asfaltla kaplanacak.

Kaldırım çalışmaları sürüyor Pendik Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünün yürüttüğü altyapı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda ekiplerin çalışma başlattığı bölgelerden biri de Yayalar Mahallesi oldu. Ekipler, yapımı yeni tamamlanan İBB Yayalar Konutları önünde kaldırım düzenleme çalışması başlattı. Konutların önüne yaklaşık 250 metrelik beton kaldırım döşeyen Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri çalışmanın tamamlanmasıyla yeni yapılan sokağa güzel bir görünüm kazandırmış olacak.


Gündem 03

15 MART 2017

Kaynarca-Tuzla metro ihalesi yapıldı

Daha önce ertelenen Kaynarca-Tuzla Hattı ihalesi 3 Mart’ta gerçekleşti. Kaynarca-Tuzla Hattı ve Pendik Merkez-Kaynarca Hattı olmak üzere iki ayrı güzergâhtan oluşan hat, toplam 12 kilometre uzunluğunda olacak. İhale bitiş tarihi 34 ay olarak belirlendi. Hizmete giren Kartal-Tavşantepe Metro Hattı ve yapımı devam eden KaynarcaSabiha Gökçen Havaalanı Metro Hattı’nın ardından Pendik’e yeni Metro hatları geliyor. Daha önce ertelenen Kaynarca–Tuzla ve Pendik Merkez-Kaynarca Metro Hatları’nın ihalesi 3 Mart’ta yapıldı. İşin bitiş süresi işyeri teslim tarihinden itibaren 34 ay olarak belirlendi.

Hat Çamçeşme, Kavakpınar ve Esenyalı’dan geçecek İhale; Kaynarca (Tavşantepe)-ÇamçeşmeTuzla Hattı ve Pendik Merkez-Kaynarca Hattı olmak üzere iki ayrı güzergâhtan oluşuyor. Bunlardan birincisi Tavşantepe Metro Hattı kuyruk tüneli sonundan başlayarak sırasıyla Kaynarca Merkez, Çamçeşme, Kavakpınar, Esenyalı, Aydıntepe

ve Tuzla Tersane İstasyonlarından geçerek Tuzla Belediyesi Mevkii’nde kuyruk hatları bitiminde son bulacak. Bu hattın toplam uzunluğu yaklaşık olarak 7,9 km olacak. Pendik Merkez Hattı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na entegre olacak Pendik Merkez-Kaynarca Metro Hattı ise mevcut Marmaray ve Hızlı Tren

15 Hazine parselinin devri tamam

İstasyonları olarak işletilen Pendik İstasyonu yanında teşkil edilecek Pendik Merkez İstasyonundan başlayarak Kaynarca Merkez İstasyonuna ulaşacak ve buradan da yapımı devam eden Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı’na ait Hastane İstasyonu öncesinde bağlanarak entegre olacak. Hat 4,1 km toplam uzunluğa erişecek.

Vatandaşları tapu sahibi yapmaya devam eden Pendik Belediyesi, Yayalar 1 Nolu Parseli de Milli Emlak’tan devraldı. Böylece Ertuğrulgazi, Yayalar, Sülüntepe ve Velibaba Mahallelerini kapsayan toplam 15 Hazine parselinin tamamının devri gerçekleşerek tapu sorunu çözüldü. Pendik Belediyesi, 15 Hazine parselinden 14’ünü daha önce Milli Emlak’tan devralarak hak sahiplerine satışına başlamıştı. Bu kapsamda son olarak parsellerin en büyüğü olan Yayalar 1 Nolu Parsel de Pendik Belediyesi tarafından devralındı. 338 bin 800 metrekare büyüklüğündeki parselde 681 hak sahibi de beklediği tapu müjdesini almış oldu. Pendik Belediyesinin vatandaşlara tebligat yapmasıyla birlikte satış işlemleri de başlayacak. Yayalar 1 Nolu Parselin devriyle birlikte Ertuğrulgazi, Yayalar, Sülüntepe ve Velibaba Mahallelerindeki Milli Emlak’a ait toplam 15 parselin Pendik Belediyesine devri tamamlandı. Böylece 3 bin 567 hak sahibinin tapu sorunu çözüme kavuştu. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, 4706 Sayılı Kanun kapsamında son büyük parselin de belediyeye devrinin yapıldığını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.


04 Gündem

15 MART 2017

8 Mart’a özel sergi

40 kadın sanatçının “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”ne özel hazırladığı “Nûr-u Nisa” Sergisi açıldı. Küratör Melis Sevilay Uludağ’la sergiyi gezen Başkan Dr. Kenan Şahin: “Bu sergide kadının zarafetini, emeğini ve güzelliğini bir kez daha görmüş olduk.” dedi. “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”ne özel hazırlanan “Nûr-u Nisa” Sergisi için Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açılış töreni düzenlendi. Sergiyi gezen Pendikliler, 40 kadın sanatçıya ait hat, tezhip, minyatür ve katıdan oluşan eserleri yakından inceledi. Sergide dikkat çeken eserler arasında Tezhip Sanatçısı Emel Türkmen’in eseri de yer aldı. Tavaf adlı tezhibinde Kabe Örtüsü kullanan sanatçının eseri etkinliğe katılanlar beğenisini kazandı. 73 eserin yer aldığı sergide Kat’ı sanatındaki incelik dikkat çekti.

Sanatçılara katılım sertifikaları verildi Sergiyi, Küratör Melis Sevilay Uludağ’la birlikte gezen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin “Muhteşem bir sergi.” olarak nitelendirdiği “Nûr-u Nisa” için “Bugün bu sergide kadının zarafetini, emeğini ve güzelliğini izliyoruz. Aynı zamanda bu eserleri bu özel ve anlamlı günde Pendiklilerle buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz.” dedi. Küratör

Melis Sevilay Uludağ ise “Nûr-u Nisa” Sergisi’ne ev sahipliği yaptığı için Pendik Belediyesine teşekkür ederek “Bu eserlerin hiçbirine erkek eli değmedi. Hat, tezhip, minyatür ve katıdan oluşan çoğu eserimizi sadece bu sergi için hazırladık. Başta kadınlar olmak üzere herkesin sergimizi beğeneceğini umuyoruz.” dedi. Toplamda 73 eserin yer aldığı “Nûr-u Nisa” Sergisi 16 Mart’ta sona erdi.

“Bir eviniz de Pendik’tir”

Sabah sporuna yoğun ilgi Suriyeli kadınlar:

Pendik Belediyesinin kadınlara yönelik düzenlediği ücretsiz sabah sporu, Yenişehir Mahallesi Yahya Kemal Beyatlı Bilgi Evi ve Spor Merkezi’nde yoğun katılımla başladı. Her yaştan hanım, fitnnes eğitmeninin gösterdiği hareketlere büyük bir keyifle eşlik etti.

Kadınlara yönelik ücretsiz sabah sporu programını bu yıl da devam ettiren Pendik Belediyesi, 7 Mart Salı günü ilk aktiviteyi gerçekleştirdi. Yenişehir Mahallesi Yahya Kemal Beyatlı Bilgi Evi ve Spor Merkezi’ndeki sabah sporu, her salı ve perşembe günleri Saat 10.00-11.00 saatleri arasında yapılacak. Kayıtlar ise

Mart ayı sonuna kadar devam edecek. Katılmak isteyene hanımların www.pendik.bel.tr internet adresinden başvuru yapması ve kayıt yaptırması gerekiyor.

“2.Uluslararası Kadın ve Barış” Projesi kapsamında Pendik’e gelen Bosna Hersekli 40 savaş mağduru kadın, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’i ziyaret etti. Başkan Şahin, Bosna Hersek ve Pendik arasında doğal bir dostluk bağı olduğunu ve sürekli iletişim halinde olduklarını ifade ederek “Bosna-Hersekli kardeşlerimiz, şunu bilsinler ki bir eviniz de Pendik’tir.” dedi. Misafirler, destekleri ve misafirperverliğinden dolayı Başkan Şahin’e teşekkür etti.

“Minnettarız”

Kavakpınar Mahallesi Ahmedi Hani Kültür Merkezi’nde eğitim gören Suriyeli çocukların anneleri de Dünya Kadınlar Günü’nde unutulmadı. Önce çocuklarının sergilediği mini gösteriyi izleyen Suriyeli anneler, ardından Türkiye’ye minnetlerini dile getirdi. Suriyeli sığınmacılardan Hala Alsağir: “Maalesef, Suriyeli kadınlar olarak çok büyük acılar yaşadık, ülkemizi, evimizi terk zorunda kaldık. Türkiye her zaman bizim yanımızda oldu, bize kucak açtı.” diyerek Cumhurbaşkanı

Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’e verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Gönülver’in düzenlediği programa Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in eşi Dr. Sevtap Şahin ve Belediye Başkan Yardımcısı Öznur Canayakın da katıldı.


Gündem 05

15 MART 2017

“Kadınlar hayatın her alanında çok başarılı” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Pendik Belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen programlarda toplumun her kesiminden kadınla bir araya gelen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Günümüzde kadınlar hayatın her alanında çok başarılı işler yapıyor. Erkekler artık onlarla rekabet etmekte zorlanıyor.” dedi.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, eşi Sevtap Şahin’le birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Pendik Belediyesi ve Gönülver Derneğinin organize ettiği kahvaltı programına katıldı. Gözdağı Tesisleri’nde yapılan programa yetim ve engelli çocukların anneleri, Pendik Kadın Korunma Evinde kalan kadınların yanı sıra 15 Temmuz Şehidi Yalçın Aran’ın eşi Asalet Aran da katıldı. “Erkek çocuklara ayrıcalık tanımayın” Hayatı anlamak, eksikliklerin yerine güzellikleri çoğaltmak için kadın ve erkeğini birlikte çalışması gerektiğini belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Dünyayı sevgi medeniyetine dönüştürmek için birbirimize sevgi gözüyle bakmalıyız. Kadınlar sevgi anlamında daha şanslı. Ancak erkeklerden şikayet ederken onları da annelerin yetiştirdiğini unutmayın. Bu yüzden oğullarınızı doğru yetiştirin. Erkek çocuklara karşı fazla toleranslı olursanız sonrasında evde elinde TV kumandası olan eşler ortaya çıkıyor. Kız çocuklarınıza iş verirken erkek çocuklarınıza ayrıcalık tanımayın.” çağrısında bulundu. “Erkekler, eşleriyle rekabet edemediği için şiddete yöneliyor” Kadınlara yönelik erkek şiddetinin artmasının sebebine de değinen Başkan Şahin: “Çünkü artık erkekler eşleriyle rekabet edemiyor. Sosyal hayatta o kadar başarılı değiller. Okullarda da kızlar daha başarılı. Hanımlar bugün hayatın içinde çok daha fazla yer

alıyor. Kadınların fonksiyonları daha fazla. Ama annelik de onlara verilmiş. Anneliği eksiksiz yerine getirmenin yanında hayatın içinde var olma imkanları da sağlanmalı.” dedi. “Hanımların şefkat eli toplumu iyileştiriyor” Kadınların daha duygusal olduğunu dile getiren Başkan Şahin: “Cenab-ı Hak, bizden de duygusallığı eksik etmesin. Gözyaşı ve merhamet etmek en önemli duygulardır. Ağlamayan erkek değil, tam tersine ağlayabilen erkek olmak lazım. Hanımların şefkat elini hayata daha fazla dokundurmamız, merhamet elimizi çoğaltmamız gerekiyor. Bu anlamda şehrimizde gönüllülerimiz çok önemli işler yapıyor.” dedi. “Bir arada daha güçlüyüz” Kadınları gönüllü olmaya teşvik ettiği için Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’e teşekkür eden Gönülver Derneği Başkanı Gülbahar Durmuş: “İnananların birbirine gülmediği, selamlaşmadığı günümüzde başkanımızın çağrısıyla hanımlar olarak bir araya geldik. Mahallelerde bir hareket başlattık ve dayanışmayı artırmayı hedefledik.” dedi. Pendik Belediyesinin ilk kadın Belediye Başkan Yardımcısı Öznur Şahin Canayakın ise “2 aydır görevdeyim. Bu genç yaşımda beni bu göreve layık gördüğü için Başkanımıza teşekkür ederim.” dedi. Canayakın, 8 Mart tarihinin kadınlara ayrılan özel bir gün olduğuna dikkat çekti.

“Eşim şehit olarak beni onurlandırdı” 15 Temmuz Şehidi Yalçın Aran’ın eşi Asalet Aran, izleyicileri duygulandıran konuşmasında “3 kızım var, eşim kızları ve vatanı için şehit oldu. İşini çok seviyordu, kepçe üstünde öleceğim diyordu, gerçekten öyle öldü; ama çok onurlu bir şekilde şehit oldu. 10 yıllık evliliğimizde ondan çok memnundum; eşten öteydi, benim için. Şehit olarak gidişiyle de beni onurlandırdı.” dedi.

Kadınlara sürpriz ikram Pendik Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla belediyenin sosyal tesislerine gelen kadınlara unutulmaz bir sürpriz yaptı. Güzelyalı Sosyal Tesisi, PenCR Kafe, PenCR Köfte ve PenCR Çarşı’ya gelen misafirlere kahve ikram edildi. Ayrıca kahvenin yanında Belediye

Başkanı Dr. Kenan Şahin’in kutlama mesajının yer aldığı bir de gül takdim edildi. Başkan Şahin de tesislere gelen misafirlerin kadınlar gününü kutladı. Kadınlar gün boyu süren sürpriz ikram ve kutlamadan duydukları mutlulukları dile getirerek belediyeye teşekkür etti.


06 Gündem

15 MART 2017

14 yaşında ipek halıcılığı öğrendi İrem Nur Göktepe : 14 yaşında İpek Halıcılık Kursuna katıldı. Ortaokuldan sonra istediği liseye gidebilmek için eğitimine 1 yıl ara veren İrem, bu süre içinde İpek Halıcılık Kursuna katıldı. Kısa süre içinde düğüm atmayı öğrenen İrem, bu işi ileride de devam ettirmek istediğini belirtti.

El sanatlarına gönül vermenin yaşı yok Unutulmaya yüz tutan geleneksel el sanatlarını yaşatmak üzere Pendik Belediyesinin açtığı kurslar, değişik yaş gruplarından birçok kadını bir araya getiriyor. İpek halıcılık gibi zor ve sabır isteyen kursun 14 yaşında öğrencisi de var, çini gibi ince işçiliğin 80 yaşında kursiyeri de.

Fevzi Çakmak El Sanatları Merkezi, özellikle kadınların büyük ilgi gösterdiği kurslarıyla eski sanatların yaşatılmasına büyük katkıda bulunuyor. Burada ince işçiliği, motiflere yansıyan desen ve renk zenginliğini, kültürel mirasın en güzel örneklerini ortaya koymak için verilen emeği, sabrın göz nuruyla birleşmesini görmek mümkün. Kursiyerler ise geleneksel sanatla bütünleşen ortamın kendilerini rahatlattığını belirterek

“Burası bize terapi gibi geliyor.” şeklinde konuşuyor. Bu kurslara 14 yıldır devam eden de var, 80 yaşında gelen de. Özellikle bir benzeri bulunmayan İpek Halıcılık Kursu, bu alanda öne çıkıyor. Çinicilik Kursu ailesi olmuş 80’ine merdiven dayamış Halide Görk, 7 yıldır Çinicilik Kursuna devam ediyor. “Evim artık müze gibi oldu.” diyen Halide Görk: “11

“Terapi gibi geliyor”

yıl önce evladımı kaybederek büyük bir acı yaşadım. Hayata küstüm. Ancak bu kursa başladıktan sonra bana çok iyi geldi. Tek başıma yaşıyorum; ama burada büyük bir aile gibiyiz.” dedi. Çinicilik Öğretmeni Nilgün Tanyaş da Halide Görk’ü kursa diğer kursiyerlerin getirip götürdüğünü belirterek “30 öğrencimiz var. Burada herkes birbiriyle yardımlaşma ve dayanışma içinde. Büyük bir keyifle çalışıyoruz.” dedi. Mediha Oy: “3 yıldır devam ediyorum. Burada çok mutluyum. Yaşadığım sıkıntılardan bu kurs sayesinde kurtuldum. Açık olsa, hafta sonları bile gelirim.”

İpek halıda marka olduk Halıcılık kursu ise son derece sabır ve emek isteyen bir uğraş.. Burada belediyenin verdiği malzeme ve tezgahlarla ilmek ilmek halı dokuyan kadınlar, hem geleneksel bir sanatı yaşatmanın, hem de üretmenin mutluluğunu yaşıyor. Pendik Belediyesi, kursiyerlere ayda 430 lira para ödüyor. Çok zor olduğu için giderek yok olan ipek halı dokumacılığının Pendik Belediyesi sayesinde yaşatıldığını belirten kurs

öğretmeni Meliha Şahin, “2003’te açılan bu kurs, belediyenin en eski, aynı zamanda da en zor kursu. Çünkü bir günde en fazla 1 cm2 halı dokunabiliyor. İpleri çok ince olduğu için iğneyle kuyu kazmak gibi bir şey. Hereke ipek halı, artık Pendik Belediyesinin markası gibi oldu. Türkiye’de hatta Hereke’de bile bizim gibi bu işi sürdüren yok. Ayrıca kursiyerlerimiz burada sorunlarından uzaklaştıklarını belirterek büyük bir keyifle çalışıyor.” diyor.

Kursiyerlerin ürettiği ipek halılar, Pendik Belediyesi tarafından protokol hediyesi olarak kullanılıyor.

Bahar Bilgen: “Halıcılık kursunun en eski öğrencisiyim. 13 yıldır devam ediyorum. Merak ettiğim için başladım; ama bir daha bırakamadım. Benim için bir tutku haline geldi.”


Gündem 07

15 MART 2017

Anne babalara yeni fırsat!

Çocuklarının dikkat ve zekâ becerilerini artırmak isteyen anne babalar için Pendik Belediyesi tarafından düzenlenen eğitim programı, yoğun talep üzerine 2. kez gerçekleştiriliyor. Seminere katılım için 20 Mart tarihinden itibaren www. pendik.bel.tr adresi üzerinden kayıt yaptırmak gerekiyor. Aile Eğitim Akademisi kapsamında anne babaların çocuklarını yetiştirirken daha bilinçli davranması amacıyla Pendik Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminer ve grup atölye çalışmaları yoğun talep gördü. Bunun üzerine ikincisini düzenleme kararı alındı. ‘’Çocuklarda Dikkat ve Zeka Becerilerinin Geliştirilmesi’’ Eğitim Semineri, 29 Mart Çarşamba Saat 19.00’da Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Seminere katılım için www.

pendik.bel.tr adresi üzerinden kayıt yaptırmak gerekiyor. Kayıt işlemleri 20 Mart tarihinde başlayacak. Kayıt yaptıran ilk 50 kişiye zeka oyunu tangram hediye edilecek. Program sonunda katılımcılar arasında elektronik ortamda yapılacak çekilişte çeşitli hediyeler dağıtılacak. 200 kişiye grup atölyesi yapılacak Seminer esnasında alınan başvurular arasından belirlenen 200 katılımcı, grup çalışmasına

katılmaya hak kazanacak. Sonuçlar belediyenin yayın mecralarında kamuoyuna duyurulacak. Psikologlar ve uzman psikolojik danışmanların eşliğinde nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek grup çalışmaları haftada 2 saat olmak üzere 6 oturum şeklinde olacak. Atölye çalışmasında anne babalar “Evde Uygulanabilecek Akıl ve Zeka Oyunları nelerdir?”, “Çocuklarda Hayal Gücünün Gelişimi İçin Neler Yapılabilir?”, “Dikkat Geliştirme Etkinlikleri”, “Problem Çözme”, “Dikkat Geliştirme

Teknikleri ve Süreyi Uzatma” gibi konular işlenecek. İlk programa 1.000’in üzerinde katılım sağlandı Geçtiğimiz yıl ekim ayında ilki gerçekleştirilen seminere 1.000’in üzerinde katılım sağlamış, katılımcılar arasından belirlenen 200 kişi interaktif grup çalışmalarına katılma şansı elde etmişti. Grup çalışmalarına katılanlara eğitim sonunda sertifikaları törenle teslim edildi.

Pendik’in imarına kadın eli

İmar uygulama çalışmalarını büyük bir hızla sonuçlandıran Pendik Belediyesi, bu yıl 90 Hektar büyüklüğündeki Taşlıbayır ve 38 hektarlık Sülüntepe alanlarında da tapuları dağıtmaya başlayarak Pendik’te imar uygulama alanlarının yüzde 95’ini tamamladı. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in şehrin sağlıklı şekilde gelişmesi ve kentsel dönüşüm için büyük önem verdiği imar çalışmaları ekibinde görev alan müdürlerden biri de Özlem Kaçamak. Oldukça sorunlu olan bölgelerin tek tek tamamlanan imar uygulamaları, ondan soruluyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümü mezunu olan Özlem Kaçamak, 20 yıldan beri çalıştığı Pendik Belediyesinde 5 yıldan beri de Emlak ve İstimlak Müdürü olarak görev yapıyor. 1997 yılında Erol Kaya’nın başkanlığı döneminde Pendik Belediyesinde raportör olarak göreve başlayan Harita Mühendisi Özlem Kaçamak, müdür yardımcılığı görevinin ardından 2012 yılından beri de Emlak ve İstimlak Müdürü olarak çalışıyor. İmar uygulamalarının tamamlanması ve tapu dağıtımından sorumlu olan Emlak ve

İstimlak Müdürlüğünde tapu sicilinin temelini oluşturmak üzere çalıştıklarını belirten Özlem Kaçamak, şunları söylüyor: “İmar sorununu en adil şekilde çözmek, vatandaşları mağdur etmemek için başta Belediye Başkanımız Dr. Kenan Şahin ve Başkan Yardımcımız Ali Çelik olmak üzere hepimiz son derece hassasiyet gösteriyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tapu ve Kadastro Müdürlüklerimiz de en büyük destekçimiz. Ancak imar uygulamaları konusunda herkesi memnun etmek mümkün değil. Teşekkür edenlerin yanı sıra bize kızanlar da oluyor, o zaman üzülüyoruz, tabii. Ancak yıllar içinde imar uygulamaları konusunda yaptığımız çalışmaların neticelerini aldıkları zaman değeri daha iyi anlaşılacak diye düşünüyorum.”

“İmar sorununu en adil şekilde çözmeye çalışıyoruz


08 Gündem

15 MART 2017

3 ve 4. gemiler, Mayıs’ta bitiyor Tersane Komutanlığını ziyaret eden Pendik Kaymakamı Yılmaz Şimşek, Pendik Belediye Başkan Yardımcıları Cevat Yaman ve Sami Divleli, tersane çalışmaları hakkında Tümamiral Ahmet Çakır’dan bilgi aldı. Heyet, milli imkânlarla inşa edilen 3 ve 4. gemiler Burgazada ve Kınalıada gemilerinde incelemelerde bulundu. Tümamiral Çakır, her iki geminin mayıs ayında denize ineceğini belirtti. Pendik Kaymakamı Yılmaz Şimşek, Pendik Belediye Başkan Yardımcıları Cevat Yaman ve Sami Divleli, Tersane Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır’ı makamında ziyaret etti. Makamda gerçekleşen görüşmenin ardından heyet, programına tersane incelemeleriyle devam etti. Tümamiral Çakır, tersanedeki işleyiş ve çalışmaları yerinde gösterdi. İlk önce bilgi arşivini ziyaret eden heyet daha sonra proje, tasarım ve test çalışmalarının yürütüldüğü tasarı ofisinde incelemelerde bulundu. Tümamiral Çakır, proje çalışmalarının yanı sıra inşa ettikleri gemilerin herhangi bir tehlike karşısında gösterecekleri tepkilere ve oluşan hasarları kendilerinin yaptıkları simülasyon programıyla görebildiklerini ifade etti.

Etiyopyalı heyet, Pendik’i ziyaret etti

Bakan Müezzinoğlu’ndan “dost” ziyareti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Dost Birliği Koalisyonu’nun Yenişehir Mahallesi’nde hizmete giren seçim koordinasyon merkezini ziyaret etti. Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’nin güçlü olması, ay yıldızlı bayrağın dalgalanması için herkesin üzerine düşen görev ve sorumluluklarına dikkat çekti. Bulgaristan Dost Birliği Koalisyonu’nun Yenişehir Mahallesi’nde seçim koordinasyon merkezi hizmete girdi. Merkezi ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Balkanlardaki soydaşların sıkıntılar yaşadığını bildiklerini, bu sorunların çözümü noktasında gayret sarf ettiklerini vurgulayarak “Bulgaristan, Batı Trakya,

Milli gemiler, Mayıs’ta denize inecek Heyet son olarak ilk Milli Gemi Projeleri Heybeliada ve Bozcada savaş gemilerinin ardından milli imkânlarla inşa edilen 3 ve 4. gemiler Burgazada ve Kınalıada Gemilerinde incelemelerde bulundu. Burgazada Gemisi’ne çıkan heyet, çalışmaları yakından inceledi. Tümamiral Ahmet Çakır her iki geminin mayıs ayında denize ineceğini, tüm deneme testlerinin ardından yılsonunda hizmete alınacağını belitti. Gemilerin teknik özelliklerine kısaca değinen Tümamiral Çakır: “Milli gemilerimiz mevcutlardan daha hızlı, daha az yakıt sarfiyatı sağlıyor. Daha az personelin çalıştığı bu gemilerde radar izi daha düşük ve daha üstün silah ve teknolojiler kullanılıyor. Yine bu gemilerin yapımıyla birlikte bir de helikopter gemisi üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. İleride ordumuza katacağımız F35 savaş uçaklarımız bu gemilerimize iniş ve kalkış sağlayabilecek.”dedi. Tümamiral Çakır ada sınıfı gemilerin ardından inşa edecekleri İ sınıfı gemilerin proje çalışmalarının devam ettiğini ve bunların diğerlerine göre daha büyük, güçlü ve radar mesafesinin daha uzun olacağını belirtti.

Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Bosna ve Balkanlar bizim son 150 yıldır sıkıntılarımız olan, dertlerimiz olan ve ağır bedeller ödediğimiz topraklar. Ama büyük bir millet, bu genç Türkiye Cumhuriyeti’ne, ay yıldızlı bayrağın altında bu büyük millete zor günlerde hep sırtımızı yaslayabiliyoruz.” dedi. Herkesin üzerine düşen görevi var “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün miras bıraktığı genç cumhuriyete sahip çıkmak istediklerini vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, özellikle bu konuda Balkanlar’dan gelenlerin sorumluluğunun bir kat daha fazla olduğunu ve Türkiye’nin güçlü olması, ay yıldızlı bayrağın dalgalanması için herkesin üzerine düşen görev ve sorumluluklarına dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde Etiyopyalı öğrencilerin ardından bu kez Etiyopyalı sivil toplum kuruluşları temsilcileri Pendik’i ziyaret etti. Heyeti kabul eden Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Etiyopya’yla ilişkilerin daha da gelişmesini ümit ettiğini söyledi.

İlk olarak Pendik Belediyesine bağlı Engelsiz İş Atölyesi ve ardından Fevzi Çakmak El Sanatları Merkezini ziyaret eden heyet, kursiyerlerin yaptıkları ürünleri inceledi. 15 kişiden oluşan Etiyopyalı heyetin bir sonraki durakları ise KİŞGEM ve PESİAD oldu. Günün sonuna doğru Türk Kızılayı Marmara Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Organizasyon Merkezi’ni gezen Etiyopyalı sivil toplum kuruluşları üyeleri yetkililerden olası bir doğal afet durumuna karşı müdahaleleri ve yaptıkları yardımlar hakkında bilgi aldı. “İlişkilerimiz gelişecek” Etiyopyalı sivil toplum kuruluşları üyelerinin son durağı ise Pendik Belediyesi oldu. Burada Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’le görüşen Etiyopyalı heyet, kendilerine gösterilen misa-

firperverlikten duydukları memnuniyetleri dile getirdiler. Heyete hediye takdim eden Başkan Şahin, uluslararası ilişkilere değinerek “Türkiye, Etiyopya gibi ülkelerle hem ticaret yapıyor hem de onlara insani yardımlarda bulunuyor. Bu anlamda ilişkilerimizin daha da gelişeceğini ümit ediyorum.” dedi.


YIL: 10 SAYI: 205 15 MART 2017

| ÜCRETSİZDİR, ALABİLİRSİNİZ

Öğrencilerin cevapları şaşırttı

Pendik Yeşilay Cemiyeti “1-7 Yeşilay Haftası” münasebetiyle program düzenledi. Etkinlikte öğrencilere bağımlılıkla ilgili sözlü test yapan Psikiyatri Uzmanı Doktor Osman Karaca’nın aldığı cevaplar gençlerin ne kadar bilinçlenmiş olduğunu gösterdi. Pendik Yeşilay Cemiyeti “1-7 Mart Yeşilay Haftası” münasebetiyle Yunus Emre Kültür ve sanat Merkezi’nde program düzenledi. Prof. Dr. Hulusi Behçet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler ele alınarak öğrenciler bilgilendirildi. Programda gösterilen mini bir videoda ise uyuşturucu ba-

Bu duvar raflarını seveceksiniz

ğımlısı genç kızın yaşadığı zorlu süreçler gözler önüne serildi. Videonun ardından öğretmen ve öğrenciler, Yeşilay Haftası konulu şiirler okuyup şarkılar söyledi. Öğrenciler bilgilendirildi Programa katılan Psikiyatri Uzmanı Doktor Osman Karaca, uyuşturucu bağımlılığı hak-

kında ayrıntılı bilgi vererek öğrencilere yönelik mini bir sözlü test yaptı. Yaklaşık 10 dakika süren mini testte öğrencilerin verdiği bilinçli cevaplar hem konukları hem de Uzman Doktor Osman Karaca’yı şaşırttı. Öte yandan Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğünden gelen Polis Memuru Bülent Aktaş ise uyuşturucu satıcılarıyla yaptıkları mücadeleden bahsetti.

1

İlk rafımız Japon tasarım firması Torafu’ya ait. Bu tasarımı diğer duvar raflarından ayıran özelliği gizli çekmeceye sahip olması. Çekmece hacmi küçük de olsa Torafu, ürettiği rafın niteliği konusunda iddialı.

Kreatif Tasarım Bölümümüzün bu sayısında son dönemlerde giderek popülerliği artan duvar raflarına yer verdik.

2

İkinci duvar rafımız ise minimalist tasarım severler için. Elemotions adlı tasarım firmasının ürettiği bu duvar rafı alışılagelmiş bir rafa sahip olsa da farklı renklere sahip raf tutacaklarıyla dikkat çekiyor.

Polis Memuru Aktaş, uyuşturucu tacirlerini ihbar edenlerin ödüllendirildiğini, yakalanan uyuşturucunun miktarına göre ödülün arttığını ve ihbar etme hususunda öğrencileri teşvik etti. Program sonunda ise sigarayı bırakan konuklara Yeşilay Cemiyeti Pendik Şube Başkanı Mehmet Topal tarafından çiçek takdim edildi.

3

Bu sayımızın son tasarımı ise gerçekten sıra dışı bir duvar rafı. Rui Pereira adlı tasarımcının ürettiği rafın taş görünümlü olması onu görsel anlamda tüm raflardan ayırıyor. Farklı boyutlarda üretilen bu duvar raflarının içine herhangi bir obje de konabiliyor.


10 Gençlik

15 MART 2017

Öğrencilerle okçuluk talimi yaptı

Sezonun 12. “Pendik Okuyor”unda Kavakpınar İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle buluşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, program sonunda öğrencilerle okçuluk talimi yaptı.

“Pendik Okuyor” kapsamında Kavakpınar İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle bir araya gelen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, gençlerle sohbet edip sorularını yanıtladı. Konuşmasında kendi hayatında karşılaştığı kimi olaylardan örnekler vererek öğrencilere fırsatları değerlendirme tavsiyesinde bulunan Başkan Şahin: “Coca Cola’nın CEO’su Muhtar Kent üniversite yıllarında kasa taşıyarak çalışmıştır. Ben de bir dönem pazarda satıcılık yaptım. Pazarda çalıştığım dönemde insanlarla iletişimi çok iyi bir şekilde öğrendim. ‘Benim gibi adama bu mu sunuluyor?’ demeyin ve önünüze çıkan tüm fırsatları değerlendirin, asla küçümsemeyin.” dedi. “Esenler Spor Kompleksi’ni biz devralabiliriz” Program sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Büyükşehir Belediyesi tarafından su sporlarına yönelik Pendik Sahili’nde yapılması planlanan adalar için “Çok akıllı ve başarılı bir proje olacak. Su sporları için mekân sıkıntımız vardı. Bu sıkıntı bu projeyle çözülmüş olacak.” dedi. Bir soru üzerine Esenler Spor Kompleksi hakkında bilgi veren Başkan Şahin, bu tesisin yapımını İl Özel İdaresinin başlattığı Gençlik ve Spor Bakanlığının tamamladığını belirterek “Bina yapmak kolay; ancak işletmek zordur. Bu tesisin işletmesini biz devralabiliriz. Burası da yakında açılacaktır.” şeklinde konuştu.

Her hafta bir okulda okçuluk dersi Belediye Başkanı Kenan Şahin “Pendik Okuyor” sonrası Kavakpınar İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle okçuluk talimi yaptı. Ata sporumuz okçuluğa belediye olarak destek vermeyi sürdüreceklerini belirten Başkan Şahin, okçuluk eğitmenlerinin yardımıyla başarılı bir atış gerçekleştirdi. Öte yandan Etnospor Konfederasyonu

işbirliğiyle her hafta bir okulun beden eğitimi derslerinde okçuluk eğitimi verilecek. Okçuluk ekipmanlarıyla dolu kamyonet önceden belirlenen 12 okulun bahçesinde birer hafta süreyle duracak. Öğrenciler önce teorik ardından da pratik eğitim alacak. Eğitimler sonunda başarılı olup dereceye giren öğrenciler okçuluk takımında görev alacak.

Enes’ten madalya sözü

Bu sezon Çamlıkspor Bayan Futbol Takımı’nın orta sahasında etkili bir performans ortaya koyarak milli takım otoritelerinin de dikkatini çeken ve U17 Milli Takımı’na seçilen Şehriban Dülek, Rusya karşısında ilk golünü kaydetmeyi başardı.

Şehriban’dan ilk milli gol! Geçtiğimiz ay çağrıldığı milli takım kampında her iki hazırlık maçında forma şansı bulan Şehriban’ın yıldızı parlıyor. Yeniden çağrıldığı U17 Milli Takım Kampında 3. kez ay yıldızlı formayı giyen genç yıldız, oynadığı futbolla göz kamaştırırken ay yıldızlı forma altında ilk golünü de atmayı başardı. Antalya’da oynanan özel maçta Türk Milli Takımı, Rusya’yı 2-1 mağlup etti. Susesi Hotel

Sahası’nda oynanan karşılaşmada ay yıldızlı takımın ilk golünü maçın 7. dakikasında Şehriban Dülek kaydetti. İkinci gol ise 70. dakikada Tülay Karaalioğlu’nun ayağından geldi. Şehriban Dülek, bu sezon Çamlıkspor Bayan Futbol Takımı’nın orta sahasında etkili bir performans ortaya koymuş ve milli takım otoritelerinin de dikkatini çekerek ilk kez ay yıldızlı formayı giymeyi başarmıştı.

Daha önce Samsun’da düzenlenen İşitme Engelliler Dünya Judo Şampiyonası’nda 2. olma başarısı gösteren Pendik Belediye Spor Kulübü Sporcusu Enes Yıldız, Deaflympics Olimpiyatları için hazırlıklarını yoğun bir tempoyla sürdürüyor. Hazırlıklarına Ankara’da devam eden Enes, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. Enes ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olimpiyatlarda madalya kazanacağının sözünü verdi. Enes kazandığı madalyayla kendisini tekrar ziyaret edeceğini söylerken Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Mutlaka bekliyorum.” yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya geldikten sonra duygularını dile getiren Enes: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, lider vasfını hak etmiş, insanlara gözbebekleriyle gülen

bir devlet adamı. Kendisine verdiğim sözü inşallah tutacağım.” dedi.


Gençlik 11

15 MART 2017

Dostluğunuz bileklikle pekişsin

Tasarımda el emegi... Rengarenk ip ve boncuklardan yapılan bilekliklerin modası artarak devam ediyor. Üstelik bunlar, çok şık durmasının yanı sıra arkadaşlığın da simgesi haline geldi. Çünkü 2 adet aynı modelden yaparak birini sevdiğiniz bir arkadaşınıza hediye ediyorsunuz. İlkbahar aylarının yaşandığı bugünlerde içinizi açacak ve yapımı diğerlerine göre daha kolay olan boncuklu bir bileklik yapacağız. Bilekliği yapmak zor gibi görünebilir. Kendinize güvenin ve fotoğrafları inceleyerek devam edin. Tamamladığınızda arkadaşınıza hediye ederseniz, eminiz, çok sevinecektir. Aynı bilekliğin ikinizin de kolunda olduğunu bilmek, arkadaşlığınızı pekiştirecektir.

Kordon eşit ve sıkı olana kadar kabloyu çekelim, çapraz şekilde boncuk eklemeye devam edelim.

Malzemelerimiz

3

- Renkli İpek Kordon - Boncuklar - Yapıştırıcı

1

İpimizi ikiye katlayalım. Boncukların boyundan biraz fazla bir halka bırakarak ipi katladığımız yerde bir düğüm atalım. İpin uçlarını da işlemleri kolayca yapabilmemiz için yapıştırıcı veya tırnak cilası sürerek sertleştirelim.

2

İstenilen uzunluğa (Biz 12 boncuk kullandık.) ulaştığınızda son boncuğa yakın bir düğüm bağlayalım.

1

4

Şimdi kordonun her iki ucundan bir boncuk daha geçirelim.

2

Joe, eşine “Bugün 3 kutu pul aldım.” dedi. “Birinci kutudakilere ortalama 66 sent, ikinci kutudakilere ortalama 168 sent, üçüncü kutudakilere ortalama 308 sent ödedim. Her bir kutudaki pulların toplam maliyetinin aynı olması çok ilginç.” Üç kutudaki pullar yaklaşık 100 adetse Joe’nun pul masrafı nedir?

Padişah bir suçluyu asacakmış. Vezirine demiş: “Bir kağıda ölüm bir kağıda yaşam yaz. Bir torbaya koy. Suçlu hangisini seçerse o olacak.” Vezir, suçlu düşmanı olduğu için ikisine de ölüm yazmış. Suçlu da bunu biliyormuş. Ama veziri padişahın yanında suçlayamazmış. Bu durumda suçlu nasıl kurtulacaktır?

3

5

3. Bir tanesini alır yutar. ‘Ben bunu seçtim diğerini açalım’ der ve açtıkları ikisi de ölüm olduğu için açtıkları da ölüm çıkıcaktır. O zaman ‘Seçtiği yaşamdır.’ der padişah ve kurtulur. 2. 66=2*3*11 168=2*2*2*3*7 308=2*2*7*11 En küçük ortak kat = 1848 68x=168y=308z x=28k y=11k z=6k => Yaklaşık 100 pul olabilmesi için k=2 olmalı. O halde toplam maliyeti 11.088 senttir. 1. 3 kare ve 1 yuvarlak olmalıdır.

Şimdi de boncuklarınızı eklemeye başlayalım. Bir kordonu boncuğun bir ucundan, diğerini de bocuğun diğer ucundan geçirelim.

Yandaki şekle göre soru işaretinin olduğu yerde dengenin bozulmaması için ne olmalıdır?

Cevaplar


12 Gençlik

15 MART 2017

Genç lem Ka KÜÇÜĞÜM, DAHA ÇOK KÜÇÜĞÜM Küçücük çekirdek bir ailenin Melisa adında tatlı mı tatlı, şeker mi şeker, gözleri maviş, saçları sarı ve sesi çok güzel olan bir kızları vardı. Bu kız anaokuluna gidiyordu ve okulda şarkı söylemeyi çok seviyordu. Bu, Melis’in güzel bir yeteneğiydi; ama anaokuluna giden 5 yaşındaki çocuktan ne beklenir? Aslında Melis, beklentinin üzerinde bir çocuktu. Fakat annesi ve babası minik Melis’in evde şarkı söylenmesinden genellikle rahatsızlardı. Çünkü Melis’in annesi ve babası çalışıyor ve çok stresli bir gün geçiriyordu. Çocuklarına vakit ayırmadıkları gibi minik Melis’in sesine de katlanamıyorlardı. Melis, ne kadar küçük olursa olsun bundan rahatsızdı. İlgisizlik onun da moralini bozuyordu. Günler haftaları haftalar ayları kovaladı derken Melis’in yılsonu gösterisi de yaklaşıyordu. Melis, çok heyecanlıydı. Sonuçta o bülbül

gibi sesiyle şarkı söyleyecekti. Melis’in kıyafeti de ayarlanmıştı. O sarı saça ve mavi göze şirin mi şirin kırmızı elbise giymişti, Melis. Çok tatlı olmuştu. Anne ve babası o gün izin alarak kızlarının gösterisine gelmişlerdi. Gösteri başlamıştı, altıncı sıradaydı, Melis. İsmi anons edildi ve sırası gelen Melis sahneye çıktı ve şarkısını söylemeye başladı: “Küçüğüm, daha çok küçüğüm bu yüzden bütün hatalarım.” O, şarkıya başlar başlamaz anne ve babası gözyaşlarını tutamadı. Şarkı biter bitmez Melis: “Anne ve babacığım, sizi çok seviyorum.” dedi ve sahneden çıkıp koşarak anne ve babasının yanına gitti. Melis’in daha çok küçük olduğunu ve ona ilgi göstermeleri gerektiğini anlayan anne ve babası, ona daha fazla zaman ayırmaya başladı. Bu şekilde ömür boyu mutlu mesut yaşadılar.

Hayrunnisa Bıyıklı (14) Güzelyalı İmam Hatip Ortaokulu

B i l i m

v e

T e k n o l o j i Akıllı ayakkabı geliyor

“Uçan araba” görücüye çıktı Yolcu uçağı üreticisi Airbus, “Pop Up” adını verdiği uçan otomobil konseptini tanıttı. Airbus hem karada hem de havada gidebilen yeni bir araç geliştirdi. Pop Up adlı araç, elektrikle çalışıyor ve sıfır emisyonu sayesinde çevreyle tamamen dost. İki yolcu koltuğu bulunan Pop Up, yaklaşık 100 kilometre yol kat edebiliyor. Trafiğin sıkıştığı noktalarda aracın 4 pervanesi devreye giriyor ve araç o sıkışıklıktan kurtularak uçmasına olanak sağlıyor. Pop Up’ın önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde kullanılmaya başlanması hedefleniyor. Yeni aracın önündeki en büyük engelse kentlerde hava trafiğinin de yoğun olması. Kentlerin hava sahasında bireysel araçların uçuşu için bazı düzenlemelere ihtiyaç duyuluyor.

ASELSAN ve TEMSA’dan %100 elektrikli otobüs! İki büyük şirketin ortaklığından çok güzel bir elektrikli otobüs ortaya çıktı. Adı: Avenue EV! Yüzde yüz yerli teknolojiyle üretilmiş Avenue EV’i farklılaştıran en önemli özellik sadece 8 dakika gibi bir sürede şarj olup uzun menzil yol alabilmesi. Yalın tasarımı ve düşük bakım gereksinimiyle tüm yol koşullarında üstün performans gösterebiliyor. Daha geniş iç hacmiyle daha fazla yolcu alabilen, sessiz, konforlu ve verimli bir otobüs. Avenue EV; 35 oturan, 52 ayakta ve 1 tekerlekli sandalyeli yolcu alabiliyor. Geniş iç hacme sahip Avenue EV, ASELSAN’ın geliştirdiği yüksek verimli, hafif ve yüzde 100 yerli elektrikli çekiş sistemi sayesinde uzun süre bakım gerektirmeden yüksek verimle hizmet verebiliyor. Araç, tek şarjla 50-70 km gidebiliyor.

Xiaomi, Intel’le işbirliği yaparak “90 Minutes Ultra Smart Sportswear” adlı akıllı ayakkabısını tanıttı. 2 ay batarya ömrü sunan ayakkabının satış fiyatı 44 dolar. İçinde özel bir çip bulunan ayakkabı bu sayede sizin tüm hareketlerinizi takip ediyor, hareketlerinizi yürüme, koşma ya da tırmanma şeklinde ayrı ayrı tanımlayıp size adım, mesafe ve yaktığınız kalorinin bilgisini sunabiliyor. Ayrıca hava yastıklarına, antibakteriyel taban sistemine ve kaymayı önleyici kaplamaya sahip olan ayakkabının dört farklı renk seçeneği de bulunuyor. Nisan ayının ortasında piyasaya sürülecek ayakkabının gece koşmayı sevenler için karanlıkta parlayan modeli de üretilecek.


Kültür 13

15 MART 2017

Bir ay boyunca müzik ziyafeti

Melihat Gülses

Kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen konserler Pendiklileri müziğe doyuracak. Pendikliler, Aşık Veysel’i Anma Konserinde Melihat Gülses ve Nida Ateş, Çanakkale Zaferi Konserinde Tuluyhan Uğurlu ve Pop Müziği Konserinde İlhan Şeşen’i dinleme şansı bulacak.

ve re Kültür Yunus Em rkezi e Sanat M

1/6

rşembe Mart Pe

24Cuma

“Asık Veysel’e Selam”

Mart /

Konseri

0 Saat: 20.0 ve re Kültür Yunus Em rkezi e M Sanat

21/ Salı

0 Saat: 20.0

Mart

0 Saat: 20.0 ve re Kültür Yunus Em rkezi Sanat Me

31Cuma

Mart /

0 Saat: 20.0

i r Merkez ani Kültü H i d e m Ah

24Cuma

Mart /

0 Saat: 20.0

ağı Semt Kon Güzelyalı

Pendik Belediyesi, mart ayı boyunca konser programlarının yanı sıra 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ünlü Halk Ozanı Aşık Veysel’i Anma Programı ve Çanakkale Zaferi için özel konser programları hazırladı. Birbirinden ünlü sesler, Pendiklilere tam bir müzik ziyafeti yaşatıyor.

2 değerli sergi sanatseverlerle buluşacak Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi, Kadınlar Günü’ne özel “Nûr-u Nisa” Sergisinin ardından bu ay 2 sergiye daha evsahipliği yapacak. “Aşık Veysel’e Selam” Sergisi ve Bige Çetintürk’ün “Retrospektif” Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. İlk sergi, 21 Mart 1973’te vefat eden Aşık Veysel’e hitaben 17-30 Mart tarihleri arasında Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlenecek. “Aşık Veysel’e Selam” adlı sergide, 33 sanatçıya ait resim, minyatür ve çizimlerden oluşan eserler yer alacak. Fotoğrafçı Ara Güler ise Aşık Veysel’i fotoğraflarıyla anlatacak. Mart ayının son sergisi, ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda sergiye imza atmış Bige Çetintürk’e ait “Retrospektif” Sergisi olacak.

31 Mart-16 Nisan tarihleri arasında açık kalacak sergide, sanatçıya ait birbirinden dikkat çekici kilim, kumaş, ocak, resimler ve seramik tabaklar görücüye çıkacak.

Çanakkale Zaferi Özel Konseri’nde ünlü Besteci ve Piyanist Tuluyhan Uğurlu 16 Mart’ta Pendiklilerle buluşurken Aşık Veysel’e Selam Konseri’nde Melihat Gülses ve Nida Ateş sahne alacak. Usta Müzisyen İlhan Şeşen de unutulmaz şarkılarıyla konser programının bir diğer konuğu olacak.

Çanakkale Şehitleri için söyledi

Ezgi Sanatçısı Mustafa Cihat, Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde Pendiklilere özel bir konser verdi. “Can Dedim, Seni Anlatamam vb.” gibi 2002 yılından bu yana çıkardığı albümlerindeki popüler parçalarını seslendiren sanatçı, istek eserler konusunda salondakilerin taleplerini kırmadı. Kadife sesi ve mütevazi kişiliğiyle dinleyenlerden tam not alan sanatçı, 2 saat süren konserinde Çanakkale Şehitlerimizi de unutmadı. 18 Mart Çanakkale Zaferi münasebetiyle şehitlerimizi anan Mustafa Cihat: “Çanakkale İçinde Vurdular Beni” gibi dönemi anlatan türküleri Pendiklilerle birlikte seslendirdi.


14 Engelsiz Yaşam

15 MART 2017

“Çocukların mutluluğuna şahit olduk”

“Aktifiz Toplumun İçindeyiz”in bu yılki açılış toplantısı Green Park’ta yapıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Cevat Yaman: “Engelli çocukların mutluluğuna şahit olduk.” diyerek projeye desteklerinin süreceğini söyledi. Engelli çocukların toplum hayatına karışması amacıyla 2013 yılında hayata geçen “Aktifiz Toplumun İçindeyiz” Projesinin bu yılki açılış toplantısı Green Park Otel’de yapıldı. Proje ortakları Pendik Belediyesi, Pendik Kaymakamlığı, Gedik Üniversitesi, proje destekçisi İstanbul Kalkınma Ajansı yetkilileri ile engelli ve ailelerinin katıldığı programda “Aktifiz Toplumun İçindeyiz” Projesi başlangıcından günümüze ele alınarak konuklara anlatıldı.

Neler yapılıyor? 0-29 yaş arasında özel gereksinimli çocuklar için geliştirilen “Aktifiz Toplumun İçindeyiz” Projesi kapsamında bir bölümü Aktif Yaşam Merkezi olarak değerlendirilen Dolayoba Spor Kompleksi’nde engelli çocuklar için farklı etkinlikler düzenleniyor. Gedik Üniversitesi’nden öğretmenlerin eğitimci olarak görev aldığı Aktif Yaşam Merkezi’nde çocuklara ailelerinin de katıldığı jimnastik, dans ve duyu eğitimi gibi dersler veriliyor.

Projeye katılan çocuk sayısı 200’ü buldu Gedik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dilara Özer, projeyle ilgili bir sunum yaptı. Özel gereksinimli çocuklara yönelik geliştirdikleri “Aktifiz Toplumun İçindeyiz” Projesinin oldukça verimli bir şekilde sürdüğünü belirten Özer, projeye katılan çocuk sayısının 200’ü bulduğunu ifade ederek “Bu çocuklar, spor becerileriyle topluma uyum sağlayabiliyor. Ailelerin de katılımıyla yapılan derslerimiz oldukça verimli geçiyor.” şeklinde konuştu. “Hep birlikte çok daha güzel işlere imza atacağız” Programa Pendik Belediyesinden Başkan Yardımcıları Cevat Yaman ve Sami Divleli de katıldı. Belediyenin projeye olan desteğiyle ilgili bilgi veren Başkan Yardımcısı Cevat Yaman engellilerle ilgili çok sayıda etkinlik ve projeye destek verdiklerini, içlerinde belki de en anlamlısının “Aktifiz Toplumun İçindeyiz” projesi olduğunu belirterek “Bu projeyle şahit olduk ki çocuklar çok mutlu. Onların mutluluğu için bu projeyle desteğimiz sürecek. Hep birlikte çok daha güzel işlere imza atacağız.” dedi. Bremen Mızıkacıları büyüledi Açılış töreni öncesi engelli ve aileleri için sürpriz bir gösteri düzenlendi. Tamamı engellilerden oluşan Bremen Mızıkacıları, enstrümanları ve sesleriyle izleyenlere mini bir konser verdi. Birbirleriyle uyumlu şekilde ardı ardına performanslarını sergileyen grup, konser sonunda büyük alkış aldı. Öte yandan bir diğer gösteriyi de “Aktifiz Toplumun İçindeyiz” çocukları yaptı. Program sonunda sahne alan çocuklar akranlarıyla birlikte dans ederek yeteneklerini gösterdi.

Engelini aştı, milli futbolcu oldu Pendikli Engelli Hüseyin Türkmen, futboldaki başarısıyla göz dolduruyor. 2010 yılında Arjantin’de düzenlenen Dünya Ampute Futbol Şampiyonası’nda ay yıldızlı forma altında ter döken Hüseyin, üçüncülük başarısında pay sahibi oldu. Engeline rağmen futbol aşkıyla hayata tutunan ve başarılı oyunculuk performansı ortaya koyan Hüseyin Türkmen, 2010 yılında Arjantin’de düzenlenen Dünya Ampute Futbol Şampiyonası’nda 3. olan Türkiye Milli Takımı’nın formasını giyerek bu başarıda pay sahibi oldu. 2 yıl Pendik Ampute Futbol Takımı’nın formasını giyen Hüseyin’in başarılı oyunu birçok futbol kulübünün dikkatini çekti. Hüseyin, gelen teklifler arasından tercihini Konya Engelliler Gücü Spor Kulübü’nden yana kullanarak buraya transfer oldu. 27 yaşındaki Hüseyin, artık oyununu Konya’da gösteriyor.

Avrupa Şampiyonasına hazırlanıyor Futbolda kendini sürekli geliştiren Hüseyin Türkmen’in hedefi büyük. Ekim ayında gerçekleşmesi planlanan Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’na hazırlanan başarılı futbolcu, geçtiğimiz ocak ayında Riva’da Milli Takım Kampına katıldı. “Engelim, asla engel değil.” diye Türkmen, fiziksel engellilerin de futbol oynayabileceğini belirterek “Bu spora ilgi duyan engellilerin ilk yapacakları iş ‘istemek’... Bu aşamadan sonra Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonuyla iletişime geçerek gerekli bilgi ve desteği alabilirler.” diyor.


Sağlık 15

15 MART 2017

Böbreği korumak için 8 altın kural:

Fazla kilo böbrekleri yoruyor

Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı tarama çalışmasında ülkemizdeki her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu ortaya çıkardı. Hastalığın farkında olunamaması nedeniyle son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) gelişerek diyalize bağlı veya böbrek nakli gerektiren ciddi bir tehdide dönüşüyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Onkoloji Kliniğinde tedavi gören hastalar, kemoterapi öncesi nefes ve yoga egzersizleriyle rahatlıyor. Stresten arındırmak ve bedeni güçlendirmek amacıyla başlatılan program, aynı zamanda Pendik Belediyesinin Zabıta Personeli Naciye Arduç tarafından gönüllü olarak gerçekleştiriliyor. Dünyada yoga üzerine tek üniversite olan Vivekananda Yoga Üniversitesine bağlı İstanbul Yoga Merkezi’nde Yoga Terapi Yüksek Lisans Öğrencisi, aynı zamanda Klinik Psikoloji üzerine Yüksek Lisans yapan Zabıta Memuru Naciye Arduç, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Kliniğinde kanserli hastalara kemoterapi öncesi nefes ve yoga seansları uygulamaya başladı. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin tarafından haftada bir gün nefes ve yoga uygulamaları yapmak üzere görevlendirilen Zabıta Memuru Naciye Arduç, Cuma günleri

Kronik Böbrek Hastalığının dünyada ve ülkemizde salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanlığı, 9 Mart Dünya Böbrek Günü ve Haftası nedeniyle böbreği korumak için sekiz altın kuralı açıkladı:

• Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun. Düzenli egzersiz yapın. Tuzu azaltın. Yeterli sıvı alın. Sigara içmeyin. Ağrı kesici ilaçlardan kaçının. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün. Risk grubundaysanız böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.

• • • • • • • Sağlığa zarar verebilecek anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanan obezite, kronik böbrek hastalığının gelişimi için de güçlü bir risk faktörü oluşturuyor. Obeziteden etkilenen bireylerde böbrekler, artan vücut ağırlığına bağlı talepleri karşılamak için normalden daha fazla çalışıyor. Böbrek iş

Kanserli hastaları rahatlatan destek Onkoloji Kliniğinde hastalarla seanslar düzenliyor. 45 dakika süren bağ dokusu ağırlıklı yoga egzersizi, nefes ve gevşeme teknikleriyle bedendeki stresi azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, ilaçların yan etkisini azaltmak, enerji vererek motivasyonu artırıp tedaviye destek sağlamak amaçlanıyor. Aynı zamanda hastaların evde düzenli yapabilmeleri için teknikler öğretilerek yazılı materyal veriliyor. Benzeri olmayan program, hastalar tarafından da yoğun ilgi görüyor. Hastalıkların oluşumunda, hızlanmasında veya tedavinin gecikmesinde stresin önemli bir rol oynadığını belirten Naciye Arduç: “Kanser hastalarının çoğu fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak kendini bırakma eğilimi içindedir. Dağınık ve sürekli olumsuz düşünce üreten zihin ve beden stres üretir. Alınan kemoterapi ve radyoterapi ilaçlarının yan etkileri; kaygıya yol açarak mücadele güçlerini azaltıp hastaların yüzeysel nefes alma veya verimsiz nefes almalarına da yol açıyor. Bu nedenle yoga, nefes ve gevşeme uygulamalarıyla stresi azaltmak, bağışıklık sistemini

güçlendirmek, nefes alma kapasitesini artırarak oksijenin hücrelere gitmesini sağlayarak tedaviye desteği amaçlıyoruz.” dedi.

yükündeki artış böbrek hasarına ve uzun vadede son dönem böbrek hastalığının gelişme riskinin artmasına neden olabiliyor. Fazla kilolu veya obez olan insanlar normal vücut ağırlığına kıyasla SDBY geliştirmede 2 ila 7 kat daha fazla riske sahip.


16 Çocuk

15 MART 2017

Duyarlı öğrencilerden moral ziyareti Pendik Tevfik İleri İlkokulu öğrencileri, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatarak tedavi gören çocuk hastaları ziyaret ederek moral verdi. Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Duyarlı Nesil Projesi” kapsamında çocuk hastalara ilk ziyaret, Tevfik İleri İlkokulu öğrencileri, öğretmenleri ve idarecileri tarafından yapıldı. Hastanede yatarak tedavi gören çocuklara çeşitli hediyeler, balonlar ve dergiler veren öğrenciler, hasta yaşıtlarına geçmiş olsun dileğinde bulundu. Çocuklar daha sonra hep birlikte hastanedeki etkinlik alanında oyunlar oynadı. Resim de yapan çocukların çalışmaları, panoda sergilendi.

t

ren

i lab

Yaptığı resmi gazetemizde yayınlanan pek çok minik ressam, boya seti kazanmanın mutluluğunu yaşıyor. 5 yaşındaki Dilek İdil Deniz de onlardan biri. Kedi şeklindeki çantasının resmini yaparak bize gönderen Dilek İdil, boya setini annesiyle birlikte Pendik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne gelerek aldı. Tepeören Koleji Ana Sınıfı Öğrencisi Dilek İdil’in 5 aylık da bir kardeşi var. “Kardeşimin resmini yapmayı çok seviyorum.” diyen Dilek İdil, ailesini çizmekten çok hoşlanıyor. Ayrıca gazetemizin çocuk sayfasını da takip ediyor. Minik ressam, bundan sonra resimlerini kazandığı boyalarla yapmanın keyfini yaşayacak.

bul ca ma

k far

l u b aca m

Resmi yaptı, boyaları aldı

Sevimli aslan ve tilkimizi birbirine kavuşturur musunuz?

Yolu bul, Sevimli hayvanlardan istediğini çiz ve boya, Fotoğrafını çek, Pendik Belediyesinin Facebook sayfasına #MinikRessam etiketiyle mesaj at. Mesajına ad ve soyadını, yaşını ve mahalleni eklemeyi unutma. Hem boya seti kazananlardan biri ol hem de resmin bu sayfada yayınlansın.

İki resim arasındaki 7 farkı bulabilir misin?

İyi şanslar…

ın i Sayımız Bir Öncek rı la Kazanan

en leri gönder renkli resim iz. er ed r ü kk Birbirinden arımıza teşe ti kazanan şl a d a rk a tüm a se sonucu boy Çekilen kura ızın hediyeleri Pendik şım idört arkada n Yayın ve Halkla İlişk ası B i . es or iy iy ed kl el B rı be ğünde onla ler Müdürlü

an (7) a Başk d Talh Mah. e m m Muha umlupınar D

untepe (8) Zeynep Alt Mah. ar n pı lu Dum

Efe Işık (7) Yenişehir Mah.


Spor 17

15 MART 2017

Pendik Belediyesi ve Pendik Spor Kulübü işbirliğiyle 6.sı düzenlenen “Pendik Spor Akademisi Eğitim Seminerleri”nde Prof. Dr. Turgay Biçer, “Spor Kulübü ve Sporcu Ailesi İlişkileri”ni değerlendirdi. Prof. Biçer, çocukların sporu zevk alarak yapmaları gerektiğini, uzun dönemde sporcu yetiştirme modeli içinde 16 yaşına kadar çocukların yarıştırılmadığına dikkat çekti.

16 yaşına kadar çocuklar yarıştırılmamalı

21yaş ve üzeri dönemde spor kazanmak için yapılıyor Çocukların sporu kazanmak üzere değil, bu işi zevk alarak yapmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Turgay Biçer, uzun dönemde sporcu yetiştirme modeli hakkında bilgi aktardı. Uzun dönemde sporcu yetiştirme modeli içinde 16 yaşına kadar çocukların yarıştırılmadığına dikkat çeken Prof. Biçer, bunun nedeninin çocukların sporu yarış olarak değil zevk olarak görmelerini sağlamak olduğunu dile getirdi. Açıklamalarına devam eden Prof. Biçer, uzun dönemde sporcu yetiştirme modelinde 6 yaşına kadar sporun oyun dönemi içinde ele alınması gerekiyor. 6-12 yaş arasında ise temel beceri eğitimi ve fiziksel gelişim dönemi olarak kabul ediliyor. 12-16 yaş arasındaki çocuklar teknik, fizik ve psikolojik gelişim açısından değerlendirilerek antrenman yapma dönemine geçiyor. 16-21 yaş ise yine teknik, fizik ve psikolojik olarak sporcunun kapasite geliştirme dönemi sayılıyor. Yani bu dönemde sporcu kazanmak için idman yapıyor. 21 yaş ve üzeri dönemde ise spor kazanmak için yapılıyor.” dedi.

Pendik Belediyesi ve Pendik Spor Kulübü işbirliğiyle gerçekleştirilen “Pendik Spor Akademisi Eğitim Seminerleri”nin 6.sı Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Spor kulüp idarecileri, antrenörler, sporcular ve ailelerine yönelik gerçekleştirilen eğitim seminerinde daha önce A Milli Takım, Ümit Milli Takımı, Trabzonspor, Galatasaray, Denizlispor, Ülkerspor ve Bayan Kadın Voleybol Milli Takımı gibi takımlarda psikolojik danışmanlık ve mentorluğunu yapmış Prof. Dr. Turgay Biçer “Spor Kulübü ve Sporcu Ailesi İlişkileri”ni değerlendirdi. Sporda başarıya ulaştıracak unsur ailelerdir İlçedeki spor imkânlarının her geçen gün arttığını ve bu nedenle gençlerin şanslı olduğunu dile getiren Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Sporda dört sacayağını oluşturan iyi altyapı, genç nüfus, profesyonelce bu işe sahip çıkan kulüp kültürü ile işin merkezinde yer alan spor adamları ve spor hocaları üzerinde iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Bunları başarıya ulaştıracak unsur bu işi destekleyen ailelerdir.” dedi. Amatör kulüplerinin başarısında belediyenin de payı var Pendik Spor Kulübü Başkanı Şerafettin Taştan, kulüp olarak sportif mücadelenin yanı sıra altyapıdaki futbolcularına takım ruhu, kişisel gelişim ve beslenme gibi konularda düzenli olarak seminerler verdiklerini belirtti. Taştan, spor tesislerini kazandıran Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’e teşekkür etti. Pendik Amatör Spor Kulüpleri Birliği Başkanı Eşref Şeneroğlu, birlik olarak 19 amatör spor kulübü ve 480 lisanslı futbolcularının olduğunu belirtti. Şeneroğlu, Süper Amatör Lig’de mücadele eden 22 Anadolu Yakası takımından 4’ünün Pendik takımı olduğunu sağladığı altyapı desteklerinden dolayı belediyenin de bu başarılarında pay sahibi olduğunu belirtti.

Yıl: 10 Sayı: 205 Tarih: 15 MART 2017

Pendikli okul, İstanbul Şampiyonu oldu

Pendik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Ömer Halisdemir Okullararası Futsal Turnuvası’nda finalde karşılaştığı Başakşehir Anadolu Lisesi’ni 5-1 yenerek şampiyon oldu. Bu şampiyonluğun ardından Pendik takımı, Türkiye Şampiyonası’nda İstanbul’u temsil etme hakkı elde etti. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Şehit Ömer Halisdemir Okullararası Salon Futbolu (Futsal) Turnuvası’na 248 takım katıldı. Turnuvada

Pendik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi rakipleri karşısında üstün bir oyun ortaya koyup skorda da istediği sonuçları alınca şampiyonluk kupasının sahibi oldu. Finalde karşılaştığı Başakşehir Anadolu Lisesi’ni 5-1 yenerek turnuvanın şampiyonu olan Pendik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, turnuva boyunca oynadığı 17 maçın 16’sını kazanıp sadece birinde berabere kalarak üstün bir performans ortaya koydu. Pendik takımı karşılaşmalarda 82 gol atarken kalesinde sadece 17 gol gördü. Türkiye Şampiyonası’na katılma hakkı kazandı Pendik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu şampiyonluğun ardından Türkiye Şampiyonası’nda İstanbul ilini temsil etme hakkı elde etti. Takım Hocası İsmail Uygur, oyunculara olan güvenini dile getirerek takımının Türkiye Şampiyonası’nda performansını devam ettireceğini belirtti.

Badminton 3.sü Faruk Demirbağ Ortaokulu İstanbul Şehit Ömer Halisdemir Okullararası Badminton Yıldızlar Müsabakaları, Halkalı Osman Solakoğlu Spor Salonu’nda gerçekleşti. 19 kız ve 18 erkek takımdan oluşan 181 sporcu mücadele ettiği turnuvada Yıldız Kızlar Kategorisinde Faruk Demirbağ Ortaokulu 3. olmayı başardı. Ayşenur Bayrak, Güliş Eroğlu, Sena Yılkın, Busenur Kazancı ve Buse Kılıç’tan oluşan takım, Beden Eğitimi Öğretmeni Bülent Sancak yönetiminde ortaya koyduğu performansla kürsüde kendilerine yer buldu. Ayrıca turnuvada Yıldız Erkekler Kategorisinde Fethi Gemuhluoğlu Ortaokulu 4. oldu.

Pendik Belediyesi Adına Sahibi: Kenan Şahin Yönetmen: Cem Koçdemir Yazı İşleri: Metin Tavukçu Halkla İlişkiler: Rezzan Uğun Haber Merkezi: Şeydanur Can, Özay Uyanık, Refah Terzi, Harun Gedik Sayfa Redaktörleri: Emre Doğan, Mustafa Tayar Grafik Tasarım: Zuhal Kaplan, Muhammed Kocadağ, Murat Yılmaz Spor: Güven Fındıklı, Esra Balcı Fotoğraf Editörleri: Gökhan Türkben, Ahmet Raşit Can, Orhun Orkut Sadıkoğlu Telefon: 444 81 80 / 2139 Faks: 0216 585 14 59 Adres: Batı Mh. 23 Nisan Cd. No.11 34890 Pendik İSTANBUL Web: www.pendik.bel.tr e-mail: bilgi@pendikgundemi.com Yapım: PENTAŞ Baskı: İhlas Gazetecilik AŞ Adres: 29 Ekim Cd. İhlas Plaza No:11 A/41 Yenibosna - Bahçelievler - İstanbul Telefon: 0212 454 30 00 Pendik Belediyesinin ücretsiz yayınıdır.


PENDİK K Ü LT Ü R &SANAT B Ü LT E N İ

MART

18

Tiyatro

Mart / Cumartesi

PROGRAMLARI

18

Sohbet

Mart / Cumartesi

Sergi

20-24 Mart

Gelibolu’dan Mektuplar Yer: Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Adem Apak / Ana Hatlarıyla İslam Tarihi Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

15 Temmuz Kahramanları Sergisi Okullarda Yer: Kurtköy Anadolu Lisesi

20 Sıtkı Aslanhan / Bilinçli Aile Duyarlı Genç

Sohbet

Mart / Pazartesi

Yer: Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Özel Program

Tüm etkinlikler için; www.pendik.bel.tr

21 Mart / Salı

Melihat Gülses,Nida Ateş, Orkestra Şefi Burcu Karadağ

Aşık Veysel’e Selam Konseri Yer: Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi / Saat: 20.00

24 Türk Müziği / Melisa-Tarkan Çallıoğlu

Konser

Mart / Cuma

Özel Program

03-16

Mart Açılış: 08 Mart Çarşamba Saat: 14:00

Sohbet Konser

Mart / Cuma

Mart / Cumartesi

04-11 Yazı ve Şiir 18-25 Mart / Cumartesi

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

Mart / Cumartesi

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Mart / Cumartesi

Sergi

06-10 Mart

Sohbet

07 Mart / Salı

Sohbet

07-14 21-28 Mart / Salı

07-14 Yazı ve Şiir 21-28 Mart / Salı

08-15 Yazı ve Şiir 22-29 Mart / Çarşamba

Sohbet

Yer: Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Mart / Cumartesi

Yer: Hamid Aytaç Kültür Merkezi / Saat: 20.00

Mart / Pazar

Ali Ural

Sohbet

10 Mart / Cuma

Konser

10 Mart / Cuma

Konser

10 Mart / Cuma

Konser

11

Mart / Cumartesi

11

Tiyatro

Mart / Cumartesi

13

Sohbet

Mart / Pazartesi

Sergi

13-17 Mart

16

Sohbet

Mart / Perşembe

Konser

16

Mart / Perşembe

Sohbet

17 Mart / Cuma

Konser

17 Mart / Cuma

Mart / Pazartesi

Tuna Yukay

Sergi

Yer: Ahmedi Hani Kültür Merkezi / Saat: 13.00

Mart Açılış: 21 Mart Salı Saat: 18:00

27-31 Mart

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Mart / Salı

Mart / Perşembe

15 Temmuz Kahramanları Sergisi Okullarda

31

Sohbet

Yer: Pendik Barbaros Hayrettin Paşa MTAL

Mart / Cuma

Sibel Eraslan / Zamanı Kuran Kadınlar 31

Konser

Ebubekir Sifil / İnanç Esasları

Mart / Cuma

Yer: Uluçınar Vakfı / Saat: 19.00

Yer: Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi / Saat: 14.00

Gel Şu Senaryoyu Baştan Yazalım Yer: Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi / Saat: 20.00 Yer: Mehmet Bayram Konferans Salonu / Saat: 13.30

Selahattin Yusuf-İsmail Kılıçarslan / Bize Müsaade Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

15 Temmuz Kahramanları Sergisi Okullarda Yer: Pendik Anadolu Lisesi Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00 Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Ahmet Taşgetiren-Selahattin Kocaaslan Allah’a Bağlı Bir Hayat Ezgi / Grup Sancaktar Yer: Ahmedi Hani Kültür Merkezi / Saat: 20.00

Özel Program

Bünyamin Demirci

31 Mart 16 Nisan

Yer: İTO Şehit Ahmet Aslanhan Anadolu İmam Hatip Lisesi / Saat: 19.00

Naime Erkovan

Açılış: 31 Mart Cuma Saat: 14:00

Yer: Kaynarca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi / Saat: 15.00

Bige Çetintürk Retrospektif Sergisi Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

Ç o c u k

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Mehmet Emin Maşalı / Tefsir Sohbetleri

MART AYI BOYUNCA

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Ezgi / Mustafa Cihat Yer: Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Rock-Pop / Vedat Bilir Yer: Ahi Evran Kültür Merkezi / Saat: 20.00

Türkü-Şiir / Adavapuru Şakir / Ünal Zorer Vatan İçin Korkma

MART AYI BOYUNCA

Yer: Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Savaş Şafak Barkçin / Gelenekten Geleceğe Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

15 Temmuz Kahramanları Sergisi Okullarda

S i n e m a l a r I

Fındık İşi (3D) Sevimli Hayalet Kuzular Kurtlara Karşı Ayı Kardeşler 2

Aile Çocuk Eğitim Merkezi Programları

Yer: Kırımlı Fazilet Olcay Anadolu Lisesi

MART AYI BOYUNCA

Erol Erdoğan / Eğitimden Kültüre Sohbet Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Çanakkale Zaferi Özel Konseri / Tuluyhan Uğurlu Yer: Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Nurullah Genç / Başarı Bedel İster

Aile Eğitim Programı Çocuk Psikolojisi Akademisi Gölge Oyunu Animasyon Gösterisi Drama Eğitimi

S e m i n e r

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

MART AYI BOYUNCA

Ezgi / Harun Beyaz Yer: Şehit Burhan Öner Spor Kompleksi / Saat: 20.00

“Uzun İnce Bir Yoldayım Gidiyorum Gündüz Gece”

Aşık Veysel’e Selam Sergisi Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

444 81 80

T i y a t r o l a r ı

Evvel Zaman İçinde Kediler Sokağı Palyaço’nun Sirki Profesör Po’nun Adası Nasrettin Hoca Kahramaman Aleko Çanakkale’de Dedemin Masalları Ağacın Gizemi

Ç o c u k

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Ş e h i r

Fatih Çıtlak / Mesnevi Okumaları

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 14.00

Y a ş a y a n

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 20.00

30 Süleyman Seyfi Öğün / Günlük Hayatın Kültürel Yansımaları

Sohbet

Yer: Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi / Saat: 20.00

Hayati İnanç / Can Veren Pervaneler

28 Ömer Tuğrul İnançer / İrfan Yolculuğu

Sohbet

Özel Program

17-30

27

Sohbet

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi / Saat: 10.30

Yer: Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi / Saat: 20.00

26 Mustafa Ağırman / Siyer-i Nebi

Sohbet

09 Ekrem Demirli / İbn-i Arabi Düşüncesinde İnsan

Mart / Perşembe

25

Tiyatro

04 Şehrin Işıkları

Tiyatro

25

Sohbet

Mart / Cumartesi

04 Tufan Gündüz / Türkler: Uzun Serüven

Mart / Cumartesi

25

Sohbet

03 Türk Sanat Müziği Konseri / Talat Er

04-11 Yazı ve Şiir 18-25

Sohbet

“Nûr-u Nisa” Sergisi

03 Türk Müziği Konseri / Poyraz Özer Mart / Cuma

Konser

Mart / Cuma

03 Mahfuz Söylemez / Hz. Peygamber ve İslam Toplumunun İnşası Mart / Cuma

24 Türk Pop Müziği / İlhan Şeşen

Konser

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe İthafen

Yer: Güzelyalı Semt Konağı / Saat: 20.00

www.pendik.bel .tr

P r o g r a m l a r ı

Hazırlıklı Olmak Hayat Kurtarır Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu İmplant ve Diş Eti Tedavisi Pembe Estetik Doç. Dr. Seda Özturan Hastalıklarda Refleksoloji Terapisi Rek. Terapi Uzmanı Bilal Yalçıner Solunum Yolları Enfeksiyonları ve Çözüm Önerileri Göğüs Cerrahı Orhan Temel

PendikBelediyesi

Pendik_Belediye

pendikbelediyesi


Bulmaca 19

15 MART 2017

Bulmacanın Anahtar Sözcüğünü bularak Pendik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne gönderen okuyucularımız arasında yapılacak çekilişle 3 kişiye Kitap Seti hediye edilecektir. Cevaplarınız için: bilgi@pendikgundemi.comAntlaşma

Şaşma ünlemi Oğulotu

Efsane Tepkili uçak

19Denizin kabarmasıAdım aralığı Radyum simgesi Eski dilde rüzgar, esinti

22

Slayt

ANAHTAR SÖZCÜK 1

2

4

3

5

4

21

20

Esenlik dileme

Şifa bulma

3

 Eski dilde bayramAnahtar kelime 2Kaba, sert

1Uyruk

Bir besin maddesi SorumlulukBulanık, net olmayan İyi, güzel, hoş

9Sualtı komandosuİsviçre’de nehir Kısaca İstanbul Sanayi Odası5

ZeybekBir ilimiz Futbolda savunma oyuncusu11

Söndürme Mağara

Yardım için toplanan para Asalak

Akaç Afrika’da nehir

Girdap Tanzanya plakasıTümör Bir bağlaç14Küçük çayır bitkisi Madeni para 13

Voleybolda devre Mutasavvıf

San Marino plakası

Örnek alınacak söz

Parça, dilim

Kokulandırılmış Fiyat artırımı Hac dışında Kabe ziyareti

17Hava basıncı birimi815

Yiyecek, içecek özellikle ekmekGizli yer, köşe bucak Silisyum simgesi

124

1

Çok parlak Tarikat kurucusu

Kırım hanı

16

Sürünülecek güzel kokular7

Hakikat İçe kapanıklılıkMelez, kırma

Bir hayvan Makedonya plakası

Gençlik sivilcesi Yorum

3

10

Bir nota

Tiyatro edebiyatı Kral başlığı6

İthal mal listesi Buzdan Eskimo kulübesi

Sevap kazanmış olan

Dairenin sekizde biri Büyük kardeş, abi18

Motor güç birimiBoyun örtüsü Siyah bir kuş

İnanmasını sağlama İçe dert olan şeyEski dilde ayak Korunan, korunmuş

Kuralsızlık

2

Yazı ile bildirme Eski bir uzunluk ölçüsü

Eski dilde gözyaşı Büyük Okyanus’ta akıntı

Bir nota Katışıksız, safBir tür Lama Resimdeki 24 Mart’ta Yunus Emre KM’de konser verecek sanatçıHazırlayan: Burhan Tural

Kazananlar BULMACA HAZIRLIK:Ödül BURHAN TURAL 0532 2413116

6

7

5

8

9

6

10

11

7

12

8

13

14

9

15

10

16

17

11

18

19

20

12

13

21

Geçen sayımızda anahtar sözcüğü bulup ödül kazanan talihlilerimiz, Pendik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden kitaplarını alabilir.

22

14

15

16

17

18

1- Hüma ÖNCÜER 2- Özcan ŞENER 3- Semanur AYDEMİR 19

20

21

YENİ MAH. KAYNARCA MAH. FEVZİ ÇAKMAK MAH. 22


Pendik Gündemi Gazetesi Sayı 205  

Pendik Belediyesi Pendik Gündemi Gazetesi 205. Sayısı 15 Mart 2017

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you