Page 1

Gazeta iSenior Miesięcznik pomagający seniorom

Rok 2013 / Numer 3

Gotowanie z klawiaturą Pamiętaj!

 Internet to niewyczerpane źródło kulinarnych inspiracji.  Portale takie jak YouTube.com zawierają mnóstwo nagrań wideo, demonstrujących jak wykonać potrawy.  Poproś wnuki, aby poszukały swoich przepisów w internecie i ugotujcie coś wspólnie.

Przydatne adresy www.goo.gl/CgIel Wielkanocne wideo-przepisy kulinarnyblogroku.pl Konkurs na najciekawsze blogi kulinarne w Polsce wegetarianskieswieta.blogspot.com Inne spojrzenie na menu

Dla większości z nas Święta to okres, w którym dominuje ustalony porządek i tradycja - często przekazywana z pokolenia na pokolenie. W erze internetu łatwo jest jednak rozszerzyć nasze zwyczaje i spróbować nowych rzeczy. Wszak w każdym domu Wielkanoc przebiega trochę inaczej! W pełnym kolorze Na każdym stole za pewne znajdą się święcone jajka – symbol życia. Każda gospodyni ma swoje sposoby, aby nadać im niepowtarzalne kolory. W internecie znajdziemy szereg poradników, jak przy wykorzystaniu naturalnych barwników ustroić jajka w naszym koszyczku. Jajka zanurzone na całą noc w wywarze z gotowanej czerwonej kapusty będą miały kolor niebieski. Różowy kolor uzyskamy mocząc jajka w wodzie wraz z ugotowanymi tartymi burakami. Kurkuma nada im kolor żółty. Szcze-

gółową instrukcję znajdziemy na stronie www.goo.gl/sB6H2. Internetowa blogerka Paula na swojej stronie „Just My Delicious” (blog to taki nowoczesny pamiętnik) poleca na Wielkanocne śniadanie – jajka po szkocku. Jest to ciekawe połączenie jajka na twardo z Z okazji Świąt Wielkiej Nocy zespół kotletem KCEM „Kana” składa Czytelnikom iSemielonym. niora życzenia Bożej pomyślności i radoDla jedząści w rodzinnym gronie. cych gości więc mała, świąteczna nach sieci sklepów, czym niespodzianka. Przepis zresztą chwalą się w remożna znaleźć pod adre- klamach. Na stronie Lisem dla znajdziemy kilka powww.goo.gl/3WUWs, rad dotyczących tradycyjnych potrwa małopolDla najmłodszych skich (www.goo.gl/ Na wielu portalach poL1gkz). Dowiemy się jak święconych gotowaniu zrobić maczankę kraznajdziemy całe jadłospikowską czy tradycyjną, sy na nadchodzące Święgalicyjską zupę pomidota. Autorzy strony gorową. Na stronie Bietuj.pl polecają dla najdronki dodatkowo znajmłodszych biesiadników dziemy porady kulinarne myszki z jajeczka braci Kuroniów. Czasem (www.goo.gl/R32s6) ich rady, jak np. poradzić lub też grzybki z jajek sobie z przesoloną zupą (www.goo.gl/psx9g). mogą się przydać Znajdziemy też tam bar(www.goo.gl/QJurG). dziej tradycyjne przepisy, np. na wielkanocną bab- Podziel się przepisem kę (www.goo.gl/7kjPt). Wszystkich Czytelników zachęcamy do podzieleRady i porady nia się swoimi przepisaSporo przepisów znajmi w komentarzach na dziemy także na strostronie iSenior.kana.pl.

Zadanie jest współfinansowane w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

(PW)


Oferta projektu iSenior

Gazeta iSenior Miesięcznik pomagający seniorom

ul. Mościckiego 12 33-100 Tarnów Tel.: 14 68 88 111 E-mail: kana@tarnow.kana.pl

Warsztaty medialne (KCEM Kana): Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem, poznając tajniki internetu.

Spotkania z ekspertami (KCEM Kana): Zadaj pytania fachowcom z dziedziny zdrowia, finansów, prawa i kultury.

Wyjazdy integracyjne: Weź za darmo udział w jednodniowych wyjazdach, aby poznać i zobaczyć więcej.

Podziel się wiedzą: Weź za darmo komputer i pokaż swoim znajomym, że warto z niego korzystać.

iSenior.kana.pl Zadanie jest współfinansowane w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

Jadłospis w telefonie Co raz częściej, aby skorzystać z internetu nie siadamy przed komputerem, ale bierzemy do ręki telefon. Smartfony opanowują nasz świat, a dzięki nim dostęp do informacji, który wiązał się jeszcze 2-3 lata temu z kupnem drogiego sprzętu stał się tańszy lub darmowy. Dziś telefon pomoże nam zaplanować menu. Smartfon to przenośnie urządzenie, które łączy w sobie funkcje telefonu i komputera z dostępem do internetu. Najbardziej widocznym znakiem rozpoznawczym takich telefonów jest brak klawiatury i duży ekran dotykowy. Kilka lat temu takie urządzenia kosztowały tylko co komputer. Dzisiaj sieci komórkowe sprzedają je często za złotówkę, a abonament zawiera dostęp do sieci internetowej. Te najtańsze zazwyczaj mają system operacyjny Android i korzystanie z niego polecamy. Urządzenie to może pełnić wiele funkcji. Dziś przedstawimy jedną z nich, a więc doradcy kulinarnego i dietetyka.

Po uruchomieniu telefonu szukamy ikony z napisem „Google Play” i naciskamy ją. To internetowy sklep z aplikacjami, czyli małymi programami rozszerzającymi możliwości naszego telefonu. Znajdziemy w nim m.in. takie aplikacje jak „Licznik kalorii”, czyli nasz prywatny dietetyk lub „Przepisy.pl” - stale rozbudowywane książka kucharska. Ciekawym dodatkiem jest lista zakupów „Listonic”, która ułatwi nam dokonanie sprawunków. W niektórych miastach Polski umożliwia ona także zamówienie wybranych zakupów i sklepowy kurier dowiezie je pod nasz próg.

iSenior - 2013.03: Świąteczne kulinaria  
iSenior - 2013.03: Świąteczne kulinaria  

Magazyn iSenior

Advertisement