Page 1

Yıl: 7

Sayı: 141 15 OCAK 2014

Üniversite maratonu başladı 2014 ÖSYS için start verildi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzuna göre, ÖSYS’nin ilk sınavı olan YGS’ye başvurular 2-15 Ocak, Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) başvurular ise 21-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Sürecin 1. aşaması olan YGS, 23 Mart 2014 Pazar günü saat 10.00’da gerçekleşecek. YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri yer alıyor. YGS’nin sonuçları Nisan’ın ilk haftası açıklanacak. YGS’de herhangi bir puan türünde 180 barajını aşanlar LYS’ye başvuru hakkı kazanacak. Haziran ayı içinde iki hafta sonu LYS

Kitap okuyan sınavda başarılı oluyor Özellikle gençlere düşen kitap okuma oranları Avrupa’da da kendisini gösteriyor. İngiltere’de bulunan Ulusal Okur Yazarlık Derneği, 21 bin çocuk ve genç üzerinde yaptığı araştırmaya göre internet ve bilgisayar oyunlarına ilgi nedeniyle kitap okuma oranında ciddi bir düşüş olduğu belirtiliyor. Ancak uzmanlar uyarıyor: Ders dışında kitap okuyan öğrenciler sınavlarda okumayanlara göre daha başarılı oluyor.

Her Biri Birbirinden Farklı ve Şık Tasarımlar Kreatif Dizayn Köşemiz bu sayıda yine ilginç ürünlerle dolu. İlk tasarım bisikletiyle gezmeyi seven macera ruhlu kaşiflere yönelik bir mini mobil çadır. Bisikleti arkasında takılarak çekilebilen bu mobil çadır gerekli işlemleri yaptığınızda tek kişilik bir yatak odası haline gelebiliyor. İkinci ürün ise ocakta kullanılmak üzere tasarlanmış bir kek kalıbı. Dökümden yapılmış bu kek kalıbıyla keklerinizi masa, sandalye ve abajur şeklinde yapabileceksiniz. Son tasarımımız da yine evini farklı göstermek isteyenlere yönelik şık bir elektrik anahtarı. Oyulmuş bir kayaya yerleştirilen anahtarla özellikle salonunuzdaki ışıkları açıp kapatmak çok keyifli olacak.

oturumları yapılacak. 14 Haziran’da LYS-4, 15 Haziran’da LYS-1 ve LYS-5, 21 Haziran’da LYS-2 ve 22 Haziran’da ise LYS-3 gerçekleşecek. Sonuçlar 30 Haziran ya da 1 Temmuz’da, tercihlerin de 7-17 Temmuz arasında, yerleştirme sonuçlarının ise Ramazan Bayramı öncesi 24 ya da 25 Temmuz’da, üniversitelere kesin kayıt döneminin 11-19 Ağustos arasında olması bekleniyor.

Sınavlara çalışamıyorsanız bu programa katılın an lise öğrenPendik Belediyesinin sınavlara hazırlan eri Semineri cilerine yönelik başlattığı Sınav Stratejil ağ tarafından programı devam ediyor. Dr. Faruk Önd hazırlanmakverilen eğitimlerde özellikle sınavlara ta zorluk çeken, sınav esnasında konsantrasyon sorunu yaşayan gençlere çözüm yolları bilimsel yöntemlerle gösteriliyor. Öğrencilerin sorularının da cevaplandığı program Pazartesi ve Cuma günleri farklı liselerde gerçekleşiyor. Programlar, Pendik. bel.tr adresinden takip edilebiliyor.


10

GÜNDEM

15 OCAK 2014

Biliyor musunuz?

r i B i n e Y r i B i n e Yıl Y Uğraş…

Güzellikler için siz bir kapı açmalı, sabır ve emekle o kapıyı aşındırmalısınız. Tahtayı işleyerek bir sandığa çeviren sanatçının tahtaya değer kazandırması, ona harcadığı emekle mümkündür. Emek harcadığınız her şeyin güzel sonuçlar verdiği bir yıl dilerim. Güzellikler peşinizi Fotoğraf bırakmasın ve siz güzelliklere bir kapı açın… Bir kare fotoğraf ne çok şey anlatır, bize. Çocukluğumuzdan kalma, ilklerimiz… İlk doğum günümüz mesela, ilk kitap okumamız, ilkleri zamana sabitleyen kareler… Yeni yılda tüm güzellikleri tek bir kareye sığdırmak ister misiniz? Bunun için iyi bir eğitim almak gerekir. Fotoğraf her ne kadar beceri işi olsa da eğitimle güçlendirilmiş bir beceri daha güzel sonuçlar meydana çıkartır. Bu yıl ilklerinizi, en güzel anlarınızı ve tüm mutluluklarınızı kaliteli bir fotoğraf karesine dönüştürmek için eğitim almak, güzel bir gelişme olacaktır.

Müzik Edebiyat Edebiyat tarihine kalemleriyle şöyle ufak bir buse konduruveren yazarlar vardır... Bu buseler edebiyatı şımartır, bir çağlayan gibi büyütür ve kıymetlendirir. Bir şarkıda yahut bir sevgide onların sözlerine sığınırız çoğu kez... İfadesi güç tüm durumlar onların kelimeleriyle kolaylaşmış, lezzetlenmiş ve güzelleşmiştir. Âşkı, sevgiyi ve tüm güzelliklere kalemleriyle yeni bir renk katmışlar; kederi, hüznü, acıyı ve ölümü kalemleriyle işleyerek acımızı hafifletmişlerdir. Edebiyatın önemine dair birçok cümle söylemek yerine, alıntılarla bu söylemleri güçlendirmek yerine tek bir cümle yeterli belkide: “Anlamak ve anlatmak için oku…” Yeni yıla her birimiz yeni bir umut ve hevesle giriyoruz. Peki, yeni bir kitap, yeni bir yazar, yeni bir tür keşfetmek güzel bir gelişme olabilir mi? O halde yeni bir kitap açıp okumaya biraz daha fazla vakit ayırmalı… Yeni kelimeleri öğrendiğiniz, yeni bir yazarla tanıştığınız ve farklı bir düşünceyi keşfederek 2014 yılını güzelleştirmeniz dileğiyle.

Sekiz nota, milyonlarca beste ve binlerce yeni soluk… İyi bir müzik, sizi duygudan duyguya sürükleyebilir. Ruhunuzun atmosferini değiştirebilir. Müziğin sadece pop müzik olarak algılanması ne kadar da üzücü… Geçmişten günümüze tüm dönemlere eşlik eden, eğlenceleri, kutlamaları, dönemin anlayışını, dansları, törenleri ve kederleri yalnız bırakmayan müzik tüm bu yaşananlardan da kendine bir şeyler ekleyerek çoğalır. Her alanda müzik, gizli bir tanık gibi ilerler. Filmlerde fonda, dizilerde, jenerikte, savaş meydanında, marşlarda kendine yer bulur. Müzik onu duymak isteyene sesini duyurur. Tüm sanat dalları gibi onu fark edene yeni bir ufuk açar. Müziğin bir güzel yönü daha vardır ki bu beni gerçekten cezbeder. Büyük orkestraların organize bir parçayı çalması, toplumsal yaşam içinde büyük bir önem arz eder, bence. Her birimiz farklıyız ve farklılıklarımızla güzellikleri meydana getiriyoruz. Hayat bestesinde, sekiz notanın (sevgi, saygı, anlayış, hoşgörü, vefa, fedakarlık, empati ve sabır) farklı enstrümanlardan çıktığı gerçek. Keşke bu güzel besteyi çalan, büyük bir orkestra gibi organize olarak güzellikleri meydana getirebilsek… 2014’te bir kursa kayıt olur, bir enstrüman çalmayı öğrenmeye ne dersiniz?

Seyahat

Çizim Renklerin ve şekillerin peşinde ufak bir serüvendir, çizim. Görebilmek ve yansıtabilmek üzerine yeni bir deneyim… En çok baktığınız bir elektronik cihaz, bir süs objesi… Kimi zaman gözünüzden kaçan küçük ayrıntılar gördüklerinizi kâğıda aktarırken karşınıza çıkar. Bir nevi bakış açınızın sınav kâğıdı gibidir, çizim kâğıdınız. Neye baktığınızı, ne kadarını gördüğünüzü, neleri önemsediğinizi önünüze koyar. Bu yıl hayatınızda güzellikleri görmek, farklılıkları resmetmek ve ayrıntıları fark etmek için ufak bir çizim eğitimi alabilirsiniz.

Biriyle tanıştığımızda onun nereli olduğunu önemseriz. İnsanlar yaşadıkları doğanın özelliklerini alırlar. Dik yamaçlarda yaşayan her birey, tırmanmayı, yükseğe ulaşmak için çabalamayı bilir. Yaylada yaşayanlar oksijenin bol olmasına, şehirlerde yaşayanlar trafiğe alışır. Her birimiz yaşadığımız yerlere uygun yeni bir şeyler öğreniriz. Seyahat etmek ise yaşadığımız coğrafyanın önemini anlamak, farklı insanları ve yaşam tarzlarını öğrenmek için güzel bir başlangıç olsa gerek. Yaşam alanlarından evlerine, yemek şekillerinden görgü kurallarına kadar çok çeşitli bir ülkemiz var. Bir yeni yeşillikler içindeyken diğer yanı karla kaplı olan ülkemizde seyahat ederek çok güzel yerler keşfedebileceğinize eminim. Yeni yılda hiç gitmediği bir yere seyahat edeceklere ufak bir öneri; kuşların göç mevsimini takip etmelisiniz. Kuşları takip ederek giderseniz çiçeklerle, meyvelerle, kısacası baharla karşılanırsınız.


GÜNDEM

15 OCAK 2014

11

Ufak Dokunuşlar, Farklı Tasarımlar Evimizde değişiklik yapacağımız zaman öncelikle aklımıza gelen yeni alacağımız eşyaların maliyeti oluyor. Ancak yine de evde ufak değişiklikler istiyoruz. Çünkü evdeki en ufak bir değişiklik ruh halimiz üzerinde de etkili olacaktır. Evinizde, odanızda ufak değişikliklerle büyük farklılıklar oluşturmak ister misiniz? O halde düşük maliyette, estetik görünen birkaç eşya yapmaya başlayalım.

Kasaları manav dışında evinizde veya odanızda düşünebiliyor musunuz? Ufak bir dokunuşla kasaları bir kitaplık veya bir sehpa olarak kullanabilirsiniz. Öncelikle kitaplık için gerekli olan kasaları edinelim. Ardından kasaların kıymıklarının elimize batmaması için zımparayla düzeltiniz. Ardından (sprey boyayla daha pürüzsüz olabilir) boyayınız. Boyama işlemi sonrasında ikinci bir kat atabilirsiniz. Kasaları üst üste veya yan yana koyarak odanızda düşük maliyetli şık bir kitaplık oluşturabilirsiniz.

Öncelikle bir araba tekerleğini alalım. Yıkarak temizledikten sonra iyice kurumasını sağlayın. Tekerleğin üzerine ufak bir tahta parçasını vidayla tutturunuz. Ardından nalburlardan edinebileceğiniz köşe fırçasıyla tekerleğin üzerine tutkalı sürerek elimizdeki halatı düzenli şekilde sarınız. Halatı sarmaya orta noktadan başlarsanız, tahtanın köşelerine gelene kadar ipin düzenini sağlarsınız. Son olarak halatınızı alt kısımda bitirdiğiniz noktada tutkalı biraz daha fazla sürerseniz kullanım sırasında açılmasını engellersiniz. İsteğinize göre ayak ekleyerek orta sehpa olarak kullanılabilir.

Şişeleri tekrar kullanmak mümkün müdür? Geri dönüşümü yapılarak kullanılabilecek şileleri, geri dönüşüm öncesinde ufak dokunuşlarla evinizde kullanabilirsiniz. Eğlenceli bir saksı yapalım. Şişenin üst kısmından dikdörtgen bir parça kesiniz. Şişenin ağız kısmı bir tilkinin burnu olabilir. Bunun için kapağını siyaha boyayıp birkaç kumaş parçasıyla şişenin ön kısmını kapatınız. Kesilen kısımdan şişenin içine toprak doldurunuz. Bitkinizi ektikten sonra büyümeye bırakınız. Bitki büyüdüğünde saksınızla birlikte bir tilki görünümüne sahip olacak.

Dokuz kadar şişeyi üçe üç olacak şekilde birleştiriniz. Şişeleri birleştirirken koli bandı kullanabilirsiniz. Birleştirdikten sonra üst (oturacağınız) kısma sünger yerleştiriniz, son olarak şişeleri ve süngeri içine alabilecek bir örtü dikerek bu ufak pufu tamamlayınız. Ellerinize sağlık. Üstüne Dikeceğiniz Örtü İçin Ufak Bir Kalıp

Orta sehpanızı tamamlamak için ufak birkaç obje yapabilirsiniz. Fotoğrafta gördüğünüz gibi odanızda kullanabileceğiniz kalemlik oluşturabilir, bahçenizde kullanabileceğiniz bir saksının dışını sarabilir veya halatlarla bir vazo oluşturabilirsiniz Kitaplığınıza eş olarak portatif bir dergilik veya sehpa yapabilirsiniz. Diz üstü bilgisayarınızı koyabileceğiniz, kahvenizi içerken kitaplarınızı yanınıza alabileceğiniz bir sehpa odanıza doğallığın güzelliğini katacaktır. Kasayı zımparalayıp boyadıktan sonra ayak monte ederek odanızda tek başına kullanabilirsiniz.


12

GÜNDEM

Garipler Kitabı Ian Dallas Şule Yayınları

Bir gariplik var bu işin içinde derseniz hak veririm, doğrusu. Bir gariplik var, bu kitapta. Okurken sizi bir anda nereden nereye götürdüğünü anlamıyorsunuz. Cümlelerinizin altını bile çizmiyorsunuz, komple kitabı alıp birisine hediye etmediğiniz sürece cümleler kitabı ifade etmekten aciz kalıyor.

“Kitapları kullanıyorsun. Ama bilgi sahibi değilsin. Şimdi bilgiyi bulacaksın. Seni onun yanına götüreceğim. Senin aradığını içeren bir kitap var. Adı: Gariplerin Kitabı. İçinde bu dünya ve sonrasında bilmek istediğin her şey var.” “Gariplerin Kitabı mı?” Hemencecik birçok soruya hazırlandığımı anlayıp elini dudaklarına götürdü. “Bulmak ister misin, onu?” Kitabın arka kapağındaki bu yazı belki de bu kitabı neden okumak gerektiğini en iyi ifade eden diziyi oluşturuyor. Kendimizi bulmak… Neden kitapları okuyoruz, yazılar neden var, insanlar bir başkasına neden kendini anlatır, yazmak yüzyıllardır neden bu kadar revaçta; ancak okumak neden hep geri planda kalıyor? Belki de tüm bu soruları merak edenler için kitap “Bulmak ister misin, onu?” diye soruyor. Yazıların tamamı, onu okuyan olunca kıymetlenir. Bu hazin cümleyle birlikte, bulmak istediğimiz “ben”le aradığımız “ben” farklı çıkıyor, hep. Çünkü ideallerimiz ve irademiz arasındaki o çözülmez düğüme takılıyoruz. Garipler bu düğümü çözüp iradesini ve ideallerini tek bir noktaya yönlendirebiliyor. İşte bu onları garip yapıyor. Kendilerini nasıl buluyorlar? Biz kendimizi nasıl bulmalıyız? İşte bu serüveni anlatıyor, kitap.

“Öğretiyorlar; ama hiçbir şey bilmiyorlar. Düşünüyorlar; ama akletmiyorlar. Sonu gelmez bir görüşler ve düşünceler ırmağına sahiptirler; cümleleri bitip tükenmez bir biçimde birbirine eklenir ve bunlar anlaşılır, iyi düzenlenmiş cümlelerdir. Hayat onlar için bir muamma ve bir mücadele alanıdır ve ölüm tesadüfî bir sondur. Bunun hiç ama hiçbir istisnası

yoktur. Hepsini tanıdım, onların; eğer bir teki hayatı tatmış olsaydı ona katılır, onunla kalır, şöleni paylaşırdım, onunla” Hayat lezzetli midir? Hiç zannetmiyorum. Ancak onu lezzetli hale getirebilecek şey etrafımızdaki insanlarla kurduğumuz bağlardır. Lezzetli bir dünyayı oluşturabiliriz. Peki ya lezzet nedir? Keşfetmenin, fark etmenin, görebilmenin, duyabilmenin lezzetini hepimiz ifade edebiliriz. İşte en zor ifade sevginin lezzetidir.

“Bu akşamlarda ilk keşfettiğim şey insanın yoğunluk kazanmasının insanı sersemletecek kadar olağanüstü bir tabiata sahip oluşuydu. İlk önce her şeyden kopuyorum; meclise sonradan gelenler, çayın sunuluşu, ufak tefek olaylar, düşlemeler, rahatsızlıklar ve bir yığın değersiz şey benden uzaklaşıyor. Daha sonra kendi düşüncelerimden kopuyorum. Telaşım ve duyusal düzensizliğin ötesinde ve üstünde benim denetimim dışında bir zihni hareket ve salınım başlıyor.”

15 OCAK 2014

Japon bilim adamlarından çılgın buluş Tokyo Üniversitesi’ndeki bilim adamları bir süredir ses dalgaları üzerinde çalışıyor. Amaçları ise bir maddeyi önce havalandırıp sonra da sağa sola ve kendi etrafında hareket edebilmesini sağlamak. İlk etapta da Japon bilim adamları bunda başarılı oldu. Yeterli enerji verildiğinde maddeler ses dalgasıyla kolayca hareket edebiliyor. Ancak ses dalgaları ilk kez bu şekilde kullanılmıyor. Daha önce de bir grup bilim adamı ses dalgalarıyla bunu yapmıştı; ancak bu yöntemde sadece bir parçacık belli bir eksende hareket edebiliyordu. Tokyo’daki bilim adamları ise bu yöntemi bir adım daha ileriye

taşıyarak hem aşağı yukarı hem de sağa sola maddenin hareket edebilmesini sağlıyor. Bunun için ses dalgası dışında herhangi bir güce de ihtiyaç duyulmuyor.

Şimdi de akıllı diş fırçası Telefonlar, televizyonlar, saatler ve hatta evler akıllanırken diş fırçaları da akıllandı. Kolibree’nin geliştirdiği akıllı diş fırçası kullanıcıların dişlerini nasıl fırçaladığını ayrıntılı bir şekilde analiz ediyor. Akıllı telefonlar için geliştirilen fırçaya özel uygulama ve fırça üzerinde yer alan sensörler sayesinde kullanıcılar diş fırçalama süresini, ağız içinde daha çok ve daha az fırçalanan bölgeleri, ne sıklıkla dişlerin fırçalandığı gibi ölçümleri görebiliyor. Her fırçalamadan sonra ölçümler yüzdelik bir orana dönüşüyor ve kullanıcıya dişlerini ne kadar iyi fırçaladığı rapor ediliyor. Sağlıklı dişler için son derece faydalı bir buluş olan bu diş fırçasının fiyatı 100 ila 200 dolar arasında değişiyor.

25 dakika boyunca havadan görüntü En yoğun duygu nedir? Bence âşk… Bir kez ona kapıldık mı, yoğunluğundan kurtulamadan sürükleniveriyoruz. Yoğun insan, sevebilmenin lezzetini keşfetmiş ve onun yoğunluğu içinde kendini keşfedebilen insan. Gariplerin Kitabı mı? Yoğun bir insan olmak için yazılanları okuyabilme cesaretini gösteren bir hayat hikâyesini anlatıyor. Eğer gerçekten âşka, âşıklığa ilgi duyuyorsanız, rafınızda bulunması gereken bir kitap. Aramanın ve bulmanın iyi ifadelerinden birisini bu kitap ele almış. En iyi keşif insanın kendini keşfetmesidir. Güzel bir yıl geçirmeniz dileğiyle.

DJI firmasının yeni insansız hava aracı DJI Phantom 2 Vision, 25 dakika boyunca iPhone kumandasıyla uçuş yapıp 14 megapiksellik kamerasıyla yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekimi yapabiliyor. Profesyonel kullanıcılara yönelik üretilen bu araç, hobi amaçlı da kullanılabilecek. Fotoğrafın yanı sıra HD kalitede video çekimi de yapılabilen insansız hava aracı, belirli bir uçuş deneyimi sağlamak için farklı uçuş modları arasında geçiş sağlayan ve önceden programlanmış otopilot parametreleri içeren bir uzaktan kumanda birimiyle çalışıyor.

Ayrıca herhangi bir nedenle uzaktan kumanda ünitesi sinyali kaybederse araç kendini inecek bir emniyetli bir özellik olarak güvenlik parametreleri sağlıyor.

Pendik Gündemi Gazetesi - Gençlik Eki - Sayı:22  

Pendik Belediyesi Pendik Gündemi Gazetesi Gençlik Eki Sayı:22 15 Ocak 2014

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you