Page 1

Znajomi w internecie

ZNAJOMI

W INTERNECIE

Nie masz z kim pogadac, w domu jakos pusto? Z internetem nigdy wiecej nie bedzie ci smutno!


dr Łukasz Srokowski Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu

Marek Guzowski, inQuest

Koncepcja serii: Krzysztof Głomb, Artur Krawczyk, Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” Projekt graficzny: Małgorzata Skuza

Publikacja powstała w ramach projektu POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS i stanowi materiał metodyczny opracowany dla latarników Polski Cyfrowej

Wydawca: SMWI. Wydawnictwo powstało w 2013 roku

www.latarnicy.pl pcrs@mwi.pl

Licencja Creative Commons Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska


Znajomi w internecie

Ten scenariusz pokazuje, jak poprowadzić zajęcia, które nauczą osoby 50+: 1 2 3 4

Nawiązać nowe znajomości. Poznać osoby dzielące te same pasje. Znaleźć nowe kontakty zawodowe. Używać bezpiecznie swoich danych osobowych w internecie.

W

ielu osobom z pokolenia 50+ doskwiera samotność. Nawet gdy mają ochotę wyjść z domu i z kimś podyskutować, to często brakuje im siły, odwagi albo pomysłu, jak nawiązać nowe znajomości. Internet jest dla nich idealnym rozwiązaniem.

Serwisy społecznościowe umożliwiają stały kontakt z najbliższymi oraz pozwalają na bieżąco śledzić ważne wydarzenia. Dzięki internetowi seniorzy będą mogli odszukać znajomych z dawnych lat oraz znaleźć ludzi, którzy dzielą te same pasje. I to nie pojedyncze osoby, ale całe grupy o podobnych zainteresowaniach! Na czacie zawsze znajdą kogoś, kto z chęcią porozmawia. Może tylko raz, a może będzie z tego przyjaźń na całe życie. Dzięki serwisom randkowym, być może, któryś z twoich podopiecznych znajdzie swoją drugą połówkę, a ty zostaniesz zaproszony na ślub? Zaproś uczestników do wspólnego poszukania nowych znajomości w internecie.

3


Znajomi w internecie

OPOWIEŚĆ NA DOBRY POCZĄTEK Ewa od 15 lat jest na emeryturze. Jej mąż zmarł, a jedyny syn wyjechał za granicę i z powodu obowiązków w pracy nie odwiedza jej często. Przez długi czas jej jedyną rozrywką było wpatrywanie się w ekran telewizora. Wszystko się zmieniło, gdy od syna pod choinkę dostała laptopa. Zaczęło się od pogaduch z nim przez Skype’a, a potem Ewa odkryła nk.pl i odnalazła swoich znajomych z liceum i ze studiów. Została nawet organizatorką zjazdu absolwentów! Ze szkolnymi koleżankami i kolegami utrzymuje stały kontakt – piszą do siebie e-maile i czatują na Facebook.com. Często odwiedzają siebie nawzajem. Niektórzy piszą również tradycyjne listy. Kto by pomyślał, że szkolne przyjaźnie przetrwają tyle lat? Wielką pasją Ewy jest hodowla kwiatów. Pewnego razu szukała informacji o jakiejś rzadkiej roślinie i wpadła na pomysł, by spróbować poszukać także w internecie. Nie pomyliła się. Znalazła forum, na którym setki użytkowników opisywało swoje hodowle, sposoby radzenia sobie z problemami, ciekawe gatunki kwiatów. Od tamtej pory jest bardzo aktywną członkinią tej społeczności i dowiedziała się mnóstwa przydatnych rzeczy. Sama też pomogła wielu osobom. Od jednej pani dostała nawet kartę z podziękowaniami! W jej życiu nadal jednak czegoś brakowało. Mimo stałego kontaktu ze znajomymi przez internet wciąż była sama. W domu nie miała się do kogo odezwać, nikt jej nie pomagał w codziennych obowiązkach i postanowiła przełamać nieśmiałość i spróbować od nowa. Po wielu wiadomościach wymienionych na portalu randkowym spotkała mężczyznę, który także został na świecie sam. Życie odzyskało dawny blask. Umówiła się na spotkanie z Tadeuszem.

O ZAJĘCIAch Zajęcia przeznaczone są dla osób, które: Wzięły już udział w pierwszych zajęciach z posługiwania się komputerem i potrafią obsługiwać wyszukiwarkę internetową. Posiadają swoje konto e-mail. UWAGA! Ten scenariusz jest rozwinięciem scenariusza pt. „W kontakcie z najbliższymi” i sugerujemy te zajęcia przeprowadzić po tych dotyczących komunikatorów.

Po zakończeniu zajęć uczestnicy powinni wiedzieć, jak: W pełni swobodnie korzystać z portali społecznościowych Facebook i nk.pl. Rozmawiać na czatach internetowych. Korzystać z forów internetowych. Korzystać z portali randkowych.

4


Znajomi w internecie

Korzystać z portalu GoldenLine.pl. Chronić swoje dane osobowe i nie narazić się na niepotrzebne niebezpieczeństwa.

Do czego przydadzą się umiejętności zdobyte na tych zajęciach? Do nawiązywania i utrzymywania nowych kontaktów. Do rozwijania swoich pasji. Do podtrzymywania aktywności zawodowej.

Materiały i sprzęt potrzebne podczas zajęć: Dowolne urządzenie z dostępem do internetu (najwygodniej, gdy będzie to komputer lub laptop), które obsługuje technologię Flash (http://get.adobe.com/pl/flashplayer/) oraz Java (http://www.java.com). Zainstaluj podane dodatki przed zajęciami. Urządzenia mobilne (tablet lub smartfon) z dostępem do internetu z zainstalowaną aplikacją Facebook.com i nk.pl.

PrzeD zajęciami Żeby poprowadzić zajęcia bazujące na tym scenariuszu, zachęcamy do zapoznania się bliżej z wymienionymi stronami internetowymi oraz narzędziami:

Poznaj serwisy nk.pl oraz Facebook.com (więcej o nich w scenariuszu pt. „Skype, Viber i inne komunikatory”. Zapoznaj się z obsługą najpopularniejszych forów internetowych – różnią się tylko nieznacznie, więc szybko powinieneś odnaleźć się w nowym środowisku. Dowiedz się, jak założyć konto, szukać interesujących tematów, rozpocząć nowy temat oraz odpowiadać w ramach danego tematu. Podczas zajęć możesz wykorzystać np.: http://forum.purepc.pl/ – forum o sprzęcie komputerowym http://wizaz.pl/forum/ – forum dla kobiet http://mforum.pl/ – forum na każdy temat http://www.filmweb.pl/forum – forum filmowe http://forum.muzyka.pl/ – forum w całości poświęcone muzyce http://www.forumksiazki.pl/ – forum dla każdego miłośnika słowa pisanego. Będziemy posługiwać się http://czat.wp.pl/ jako jednym z najpopularniejszych czatów w Polsce. Możesz oczywiście wykorzystać również inny popularny serwis, np. http://czateria.interia.pl/ lub http:// czat.onet.pl/. Serwisy te są bardzo mocno rozbudowane i oferują pełen wachlarz opcji i warto je znać. 5


Znajomi w internecie

Możesz być przygotowany na omówienie portali randkowych jako ciekawostki. Miej na uwadze, że poszukiwanie partnera to bardzo prywatna sfera życia, dlatego potraktuj ten temat jako dodatek, a nie główny temat zajęć. Przykłady polskich serwisów randkowych: http://sympatia.onet.pl/ http://www.edarling.pl/ http://www.mydwoje.pl/

O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH W INTERNECIE Ważne, abyś zwrócił uczestnikom uwagę na niebezpieczeństwa, które czyhają na nieuważnych. Przekaż poniższe zasady w trakcie zajęć i upewnij się, że wszyscy rozumieją, jakie są konsekwencje ich lekceważenia: Dopóki nie jesteś naprawdę pewien, że dana osoba jest godna zaufania, nie podawaj jej swoich danych adresowych. Nie podawaj nikomu danych swoich elektronicznych skrzynek pocztowych. Nawet administratorzy serwisów nigdy o to nie proszą. 6


Znajomi w internecie

Nigdy nie podawaj danych swojej karty płatniczej w rozmowie. Uważaj, z kim i gdzie umawiasz się na spotkanie. Na początku rób to w miejscach publicznych. Bardzo dobrze się zastanów, zanim zaprosisz kogoś do domu lub dasz się komuś zaprosić. Nie zamieszczaj zdjęć swojego domu z widocznym adresem, nie dziel się też informacjami typu: „Wyjeżdżamy na urlop, szkoda zostawiać mieszkanie puste, ale niedługo wrócimy!”. Facebook.com ma rozbudowaną funkcję kontroli prywatności i możesz ograniczyć dostęp innych użytkowników do treści na twoim profilu. Klikając małą kłódkę na górnej niebieskiej belce, możesz przejść do edycji ustawień, by określić, kto i co może robić na twoim profilu. Przejrzyj te opcje i skonfiguruj swoje konto. Domyślnie każdy może oglądać większość treści i warto zaproponować zmianę na „Tylko dla znajomych” albo „Znajomi znajomych”. Na portalu Facebook.com nie powinno się również umieszczać informacji o miejscu zamieszkania, podawać numerów telefonu oraz udostępniać publicznie adresu e-mail. Na stronie http://ochronatozsamosci.pl/ znajdziesz więcej o bezpieczeństwie, nie tylko w sieci. To najważniejsze zasady rekomendowane na stronie: Nie zapisuj plików internetowych przesyłanych przez osoby, których nie znasz, nie klikaj na hiperłącza (linki) od ludzi, których nie znasz. Do minimum ogranicz informacje, które umieszczasz w sieci. Używaj aktualizowanych programów antywirusowych, programów antyspyware i oprogramowania typu „zapora ogniowa” na swoim komputerze, by się chronić przed oszustwami internetowymi. Zanim pozbędziesz się starego komputera, usuń swoje dane osobiste z dysku twardego za pomocą oprogramowania do niszczenia plików elektronicznych. Usuwaj wszelkie podejrzane wiadomości e-mail. Nie odpowiadaj na nie. Niektórzy oszuści wykorzystują rejestry, wzorniki i szablony bankowe w celu upodobnienia wiadomości e-mailowej do zapytań wysyłanych przez banki. Gdy otrzymasz tego rodzaju wiadomość, poinformuj swój bank. Używaj bezpiecznej, aktualnej wersji przeglądarki internetowej, która koduje i szyfruje informacje dotyczące zakupu, które przesyłasz przez internet (na pasku adresowym pojawi się wtedy kłódka, taka sama jak wtedy, gdy wchodzisz na stronę internetowego banku). Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w sieci możesz znaleźć w scenariuszu o bezpieczeństwie w sieci („Bezpieczeństwo w internecie”).

7


Znajomi w internecie

PODCZAS zajęĆ Opisany poniżej program może być realizowany w dowolnym czasie, zależnie od możliwości zaawansowania grupy. Jeżeli uczestnicy dysponują urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfon czy tablet, to zajęcia możesz poprowadzić także poza salą.

Ustalenie potrzeb i oczekiwań Rozpocznij od zapytania, jakiego rodzaju kontaktu z innymi osobami uczestnicy zajęć poszukują. Rekomendujemy dużą delikatność, bo zagadnienia w tym scenariuszu mogą ingerować w sferę prywatną i uczestnicy niekoniecznie muszą chcieć się dzielić swoimi problemami z tobą czy innymi osobami. Przykładowe pytania: W jaki sposób nawiązujecie nowe znajomości i w jaki sposób je podtrzymujecie? Co musielibyście zrobić, żeby odświeżyć znajomości klasowe czy studenckie bez korzystania z internetu? Co najbardziej utrudnia utrzymywanie znajomości? Czy nawiązując nowe znajomości, szukacie osób o podobnych zainteresowaniach lub podobnej przeszłości? O co chcielibyście zapytać swoich znajomych z dawnych lat? Czym chcielibyście się im pochwalić?

Wyszukiwanie znajomych przez Facebook.com i nk.pl Uczestnicy powinni mieć już założone konta i umieć wyszukiwać znajomych przez te portale, ale jeżeli tak nie jest, to zajrzyj do scenariusza pt. „Skype, Viber i inne komunikatory”. Znajdziesz tam wskazówki, jak krok po kroku przeprowadzić uczestników przez pierwsze spotkanie z portalami Facebook.com i nk.pl. Rozpocznij od sprawdzenia, czy wszyscy uczestnicy dodali siebie nawzajem do grona znajomych na nk.pl i/lub Facebook.com. Zaproś uczestników do odświeżania znajomości z dawnych lat. Idealnie do tego nadaje się portal nk.pl, który posiada mechanizmy do wyszukiwania „szkół i klas”. Facebook.com może stanowić jego uzupełnienie. Pozwól uczestnikom zalogować się na swoje konta w portalu nk.pl i wybrać zakładkę „Społeczności > Szkoły”. Będą tam mogli odnaleźć swoje stare szkoły i klasy z każdego szczebla edukacji oraz zapisać się do nich. Gdy nie odnajdą swoich klas albo w danej klasie nie znajdą swoich rówieśników, zachęć ich do odszukania dawnych kolegów czy koleżanek przez wpisanie w wyszukiwarkę portalu imion i nazwisk lub ksywek i przezwisk znajomych. Możesz również zachęcić uczestników do założenia klasy na portalu. Poproś wtedy, by przynieśli na kolejne spotkanie zdjęcia z dawnych lat, które zeskanujecie, lub zrobicie im zdjęcia aparatem cyfrowym i zamieścicie na stronie klasy. 8


Znajomi w internecie

Wyszukiwanie grup zainteresowań NK.PL Zachęć uczestników do kliknięcia „Społeczności > Grupy” lub „Społeczności > Fora”. W ten sposób będą mogli poszukać grup osób o podobnych zainteresowaniach. Pozwól uczestnikom na chwilę swobody i poproś ich, by spróbowali odnaleźć grupy/fora, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom. Zaproponuj, by poszukiwali w przykładowych obszarach: zainteresowania/hobby, zwierzęta domowe/pielęgnacja roślin, grupy wiekowe, status społeczny – babcia, dziadek, rodzice, bezrobotny etc., ulubione kino, aktor, program w telewizji.

Facebook.com Algorytm wyszukiwania pozwala tu sprawnie odnaleźć grupy miłośników np. jazzu lub profil celebryty. Na Facebooku trudniej niż na nk.pl szukać szkół, ale za to dysponuje on znacznie większą bazą grup i społeczności. Zaproponuj uczestnikom odnalezienie lokalnych społeczności albo stworzenie ich i zaproszenie znajomych do uczestnictwa w ich budowaniu. Zapytaj uczestników o ich wrażenia i pierwsze opinie. Co ich zaskoczyło? Co jest dla nich najciekawsze?

Fora internetowe Zapytaj uczestników: W jaki sposób mogą rozwijać swoje pasje na co dzień? Z kim dyskutują o swoich zainteresowaniach? Z kim wymieniają się doświadczeniami? Skąd czerpią nowe inspiracje do rozwijania obecnych lub nowych zainteresowań? 9


Znajomi w internecie

Prowadź dyskusję, możesz zapytać np. o przepis na konkretną, wyszukaną potrawę (pytanie dopasuj do zainteresowań grupy). Poproś uczestników o sugestie i porady, jak ją przyrządzić, na co zwrócić uwagę, gdzie szukać informacji. Wyjaśnij, że w ten właśnie sposób działa forum internetowe. Wpisz w wyszukiwarkę „forum – (i hobby, którego szukasz)”. Możesz wybrać pierwsze wskazane w wynikach i opisz uczestnikom, jak wygląda forum, z czego się składa, i wyjaśnij, na jakiej zasadzie działa. Możesz porównać je do wymiany dyskusji w świecie realnym – ktoś zadaje pytanie, a grupa odpowiada, dzieląc się doświadczeniami. Zwróć uwagę na kategorie na forach, osobne tematy do każdej dyskusji i posty w środku, które są subiektywnym zdaniem użytkowników. Przykłady forów hobbystycznych: http://forum.superakwarium.pl/ – forum akwarystyczne http://forumwedkarskie.pl/ – forum wędkarskie http://maranciaki.pl/forum/ – forum robótek ręcznych http://www.forumnordicwalking.pl/ – forum poświęcone nordic walkingowi http://www.szachowe.pl/ – forum szachowe http://foto.recenzja.pl/Forum.html – forum fotograficzne http://forumogrodnicze.info/ – forum ogrodnicze http://www.smaczny.pl/forum/ – forum kulinarne http://www.forum.modelarstwo.org.pl/ – forum modelarskie http://www.rysujemy.pun.pl/ – forum rysownicze Zapewne wielu uczestników realizuje już swoje pasje, np. należy do lokalnych kół łowieckich czy wędkarskich. Zaproponuj im wymianę doświadczeń i poznanie osób o tych samych zainteresowaniach w internecie. Wyszukajcie ich, posługując się wyszukiwarką internetową. Pozwól uczestnikom na samodzielne odszukanie i przeglądanie forów, które mogłyby ich zainteresować. Zachęć ich do aktywnego włączenia się do dyskusji na forach. Zapytaj, co według uczestników sprawia, że fora są czytelne. Czy zauważyli, że są zwykle uporządkowane według kategorii i tematów? Dzięki temu są przejrzyste. Porozmawiajcie o obowiązujących na forach zasadach. Zaproś uczestników do dyskusji o netykiecie. 10


Znajomi w internecie

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE NA FORACH Przed rozpoczęciem nowej dyskusji sprawdź, czy nikt nie zaczął tego wątku wcześniej, by nie mnożyć dyskusji na te same tematy. To pozwala utrzymać porządek na forum. Piszmy krótko i na temat. Pisanie nie na temat może nawet skutkować zablokowaniem uczestnictwa w życiu forum. Piszemy bez caps locka, gdyż uznawane jest to za krzyk oraz utrudnia odbiór komunikatu. Może się zdarzyć, że ktoś wtedy w ogóle zignoruje naszą wiadomość. Staramy się też pisać poprawnie i bez błędów. Nie spamuj – spam to coś, co zaśmieca, m.in. wysyłanie kilku postów o jednakowej treści z rzędu, wpisywanie w każdym temacie wypowiedzi np. z linkiem do naszej strony, dodawanie postów składających się z samych emotikonek czy z pojedynczymi słowami, a także wysyłanie tzw. łańcuszków szczęścia.

Zaznacz, że na forach zdecydowana większość osób nastawiona jest przyjaźnie, ale możemy natrafić na osoby nastawione nieprzychylnie. Uczestnicy nie powinni się zniechęcać, bo przecież kłótnie zdarzają się i w życiu codziennym. Jako zadanie domowe zaproponuj uczestnikom zaznajomienie się z regulaminem forum i najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ). Pozwól uczestnikom założyć konta na forum, które odpowiada ich zainteresowaniom. Po zalogowaniu poproś, by przejrzeli tematy i znaleźli taki, do którego chcą coś dodać. Zachęć, aby napisali post i go opublikowali. Zapytaj, na jaki temat się wypowiedzieli. Jeżeli twoje zainteresowania pokrywają się z zainteresowaniami kogoś z grupy i jesteś na tym forum, to sam możesz mu odpowiedzieć. Zapytaj uczestników, co sądzą o takiej formie dzielenia się i dyskutowania. Po krótkiej rozmowie zaproponuj, aby ponownie weszli na forum w miejsce, gdzie dodali swój post. Być może ktoś już im odpowiedział. Na zakończenie pokaż uczestnikom, w jaki sposób rozpocząć nową dyskusję. Możesz poprosić wszystkich, by rozpoczęli nowy wątek, albo wybrać jedną osobę, która założy temat wymyślony przez grupę (np. na forum odnośnie do sprzętu komputerowego – tani laptop dla seniora). Na koniec tej części zajęć zapytaj uczestników: Co sądzą o takiej formie wymiany doświadczeń? Co ich najbardziej zaskoczyło? Co może być w tym dla nich najbardziej wartościowego?

11


Znajomi w internecie

Czaty Zacznij od zapytania uczestników, kiedy zdarzyło im się ostatnio uciąć z kimś nieznajomym pogawędkę. W przychodni, w kolejce, w tramwaju, w pociągu? Jakie muszą zaistnieć warunki, żeby w ogóle doszło do takiej pogawędki? Trzeba być w jednym miejscu i czasie. Mieć jakiś wspólny temat, od którego się zaczyna – zdrowie, podróż, dzieci, wnuki etc. Druga osoba musi być chętna do rozmowy i również mieć czas. Zapytaj, dlaczego uczestnicy rozmawiają z nieznajomymi. Co im to daje? Na jakie tematy najczęściej rozmawiają? A na jakie by chcieli? Opowiedz uczestnikom o czacie. Użyj metafory pociągu, poczekalni, kolejki w sklepie i zademonstruj na jednym komputerze, jak czat działa. Wybierzcie razem chat room, w którym będziesz mógł chwilę porozmawiać. Zwróć uwagę, że w nawiasie przy nazwie czata podana jest liczba osób aktualnie przebywających na czacie. Zaproś uczestników do pracy indywidualnej. Poproś o wpisanie w pole adresu przeglądarki np. http://czat.wp.pl/. Pozwól każdemu samodzielnie wybrać pokój, w którym będzie mógł porozmawiać. Na początku uczestnicy mogą się tylko przyglądać toczącej się rozmowie. Jeżeli jednak chcą, to od razu mogą się też do niej włączyć. Pokaż, jak z listy wybrać partnera do rozmowy i jak rozpocząć rozmowę. Zasugeruj, że dobrym tematem na początek może być opisanie tego, co właśnie robią, czyli udział w zajęciach z latarnikiem. Pozwól im na chwilę rozmowy. Zapytaj o wrażenia i chęć kontynuowania rozmowy. Możesz zaproponować również odwiedzenie innego chat roomu albo znalezienie innych czatów za pomocą wyszukiwarki.

12


Znajomi w internecie

Poszerzanie kontaktów zawodowych Może się okazać, że grupa twoich podopiecznych jeszcze nie zakończyła kariery zawodowej. Może też ktoś na emeryturze chciałby podjąć jeszcze pracę, np. dorywczą. Dobrze w takim razie, by poznali serwis społecznościowy GoldenLine.pl. Zacznij od rozmowy: Jak uczestnicy wspominają swoją ostatnią pracę? Czy nadal są aktywni zawodowo, mają stałą pracę, prowadzą firmy? Ilu z nich jest już na emeryturze? W jaki sposób do tej pory wyszukiwali ofert pracy, nawiązywali nowe kontakty zawodowe? Czy chcieliby poznać ludzi o tym samym profilu zawodowym, wymienić doświadczenia, znaleźć nowego pracodawcę?

Opowiedz o GoldenLine.pl – jest to strona, na której tysiące ludzi z całej Polski wymienia się spostrzeżeniami, doświadczeniami i pomysłami zawodowymi, dyskutując na forach. Serwis ten oferuje również możliwości serwisów społecznościowych – tworzenie profilu, szukanie nowych znajomych, utrwalanie z nimi kontaktów. Różnica polega na tym, że oprócz naszych zainteresowań możemy wymieniać się także doświadczeniami zawodowymi. O ile Facebook.com lub nk.pl to raczej portale czasu wolnego, o tyle GoldenLine to portal ludzi pracy. Możemy tu również znaleźć ofertę pracy dla nas albo samemu umieścić ogłoszenie o poszukiwaniu/oferowaniu pracy. Na podstawie rozmowy z początku tej części zajęć powinieneś wiedzieć więcej o życiu zawodowym uczestników. Skup się na pokazaniu tylko podstawowych funkcji serwisu, wybierz te z górnej belki: kontakty, praca, grupy. Kontakty i grupy działają podobne jak w pozostałych serwisach społecznościowych – możesz wyszukiwać nowych znajomych i dołączać do grup zainteresowań lub zawodowych. Nowością będzie jednak zakładka „Praca”, w której można: znaleźć oferty pracy w swojej branży, przejrzeć pracodawców oraz katalog firm zarejestrowanych w serwisie, przejrzeć oferty edukacyjne różnych szkół policealnych i uczelni wyższych, przejrzeć oferty szkoleń, zarówno biznesowych, personalnych, jak i językowych. 13


Znajomi w internecie

Pozwól uczestnikom na oswojenie się z obsługą serwisu, niech odwiedzą profile firm i poprzeglądają oferty pracy. Potem zadaj im kilka pytań: Jak strona się prezentuje? Czy jest czytelna? Co sprawia, że łatwo się po niej można poruszać? Co interesującego udało się im znaleźć? Może to być firma, w której pracowali, znajomy, ciekawa oferta pracy. Na ile jest to dobry sposób na poszerzanie kontaktów zawodowych? Zaproś uczestników do skorzystania z wyszukiwarki. Mogą wpisać np. „internet 50+”, „praca 50+”. Otrzymacie dużo wyników podzielonych na kategorie: ludzie, czyli osoby związane z wpisanym hasłem, oferty pracy, pracodawcy, którzy oferują lub oferowali pracę związaną z wpisanym hasłem, firmy, których profil działalności związany jest z wpisanym hasłem, grupy, na których można porozmawiać o danym zagadnieniu z innymi zainteresowanymi osobami, tematy – wszystkie wątki, w których dyskutowano na ten temat na GoldenLine, spotkania – każde organizowane spotkanie związane z danym hasłem. Pozwól uczestnikom na wyszukiwanie w kategoriach związanych z życiem zawodowym: może to być firma, w której pracowali, współpracownicy lub oferty pracy. Zapytaj, co myślą o takiej formie szukania kontaktów zawodowych. Do czego mogą wykorzystać GoldenLine w domu? Co im może dać udzielanie się na grupach związanych z ich branżą zawodową?

podsumowanie Zapytaj uczestników, co im się najbardziej podobało na zajęciach. Czego było za dużo, czego za mało? Co jako latarnik powinieneś zrobić inaczej następnym razem? Zapytaj, z kim podzielą się zdobytą wiedzą w domu i jak będą wykorzystywać nowe możliwości poznawania ludzi przez internet. Poinformuj, że następne zajęcia zaczniecie od rozmowy o tym, kogo jeszcze odnaleźli na portalach społecznościowych, jakie ciekawe forum znaleźli oraz jakie nowe osoby poznali na czacie. 14


Znajomi w internecie

Dodatkowo: Gdy wśród twoich podopiecznych są osoby z jednej szkoły, możecie spróbować zorganizować wspólne wyjście, aby przejrzeć stare fotografie i kroniki. Zróbcie zdjęcia cyfrowe albumom w szkole i zamieśćcie je na portalu społecznościowym. Może to pomóc innym przypomnieć sobie nazwiska osób z klasy lub z innych klas i roczników.

Słowniczek Adobe Flash (dawniej Macromedia Flash) – technologia tworzenia interaktywnych projektów. Używany jest do animacji i programów, np. do popularnych w sieci gier WWW, tzw. gier Flash.

Forum dyskusyjne – to forma grup dyskusyjnych, która służy wymianie informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.

Czat – to każda forma komunikacji między osobami za pomocą tekstowych wiadomości wymienianych w czasie rzeczywistym. Oznacza również serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach (chat room). Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy: prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników.

Grupy – to użytkownicy na portalach społecznościowych skupieni wokół jednej idei lub tematów. Użytkownicy mogą pisać na temat dotyczący grupy, mogą również komentować.

FAQ (z ang. Frequently Asked Questions) – zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na danej stronie lub na danym forum. Jeżeli szukamy jakiejś informacji i rozważamy zadanie pytania drogą elektroniczną, warto sprawdzić, czy nikt nie zadał tego pytania przed nami.

Java – to język programowania. Programy napisane w Javie można uruchamiać na wielu urządzeniach, np. na telefonach komórkowych i komputerach, oraz pod różnymi systemami operacyjnymi. Łańcuszek internetowy – spam zawierający w treści polecenie lub prośbę o rozesłanie danej wiadomości do jak największej liczby odbiorców. W relatywnie krótkim czasie egzystuje w sieci w wielu egzemplarzach, co prowadzi do zapchania łączy internetowych oraz blokady serwerów.

15


Znajomi w internecie

16

Rozdz_5_ZNAJOMI.pdf  

brak

Advertisement