360 kraadi

Page 1

aprill 2016

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

1

Mida teha kevadel? Intervjuu TARMO VALGEPEAGA

Ülikoolide kursused gümnaasiumi õpilastele

ARTUR RAAG: Isik on Jumal


TOIMETAJA NURK

UUS KOOL - UUS ALGUS

Tere!

Olen ajalehe 360 peatoimetaja ning kirjutan ajalehe sündimisest. Esimest väljaannet loete internetist, kuid tulevikus loodan, et saame kõige paremad uudised teie ette tuua välja trükituna. Ajalehe nimi ja idee sündis ühel hilisel koosolekul, millest võtsid osa meie praeguse toimetuse liikmed: õppearendusjuht Helen Sulg, õpetaja Kadri Kivirand ning koolirahva vaieldamatud lemmikud brasiillased Marcos ja Gustavo. Nimi sündiski peale koosolekut, kui algne idee paika sai pandud. 360- meie kooli arhitektuurist inspireerituna sündinud nimi. Soovime, et uudised, head emotsioonid ja motiveeritud mõtteviis käiks ka meie koolis ringi mööda. Lõime selle algatuseks trendika ajalehe, mis oleks teile huvitav lugeda. Alati ootame teilt ka tagasisidet, sest just see aitab meil ka paremaks saada. Tahan kiita meie meeskonda suurepärase töö eest, sest nad olid nõus oma aega ohverdama selle nimel, et meie koolis saaks üks uus traditsioon algatatud.

Tõstan kõiki nimeliselt esile: Arina Shikun, Polina Luur, Mari-Liis Mägi, Helerin Mölder, Mileen Arbma, Gerly Triin Nõmmiste ja lõbusate vendade duo Martin ja Markus. Need õpilased võiksid olla kõigile meie koolis eeskujuks. Nemad panid aluse millelegi esmakordsele. Suur aitäh! Arvan, et kooliajalehe tegemine annab suure kogemuse tulevikuks nii meediahuvilisele kui ka õpilasele, kes pole varem kollektiivis sellist tööd teinud. Seega kutsun üles teid kõiki, et te liituksite meie suurepärase meeskonnaga. Teeme midagi koos ära!

Head lugemist! :) Jasper Käänik

PEATOIMETAJA: KUJUNDAJA: KOORDINAATOR: FOTOGRAAF: AJAKIRJANIKUD:

Jasper Käänik Polina Luur Kadri Kivirand Helerin Mölder Arina Shikun, Mari-Liis Mägi, Polina Luur, Anu Veidner, Mileen Arbma, Gerly Triin Nõmmiste, Martin Kängsepp, Markus Kängsepp


KOOL

Jõhvi Gümnaasium: üldinfo................................4 Huvitav statistika................................................5 JG direktor vastab aktuaalsetele küsimustele....6 Profiililugu: direktor Tarmo Valgepea.................8 Profiililugu: õpilane Artur Raag........................10 Intervjuu: õpetaja Maie Marks.........................15 Intervjuu: külaline Galen Knowles (ingl.k)........16 Virtuoosmuusikud koolis..................................17

ÕPETAJAD KIRJUTAVAD

Õppekäik rikastab koolitundi............................18

SÜNDMUSED

SISUKORD VEEBRUAR E

T

K

N

R

L

P

1

2

3

4

5

6

7

8 9 10 15 16 17

11 18

22 29

23

24

25

Valentinipäev....................................................20 Keeletegu 2015................................................24 Daniel Levi Bandi kontsert................................25

VABA AEG

Mida teha kevadel?..........................................26 Ülikoolide kursused gümnasistidele.................28

KULTUUR

Raamatud.........................................................30 Filmid................................................................31 Omalooming.....................................................32

12

13 19 20

26

14 21

27 28

MÄRTS E 7

T

K

N

R

L

1

2 9

3

4

5

6

10

11

12

13

8

14 15 21 22

16 17 23 24

18

25

P

19 20 26 27


KOOL

ÜLDINFO

Jõhvi Gümnaasium: ÜLDINFO Avas oma uksed: 1.09.2015 Arhitekt: Maarja Nummert Direktor: Tarmo Valgepea MIKS ERILINE? • esimene riigigümnaasium kogu Ida-Virumaal • hoone on ümmargune JG MÄRKSÕNAD • inimlikkus • tarkus • loovus

KONTAKT: Jõhvi Gümnaasium Reg. nr 75038641 Aadress: Hariduse 5B, Jõhvi 41534 Telefon: (+372) 392 9720 E-post: kool@johvi.edu.ee

JG MOTO: • ole ise oma elu arhitekt

Pildid: johvi.edu.ee

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

4

aprill 2016


HUVITAV STATISTIKA

KOOL

HUVITAV STATISTIKA

133 poissi

220 tüdrukut 353 õpilast

33 õpetajat

50 saavutust

22557 puudumisi, neist 4995 - põhjuseta aprill 2016

5

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KOOL

KOOL

AKTUAALSED KÜSIMUSED

Aktuaalsetele küsimustele vastab Jõhvi Gümnaasiumi direktor Tarmo Valgepea

P.S. Küsimused on esitatud õpilaste poolt. Järgmise väljaande küsimusi ootame e-mailil jgkoolileht@gmail.com nimega AKTUAALNE KÜSIMUS.

Miks ei jälgita kodukorda?

Millal söökla hakkab töötama paremini, et ka hiljem sööma tulevatele õpilastele jätkuks salateid?

Kooli kodukord on täitmiseks kõigile ning sellest kinnipidamist peab kontrollima kogu koolipere. Koolis ei ole “politseinikke”, kes käiksid maja peal ringi ning jälgiksid, kas keegi käitub “seadustevastaselt”. Kui oled õpilane ja näed, et keegi rikub kodukorda, siis sinu ülesanne ja kohustus on minna ja selgitada rikkujale, et ta ei täida kodukorda. Juhul, kui rikkumist ei lõpetata, siis tuleks sellest teada anda lennujuhendajatele või direktorile.

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Näiteks, köögis tehakse 300kg salatit selle arvestusega, et igale õpilasele oleks 100 g. Toidu kättesaamiseks on varianti: kas igaüks võtab oma käe järgi ligikaudu 100 g või jaotame igaühele portsud. Portsude jagamine on aeglasem ning siis ei saaks pakkuda erinevaid salateid. Esimese variandi juures on aga järelikult probleemiks see, et võetakse rohkem kui lubatud. Olukorra parandamiseks peaks õpilasesindus õpilastega arutama, kuidas asja lahendada. Tuletan ka meelde et ühe portsu hind on 1.36€ Kui võta see 1.36€ ja minna linna peale midagi ostma, siis selle eest ei saagi kõhtu täis. Enamikes riikides ei anta koolis süüa - toit võetakse kodust kaasa või ostetakse puhvetist ise. Meil on võimalus saada sooja toitu keset päeva ning seda veel tasuta, õpilased leppige omavahel kokku kuidas “kirik keset küla saada” ehk toit riiuta jagatud saaks.

6

aprill 2016


KOOL Miks igal õpetajal on oma KÕIGE AKTUAALSEM: Miks hiina keel on kohustuslik? hindamissüsteem? Parem on, kui igas tunnis hinnatakse Küsiksin vastu, miks õppimine üldse ühtemoodi. inimesele kohustuslik on ja sellega seoses, mida õppida, on ju kellegi teadlik valik. Meie siin Jõhvi Gümnaasiumis, õppeaineid kooli õppekavasse valides, otsustasime teadlikult nii, silmas pidades õpilase kasu tema tulevases elus. Peale selle, tegemist ei ole puhtalt hiina keele kursusega, kus peab hiina keele selgeks õppima, vaid nn. sissejuhatusega hiina kultuuri. Maailmast ei saa inimene piisavalt aru, tundma õppimata Aasia kultuure, sh suurima rahvaarvuga riiki maailmas Hiinat ning ühte suurimat arengumootorit Jaapanit. Teie tulevased reisid või töökohad võivad olla seotud Aasia riikidega ja kui te teate nendest kultuuridest rohkem kui teised, kes näiteks sellist kursust läbinud ei ole, siis olete ju võrreldes nendega paremas konkurentsipositsioonis. Kui õpilastel on selle või mõne teise kursuse kohta konkreetseid küsimusi, siis võivad nad pöörduda kas õpetaja või õppenõustaja poole.

See on kirjas hindamisjuhendis: igal õpetajal on õigus teha hindamisjuhend niimoodi nagu tema peab vajalikuks. Meie koolis kasutatakse õppeprotsessis õppimist toetavat hindamist ehk kujundavat hindamist, mis tähendab, et õpetaja kasutab erinevaid hindamisvariante. Kui õpilased tahavad selle kohta selgitusi saada, siis peavad nad pöörduma õpetaja poole. Õpetaja peab iga kursuse alguses selgitama, milline on selle kursuse hindamine. Kui õpetaja seda ei tee, või õpilane ei saa millestki aru, siis tuleb lihtsalt üle küsida.

Millal parandatakse sein kolmandal korrusel? Tekib ohtlik olukord ning mõned õpilased kardavad, et kunagi võib sein neile pähe kukkuda. Tegemist on ehitustehnilise mikropraoga, mis ei ole seina läbiv, seega pole see ka ohtlik. Erinevad materjalid paisuvad erinevalt ning tõmbavad krohvi- ja värvikihti prao sisse, see on ju puhas füüsika.

aprill 2016

7

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KOOL

KOOL

PROFIILILUGU

Profiililugu: direktor Tarmo Valgepea Autor: Mari-Liis Mägi

Fotod: Helerin Mölder

Mis teile oma töö juures kõige rohkem meeldib?

Milline on teie lemmikfilm?

Meeldivad Tarantino ja Fellini filmid, Orson Welles „Kodanik Kane“, mida peetakse oma aja üheks parimaks filmiks.

Kõige rohkem meeldib töö eesmärk – mul on suur võimalus aidata kaasa noorte inimeste arengule. See on ainuke ning kõige tähtsam eesmärk, kõik muu on teisejärguline.

Kõige meeldejäävam reisikogemus?

Millega te vabal ajal tegelete?

Mu poeg oli Jaapanis Tallinna Tehnikaülikooli vahetustudengina ja kevadel läksime perega talle külla, viibisime seal üle 2 nädala. Poeg oli ettevalmistanud kogu repertuaari, et kuhu minna ning mida teha. Üks kultuur, mis oli minu jaoks nii kauge ja hoomamatu, muutus järsku niivõrd lähedaseks ja huvitavaks. Üldiselt olen käinud päris palju ringi ning see reis oli tõesti võimas ja tekitas positiivse kultuurišoki.

Loen raamatuid – huvitavat kirjandust on väga palju, kõike kahjuks ei jõua lugeda. Teiseks, kui on golfihooaeg, mängin seda. Ning siis veel teater ja kino.

Milline on teie lemmikraamat?

Mul on neid mitu: Bulgakovi „Meister ja Margarita“, Dostojevski „Idioot“, Tammsaare „Tõde ja õigus“, Mika Waltari “Sinuhe”, eriti esimene, mis on mitmekihiline filosoofiline teos, kirjanikud Tšehhov, Lev Tolstoi, Hermann Hesse jne. Vaadet elule on muutnud kindlasti ka Marquezi teos „Sada aastat üksindust“, Niccolo Machiavelli “Valitseja”, kuid neid on veel.

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Kelleks te lapsepõlves tahtsite saada?

Tavaliselt vastatakse sellele, et kes tahtis kaevuriks, kes trammijuhiks või lenduriks saada,

8

aprill 2016


Tarmo Valgepea

KOOL

rohkem levinum on see, kui oled kellegagi koos ja tunned sellist olekut, et nii hea on, et parem ei saagi olla. Konkreetselt on raske öelda, mis on minu õnn, sest mul on vedanud ning neid õnneseisundeid on palju olnud.

kuid minul ei olnudki ühtegi sellist teadlikku valikut. Mulle meeldis teiste inimestega koos olla ning kolmandas klassis läksin korvpallitrenni. Sport on väga rõõmus tegevus ning see mulle väga meeldis. Kui ma lasteaeda läksin, siis esimesel õhtul ütlesin emale, et sinna tagasi minna ei taha, kuna seal öeldakse mulle, mida tegema pean, aga ma tahan ise otsustada.

Mis teid motiveerib?

Kui midagi teed, siis motiveerib selle asja “point”ehk, mis muutub millegagi tegelemisel maailmas, sealhulgas minul endal, paremaks. Nagu ma varem mainisin, siis koolis töötan sellepärast, et ma saan kaasa aidata noorte inimeste arengule, tunnen, et mul on neile midagi enda kogemusest anda – see motiveeribki. Kui selle saavutamist piiratakse, siis ma edasi ei töötaks. Tuleb leida asja iva ning kui seda pole, siis ma ei aktiveeru.

Milline on kõige meeldivam mälestus kooliajast?

Esimene asi on see, et mulle väga meeldis koolis käia. See ei olnud minu jaoks hirmuäratav koht, ma ootasin, et saaksin minna kooli. Aga see ei tähenda seda, et ma oleksin õppinud viitele, ei, õppisin hästi ainult seda, mis mind huvitas. Kool on selle pärast tore koht, et seal on teised noored koos ning siis juhtuvad igasugused asjad. Just see mulle meeldiski – kogu aeg juhtus midagi. Kuni 11. klassini käisin Kohtla-Järve 1. keskkoolis ning sealt on mulle meelde jäänud uusaastapeod, mis olid meil alati stiilipeod ja need olid niivõrd vahvad!

Minu hirm on ...

...see, et maailmas on palju kurjust, mis võib sind või sinu lähedasi iga hetk ootamatult tabada.

Õnn on...

...seisund, mida sa kogu aeg üritad teadlikult või alateadlikult saavutada ehk siis olek, kus tunned end väga hästi ja see võib avalduda väga erinevates olukordades ja kohtades. Reeglina on see seotud vähemalt ühe inimesega, kes oled sa ise, aga

aprill 2016

9

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KOOL

KOOL

PROFIILILUGU

Profiililugu: õpilane Artur Raag “Isik on jumal ning peaks sõltumatult ühiskonnast muutuma enda paremaks versiooniks.” Autor: Arina Shikun

Artur Raag on aktiivne noor, kelle nimi on iga õpetaja keele peal tänu poisi erilisele soovile vaidlemist alustada. Kuid samal ajal tegeleb noormees arusaamatult paljude hobidega, alustades rulasõitmisest ja lõpetades mediteerimistundidega.

Miks tulid JG-sse õppima?

Tegelikult, mul ei olnud erilist valikut, sest õppisin enne Jõhvi Põhikoolis, meie kõrvalkoolis, aga kuna ehitati uus gümnaasium riigigümnaasium, siis tulin siia edasi õppima. Mul teist valikut polnud, sain siia automaatselt sisse.

Mis sulle õppimise juures kõige enam meeldib?

Mulle meeldib kõik: see atmosfäär, see keskkond, mis siin on. Mulle meeldib mu armas sõber Andrei Špakovs, mu sõber Joonas Jõgi, omapärane Karl Niitsoo, Arina Shikun, kes mind hetkel küsitleb ning on väga ilus lady, ja kõik need teised ilusad inimesed. Õpetajate puhul meeldib

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Fotod: Helerin Mölder, Artur Raag

see, et nad lubavad tunnis igat nende väidet argumenteerida, mida püüan ka tihti teha. Mitte sellepärast, et tundi segada või targutada, vaid pigem selleks, et jagada teistega enda teadmisi.

Jutusta kõige meeldivam mälestus oma kooliajast!

Kõik mälestused on päris lahedad. Väikesed kaklused algklassides ja põhikoolis andsid mulle kogemuse, kuidas ennast kaitsta. Õpetajatega väitlused arendasid minu oskust enda seisukohta põhjendada ja mitte niisama igasugust jama väita vaid konkreetselt argumenteerida, miks ma just nõnda arvan või käitun.

Kelleks tahtsid lapsepõlves saada?

Lapsena vaatasin erinevaid multikaid ja mõtlesin, kui lahedad need samuraid olid ning kujutasin ette, et võiksin ka tulevikus üheks samuraiks saada. Tahaks elada kuskil isoleeritud

10

aprill 2016


Artur Raag kohal. Õppida ennast rohkem tundma. Tahaks kogeda absoluutset sõltumatust ühiskonnast.

KOOL KOOL

liiga tõsiselt. Kõik trügivad üksteisele vahele, sõber või tuttav muutub hoopis konkurendiks. Mul isiklikult võttis võistlemine kogu rulatamise ilu ja lõbu ära. Lisaks sellele, on rulatamist lihtsalt võimatu hinnata. Kõikidel on omapärane sõidustiil, erinev trikki valik. Ning, mis puudutab rulatrikkide raskusi, siis see, mis mulle tundub kergena, võib teisele olla just raskem ning vice versa.

Tänapäeva inimene on liiga kodustatud, kahtlen, et ta suudaks hädaolukorras iseseisvalt toime tulla, kuna tema fundamentaalsed inimoskused on ununenud. Minu arust peaksid kõik need kogemused ja teadmised, mida meie esivanemad on evolutsiooni käigus saanud, olema omandatud ka kaasaegsetel inimestel, sest praeguse seisuga sureks inimene suht kähku, kas nälga või mõnda mürgitusse, kuna ei ole piisavalt teadmisi sellest, milliseid taimi korjata. Ja tuli üks nali ka meelde, et esimeses klassis, kui pidime joonistama kelleks tahtsime saada, siis mu pinginaaber joonistas minult pildi maha. Ehk olime klassis mõlemad tuleviku samuraid.

Sõidan nüüd rulaga niisama enda jaoks. Samas, kuna oli unistus saada mõnda rulalaua sponsorit, siis filmin rulavideosid. Rulavideotega on ka üks jama, selles mõttes, et kui tõesti tahan saada sponsorit, siis tuleb nii või naa haiget saada. Tuleb teha kõige raskemaid trikke, kõik trikid või line’id peavad olema perfektsed, mis tähendab seda, et tihti ühe klipi jaoks võib kuluda üks kuni mitu päeva. Kui veab, siis saan endale klipi paari tunniga.

Kuhu edasi lähed?

Täna, peale kooli, lähen koju. Aga üldiselt peale gümnaasiumi edasi õppima kavatsen minna Tartu Ülikooli Physicumisse. Loodan, et pean seal vastu. Püüan ka tutvuste kaudu kuidagi kohaliku skeidipoodi tööle saada.

Tehes aga neid rasked trikke terve suve on jalad

Millega tegeled vabal ajal?

Vabal ajal tegelen suht kõigega. Ma mediteerin, sõidan rula, teen sporti, kehafunktsionaalsuse harjutusi Ido Portalist. Ido Portal on väga lahe kutt, vaadake tema videosid Youtube’is. Suvel tegelen rulatamisega. Sõidan rulaga suht tõsiselt juba 10 aastat. Noorena sain isegi võistlustel kohti välismaal, Soomes ja Lätis. Lätis sain Euroopa poolfinaalis teise koha, kust sain ka edasi Tšehhi võistlema Euroopa finaali, kuid sinna jäi minemata. Käisin ka mitu korda Pärnus Kuldrulal, mida peetakse Eesti meistrivõistlusteks. Seal juuniorite kategoorias sain teise ja kolmanda koha. Esimest kohta ma ei jõudnud saavutada, sest sain päris tõsiselt vigastada. Hiljuti jõudsin järeldusele, et võistlustest püüan osa võtta nii vähe kui võimalik. Põhjuseks on see, et mu tuttavatest, ehk rulatajad Eestist, võtavad

aprill 2016

enamik teised võistlusi

11

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KOOL

KOOL

PROFIILILUGU kellel on selle vastu reaalne kirg, sest meie arvates ainult siis kerkib esile inimese tõeline potentsiaal. Samuti püüame oma lisaväärtust hoida, olles eemal võistlustest ja säilitades just seda vanakooli kultuuri, kus energiajookidel ja moel ei ole mingit seost rulatamisega. Igatahes keeldume muutuda sell-out’iks. Hetkel on meil ainult kleepse inimestele jagada, kuid tulevikus on meil plaanis nii rulalaudu kui ka t-särke müüa. Võite ka meie Facebook’i lehte like’da, kui teid kas või natukenegi huvitab rulatamine või kohalik underground muusika - Broken Leg Brigade.

Mis on Sinu lemmikraamat? Miks just selline valik?

Lemmikraamat on Friedrich Nietzsche “Nõnda kõneles Zarathustra”. Raamatus on palju häid ideid ja elutarkusi. Üks hea tsitaat, mis mulle sealt meelde jäi oli: “Jumal on surnud ning meie oleme ta mõrvanud”. Nüüd on kõikidel oma definitsioon sellest tsitaadist, kuid mulle meeldib kõike omamoodi tõlgendada.

pidevalt paistes ja sinikates, vahest on ka mõni luu põrutada saanud ning kuna keeldun alati traumapunkti minemast, siis ei kujuta ette mitu mõra mul võiks kätes või jalgades olla. Loomulikult on mul ka luid katki läinud ning isegi puus liigesest väljas olnud. See kõik kõlab tõesti väga ebameeldivalt, kuid see sensatsioon, kui sa mitme tunni või lausa mitme päeva pärast enda trikki ära maandud, on tõesti üks kõige meeldivamaid kogemusi. Kui olen viga saanud, siis tegelen oma sõprade rulavideote filmimise ja monteerimisega. Moment, kui ta samuti oma trikki, pärast mitmeid tunde vaimset ja füüsilist võitlust iseendaga, ära teeb, on sama inspireeriv ja meelt rahuldav kogemus nagu enda trikki ära maandumine. Kuna oleme kõik juba suht stabiilselt filmimas ja sõitmas käinud, tuli meil üks päev pähe luua amatööride spordimeeskond, eesmärgiga promoda rulatamist Ida-Virumaal. Üritame olla õiges koguses tagasihoidlikud, selleks et meelitada ligi ainult inimesi, kes siseselt tahavad sellega väga tegeleda,

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Toetudes tänapäeva ühiskonnale, oleme kõik nii hõivatud selle Rat-Race’iga, et unustasime, kes fundamentaalselt oleme, et oleme osa kogu universumist, kogu sellest loodusest, mis meid ümbritseb. Arvame, et mis iganes me ka ei ole, siis kohe kindlasti ei ole me jumalad, ning kõik muu, mis meid ümbritseb, on lihtsalt elutu, teadvusetu mateeria või energia hunnik. Väga tehniline vaatepilt elule. Sõnal “jumal” on samuti erinevaid definitsioone, kuid minu jaoks jumal tähendab selle kõige algust. Ehk kogu universum ongi jumal, ning kuna oleme osa sellest, siis järelikult olen mina ja teised samuti jumalad kaasarvatud see liivahunnik, mis õues vedeleb. Ehk kogu see kaasaegne ühiskond sunnib meid mõtlema, et oleme tähtsusetud, võimetud inimesed, kes elavad mingil suurel elutul kivist keral. Kuid kogu see tegevus, mis toimub kosmoses, ei ole mulle võõras, kuna minu liikumise, rääkimise, vaatamise ja kuulamisega väljendub täpselt see sama elutu, teadvusetu mateeria või energia, mis väljendub ka planeetidelt, kui nad tähtede ümber liiguvad. Me kõik toodame, tarbime ja tegelikult koosneme kogu sellest elutust ja teadvusetust energiast, kuid miski pärast keeldub suurem osa seda uskumast. Isik on jumal

12

aprill 2016


Artur Raag ning peaks sõltumatult ühiskonnast, suutma teha enda otsuseid, määrata endale käitumisnormid, väljendada ennast omapärasel viisil ehk lühidalt öeldes, muutuma ENDA parimaks versiooniks.

Mis on Sinu lemmikfilm? Miks just selline valik?

Tegelikult vaatan filme väga harva, kuna ei leia endale piisavalt aega selle jaoks, kuid just hiljuti vaatasin filmi “Taxi driver” (1976). Filmi võiks kirjeldada lühidalt niimoodi: igal tänaval, igas linnas, on mittekeegi, kes tahab saada kellekski. Juttu on siis mehest, kes töötab takso juhina, keda kogu tema elu on jälitanud üksildus. Põhjuseks on see, et ta ei suuda kuidagi ühiskonda sisse sulanduda, kuna tema mõttemaailm ei kattu ühiskonna omaga. Töötades taksojuhina pani ta tähele, et tänavad on öösiti täis kodutuid, hoorasid ja narkareid. Üks moment filmis lõbutüdruk nimega Iris üritas Pimpi eest ära põgeneda hüppates taksosse, kuid pimp sai ta kätte ning viskas takso juhile kortsus 20 dollarit, mis aga pidevalt meenutas takso juhile sellest räppasusest ja korruptsioonist mis toimus linnas. Talle ei meeldinud see idee, et rahaga võis teisi inimesi ninapidi tõmmata. Ta armastas vihma kuna vihm puhastas tänavatelt mustuse ja prügi ära. Filmi lõppus selgub, et see vihm oli kasutatud metafoorina. Ehk lõpuks taksojuht otsustas ise tänavad ära puhastada sellest räppasusest. Film meenutas veidi meie Broken Leg Brigade’i kogemusi tänavatel rulatades. Kuna käime öösiti linnas clippe kogumas, siis puutume pidevalt kokku mingite narkarite või joodikutega,

aprill 2016

KOOL

kellest enamus püüavad alati meiega tüli norida. Kuid kuna meid on arvuliselt rohkem, ning tegelikult on meil meeskonnas ka väga agressiivse suhtumisega liige, kes selle räppasuse alati ära hirmutab, siis mingeid väikseid paralleele võib siit filmiga tuua.

Jutusta oma kõige meeldejäävaim reisielamus!

Igale poole kuhu BLB kutidega reisinud olen, on on olnud “off the hook”. Kui kõige meeldejäävaim reisielamus oli just see hiljutine suvi, mil unustasin dokumendid koju ning pääsesin kuidagi Läti. Ehk passisin Lätis umbes nädal aega ilma ID-kaardita. Mind lasi üks noor neiu pabereid vormistamata hotelli tasuta ööbima. Asi oli selles, et nad nõudsid ID-kaarti, kuid siis ütlesin, et kaotasin ID-kaardi ära ja hetkeks ehmusin, et kohe saadetakse mind Eestisse tagasi ning võistlused jäävad mul selleks korraks ära. Tema aga helistas hoopis omanikule ja küsis, kas võib niisama mulle võtmed anda. Ma ei ole kindel, mida nad seal Läti keeles omavahel rääkisid, aga lõpuks lasti mind ikkagi sisse ja

13

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KOOL

KOOL PROFIILILUGU

sain ka hommikusööki tasuta süüa. Lätis oli tol ajal haruldaselt hea viibida. Absoluutselt kõik inimesed olid super positiivsed ja võisid vabalt sinuga bussis juttu ajada. Unustasin öelda, et kui hotellist lahkusin, siis ikkagi maksin nii palju, kui oli vaja, kuna pidasin seda õigeks.

Minu kõige suurem hirm on...

...ootamatused. Kuid see ei tähenda, et ma nende vastu oleks. Minu arust on ootamatused väga olulised sündmused elus.

Minu kõige suurem õnn on…

...minu eksistents ja võimalus kogeda igat asja, mida universum võib mulle pakkuda.

Mis Sind motiveerib? Kogemused, mida pole veel kogenud ning küsimused, millele pole hetkel vastust leidnud.

Mis on Sinu elu moto?

“Elu ei ole probleem, mida tuleks lahendada, vaid pigem kogemus, mida tuleks kogeda.” Tehke oma eluga mida tahate ja lõpetage ihaldamine, sest see põhjustab stressi ja kannatust. Lisan

siis

sellele

ka

ühe

moto…

“In reality, the mind does not want a desire to be fulfilled for the happiness it brings, but for the moment of being free of desire when it is fulfilled. ”

Tegelikult on mul neid palju, aga ütlen esimese mis pähe tuleb.

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

14

aprill 2016


Intervjuu Maie Marksiga

KOOL

Intervjuu: eesti keele õpetaja Maie Marks Autor: Mari-Liis Mägi

Foto: johvi.ope.ee

Raamatud ning lugemine on lahutamatud osad kirjanduseõpetajate igapäevatööst. Uurisin meie kooli õpetajalt Maie Marksilt, millised on tema lemmikraamatud, kui tihti ta raamatukogu külastab ning palju muud.

Kas mäletate kõige esimest raamatut, mida lugesite?

Ma arvan, et see võis olla mõni muinasjutt. Võibolla „Tulipunane lilleke“, kuna see on mulle hästi meelde jäänud.

Mitu raamatut te keskmiselt aastas loete? Seda

Praegu inglise soome

peab

arvutama...

umbes

70

ehk?

Kas

Mis keeles te loete?

või

Silmadele on parem paberraamat, kuid kui mul ei ole võimalik näiteks Soome suveks kaasa võtta suurel kogusel raamatuid, siis loen e-raamatuid.

loen kõige rohkem eesti ning keeles, aga olen lugenud ka ning vene keeles.

Mis raamat on teil kooliajast kõige paremini meeles?

On teil hetkel mõni raamat pooleli?

Jah, ostsin hiljuti raamatu „Minu Portugal“ ja hetkel olen sellega rahul. Väga huvitav on lugeda, kuna mind ammu huvitas see teema, sest tütre elukaaslane on portugallane.

Lev Tolstoi „Sõda ja rahu“, sest seda sai hästi palju mitmes tunnis käsitleda ja õpetaja oli nii vaimustuses teosest ning see vaimustus nakatas ka mind.

Nimetage palun oma lemmikraamatuid.

Kas on mõni tegelane, kellega ennast samastate?

Teosed, mis mind esmakordsel lugemisel vapustasid ja mida ma olen mitu korda lugenud, on kindlasti Remarque „Triumfikaar“ ja ka teised tema teosed. Moodsamatest ja noorematest kirjanikest Alessandro Baricco „Siid“ ja „Novecento“ jätsid väga kustumatu mulje. Ning Coelho mõned teosed, näiteks „Veronika otsustab surra“.

Ma pole nii mõelnud, et ennast samastada mõne tegelasega. Kõige huvitavam on võibolla isegi see, et kui ma loen, siis tihti on meestegelased väga sümpaatsed. Naisi kujutatakse kuidagi võibolla mitte sellistena, nagu ma tahaksin, et neid kujutatakse - kas nad on liiga nõrgad, rumalad või liiga emotsionaalsed. Mulle meeldivad pigem elukogenud, targad ja filosoofilised meeskangelased.

Kuidas te tavaliselt valite raamatuid, mida järgmisena lugeda? Tihtipeale kuulen sellest raamatust kas oma tuttava või sõbranna käest, raadiost, televiisorist või jääb internetis käies silma – näiteks arvustusi lugedes. Vahel on ka tõesti eksprompt ostud – lähed lihtsalt raamatupoodi ja jääb mõni raamat silma, loed tagakaanelt tutvustust või arvustust,

aprill 2016

eelistate e-raamatut paberraamatut?

Kui sage raamatukogukülastaja olete?

Raamatukogus käin vähe just sellepärast, et tellin endale e-raamatuid ja loen arvutist. Ei ole ka eriti aega, et käia, aga Toilas, Vokas või Jõhvi raamatukogu aeg-ajalt ikka külastan.

15

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KOOL

Intervjuu Galen Knowlesiga

When dreams come true

Autor: Arina Shikun

Foto: facebook.com/galen.knowles

At the age of 22 a growing film producer Galen Knowles introduces his first film “Far from home”. The ongoing story is only the beggining of his big journey. What inspired you the most about this story? When you break it down into its most simple tagline it is Ugandan snowboard story which strikes you as weird, cool and an example of what the most unlikely people are capable of achieving. So you have the idea that if Brolin can do it, Brolin can snowboard on the winter Olympics, anybody is capable of anything. It is about finding the right people to support you to do that and also inner motivation. Being opened to every new person and believing that everybody possesses the ability to do whatever they put their mind to. When Brolin had both of those things in his story, they all came into reality… Maybe it could be inspiring to a lot of people my age. What was the most difficult part of making this documentary? The filming process. Finding that inner strange to go to Uganda filming straight for 4 years and a half. As the director I had a responsibility to capture everything and work with Brolin, who was going through his own emotional straggles meeting his father and realising that snowboarding wasn’t the global negotiation with the Uganda government. Helping him and going through all this new experiences myself, having to hold camera the entire time was test of both physical and mental endurances. Also having to lead a group of your friends, being their boss. You don’t understand how hard that is until you have to get your friends do something for you when they don’t necessary want to and you have to learn how to communicate, have to help everybody understand goal of making the documentary. So learning how to be a good leader in the process was a very difficult challenge, but good experience.

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Was there a moment when you stopped and asked yourself why? There is the one moment in Argentina when Brolin was pretty upset that his snowboarding wasn’t up to par. He was going through a lot of emotional struggles, stressing himself out with school and snowboarding. Somebody made a joke that “If Brolin gets pissed off one more time Galen is going to delete all the footage”. We all were kind of laughing, but Brolin looked at me very seriously and said: “ Go ahead and do it, I won’t lose any sleep over it”. At that point I just shut the camera down and walked out thinking that all of this doesn’t worse it nor can be done. But in the end Brolin started to realise how much impact this documentary could have on his life as well as on mine. We overcame those moments when it felt like this wasn’t going to happen in time or we are going to run out of money, going to get completely burnt out. Emotionally there was something about the greater goal of finishing the project that kept us going. What are your plans for the future? The project is ongoing. We want to make a follow-up TV series not only about Brolin who’s an Ugandan snowboarder, but also the Jamaican bobsleigh team, luge and skeleton competitors from Nigeria and India. All of unlikely winter Olympics hopefuls have this amazing stories and goals that we want to combine into one big project, following them to 2018.

16

aprill 2016


Virtuoosmuusikud koolis

KOOL

Virtuoosmuusikud koolis Autor: Anu Veidner

Pilt: johvi.edu.ee

26. Veebruaril külastasid kooli trompetist Neeme Ots ja pianist Ralf Taal kes esitasid Chopini, Kareva, Sureva ja teiste heliloojate teoseid Pille Lille Muusikute Fondi raames. Kontserdil kõlanud muusika põhjal oli selgelt arusaadav, et tegu on oma ala professionaalidega. Ralf Taal töötab hetkel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õppejõuna ning Neeme Ots on lõpetanud Sibeliuse Akadeemia ja töötab mitmetes mainekates orkestrites. Kuidas jõudsid nad nii kaugele, kus praegu on? Vesteldes mõlema muusikuga, sain teada, et armastus ja kirg muusika vastu on saanud alguse lapsepõlvest. Ralf Taal sõnas, et muusika meeldis talle juba maast madalast ning kui laps otsustati muusikakooli panna, siis oli just tädi suunamine see, mille tõttu sai määravaks klaveri eriala. Neeme aga vastas, et armastus trompeti vastu on vallanud teda terve elu. ‘’See on minu elu loomulik osa. Ma ei kujutaks ette, et teeksin midagi muud,’’ sõnas ta rahuloleva muigega näol. Lisaks mainis ta, et tema isa eeskuju ja suunamine muusika vallas on olnud talle suureks abiks, kuna on pärit perekonnast, kus muusika oli olulisel kohal. Arvatavasti on paljudel noortel olnud elus hetki, kus allaandmine tundub parem ja lihtsam, kui pingutusest tulenevad saavutused ja seetõttu on loobutud unistusest või eesmärgist. Küsisin, kas Neeme elus on ka olnud hetki, kus on ketkest tundnud, et tahaks alla anda. ‘’Ei, sellist tunnet ei ole mul kunagi olnud,’’ vastas ta kindlal häälel, ‘’trompeti mängimine on midagi, mida ei vahetaks millegi vastu.’’. Ka Ralf Taal lausus, et tundis noorena, et justnimelt klaveri mängimisest saab tema tuleviku töö ning loobumise mõtteid ei ole ta oma elus kunagi kaalunud. Kuid mida teha, kui soov areneda, teha muusikat ja esineda hiiglaslikele massidele on olemas, aga puuduvad kontaktid ja vajalikud sidemed? Kas need üldse on vajalikud? Neeme arvates ei mängi sidemed siin kõige suuremat rolli. Kõige

aprill 2016

olulisem tema arvates on soov teha ja areneda ning sellega kaasnevad ka vajalikud tutvused, et jõuda kaugemale. Siit järeldus meile kõigile- tehes seda, mida armastad üle kõige, on võimalik jõuda tippu ja teha suuri tegusid. Elavad näited selleks on andekad muusikamehed. Igaühes meis on peidus niinimetatud x-faktor, lihtsalt tuleb see endas üles leida ja arendada. Kindlasti ei tasu raskuste tekkides alla anda, sest järjepidevus viib sihile. Selge on see, et need kaks virtuoosmuusikut on leidnud oma kutsumuse ja on suutnud saavutada taseme, milleni küündivad inimesed, kelles on piisaval määral andekust, ambitsiooni ja sihikindlust. Samas ei kumanud nende hoiakus vähimalgi määral välja üleolevust ega liigset rahulolu enesega. Vastupidi, inimlikkus ja avatus on märksõnad, mis kajastusid kahe muusiku hoiakust. Seega, arendagem endas samuti oma tugevusi, kuid ärgem seejuures unustagem inimlikke väärtusi! Fun fact- vabal ajal armastab Neeme kuulata muusikat popist rokini, kuid mitte klassikat. Üks paljudest lemmikutest on Michael Jackson.

17

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


ÕPETAJAD KIRJUTAVAD

Õppekäik rikastab koolitundi Tekst ja pildid: Kristelle Kaarmaa

Käesoleva aasta esimestel kuudel oli võimalus meie kooli 11. lennu õpilastel kinnistada ja arendada varemõpitud teadmisi õppekäigul Tallinnasse. Õpilastel oli võimalus külastada Eesti Tervishoiu Muuseumi, kus läbi kahe maja II ja III korruse paiknevad teematoad harutavad inimkeha põhjalikult lahti, peatudes kõikidel elundkondadel. Lisaks inimese anatoomia ja füsioloogia tutvustamisele peatutakse ka paljudel teistel valdkondadel, mis on meie keha ja tervisega tihedalt seotud.

juures oli nii eesti- kui ka ladinakeelne silt.

Näitlike vahendite mitmekesisus skeemide, vahast või plastist anatoomiliste mudelite ja päris elundite näol, võimaldas õpilastel saada täiusliku pildi inimese sisemusest. Toredat osalemisvõimalust pakkusid elektroonilised ja mehaanilised „käed külge“ eksponaadid. Külaskäik Tervishoiu Muuseumisse põhjustas õpilastes kõige enam elevust. Uudishimu ja avastamisrõõmu jätkus õpilastel, kuni muuseumist lahkumiseni. Taimede leidmine ning äratundmine oli õpilaste jaoks paras pähkel hoolimata sellest, et iga taime

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

18

aprill 2016


Õppekäik rikastab koolitundi

Õpilastel tuli osata orienteeruda ka Tallinna vanalinnas, sest kunstiõpetuse tunni raames pidid noored üles leidma tuntud ehitised, mida varasemalt on käsitletud ka ainetunnis. Õpetajatel oli kõrvaltvaatajatena kohati päris naljakas jälgida, kuidas õpilased käivad mitmeid kordi mööda hoonest, mille täpne kirjeldus oli neil tööjuhendis antud. Siinkohal tasub meelde tuletada tuntud ütlemist, et tark ei torma ja loeb eelnevalt põhjalikult läbi tööjuhise.

ÕPETAJAD KIRJUTAVAD

ainetunnis meelitab järgmisel korral kaasa ka need noored, kes sel päeval endale vaba päeva tegid. Märkimisväärne on ka fakt, et päris paljud noored ei olnud varasemalt mitte kunagi käinud eespool mainitud kohtades.

Osadel 11. lennu õpilastel oli päevakavas ka Arhitektuurimuuseumi külastus, kus tuli pisikesel fotol oleva vihje põhjal suurest näitusesaalist üles leida tuntud ehitise makett ning analüüsida, milliseid materjale ja miks on maketi ehitamisel kasutatud. Lisaks oli õpilastel võimalus oma teadmised ja käelised oskused proovile panna erinevate ehitiste loomisel. Fantaasiat ja loomisrõõmu oli üksjagu, kuid arendada tuleb veel matemaatilist mõtlemist, sest nii mõnelgi hoonel olid esimesed aknaruudud alles katuseräästa alla tehtud. Õppekäigul õpilasi saatnud õpetajad loodavad väga, et õpilaste positiivne tagasiside

aprill 2016

19

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


SÜNDMUSED

Valentinipäev Autorid: Arina Šikun, Mari-Liis Mägi

12. veebruaril tähistati meie koolis sõbrapäeva. Tortide maitsmise, mängimise ja intervjuude kõrval jagati auhindadu. Viimaste aastate jooksul on sõbrapäev muutunud maailmas suureks pühaks. Kuigi algselt oli see pühendatud armastajatele, peetakse sellel päeval meeles ka oma lähedasi ja sõpru. Ka meie koolis otsustati tähistada seda soojust täis päeva. 12. veebruaril toimunud klassidevaheline võistlus üllatas erinevate ja ilusate tortide variatsiooniga. Alati on rõõm teada, et meie koolis õpivad nii head õpilased, kui ka suurepärased kokad. Žüriil oli raske valikut teha, kuid esile kerkis 10A klass.

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Ei jäänud ilma auhindadeta ka meie kõige kõigemad! Nii sai Jõhvi Gümnaasiumi kõige sõbralikumaks töötajaks Margit Pahk, õpetajaks Julija Kovaltšuk ning õpilasteks Steven Sildnik ja Gerly Triin Nõmmiste. Degustatsiooni ning konkursside ajal jõudsid õpilased ning õpetajad vastata ka meie küsimustele. Täname kõiki nende vastuste eest ning loodame, et teie valentinipäev oli sama lõbus ning magus.

20

aprill 2016


Valentinipäev

aprill 2016

21

SÜNDMUSED

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


SÜNDMUSED

Ütlusi sõbrapäevast Sõprus on...

…kui sul on alati üks inimene, kelle peale sa saad loota. Kes tunneb sind ja teab, kuidas sa käitud ja sa tead, et pole üksi. See, kui sul on hingesugulane.

Annela Nutov, 12A

Armastus on...

…kui ta annab oma kooki sööklas… Nüüd läheme huumorist natukene eemale. Maailmas iga päev tehakse kosmiliselt palju erinevaid tegusid, mis on mõjutatud selle helge tunde poolt. Emad hoolivad oma laste eest, vanavanemad lastelaste eest, lapsed oma väikeste lemmikloomade eest, sõbrad toetavad üksteist. Minu meelest armastus on püüe teha igapäevaste tegudega heledamaks ja paremaks oma armsamate elu.

Daniil Valme, 11BV

Armastus on...

… võimsaim tunne maailmas. Kõik saab sellest alguse: elu, õnn, heaolu... , aga ka lõpu, kui arvestada, et armastusest vihkamiseni pidi vaid üks samm olema. Kõik soovivad olla armastatud, kuid sageli unustatakse, et alustada tuleb iseenda armastamisest. Öeldakse, et armastuses ja sõjas on kõik lubatud. Kas ikka on? Siis peakski armastust sõjaga seostama? Jäägu see ilus tunne ikka puhtaks ja õilsaks!

Dea Proode

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

22

aprill 2016


Valentinipäev

SÜNDMUSED

Ütlusi sõbrapäevast Armastus on... …kui keegi suudab pakkuda sulle tuge, abi ja kindlustunnet, mis on vajalik igale inimesele. Armastus on hullumeelsus.

Elisabeth Eller, 12A

Sõprus on...

Sõpbrarud osn trounud..n. ing

…kui kahe inimes e vahel on austus ja usaldus ning ne nde maailmavaa de ja huvid ühtivad. Võtmesõnadeks on usaldus ja ühtne arusaam. See ei pe a küll olema kõiges sama, aga enamik ul ajast ikka.

Isik X

...kui sõ taga halba ei räägi sinust selja is aitama. ning on alati valm

Kersti Kais, 12B

Love is... …Brazilian footballer. Just kidding… Love is what make you wake up every day. You can feel love not just for other person, but for your life, job and everyday duties. You basically wake up because of love. Love is the engine of our life.

Marcos Felipe Monteiro

aprill 2016

23

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


SÜNDMUSED

Keeletegu 2015

Keeletegu 2015 Autor: Polina Luur

18. märtsil kell 11 toimus Jõhvi Gümnaasiumi aatriumis üleriiklikukonkursi KEELETEGU 2015 lõpuüritus. Kooli tulid külla poliitikud, keeleteadlased, kirjanikud, blogijad ja paljud teised eesti keele armastajad. Kõiki külalisi võtsid soojalt vastu Jõhvi Gümnaasiumi noored, kes aktiivselt osalesid aktusel, näidates kooli, enda talente ja parimaid külge. Sai kuulata eesti luuletusi ja laule, vaadata JG õpilasi rahvatantse tantsimas... Aatriumis pidas oma kõnet ka EV haridusminister Jürgen Ligi: „Ilus keel on arusaadav ja mitmekesine keel. Kui räägime ka keerulistest asjadest lihtsalt ja säilitame seejuures eesti keele omapära, muudame eesti keele veel ilusamaks ja arutelud sisukamaks.“ 2015. aasta keeleteokonkursil võitis peaauhinna Eesti Keele Instituudi e-keelenõu ja tasuta keelenõuanne, rahvaauhinna pälvis

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Foto: haridus- ja teadusministeerium

„Hiiu sõnaraamat“. Peaauhinna otsustasid taasiseseisvunud Eesti haridus- ja teadusministrid, rahvaauhind selgitati avaliku hääletuse teel. • Need, kes ei saanud kohal olla (või nagu meie noored - õppisid), said vaadata kogu aktust veebis otseülekandena.

• Ürituse korraldas Aktusest võtsid osa ka

Dea paljud

Proode. õpilased.

• Keeleteo logot kavandasid sellel aastal Polina Luur ja disaini õpetaja Maria Kuleva. Aitäh kõigile osalemise eest!

24

aprill 2016


Daniel Levi Bandi kontsert

SÜNDMUSED

Daniel Levi Bandi kontsert Tekst ja pildid: Helerin Mölder

6. aprillil käis meil külas Daniel Levi Band. Kooli külastas ta oma venna Joshuaga. Daniel täitis kogu aatriumi oma energiaga ja helid «põrkusid» otse kuulajate südametesse. Õpilased olid temast väga vaimustuses: «Daniel on mega lahe ja alla ei jää ka tema vend», «Aitäh Daniel ja Joshua, et külastasite meie väikest Jõhvit ja tõite oma muusikaga meile palju rõõmu», «Pole kunagi nii vinget ja ülienergilist kontserdit olnud», sõnasid meie kooli õpilased. Saime ka Danieliga eraldi rääkida, ta andis väga palju motivatsiooni. Aitäh kõigile tuluõhtu korraldajatele ja esinejatele - tänu teile sai kontsert teoks!

aprill 2016

25

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


VABA AEG

SOOVITUSED

Mida teha kevadel?

14 ideed, kuidas oma kevad huvitavamaks muuta Autor: Polina Luur

Kõigil on juhtunud nii, et kui meil on mõni vaba minut, siis kohe läheme peast hulluks, kui saame aru, et meil on nii palju vaba aega. Selle tulemusena kõik, mida me vaheajal teeme: magamine, söömine ja mitte midagi tegemine. Aeg lendab kiiresti ning taas oigame sellepärast, et homme peab jälle kooli minema. Kuidas vältida selliseid olukordi? Mida teha kevadel, et hiljem mitte kahetseda kaotatud aega?

1. Avarda oma silmaringi

Õpi midagi uut, millest sa varem pole teadnud või millega tahtsid tegeleda, kuid ei leidnud selle jaoks aega! Tutvu uue spordialaga, õpi Photoshopi kasutamist või hoopis astronoomiat. Abiks võivad olla sellised netileheküljed nagu Google, Youtube, futurelearn.com ja Tartu Ülikooli teaduskooli veebileht (www. teaduskool.ut.ee/et/kursused), kus võid leida palju põnevaid kursuseid ja õpikojasid.

2. Külasta planetaariumi

Kas sa üldse oled seal käinud? Kui ei, siis kiirusta ning kasuta kevadet kui võimalust sinna minna. Vali huvitav film selle teema kohta, mis sind huvitab ning let`s go!

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

3. Jaluta rohkem

Kuna kooliajal me veedame suurema osa oma ajast klassides ja ruumides, istudes või lamades, siis just vabal ajal oleks hea idee minna õue, vaadelda loodust ning hingata sisse värsket kevadist õhku. Et päev muutuks veel huvitavamaks, võid võtta kaasa sõpru, vahetada tavalise jalutamispaiga ning minna, näiteks, botaanika- või loomaaeda, metsa, pargi või isegi rahvuspargi. Just kevadel kõik õitseb, seega miks mitte imetleda looduse ärkamist?

4. Tee revisjoni

Vaata üle oma vanad asjad ning vabane nendest esemetest, mida sul pole enam vaja. Korista enda tuba või laud, kontrolli talvise jope taskuid - võib-olla leiad midagi, mida oled varem nii kaua otsinud! Ebavajalikud asjad aga võid anda nendele, kellel neid vaja on, näiteks sõpradele või tuttavatele. Võid isegi proovida neid müüa, kui need on heas seisus. Niiviisi saad nii lisaraha, kui ka ruumi, mida saad täita uute ilusate asjadega!

5. Õpi uut keelt

Kui sulle meeldib erinevaid keeli õppida, siis kevadel on sul hea võimalus alustada nende õppimisega. Esiteks, see on põnev

26

aprill 2016


Mida teha kevadel? ja silmaringi laiendav tegevus. Teiseks - kust sa tead, võib-olla hiljem, suvel, sul läheb seda keelt vaja reisimises? Keeleõpe on alati hea, kuna see annab sulle võimaluse lugeda ja vaadata filme originaalis ning samuti ka suhelda inimestega kogu maailmast.

6. Külasta tundmatuid ja huvitavaid paike

Kas sa oled käinud igas Eesti linnas? Vaevalt. Aga kui sul on selleks aega, siis osta pilet linna või külla, mida sa kunagi külastanud pole. See ei pea olema linn, sa võid otsida huvitavaid kohti ka oma kodulinnas. Kas teadsid, näiteks, et Tallinnas on olemas kassikohvik, kus igaüks võib tulla ning lisaks söögile ka nautida kasside nurru ning paitamist? Tuleta endale meelde, missuguseid ebatavalisi kohti sa veel tead ning külasta neid!

7. Koosta nimekiri ja planeeri aega

Kui sinu hobideks on lugemine ja kino, siis miks mitte teha endale vabal ajal nimekiri nendest teostest, mida sa oled kaua tahtnud vaadata või lugeda, aga sul polnud selleks aega. Nüüd on just see hetk, millal sa saad endale rahulikult nimekirja koostada ja metoodiliselt sellest ükshaaval filme ja raamatuid välja kriipsutada, kui oled neid lõpuni lugenud ja/või vaadanud. Lisaks nimekirja koostamisele võid planeerida ka oma aega: osta märkmik ning kirjuta sinna kõik, mida sa tegema pead. Niimoodi sa ei unusta midagi ja lisaks sellele ka lahutad meelt.

8. Tegele spordiga

Tuletan meelde, et varsti on suvi - eriti oluline aeg, millal olla toonuses! Seega, vali enda jaoks mõni huvitav spordiala ja alusta trenniga! Kevadel on sul eriti hea võimalus end erinevatel aladel proovida. Sa võid trennida ise või rühmas. Nii Jõhvis kui ka Kohtla-Järvel on palju sportimisvõimalusi, seega vaata ümber ning vali kõige parem jõusaal või spordihall enda jaoks!

9. Muuda midagi enda välimuses

10. Valmista uus roog

Kui oled suur kokanduse fänn, siis soovitame sul proovida midagi uut ning valmistada mõni uus roog huvitava retsepti järgi. Pööra tähelepanu tervislikule toitumisele ja valmista maitsev (aga kindlasti tervislik) hommikusöök või magus smuuti. Maiustuste asemel vali puu- ja juurvilju ning joo rohkem vett, kuna sinu organismile on pärast talve vaja vitamiine ja jõudu.

11. Ole aktiivne

Liigu, seikle ja ära ole memmekas! Külasta seiklusparki (Alutaguse, Kunda jm), seiklus- ja põgenemisruume (Adventure ja Exit room), mängi paintballi või mine kardirajale sõitma. Portsjon adrenaliini ja unustamatuid mälestusi on garanteeritud!

12.Külasta spa-d

Mõnikord on tarvis jääda iseendaga üksi, et analüüsida oma elu ning puhata ja nautida vaikust enda ümber. Nende eesmärkide täitmise jaoks hästi sobib spa külastamine. Lisaks väikesele lõõgastusele saad ujuda, saunas käia kui ka endale massaaži teha.

13. Veeda aega sõprade ja perega

Kui vajad hubast ja soojat õhtut lähedaste inimestega, siis kutsu kokku sõpbrad ja perekond ning minge koos piknikule, valmistage šašlõkki või hoopis korraldage kinoõhtu koos söögi, joogi ja lauamängudega. Niiviisi te muutute veel lähedasemaks ning naudite veelgi rohkem aega, mida koos veedate.

14. Vabane võladest

Kui sul on rohkem aega kui tavaliselt, siis soovitan sul vabaneda oma võlgadest. Tagasta raamatud raamatukokku, tee kõik kodused tööd ära ning täida kõik lubadused, mida sa andnud oled. Nii sina kui ka teised tunnevad sel juhul end hästi.

Head kevadet!

Kevad on muudatuste aeg! Proovi muuta enda soengut, stiili või hoopis käitumist. Oluline on, et sina oleksid nende muudatustega rahul. Ära karda midagi uut proovida ja katsetada, sest hiljem, kui sa juba nii noor pole, see võimalus kaob.

aprill 2016

VABA AEG

27

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


VABA AEG

SOOVITUSED

Ülikoolide kursused gümnaasiumiõpilastele Autor: Mari-Liis Mägi

Oled uudishimulik ning õpihimuline gümnasist? Tahad saada paremat ülevaadet sind huvitavast õppeainest? Sel juhul on üks võimalustest osaleda mõnel ülikoolide poolt pakutavatest kursustest. Tartu Ülikooli teaduskoolis on 7.-12. klassi õpilastele mõeldud kursused matemaatika, informaatika, meditsiini ning humanitaaria ja sotsiaalia ning mitmetel teistel teemadel. Hinnad jäävad vahemikku 9.50€-20€, kuid sel õppeaastal oli üks kursus ka täiesti tasuta. Kokku on 37 erinevat kursust. Mina võtsin 10. klassis käies osa psühholoogia kursusest, mille maht oli 3 EAP ning maksumus 20 eurot. Kursusest osa võtmiseks pidi registreeruma Moodle keskkonda, kuhu tuli iga paari nädala tagant uus materjal, mida iseseisvalt läbi pidi töötama ehk kursus toimus täielikult interneti kaudu. Enamasti oli materjal lihtsalt teksti vormis, mõnikord ka videotena. Võimalik (ning soovituslik) oli osa võtta ka kursuse foorumist, kuhu iga teema kohta 2 küsimust esitati. Aruteludest osa võttes oli võimalik punkte koguda ning kursuse lõpus oli eksam, mis võttis kokku kogu materjali.

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Pärast eksami sooritamist ja hinde saamist saadeti kooli kursuse läbimist tõendav dokument, mille loomulikult endale sain. Tallinna Tehnikaülikooli kodulehelt leidub kursuseid igas vanuses õpilastele – alates algklassidest kuni gümnaasiumi lõpuklassini. Kursused on samuti erinevatel teemadel – robootika, füüsika, programmeerimine, ettevõtlikkus ning keskkonnakaitse, hetkel on valikus 16 kursust, mis maksavad 16€-52€. Peale selle on võimalik võtta järelaitamistunde, saada eelõpet või osaleda matemaatika õpitubades. Toimumiskoht on Tallinna Tehnikaülikool, mõned kursused on ka Pärnus ning Tartus.

28

aprill 2016


Ülikoolide kursused gümnasistidele

VABA AEG

Tallinna Ülikooli Õpilasakadeemia ootab samuti gümnasiste osalema kursustel, millega on võimalik täpsemalt tutvuda nende koduleheküljel. Ühe kursuse maht on 2 EAP-d ning maksab 25 eurot. Õppetöö toimub nädalavahetuseti Tallinna Ülikoolis.

võimaluse korral osa võtta, eriti, kui olete kindlast teemast või erialast huvitatud, aga ka lihtsalt silmaringi laiendamiseks.

Peale eesti ülikoolide on ka väga lai valik välismaa kõrgkoole, mis nii tasuta kui ka tasulisi kursuseid pakuvad. Isiklikult julgen soovitada www.open2study.com lehel olevaid kursuseid, mida on paljude erinevate teemade kohta ning esmapilgul tahaks võtta palju kursuseid korraga, kuid alustada tasuks siiski ühest, et mõista, kas vastav teema on ikka piisavalt huvipakkuv ning kuidas oma aega planeerida, et õigeks ajaks kõik tehtud saaks. Teadmisi võib omandada põllumajanduse, sotsioloogia ning antropoloogia kohta – kuid need on vaid mõned näited. Minu valitud kursus kestis 4 nädalat ning selle järgi oli kogu materjal jagatud neljaks mooduliks. Igal nädalal oli 8-9 videot ning iga video järel oli väike test, mis koosnes vaid ühest küsimusest. Üldist informatsiooni selle kohta, kui pikalt mõni kursus kestab, mitut ülesannet ja videot see sisaldab, saab kursusega tutvudes. Mooduli lõpus oli väike test, mis sisaldas 5 küsimust ja kui esimesel korral vastused täppi ei läinud, sai test veel kaks korda korrata ning arvestati ainult parim tulemus.

Vaata ka: http://www.teaduskool.ut.ee/et/ kursused http://www.ttu.ee/kooliopilasele/ https://www.tlu.ee/et/koolitus/ akadeemia https://www.coursera.org/ https://www.edx.org/ http://online-learning.harvard.edu

Täpsema informatsiooni leiate ülikoolide kodulehekülgedelt. Kindlasti soovitan kursustest

aprill 2016

29

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KULTUUR

RAAMATUD

Lugemissoovitusi

Autor: Mari-Liis Mägi

Pildid: RahvaRaamat

Vaheaeg on nurga taga ning millal siis veel lugemiseks aega leida kui mitte koolivabal nädalal? Kui tunned, et tahad keerulisele kohustuslikule kirjandusele vahelduseks midagi „kergemat“ lugeda, on ideaalseks valikuks „Minu“ sarja raamatud, mis on viimaste aastate jooksul leidnud tee paljude inimeste öökappidele. Nüüdseks on sarjas üle 80 raamatu, viimati ilmus Janika Vaikjärve «Minu Kilimanjaro» ning sellel kuul tuleb välja Liis Paltsmari „Minu Costa Rica“. Mulle on seni loetutest kõige rohkem meeldinud alljärgnevad teosed, mida soovitan ka teile.

JUSTIN PETRONE „Minu Eesti“ „Minu Eesti“, mida on kokku kolm osa. Justin Petrone, kes sündis ja kasvas üles Ameerikas, abiellub Eestist pärit naisega ning kolib siia elama. Minu kui eestlase jaoks oli kõige huvitavam lugeda, kuidas suurriigist pärit inimene Eestis hakkama saab, millisena ta meie riiki näeb, mis erinevusi välja toob ning kuidas edenevad tema keeleõpingud. Kohati on teosed väga sügavamõttelised ning arutlevad, teisalt jälle täis naljakaid seiku.

EPP PETRONE „Minu Ameerika“ „Minu Ameerika“ raamatuid on hetkel samuti 3, kuid oodata on ka neljandat. Teoste autor on Justin Petrone abikaasa Epp Petrone, kes samuti oma kogemustest kirjutab – kuidas väikelinnast pärit naine Ameerika ja Eesti vahel pidevalt reisides ning elades hakkama saab, kuidas asjad teisel pool ookeani toimivad, mis talle meeldib, teda häirib või üllatab. Eriti huvitav kindlasti kõigile, kes ise USA-sse reisida plaanivad.

SIISI SAETALU „Minu Uganda“

„Minu Uganda“ kirjeldab noore eestlase Siisi Saetalu teekonda vabatahtlikuna Kampalas, kus aitab luua kohviku, mis on mõeldud selleks, et tööd pakkuda kohalikele erivajadustega noortele. Mõte on suurepärane, kuid teostust takistavad mitmed asjaolud ning kõigest sellest võibki raamatust lugeda. Lisaks saab aimu, kuidas töötavad Aafrika haridus-, meditsiini-, ja ärisüsteemid ning milliste reeglite kohaselt toimib liiklus, mis eurooplaste jaoks harjumatu on.

„Minu“ sarja raamatud, näiteks „Minu Bulgaaria“ ja „Minu Brasiilia“ on P.S. Mõned olemas ka meie kooli raamatukogus!

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

30

aprill 2016


FILMID

KULTUUR

Jõhvi Gümnaasiumi TOP-5 Meie õpilaste lemmikfilmid, mida tuleks vaadata aastal 2016 Pildid: cinemark.com, klips.my, screencrush.com, Wikipedia, comingsoon.net

1 DEADPOOL, 14+

2

Deadpool on Marvel universiumi kõige omapärasem antikangelane, endine eriväelane ja palgasõdur Wade Wilson (Ryan Reynolds), kellel diagnoositakse vähk. Kuna tal pole midagi kaotada, liitub mees äärmusliku eksperimendiga, mille tulemusel omandab kiire paranemisvõime ja võtab kasutusele alterego Deadpool. Relvastatuna oma uute võimete ning erakordselt väärastunud huumorimeelega, asub Deadpool jahtima meest, kes oleks ta elu peaaegu täielikult hävitanud.

Noorpaar, kes kaotas poega, saab teist võimalust, kui nende elus ilmub 8-aastane Kody. Mingil teadmata põhjusel kardab laps uinumist öösel , kuid peagi selgub, et tegemist on ebatavalise kingitusega - kui poiss magab , tema unistused täiduvad. Igal ööl kohtuvad uued vanemad kas Kody imeilusa kujutlusvõime või õudusunenägudega. Ja need õudusunenäod on surmavalt ohtlikud.

12.02.2016

3

28.04. 2016

CAPTAIN AMERICA. CIVIL WAR, 16+

4

Tuginedes koomiksiraamatule Civil War, film keskendub Captain America ja Iron Man vastasseisule. Miks aga film jõudis 3 kohale? Sest filmis ilmub Spiderman.

rohkem oodata

põnevaks. maini.”

BEFORE I WAKE, 16+

WARCRAFT

25.05.2016

5

“Pole kunagi uskunud, et see juhtub. Ootasin tavalist Marvel filmi, kuid nüüd muutub see Loodan, et saan (õpilase kommentaar)

ALICE THROUGH THE LOOKING GLASS

26.05.2016

05.05.2016 aprill 2016

31

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KULTUUR

OMALOOMING

Библиотека – храм знаний и наук Autor: Ilja Siroš, 12 BV Идея создания библиотек была известна уже много-много веков назад. Первая библиотека, как считают историки, появилась в Вавилоне приблизительно в 2500 году до нашей эры. У каждой библиотеки есть своя история, так же, как и у каждой из книг, находящихся там, и каждая библиотека по-своему особенна, независимо от ее вместимости и времени основания. Но конечно же, чем больше библиотека, тем значительней ты себя чувствуешь, находясь там. Недавно я вместе с классом побывал на экскурсии в библиотеке Тартуского университета, которая была основана более двухсот лет назад. Могу сказать, что я никогда не бывал в такой огромной библиотеке, и одного часа там было явно недостаточно.

Находясь в такой библиотеке, в окружении многих тысяч, а то и миллионов книг, ты начинаешь понимать, почему библиотека является храмом знаний и наук. Держа в руках книгу, которой уже несколько веков, чувствуя ее своеобразный запах, сразу осознаешь ее могущество перед тобой. В Тарту мне открылась возможность пролистать пару книг из библиотеки императрицы Екатерины II и императора Павла I. Открывая такую книгу, ты как бы на мгновение окунаешься в ее мир, в ту эпоху, в которую она была написана. В библиотеке каждый сможет найти себе книгу по своим предпочтениям, и никто не уйдет оттуда разочарованным. Очень жаль, что в наше время библиотеки стали менее популярны, но несмотря на это, библиотека всегда будет храмом знаний и наук.

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

32

aprill 2016


KULTUUR

Экскурсия в Тартускую обсерваторию

Autor: Darja Melnik, 12BV

Pildid: Irina Jekimenko, Aarne Toompark

После посещения библиотеки Тартуского университета мы отправились на экскурсию в Обсерваторию Tõravere. В начале прошли в здание, в котором находится карта звёздного неба, сделанная из камней. Поразила точность и аккуратность работы, потому что сделать такое своими руками требует огромного труда. Как выяснилось, работа над этой «картой» длилась 2 года. Руководитель экскурсии рассказал по этой карте о различных созвездиях, звёздах, да и в общем о галактике. После его рассказа захотелось узнать ещё больше о космосе и звёздах, так как астрономия - это очень обширная и занимательная наука. Далее все отправились в здание, где находятся два огромных телескопа: рефлекторный и рефракторный. Это была наиболее интересная часть, так как нам продемонстрировали открывающуюся крышу и показали, как они работают.

А этажом ниже можно было увидеть модель Солнца, Земли и Луны, модель Марса и его поверхности, а также некоторых других планет солнечной системы. Здесь же нас ознакомили с компьютерной программой, в которой можно рассматривать звёзды, созвездия и узнавать различную информацию о космосе. Ещё мы посетили выставку вычислительной техники, где увидели старинные компьютеры, первый ноутбук, который имеет форму большого ящика с клавиатурой, а также первые флешки и диски. Экскурсия в обсерваторию была очень интересной и познавательной.

aprill 2016

33

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KULTUUR

OMALOOMING

Milline on uue meedia mõju ühiskonnale? Autor: Elise Jalonen, 10a

Aastatega on kommunikatsioon palju muutunud. Juurde on tulnud palju uusi vahendeid, millega infot edastada. Need vahendid on loonud soodsad tingimused massikommunikatsiooniks, mis võimaldab teabe edastamist korraga paljudele inimestele. Sellest on tulnud ka massiteabevahendid ehk meedia, milleks on massisuhtlust tagavad tehnilised vahendid ja neile vastavad institutsioonid. Milline on uue meedia mõju ühiskonnale? Uue meedia põhieesmärgiks võib küll olla info levitamine ja meelelahutuse tootmine, aga kasutatakse teda palju mitmekesisematel eesmärkidel. Ta on nii võimalus sõnavabaduseks kui ka manipuleerimiseks. Siit tulenevad ka erinevad probleemid ja mõjutusviisid. Näiteks võib võtta meie valitsuse ja poliitikud. Meediast võib leida palju infot nende eraelust ja vaba aja veetmisest. Parteid ihkavad oma ridadesse värvikaid seltskonnategelasi, kes on inimestele tuttavad meediaväljaannete kaantelt ja pidevalt rahva huviorbiidis. Nende arvelt saab valimistel hääli ja reklaami oma erakonnale. Samas on meedial ka varjatud võim poliitikute üle, sest kõigest ühe skandaaliga võib hävitada

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

34

ka muidu maineka poliitiku reputatsiooni. Seega on uue meedia mõjul poliitikud ja valitsus survestatud ja pideva jälgimise all. Kultuurile on uue meedia mõju aga märkimisväärselt positiivsem. Ideede ja arvamuste vaba avaldamine on toeks meie kultuurile. Sündmused saavad kajastust ja seeläbi jõuavad suurte massideni. Veebiajakirjade ja -artiklite abil elatakse sündmustele kaasa. Internetivabadus ja kiire ligipääs avardab inimeste silmaringi ja loob soodsa keskkonna uute kultuurinähtuste tekkeks. Nõnda levivad ideed teisteni väga kiiresti. Ma arvan, et digitaalsel meedial on ees veelgi suurem tulevik. Alanud on uus ajastu. Kindlasti vajab digitaalne meedia piire ja eetilist lähenemist, aga tema mõju on pigem positiivne. Info jõuab massideni ja ka kodanikud on kaasatud ühisarutlustesse uute seaduste või seadusemuudatuste üle. Uus meedia võimaldab rohkem tutvuda eri kultuuridega ja kasvatab tolerantsust. Nõnda võime loota, et internetipõhine meedia viib meid inimlikuma ühiskonnani.

aprill 2016


KULTUUR

Mõned luuletused... Autor: Vladimir Barr

* * * даже летом приходится жаловаться на холод вам приходится жить с этих холодом внутри внутри моего государства всегда легкий минус mida veel lisada? сегодня я купил энергосберегающую лампочку теперь мне нечего бояться холода она согреет меня дешево. иногда мы пытаемся выжить сидя на дне глубого колодца мы ничерта не слышим мы рвемся к солнцу мы видим птиц в круглом окошке и нам кажется будто им живется лучше (людям свойство ошибаться)

* * * летит скорая по таллиннскому кому-то плохо из моего окна мало что видно зато слышно хорошо как сосед бьет жену за стенкой опять напился, наверное. у меня тут тихо. в голове капают мысли в пересохшее русло сознания.

* * * лампа тем круче, чем больше света дает. если ты, лампа, думаешь, что количество комаров и моли, вокруг тебя летающей есть знак качества, то знай, лампа - это не так.

гладкие холодные камни становятся нашими мыслями и главными декорациями этого потрясающего цирка нам ничего не нужно мы видим птиц мы продолжаем ими восхищаться vot.

aprill 2016

35

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi