Page 1

Elementy składowe komputera


Skróty, które warto zapamiętać ●

CPU – Central Processing Unit – Procesor

HDD – Hard Disk Drive – dysk twardy

RAM – Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym

MB – Mega Bajt

TB —Tera Bajt

LAN – Local Area Network – sieć lokalna

PCI – Peripheral Component Interconnect – slot rozszerzeń

WLAN – Wireless Local Area Network – sieć lokalna WiFi

USB – Universal Serial Bus – uniwersalny port szeregowy


Procesory jedno i dwurdzeniowe ●

Procesory jedno rdzeniowe: ●

Pentium

Pentium II

Pentium III

Dual Core to procesor dwu rdzeniowy: ●

Intel Pentium Dual core

Intel Core 2

Intel Dual core


Jak rozpoznać nazwy procesorów jedno i dwurdzeniowych? Procesory dwu rdzeniowe mają w nazwie„dual core” lub „Core 2 duo” w intelu a w AMD mamy dopisek „X2″ ,w czterordzeniowych jest „Core Quad” w intelu i X4 w AMD.


Typy procesorów montowanych współcześnie w komputerach PC Najczęściej spotkane procesory we współczesnych komputerach to AMD i INTEL. Różnią się one cenowo INTEL jest droższy, a AMD tańszy.


Co to jest płyta główna i jaką pełni funkcję? ●

Płyta główna– obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom. W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesory, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB).


Płyta główna


Czym jest chipset? ●

Chipset – grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt. W komputerach, termin chipset jest powszechnie używany w odniesieniu do specjalistycznego układu scalonego lub zestawu układów płyty głównej komputera lub karty rozszerzeń.


Chipset


Co oznacza słowo socket? ●

Socket – rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej; pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Na każdej płycie głównej musi być przynajmniej jedno takie gniazdo; determinuje ono rodzaj procesora, jaki jest przez nią obsługiwany.


Co to jest BIOS i jaką pełni funkcję? ●

BIOS– zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Jest to program zapisany w pamięci ROM płyty głównej oraz innych kart rozszerzeń takich jak np. karta graficzna. W wypadku płyty głównej BIOS testuje sprzęt po włączeniu komputera, przeprowadza POST, zajmuje się wstępną obsługą urządzeń wejścia/wyjścia, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak dysk twardy, procesor czy napęd CDROM. Inicjuje program rozruchowy. BIOS potrzebny jest w komputerach osobistych ze względu na architekturę płyt głównych, gdzie dzięki ACPI kontroluje zasilanie, jak również monitoruje temperaturę itp.


Czym jest cache i jak wpływa na szybkość procesora? ●

Cache – mechanizm pamięci podręcznej w komputerach Pamięć podręczna przyspiesza dostęp do relatywnie wolnej pamięci RAM. Charakteryzuje się bardzo krótkim czasem dostępu. Jest używana do przechowywania danych, które będą w niedługim czasie przetwarzane. Na współczesnych procesorach są 2 lub 3 poziomy pamięci podręcznej L1 (zintegrowana z procesorem), a także L2 i L3 (umieszczone w jednym układzie scalonym razem z procesorem lub na płycie głównej)


Urządzenia peryferyjne ●

Urządzenie peryferyjne - dowolna część komputera inna niż procesor (CPU) i pamięć operacyjna, czyli są to np. klawiatura, monitor, mysz, drukarka, skaner, napęd taśmowy, mikrofon, głośnik, aparat fotograficzny, dżojstik, kamera internetowa. Do urządzeń peryferyjnych zaliczamy także urządzenia wewnątrz komputera takie jak: dysk twardy, kartę graficzna


Karta sieciowa ●

Karta sieciowa (ang. NIC – Network Interface Card) – karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karty NIC pracują w określonym standardzie, np. Ethernet, Token Ring, FDDI, ArcNet, 100VGAnylan.


Karta graficzna i karta dźwiękowa ●

Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.

Karta dźwiękowa – komputerowa karta rozszerzeń, umożliwiająca rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku. Poprawnym jest też równie często stosowany termin karta muzyczna.

Prezentacja  
Prezentacja  
Advertisement