Page 1


Happy Birthday, Mac. Kristýna Vitulová 1.A GVID 2013/2014


24.1.14 Video natočené pouze iPhony v den 30. výročí počítačů Mac. (1:27 min)


Tato prezentace mapuje 30 let vývoje počítačů Macintosh a zkušeností s nimi.


 Počítač, který změnil vše. 1984 - Macintosh


“Jsme jen v počáteční fázi toho, co bude skutečně pozoruhodným průlomem pro většinu lidí - stejně pozoruhodný, jako byl telefon.” Steve Jobs


Macintosh Původní Macintosh nebyl jenom počítač. Byl to důkaz, že síla počítače nyní patří všem. V té době většina lidí ani nevěděla, jak a k čemu osobní počítač používat. Díky jednoduchému grafickému rozhraní, které s Macintoshem přišlo, ani nemuseli. Byly zde složky, které vypadaly jako složky, koš, který sloužil k vyhození souborů… a s jedním klikem myši, což bylo naprosto nepředstavitelné, bylo možné věci přesouvat, měnit a kombinovat s obrázky a zvuky jako nikdy před tím. První Macintosh byl představen 24. 1. 2014


 Průkopník elektronické hudby. 1985 - Macintosh XL


Macintosh XL Skladatel elektronické hudby Jon Appleton založil jedno z prvních digitálních hudebních studií na světě a postavil jej na Macintoshi. S jeho softwarem Appleton vyvinul nový revoluční způsob výuky skládání hudby, který hudebníky inspiroval v následujících letech. Konstrukce byla založena na předchůdci Macintoshů, Apple Lisa. Byl osazen 1MB RAM, 400 KB HDD a (tehdy) nádherným 12” monochromatickým displejem.


 Design v digitální podobě. 1986 - Macintosh Plus


Macintosh Plus April Greiman necítila, že počítač může ohrozit řemeslo grafického designu. V grafickým uřivazelským rozhraní vytvořila její vlivné dílo digitálního umění “Does it make sence?” Inspirovala první generaci kreativních profesionálů, kteří začali vidět potenciál v pixelech. První rozšiřitelný Macintosh přišel s portem SCSI, který umožnil připojení externích pevných disků, tiskáren, skenerů a modemů.


 Využití síly dat. 1987 - Macintosh II


Macintosh II Theodora Gray vytvořil počítačový program “Mathematica”, který poskytnul vědcům, matematikům a konstruktérům účiný způsob jak zorganizovat a dát řád jejich datům. Více než 25 let po jeho vzniku, Mathematica se stále využívá ke všemu od zlepšování vyhledávacích systémů k letové bezpečnosti a analýze trendů globálního oteplování. S jednoduchým přidáním grafické karty mohl Macintosh II zobrazit 256 barev z palety 16,7 milionů.


 Vizualizace nemožmého. 1989 - Macintosh Portable


Macintosh Portable John Knoll strávil svou kariéru vytvářením vizuálních efektů do filmů. S jeho nápadem a bratrem Thomasem vynalezli “Photoshop”. Software, který změnil grafický design a fotografování na vždy. Macintosh Portable byl první počítač Applu “na baterky”. Vážil 16 kg (tehdy jeden z nejlehčích notebooků), v roce 1991 byl na palubě rakotoplánu Atlantis a poslal se z něj první email z vesmíru.


 Umění dětsky přívětivé. 1990 - Macintosh LC


Macintosh LC Craig Hickman (prof. digitálního umění, University of Oregon) vytvořil nejen pro svého syna průlom v kreslících nástrojích program “Kid-Pix”. Software se stal tehdy nejprodávanější aplikací. Macintosh LC dramaticky snížil cenu “barevných” počítačů Apple a přiblížil tak počítače s barevným monitorem široké veřejnosti. Zároveň přišel s vestavěným audio vstupem.


 Spojení svobodného umění a technologie. 1991 - PowerBook


PowerBook John Madea představil zcela novou uměleckou formu kombinace vývoje softwaru s tradičními principy designu a položil základ pro digitální filmové grafiky. PowerBook byl první opravdu přenosný Macintosh. Jeho inovativní design s klávesnicí umístěnou blízko k televizní obrazovce dovolil lidem odpočinout svým dlaním, zatímco psali na klávesnici. Trackballem bylo možné pohybovat po obrazovce s větší přesností než kdy jindy.


 Rekostrukce tradičního designu. 1992 - Macintosh Quadra 950


Macintosh Quadra 950 David Carson jako umělecký ředitel časopisu Ray Gun vytvořil nové typografické a vzhledové techniky, vytvořil si jeho osobytý vzhled a ohlásil novou éru nezávislých časopisů. První Macintosh v “tower” provedení představil ethernetový konektor pro vysokorychlostní připojení k počítačové síti. Rychle se stal kreativním nástrojem pro fotografy, vydavatele a reklamní agentury.


 Video hry. 1993 - Macintosh TV


Macintosh TV Bratři Robin Rand Millerovi vytvořili průlomovou videohtu “Myst”. Přivedli k životu nový typ “first-person role-playing” dobrodružství, kde hráči viděli vše z pohledu postavy. První Macintosh s vestavěnou televizí. Příklad, jak návrháři Applu více zařízení v jednom. Jediný černý stolní Mac až do zavedení nového Macu Pro (2013).


 Skládání hudby a technologie. 1994 - PowerBook 540c


PowerBook 540c Skladatel Hanz Zimmer se nemohl v účastnit nahrávání hudby v Jižní Africe k filmu “Lví král”, ale díky Macu mohl jednitlivé části na dálku sloučit a vyhráz Oscara za soundtrack k filmu. PowerBook 540c nebyl jen první PowerBook s LCD displejem a ethernet konektorem - představil revoluční trackpad, který se v noteboocích používá dodnes.


 Představa grafického románu. 1995 - Power Macintosh 8500


Power Macintosh 8500 Komiksový umělec a filmař Dave McKean na Macu vytvořil nezapomenutelné obálky série “The Sandman”. Přetvořil svou fantazii v tištěnou stránku. Vyvinul vzhled, který definoval další podobu komiksů. Power Macintosh jako první přišel s možností vstupu a výstupu audia a videa v osobních počítačích. Okamžitě se stal populární mezi video profesionály.


 Navrhování pop kultury. 1996 - PowerBook 1400


PowerBook 1400 Tinker Hatfield stojí za návrhem nejoblíbenějších bot Nike. Díky Macu mohl se svým týmem více experimentovat s různými materiály, obrysy a vzory a pak návrh hned zobrazit. PowerBook 1400 přišel jako první notebook s vestavěnou CD-ROM mechanikou. Umožnil tak práci s vysokým rozlišením obrazu a pokročilým zvukem.


 Zaznamenání digitálního věku. 1997 - 20th Anniversary Macintosh


20th Anniversary Macintosh Na technologii časopisu Rolling Stone vznikl magazín “Wired”. Partněři Louis Rosseto a Jane Metcalfe publikují jejich časopis výhradně prostřednictvím počítačů Mac. Wired se stal neoficiálním vzorem digitálních časopisů a vychází dodnes. Tento Macintosh byl představen k 20. narozeninám Applu. Díky unikátním tvatům a vlstnímu zvukovému systému Bose představil futuristickou vizi stolních počítačů.


 Svět se zmenšuje. 1998 - iMac


iMac Isle of Man je ostrov ležící 50 mil severně od Anglie. V roce 1998 zde nebylo skoro žádné připojení k internetu a počítače ve školách. Alex Townsend se se svými kolegy rozhodl vypravil na ostrov do škol autobus plný Maců a umožnil dědet poprvé přístup k internetu. Počátek nové kapitoly pro Apple a osobní počítače. iMac byl první počítač, který skoncoval s disketami a přinesl rozhraní USB. Přiblížil lidem internet.


 Transformace hudební produkce. 1999 - Power Mac G4


Power Mac G4 Na Macu v roce 1999 Moby z pohodlí své ložnice postupně nahrál, složil a masteroval celé album “PLAY”, které bylo oceněno cenou Grammy. Power Mac G4 byl vyhlášen jako první osobní superpočítač. Byl tak výkonný, že společně s nástrojem pro stříhání a vytváření videí Final Cut Pro přinesl funkce v “Hollywood kvalitě” mezi osobní počítače.


 Spojení módy s životem. 2000 - iBook


iBook Nick Knight má na svědomí jedny z nejpamátnějších módních snímků posledních 20 let. V roce 2000 díky Macu založil “SHOWstudio.com” a pomocí živého vysílání přinesl módní přehlídky tehdy více než 6 milionům diváků. iBook vybave technologií AirPort byl první počítač se zabudovaným Wi-Fi připojením. To přivedlo cestu k opravdové mobilní revoluci.


 Prolomení hudebních bariér. 2001 - PowerBook G4


PowerBook G4 Takagi Masakatsu je japonský hudebník a video umělec. V roce 2001 elegantně zmixoval elektronickou a folkovou hudbu z celého světa. Definoval zcela nový hudební žánr. Titanový PowerBook G4 se zcela odlišil od tehdejších černých notebooků. Jako první notebook na světě přišel se širokoúhlým displejem. V roce 2001 také přinesl iTunes, ekosystém, který přinesl revoluci v hudební průmyslu.


 Mobilní fotoateliér. 2002 - iMac


iMac V roce 2002 při dokumentování války v Afghánistánu fotograf John Stanmeyer na jeho PowerBooku fotky rychle upravoval a posílal svým klientům i z těch nejvzdálenějších míst. Stál u vzkvětu digitální fotografie. Prdvní iMac s inovovaným LCD displejem, díky kterému mohl být rám neuvěřitelně tenký. iMac s displejem namontovaným na ramenním držáku a bílé polokouly se stal okamžitě kultovním.


 Vedoucí cesta ve sportu. 2003 - Power Mac G5


Power Mac G5 Sportovní softwarová společnost Sportstec vytvořila inovativní technologii SportCode. Profesionální teamy mohli poprvé použít během hry vysoce kvalitní realtime video. Mac poskytnul platformu, která se jednoduše používala, byla schopná rychle komprimovat velké množství dat a hlavně nepadala. Power Mac G5 byl první stolní počítač s 64-bitovou architekturou. Šasi bylo vytvořeno z eloxovaného hlíníku, což dalo směr budoucím počítačům Mac.


 Uvolnění potenciálu každého žáka. 2004 - iBook G4


iBook G4 Učitelka Noemi Trainor založila její vlastní školu založenou na Macích. Tento neortodoxní přístup umožnil pomoc jejím studenům bezprecedentních výsledků prostor pro kvalitní učební plány po celé Latinské Americe. iBook přišel s mnohem rychlejším výkonem a díky aplikacím jako GarageBand, iPhoto a iMovie umožnil každému uživateli počítačů Mac být kreativní.


 Vytváření ikony. 2005 - iMac G5


iMac G5 Architekt Jürgen Mayer H. vytovřil na Macu 3D modely a vybudoval Metropol Parasol v Seville ve Španělsku. Za tyto dřevěné konstrukce, které se jakoby vlní v nebi získal mezinárodní uznání. iMac se zcela novým designem “počítač v monitoru”. První Mac s vestavěnou iSight kamerou a dálkovým ovladačem, který držel pouze pomocí magnetu.


 Předělání rádia. 2006 - MacBook Pro


MacBook Pro V roce 2006 ve svém rádiovém pořadu “Radiolab” přišel Jad Abumrad s nápadem postavit show na detailních zvukových vrstvách, efektech a hudbě a společně s Robertem Krulwichem vytvořili originální podcasty 21. stolení. S MacBookem Pro přešel Mac k procesorům Intel, což vedlo k masivnímu nárůstu výkonu. Odborníci již nebyli připoutání ke stolům.


 Mapování nového území. 2007 - iMac


iMac Nicholas Felton promítl všední skutečnosti v průkopnických vizualizacíh, které šli daleko za hranice očekávání. Jeho výroční zprávy spolu s vizualizaci dat pro klienty jako jsou The New York Times, CNN, Facebook a Esquire podnítily globální zájem o informační grafiku. iMac se ubytoval v úžasně tenkém krytu z čistého skla a hliníku. Byl vidět pouze jediný šroub a to na spodní straně. I přes to to byl neuvěřitelně výkonný počítač.


 Návrh na světové scéně. 2008 - MacBook Air


MacBook Air V roce 2008 pro Mika Show v Paříži vytvořila a renderovala Es Devlin celou koláž a sadu storyboardů. Exkluzivní show pro 55 000 diváku byla jedinečním mixem karnevalových postav, nadrozměrných kulis a multimedií. MacBook Air byl první unibody notebook vytvořený z jednoho kusu hliníku. Byla odstraněna CD mechanika a ethernetový konektor a vznikl tak nejtenčí notebook na světě.


 Vzetí vědy z laboratoře. 2009 - iMac


iMac Dr. Pardis Sabeti vyvinula nástroj na Mac, pomocí kterého lze určit, zda některé geny jsou výsledkem přirozeného výběru. Přišla s novými metodami pro léčbu nemocí, jako je malárie. První širokoúhly iMac přišel také s Magic Mouse, multidotekovou myší a implementací multi-touch gest.


 Vizualizace operací zevnitř. 2010 - MacBook Air


MacBook Air Dr. Maki Sugimoto pro snížení lidské chyby v chirurgii vyvinul důmyslný přístroj, který projektuje chirurgický plán přímo na kůži pacienta. Úspěch těchto projekcí vedl k začátku využívání 3D modelů orgánů před operací a zvýšení péče o pacienty. MacBook Air byl osazen vyhradně pamětmi flash, které jsou rychlejší a bezpečnější. Zvýšila se tak výdrž baterie a snížila tloušťka MacBooku.


 Výuka světa kódu. 2011 - MacBook Pro


MacBook Pro Zach Sims a Ryan Bubinski založili Codecademy, online platformu vyučujicí kódování. Uživatelsky přívětivé rozhraní s jednoduchými interaktivními lekcemi vedly k nejoblíbenějšímu způsobu jak se naučit nejcennější jazyk 21. století. MacBook Pro byl první počítač s technologií Thunderbolt, novým input/output standard pro připojení periférií s vysokou přenosovou rychlostí dat.


 Za poznáním hranic umění. 2012 - MacBook Pro s Retina displejem


MacBook Pro s Retina displejem Umělec, programátor a skladatel Daito Manabe zvládl vše od kontrolování hudby výrazy jeho obličeje po holografické animace při hudebních vystoupeních na MacBooku Pro. První Mac s ohromujícím Retina displejem s rozlišením 2880 x 1800 pixelů, na kterém jednotlivé pixely jsou okem nerozeznatelné. Neskutečné množství detailů mělo obrovský dopad fotografování, design a filmování.


 Provedení na nejvyšší úrovni. 2013 - iMac


iMac V roce 2013 zábavní studio Moment Factory produkovalo ohromující 3D světelně zvukovou show promítanou na Boardwalk Hall v Atlantic City. 6 magických světů v osvěžujícím mixu video projekce, živých umělců a dramatické hudby. Surealistická vize byla koncipována výhradně na Macu pomocí 2D animace 3D mapingu. iMac jen 5 mm tenký na jeho okraji. Vyvrcholení mnoha let inovativního designu.


 Vytváření budoucnosti. 2014 - Mac Pro


Mac Pro Nový Mac Pro je nejen velký skok vpřed, je to obrovská změna směru. Dává dohromady nejpokročilejší technologie jako žádný počítač před ním. Se dvěma workstation-class grafickými procesory a neuvěřitelně rychlými flash úložištěmi, je vměstnán do neskutčně malých rozměrů. Zajimavé bude, co s ním dokážete vy.


Třicet let inovace Video zvěřejněné v den výročí 30. let počítačů Macintosh (2:52 min)


Zdroje Všechny informace a materiály použity z následujícíh webových zdrojů: www.apple.com www.osxdaily.com www.youtube.com


Think different. Děkuji za pozornost. Kristýna Vitulová 1.A GVID 2013/2014

Happy Birthday, Mac.  
Happy Birthday, Mac.  
Advertisement