Page 1

Virtual PC Instrukcja tworzenia nowej wirtualnej maszyny, dodawanie wirtualnego dysku (plik vhd) instalacja drugiego systemu operacyjnego, obok już istniejącego, z obrazu ISO

Paweł Wołoch II TI


Virtual PC co to ? Jeżeli użytkownik nie chce modyfikować struktury partycji na fizycznym dysku swojego komputera, a np. zamierza przetestować określony system operacyjny, może sięgnąć po wirtualną maszynę (ang. Virtual Machine, VM). Wirtualna maszyna to specjalny program, który emuluje działanie komponentów komputera osobistego na poziomie systemu operacyjnego. Korzystanie z oprogramowania do wirtualizacji wiąże się z potrzebą posiadania dość wydajnego komputera, gdyż VM współdzieli fizyczne zasoby sprzętowe, tj. mikroprocesor (na zasadzie przerwań), pamięć operacyjną, dyski twarde, napędy optyczne. Niektóre programy typu VM są tak dokładnym odzwierciedleniem systemów komputerowych. że mają nawet emulator programu BIOS Setup płyty głównej. Virtual PC


Oprogramowanie Virtual PC zostało opracowane przez firmę Connectix, a następnie odkupione przez Microsoft. Od wersji 2 roku 2004 VPC jest rozpowszechniany za darmo. Ostatnia wersja w formie samodzielnej aplikacji to Virtual PC 2007. Dla systemu Windows 7 (i jak na razie tylko dla siódemki) powstała specjalna wersja Windows Virtual PC integrująca się z systemem (nie jest to samodzielna aplikacja). Wystarczy pobrać i zainstalować specjalny dodatek, aby móc korzystać ze środowiska wirtualnego po jednym kliknięciu myszy w menu Start. Dodatkowo wprowadzono Windows XP Mode umożliwiający uruchamianie na Windows 7 starszych aplikacji (niekompatybilnych z siódemką) znanych z Windows XP.


Tworzenie nowej wirtualnej maszyny 1. Włączamy program Virtual PC, naciskamy „NEW” w celu utworzenia nowej maszyny

2. Kreator wirtualnej maszyny zapoznaje nas z instalacją. W celu kontynuacji naciskamy „Next”


3. Wybieramy opcję maszyny z jakiej będziemy korzystać. W tym wypadku aby stworzyć ją od podstaw naciskamy: „create a new virtual machine”

4. Następnie nazywamy wirtualną maszynę, i wybieramy jej lokalizację.


5. Zapisujemy wirtualną maszynę.

6. Wybieramy lokalizację wirtualnej maszyny


7. Wybieramy system operacyjny jaki chcemy zainstalować na wirtualnej maszynie.

8. Wybieramy wielkość pamięci:


9. Wybieramy dysk czy używamy istniejącego dysku, albo tworzymy nowy. W tym wypadku wybieramy „ an existing virtual hard disk”

10. Wybieramy lokalizację dysku wirtualnego


11. Otwieramy wirtualny dysk:

12. Przechodzimy dalej i kończymy instalację.


Instalacja drugiego systemu operacyjnego, obok już istniejącego, z obrazu ISO 13. Pierwszym krokiem jest umieszczenie płyty CD z systemem operacyjnym w napędzie. Następnie resetujemy komputer, w przypadku gdy system nie odnajduje płyty musimy skonfigurować ustawienia BIOSU – robimy to w następujący sposób: *restartując komputer naciskamy przycisk otwierający BIOS (najczęściej jest to DEL) *przechodzimy w zakładkę BOOT następnie wybieramy pozycję CD-ROM na pierwszym miejscu ( CD 1st.). *Zapisujemy zmiany *ponownie resetujemy komputer z włożoną płytą. Jeśli komputer odczytał płytę, wyświetli się nam okno instalacyjne :


Wirtual  
Wirtual  

Virtual PC

Advertisement