Page 1

Yıl: 6

Sayı: 134

ÜCRETSİZDİR. ALABİLİRSİNİZ.

15 EYLÜL 2013

Geleneksel Sanatçı Buluşması Pendik’i BM’ye çevirdi Bu yıl 9. Kez düzenlenen ‘Uluslararası Geleneksel Sanatçılar buluşması’, beş kıtadan 62 sanatçıyı ve yansıttıkları geleneksel kültürü bir araya getirerek , Pendik sahilini adeta BM köyüne dönüştürdü. Festivale AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır, AK Parti Milletvekili Erol Kaya, Pendik Kaymakamı Osman Tunç da katılarak, açılışını Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve yabancı sanatçılarla birlikte yaptılar.

Gaziantep’in sedef kakmasıyla Japonların geleneksel oyuncaklarını, Portekiz’in maskeleriyle Ukrayna’nın dantellerini kaynaştıran etkinliğin açılışı da Pendik sokaklarında karnaval havası estirdi. Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, katılımcı ülke sayısının her geçen yıl arttığı bu çok zorlu ve farklı festivalin artık bir marka haline geldiğini belirtti.

1 Milyar Dolarlık Yatlar Pendik’te

Kurban Satış ve Kesimi İçin Yeni Hizmet Alanı

Tekvandodan Altın Yağmuru

Türkiye’nin deniz üstünde düzenlenen tek bot fuarı olan Uluslararası İstanbul Boatshow’da toplam değeri 1 milyar doları bulan yatlar görücüye çıktı. 21 Eylül’de başlayan fuar, 29 Eylül akşamına kadar açık kalacak. 7’de

Pendik’te kurban satış ve kesim alanı, bu yıl Kurnaköy’deki yeni yerinde hizmet verecek. Kurnaköy Mesire Alanı’na kurulacak kurban satış ve kesim yerine araçlarıyla gidemeyecekler için merkezden ücretsiz ring seferleri düzenlenecek. 2’de

İller Arası Tekvando Ligi’nin 2. ayağı olan Pendik Belediyesi Ahmet Sarı Tekvando Dostluk Turnuvası’nda Pendik Belediyesi Spor Kulübü Sporcuları 7 altın, 5 gümüş ve 7 bronz madalyayla turnuva şampiyonu oldu. 17’de

Gençlere yönelik eğitim programları başlıyor/9

Okul Fobisine Karşı Ne Yapmalı?/15


2

GÜNDEM

15 EYLÜL 2013

Kurban Satış ve Kesimi İçin Yeni Hizmet Alanı Pendik’te kurban satış ve kesim alanı, bu yıl Kurnaköy’deki yeni yerinde hizmet verecek. Kurnaköy Mesire Alanı’na kurulacak kurban satış ve kesim yerine araçlarıyla gidemeyecekler için merkezden ücretsiz ring seferleri düzenlenecek. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurban satış yerleri ile ilgili yeni düzenlemeye gidildi.. Önceki yıllarda Güllübağlar Mahallesi’nde kurulan kurban satış alanı, bu sene yeni yerinde hizmet verecek. Kurnaköy Mesire Alanı’na yapılacak yeni satış yerinde hazırlıklar hummalı şekilde devam ediyor. 200 büyükbaş ve 28 küçükbaş hayvan çadırının yer alacağı satış alanında satıcıların rahat ve sağlıklı bir ortamda çalışmalarının sağlanabilmesi amacıyla mescit, lavabo, tuvalet ve sıcak duş imkânı da bulunacak. Alana araçlarıyla gelenler için yollara yön tabelalar konuldu. Kendi imkânlarıyla gidemeyen alıcılar için belediye tarafından merkez ile satış alanı arasında ücretsiz ring seferleri gerçekleştirilecek.

Bu kadarı da ayıp!

Araç park etmek için ayrılmış yerler ve kapalı otoparklar dururken, sorumsuz sürücüler tarafından kaldırım üzerlerine park edilen araçlar, yayalara zor anlar yaşatıyor. Genellikle gitmek istedikleri yere fazla yürümek istemeyen uyanık sürücüler araçlarını yetkililerin belirlediği yerler dışındaki alanlara park ediyor. Bu da doğal olarak trafik düzenini bozuyor. Ancak zaman zaman belediye tarafından yayalar için yapılan kaldırımlara bile araçların park edildiğine rastlıyoruz. O esnada kaldırımı kullanmak zorunda kalan yayaların aklından ise bir soru geçiyor. Kaldırımlar vatandaşa ait değil miydi?

Kurbanlık girişleri 1 Ekim’de başlayacak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yayınladığı genelge kapsamında kurbanlık hayvanlarının satış alanına girişi 1 Ekim’den itibaren başlayacak. Çadıra gelen hayvanlar, kurbana elverişliliği yönünden kontrol edilip isteyen vatandaşlar da aldıkları kurbanlıkları belediye veterinerlerine gösterebilecek. Araçla gelen vatandaşlar için otopark da mevcut. Oluşturulan komisyonda kesimlerin fiyat tarifesi de belirlendi. Buna göre küçükbaşlar 60 TL’ye, büyükbaşlar ise 230 TL’ye kesilecek. Aynı zamanda belediye yetkilileri tarafından kurban kesim fişi alan her vatandaşa poşetler verilecek. 

Seyyar mermerci de gördük! Denetim yapan zabıta ekipleri, bu kez alışık olduklarımızın aksine ilginç bir seyyar satıcıyla karşı karşıya geldi. Mezarlık karşısında seyyar mermercilik yapan uyanık esnaf, ekipleri bir hayli şaşırttı.

Giyim, sebze ve meyve derken Pendik Belediyesi Zabıta Ekipleri, bu sefer ilginç bir seyyar satıcılık olayıyla karşılaştı. Kurtköy bölgesindeki denetimler esnasında ekipler, bir karavanı dükkâna çevirerek mermercilik yapan uyanık

satıcıyı tespit etti. Mezarlık karşısında seyyar satış yapan satıcının bahanesi ise hayli ilginç. Satıcı, işlerinin zayıf olduğunu ve masraflarını karşılayabilmek için bu şekilde hareket ederek vatandaşın ayağına kadar hizmet götürmeyi amaçladığını

belirtti. Karavanıyla seyyar mermercilik yapan esnafa, cadde işgali nedeniyle 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 38. Maddesine istinaden İdari Yaptırım Karar Tutanağı düzenlenerek cezai işlem uygulandı. İşgale neden olan karavan ise kaldırıldı.


GÜNDEM

15 EYLÜL 2013

3

Turgay Karaman Parkı şimdi çok farklı Kavakpınar Mahallesi’nde bulunan Şehit Turgay Karaman Parkı, yenilenen yüzüne kavuşuyor. Parkta çocuklar için birçok oyun grubu yer alırken basketbol alanı, koşu parkuru ve fitness aletleri de sporseverleri sevindirecek. Yılların yorduğu ve hayli eskimiş olan parklar, Pendik Belediyesi ekipleri tarafından yeni ve modern yüzüne kavuşuyor. Geçtiğimiz aylarda yenileme çalışmalarına başlanılan ve kısa sürede tamamlanan Kavakpınar Mahallesi Şehit Turgay Karaman Parkı mahalleliye hizmet vermeye hazırlanıyor. Yenilenen

yüzüyle parkta her türlü aktivite imkânı mevcut. Parkta çocuklar için daha fazla oyun grubu yer alanı, bir de basketbol alanı bulunuyor. Ayrıca koşu parkuru ve fitness aletleriyle sporseverler de gün boyu sporlarını yapabilecek. Ağaçlarla kaplı park, mahallelinin uğrak mekânı hale gelecek.

Öğrenciler için Şehit Fethi Caddesi de prestij kazanıyor merdivenli yol Kentteki caddeleri tek tek yenileyen Pendik Belediyesi, Yeni Mahalle’de bulunan Şehit Fethi Caddesi’ni de prestijli bir görünüme kavuşturmak için çalışmalara başladı. Cadde tamamlandığında kaldırımları ve aydınlatmasıyla bambaşka bir görünüme bürünecek.

Baştan aşağı yenileme çalışmaları başlayan caddenin kaldırımlarına taşlarla yapılan özel motif, güzel bir görüntü oluşturuyor. Aydınlatma sistemiyle donatılan cadde, geceleri de ışıl ışıl bir kent görünümüne kavuşacak. İSKİ tarafından caddenin eksik olan altyapısı da tamamlanıyor. Kaldırımların tamamlanmasının ardından bordür taşları sökülerek cadde asfaltlanacak. 700 metre uzunluğu ve 15 metre genişliğindeki cadde tamamlandığında ticareti ve şehir hayatına hareketlilik kazandıracak.

Çamlık Mahallesi’nde Kurtköy Anadolu İmam Hatip Lisesi yanındaki dik yokuşa Pendik Belediyesi tarafından yapılan merdiven öğrencilerin okula ulaşımını kolaylaştırdı. Kurtköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yan tarafında bulunan ve Menekşe Sokak ile Eşref Bitlis Bulvarı’nı buluşturan alan imarda yol olarak görünmesine rağmen oldukça dik olduğundan ulaşıma açılamıyordu. Ancak okulun yapılmasının ardından bölgeye yayaların özellikle de öğrencilerin ulaşımını kolaylaştırmak ihtiyacı ortaya arttı. Oldukça dik olan rampanın yol olarak açılamayacağına karar veren Pendik Belediyesi Fen İşleri Ekipleri, buraya merdiven yaparak Eşref Bitlis Bulvarı tarafından gelen öğrencilerin okula kolay ulaşmalarını sağladı. Güvenliği sağlamak amacıyla merdivenin kenarlarına korkuluk da eklenecek.

Çamçeşme ve Çınardere’ye yağmur suyu kanalı Yaz mevsimi sona ererken Pendik Belediyesi yağmur sonrası oluşabilecek su baskınlarını önlemek amacıyla çalışmalarını hızlandırdı. Ekipler, Çamçeşme ve Çınardere Mahallelerine, olası su baskınlarına karşı yağmur suyu kanalı döşüyor. Çamçeşme Mahallesi Harika, Zümrüt ve Cami Sokakları ile Çınardere Mahallesi Vişne ve Ulus Sokakları, Ayazma ve Erenler Caddelerine yağmur suyu kanalı döşeme çalışmaları bütün hızıyla sürüyor. Çalışmalar program dâ-

hilinde yürütülürken belediye yetkilileri, önceliğin su baskını ihtimali yüksek olan sokaklarda olduğunu bildirdi. Bilindiği üzere İSKİ, programı dâhilinde önümüzdeki iki yıl boyunca ilçe genelinde 81 km’lik atık su kanalı döşeyecek.


4

15 EYLÜL 2013

5 Kıtadan 62 Sanatçı Pendik’te Buluştu Bu yıl 5 kıtadan 62 sanatçının katıldığı “9. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması” başladı. 8 gün sürecek festivalde Gaziantep’in sedef kakmasından Japonların geleneksel oyuncaklarına kadar yüzlerce sanat ürünü görücüye çıktı. “Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması” bu yıl Pendik’te kapılarını 9. kez açıyor. Yerli-yabancı toplam 62 sanatçının katıldığı etkinlikte bu yıl ilk defa Portekiz, Arjantin, Tahiti, Güney Kore, Malezya, Çin ve Endonezya’dan sanatçılar da geldi. Her bir sanatçının kendi ülkelerine özgü el yapımı biblodan tabloya, ebrudan maket gemiye kadar onlarca farklı ürününü sergilediği festival 29 Eylül’e kadar sahildeki etkinlik alanında devam

edecek. Festivalde her akşam gölge oyunu, konser ve halk oyunları gösterileri de sahne alacak. “Geleneksel Sanatçılar Buluşması artık bir marka oldu.” Belediye Başkanı Kenan Şahin, Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’na katılan ülke sayısının her yıl arttığını, bu sene 62 sanatçı ile rekor kırıldığını belirtti. Unutulmaya yüz tutmuş sanat-

ları hatırlatmanın Pendik Belediyesinin misyonu içinde olduğunu belirten Başkan Şahin, “Geleneksel Sanatçılar Buluşması”nın artık bir marka haline geldi. Dünyanın farklı coğrafyalarından gelen sanatçıları Pendik’te buluşturuyoruz. Bu zor bir iş. Belki de dünyanın en farklı festivalini yapıyoruz. Kentin her anlamda değerini artıran bu organizasyona tüm Pendiklileri davet ediyoruz.” dedi.


5

15 EYLÜL 2013

Kısa kısa yerli sanatçılar… Aysun Ciğer: Kahraman Maraş’tan gelen sanatçı unutulmaya yüz sanatlardan kordon işlemeciliği ile standında yer alıyor.

Metin Hamzaoğlu: Giresun’dan katılan sanatçı dut ağacından yaptığı bağlama ve sazları Pendiklilerin beğenisine sunuyor.

Bekir Çabuk: Yozgat’tan gelecek sanatçı Hat-ı Naht Sanatı ile Osmanlı döneminde yapılmış eserleri sunuyor. Cezayir Yurdakul: İstanbul’dan katılan sanatçı eskiye dayanan cam zanaatını sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Muharrem Demir: Gaziantep’den gelen sanatçı standında saltanat kayığı gibi maket gemileri sergiliyor.

Cumali Birol: Bitlis’ten katılan sanatçı bastonculuk sanatının en nadide eserlerini standında sergiliyor. Ercan Tabakoğlu: Trabzon’dan katılan sanatçının standında ayakkabı, çanta, kemerden oluşan başarılı ürünleri yer alıyor. Erkan Kortel: İzmir’den katılan sanatçı seramikten yaptığı eserleri sunuyor.

Gökçen İlay Tunca: Kütahya’dan katılan sanatçı yaş sıvadan yapılmış eserlerini standında sergiliyor.

Hikmet Barutçugil: İstanbul’dan katılan sanatçının standında ebru çalışmaları yer alıyor.

Hüsamettin Yivlik: İstanbul’dan katılan sanatçı ahşap oyma ve sedef kakma ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Muhittin Eldemir: Gaziantep’den gelen sanatçı kutnu kumaşı dokumacılığını tanıtıyor. Muzaffer Demir: Gaziantep’den katılan sanatçı sedef kakma ve bakır işlemelerini standında sergiliyor.

Necati Korkmaz: Ankara’dan gelen sanatçı standında dervişlerin kullandığı bastonları tanıtıyor. Niyazi Köleoğlu: Sanatçı eski mısıra dayanan bu sanatı standından uygulamalı bir şekilde gösteriyor.

Özlem Ercan Sezer: İzmir’den gelen sanatçı cam boncuktan yapılmış ürünlerini sergiliyor.

Rafi Aşık: Eskişehir’den gelen sanatçı lületaşından yaptığı eserlerin standından tanıtıyor Uğur Karataş: İzmir’den gelen sanatçı farklı şekillerdeki nazar boncuklarını sergiliyor.

Mehmet Girgiç: Koyun, keçi gibi hayvan yünlerini kullanan sanatçı yelek ve sikkelerini sergileyecek.

Varol Kuzu: Edirne’den gelen sanatçı yine Edirne’ye özgü aynalı süpürgeleri tanıtıyor.

Mehmet Turan: Erzurum’dan katılan sanatçı standında oltu taşından yapmış olduğu eserleri sunuyor.

Yılmaz Büyükaşık: Hatay’dan katılan sanatçı ipek dokumacılığı tanıtıp ürünlerini sergiliyor.

Mehtap Cömert: Edirne’den katılan sanatçı ahşap boyama sanatını tanıtıyor.

Yurdanur Uçar: Tokat’tan katılan sanatçı tahta baskı olarak bilinen sanatı icra ediyor.

Meral Evcin Özdemir: Yalova’dan gelen sanatçı Osmanlı Dönemindeki İpek Koza Levha sanatını ziyaretçilere sunuyor.

Zahide Durmaz: Adıyaman’dan gelen sanatçı besi bebeklerini standında sergiliyor.

Yeni kaymakamın katıldığı ilk program oldu Etkinliğin açılışına katılan AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya ve AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır da, Pendik Belediyesinin yanı sıra festivali organize eden (CIOFF)  Uluslararası   Folklor   Festivalleri  ve Geleneksel sanatlar organizasyonuna teşekkür etti. Öte yandan 9. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması”, yeni Pendik Kaymakamı Osman Tunç’un katıldığı ilk program oldu. Pendik gibi hızlı gelişen bir kentte görev almaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Kaymakam tunç, herkesin bu festivalden istifade etmesi gerektiğini söyledi.

Yabancı sanatçılar da hünerlerini sergiliyor Asma Jallouli – Taban Camı Boyama (Tunus) Ana Dinka Çaçuga – İğne Oyası (Hırvatistan) Berecz Laszlone - Nakış (Macaristan) Dragıca Boşkın – Yastık Dantelası Yapımı (Slovenya) Eldar Gusenov – Çömlekçilik (Kırım) Emılıa Rudıncova - Keçe, Kumaş ve Mücevherat (Slovakya) Mıckaella Folıtuu – Yöresel Takı (Tahiti) Fuad Jakupovıç – Ahşap İşçiliği (Karadağ) Slobodan Starçevıç – Hediyelik Eşya (Karadağ) Gezim Berisha - Gümüş El Sanatı(Kosova) Jülide Kırmızı – Koza İşi (KKTC) Afet Seymenli - Lefkara İşi (KKTC) Jose Anıbalrua Da Cruz - Maske (Portekiz) Juancarlos Ferreyra - Deri Süs Eşya (Arjantin) Kımok-Yeo - Kutu Yapımı (Güney Kore) Meerım Orozova - Keçe Sanatı (Kırgızistan ) Mohammed Maher Hadri – İplerle Arapça Hat Sanatı (Lübnan) Jıa Sıguı – Kâğıt Kesme Sanatı (Çin) Tetıana Katrychenko & Natalıa Katrychenko - Motanka (Ukrayna) Nılufar Musadjonova – İpek Elişi Nakışçılık (Özbekistan) Notıah Bte Wandak - Boncuk El İşçiliği (Malezya) Patrit Pashollari – Bakır İşlemeciliği (Arnavutluk) Pıerrette Bertrand - Fransız Yöresel Bebek (Fransa) Roslına Muhad Isa – Dokuma (Endonezya) Roulın Pıerre – Deri Nakış (İsviçre) Salome Rukaka – Ahşap Oymacılığı (Tanzanya) Seııchı Ito – Edotop (Japonya) Sevim Ganeva - Nakış (Bulgaristan) Teımuraz Jalaghanıa – Metal İşlemeciliği (Gürcistan)


6

15 EYLÜL 2013

Belediyeden iftiraya sağduyulu cevap Pendik Belediyesi, Bosna Parkı’nda yapılacak çalışmalarla ilgili olarak sosyal medyada dolaşan ‘‘İmara açılıyor.’’ iddiaları üzerine açıklama yaptı. Pendik Belediye Başkanlığının konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Sapanbağları Mahallemizde yer alan Bosnalı Şehit Çocuklar Parkı, içinde sosyal tesisi bulunan, halkımız tarafından yoğun şekilde kullanılan bir parktır. İçerisinde çok sayıda fıstık çamı bulunmaktadır. Parktaki ağaçlar, tek tek Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna tescil ettirilmiştir. Parkta halkın şikayet ve talepleri doğrultusunda, ihtiyaca uygun şekilde sosyal tesis ve peyzaj düzenlemelerini kapsayan proje çalışmaları tamamlanmıştır. Çevrecilik geçmişimiz ortadadır Belediyecilik anlayışımızın çevre geçmişi ortadayken, en son çevrecilik dersi alacağımız anlayış, halkı çöp dağlarına, kirli havaya, kirli denize mahkum eden anlayıştır. Çevreci maskesiyle eylem yapan gruplar, kentte sürekli olarak afiş kirliliği yapanlardır. Nitekim, parkı da boya ve yazılarıyla kirletmektedirler. Bu ‘sözde’ çevrecilerin sosyal medyadaki iddiaları ise parkın imara açılacağıdır. Bunlar ya söyledikleri lafı anlamayacak kadar izansız ya da hiçbir ahlaki sınırı olmayacak kadar vicdansızdır. Bir yerin plandaki fonksiyonunun yeşil alan ve parktan çıkarılıp, konut ya da ticarete açılmasına ‘imara açmak’ denir. Üniversite bahanesiyle ormanlar yağmalanırken susan, yeşil alan ve meraları gecekondu istilasına açan çevre ve kent düşmanı anlayışın siyasetteki sığınağı, yalan ve istismardır. Pendik Belediyesi tarafından parkla ilgili imara açmak gibi bir çalışma asla bulunmamaktadır. Yapılacak tüm faaliyetler Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun onayına tabidir. Halkın talepleri doğrultusunda Koruma Kurulunun tecrübe ve yönlendirmesiyle bu proje hazırlanmıştır. Yine bu çalışma içerisinde, parkın güney tarafından geçmekte olan yol da, ağaçların kesilmemesi için bitişik parsellerle yapılan görüşmeler neticesinde

kapatılmış, parkın ve ağaçların zarar görmesi engellenmiştir. Konu istismar ediliyor Bütün bunlar ortadayken, talep eden herkes özel olarak bilgilendirilmişken, hayatları boyunca her türlü yatırıma karşı çıkmayı meslek edinmiş zihniyet, doğal olarak bu projeye de karşı çıkmıştır. Yakın zamanda aynı bölgede kentsel dönüşüm de bu zihniyetçe politize edilmiş, bölge halkının çok avantajlı bir bütüncül dönüşüm fırsatını kaçırmasına sebep olmuşlardır. Bu yaklaşım, yine sahnededir. Halkın huzurunu kaçırmak ve provokasyon peşindedirler. Taksim’deki yakıp yıkma sahneleri Pendik’e de taşınmak istenmektedir. Konu, güvenlik güçlerince de yakından takip edilmektedir. Planlarda böyle bir değişiklik yok Proje hayati bir proje değildir ve aciliyeti bulunmamaktadır. Projenin selameti, halkımızın istismar edilmemesi, arzu edilen provokasyona meydan verilmemesi için çalışmamız seçim sonrasına ertelenmiştir. Bosna parkıyla ilgili olarak imara açıldığı ifadesi tamamen yalan ve iftiradır. Planlarda asla böyle bir değişiklik söz konusu değildir. Planlarda yapılan tek değişiklik, ağaçların kesilmesine sebep olacak imar planındaki yolun kaldırılmasıdır. Kamuoyunun doğru bilgilenmesi adına, Pendik Belediyesi tarafından bu açıklama zorunlu görülmüştür. Bu projenin gecikmesi elbette bölge halkı için bir eksikliktir, ama birkaç ay sonra sandıkta toplumun tercihi net olarak ortaya çıkacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi istismarı ve yalanı adet haline getirenlerin değil, hizmete odaklananların destekleneceği inancımızla; sonrasında yolumuza ve işimize bakacağımızı ifade eder, saygıyla kamuoyuna duyururuz.”


7

15 EYLÜL 2013

1 milyar dolarlık yatlar Pendik’te Türkiye’nin deniz üstünde düzenlenen tek bot fuarı olan Uluslararası İstanbul Boatshow’da toplam değeri 1 milyar doları bulan yatlar görücüye çıktı. 21 Eylül’de başlayan fuar, 29 Eylül akşamına kadar açık kalacak. Türkiye’nin deniz üstünde düzenlenen tek bot fuarı olan Uluslararası İstanbul Boatshow, Marintürk İstanbul City Port Pendik’te 32’nci kez ziyaretçilerine kapılarını açtı. Boyları 3 metre ile 70 metre arasında değişen 380 Mega Yat, Motor Yat, Yelkenli Tekne ve Katamaran fuarda görücüye çıktı. Uluslararası İstanbul Boatshow, her yıl yat sektöründeki son teknolojileri, moda dizaynları ve dünyada trendi yükselen modelleri de tekne tutkunları ile tanıştırıyor. Fuarda, birbirinden çarpıcı tasarımların yanı sıra, tekne ve

yat inşasında kullanılan son teknolojiler de sergileniyor. Her yıl sektörde 1 milyar $’ın üzerinde ticaret hacmi oluşturan Uluslararası İstanbul Boatshow’un bu yıl Arap ülkelerinin de akınına uğraması bekleniyor. Fuardaki yatların fiyatları 7 bin Lira ile 8 milyon Euro arasında değişiyor. Fuarın en pahalılarından biri olan ‘Kıvırcık’ isimli yat ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. 5 kamara ve çift turbo motora sahip olan Kıvırcık, 38 metre uzunluğunda ve saatte 90 kilometre hıza ulaşabiliyor. 21 Eylül’de başlayan fuar, 29 Eylül akşamına kadar açık kalacak.

Fuarın en pahalı teknelerinden biri olan Kıvırcık isimli yat 8 milyon Euro değerinde.

Fuarda bu sene çok sayıda lüks otomobil de görücüye çıktı.

Son teknoloji iş makinaları sergilendi Pendik, ’Uluslararası İş Makinaları Kongresi’ne ev sahipliği yaptı. Açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de katıldığı kongre kapsamında sergilenen son teknoloji iş ve inşaat araçları ilginç görüntü oluşturdu. Pendik, Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği’nin (İMDER) düzenlediği “Uluslararası İş Makinaları Kongresi”ne ev sahipliği yaptı. Açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de katıldığı kongrede sektörün Türkiye’deki durumu değerlendirildi. Öte yandan kongrenin Düzenlendiği Green Park Otel’in önünde son teknoloji iş makinaları sergilendi. Alışık olmayanlar için farklı bir görüntü sergileyen iş makinaları arasında özellikle metrelerce yükseğe erişebilen hidrolik kollu beton pompaları dikkat çekti. Bugün sonra erecek fuarda ayrıca, karayollarının bugüne kadar kullandığı iş makinaları da yer aldı.

Bakan Nihat Ergün, iş makine sektörünün 2023’te 10 milyar doları bulacağını söyledi.

“İş makinalarının payı 10 milyar dolar olacak” Belediye Başkanı Kenan Şahin’in de katıldığı kongrenin açılışında Türkiye’deki iş makinaları sektörünü değerlendiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2023 yılında 500 milyar dolarlık hedefleri içinde iş makinelerinin 10 milyar dolarlık payının olacağını söyledi. Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük dördüncü, dünyanın ise 11. büyük iş makinesi pazarına sahip olduğunu ve yukarıya doğru tırmanışını devam ettirdiğini belirten Bakan Ergün, Türkiye iş makineleri pazarının dünyada Çin ve Hindistan ile birlikte en yüksek büyüme potansiyeline sahip olan bir pazar olduğunu anlattı.

Sergilenen araçlar arasında karayollarının bugüne kadar kullandığı iş makinaları da yer aldı.


8

GÜNDEM

15 EYLÜL 2013

ÇEVKO’dan Başkan Şahin’e Plaket Pendik Belediyesinin çevre koruma ve geri dönüşümde yaptığı çalışmalar diğer belediyelere örnek oluyor. Başkan Kenan Şahin’i ziyaret eden ÇEVKO Vakfı Genel Müdürü Mete İmer, Pendik Belediyesinin projelerdeki devamlılığı açısından örnek teşkil ettiğini belirterek katkılarından dolayı bir plaket takdim etti. Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme (ÇEVKO) Vakfı Genel Müdürü Mete İmer, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’i ziyaret ederek çevreye olan duyarlılığından dolayı teşekkür plaketi takdim etti. 9 yıl önce başlayan ortak çalışmaların her geçen yıl daha da artarak ve yeni projelerle desteklenerek sürdüğünü belirten İmer, bu anlamda Pendik Belediyesinin örnek olduğunu kaydetti. Belediye Başkanı Şahin, geçen yıl başlatılan “Okullar Geleceğimize Hayat Veriyor, Geri Dönüşümü Destekliyor Projesi”nin bu yıl da devam edeceğini belirterek ilk olarak Yıldırım Beyazıt İlkokulu ve Ortaokulunda başlatılan projeye Orhangazi Ortaokulu, Kavakpınar İlkokulu ve Ortaokulunun da dâhil edileceğini kaydetti.

İşbirliği önümüzdeki dönemde de sürecek Türkiye’de çevrenin korunması, kaynak israfının önlenmesi ve ekonomiye katkı amacıyla ambalaj atıklarının geri kazanımı konusunda uzmanlaşmış önde gelen kuruluşlardan ÇEVKO Vakfı, Pendik Belediyesiyle ortak birçok projeye imza attı. Her iki kurum ilçede bu yıl da birçok projeyi işbirliği içerisinde sürdürecek. Okullar Geleceğimize Hayat Veriyor, Geri Dönüşümü Destekliyor Projesi, Yıldırım Beyazıt İlkokulu ve Ortaokulunun ardından Orhangazi Ortaokulu ile Kavakpınar İlkokulu ve Ortaokulunda da devam edecek. Ayrıca ÇEVKO, atık getirme merkezleri bulunan mahalle ve alışveriş merkezlerinde geri dönüşümle ilgili etkinliklerde bilgilendirme çalışması için ekip desteği sağlayacak. Her yıl 5 Haziran’da gerçekleştirilecek Dünya Çevre Günü etkinlikleri de ortaklaşa düzenlenecek.

Başkan Şahin’den Kaymakam Tunç’a ziyaret

126 bin öğrenci ders başı yaptı

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Pendik’e atanan yeni Kaymakam Osman Tunç’u makamında ziyaret etti. Tanışma amaçlı gerçekleşen ziyarette Başkan Şahin, Tunç’a Pendik’i kısaca anlatırken fikir alışverişinde bulundu. Başkan Şahin, daha önceki kaymakamlarla Pendik’te güzel işler yaptıklarını belirterek bu süreci yeni Kaymakam Osman Tunç’la da sürdüreceklerini kaydetti. Kaymakam Tunç, Balıkesir’in Edremit ilçesinde kaymakamlık görevini sürdürürken Pendik’e atandı. Pendik’te daha önce Cafer Odabaş emekliye ayrılmıştı.

Pendik’teki 175 okulda 126 bin öğrenci, düzenlenen törenlerle yeni eğitim öğretim yılına ‘merhaba’ dedi. Ders zilininin çalmasıyla birlikte başlayan İlköğretim Haftası da Merkez İlk ve Ortaokulunda yapılan coşkulu bir törenle kutlandı.

Öğrenciler ve öğretmenler üç ay süren yaz tatilinin ardından 13 Haziran 2014’e kadar sürecek yeni eğitim-öğretim yılı maratonuna başladı. Pendik’teki İlköğretim Haftası, Merkez İlk ve Ortaokulu’nda yapılan törenle kutlandı. 2013-1014 Öğretim yılı nedeniyle düzenlenen İlköğretim Haftası etkinliklerine Kaymakam Osman Tunç, Pendik Belediye Başkanı adına Belediye Başkan Yardımcısı Atilla İpek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ile birlikte okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Atilla İpek, öğrenci ve öğretmenlerin rahat edebilmesi için yerel yönetim olarak imkânları doğrultusunda çaba harcadıklarını söyledi.

12 bin yeni öğrenci okula başladı Kutlamalar öncesi gerçekleştirilen konuşmalarda Kaymakam Osman Tunç, Pendik’teki görevine henüz yeni başladığını ve gelen duyumlarda belediyenin gerek yapım gerekse bakım sürecinde eğitime çok katkı verdiğini öğrendiğini belirterek belediyeye teşekkür etti. Belediye Başkan Yardımcısı Atilla İpek, öğrenci ve öğretmenlerin rahat edebilmesi için yerel yönetim olarak imkânları doğrultusunda çaba harcadıklarını söyledi. Bu yıl eğitim ordusuna 12 bin yeni öğrencinin katıldığını ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, 175 okul, 4 bin 868 öğretmen ve toplamada 126 bin öğrenciyle yeni eğitim-öğretim yılına başladıklarını kaydetti.

Velilere seslenen Dernekbaş, çocuklarıyla empati kurmalarını, onları kontrol altına alayım derken baskı oluşturmamalarını istedi. Kutlama, konuşmaların ardından öğrencilerin şiirleri ile devam etti. Okulun dördüncü sınıf öğrencileri yeni başlayan öğrencilere hoş geldiniz diyerek çiçek verdi. Halk oyunları ekibinin gösterisi ile program sona erdi.


Yıl: 6

Sayı: 134 15 EYLÜL 2013

Gençlere yönelik eğitim programları başlıyor Pendik Belediyesi, yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte çocuklara ve gençlere yönelik eğitim programlarına start verdi. Ekim ayında başlayacak programlar kapsamında, 44 Okur Yazar Buluşması, 30 kariyer planlama semineri, 8 iletişim semineri, 102

sınav stratejileri semineri ve 64 şehir içi gezi programı düzenlenecek. Alanında uzman eğitimciler tarafından düzenlenecek programlar kentteki ilkokullar hariç tüm okullarda gerçekleştirilecek. Programlar önümüzdeki haziran ayına kadar devam edecek.

Farklılık arayanlar için… Bu sayımızda yine her yerde bulamayacağınız, sıra dışı ve hoşunuza gideceğinizi düşündüğümüz kreatif tasarımları sunuyoruz. İlk tasarım, bahçesi olanlar için. Bu ağaç kütüklerinden yapılmış ışık sistemleri bahçenizin ambiyansını bir anda değiştirecek. Elektriğe ihtiyaç duymayan bu kütükler aynı zamanda renk değiştirme özelliğine sahip. Bir diğer tasarım Avrupa’da moda olmaya başlayan köşeli raflar. Farklı ebat ve boyutta olan bu raflara kitapların yanı sıra biblolar da konulabiliyor. Son tasarım ise özellikle salonunu kişiselleştirmek isteyenlere. Ahşap domino taşlarından yapılmış bu masa, görenleri şaşırtacak cinsten. Masanın farklı renk kombinasyonları da bulunuyor.


10

15 EYLÜL 2013

İnternet nedir? İnternet, dünya üzerindeki bilgisayar ağlarının birbirleri ile bağlanması sonucu ortaya çıkmıştır. Herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan internasyonel bir bilgisayar ve bilgi iletişim ağıdır. İnternet’in bilinen kaynağı askeri haberleşme aracılığı olarak ortaya çıktığıdır. Türkiye ilk kez 12 Nisan 1983 Yılında İnternet’e bağlanabilmiştir. Tabi ki Türkiye’ye gelmesiyle bir anda milyonlara ulaşabilmiş değildir. Türkiye’de İnternet 2004’den bu yana hızla yayılmış, verilere bakılacak olursa 2004’den bu yana neredeyse 3 kat artmıştır. İlk çalışmalar 1960’larda ortaya çıktı. İlk teorileri MIT (Massachusetts Institute of Technology) ortaya attı. 1967′de planlarını Arpanet adı altında yayınlayan Roberts, kendi üniversitesindeki bir bilgisayarda araştırma yapan bir kullanıcının diğer üniversitelerdeki bilgisayarlara da erişip onlardaki bilgileri kullanabilmelerini sağlama amacı ile kurdu. ARPANET çevresindeki ilk bağlantı 1969 yılında dört merkezle yapıldı ve İnternet’in ilk şekli ortaya çıktı. Kısa süre içerisinde birçok merkezdeki bilgisayarlar ARPANET ağına bağlandı. 1971’lerde Arpanet’te 23 bilgisayar bağlıydı. 1974 yılında ise bugün Internet’in temel protokolü olan TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol – Gönderme Denetleme Protokolü / Ağlararası Protokol) sistemi oluşturuldu ve ARPANET akademisyenlerinin birçoğu meslektaşlarıyla bu protokoller üzerinden iletişim kurar oldular. ABD Savunma Bakanlığı’nın iletişim gereksinimlerini daha iyi karşılamak amacıyla, Savunma İletişimi Ajansı Arpanet’in yönetimini ele aldı. Bir taraftan da bilgisayar ağı üzerindeki trafik artışı sürüyordu. Bütün bunların sonucunda ARPANET 1980‘de ikiye ayrıldı. Arpanet’in araştırma yönünde çalışan kısmı Arpanet olarak kalırken, askeri kısmı MILNET adını aldı. 1980’nin sonlarında ve 1981 yılında bu ağların dışında BITNET (Because It’s Time Network) ve

CSNET (Computer Science Network) oluşturuldu. Türkiye’deki ilk geniş alan ağı 1986 yılında tesis edilen EARN (European Academic and Research Network)/BITNET bağlantılı TÜVEKA (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı)’dır. İlerleyen yıllarda bu ağın hat kapasitesi yetersiz kalmıştır ve bu ağ teknolojisi yönü ile ihtiyaçlara cevap verememeye başlamıştır. Bunun üzerine, 1991 yılı sonlarında ODTÜ

ve TÜBİTAK, Internet teknolojilerini kullanan yeni bir ağın tesis edilmesi yönünde bir proje başlatmışlardır. Bu proje sayesinde ilk deneysel bağlantı Hollanda’ya 1992 yılında X.25 üzerinden yapılmıştır. Türkiye’deki ilk İnternet bağlantısı ise 12 Nisan 1993’de 64 Kbps kapasiteli kiralık hat ile kurulmuştur. Bu bağlantıda ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı sistem salonundaki yönlendiriciler

kullanılarak, ABD’de NSFNet (National Science Foundation Network)’e TCP/IP protokolu üzerinden bağlanılmıştır. Bu bağlantı uzun bir süre tüm ülkenin tek çıkışı olmuştur. Bu bağlantıdan sonra ülkemizdeki birçok üniversite ve kamu kuruluşu ODTÜ’ye bağlanmışlardır ve ODTÜ üzerinden İnternet erişimine sahip olmuşlardır. İnternet’in Türkiye’de ticari kuruluşlara ve hane halkları gibi geniş kitlelere ulaşması ise 1996 yılında mümkün olmuştur.


11

15 EYLÜL 2013

Bileklik

Saç Örgüsü Bilekliklere Renk Katıyor

Kolay Ama Şık! İki adet mavi ip alınız. Uzunluklarınızı bileğinizin yarısına göre ayarlayarak ikiye katlayınız uçlarını birleştirerek kapama aparatlarıyla kapatınız. Elinizde bulunan mavi ip artık kapama aparat kısmı ve orta kısımdan oluşuyor. Aynı şekilde siyah iki ip alınız. Mavi ipin içinden ikili olarak geçiriniz. Siyah ipleri mavi ipin kapama kısmına yaklaştırınız ve mavi ipin orta kısmını bir kez çeviriniz. Çevirdiğinizde küçük bir yuvarlak oluşacak. Siyah ipi ortalayarak mavi ipin yuvarlarının üzerinden diğer tarafa çekiniz. Yuvarlağın altında kalan siyah ipi yuvarlağın içinden geçirin, üstünde kalan siyah ipi araya alıp tekrar yuvarlağın içinden diğer tarafa geçirin. Böylece şekildeki görünümü elde edeceksiniz.

Kalp Düğümü Bu sefer elimizde farklı renkte iki ip var. İlk resimdeki gibi, düğüm modelini oluşturunuz. Daha sonra uçlardan üsttekini kulakçık oluşacak şekilde tekrar içeriye geçiriniz. İkinci resimdeki gibi bir kulakçık elde ettikten sonra üçüncü resimde göründüğü gibi iple bu seferde diğer tarafa doğru kulakçık yapınız. Dördüncü resim iplerin arkadan görünüşüdür. Daha sonra yukarı doğru olan kulakçığın içinden ipinizi geçirin ve çekin. İpler sıkılaştıkça kalp şekli ortaya çıkacaktır.

Bozulan Kulaklıktan Yeni Bileklik Kolye Aynı yöntemle kolyede yapabilirsiniz. Yapımı için uzun iplerden yukarıdaki işlemi uygulayarak şık bir kolye elde edebilirsiniz.

Kulaklığınız bozulduğunda ne yapıyorsunuz. Bileklik için kulaklığın içi ucundaki kısımları keserek, ortadaki kablo bölümünü alınız. Kabloları bir kaleme şekildeki gibi bağlayınız. Kablolarınızı şekilleri takip ederek ördüğünüzde eski kulaklığınızdan yeni bir bileklik elde etmiş olacaksınız.

Saç örmeyi biliyor musunuz? Peki, saç örer gibi bileklik yapmayı ister misiniz? O halde istediğin renkte iplerle uyumlu boncuklarını yanına alınız. Saç örüyor gibi ipini örmeye başladıktan sonra bileğinin üst kısmına gelecek yerine, ipi her içe çevirişte -kenardaki ipeboncuk geçiriniz. Son olarak bilekliğin üst kısmına gelen yeri tamamlandığında, alt kısmını normal örgüyle tamamlayınız.

İç İçe Geçmiş Halkalar 10 adet demir veya plastik halkayı ve yarım metre kadar kurdeleyi yanınıza alınız. Kurdeleyi ilk halkanın içerisinden geçirdikten sonra, ikinci halkanın da içinden geçirin ve ilk halkanın içinden kurdeleyi çıkartın. Çıkarttığınız kurdeleyi tekrar ikincinin içinden geçirin ve bu işlemi diğer 8 halka içinde yaptığınızda güzel bir bilekliğiniz olacaktır.


12

15 EYLÜL 2013

Kalp atışınızdan şifre Kitap: Yazar: Yayınevi:

Kuğunun Son Şarkısı Beşir Ayvazoğlu Kapı

Keşfedilmeyi beklenen güzel bir Türkçe var. Tıpkı arkeologların toprağı kazması gibi bizimde fikrimizi eşelememiz, dilimizdeki ifadeleri incelememiz ve kendimize zengin bir dil hazinesi çıkartmamız gerekiyor. Kuğunun Son Şarkısı kitabını okurken fark ettim ki Şeyh Galip amenna ama ben Beşir Bey’in bile dilini anlamakta zorlanıyorum. Kuğunun son şarkısında güçlü bir Türkçe kullanarak Şeyh Galip gibi bir kuğunun hikayesini anlatıyor. “Kaknus güzel fakat acayip bir kuştur. Yeri yurdu da Hindistan’dadır. Uzun, kuvvetli bir gagası vardır. O gagada ney gibi birçok delikler bulunur. Yüze yakın delik vardır. Sonra da kuşun eşi de yoktur; tektir bu kuş! Gagasındaki her delikten başka türlü ses çıkar; her sesten de başka bir nağme duyulur. Bütün kuşlar susarlar. Onun sesinin güzelliğinden hepsinin de aklı başından gider. Bir filozof vardı; bir müddet onu inceledi ve müzik bilgisini onun sesini taklit ederek meydana getirdi. Bu kuşun ömrü bin yıla yakındır. Öleceği vakti bilir. Öleceğini anlayıp da kendisinden ümidi kesti mi çalı çırpı toplar, onları çepe-çevre yığar. Tam ortasına da kendisi geçer, yüzlerce türden başka çeşit bir derli nağme çıkar. Hem feryad eder hem de ölüm derdinden gazel yaprağı gibi titrer. Onun feryadını duyup işiten bütün kuşlar, onun coşkunluğunu gören bütün yırtıcı hayvanlar, karşısında düşüp ölürler. Hepsi onun ağlamasına ağlar; bir kısmı da dermansız, takatsiz bir hale düşüp ölür gider. Onun bu ölüm günü acayip bir gündür. Gönüller yakan feryadından âdeta gönüllerden kanlar damlar. Nihayet bir soluk ömrü kalınca şiddetle kanatlarını çarpar. Kanadından bir kıvılcım sıçrar; alev alır, ateşlenir.

O ateş çevresindeki çalı çırpıyı tutuşturur; bu suretle tamamıyla yanar gider. Külde bir zerre bile ateş kalmayınca o külden başka bir kaknus kuşu meydana gelir. Hiç kimseye böyle bir şey nasip olur mu? Öldükten sonra doğsun yahut doğursun!” Feridüddin Attar’ın Mantıku’l - Tayr adlı eserinden alınan bu hikaye güçlü bir imge oluşturur. Kaknus edebiyatın oluşturduğu hayali bir kuştur. Ancak edebiyat güçlü bir imge olarak bize hayran olunası bir güzellik sunar. Tıpkı yukarıdaki hikaye gibi Galip’de hayatının sonuna doğru bıraktığı eserlerle tüm diğer edebiyatçıların hayran bakışlarını toplar. Beşir Ayvazoğlu, Feridüddin Attar’ın oluşturduğu kaknus kuşunun hayat döngüsünü Şeyh Galip’in hayatına uyarlar. Ve arka kapaktaki yazı; “Hüsn-ü Aşk, kuğunun, yani medeniyetimizin son güzel şarkısıydı. Gâlip bu şarkıyı Sultan III. Selim, Hattat Mustafa Râkım ve Dede Efendi’yle birlikte söyledi ve sustu. Söz artık “Nasıl bu taze maârifle eskiler âlayim” (yeninin bilgisiyle eskiden daha marifetli nasıl olayım) diyenlerdeydi. Ancak, beş yüz yıllık birikimiyle karılarında ber heyula gibi duran ve inanılmaz zenginliklere sahip olan divan şiiri, Gâlib’in getirip bıraktığı parıltılı noktada hâlâ gözleri kamaştırıyordu. Bu şiirin asla ölmeyen bir tarafı vardı; şiirimizin damalarında bir usare gibi, Tanzimat şairlerinin pek farkına varamadıkları bir alışkanlıkla, fırsat bulur bulmaz yepyeni bir hayatiyetle gün ışığına çıkmak üzere dolaşıyordu. Bu saf şiir usaresi Şeyh Galip şiirinin imbiğinde damıtılmıştı.” Sadece Şeyh Galib’in hayatını değil Türkçe’ye dair eksikliklerimizi de anlamamıza yardımcı olacağını düşünüyorum. Keyifli Okumalar.

Geleneksel şifreleri yakında tarihe gömecek olan teknolojiler, yüzde 100 güvenlik sağlayan yeni nesil yöntemler sunuyor. Bilim insanları, dijital dünyadaki hesaplarınızı korumak için bugüne kadar düşünülen beyin dalgaları ve dijital parmak izi gibi girişimlerin ardından “kalp atışı” yöntemini geliştirdi. NYMİ adı verilen bileklik, elektrokardiyogram (ECG) alıcıları kullanarak kalp atışlarını takip ediyor ve iPad’lerden otomobil

bilgisayarlarına kadar birçok cihaza yansıtabiliyor. Bu teknoloji, parmak izi veya yüz tanıyan teknolojilere kıyasla daha zor bir biyometrik sisteme dayanıyor. Kişinin kimliğini belirleyebilmek için kullanıcılar NYMİ üzerinde bulunan bir alıcıya yaklaşık iki dakika boyunca basıyor. Bu esnada bileklik ECG sinyali kaydediyor. Sinyal kaydedildikten sonra sadece kaydedilen sinyali, yani imzayı tanıyor.

Akıllı telefonlara aksesuar flaş Akıllı telefon üreticileri ürünlerinin kamera özelliğini sürekli geliştirirken aksesuar geliştiricileri de yaratıcı fikirlerle ortaya çıkıyor. İOS ve Android telefonlara uyumlu yeni bir aksesuar, karanlık ortamlarda en iyi flaş desteğini sağlamayı amaçlıyor. “İblazr” adını taşıyan mobil flaş aksesuarı, dört adet güçlü LED’den oluşuyor. Kendine özel yazılımla çalışan aksesuar, İOS ve Android telefonlarda video ve fotoğraf çekerken aydınlatma yapmak için kullanılabiliyor. Sadece 10 mm kalınlığında olan İblazr, standart 3,5 mm’lik kulaklık girişinden telefonlara bağlanıyor. İblazr, ön paneldeki kameranın çekeceği görüntüleri aydınlatmak için çevrilebiliyor.

Cep telefonları için mini şarj aleti Mobil cihazların hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği günümüzde, şarj aletlerini de sürekli yanımızda bulundurmaya çalışıyoruz. Slovakyalı bir şirket, iPhone ve Android kullanıcılarını adaptör veya USB kablo taşıma zorunluluğundan kurtaracak bir icat sundu. CulCharge şirketi, mobil kullanıcıları adaptör veya USB kablo arama derdinden kurtaracak bir şarj aleti geliştirdi. 6 cm uzunluğuyla

her cebe sığacak kadar ufak olan CulCharge, micro-USB ve mini-USB versiyonlarına sahip. 180 dereceye kadar bükülebilen silikondan yapılmış bu aletin bir ucunda USB girişi diğer ucunda ise telefon adaptörü bulunuyor. İPhone başta olmak üzere Android cihazlar için de modelleri bulunan CulCharge, telefon şarj etmenin yanı sıra bilgisayar ve telefon arası veri transferi sağlama özelliğiyle de dikkat çekiyor.


13

15 EYLÜL 2013

Fırçadan Çiniye damlayan hayaller Çini sanatçısı ve Pendik Belediyesi çinicilik kursu öğretmeni Nuran Turan, “Fırçadan Damlayan Hayaller” isimli bir sergiyle panolardan aynalara, biblolardan süs eşyalarına kadar Türk Çiniciliğinin en güzel motifleriyle süslü eserlerini sanatseverlerle paylaştı.

Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, sergideki tüm eserleri tek tek inceleyerek sanatçılardan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılığı” unvanı verilen sanatçı, Pendik Belediyesinin düzenlediği kurslarda üç yıldan beri çinicilik eğitimi veriyor. Öğrencileri Gelincik Eroğlu ve Arzu Şahin’in de çalışmalarıyla katkıda bulunduğu sergide 4,5 metrekarelik tasarım pano ve çinicilik sanatında çok az kullanılan mat sır denemeleri yer aldı. Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin tarafından açılan sergi, Kurtköy Viaport Crown Plaza’da 13-22 Eylül tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Pendik Kaymakamı Osman Tunç da sergi açılışına gelerek sanatçıları kutlayanlar arasındaydı.

Nuran Turan kimdir? 1976 yılında Üsküdar’da doğan Nuran Turan, Akçelik İç Mimarı ve Restorasyon Anadolu Meslek Lisesini bitirdi. Uludağ Üniversitesi İznik Meslek Yüksek Okulu Çini Teknik Bölümünden 1’incilikle mezun oldu. 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Çini Sanatçısı ve Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcılığı”na layık görüldü. İSMEK 2011 Yılı Sevgi ve Kardeşlik Hoşgörü konulu yarışmada eseri 2. oldu. Halen Pendik Belediyesi Çincilik Kursunda usta öğretici olarak çalışmaktadır.

Kültür-sanat sezonu mikro-art sergisi ile açıldı

Mikro Art Sergisi 21 Eylül - 6 Ekim

Minyatür Sanatçısı Hasan Kale’nin Mikro Art sergisi görenleri şaşırtıyor. 8 Ekim’e kadar açık kalacak sergide, iğne ucuna yapılmış Türk bayrağından kelebek kanadına resmedilmiş İstanbul siluetine kadar onlarca minik obje sanatseverleri bekliyor. Pendik Belediyesi kültür-sanat sezonunu Minyatür Sanatçısı Hasan Kale’nin Mikroart sergisi ile açtı. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleşen sergide, Minyatür Sanatçısı Hasan Kale’nin incir çekirdeği gibi objelere yaptığı çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük yağlı boya çalışmaları yer alıyor. Net bir şekilde ancak büyüteçle görülebilen eserler arasında misket üzerine resmedilmiş padişah, kelebeğin kanatları üzerine fırça ile yansıtılmış İstanbul silueti de bulunuyor. Sergi hakkında bilgi veren Hasan Kale, eserlerini büyüteç kullanmadan yaptığını, çok dikkatli odaklanıldığında objeler üzerindeki yağlı boya çalışmalarının çıplak gözle görülebileceğini söyledi. AK Parti İstanbul Milletvekilleri Erol Kaya ve Mihrimah Belma Satır ve Kaymakam Osman Tunç’un da katıldığı sergide konuşan Belediye Başkanı Kenan Şahin, kültür sanat sezonunun böyle sıra dışı bir sergi ile açılmasından onur duyduklarını söyledi.

Serginin açılışına AK Parti İstanbul Milletvekilleri Erol Kaya ve Mihrimah Belma Satır da katıldı

Başkan Şahin ve beraberindekiler küçük objelerdeki yağlı boya çalışmalarından oldukça etkilendiler.

Hasan Kale, eserlerini büyüteç kullanmadan yaptığını söyledi.

Sergide dikkat çekenler arasında iğnenin ucuna resmedilmiş Türk Bayrağı da yer aldı.


Kasım ayındaki karşılaşmaya hazırlanıyorlar Pendik Belediyesi Tekerlekli Basketbol Takımı, lig öncesi antrenmanlarını sıklaştırdı. Teknik Direktör Selim Savaş Akarsu önderliğinde haftada üç gün antrenman yapan oyuncularımız, Kasım ayında Çanakkale’den gelecek sporcuları karşılamaya hazırlanıyor. 14 yeni oyuncu ile kadrosunu güçlendiren Pendik Belediyesi Tekerlekli Basketbol Takımı, Kasım ayında başlayacak lig öncesi antrenmanlarını arttırdı. Teknik Direktör Selim Savaş Akarsu, lig öncesi hazırlıklarıyla ilgili bilgi vererek, “Yeni oyuncularımız ve donanımlarımızla lige çok daha güçlü başlayacağız” dedi. Oyuncu kadrolarına Engelli Yıldızlar Spor Kulübü’nden Murat Emrak’ı transfer ettiklerini, bunun yanı sıra Pendik Belediyesinin desteğiyle yeni

Engelliler Spor Kulübü Derneği Genel Kurul toplantısı yapacak

Pendik Engelliler Spor Kulübü Derneği Genel Kurul toplantısı yapacak. Yeni yönetimin belirlenmesi amacıyla 14 Ekim’de yapılacak toplantı, Kaynarca’daki dernek binasında gerçekleşecek. Dernek Başkanı Osman Bozanlı, tekrar adaylığa talip olduğunu ifade ederek, “Nisan ayında kurulan derneğimizin her anlamda daha iyi olması için arkadaşlarımızla çalışmayı sürdüreceğiz” dedi. Öte yandan gereken katılım sağlanamazsa genel kurul toplantısı 21 Ekim’de yine aynı saatte dernek binasında yapılacak.

tekerlekli sandalye alacaklarını ifade eden Akarsu, “Sandalyelerimizi de yeniliyoruz. Yeni sandalyeler daha hafif ve sağlam olacak. Oyuncularımızın performansınız arttıracak” dedi. Öte yandan yine belediyenin desteğiyle bundan sonraki karşılaşmaların Kurtköy Kapalı Spor Salonu’nda yapılacağını ifade eden Teknik Direktör Selim Savaş Akarsu, “Kasım ayında Çanakkale’den gelecek sporcularla Kurtköy’de karşılaşacağız. Pendiklilerin desteğini bekliyoruz” dedi.

İBB’ye “Engelsiz Belediye Ödülü” İstanbul Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği “Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul” Projesi, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu'nun “Engelsiz Belediye Ödülü”nü kazandı.

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonu İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen “Engelsiz Bilişim 2013 Sempozyumu”nda ödüller sahiplerini buldu. Çok sayıda üniversite ve kurum yöneticilerin katıldığı sempozyumda, Türkiye’de engellilere yönelik yürütülen başarılı bilişim hizmetlerine 7 farklı kategoride ödül verildi. Törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) “Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul” Projesiyle “Engelsiz Belediye Ödülü”nü aldı. Ödül Başkan Kadir Topbaş adına İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kapaklıkaya’ya takdim edildi.

İstanbul’un engelsiz müzeleri ziyaretçilerini bekliyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) “Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında hazırlanan “Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul” Projesi meyvelerini vermeye başladı. İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü, proje kapsamında bugüne kadar 5 bin engelli vatandaşa İstanbul’un 8

ayrı müzesini gezdirdi. Engelli vatandaşlar, sunulan destekleyici çözümlerle müzeleri bireysel olarak da ziyaret edebiliyor. Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle oluşturulan müze tanıtım filmleri, işaret diline çevrilerek görme engelli vatandaşlara uygun hale getirildi. Müzeleri tanıtıcı dokümanlar da seslendirildi ve işaret diliyle anlatıldı.

Müzelere erisilebiliristanbul.ibb.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.


Okul Fobisine Karşı

Ne Yapmalı?

Uzmanlar, okula yeni başlayan çocuklarda görülen okul fobisine karşı velileri uyarıyor. Psikolog Elvin Akı: “Çocuğunuzu suçlamayın, küçümsemeyin.” diyerek yapılması gerekenler konusundatavsiyelerde bulundu. Okula ilk defa adım atacak çocuklarda görülen okul fobisi velileri zor durumda bırakabiliyor. Fobinin çocuklardaki etkileri genellikle okula gitmeyi reddetmesi ya da bu konuda isteksiz davranması olarak görülüyor. Belirtileri arasında nedensiz ağlama, iştahsızlık ve uykusuzluk da bulunuyor. Pendik Şifa Hastanesi’nden Psikolog Elvin Akı, bu tür durumlara karşı velilere tavsiyelerde bulunarak okul fobisine karşı yapılabilecekleri sıraladı. Çocuğa okulunda hoşuna gidebilecek etkinliklerden bahsedilmesinin yararlı olabileceğini ifade eden Akı: “Çocuğu bir anda hiç tanımadığı bir sınıfın içine sokmak, onu korkusuyla direkt olarak yüzleştirmek anlamına gelecektir. Bu nedenle eğitim dönemi başlamadan önce çocuğa okul, hoşlanacağı bir şekilde tanıtılmalı ve gezdirilmeli.” dedi.

Anne- Babalara Öneriler… Okula başlamadan önce çocuğunuzla okul hakkında konuşun Okul broşürlerinden çocuğunuza okulunu tanıtın. Çocuğunuza kendi okulunda hoşuna gidebilecek etkinliklerden objelerden bahsedin. Çocuğunuzun okulunu onun imgesinde masallaştırın. Okul çalışanlarının yardımını isteyin Çocuğunuzun öğretmenini bu konu hakkında bilgilendirmeniz, öğretmenin çocuğunuzu anlaması konusunda yardımcı olmasını sağlar. Öğretmenin bilgilendirilmesi, çocuğunuzun bazı davranışlarına daha toleranslı olmasını sağlayacaktır. Okulda bir hemşire varsa

hemşirenin de aydınlatılması yerinde olacaktır. Okul hemşiresine çocuğunuz fiziksel yakınmalarla gelirse onu eve göndermek yerine 10-15 dk dinlenmesine izin verdikten sonra çocuğunuzu sınıfa geri göndermesini söyleyebilirsiniz. Çocuğunuzla okul fobisi hakkında konuşun Okula gitme vakti dışında çocuğunuzla okul fobisi hakkında konuşun. Okul fobisi hakkında çocuğunuzu suçlamayın, küçümsemeyin. Korkusu ve gözyaşlarıyla alay etmeyin. Bu durumun birçok çocuk tarafından yaşandığını, mutlaka çocuğa zaman içinde kendisini daha iyi hissedeceğini söyleyin.

Kamuda Çalışan Doktor Sayısı 72 Bin 856 Türkiye’de Sağlık Bakanlığına bağlı üniversite ve özel hastanelerin dışındaki sağlık kuruluşlarında 72 bin 856 doktor hizmet veriyor. Türkiye’de 81 il ve merkez teşkilatı olmak üzere 44 bin 571 erkek, 28 bin 285 kadın doktorun Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde görev yaptığı ortaya çıktı. Türkiye’nin en fazla doktora sahip ili 13 bin 532 ile İstanbul olurken Bayburt 95 doktorla en az doktoru bulunan kent oldu. Doktor sayısı bakımından İstanbul ilk sırada En fazla doktora sahip illerin başında nüfus yoğunluğu sebebiyle İstanbul geliyor. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip ediyor. 13 bin 532 doktorun görev yaptığı İstanbul’da 7 bin 276 erkek ve 6 bin 256 kadın doktor bulunuyor. En fazla doktora sahip iller sıralamasında ikinci olan Ankara’da kadın doktor oranı erkeklerden daha fazla. 7 bin 938 doktorun 4 bin 101’ini kadın, 3 bin 837’sini erkek doktorlar oluşturuyor. Üçüncü sıradaki İzmir’de ise 4 bin 919 doktor görev yapıyor. Bu doktorların 2 bin 814’ü erkek, 2 bin 105’i ise kadın.

Çocuğunuzun akranlarıyla zaman geçirmesine yardımcı olun Okul fobisi olan çocuklar, okul dışında daha çok aileleriyle zaman geçirmek; evde oynamak, odalarında yalnız kalmak ya da TV seyretmek isterler. Böyle durumlarda çocuğunuzu akranlarıyla vakit geçirmesi için teşvik edin. Çocuğunuzu okula götürdüğünüzde vedalaşmaları çabuk ve kısa süreli tutun Çocuğa ayrılıkların doğal olduğu hissettirilmelidir. Çocuğun bağımlı olduğu kişi, okul saati bittikten sonra çocuğa evde bekleyeceğini belirtmeli, çocuğun belirtilen saatte evde olmasına dikkat edin. Çocuğunuzla o gün okulda neler yaptığı hakkında konuşun Ona gününüzün nasıl geçtiğini anlatıp onunla gününün nasıl geçtiği hakkında konuşun. Çocuğunuzun o günle ilgili duygu ve düşüncelerini dinleyin. Bu ikinizi de rahatlatır.

Size olan bağımlılığını azaltın Çocuklara yeni oyun becerileri kazandıracak etkinlikler düzenlenerek anne ve babaya bağımlılık azaltılabilir. Çocuğunuza özgüven kazandırın Çocuğunuzun kendisini tanımasını, ifade edebilmesini, olumlu düşünceler geliştirebilmesini, olumsuzlukların üstesinden gelebilecek gücü kendisinde bulmasını sağlayarak kendine olan güveni geliştirilerek aile bireylerine olan bağımlılığı azaltılabilir. Bir uzmana başvurun Çocuğunuzda okul fobisinin belirtilerini ve özelliklerini gözlemliyorsanız ve tüm bu önerileri uygulamanıza rağmen herhangi bir iyileşme kaydedemiyorsanız mutlaka bir psikologa başvurun.


SAĞLIK

Aferin, çocuklar!

15 ŞUBAT 2013

Ağaçkakan kurtçuğa ulaşmak istiyor. Ona yardım eder misiniz?

Güzelyalı Kütüphanesinin başlattığı “En Çok Kitap Okuyan Çocuklar Yarışması”nın sonuçları belli oldu. Otomasyon sisteminden elde edilen verilere göre son bir yılda en çok kitap okuyanlar sırasıyla Nurcan Şemin (107 Kitap), Dilek Deniz (105 Kitap), Belfin Bağdat Koca (101 Kitap) ve Nurşah Ertan (100 Kitap) oldu. Öte yandan Kütüphane Sorumlusu Mustafa Sevik, bundan sonra yarışmanın her 6 ayda bir yapılacağını ve yarışmalara katılan çocukların ödüllendirileceğini söyledi.

Bu köpekbalıkları uçuyor

Gün geçmiyor ki çocuklar için ileri teknoloji ürünü bir oyuncak çıkmasın. Amerikan William Mark şirketinin çocuklar ve oyuncaklara meraklı yetişkinler için tasarladığı uçan köpek balıkları, Amerika ve Avrupa’da büyük ilgi görüyor. Air Swimmers adlı bu uçan köpek balıkları, havada aynı denizin içindeki gibi hareket ediyor, kıvrılarak yukarı çıkıp aşağı iniyor. Henüz ülkemizde bulunmayan bu sıra dışı kumandalı oyuncaklar yurtdışından yaklaşık 60 TL’ye satın alınabiliyor.

İki resim arasındaki 10 farkı bulunuz.


Tekvandodan altın yağmuru İller Arası Tekvando Ligi’nin 2. ayağı olan Pendik Belediyesi Ahmet Sarı Tekvando Dostluk Turnuvası’nda Pendik Belediyesi Spor Kulübü Sporcuları 7 altın, 5 gümüş ve 7 bronz madalyayla turnuva şampiyonu oldu. İller Arası Tekvando Ligi’nin 2. ayağı olan Pendik Belediyesi Ahmet Sarı Tekvando Dostluk Turnuvası 13-14 Eylül tarihlerinde Fethi Gemuhluoğlu İlköğretim Okulu Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Turnuvaya Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Dünya ve Avrupa Tekvando Federasyonları Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Dr. Metin Şahin, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı ve Halter Federasyon Başkanı Tamer Taşpınar, Olimpiyat Şampiyonu Servet Tazegül, Olimpiyat ikincisi Nur Tatar katıldı. Toplam 192 sporcu; minik yıldız kız-erkek, genç ümitler kız-erkek kategorilerinde kıyasıya mücadele etti. Turnuvada oldukça üstün performans sergileyen Pendik Belediyesi Spor Kulübü, genç ümit bayanlar ve minik yıldız bayanlarda birinci; yıldız erkeklerde ise takım halinde üçüncü oldu. Takımımız toplamda ise 7 altın, 5 gümüş ve 7 bronz madalyayla turnuva şampiyonu oldu.

Judocularımızdan

6 bronz madalya

Judo Federasyonu tarafından organize edilen Uluslararası Zafer Kupası, 31 il ve 8 ülkeden 800 sporcunun katılımı ile gerçekleşti. Turnuvada ilçemizi Pendik Belediyesi Spor Kulübü Ümitler Kategorisinden 18 sporcu temsil etti. Geleceğin en iyi judocularının yer aldığı turnuvada takımımız 6 üçüncülük elde etti. Ümit erkekler 55 kiloda Berkay Diktaş, 73’de Erdem Aday, 81’de Batuhan Günbatan, 90’da Ekrem Aday, 90’da Ramazan Naz ve ümit bayanlarda 63 kiloda Sibel Çakmak üçüncülük kürsüsüne çıkmayı başardı. Henüz yeni oluşum içerisinde olduklarını belirten Kulüp Antrenörü Bahri Sayın, buna rağmen çok iyi sonuçlar elde ettiklerini ifade etti.

“Nice şampiyonlar çıkaracağız.” Geçtiğimiz yıl hayata veda eden Tekvando Milli Takım Antrenörü Ahmet Sarı’yı anarak konuşmasına başlayan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Tekvando Federasyonuyla çok sayıda başarılı organizasyonlar gerçekleştirdiklerini belirterek ilçedeki kurumlarla birlikte desteklerini ortaya koymaya devam edeceklerini belirtti. Nice şampiyonların daha bu salonlardan çıkacağını vurgulayan Başkan Şahin: ”Sağlıklı bir hayat için sporu çocuklarımızın bir parçası haline de getirmemiz gerekir. Bunu destekleyen unsurlar da gerekli. Başta anne ve babalar destekledikçe inanıyorum ki çocuklarımız güzel başarılara imza atacak.” dedi. Turnuvada Türk Yıldızları Tekvando Gösteri Ekibi sporseverlere nefes kesen bir gösteri sundu.

14 yaşında Balkan Şampiyonu oldu Balkan Tekvando Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden Pendikli genç sporcu Recep Anıl Çancı, 49 kiloda Balkan Şampiyonu oldu. Türkiye 2’ncisi olarak milli takımda yer alan14 yaşındaki sporcu, altın madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı. 2013 yılı Balkan Tekvando Şampiyonası, Karadağ’ın Montenegro kentinde 7-8 Eylül tarihleri arasında yapıldı. 10 ülkeden sporcuların katıldığı şampiyonada Türkiye’yi büyük, genç, yıldız ve minik sporculardan oluşan milli takım temsil etti. Pendikli Recep Anıl Çancı, ilk maçında Sırbistan, ikinci maçında Arnavutluk, üçüncü maçında

da Romanya’dan katılan rakiplerini yenerek 49 kiloda altın madalyanın sahibi oldu. 6 yıldır bu sporla uğraşıyor Doğma büyüme Pendikli olan Recep, 6 yıldan beri tekvando sporuyla uğraşıyor. Dumlupınar Mahallesinde oturan ve burada hocası Orhan Yenmiş’ten ders alan Recep’in şu andaki hedefi, 6 ay sonra yapılacak Avrupa Şampiyonasına katılarak, altın madalyayla Türkiye’ye dönmek. Halil Kaya Gedik Anadolu Lisesi’ni kazanan Recep, hem okulu hem de sporu birlikte götürmek ve birçok başarıya imza atmak istiyor.

Anadolu Yakası Engelliler Spor Kulubü’nden Duyuru Derneğimizin Olağanüstü genel kurul toplantısı 14/10/2013 tarihinde Batı Mahallesi 1. Gezi Boyu Cad. No:64 Pendik/ Istanbul adresinde saat 12:00 de yapılacaktır.

Birinci toplantıda çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantının da 21/10/2013 tarihinde aynı yer ve aynı saatte yapılmasına karar verilmiştir.

Yıl: 6 / Sayı: 134 /15 EYLÜL 2013 Pendik Belediyesi Adına Sahibi: Kenan Şahin Yönetmen: Ekrem Okutan Yazı İşleri: Abdurrahim Bayram Halkla İlişkiler: Rezzan Uğun Haber Merkezi: Şeydanur Can, Özay Uyanık, Refah Terzi Sayfa Redaktörleri: Emre Doğan, Dilek Alın, Mustafa Tayar Grafik Tasarım: Güliz Turan, Mustafa Güzel, İbrahim Kaplan Kültür-Sanat: Murat Ziyansız Hukuk: Selim Eğin Spor: Gökhan Tezsatar Bilişim: Mustafa Çetinkaya, Yasemin Kahveci Fotoğraf Editörü: Gökhan Türkben, Ahmet Raşit Can, Orhun Orkut Sadıkoğlu Telefon: 0216 585 11 00 / 2138 - 0216 585 11 15 Faks: 0216 585 14 14 Adres: 23 Nisan Cd. No.11 84180 Pendik-İSTANBUL www.pendik.bel.tr e-mail: pendikbasin@gmail.com Yapım: Pentaş Baskı: İhlas Gazetecilik A.Ş Adres: 29 Ekim Cd. İhlas Plaza No:11 A/41 Yenibosna - Bahçelievler İstanbul Telefon: 0212 454 30 00 Pendik Belediyesinin ücretsiz yayınıdır.


18

15 EYLÜL 2013

Hollanda’yla işbirliği için ilk imza Pendik Belediyesi, Eurocities Sosyal Forum Başkanı olan Hollanda Lahey Belediyesiyle ortak proje ve çalışmalar gerçekleştirmek, belediyecilik alanında fikir ve tecrübe paylaşımı yapmak üzere işbirliği protokolü imzaladı. Hollanda’nın Lahey Belediyesi yetkilileri, sosyal işler, istihdam ve ekonomi alanlarında işbirliği yapmak üzere Pendik’e geldi. Belediye Başkanı Kenan Şahin’le görüşen Lahey Belediye Başkan Yardımcısı Henk Kool ve ekibi, amaçlarının iki halk arasındaki dostluğu teşvik etmek olduğunu belirtti. Belediye binasında düzenlenen toplantıda kentte yapılan sosyal yardımlarla ilgili sunum yaparak Pendik’i ve çapılan çalışmaları tanıtan Belediye Başkanı Kenan Şahin de iki ülke ilişkilerine önem verdiklerini, bu doğrultuda projeler geliştirmek istediklerini söyledi. Aynı zamanda Pendik Belediyesinin üyesi olduğu Eurocities Sosyal Forum Başkanı da olan Henk Kool, Eurocities’de sosyal alanda yapılan çalışmaları anlattı. Toplantı, karşılıklı sunumların ardından ortak proje, çalışma, fikir ve tecrübe paylaşımı yapmaya yönelik işbirliği protokolünün imzalanmasıyla sona erdi.

İşbirliği protokolü, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve Lahey Belediye Başkan Yardımcısı Henk Kool tarafından imzalandı.


15 EYLÜL 2013

ÖDÜLLÜ BULMACA

Hazırlayan: Burhan Tural pendikbasin@gmail.com

19

’ne gönderen okuyucularımız

  Yabani hayvan yakalama Fena değil

Kokulu ve uçucu sıvı

Helyum simgesi Söz, lakırdı6

Suyla çevrili kara BeyazAzot simgesi Bir suçu bağışlama

Uzaklık anlatan söz Sodyum simgesiBir tür cetvel Eğik, bir tarafa eğilmiş İhlas sahibi Fotoğrafta net olmayan görüntü

3

Duman karasıHaberci

Tepkisi olan. Tepki gücü ile çalışan Bir el aleti

Ermişler, arifler Genişlikİlaç, merhem Kısaca Acele Posta Servisi

En kısa zaman Misvak ağacıİsim Deveyi çöktürme komutu

Ailesini geçindiren Tantal simgesi4Sakınmak, sakındırmakHıyanet, hainlik Öğütülmüş buğdayGürültülü, karışık durum Gerçek olmayanBir nota Küçük bal teknesi

Görme engelli

Hamız

Sri Lanka’nın ülke kodu KayınbiraderHaramlık, yasaklık Mersin ilçesi

"Lâ ilâhe illallah, Muhammedün resûlullah" sözüElif veya elif yerine kullanılan işaret Asker Çaydaki etkili madde Isı, sıcaklıkLakin, velakin

2Masal kuşu

Bilim Erzurumlu kadın kahraman

Bir kürk hayvanı Kazak başbuğuTüccar malı Lezzet

Osmanlı alfabesinde sekizinci harf Kitap kabıAllahü teâlânın Esmâ-i hüsnâsından MescidlerOd, nâr

Birim Olgunlaşma mış meyve

Kararsız Kur'an alfabesinde onbirinci harf

İran’ın başkenti Çocuk yuvası1

Bir bağlaç Temel, esas

Kebap şişi Lityum simgesi

Bağış Kur’an-ı Kerimin 105.suresi

Ceylan

Reçine, çam sakızı Uyma, boyun eğme5

Kıymalı, soğanlı bir tür pide Temize çıkarmak

Akarsu yatağı İşaret, alametAllahü teâlânın mübârek  isimlerinden DoğuResimdeki cami (TRABZON) Allahü teâlâya şirk koşan

ANAHTAR KELİME 1

2

3

4

5

6

1- OKAN DAĞ 2- ASLI BİLGİLİ 3- FULYA TAŞÇEVİREN

YESEVİ MAH. ÇAMÇEŞME MAH. ORHANGAZİ MAH.


e v Ş I T A S N A B R U K KESİM ALANI YENİ YERİNDE

Pendik Belediyesi kurban satış ve kesim hizmeti bu yıl yeni adresinde veriliyor. Sağlık ve kalite standartları düşünülerek oluşturulan modern alanda; otopark, mescit, kafeterya, duş kabinleri (satıcılar için) gibi birçok sosyal birim bulunuyor. İbadetinizi daha iyi ve sağlıklı koşullarda gerçekleştirebilmeniz için kurulan alanda hizmet verilmeye başlandı.

Pendik Gündemi Gazetesi Sayı:134  

Pendik Belediyesi Pendik Gündemi Gazetesi 15 Eylül 2013 Sayı:134 Yıl:6

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you