Page 1

Yıl: 6

Sayı: 120 15 ŞUBAT 2013

Gençlik Programlarında kendinizi gösterin 13-30 yaş arasındaki gençler, Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen “Gençlik Programı”nda aktif vatandaşlık, dayanışma, hoşgörü ve AB bilincine katkı sağlayabiliyor. Program çerçevesinde kuruluş üyesi olmayan gençler de görev alabiliyor. En az 4 genç bir araya gelip gruplarına bir isim verip programa başvuruda bulu-

Okuma gönüllüleri Paintball’da buluştu

Her hafta kütüphane toplantılarına katılan, ilçede gerçekleştirilen okuma seferberliği kapsamındaki etkinliklerde ilçedeki okuma alışkanlığının yükselmesi için çaba harcayan 100 gönüllü, bu kez Maltepe’de bulunan bir paintball merkezinde gerçekleştirilen eğlence etkinliğinde buluştu. Onarlı gruplar halinde ve iki takım eşliğinde oynanan, boya tüplerinden oluşan mermili oyuncak silahlarla birbirini oyun dışı etmeye çalışan gönüllüler, ortaya koydukları performansla takım olarak strateji geliştirmede ne kadar usta olduklarını gösterdi. Hem eğlenen hem de yoğun geçen eğitim öğretim yılının stresini üzerlerinden atma fırsatı bulan gönüllüler, Pendik Belediyesi Kütüphane Gönüllüleri projesinde yer almaktan oldukça memnun olduklarını belittiler.

nabiliyor. Gençler bu programla yurtiçinde veya yurtdışında çeşitli etkinliklere dâhil olabiliyor; uluslararası veya ulusal bazda projeler üretebiliyor. Gençler aynı zamanda duyurusu yapılan ücretsiz eğitimlere ve toplantılara, yurtdışı eğitim ve seminerlere de başvurabiliyor. Detaylı bilgi için bakanlığın www.ua.gov.tr sitesine girilmesi yeterli.

Barış ağabeylerinden bir demet karanfil

Pendik Belediyesi Kütüphane Gönüllüleri, ölümünün 14. yılında Barış ağabeylerini unutmadı. 1999 yılında kaybettiğimiz ünlü sanatçı, besteci, söz yazarı ve yaptığı TV programlarıyla çocukların “Barış Abisi” olarak hafızalara kazınan Barış Manço’nun Kadıköy Moda semtinde müzeye çevrilen evini ziyaret eden Pendikli Genç Okuma Gönüllüleri, Barış Manço’nun eşi Lale

Manço’yla hatıra fotoğrafı çektirerek kendisine bir karanfil demeti hediye etti. Lale Manço’dan karanfilleri Barış ağabeylerinin elinden kabul etmesini isteyen gönüllülerin jesti karşısında Lale Manço oldukça duygulandı. Ziyarette gençler, Lale Manço’ya, 90’lı yıllarda Barış Manço’nun çocuklar için düzenlediği “7’den 77’ye” adlı programını izleyerek büyüdüklerini hatırlattı.

Gençler odalarını fosfor çubuklarla süslüyor Bu yılın trendleri arasında “glow stick” denilen fosforlu şekil verilebilen çubuklar var. Bu çubuklar içerdiği fosfor sayesinde pil gerektirmeden karanlıkta parlıyor. Avrupa’da gençlerin büyük ilgi gösterdiği bu fosfor çubuklar, farklı alanlarda kullanılıyor. Kimi kampta kimi trafikte uyarı amaçla kullanırken kimi de odasını süslüyor. Işığın zayıf ya da hiç olmadığı mekanlarda tam bir görsel şölen sunan Glow Stick Fosforlu Çubuklar piyasada 20 TL’ye bulunabiliyor.


10

15 ŞUBAT 2013

Meslek Seçimi ve İdealler II Meslek seçiminde Pendik Gündemi 119. Sayıda doldurmuş olduğumuz küçük not kâğıdımızı yanımıza alıp bizim için öncelikli konuları belirleme vakti geldi…

Yaptığımız iş mi, işi nasıl yaptığımız mı önemlidir? İlgi alanımız meslek seçimimizde; %30’luk önem değerini aldı… Çünkü başarı; yaptığınız işle değil işi nasıl yaptığınızla alakalıdır. Bizler insan olarak sevginin gücünün farkında ama o gücü yönlendirmeden yaşıyoruz. Severek yaptığımız bir işe ne kadar büyük önem katacağımızı görmeyiz. Kumaştan kaleler, kağıttan gemiler olmayacağı gibi bizim de hayat içerisinde belli bir potansiyelimiz var. Bu potansiyelde bizi diğerlerinden ayıran en önemli parça ilgi alanımız…

Karar vermek; yaydan çıkmış ok gibi bizi hedefimize götürür. Hayatınızdaki başarıları kazandıran en önemli şey hedeflerinizdir. Hedeflerimiz kaliteli işler yapmak için gerekli önemin %20’sini alıyor… Eğer bir ok gibi tek bir hedefe doğru, yön değiştirmeden ilerlerseniz, yaydan ayrılmış olmanın özgürlüğünü yaşarsınız. Karar vermek ve onu uygulamaya koymak, hedeflere doğru yol almış olmak, kısa vadede bir öneme ve önceliğe sahip olmasa da uzun vadede bize güzel sonuçlar oluşturacaktır. Kısa vadeli başarılar yerine, uzun vadede tarihe isminizi yazdıracak kaliteli işler çıkartmak önceliğimiz olmalıdır.

Başarı bence; Başarı tek başına ele alınamaz. Yani bir elmayı bile anlatırken, rengi, kokusu, tadı, şekli ve daha birçok özelliğini sıralarız. İnsanlar da başarılı birer birey ve kişiliğe sahip olma yolunda nice kıvrımlı yollara ve ulaşılması zor ufuklara sahiptir. Başarılı olmanın, sevdiğimiz iş, bilgimiz ve becerimizle yakından alakası vardır. Bu noktada büyük resme bakmak; tamamını görebilmek önemlidir. Başarılı işler için; kaliteli bilgilere, yapılabilir hedeflere, becerisini bilgisiyle destekleyen bir kişiliğe ve idealist bir yaklaşımla, yaptığınız işte en iyi olma yolunda ilerlemelisiniz.

İnsanın kendini fethetmesi, zaferlerin en büyüğüdür. Plato

Bilgi bence; Bilgilerimiz, şu ana kadar oluşturduğumuz bir kütüphanedir. Kütüphanenize baktığınızda sadece bir bilgi yığını görüyorsanız üzücü… Ancak onları hayatınıza aktarabileceğiniz bir alanla ilgileniyorsanız bu güzeldir. Kitaplar ve insanlar; bilgileri saklamak değil, o bilgileri farklı kişilere ulaştırmak gibi bir göreve sahiptir. Sizde oluşturulmuş bilgileri uygulayarak ve yeni bilgiler oluşturarak kaliteli, başarılı ve hayata değer katacak işler meydana koyarsınız.

Güç bence; Güçten sonra noktalı bölüme yazdığınız sözcüğünüz kişiliğinizle de eşleşmelidir. Çünkü bizi güçlü kılan sevgi, bilgi ve zaman bizim kişiliğimizi şekillendirir. Sevdiklerimizle uğraşır, bilgimizle yol alırız… Kişiliğimizi güçlü kılan, bilgilerimizin çok yönlü oluşu ve sevebilme yeteneğimizin gelişmişliğidir. Zaman bilginizi ve sevginizi yoğurur ve ortaya çıkan şey kişiliğiniz olur.

Beceri bence; Beceri bence, bilginin sağladığı bir güçtür. Geometri soruları çözerken öğretmenlerin çoğunlukla söylediği bir şey vardır “Geometri görebilme yeteneğinizi ölçer.” Öğretmenlerimizin söylediği bu söz muhakkak ki, soru üzerinde bilgimizin sağladığı bir görebilme yeteneğidir. Bilgilerimize uyuşan durumları soru üzerinde uygular ve sonuca ulaşırız. Becerilerimiz, bilgilerimizin bize sağladığı basamaklardır.

Hedef bence; Hedeflerinizi gerçekleştirmek için gerekli olan şeyler nelerdir? “Zaman” sadece hedefe ulaşmak için gerekli olan koşullardan birisidir. Hayatınızı zamanın getirileriyle şekillendirmeyin. Zaman birçok güzelliği getirdiği gibi, bir çoğunu da götürür… Eğer İngilizce Öğretmeni olmak istiyorsanız, İngiltere’ye gitmeyi beklemeyin… Türkiye de devlet okulunda öğrendiği İngilizcesiyle, İngiliz Kraliyet Ailesinden ödül alan Özge Karaoğlu Ergen, İngiliz öğretmenlerine, İngilizce öğretme eğitimi veriyor… Yapabileceğimizin en iyisini yapmak, hayal etmediğimiz başarıları bize kazandıracak, ummadığımız güzel hedeflere bizi ulaştıracaktır.

Ebner Eschenbach’ında söylediği gibi “Bizi esas yoran yaptığımız iş değil, yapmadan kenarda bıraktığımız işlerdir.” Elime bir kağıt aldım ve bende bana göre iyi insan, iyi kişiliğin gerekliliklerini ele aldım… Sizler de sizin için öncelikli noktaları ve kişiliğinize farklılık katanları ele almalısınız. Herkes aynı hayatı yaşıyor, bilgini halktan ayıran bilgisidir. Hangi yönümüzle hayata değer katabileceğimizi keşfetmemiz, “Kendimizi gerçekleştirmek” için önemli bir adımdır. Şimdi en doğru zaman… Nerede olmak istediğimizi belirleyebiliriz. Kişiliğimizi güçlü kılan yanlarımızla birlikte başarılı ve kaliteli işlere dürüst bir çalışma anlayışıyla ulaşmalıyız…


11

15 ŞUBAT 2013

Gençliğin korkuları var! Gazetemiz okuyucuları için bu sayıda, Pendik Kent Konseyi Gençlik Meclisi’ne geçtiğimiz ekim ayında başkan olan Çağrı Savaş’la bir röportaj yaptık. Kendisinin meclis başkanı olarak yapmak istediklerini sorduğumuz Savaş, gençliği kastederek: “Geçmişte yaşanan siyasi çatışmalar, askeri müdahaleler, ölümler ve idamlarla gençliğin yönetimsel bakışı örselenmiş. Gençler korkular sebebiyle bu mecradan hep uzak durmayı tercih ediyor. Biz ise burada tarafsız bir anlayış sergileyerek Pendik gençliğini meclisimizin etrafında birleştirmeyi, onların korkuları yenmeyi hedefliyoruz.“ şeklinde konuştu.

Merhaba, Çağrı Bey. Okuyucularımız için kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Merhaba. Ben, Çağrı Savaş. 1991 Hollanda Rotterdam doğumluyum. Orada doğup büyüdüm. 2004 yılında ise Pendik’e yerleştik. Fatih Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi 3. sınıf öğrencisiyim. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Ekim ayında Pendik Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı oldum ve halen bu görevi yürütüyorum. Neden Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünü tercih ettiniz?

Türkiye’ye gelme amaçlarım arasından biri de siyasete olan merakımdı. Babam küçüklüğümden beri bunun farkında olduğu için beni bu konuda hep desteklemiştir. Sorumluluk almak, kendine güvenmek benim hayatımda çok önemli. İnsan zaten henüz doğumuyla birlikte sorumluluk almaya başlıyor. Sorumluluk hayatın doğasında var.

somut proje ise Pendik meydanında Suriyeli kardeşlerimiz için gerçekleştirdiğimiz “Suriyeliler İçin Battaniye” adlı yardım kampanyamızdı. Oldukça faydalı olduğunu, Suriye’deki acıya bir nebze de olsa kol-kanat gerebildiğimizi düşünüyorum. Üstelik bunu tüm Pendiklilerle birlikte başardık.

Peki, neden bu amacı Avrupa’da değil de Türkiye’de gerçekleştirmeyi düşündünüz? Bunu yurtdışında da gerçekleştirebilirdim; ama ben bu isteğimi kendi ülkemde, farklı kültürlere ait edindiğim farklı izlenimler ve tecrübelerle ortaya koyarak Türk gençliğinin bakış açısına bir nebze olsun katkıda bulunmak istedim.

Peki, gençliğin başkanı olarak cevaplarsanız, günümüz gençliğimizin sorunları neler? Geçmişte yaşanan siyasi çatışmalar, askeri müdahaleler, ölümler ve idamlarla gençliğin yönetimsel bakışı örselenmiş. Gençler ve ebeveynler için yönetme ve söz söyleme dürtüsü adeta “öcü” olmuş. Gençler korkuları sebebiyle bu mecradan hep uzak durmayı tercih ediyor. Biz ise burada tarafsız bir anlayış sergileyerek farklılıkları gözetmeksizin Pendik gençliğini meclisimizin etrafında birleştirmeyi, korkuları yenmeyi hedefliyoruz.

Peki, nasıl meclis başkanı oldunuz? Yaşadığınız süreci anlatır mısınız? Başkan olma hikâyem öyle çok uzun bir hikâye değil. Arkadaş çevremden gençlik meclisinin yeni başkan seçeceğini duyunca başvurdum. Adaylar arasından seçile seçile son iki aday arasında kaldım. Sonrasında da seçilerek başkan oldum. Ardından benimle kıyasıya yarışan arkadaşımı da yanıma alarak birlikte 30 üyeden oluşan gençlik meclisinde göreve başladık. Başkan seçildiğinizde yaptığınız ilk iş ne oldu? Yaptığımız ilk şey, önce tanıtım faaliyetiydi. Çünkü bakıyorsunuz ki en önemli şey tanınma, yani popülarite. Biz de @pendikgm adı altında bir twitter adresi kurarak çalışmalara başladık. İlk olarak #Pendik’teGençOlmak adlı toptwitt ile Türkiye gündemine kadar girdik. Başarılı olduk ve sesimizi duyurduk. Sonraki hedefleriniz, somut projeleriniz nelerdi? Şuan bir yıllık taslak oluşturmakla işe başladık diyelim. Bunu da Pendik’teki gençlik derneği olan Pendik Genç Akademi Derneği ile ortak yürütüyoruz. İlk yaptığımız

Gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz var mı? Ben gelecekte Türkiye’yi yurtdışında temsil etmek, diplomat yahut konsolos olmak istiyorum. Bunun için de kendimi hazırlıyorum. Türkçe’den başka Flemenkçe, İngilizce ve Almanca dillerini çok iyi konuşabiliyorum. Bunların yanında şuan İspanyolca öğreniyorum. Bu hayalim olmazsa Türkiye’de yine yönetimsel bir boyutta görev üstlenmek hedeflerimin arasında. Son olarak gençliğe mesajınız nedir? Gençliğe mesajım, ilk olarak bir ve beraber olsunlar. Birbirlerini, farklılıklarını anlasınlar. İçlerindeki dinamiği kendilerini geliştirebilmek adına yönlendirebilsinler. Spordan ayrı kalmasınlar, sağlık çok önemli çünkü. Tarihe, kültüre ve sanata kayıtsız kalmasınlar. Bir de bizi takip etmelerini isterim, tabi ki. @pendikgm adlı twitter adresimizden bizi takip ederek bize görüş ve önerilerini iletebilirler. Gazetenizde bize yer ayırdığınız için çok teşekkür ederim.


12

15 ŞUBAT 2013

Şarj kâbusu bitiyor! Aşka Dair Kitap: Yazarlar: İskender Pala Yayınevi: Kapı Yayınları Aşkın başlangıcı ‘görme’, sonucu da ‘bakma’dır. İskender Pala İskender Pala “Aşka Dair” adlı kitabına ince bir ayrımla başlıyor. Sevgiye dair, edebiyatta yer almış olan birçok konuyu ele alıyor ve aşka dair değerlendirmelerde bulunuyor. Kitabın belki de taslağını oluşturan düşünce aşkın çok yönlülüğü ve insana neler kattığıdır. *** Aşka dair; Yusuf ile Züleyha’dan, sevgili ile âşık arasındaki muhabbete uzanan güzel bir derleme… Sevebilmenin güzelliğini yaşayan bireylerin hayata daha geniş ufuktan ve derya gönüllü olarak bakabilmesini, sevebilme başarısını göstererek ve severek güzelleştiren birey olma yolcuğundaki güzel serüveni ele alıyor. Mecnunu Leyla’nın aşkından alıp Mevla’nın aşkına sürükleyen bir sefer… Bir bedevi misali, fikrin serüvenlerinden sıyrılıp, kalbi güzelliklere, sevginin hudutlarına ulaşabilmenin önemine değiniyor… İnsan hayata geniş bir gönül, engin bir ufuktan bakarsa; değer katan, insana anlam kazandıran ve yaşamın güzelliklerini fark

eden bir bireye dönüşüyor. *** Hayatı güzelleştiren, değiştiren aşka dair birçok güzel metni bu kitapta bulacaksınız. “Yaşadığı dünyanın haritasındaki bütün tanımları, bütün çizimleri, bütün görünümleri sevgiliye göre düzenleyen âşık haritacıyı bilirsiniz. Hani haritasının çizerken onun doğduğu şehir, onun evine giden yol, onun gezindiği çimenlik, onun altında oturduğu ağaç, onun su içtiği ırmak, onun… diye diye tanımlamış bütün mekanları ve yönleri… Hakiki âşık imiş o. Çünkü gönülden bir ahdin sahibi olduğunuzda, ömür haritasının başka türlü çizilmesine imkân ve ihtimal yoktur. Hakiki aşk (hakikatli aşk), bir ahdin izini sürmekten başka bir şey değildir ve ömür haritasında bütün işaretler aşk ahdi üzerine olmadıkça kişi yaşadığını hissedemez.” Aşka dair kitabında da tıpkı bu haritacı gibi, her yönüyle aşkı ve aşığı işleyen bir seyahate çıkıyorsunuz… Keyifli Okumalar…

Geliştirilen yeni batarya çözümü, sadece saniyeler içinde şarj dolumunu mümkün kılıyor. Gittikçe mobil hayata daha fazla adapte olduğumuz bugünlerde hepimizin tek bir sorunu var: Şarjı dayanmayan telefon, tablet ve laptoplar... Ancak bu tablo yavaş yavaş değişiyor gibi. Zira Güney Kore’de bir grup bilim adamı, çok hızlı şarj olabilen bataryalar üzerinde çalışıyor ve test aşaması tamamlandığında sadece dakikalar içinde cihazlarımızı şarj edebileceğiz. Lityum-iyon pilleri baz alan çalışma, mobil cihazlardan öte elektrikli araçların da kaderini değiştirecek cinsten. Elektrikli araçlara olan rağbetin arttığı bugünlerde araçların şarj olma süreleri ortalama 2 saati buluyor. Yeni batarya tipi ise bu süreyi oldukça kısaltacak.

MSN Messenger Martta tarihe karışıyor Microsoft, Windows Live Messenger’ı kapatarak internetten hem görüntülü konuşma hem de mesajlaşma imkânı sağlayan Skype programına ağırlık verecek. Kullanıcılar ya hesaplarını Skype’a geçirecekler ya da rakip firmaların yazılımlarını kullanacaklar. Microsoft geçiş sürecini kolaylaştırmak için Windows Live Messenger kullanıcılarına hesaplarını Skype’a geçirmeye yarayan bir yazılım sunuyor. Ayrıca Skype’a doğrudan Windows Live Messenger hesabıyla da bağlanılabiliyor. Ancak Skype’da bazı güvenlik sorunları bulunuyor. Skype’yi başkasının bilgisayarında ya da internet kafe gibi ortamlarda kullanıyorsanız, verilerin sızması gündeme gelebilir. Geçmiş iletişim bilgileri, sizin makineniz ve bulutun dışında üçüncü bir sisteme transfer edilebilir. Skype kullanmayı sonlandırdığınızda, bu gizli yerde saklanan bilgiler silinmiyor ve sonra da, nereye bakacağını bilen

PS3 fiyatları düşüyor Sony’nin 20 Şubat tarihinde gerçekleştireceği etkinlikte şirketin yeni konsolu PlayStation 4’ü tanıtması beklenirken, diğer yandan bu beklenti PlayStation 3 fiyatlarına da yansıyacak gibi görünüyor.400 dolara satışa sunulması beklenen PlayStation 4’ün aksine Sony’ye yakın kaynaklar, PlayStation 3’ün yeni fiyat etiketiyle birlikte 100 dolara kadar düşmesi ihtimali üzerinde duruluyor. Henüz fiyatlarda bir kıpırdanma göze çarpmazken, PS4’ün tanıtılmasıyla ortaya atılan söz konusu iddiaların gerçekliği de ortaya çıkmış olacak.

kişiler, gönderdiğiniz mesajları ya da kiminle konuştuğunuz gibi bilgileri inceleyebiliyor. Eğer kendi sisteminiz dışında başka bilgisayarlarda Skype kullanıyorsanız, Skype’ı kapatmadan önce geçmiş bilgilerinizi ve içerik detaylarınızı silebilirsiniz.

Pendik Gündemi Gazetesi - Gençlik Eki - Sayı:2  
Pendik Gündemi Gazetesi - Gençlik Eki - Sayı:2  

Pendik Gündemi Gazetesi Gençlik Eki Sayı:2 15 Şubat 2013

Advertisement