Page 1

Yıl: 6

Sayı: 135 01 EKİM 2013

Pendik 5. Yılında da Okuyor

Pendik Belediyesinin dört yıl önce başlattığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan da ödül alan ‘Pendik Okuyor” projesi, yeni eğitim öğretim yılında da devam ediyor.

Kampanyayı yürüten Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, ‘Pendik Okuyor’ etkinliğini bu yıl ziyaret ettiği Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden başlattı. Öğretmenler ve öğrencilerle bir araya gelerek sohbet eden Başkan Kenan Şahin, okumanın faydalarını anlattığı bir sunum gerçekleştirdi.

Bu tasarımlar sizi farklı kılacak Kreatif tasarımları tanıtmayı sürdürüyoruz. Bu sayımızın ilk sıra dışı tasarım, uzaya ilgi duyanlar için. Hollandalı bir firmanın ürettiği astronot temalı nevresim takımı, görenlerin, sizi gerçek bir astronot kıyafeti içinde sanmalarını sağlayacak. İkinci tasarımımız ise özel bir musluk. Bu muslukla elinizi yıkadıktan sonra başka bir işlem yapmadan aynı anda kurutabileceksiniz. Çünkü musluğun ucuna aynı zamanda bir kurutma makinesi entegre edilmiş. Ve geldik yine son sıra dışı tasarıma. İtalyan tasarım öğrencisi Michele Daneluzzo’ya ait bu bıçakla güvenli bir şekilde sebze ve meyve kesebileceksiniz. Bıçağın kenarlarının kapalı olması sayesinde özellikle havuç, salata gibi sebzeleri doğrarken el kesme derdi sona ermiş olacak.

5. yılına giren program kapsamında başta gençler olmak üzere tüm Pendikliler, çeşitli aktivitelerle kitap okumaya teşvik ediliyor. Belediye Başkanı Kenan Şahin de yine kampanya kapsamında liseleri ziyaret ediyor ve kitap okumanın faydalarını öğrencilere anlatarak “kitap okuyun ve çevrenizdekilerin okumasını teşvik edin” mesajı veriyor.


10

01 EKİM 2013

icatlar/mucitler

Nasıl ‘Alo’ dedik? Telefon sözcüğü Eski Yunanca Telos “Uzak” ve Phone “Ses” sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Dilimize Fransızca telephone’den geçmiştir. Dilbilimci Nurullah Ataç telefon sözcüğüne Türkçe karşılık olarak uzaklaşarak konuşur sözcüğünü türetmiştir. Bu sözcüğün Türkçeye geçirilmesi istenmiş ama halk bu sözcüğü kullanmadığı için yeniden telefon sözcüğü kullanılmıştır.

İlk Telefon Konuşmaları açıkça aktaran ilk telefon aleti, Charles Sumner Tainter ve Alexander Graham Bell tarafından geliştiren radyofon adlı aygıttır. İki bilim adamı, bu aygıtla ilk başarılı denemeyi 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirdiler. Verici Washington’da, 13. Cadde’deki Franklin Okulu’nun tepesine konmuştu. Tainter, ahizeyi eline alarak konuşmaya başladı: Bay Bell... Bay Bell... Beni duyabiliyorsanız lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın. Az sonra Bell, 14. Cadde’de bulunan laboratuvarının penceresine geldi. Elinde şapkası vardı. Bir an durdu, sonra şapkasını sallamaya başladı.

Elektrik titreşimlerinin iletkenlerdeki yayılma hızı esas titreşimlerinin havadaki yayılma hızından birkaç yüz bin kere daha fazla olduğundan (200.000-300.000 km/s mertebesinde) telefon ile konuşanlar, aradaki uzaklığa rağmen, karşı karşıya bulunuyorlarmış hissine sahiptirler. Telefon sistemi üç ana görev yapar. İki abone arasında konuşma irtibatını sağlar ve aboneler arasında çağırma, meşgul çevirme, ses sinyalleri üretir. Otomatik olmayan manyetolu telefonlarda bu işlemler elle yapılır.

Türkiye’de İlk Telefon Türklerde ilk telefon Osmanlı Devleti’nde 1908 yılında uygulanmaya başlandı. Kadıköy ve Beyoğlu santralları 1911 yılında hizmete açıldı. İlk otomatik telefon santralı cumhuriyet döneminde Atatürk’ün emriyle 1926 yılında Ankara’da kuruldu. Ardından diğer il merkezlerinde de telefon santralları kurulmaya başlandı. Kısa bir süre sonra kurulan santrallar aracılığıyla bütün iller arası telefon haberleşmesi başlamış oldu. PTT’nin 1970’lerden sonra yaptığı çalışmalarla telefon, Türkiye’de geç olmakla beraber, süratle yayılmaya başladı.

Günümüzde ise teknolojinin gelişmesiyle birlikte telefonlar her yıl kendini yenileyerek vitrinlerdeki yerlerini alıyor. Telefonlar önceleri sesi uzaklara taşırken şimdi yazı, resim ve 3G teknolojisiyle birlikte görüntüyü de taşıyarak çağ atlamış durumdadır. Tüm bu değişimlerin neticesinde on yıl sonra telefonların nasıl bir görünüme bürüneceği merak konusu…

Telefon’un İşleyişi Bir elektrik devresi üzerinden bir telefon konuşmasının yapılması sırasında meydana gelen olaylar şöylece sıralanabilir:

Ses enerjisi mekanik enerjiye dönüşür.

Mekanik enerji elektrik enerjisine dönüşür.

Elektrik enerjisi nakledilir.

Karşı tarafta elektrik enerjisi manyetik enerjiye dönüşür.

Manyetik enerji mekanik enerjiye dönüşür.

Mekanik enerji ses enerjisine dönüşür.


11

01 EKİM 2013

Kağıttan birşeyler Kart göndermeyi eskiden beri çok severim. Gariptir ki kartlar için yeni modeller araştırdıkça hoşuma gidenleri biriktirmeye başladım. Evimize gelen dergilerdeki fotoğrafları, renkleri veya şekilleri kullanarak çok güzel bir kart oluşturabiliriz. İlk önce kartın tabanı için kalın kâğıdı ikiye katlayarak başlayalım. Katladığımız kâğıdın kapaklarının üstüne gelen kısma desenli bir kâğıdın köşelerini hafif yuvarlak keserek yapıştırınız. Bulut şeklinde kestiğimiz

Kulak temizleme çubuklarıyla koyun yapabilirsiniz. Kulak temizleme çubuklarının uç kısımlarını iki parmak uzunluğunda kesiniz. Kalın bir kâğıttan da baş ve gövdeden oluşan bir büyük bir de küçük yuvarlaktan oluşan bir koyun şekli kesiniz. Kestiğiniz koyun şeklinin üzerine düzgünce kulak temizleme çubuklarını yapıştırarak tamamen kaplayınız. En sonunda alt kısmına iki ayak olacak şekilde kulak temizleme çubuklarını yapıştırınız ve son olarak arka kısmına ufak bir mandal yapıştırarak notluğunuzu tamamlayınız. Ellerinize sağlık…

Bil, bakalım…

1 İki bisikletçi, uzunluğu 800 m olan dairesel bir yol üzerinde sabit hızlarla hareket etmektedir. Bisikletçiler farklı yönlerde hareket ettiklerinde her 3 dakika sonunda karşılaşıyorlar. Ancak aynı yönde hareket ettikleri zaman, daha hızlı olan diğerini her 24 dakikanın sonunda sollayıp geçiyor. Daha hızlı olan bisikletçinin hızı kaç km/saattir?

2

kâğıtların alt kısmına iki tane kâğıt koyarak bulutların üç boyutlu gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Sonradan balon kısmı için istediğiniz renklerde kolaj çalışması yaparak bulutların üzerine doğru yapıştırınız. Elinizdeki kartpostalın küçük ayrıntılarını çizerek veya isteklerinize göre şekillendirerek tamamlayınız. Ellerinize sağlık…

3 Dostlarınıza kitap hediye ederken yanına şık bir kitap ayracı da koymayı istemez misiniz? Resimdeki kitap ayracı kumaştan; ancak ben bunu kâğıttan da yaptım. Kullanışlı ve güzel bir fikir… Gülen, şaşıran veya istediğiniz surat ifadesini üzerine çizebilirsiniz. Aranızda özel bir ifade varsa, yahut kitaba dair yorumlarını yazabileceğin ufak şekillerle ve çizimlerle süslediğiniz bir kitap ayracı güzel bir hatıra olabilir.

Bir okulda öğrencilere 1’den başlayarak sırayla numara verilmiştir. Bu okuldan 150 kız öğrenci ayrılınca kalanlar arasında kız öğrencilerin erkek öğrencilere oranı 1/2 haline gelir. Bu sefer de 450 erkek öğrenci ayrılınca kalan öğrenciler arasında erkek öğrencilerin kız öğrencilere oranı 1/5 olur. Okulun başlangıçtaki öğrencileri arasında numarası hem 3 hem de 5 ile bölünen kaç öğrenci vardır?

4 21 sorudan oluşan bir sınavda her doğru yanıta 4, her yanlış yanıta -1 ve yanıtsız bırakılan her soruya da 0 puan verilmektedir. Sınava giren tüm öğrencilerin toplam puanları birbirlerinden farklı ise sınava en çok kaç öğrenci girmiş olabilir?

Cevaplar

1(9) 2(1010) 3(480) 4(100)

Parmak boyası, suluboya, akrilik ya da kâğıt üzerine tutan tüm boyalarla yapabilirsiniz. Gayet basit; ancak basit olduğu kadar da güzel görünen iyi bir çalışma. Desenli veya dokulu kâğıtlarda daha güzel olabilir. Pilot veya tükenmez kalemle bisiklet çizimini hassas ve ufak dokunuşlarla yapınız. Bisiklet çizemiyorsanız Cin Ali çizerek eğlenceli hale getirebilirsiniz. Daha sonra balonlar için düzenli bir şekilde istediğiniz renkleri kullanarak parmaklarınızla görseldeki görüntüyü oluşturunuz.

Bir kitabın sayfalarını numaralamak için toplam olarak 2.933 rakam kullanılmıştır. Bu kitap kaç sayfadır?


12

01 EKİM 2013

FIFA 2014 Mobile bedava! Kitap: Yazar: Yayınevi:

Klas Duruş Nuri Pakdil Edebiyat Dergisi Yayınları

Nuri Pakdil’in Klas Duruş kitabını elimde gören bunun bir kişisel gelişim kitabı olduğunu düşünerek yaklaştı. Muhtemelen siz de bu kitabı kişisel gelişim kitabı olarak düşüneceksiniz… Evet, bu bir kişisel gelişim kitabı. Ancak size elinizi, kolunuzu veya yüz hatlarınızı nasıl kullanacağınızı anlatmıyor, aksine bedene dair tek bir zerre yok. Tamamıyla ruha dönük ve kalbi mevzularda nasıl güçlenmemiz gerektiğini belirtiyor. Kitapta altı çizili noktaları hep sıralı verirdim; ancak bu sefer karışık olarak vermek ve beni en çok etkileyeni yazarak başlamak isterim. “Kasırga da olunmalı; fırtına yetmiyorsa Yazı, çünkü saçmanın üzerine yürürken her kılığa girmeli. Her yerde. Dikkat! Küllerin arasından kıvılcım aramaktır: yazı, eğer insana aitse … Anlamak fiilinden meşaleler yapılmalı, yeryüzünde birbirimizi görebilmek için. ‘FENERLER YANSIN’ Kaç canlı bir karanlık ki bu?” Nuri Pakdil’in ifade ettiği gibi insanın düştüğü karanlık birbirimizi anlamaktan yoksun olduğumuz içindir. Aydınlanmak için birbirimizi anlamak ve dinlemek yeterlidir. (Anlamak fiilinden meşaleler yapılmalı.) “Şifre istemez: kesif siste de kesif: insan, görmeden de yakalanan tek şanstır: tazı da kendisi…” İnsan kendi şansını kendi yakalayabilecek, şifresiz ve hilesiz kendiyle başarıya ulaşabilecek tek varlıktır. Ancak insanın tek şansı vardır. Bu şansta da kendini keşfetme şansıdır. Yeni bir keşiftir ki gerçekten kendinin farkında olan insan zor bir işi başarmıştır. “Katır inadı, asansörün yanındaki merdivenlerden çıkarken elinizden

tutuyorsa hiçbir şey artık sizi şaşırtamaz; ama en silik düşmanıdır, insanın sessizliksizlik.” Sessizlik – (sessizliğin yokluğu) sessizlik-siz-lik… Aslında yudumlanarak okunası bir kelime… Kalbimizin sesine kulak veremeyecek kadar yoğunuz. Oysa bu yoğunluk silik bir düşman vazifesi görüyor. “Ne kadar dingindi; hele de bir daha alttaki sokakta, dinginlik şiire dönüşürdü...” Nuri Pakdil, sessizliğini şiire dönüştüren gücüyle zamanın tüm boşluklarını kelimelerle dolduruyor. “Hayır! Yazar havlu atmaz. Olsa olsa sütûtunu duvara asar, tüfek gibi; bakar. … Ne olursa olsun, tutarlılığımdan uzaklaşamam, ödün veremem. Mekke yönünde tek buğday sürükleyerek ilerleyen karıncayı hiç usumdan çıkarmayacağım, her zaman onu düşüneceğim. Çünkü karınca, yolunda yanarken eşsiz bir güzelliği de yazıyor: yeryüzündeki bütün dillerle. Tepildikçe sıklaşan, sertleşen ıslak keçe olursa…” Dirayetin ve azmin sonucunda kalemin gücüyle fikri aydınlatan, zamanı şiire dönüştüren bir yazar haline gelir, Nuri Pakdil. Bu özellikleriyle anlaşılması zor; ancak anlaşılınca çok fazla kıymetli eserler meydana çıkartmış. Nitekim en başka söylediğimiz gibi anlamak fiilinden meşaleler yapılmalı kelimesi bile kitabın tüm içeriğini özetleyecek kıymettedir. Bize asıl yön-yol gösterecek olan anlamak üzerine sarf ettiğimiz çabalardır. Lakin bilginin sorumluluğu da ağırdır. “Bildiğim her şeyden sorumlu olmazsam nasıl hak edebilirim ,yaşamayı?” Sahi ne kadar biliyoruz, bilginin kıymetini? Klas Duruş kitabı, rafınızda bulunması gereken güzel bir eser. Keyifli okumalar…

Electronic Arts, Fifa 2014’ü bedava olarak iOS ve Android mobil işletim platformlarına sundu. Uygulama, artık tüm dünyadaki mobil kullanıcılar tarafından indirilebiliyor. Brezilya’da düzenlenecek FIFA 2014 Dünya Kupası öncesinde, Electronic Arts iOS ve Android kullanıcılarına büyük bir sürpriz yaptı. FIFA 2014 Uygulaması, AppStore ve Google Play’de bedava olarak sunuldu. 33 lig ve 16 binden fazla oyuncu içeren uygulama sakatlık, maç cezası ve oyun taktikleri gibi orijinal oyundaki her içeriğe sahip. EA Sports, geçtiğimiz yıl 6,99 dolara sunduğu oyunu bu yıl bedava yayımlayarak oyun severlere büyük bir jest yapmış oldu. Ancak Android’de ilk maçı

yapmanızın ardından menajerlik veya turnuva modu gibi seçeneklerin açılması için 6,05 dolar ödemek gerekiyor.

Kavisli ekran geliyor Uzun süredir teknoloji dünyasının gündemini meşgul eden esnek ekran teknolojisi için Samsung gün verdi. Samsung’un Mobil İşlerden Sorumlu D.J. Lee’nin açıklamalarına göre önümüzdeki ekim ayında farklı bir model üretileceği biliniyordu. Esnek ekranın ilk denemelerini kapsayacak yeni akıllı modelde, OLED ekran teknolojisinin kullanılacağı öne sürülüyor. Samsung kullanıcıları tarafından Galaxy Note 3’te görülmesi beklenen esnek ekran hakkında henüz bir yalanlama gelmedi. Görünen o ki OLED ekran teknolojisini kullanan Galaxy Note 3 için ayrı bir seri üretilerek esnek ekranın denemesi gerçekleştirilebilir.

Protez bacaklar zihin kontrolüyle çalışacak ABD’nin Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü’nde (RIC) biyonik protezler alanında yapılan çalışmada çok büyük bir başarı elde edildi. Zihin kontrolüyle kullanılan biyonik bacak, 32 yaşındaki Zac Vawter’a nakledildi ve başarı sağlandı. Vawter düşündüğünde ve bacağını oynattığında, beyin sinyali omurgası ve çevresel sinirleri aracılığıyla ileti, liyo ve biyonik bacakta bulunan elektrotlar tarafından alınıyor. Yeni nesil protezler robotik olanlardan farklı olarak bir motor, bilgisayar ve mekanik sensörlere sahip. Mekanik protez, dizin konumunu ve üzerine ne kadar ağırlık yüklendiğini net bir şekilde ölçerek hareket ayarını kusursuz bir şekilde yapabiliyor. Biyonik bacak, geçmişte geliştirilen protezlere kıyasla beyin komutlarını kesintisiz bir şekilde alıyor. Biyonik bacağın maliyeti üzerinde çalışmalar yapan mühendisler, ABD’de yaşayan 1 milyon engelli insanın 3-5 yıl arasında biyonik protezlere sahip olabileceğini düşünüyor.

Pendik Gündemi Gazetesi - Gençlik Eki - Sayı:17  

Pendik Gündemi Gazetesi Gençlik Eki Sayı:17 01 Ekim 2013

Pendik Gündemi Gazetesi - Gençlik Eki - Sayı:17  

Pendik Gündemi Gazetesi Gençlik Eki Sayı:17 01 Ekim 2013

Advertisement