Page 1

Yıl: 6

Sayı: 139 15 ARALIK 2013

Sesine güvenen gençler bu yarışmaya Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik ses yarışması düzenleniyor Pop Müziği ve Türk Sanat Müziği dallarında düzenlenecek yarışma, sesine güvenen ortaokul ve lise öğrencilerini sahnede performansını göstermeye bekliyor. Yarışmaların sonunda birincilere laptop ödülü verilecek. Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak yarışmada ikinci olanlar tablet, üçüncüler ise kareoke seti kazanacak. Yarışmalara katılmak isteyenlerin 15 Şubat tarihine kadar okullarının idari bölümlerine başvuruda bulunması gerekiyor.

Yeni ve Yine Sıradışılar… Bu sayımızda yine farklı görünmek isteyenlere yönelik tasarımları tanıtıyoruz. İlk tasarımımız Qian Jiang adlı Çinli tasarımcıya ait bir pil. Prototip aşamasındaki bu pil, içindeki krankın çevrilmesi sonucu şarj oluyor. Pilin tamamen şarj olması için krankın 20 dakika çevrilmesi gerekiyor. İkinci tasarım ise kartuşlu bir dikiş makinesi. Monika Jakubek and Anna Mueller adlı tasarımcılara ait bu bilgisayarlı dikiş makinesini kullanmak çok basit. Dikilmesini istediğiniz kumaşı cihazın okuma kafasına yaklaştırdığı-

nızda bilgisayar, kumaşınızın rengini algılayıp kumaş boya haznesinden gereken karışımı hazırlıyor. Ve son olarak makine, hazırlanan karışımı iplikle karıştırarak kumaşınızın renginde dikiş atıyor. Son tasarımımız ise sık seyahat edenlere. Rooz Mousavi isimli tasarımcıya ait bu sıra dışı tekerlekli bavul, kapasitesi küçük olmasına rağmen görüntüsü ve ergonomisiyle de dikkat çekiyor. Bavulun en önemli özelliği bavul sürülürken tekerleklerinin ses çıkarmaması.


10

15 ARALIK 2013

Biliyor musunuz?

L O S E V Ğ SA Z İ M İ N Y E B Zekâ türleri, beynin gelişimi için gerekli olan alıştırmalardan sonra bu sayımızda da beynin loblarına bağlı özelliklerimize değinmek istedik. Bu özellikler zekâ veya IQ seviyesiyle alakalı değildir. Tamamen yeteneklerimiz, değerlendirme kriterlerimizle alakalıdır. Beynin her iki lobu birbirini tamamlayan fonksiyonlara sahiptir. Her iki lop arasında yoğun sinir lifinden oluşan “Korpus Kallosum” ağ demeti bulunur. Bu ağ, beynin sağ ve sol lobu arasında sürekli bilgi alışverişinin yapılmasını sağlayan bir köprüdür. Beyinde 10 milyarın üzerinde beyin hücresi vardır. Kurulan hafıza ilişkileri ve zihinsel faaliyetlerin her biri bu hücreler arasında yeni bağlar kurarak bir ağ tabakası oluşturmaktadır. Kurulan bağların sayısı ne kadar fazla olursa zihinsel potansiyelin gücü de o derece yüksek olacaktır. İnsanların öğrenme tarzları, kişilikleri, davranış biçimleri gibi pek çok özellik beynimizin hangi yarımküresinin diğerine daha baskın olduğuna göre farklı biçimde ortaya çıkar. Bu gerçek, bir eğitim programı uygulanırken öğrencilerin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Sağ Beyin (Yaratıcı Zeka) Sağ beyin, bilgiyi bir bütün olarak ve resimle işler. Tasvir ve semboller kullanır; resimlere şekillere ve renklere tepki verir. Sözel ifadeler dışında müziğe, vücut diline, dokunmaya daha fazla duyarlıdır. Sezgicidir, önsezilerini ve hislerini takip eder. Nesnelerle soyut değil, duygusal olarak ilişki kurar. Uzaysal ilişkileri kullanır. Duygusal ve üretici taraftır. Görerek ve duyarak öğrenir. Hayallere, şiire ve mecaza meraklıdır. Ayrıca vücudun sol bölümündeki duyusal organları ve vücut hareketlerini kontrol eder. Vücudun sol tarafındaki duyu organlarını ve vücut hareketlerini kontrol eder.

Sol Beyin (Mantıksal Zeka) Sol beyin, konuşma ve dil merkezidir. Analitik (adım adım) düşünür. Mantıklı ve sistematiktir. Bilgiyi ardışık ve doğrusal işler. Ayrıntıcıdır. Sayısal işlemlerde üstündür. Sebep sonuç ilişkilerini kullanır. Ayrıca vücudun sağ tarafındaki duyu organlarını ve vücut hareketlerini kontrol eder.

Sol Beyin

emler, Dili Doğru ma, Matematiksel İşl Analiz Etme, İşlevleri: Adlandır yı Görme, Sistemli, rça Pa , me ele İnc a, Kullanm ıflandırma, Disiplinli, Objektif Sın ma ala Mantık Yürütme, Sır nı kontrol eder. Vücudun sağ tarafı ır. Mantıksald öğrenir. İşitsel, görsel yollarla er. ed l ro nt ko Duyguları İsimleri hatırlar. r. Az(kontrollü) risk alı ar. Sözlü talimatlara uy ak çözer. ar Problemleri parçalay tercih eder. ayı Yazmayı ve konuşm düşünür. de Matematiksel biçim Farklılıkları arar. Rasyoneldir. Devamlıdır. Zihinsel ağırlıklıdır. Yapısaldır. Planlıdır.

Sağ Beyin İşlevleri: Yaratıcılık, Subjektif, Hatırlama, Bütünü Görme, İçgüdüsel, Sezgisel, Hissetme, İşitme, Duyma, Koklama, Tat Alma, Ritmik, Müzikal Vücudun sol tarafını kontrol eder. Duygusaldır. Dokunsal yollarla öğrenir. Duyguları serbest bırakır. Yüzleri hatırlar. Daha fazla risk alır, daha az kontrollüdür. Yazılı ya da gösterilen talimatlara uyar. Problemleri bütüne bakarak çözer. Çizimi ve nesneleri kullanmayı tercih eder. Eşanlamlı biçimde düşünür. Benzer nitelikleri arar. Sezgiseldir. Bütünseldir. Kendiliğindendir.


11

15 ARALIK 2013

Bahar Renkleri Kışın gelişiyle birlikte renkler git gide artıyor. Evimizde yeni bir enerji için bu sayımızda rengarenk, sevimli ve eğlenceli işler yapıyoruz. Kahvenizi veya çayınızı elinize alıp evinizde otururken şipşak yapabileceğiniz, güzel ve kullanışlı öneriler…

Penguen demişken tek eşi kaybolmuş çoraplarımızı da değerlendirebiliriz. Tek kalmış çoraplardan tavşan yapabiliriz. Görsellerde büyük bir şekilde gösterilen aşamaları takip ederek tavşanınızı tamamlayabilirsiniz.

Evimizde bulunan eski vazo veya saksılarımızın dışını kumaşla kaplayabiliriz. Ev dekorasyonunda mobilyalarla aksesuarların uyumunu çok önemsiyoruz. Ancak zamanla eşyalar değişse de aksesuarlar aynı kalıyor. Eskileri değerlendirerek yenilemek ve hatırasını yaşatacak öneriler. Öncelikle vazonuzun dışına tutkal sürmeden önce kumaşınızı saksınızın dışında ölçün, gerekli kesim işlemlerini yaptıktan sonra tutkalınızı bölüm bölüm sürerek yavaş yavaş kumaşı saksınızın dışına yapıştırın. Vazonuzun dışına yapıştırdığınız kumaşla birlikte, boncuk, kurdela veya farklı süslerde kullanabilirsiniz.

Biten lambalarınızı çöpe mi atıyorsunuz? Oysa onlar şirin penguenlere dönüşebilirler. Nasıl mı? Öncelikle beyaz cam boyasıyla tüm lambayı boyayınız. Daha sonra duy kısımları yukarıya gelecek şekilde penguenlerin vücutlarındaki gövde gibi beyazlık kalacak şekilde geri kalan kısımları siyaha boyayınız. Ardından turuncu renk boyayla ayak, el ve burun çiziniz. Göz, kaş, burun ve ağız da çizdikten sonra pengueninize istediğiniz ufak eklentiler yapınız. Tükenen lambaları, şirin penguenlere çevirdiniz, ellerinize sağlık.

Dikiş için elimize iğne ve ipliği almışken hemen bir keçeye uzanalım… Keçelerden keserek elde edebileceğiniz çiçek, yaprak, yıldız gibi desenlerle, penyelerinizi süsleyebilirsiniz. Penyelerinizin yanı sıra çantalarımızı, ayakkabılarımızı keçeden elde ettiğimiz minik süslerle süsleyebiliriz.

Çoraplardan sonra eskiyen pantolonlarımızın arka ceplerinden yapılan çok güzel ve kullanışlı bir tasarıma geçelim. Öncelikle eskiyen pantolonlarımızın arka ceplerini sökelim. Ardından kalın bir kumaşa dikelim ve çerçeveye zımbalayarak tutturalım. Daha güzel bir görüntü için kasnaklardan da yararlanabilirsiniz. Ardından etrafına dikeceğiniz ufak süsler, boyamalarla çalışmanızı süsleyebilirsiniz. Fotoğrafta ceplerin kalemlik olarak kullanıldığını görüyoruz, ancak bu tasarım mutfakta da kullanılabilir.

Bir kumaşı dikerek ona çok farklı görünümler kazandırabiliriz. Dikişi sevenler için yastık üzerine yapılmış çok hoş bir süslemeyle bu yazımı bitirmek isterim. Kumaşın rengine uygun, farklı renklerin hoş tonlarıyla elde edilen güzel bir yastık görünümü…


12

15 ARALIK 2013

İnsancıklar Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Elinizdeki tüm mutlulukları, hüzünleri, sevinçleri… Kısacası tüm duygularınızı paylaşabilirsiniz; bunun için mektuplar güzel alanlardır. Kelimelerinizi hisseden bir insana mektup yazıyorsanız ayrıca kıymetlidir… Dostoyevski’nin ilk kitabı olması dolayısıyla da ayrıca kıymetlidir. Değerli yazarların ilk kitapları, onların yazarlığa neden, nasıl ve hangi ruh halinde başladığını işler. “Nedense, bahar insanda sıcak ve mutlu hisler uyandırıyor. Tabiatla birlikte insanın duyguları da canlanıyor. Ben ki, hayatta dikili ağacı olmayan zavallı bir ihtiyarım. Düşünebiliyor musun, ben bile hayal kurabiliyorum! Belki kısacaksınız; ama yeni bir

kitap aldım. Oldukça duygusal psikolojik ağırlıklı kitap… Kitabın başında bir de şiir var. Ah, niçin kuşlar kadar hür değilim? Beni duvarlar arasına esir eden, Bu bağlardan nasıl kurtulacağım? Daha bunun gibi birtakım hoyratça fikirler… Neyse, geçelim bunları… Nemize lazım!” Dostoyevski, başkalarına zarar veren insanlara “İnsancıklar”

diye hitap ediyor. Bu seslenişi kimi zaman farklı boyutlara da ulaşıyor. Sadece insanlara zarar verenlere değil, doyumsuzluk hissiyle hareket edenlere de bu şekilde hitap ediyor. “Şu zengin adam, rüyasında ayakkabı görse herhalde bu altı delik, üstü yamalı bir ayakkabı olmaz. Ya Gorohavaya vitrinlerinde gördüğü yeni bir ayakkabı ya da içi keçeli bir çizmedir. Dur, şu zenginin rüyasına girip bir şeyler fısıldayayım: ‘Neden hep kendini düşünür, kendin için kazanır, kendin için harcarsın be adam?’ Ayakkabıdan başka rüyana girecek daha asilce şeyler bulamaz mısın? Eğer akşam tıka basa yemeseydin belki daha güzel rüyalar görecektin! Dün sana el açıp ‘bir ekmek parası...’ diyen adama üç beş ruble verseydin belki de bu gece rüyanda Zümrüdü Anka’nın sırtında dünyayı dolaşacaktın…’ demek istiyorum.” Dostoyevski güçlü imgeleri, güzel betimlemeleriyle kitabı başladığı gibi bitiriyor. Aslında yaşadıklarını eleştirdiği, yaşamın ince ayrıntılarını ele aldığı kitabında insan faktörü ağır basıyor. İnsancıklar isminden de anlaşılabileceği gibi insanı küçülten davranışları yargılıyor, lakin bir anda kendine bakmayı da unutmuyor. “İnsan başkalarının kusurlarını bulmaya çalışırken kendi kusurlarının farkına varamıyor.” Dostoyevski’nin iyi bir çıkış yakaladığı ve gerçek anlamda hala okunmaya değer kitaplarından birisidir. Sade ve ince bir kitap... Hem Dostoyevski’nin yazım dilini hem de düşüncelerini anlamanızı sağlayacak güzel bir eser… Keyifli Okumalar…

2018 Yılına Kadar Telefonlar Kavislenecek Bir telefon firmasının tahminlerine göre 2018 yılına kadar akıllı telefon pazarının %40’ı kavisli cihazlardan oluşacak. Şirketin üst yöneticileri “Biz düz modellerden sıkıldık.” diyor. Bu sıradışı cihazların esas sırrının alışılmış şekillerden uzaklaşma olanağı sağlayan pil tasarımı olduğu söyleniyor. Firma yetkilileri 2015 yılına kadar mobil cihazlar pazarının %12’sinin kavisli veya esnek modellerden oluşacağından şüphe etmiyor.

Yazıcıdan pizza yer misin? Bir İspanyol şirket, pizza yapabilen 3D yazıcı yaptı. Özellikle son yıllarda hızla yayılan 3D (3 boyutlu) yazıcılar artık günlük hayata dair pek çok şeyin üstesinden gelebiliyor. Önceleri silah dahi üretebilen 3D yazıcılar şimdi de mutfağa girdi. Barselona merkezli Natural Machines tarafından geliştirilen ve Foodini ismini taşıyan 3D yazıcı, bilgisayar ortamında belirlenmiş şekilleri basabiliyor ve katlı çalışma gösterebiliyor. Bu sayede kullanıcılar kurabiye, pasta ve hatta kendi pizzasını yapabiliyor. Prototip aşamasında olduğu için kaba bir görüntüye sahip olsa da ilerleyen dönemlerde pek çok şirketin bu yazıcıları kullanacağı düşünülüyor.

Parmağınla Telefonunu Kontrol Et Giyilebilir teknoloji pazarı, yeni bir cihazla tanışmak üzere. Smarty Ring isimli cihaz, Bluetooth 4.0 bağlantısına sahip bir yüzük; gelen aramaları yanıtlama, arama yapma, bildirimleri görme, telefonun kamerasını çalıştırma ve müziği kontrol etmeye olanak tanıyor. Öncelikle akıllı yüzüğü kullanabilmeniz için Smarty Ring Uygulamasını iOS veya Android tabanlı telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Ardından Bluetooth 4.0 teknolojisi sayesinde telefonla iletişime geçen Smarty Ring, telefonunuza gelen herhangi bir bildirimi size haber veriyor. Örneğin Facebook’ta paylaştığınız bir fotoğrafa gelen yorum söz konusu olduğunda yüzüğünüzün ekranından bunu görebiliyorsunuz. Bunun dışında telefonunuza gelen aramalar söz konusu olduğunda veya mesaj aldığınızda da yine yüzüğünüz sizi uyarmayı ihmal etmiyor. Kablosuz şarj olabilmesi nedeniyle kullanım kolaylığı da sağlayan yüzüğü şarj etmek için parmağınızdan çıkarmak durumunda da değilsiniz.

Pendik Gündemi Gazetesi - Gençlik Eki - Sayı:21  

Pendik Belediyesi Pendik Gündemi Gazetesi Gençlik Eki Sayı:21 15 Aralık 2013

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you