Page 1

Karel Abraham


Úvod Ahoj holky a kluci! Říkáte si, kdo je to na naší obálce školního časopisu? Rozhodl jsem se, že občas svůj kabát zapůjčím. Tentokrát jsem využil možnosti seznámit vás s mladým brněnským studentem. Byl to jistě velmi pilný žák jak na základní, tak i na střední škole a protože tu máme čtvrtletí, hledal jsem inspiraci pro ty, kterým se do učení ještě moc nechce. Při myšlence napsat o něm pár článků, mě také napadlo, že bych ho mohl pozvat k nám do školy, aby vám vyprávěl, jak správně přistupovat ke studiu, jakou cestu zvolit, když je toho učiva na vás moc, jak se naučit spolupracovat s učiteli i mezi sebou, jak ...... A dost! Je mi jasné, že kdyby vám přišel ještě někdo další vykládat o tom, že se máte učit a ještě učit a hlavně učit, tak že skončím v kontejneru využitého ke sběru papíru. Myšlenka sice pěkná, ale vás jistě zajímají věci, které se dějí mimo školu. Každý z nás má nějaký svůj koníček, zábavu, prostě něco, čím vyplní svůj volný čas. Najdou se mezi námi jistě tací, kteří mají rádi rychlé motorky a pro ty a nejen ty, jsem se rozhodl, že využiji svých dobrých kontaktů a pozvu nám všem do školy momentálně nejznámějšího Čecha právě z této oblasti a to jednadvacetiletého motocyklového závodníka MotoGP Karla Abrahama. Protože všichni neví, o kom je řeč, tak právě toto speciální číslo má za úkol vás aspoň krátce s tímto jménem seznámit. Pokud budete pozorně číst, dozvíte se spoustu zajímavých věcí, abyste po té, co za námi Abaja (přezdívka Karla Abrahama) přijede, věděli, na co dalšího se ho chcete zeptat, o čem vy sami chcete, aby vám vyprávěl. Já si totiž myslím, že jezdit po světě, účastnit se MotoGP, tzn. závodit na mistrovství světa vedle tak slavných jezdců ve svých jednadvacetiletech, stíhat učení a ještě k tomu další svoje záliby, tak to je makačka i na mě a určitě mě zajímá, jaký na to Karel má recept. Zřejmě si ale jen jednoduše vybral to, co ho baví. A to mu závidím! Informace o tom, kdy se za námi v nejbližší době podívá, sledujte na nástěnném panelu u hlavního schodiště, kde se dozvíte základní informace o osobě Karla Abrahama. Vaše šéfredaktorky


Informace Kdo je Karel Abraham? jmení: Jméno a pří ham

Karel Abra

Narozen:

Krycí jméno:

2. ledna 199

0 v Brně (21 let)

Abaja

Bydliště: Rod

Brno - Bystrc

in n ý

svo

bod

Výška:

Povolání:

stav :

student

Barva vlasů:

170 cm

Hobby:

Barva očí:

počítače

zelená

Sportovní idol: Valentino Ross

i

tmavě hnědá

Oblíbený spo

Národn

Zdroj inform

ací o podezře lém:

rt:

motorky a jin ak všechny ex trémní sporty (potáp ění, parašutism us, ale i kolo nebo b rusle)

ost:

česká

www.karela

braham.com Kateřina Štefková (8.A)


Anketa Slyšeli jste někdy jméno Karel Abraham? To byla první otázka, která nás napadla, když nám paní učitelka zadala, abychom udělaly malý průzkum na naší škole a zjistily tak, jestli ostatní spolužáci ví, o koho se jedná. Představte si, že by k nám přijel do školy, vy jste si šli poslechnout zajímavosti od tohoto mladého studenta a nevěděli jste, čeho se vlastně ty zajímavosti z jeho života budou týkat? Byli byste v rozpacích nejen vy ale hlavně i náš host. Rozhodly jsme se udělat anketu, jestli děti z naší školy ví, kdo je tedy vůbec Karel Abraham. Vybraly jsme si pár zástupců z řad kluků i holek z každého ročníku a koukněte se, jak to dopadlo.

1.otázka: „Slyšeli jste někdy o Karlu Abrahamovi?“

3.A

4.B 5.A

Ano, s taťkou si sním o něm někdy povídáme.

3.B

Vím kdo to je, ale nějak moc ho neznám.

4.A

Znám ho, ale nějak se o něho nezajímám.

Znám ho velice dobře a mám ho jako závodníka velice rád. Myslím že asi vím kdo to je, ale skoro vůbec ho neznám. 5.B

Ano, znám ho dobře.

6. tř. Ano, znám ho a čučím na každý jeho závod. 7.A

Ne, vůbec nevím kdo to je.

7.B

Ne, vůbec nevím kdo to je.

8.A

Ne, vůbec nevím kdo to je.

8.B

Ne, vůbec nevím kdo to je.

9.A 9.B

Znám ho, kdo by taky ne. Ne, vůbec nevím kdo to je.


Úvod 2.otázka: „Jestli Ano v jaké souvislosti?“

3.A

Myslím, že jezdí na motorkách.

3.B

Myslím, že jezdí na motorkách. 4.A

Jezdec na motorce.

4.B 5.A

Jezdí MotoGP.

Myslím že jezdí na motorkách. 5.B

Jezdec na motorce.

6. tř. Jezdí na motorce MotoGP. 9.A

To je ten suprovej zpěvák.

3.otázka: „Chcete aby přijel Karel Abraham do školy?“ 3.A

Jasně bude to super. 3.B

4.A

Jasně, už teď se těším. 4.B

5.A

Jo určitě.

Ano, myslím že to bude super. 5.B

6.

Určitě.

Jasně, a hned.

Jo chci se sním potkat na živo.

7.A, 7.B, 8.A, 8.B, 9.B 9.A

Jasně, aspoň se dozvím, o koho jde. Jasně, těším se.

Pokračování na další straně...


Anketa / Informace … pokračování z předchozí strany Dle našeho průzkumu většina z vás ví o koho jde a po přečtení našeho čísla už to určitě budete vědět i vy, kteří se o motocyklové závodění a další dění kolem moc nezajímáte. Určitě se ale všichni shodneme na tom, že návštěva v dnešní době již už takové osobnosti bude pro naši školu velké zpestření. Adriana Latochová, Karolína Kašpárková (6.tř)

Www.karelabraham.com Co by to byl Karel Abraham za známou osobnost bez vlastních internetových stránek! A co všechno na nich najdete? V krátkém výčtu vás s tím seznámím. Nejdete zde kalendář s tím, jaký závod kdy pojede nebo aktuální výsledky předchozích závodů. Dále je zde spousta informací o MotoGP, galerie s jeho fotkami, Karlův osobní profil, informace o jeho motorce a také informace o týmu mechaniků. S čímž máte možnost seznámit se i v našem časopise (str.11). Nalevo v liště najdete odkaz k různým informacím např. na fanshop, kde si můžete koupit různé věci ohledně fandění a s tím související odkaz na fan klub web, kde se můžete zaregistrovat jako fanoušek Karla Abraháma. Dále zde je odkaz který se jmenuje ke stažení, tam ale zatím nic nenajdete :(. Poslední odkaz se týká sponzorů, kteří jsou zde podrobně vypsáni. A ještě jedna velmi důležitá věc, celou tuto stránku si můžete dát v angličtině :-D. Aneta Gajdošíková (9.A)

Internetový fanklub Karla Abrahama Fanklub je takový internetový spolek Karlových fanoušků. Najdete ho na adrese www.abaja.cz . Zaujmout vás může spousta rubrik a také internetový obchod, kde je plno zajímavých věcí užitečných hlavně pro fandění. Můžete si online zakoupit například mikinu, šálu, vlajku a jiné věcičky. Koukněte se na jeho fanklubové stránky, uvidíte, že je tam toho mnohem více a pokud se někdo z vás bude chtít stát členem tohoto fanklubu, najde zde i postup, jak za nějaký ten peníz s řadou výhod může učinit. Fanklubané mají vždy nějakou malou slevu na věci z obchůdku.


Informace Kromě jiného se tam můžete také dozvědět, kdy a kde jel závody v minulosti, jak dopadla poslední kola MotoGP, kdy a kde ho čekají další závody, prohlédnout si fotogalerii a mnoho dalších zajímavostí. Nás nejvíce zaujal fakt, že Abaja má i svoji hymnu, je jí písnička od Kylie Minogue „Can´t Get You Out Of My Head.“ Adriana Latochová, Karolína Kašpárková (6.tř.) a Moravánek

Sportovní kariéra Karla Abrahama 1995 - 2001 sjezdové lyžování závodně 2001 - 14.místo Evropský pohár minibike 40, kategorie Junior B - 4. místo Přebor ČR minibike 40, kategorie Junior B 2002 - 2.místo - Přebor ČR minibike 40 kategorie junior B - 8. místo Evropský pohár minibike 40, kategorie Junior B 2003 - 3.místo - MEZ M ČR kategorie 125 ccm Junior - 10.místo - Alpe Adria Cup kategorie 125 ccm GP - udělení ceny AČR "Talent roku 2003" 2004 - 6.místo MČR 125 ccm - 3.místo MČR 125 ccm Junior - 27.místo ME 125 ccm - 26.místo DM 125 ccm 2005 - Mistrovství světa silničních motocyklů 125 ccm (Aprilia) – 0 bodů 2006 - 24. místo - Mistrovství světa silničních motocyklů 125 ccm (Aprilia) – 8 bodů 2007 - 16. místo - Mistrovství světa silničních motocyklů 250 ccm (Aprilia) – 31 bodů 2008 - 16. místo - Mistrovství světa silničních motocyklů 250 ccm (Aprilia) – 40 bodů 2009 - 14. místo - Mistrovství světa silničních motocyklů 250 ccm (Aprilia) – 74 bodů 2010 - 10. místo - Mistrovství světa silničních motocyklů Moto2 Kateřina Štefková (8.A)


Informace Od sjezdového lyžování k motocyklům Před svou úspěšnou motocyklovou kariérou se Karel Abrahám věnoval sportu, který je také nabitý adrenalinem a rychlostí – sjezdovému lyžování. Možná byste si řekli, že jde o dva úplně odlišné sporty, ale díky tomu, že měl vztah a cit k rychlosti, dokázal tyto vlastnosti zúročit a začal závodit na minibiku. Sjezdovému lyžování se věnoval od roku 1996 až 2001, tedy v době, kdy mu bylo šest až jedenáct let. Možná jsme přišli o olympionika na lyžích, ale každý motocyklový fanoušek je dnes jistě rád, že si Karel Abrahám vybral za svůj životní cíl být co nejúspěšnější v motocyklovém závodění. Přechod ze světa sjezdového lyžování do motocyklového byl pro Karla Abraháma v tak mladém věku jistě velmi tvrdý a těžký, ale doslova se učil s každým pádem. Tak jak je to se vším, na začátku byl některými kritizován a podceňován, ale v životě se nesmíte vzdávat, pokud něčemu věříte a jít za tím pevně, i když vás mnozí zrazují. Je třeba si to vyzkoušet a až poté dělat závěry, protože Karel Abrahám se stal prvním Čechem, který letos na jaře nastoupil v královské třídě MotoGP. . Pavlína Čtvrtníčková (8.A) a Moravánek

Mistrovství světa silničních motocyklů 2011 Všichni, co se zajímají o závody královské kubatury MotoGP jistě ví, že v letošní sezóně stojí na startu pouhých 17 jezdců. Tak už jen proto můžeme být hrdí, že je mezi nimi i tak mladý motorkář Karel Abraham. Pro sezónu 2011 přestoupil Karel do nejvyšší kubatury MotoGP, kde v týmu Cardion AB Motoracing sedlá speciál Ducati Desmosedici GP11, motorku o které si můžete přečíst na straně 9.

První závod MotoGP na okruhu Losail v Kataru 20. 3. 2011 Na Katarském okruhu Losail vyjel Karel Abraham první 3 historické body v nejprestižnější kategorii MotoGP nejen pro sebe, tým Cardio AB Motoracing, svoje fanoušky, ale i pro ČR. Abaja odstartoval do závodu z 15. místa. Start se však mnohem lépe povedl jeho protivníkovi na 16. místě, proto Karel najížděl do první zatáčky jako 16-tý, ale postupně zrychloval. Nakonec byl odmávnut sice jako poslední klasifikovaný Informace ze serverů: jezdec na 13. pozici, ale ztrácel pouhopouhé 3 vteřiny na svého kolegu na Ducati a byl abaja.cz & motorkari.cz jen 10 vteřin za mistrem světa MotoGP 2006 Nicky Haydenem.


Informace Zajímalo nás, jak okomentoval svůj premiérový závod v MotoGP nejmladší jezdec startovního pole královské kubatury: „Mrzí mě, že Toni Elias a Loris Capirossi závod nedokončili. Jsou to soupeři, se kterými jsem chtěl bojovat. Ve druhém kole jsem ale měl problémy s nefunkční brzdou. Kvůli tomu jsem vyjel z trati a jen těsně se tak vyhnul kačírku. Ztratil jsem tak kontakt se skupinou jezdců přede mnou a už se mi ji bohužel nepodařilo dojet. Fyzická kondice je docela v pohodě, ale musím zapracovat na rukou, v závěru už mi trochu docházela síla.“ Moravánek

Velká cena Španělska (3. 4. 2011) Na okruhu v Jerezu se jezdí MotoGP již od roku 1987. Jerez se nachází na jihu Španělska a závodníci tuto trať mohou testovat po celý rok díky přiznivým klimatickým podmínkám. Karel Abrahám před závodem o této trati řekl: „Trať v Jerezu je technická a velice náročná, ale líbí se mi.“ Závod měl celkem 27 kol a Karel se od začátku pohyboval na konci sedmnáctičleného startovního pole, ale během třinácti kol předjel deset jezdců a ocitl se na sedmém místě. Na začátku devatenáctého kola Karel upadl na deštěm poznamenané voPavlína Čtvrtníčková (8.A) a Moravánek


Informace Mistrovství světa silničních motocyklů – Grand Prix Brno Zaujalo vás aspoň trochu naše speciální číslo, jste fanoušci rychlých motocyklů, máte rádi adrenalin? I když sami ještě žádný takový rychlý stroj nevlastníte a někteří z vás ještě nikdy na motorce neseděli, ale i přesto máte chuť zažít jaké to je na vlastní oči vidět jezdce, zažít tu atmosféru, máte možnost. Závody Grand Prix se jedou i u nás v ČR a to dokonce nedaleko – v Brně na Masarykově okruhu a kdy? O letních prázdninách 14. srpna 2011. Už vítě, co si přát za vysvědčení? :-)

Délka: 5 403,19 m Šířka: 15 m Zatáčky: 14 (6 levých, 8 pravých) Poloměr zatáček: minimální 50 m maximální 300 m Přímé úseky: 13 minimální délka: 35,00m maximální délka: 636,56m Stoupání: maximální 7,5%, na délce 917,00m Klesání: maximální 5%, na délce 410,00m Výškový rozdíl: 73,75 m Nadmořská výška: 450 m

Moravánek


Informace Tým mechaniků KARLA ABRAHAMA Najdou se mezi námi i tací, kteří si myslí, že jezdec po závodu zaparkuje svoji motorku do garáže, sem tam se mrkne, jestli mu při závodění či u pádu neupadl nějaký ten díl stroje a když má jít další týden zase závodit, tak že ji jen nastartuje a frčí na trať? Myslím si, že nikdo z nás určitě není tak naivní, ale zjistila jsem, že taková motorka, která by měla vyhrávat mistrovství světa, je občas více opečovávaná celou řadou lidí, kteří tvoří dohromady jeden tým, než čerstvě narozené miminko. Tým mechaniků má na starosti například: 

optimální nastavení motorky dle dat z testování

elektroniku na motorce

data z motocyklu (rychlost, účinnost brzd, pružení, řazení, či pozici na trati)

logistika náhradních dílů na motocykl

nastavení motorky

plnění motoru, přívod paliva, vstřikování a elektroniku motoru

kontrolu převodovky

kontrolu zadního a předního kola

Že vám z tohoto krátkého výčtu není něco jasné? Asi to nebude všechno tak jednoduché, jak se na pohled může zdát! Málokdo z nás by si myslel, že např. přední či zadní část motocyklu mají na starosti dva různí lidé, nebo že jiný zase kontroluje životnost dílů a stará se o jejich obstarání a výměnu. Mě asi nejvíce zaujala funkce mechanika, který má na starosti elektroniku na motorce a stahuje z ní veškerá data. Tým Karla Abraháma se skládá z mechaniků různých národností najdeme zde zástupce hlavně z Itálie, jednoho Francouze a také dva Čechy – Martina Havlíčka, který kontroluje převodovku, spojku a stará se o přední část motocyklu a s Karlem spolupracuje už od dob, kdy jezdil na minibiku, tedy asi 10 let. Druhý Čech – Martin Nesvadba – má na starosti rám a zadní část motocyklu, musí ho umět dát do špičkového stavu po pádu jezdce.

Kateřina Štefková (8.A)


Informace Motocykl Ducati desmosedici GP11 Již jsme se v předchozích článcích a výčtech dosavadní Abajovi kariéry dozvěděli, že právě probíhají závody MotoGP a proti Karlovi zde stojí jména jako Valentino Rossi, Jorge Lorenzo nebo Casey Stoner. Abaja má nový motocykl Ducati GP11 a je stále ve svém dosavadním týmu Cardion ab Motoracing. Jel s ní v premiérovém závodě před pár dny MotoGP a umístil se na 13. místě do tabulky mistrovství. Ke své motorce brněnský student podotknul: „Motorka je mnohem náročnější na ovládání a na fyzickou kondici – především ruce.“

Ducati desmosedici GP11 Motocykl vyrobený v továrně Borgo Panigale v Bologni má karbonový rám a název je odvozený od netypického ventilového rozvodu motoru, takzvaného desmodromického (ventily jsou nejen otevírány, ale i zavírány vačkovou hřídelí). Sedici je pak jednoduše v italštině "šestnáct" a označuje počet ventilů v motoru.

Ducati Desmosedici GP11

FTR Moto2

Hmotnost (suchá)

150 kg

135 kg

Maximální rychlost

340 km/h

asi 250 km/h

Zrychlení 0-100 km/

2,7 sekundy

2,9 sekundy

Motor Objem nádrže

čtyřválec 800 ccm, výkon 240 čtyřválec Honda, výkon 130 21 litrů

21 litrů Hana Trávníčková (5.A)


Informace Na čem vlastně Karel ještě jezdí? No jasně, že především na motorkách, ale každý ví, že motorek je hodně druhů. Tak vám sem píšu, které vlastní, ale nejsou to jen motorky:

Yamaha 80 cross

skůtr Honda X8RX

minibike Blata elite

 

motokoloběžka Blata

Kromě motorek Abaju ještě baví další sporty, hlavně ty extrémní, např. potápění, parašutismus, co taky jiného, když jezdí na tak rychlých strojích, i když motokoloběžka a rychlý stroj? :-) Abychom to ale nepřeháněli, Karel má rád i klidnou jízdu na kole či kolečkových bruslích. Jde vidět, že je to velký sportovec s nějakou tou fyzičkou, co kluci? ;-) Katka Sekaninová (8.B)

GRAND PRIX 2011 aneb Nalaďte vaše televizní obrazovky a fanděte Karlovi… 20. 3. Katar (Losail)

17. 7. Německo (Sachsenring)

3. 4. Španělsko (Jerez)

24. 7. USA (Laguna Seca)

24. 4. Japonsko (Motegi) ZRUŠENO!

14. 8. Česká republika (Brno)

1.5. Portugalsko (Estoril)

28. 8. Indianapolis (Indianapolis)

15. 5. Francie (Le Mans)

4. 9. San Marino (Misano)

5. 6. Katalánsko (Katalánsko)

18. 9. Aragonsko (Motorland)

12. 6. Británie (Silverstone)

16. 10. Austrálie (Phillip Island)

25. 6. Nizozemsko (Assen)

23. 10. Malajsie (Sepang)

3. 7. Itálie (Mugello)

6. 11. Valencie (Valencie) Katka Sekaninová (8.B)


Informace Tipy na otázky Naše redaktorky si řekly, že když už tu bude taková sportovní osobnost, na co se takového mladého mortákře zeptat? Nepřijel za námi přeci jen kvůli tomu, abychom si ho prohlédli jako nějakou vzácnou archeologickou památku, ale abychom se o něm i něco dozvěděli, když už ho v televizi sledujeme, jak projíždí jednu motorkářskou dráhu za druhou. A co je napadlo po pročtení našeho časopisu? 1.

V jakém věku jste se začal věnovat sjezdovému lyžování?

2.

Bavilo vás sjezdové lyžování?

3.

Jaký byl přestup od sjezdového lyžování k motorkářské kariéře?

4.

Kdy jste se poprvé setkal s motorkou a v jakém věku jste se na ní poprvé svezl?

5.

Kam jste chodil na ZŠ a SŠ?

6.

Jakou jste měl pozici ve škole? Byl jste hodně oblíbený?

7.

Momentálně studujete na VŠ, jaký obor a je těžké zkloubit studium a závodění?

8.

Pocházíte z Brna, máte nějaké oblíbené místo v jeho okolí?

9.

Kterou trať máte nejraději a která se vám zatím jela nejlépe?

10.

Hodně díky závodům cestujete, která zem se vám líbí nejvíce?

11.

Jak se cítíte před startem? Bojíte se a jestli ano, tak jak svůj strach překonáváte?

12.

Podporují vás v motorkářském sportu rodiče?

13.

Změnila se vaše osobnost po úspěších v MotoGP nebo jste zůstal nohama pořád pevně na zemi?

14.

Bylo těžké dostat se až na mistrovství světa?

15.

Máte nějaké životní motto, podle kterého se řídíte?

Co říkáte na tipy našich redaktorek? Je jistě ještě plno otázek, na které byste chtěli znát odpovědi? Tak neváhejte a zeptejte se samotného Karla Abrahama. Kateřina Špaková & Kateřina Štefková (8.A)


Obsah Úvod

2

Kdo je Karel Abraham?

3

Slyšeli jste někdy jméno Karel Abraham?

4

Www.karelabraham.com

6

Internetový fanclub Karla Abrahama

6

Sportovní kariéra Karla Abrahama

7

Od sjezdového lyžování k motocyklům

8

Mistrovství světa silničních motocyklů 2011

8

První závod MotoGP na okruhu Losail v Kataru 20. 3. 2011

8

Velká cena Španělska (3. 4. 2011)

9

Mistrovství světa silničních motocyklů – Grand Prix Brno

10

Tým mechaniků KARLA ABRAHAMA

11

Motocykl Ducati desmosedici GP11

12

Na čem vlastně Karel ještě jezdí?

13

GRAND PRIX 2011

13

Tipy na otázky

14


© www.moravanek.ic.cz

Texty neprošly jazykovou úpravou.

Tak co jste říkali na speciální číslo Moravánku? Líbilo se Vám?

Kateřina Štefková Kateřina Špaková Kateřina Sekaninová Adriana Latochová Karolína Kašpárková Aneta Gajdošíková Pavlína Čtvrtníčková Hana Trávníčková Sára Baráková

Edit by Ondřej Pech

11_  
11_  
Advertisement