Page 1

mai 2016

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Intervjuu vahetusõpetaja Gustavoga

2

5 tüüpi lõpetajaid, keda sa lõpuaktusel kohtad Kuidas suve kasulikult veeta?

Mark Gerassimenko:

"Elu omab ainult seda tähendust, mis talle antakse"


TOIMETAJA NURK

Viimased kaitsmised, viimased pingutused ja läbi see ongi! Mõtted ei viibi enam ammu kooli juures, vaid lendlevad rannaõhu käes ja elu kiirteede käänakutel. Olen jahmunud sellest, kui hubane õhkkond koolis on tekkinud ja sellestki, et inimesed võtavad seda enesestmõistetavalt. Ühel päeval koolist välja astudes kuulsin, kuidas üks väike vene rahvusest poiss ütles, et tema sooviks sellises koolis elada. Tema lausest kostus sedavõrd palju vaimustust, et minunigi jõudis arusaam: mul on vedanud Selline keskkond on soodustanud loovat ja ettevõtlikku mõtteviisi minus ja paljudes teistes. Me kõik suudame midagi ette võtta, kui vaid jätkub kirge.

Meie ajalehe meeskonna koosseis muutub pärast seda aastat drastiliselt ning lootus laskub sügisel kümnendasse klassi tulevate õpilaste õlule. Tänan tervet meeskonda suurepärase töö eest ning loodan, et traditsioon ka järgmisel aastal jätkub. Aega vajavad kõik: nii eneseteostus kui ka eneseanalüüs. Nendeks kaheks on suvi parim aeg, sest miski ei sunni takka. Lugegem meie lehte, hingakem sisse suvist õhku ja ärgem jäägem seiklusi ootama, jookskem neile järele!

Aitäh ühise ja unustamatu aasta eest!

Kindlasti on ka meie koolielus palju asju, mis vajavad kriitilist pilku, kuid algused ongi rasked ja läheb aega, kuni kõik loksub paika. Pisipuudused ei tohiks heita varju üldpildile, mis on tegelikult suurepärane.

PEATOIMETAJA: KUJUNDAJA: KOORDINAATOR: FOTOGRAAF: AJAKIRJANIKUD:

Kohtumiseni! Jasper Käänik

Jasper Käänik Polina Luur Kadri Kivirand, Helen Sulg Helerin Mölder Arina Shikun, Mari-Liis Mägi, Polina Luur, Anu Veidner, Mileen Arbma, Gerly Triin Nõmmiste, Martin Kängsepp, Markus Kängsepp


KOOL

Profiililugu: Mark Gerassimenko........................4 Intervjuu: Gustavo Rodrigues.............................7 Abituriendi kõne...............................................10

SISUKORD APRILL

SÜNDMUSED

Tutipäev ja lõpukell..........................................11 DJ koolitus.........................................................12 Jüriööjooks........................................................13 Kohtumine Kaur Kenderiga...............................14 Totaalne etteütlus 2016...................................15 Euroopa päev...................................................16

VABA AEG

Suveks tööle?....................................................17 Mida teha ja kus?.............................................19 Sportimisvõimalused Jõhvis.............................21

KULTUUR

Raamatud ja filmid...........................................24

OMALOOMING

5 tüüpi lõpetajaid.............................................26 Füüsikaõpetaja mõtisklusi................................28

E

T

K

4 5 6 11 12 13 18 19 20 25 26 27

N

R

L

P

1 2 3 7 8 9 10 14 15 16 17 21 22 23 24 28 29 30

MAI

E

T

K

N

2

3

4

5

R

6 9 10 11 12 13 16 17 18 19 20 23 24 25 26 27 30

L 7 14 21 28

P 1 8 15 22 29


KOOL

PROFIILILUGU

Profiililugu: Mark Gerassimenko Autor: Arina Shikun

Fotod: Helerin Mölder

Mis sulle õppimise juures kõige rohkem meeldib?

Mark Gerassimenko, poiss, kes sai populaarseks tänu oma humoorikatele “Keeleteo” klippide vastustele jagab rõõmuga meile oma kõige salajasemaid mõtteid. Kui väljaspool kooli on Mark tuntud eduka aineolümpiaadidel osalejana, siis koolis on ta üks rõõmsameelseim ja humoorikaim poiss. Ka intervjuus on Mark jäänud truuks iseendale - mis vestlusest selgus, lugege ise.

Söökla. Kui olla tõsine, siis õpetajate valmisolekut kasutada traditsiooniliste õppemeetodite juures ka erinevaid mittestandartseid ja õuesõppe meetodeid. Samuti meeldib mulle, et enamik õpetajatest käituvad õpilastega endaga võrdsetel alustel, mis loob soodsa atmosfääri õppimiseks. Eelmisel aastal oli minu jaoks suureks probleemiks just õpetajate kasutuses olev vananenud mudel “Õpetaja-Õpilane”, kus “kõrgemad” usuvad, et ainult nende sõna loeb. Nüüd tunnen, et see probleem on oluliselt vähenenud ja arvan, et see on kahtlemata seotud üleminekuga JG-sse. Kuigi on väärt märkimist, et ka meil on mõned õpetajad, kellel oleks vaja korrigeerida oma suhtumist õpetamisse.

Miks tulid JG-sse õppima?

Ausalt öeldes mul polnud aimugi, kuhu edasi õppima minna. Kuid ühel päeval tuli meie kooli pidevalt naeratav tark mees ülikonnas ning hakkas jutustama paradiisist, kus pole koduseid töid, kus sööklas on toit ja kooliväline tegevus on mõeldud üksikasjadeni läbi. Tema sõnad muutsid mu elu: otsustasin minna Jõhvi Gümnaasiumisse (JG). Selgus, et minu ootused olid natuke kõrgemad, mis aga ei takista mind nautimast õppimist. Lisaks sain teada, et kui mul on kunagi vaja toodet reklaamida, siis pean tegema seda sama filigraanselt kui lugupeetud Tarmo Valgepea.

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Meeldivam mälestus seoses kooliga?

“Ühel” emakeelepäeval otsustasin külastada kontserti Keeletegu 2015. See oli minu jaoks väga mugav: pole vaja minna klassi (veel üks põhjus,

4

mai 2016


Mark Gerassimenko miks ma armastan seda kooli). Pärast pikki tantse ja igavaid kuigi väga sügavaid kõnesid, sain aru, et midagi läheb valesti. Nimelt, kõik see jama, mida rääkisin tõrvikurongkäigust kaamera ees, sai näidatud aatriumis kõigile külalistele! Muide, kui soovite saada tuttavateks mu arvamuse ja mõtetega tõrvikute ja rongkäigu kohta, siis kutsun teid Komöödiaõhtule, mis toimub 2. juunil.

KOOL

meeldib lugeda, enamasti krimikirjandust ja detektiivilugusid, mõnikord vaatan filme. Juhtub, et lähen hommikul jooksma, kui ilm sobib. Mis aga eristab mind teistest, on minu suur huvi poliitiliste küsimuste ja erinevate riikide poliitika vormide, samuti ka nende ajaloo vastu. Mõnikord on see ajalugu väga hoogne, kõige lihtsam näide on siin Šotimaa. Enne, kui seal korraldati referendum, teadsin ma seda kaunist maad ainult kui Nessie elupaika. Kui aga Šotimaal tõusis iseseisvuse küsimus, siis olin kahe nädalaga uurinud selle ajalugu, majanduslikke näitajaid jms, alustades Walter Scotti raamatust “Ivanhoe” ja lõpetades BBC dokumentaalfilmidega.

Kelleks tahtsid lapsepõlves saada? Kuhu edasi?

Lapsena oli mul väga pikk nimekiri erinevatest erialadest, mis olid mulle huvitavad. Alguses oli ideaalseks tööks saada bussijuhiks. Mulle tundus väga tähtis ja vajalik aidata inimestel jõuda oma sihtkohta. Lisaks, tekitas rõõmu ka mõte, et saan mitu korda päevas panna hilinejate eest ust kinni ning jätkata enda maršruudiga. Siis sain aga teada, et bussijuhil on väike palk. Olin 5 või 6 aastat vana, kui mulle hakkas meeldima õpetaja eriala. Võib olla ma oleks valinudki eesmärgiks saada õpetajaks, kui poleks juba esimesest klassis saanud aru, kui väsitav töö see on. Lisaks tahtsin ma saada presidendiks, et karjuda teistele tõrvikutest ja muudest asjadest, kuid väga kiiresti sain aru, et me ei ela Zimbabwes ja Eesti presidendi töö on igavam.

“Elu omab

ainult seda

tähendust,

Loodan, et järgmisel aastal leian võimaluse teostada enda huve ka meie koolis, kus on olemas ka selline huvigrupp nagu väitlus ja poliitika.

Sinu lemmikraamat?

Raske valik. Ühelt poolt, meeldib mulle Arthur Conan Doyle «The Adventures of Sherlock Holmes”, kuid samal ajal võin esile tuua ka George Orwelli «Loomade farm“. Lähtudes sellest, et Sherlock Holmes on kõige tuntum klassikaline detektiivikas, kus on kõiketeadev peategelane, kes on võimeline lahendama keerulisemaid ülesandeid ning neutraliseerima kurjategijaid - on täiesti arusaadav, miks see lugu, vähemalt lapsepõlves, oli minu jaoks kõige atraktiivsem ja huvitavam raamat. “Loomade farm” on aga hea näide antiutoopiast, mis toetub Orwelli arvamusele Vene revolutsioonist. Orwell kirjeldab paari esimest aastat enne ja pärast revolutsiooni, kasutab allegooriat ja viib tegevuse Barnyardi farmi: loomad jälitavad talus inimesi isoleerides oma farmi maailmast. Järk-järgult

mis talle antakse.”

Kui aga rääkida tulevikuplaanidest, siis pole ma praegu veel kindel, kuhu edasi lähen. Selles, ei erine ma 99% teistest õpilastest. Kuid mõned mõtted mul on, näiteks ma kindlasti ei kavatse minna arstiks. Teised minu otsused selguvad hiljem, kuid ühte asja ma tean kindlasti, te veel kuulete minust!

Millega tegeled vabal ajal?

Minu huvid ei ole väga mitmekülgsed. Mulle

mai 2016

5

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KOOL

KOOL

PROFIILILUGU

kaob kunagi tekkinud eufooria loomariik halveneb üha rohkem. Mõningad tapetakse või müüakse maha, kuid juhtpositsioonil olevad sead räägivad ikka heaolust, kasutades vajadusel repressioone, et vältida ülestõusu. Üldiselt on selle raamatu peateemaks inimeste suutmatus muuta ümbruskonda paremaks, kui nad pole võimelised adekvaatselt analüüsima informatsiooni ning tegutsema selle järgi. Romaan näitab võimetust saavutada “ideaalset ühiskonda” - loomad suutsid teha revolutsiooni talus, kuid neil ebaõnnestus ehitada õiglast ühiskonda. Lõpuks algas talus diktatuur, mida tõestasid karjuvad lambad. Võib tõmmata paralleele nende samade lammaste ja inimeste vahel, kes ei taha ise mõelda ja on valmis nõustuma kõigega, mida räägitakse, lubades ohtlikele ja enda huvidest lähtuvalt tegutsevatele isikutele juhtida nende elusid.

Minu kõige suurem hirm on...

Et ma telekasse ei sattu. olla tõsine, siis kardan

Kui aga hilinemist.

Minu kõige suurem õnn on… Piparmündijäätis.

Mis Sind motiveerib? Soov telekasse sattuda!

Sinu elu moto?

Ma ei salli küsimusi, kus tuleb terve elu tähendus ja eesmärk panna ühte lausesse, kuid proovin siiski: “Elu omab ainult seda tähendust, mis talle antakse.” Nii saab iga inimene ise täita oma elu tähendusega: seada eesmärke ning aeglaselt, kuid samas kindlalt nendeni liikuda!

Sinu lemmikfilm?

Ja jalle antiutoopia “V - for Vendetta”. Me kõik teame, kuidas näevad välja Guy Fawkesi maskid, nad said ka laia kasutamist kohe peale filmi ilmumist. Usun, et enamik lugejatest vaatas seda filmi, nii et ma ei hakka süžeed kirjeldama. Mulle meeldib ühiskond, kus filmi tegevus toimub. Samuti ka idee, mis esineb läbi kogu filmi - üks inimene on võimeline palju muutma. Nagu kõik juba aru said, meeldivad mulle filmid ja raamatud, kus keskne teema on võitlus vägivalla või diktatuuri vastu ehk nii indiviidi kui ka ühiskonna vabadus.

Meeldejäävaim reisielamus?

Ilmselt kõige huvitavam reis oli reis Strasbourgi ja Pariisi bussiga läbi Euroopa! Ma olin ainult kümme aastat vana, kui nägin Eiffeli torni, jalutasin öösel Pariisis ja pildistasin Euroopa Parlamendi hoonet. Eriti huvitav oli läbi sõita linnadest nagu Varssav, Berliin ja Praha. Kõige rohkem meeldib mulle reisida auto või bussiga, sest see annab uskumatult palju võimalusi näha erinevaid kohti.

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

6

mai 2016


INTERVJUU

KOOL

Gustavo Rodrigues: ‘’Test to become the best’’ Autor: Anu Veidner

Fotod: Jasper Käänik

In your opinion, what is the best way to improve English?

Gustavo Rodrigues, a teacher from the country of the Sun has been teaching English in a small post-Soviet state at Jõhvi Gymnasium since November 2015. What has he to say about the 7 months spent in Jõhvi? How did he become so good in spoken and written English and what does he consider as the most effective ways to improve English? Let’s find out the answers to questions we all have had in mind.

In my opinion, it is important to get the most exposure as you can. For example, in my case, listen to music and watch series which is current mainstream today. Sometimes people are too comfortable and watch the movies in their mother language. Nowadays, there are lot of mobile applications you can download to learn a new language. Flash cards are also helpful. Of course grammar is very important but you canlearn that at school. It is good to have someone to talk to in English, for example, via Skype.

When did you first start studying English?

What have you learned during your stay here?

English lessons in Brazil are meant from 6th grade until the end of high school but you can take the lessons from 1st grade if you want to. So I started studying English when I was in 1st grade, at the age of 6 or 7.

mai 2016

Oh, I have learnt lot of things. Especially how to deal with younger people. Peculiarly 10 graders because they just came from Basic School and they don’t know what comes next. But for me it’s the different culture, different ages, and people in different positions. I am friendly with

7

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KOOL

KOOL

INTERVJUU answer they change their willingness to do the activity. This is one difference. Here students are very respectful towards the teacher, while in Brazil they tend to be more reckless.

Was there anything that surprised you when you got here?

The weather. During the winter it is nice but I didn’t expect the Sun to rise at 9 or even 10 in the morning and set at 3 or 4. I didn’t know how it affects your mood and energy. If you don’t get to see the Sun you are overtired and you don’t want to do anything. Also, the school building is amazing. Marcos and I took some time to truly believe that this school is state-owned.

everyone but there’s a threshold between being friendly and be friends with. I’m a teacher and they need to respect that, which doesn’t mean I need to be their enemy. Sometimes even if you are not in the happiest mood, you still have to be confident and energetic. Sometimes you might find yourself in a situation where you don’t want to be but, you must handle it.

What do you enjoy the most Tell us something about the about teaching? organization AIESEC. I like interacting with people. I might not be the

AIESEC is an NGO (non-governmental organization) which brings either students or fresh graduates to either volunteer or work abroad. Usually people volunteer in Africa and even in Brazil but in terms of work, they choose Europe or North-America. If you want to have a volunteer experience you can help children to start reading and so on, this is very common thing. Or if you cannot afford to live by your own during this time of period you can work abroad as Marcos and I did. AIESEC connects the job placements with job seekers, then you need to apply, be interviewed and hop on a plane. Even if you have Masters degree or if you are an undergraduate you can apply for that. For me it is the second time. First time was in Mongolia, that was the time when I found out about AIESEC and then here, it is the second time.

best teacher for grammar or for other English aspects but I love talking to them, listening to their questions, which I consider also important because here it seems to met that students take a teacher as an authority and sometimes they are afraid to say something. You don’t need to teach students by fear but teach them by example. Even if it was quite harsh with teenagers at the beginning but when you get to know them better things go smoothly.

Could you name some of the biggest differences between Estonian and Brazilian education system? Students focus on whether there are grades for the assigned activity. Depending on the

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

8

mai 2016


Gustavo Rodrigues What are the most memorable things about Estonia or about the school?

KOOL

I don’t know why but Russian sounds easier to pronounce, though. ‘’Меня зовут Густаво, как дела, все хорошо’’.

While doing shoppings, do you prefer Russian?

The people of course. I haven’t been to many places here, yet. But I get to see lot of incredible people. I wasn’t expecting to be inspired by so many youngsters. Some ideas of theirs are simply brilliant.These days, one of the students replace the title of a test by writing ‘’Test to become the best’’, that means people empathize with you.I often get tender messages from my students, either written on tests or in person. Which is awesome. I like this human element in the learning process.

It depends on the person. In the supermarket I pay close attention to how the cashier greeted the customer before me or by reading name tags I make my decision on either ‘’Tere’’ or ‘’Здравствуйте’’.

I know you have been studying some Russian and Estonian. How is that going? I would say I have reached A1 in Russian already. I know the basics in Estonian to go to the supermarket or restaurants. ‘’Kus on piim? Kus on suhkur? Kuidas läheb? Ma ei räägi eesti keelt ei vene keelt’’.

How about Russian phrases?

‘’Ole vait, пожалуйста!’’, ‘’Я не понимаю по-русски’’, ‘’Извините’’. I think I know better Russian than Estonian. I have some problems spelling the ‘’Ä’’ and ‘’Õ’’. And there is this world ‘’Jää-äär’’ and other tongue twisters.

mai 2016

9

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KOOL

Abituriendi kõne

KOOL

Räägib ÕE liige,aktiivne noor ja positiivne abiturient Sigrid Sikk Armsad

12ndikud

-

valmis

jätkama!

Pea kaksteist aastat tagasi sammusid 77 rõõmsameelset jõmpsikat kooli poole, et võtta osa 1. septembri aktusest, millel kohtuti oma klassijuhatajatega ning uute kaaslastega. Suve esimesel päeval, 21. juunil lähevad samad, nüüdseks täiskasvanuks saanud 77 noort gümnaasiumi lõpuaktusele, et vastu võtta oma lõputunnistused. Ilmselt on meil kõigil tekkinud vahel tunne, et aeg venib ning koolitee lõppu pole näha. Nendele hetkedele vastupidiselt on just viimane aasta linnutiivul möödunud. See olnuks nagu eile, kui tegime oma lennuga esimesel koolipäeval ühise pildi. Siis ei teadnud me keegi, mida tulevane aasta toob ning kuidas kõik välja nägema hakkab. Juba see, et meie lennus on neli rühma ja ligi 80 õpilast, tundus võõras. Olime harjunud poole väiksema ehk kahe paralleeliga. Täna, kooliaasta lõpu lähenedes elame aga mõnes mõttes avaramas, teisalt lähedasemas koosluses. Tulevastele abiturientidele panen siinjuures südamele, et pöörake rohkem tähelepanu enda ümber olevatele inimestele. Ka nendele lennukaaslastele, kes ei käi Teiega samas klassis - muul moel ei saa Te lihtsalt kuidagi teada, millised on teiste varjatud talendid, teadmised või oskused. Kõige tähtsam on aga, et alustate sellega juba täna, sest mida lähemale jõuab koolitee lõpp, seda kiiremini aeg liigub ning juba istutegi oma lõpuaktusel. Kindlasti on seal märksa parem tunne istuda sõprade ja tuttavatega, keda teate ja hindate, mitte võõraste kujudega. Viimane aasta on meie kõigi jaoks olnud erinev, kuigi oleme kõik sama eesmärgi poole püüelnud - saada head eksamitulemused ja arusaam tulevikuotsustes. Meie seas on neid, kes pingutasid meeletult ja ka neid, kes tegid seda vähem. Kaheteistkümne aasta koorem langeb õlgadelt, kuid mälestused ning teadmistepagas tuleb kaasa kuhu iganes. Paljud juba kibelevad koolist ära, et avada uusi uksi ning avastada maailma. Kohati olen ka ise üks nende seast, kuid viimasel ajal muutub meel kurvaks mõeldes sellele, et juba kuu aja pärast ei pruugi ma mõnda inimest enam kunagi näha. Või ei näe ma enam igapäevaselt neid, kellega koolis alatasa pisarateni naerdud ja muresid jaganud.

- võtke oma aastatest viimast, sest edasine elu ei pruugi enam lust ja lillepidu olla. Olge mõistlikud, õpihimulised, kuid ärge peljake ka oma sisemist lapsemeelsust avaldada, sest gümnaasium võib olla just see koht, kus seda veel teha saate. Lõppkokkuvõttes soovin, et valikud ning plaanid, mille kasuks meie, abituriendid otsustame, täidavad oma eesmärki ning mitte keegi ei pea neid kahetsema. Loomulikult teevad rõõmu ka head eksamitulemusedhinded, kuid ennekõike on edu pandiks õiged valikud - esimesed, kuid olulised sammud, mis edasist elu mõjutavad. Loodan, et kui me ei kohtu lähima aasta või kahe jooksul, siis teeme seda täpselt seitsme aasta pärast. Miks seitse? Need, kes valivad ülikooli, õpivad keskmiselt viis aastat. Need, kes mõne teise tee, jõuavad viie aasta jooksul rännata või karjääri teha. Ülejäänud kaks aastat tulevad juurde nii “igaks juhuks”, et me jõuaks midagi suurt saavutada ning uskuge mind, me kõik seda omal imelisel moel ka teeme! Armas 12. lend! Teate ju küll, et sõnadega on pahatihti keeruline oma tundeid jagada (käte/jalgadega vehkija, nagu ma olen). Siiralt soovin, et me kõik lõpetame ning lahkume gümnaasiumist heade emotsioonidega ning tulevikus jagame oma (kaas)lastega neid häid mälestusi, mida kooliaeg meile pakkus. Tunneme tänulikkust nii rõõmu- kui raskushetkede eest, vaatame huumori, imestuse, inimlikkuse, tänu ja austusega oma kasvamisele. Usume iseendasse ja raskuse või eksimuse korral leiame jõudu tõusta, veel parem ka kaaslast aidata. Meis kõigis on peidus suurepärased iseloomud ja maailmad ning oleme ühed parajad tegelased, keda ootavad ees suured saavutused. Armsad kaheteistkümnendikud, oleme valmis eluteed jätkama!

Olen enam kui kindel, et ma pole ainus, kes nii mõtleb. Sellest ka teine tähelepanek gümnasistidele

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

10

mai 2016


Tutipäev ja lõpukell

KOOL SÜNDMUSED

Lõpp ei ole enam nii kaugel Autor: Arina Shikun

Pildid: Helerin Mölder, abiturientide erakogu

20. aprillil toimus meie koolis esimene tutipidu! Kooli tüdrukud ja ka poisid tähistasid oma väikest lapsepõlve juubelit. Traditsioonide järgi olid kõik 12. klassi õpilased riietunud nagu kooli alustades, et meenutada, kui raske tee on juba läbitud ning kui palju on nende aastate jooksul muutunud - nii elu kui ka välimus. Esimesel korrusel oli võimalus vaadata lõpetajate beebipilte ning ka lugeda põnevaid kommentaare. Loomulikult lõppes kogu päev ühispildiga! Kui päeva esimene pool oli täis rõõmu, siis õhtul võisid lõpetajad puhata väikeses “perekonna” ringis. Nimelt, 12. klassi tüdrukud - Elizabeth Eller, Merit Jalonen, Julia Pahk, Ljubov Vorontosova ja Arina korraldasid lõpetajatele filmiõhtu. Suureks üllatuseks oli lennujuhendaja Kerdalt kingitus - projektori ekraanil oli võimalus näha lõpetajate erinevaid pilte, alustades esimesest klassist kuni tänapäevani. Viimasena toimus aga lõpukell. Erinevate kõnede ja soovide juures jäi meelde matemaatika õpetajate nali ning jagatud diplomid. Muidugi said järgmise aasta lõpetajad kuulata Sigrid Siki lõpukõnet ning leida sealt häid nippe, kuidas 12. klassis hakkama saada. Kõige olulisem ja rõõmsam osa oli kooli katusel toimuv pildistamine ning arusaam, et lõpp ei ole enam nii kaugel.

mai 2016

11

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KOOLSÜNDMUSED

DJ koolitus

Ole ise oma elu DJ! Autor: Indra-Mirell Zeinet

PIldid: Tanja Elken

Neljapäeval, 21. aprillil toimus Jõhvi Gümnaasiumis DJ workshop, mille viisid läbi Eesti DJnduse edendajad Kert Talistu ja Peeter Morna. Kohale tuli 21 noort muusikahuvilist kogu Ida-Virumaalt, kes soovisid end kurssi viia DJ ameti plusside ja miinustega. Õpiti, kuidas teha muusikat aparatuuridel, programmide kasutamist ning nauditi mõnusat aega muusikaga. DJndus on tänapäevases maailmas aina enam arenev suund ning kes teab, äkki võib tulevikus ka mõnda Ida-Virumaa noort laval plaate keerutamas näha!

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

12

mai 2016


Jüriööjooks

SÜNDMUSED

Jüripäeva jooks pakkus

sportlikku vaheldust Autor: Priit Palmet

Neljapäeval teatejooksul

Pildid: Margit Pahk, Priit Palmet

toimunud klassidevahelisel osales kümme võistkonda.

Kolmekilomeetrine distants läbiti kaheteistkümne õpilase poolt kõige kiiremini 11AB ühisvõistkonna poolt. Teisena finišeeris 10C ja kolmandana 10A klassi võistkond. Väga kõrge 8. koha sai õpetajate võistkond. Vaid kolmekraadises ilmas toimunud meeleolukas jooks oli meeldiv vaheldus õppetööle ning peagi pärast jooksu paistis päike ning rahulolevad noored said koolipäeva lõppedes reipalt koju minna. Paremusjärjestus:11AB, 10C, 10A, 11BV, 10B, 11AV, 10D, sportlikud õpetajad, 10E, 11CV.

mai 2016

13

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KOOLSÜNDMUSED

Kohtumine Kaur Kenderiga

Kaur Kender Jõhvis Autor: Mari-Liis Mägi, Anu Veidner

Pildid: Daniel Proode

26. aprillil külastas kooli skandaalne kirjanik ja meediategelane Kaur Kender. Et üritus oli õpilaste seas huviäratav, kinnitab tõsiasi, et kuulama tulid ka Jõhvi Põhikooli õpilased. Kenderile omaselt kõlasid tema suust üllatust tekitavad ning kohati ka šokeerivad mõtted. Kirjaniku arvamuse kohaselt on meie aja Juhan Viiding Beebilõust, keda kahjuks 6 aastat vangistuses hoiti. Arutellu tuli tänapäeva noorte ja kirjanduse seosed. Tema sõnul on igal ajastul oma žanr - tänapäeva luule on räpp ning romaaniks on videomängud ja seriaalid. Kohtumine oli õpilaste arvates põnev ja

kaasahaarav ning nii mõnegi avameelse väljaütlemise järel kõlas aatriumis naerukihin. Seoses riigigümnaasiumi programmiga külastab Kender ka teisi riigikoole. Seoses riigigümnaasiumi programmiga külastab Kender ka teisi riigikoole.

Õpetaja Dea Proode: “Üldiselt ei oodanud ma, et üritus nii hästi läheb. Mõtlemapanevaid häid ütlemisi kõlas hulgi ja need, kes Kenderisse eelarvamusega suhtusid, pidid veenduma tema tarkuses. Intriigi oli, nagu projekt ette näebki, aga talutaval määral. Kirjanik oskab end müüa, endale reklaami teha, kohtuprotsessil pole meie otsustajad.”

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

14

mai 2016


Totaalne etteütlus 2016

SÜNDMUSED

Totaalne etteütlus 2016 Autor: Polina Luur

16. aprillil 2016 toimus üle kogu maailma ettevõtmine “Totaalne etteütlus 2016”, mille autasustamine toimus omakorda 6 päeva hiljem, 22. aprillil. Ka Jõhvi Gümnaasiumi õpilastel õnnestus reaal-ajas läbiviidaval etteütlusel edukalt osaleda ja saada tänukirju.

Pildid: Polina Luur, totaldict.ru

Osalenud õpilased tänavad vene keele õpetajaid, kes levitasid kutset etteütlusele, õpetasid meid ja õhutasid osalema võistlusel. Suur aitäh samuti ka õpilastele, kes julgesid osaleda ning midagi täiesti uut proovida!

“Totaalne etteütlus” on iga-aastane rahvusvaheline vabatahtlik aktsioon, mille eesmärgiks on pöörata tähelepanu vene keele kirjaoskuse olulisusele ning arendada vene keele õigekirja kultuuri. Osalejad, kelleks võivad olla kõik soovijad sõltumata vanusest, rahvusest ja eelteadmistest, kirjutavad etteütlust, mis toimub paljudes kohtades korraga. Etteütlust kirjutati Jõhvis Kersti Võlu Koolituskeskuses ja seda juba teist aasta järjest. Aktsioonis osales 132 inimest, mis on kaks korda rohkem kui eelmisel korral. Jõhvi Gümnaasiumist osales 27 õpilast, kes julgesid sellisel moel oma teadmiste taset kontrollida. Lõpptulemustest selgus, et osalejate seas polnud ühtegi perfektset ehk viielist sooritust, kuid see-eest said 14 inimest hindeks “hea”. Sellel aastal tulid paljud osalejad ennast proovile panema lausa kogu perega - noorim osaleja oli 11-aastane, vanim aga 90. Sellel aastal ilmnes veel üks nähtus: eakad on paremad kirjaoskajad kui noored gümnasistid. See aga ei pane kurvastama, vaid on pigem motivatsioon arenemiseks.

mai 2016

15

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


SÜNDMUSED

Euroopa päev

Euroopa päev Tekst ja pildid: Sigrid Sikk

Euroopa päeva raames korraldas Jõhvi Gümnaasiumi õpilane Mark Gerassimenko Euroopa Liidu teemalise viktoriini, millest võttis osa pea iga klass (moodustati kolmeliikmelised meeskonnad). Küsimused olid põnevad ja silmaringi avardavad ning õpilaste teadmised olid üle keskmise head! Kõige edukam oli 10. a klass. Üritust aitasid läbi viia Õpilasesinduse liikmed Sigrid ning Elise. Peale viktoriini suundusid 10. klasside õpilased kuulama Margus Ilmjärve, kes rääkis noortele lähemalt Euroopa Liidust ning selle olemasolu tähendusest. Noortele korraldas kohtumise Õpilasesinduse liige Gerly-Triin. Noored lahkusid kohtumiselt positiivsete tunnetega ning märksa suuremate teadmistega. Suured tänud, Margus!

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

16

mai 2016


Suveks tööle?

VABA AEG

Suveks tööle? Autor: Mari-Liis Mägi

Aasta oodatuim aeg on kätte jõudmas ning juba praegu liiguvad mõtted ranna, päikese ning jahutava jäätise suunas. Peale puhkamise on suvel rohkem võimalusi töö tegemiseks, kuna kooli kõrvalt pole selleks vajalikku aega kerge leida. Samuti otsitakse just suvel rohkem tööjõudu ning tehakse erinevaid pakkumisi noortele. Oma töökogemusi jagasid 2 abiturienti, võib-olla on nende lugudest midagi kõrva taha panna, et töö otsimine sujuvamalt läheks ning teaksid, millega arvestada. Eelmisel kevadel otsustas Anu Veidner endale suveks töö leida. „Tegin endale CV keskusesse kasutaja ning pöörasin tähelepanu korraliku ning esindusliku CV koostamisele. CV sai valmis, hakkasin läbi portaali kandideerima erinevatesse kohtadesse. Paljud nendest ei vaevunud isegi vastama, kuid mõned võtsid ühendust telefoni teel ning osad kutsusid tööintervjuule. Rääkisin ka mitmetele sõpradele ja tuttavatele, et otsin tööd.

Lõpuks olin olukorras, kus pidin tegema valiku paari töökoha vahel ning valisin Tallinna Statoilis töötamise. Valituks sai Statoil, kuna palk oli võrreldes teiste kohtadega parem ning ahvatles ka võimalus lisamüügilt boonuse teenimine. Kui vaadata ajale tagasi, siis võin öelda, et töö oli küllaltki raske - 12 tunnised vahetused, öösel töötamine ning närvesöövad situatsioonid ei olnud alati meeldivad, kuid kahtlemata väga õpetlikud. Õppisin selle aja jooksul rohkem, kui oleksin osanud arvata ning pean tunnistama, et palk oli minu jaoks väga motiveeriv. Mida kallima burgeri ja autopesu müüd, seda rohkem saad palgale lisa- see pani pingutama, et tagada hea klienditeenindus. Ka sel suvel kavatsen kindlasti tööle minna, juba olen saatnud CVsid ning leppinud kokku ühe tööintervjuu.

Väikene soovitus tööotsijatele! Tööle

kandideerimisel on hea kaaskiri ülioluline. Olen saatnud mitmeid CV-sid ning tavaliselt olen saanud vastuse ainult kohtadest, kuhu olen saatnud ka kaaskirja. Kaaskiri näitab, et soovid tõsiselt tööle minna ning saad tõestada tööandjale, miks just Sina oled ideaalne kandidaat.“ saatnud ka kaaskirja. Kaaskiri näitab, et soovid tõsiselt tööle minna ning saad tõestada tööandjale, miks just Sina oled ideaalne kandidaat.“

Kristin Kaskemal on

mitu kogemust suvel töötamisega. 2014. aastal võttis ta osa Jõhvi malevast ning 2015. aasta suvel leidis töö teisel pool Soome lahte. „Võtsin malevast osa, kuna noorsootöötaja Triin kutsus mind. Malevasse saamiseks pidi esitama oma CV, käima vestlusel ning osalema

mai 2016

17

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


VABA AEG

Suveks tööle?

rühmatöös. Töö iseenesest väga keeruline ei olnud – koristasime noortekeskust, pesime kardinaid ning puhastasime tänavaid. Tore oli see, et toimusid erinevad üritused ning süüa saime samuti iga päev restoranist. Näiteks toimus stiilipidu ning koos mõtlesime välja malevalaulu. Ma arvan, et malev sobib just noortematele õpilastele, sest sinna on suur võimalus saada, ei pea väga palju töötama ning saab teiste noortega lõbusalt aega veeta ja veidi raha teenida. Soome sain tööle tänu tutvustele ning läksin sinna koos sõpradega. Alustasime pikka teekonda naaberriiki juuli keskel, kuigi algselt öeldi, et ilmselt peaksime minema juba enne jaanipäeva. Reis Soome läks väga huvitavalt – me keegi polnud seal linnas, kuhu lõpuks jõudma pidime, varem käinud, aga õnneks olid meile väga täpsed juhtnöörid antud, jõudsime kenasti kohale. Meie tööülesanneteks olid maasikate korjamine ning hiljem rohimine. Väga olulised olid kvaliteet ning kiirus – vahepeal rääkis perenaine igal hommikul täpselt, milliseid marju korjata ning millele tähelepanu pöörata. Kahjuks ilmaga meil eriti ei vedanud, kuna pidevalt sadas ning see tekitas maasikatele hallitust. Soomes veetsin kokku 4 nädalat, mis olid väga väsitavad, kuid saadud kogemus oli väga kasulik. Kui me

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

parajasti tööl ei olnud, siis tegime süüa, käisime saunas, ujusime, nautisime kaunist loodust ning korjasime mustikaid ja seeni. Füüsiliselt oli töö tappev, kuid see koht oli nii meeletult ilus ja rahulik. Selles mõttes sai küll täielikult puhata, et ei olnud aega isegi igapäevaprobleemide pärast muretseda. Samuti puudus interneti kasutamise võimalus, kuigi väga ei jõudnud sellest puudust tunda, sest kogu aeg oli midagi teha. Tore oli ka see, et maasikaid sai meeletus koguses süüa ning mädamaasikasõda pidada. Alguses oli keeruline vara magama minna ning kell 7 üles ärgata, kuid sellega harjus ka ära. Hommikuti vaatasime alati ilmateadet ja õppisime tänu sellele veidi soome keelt. Kavatsen sel suvel samasse kohta tööle minna, kuigi ilmselt veidi lühemaks ajaks.“

Huvitav fakt: Ka lennujuhendajad käisid noorena tööl! Lennujuhendaja Kerda Eiert: Minu esimene suvetöö oli pärast 11.klassi, kui töötasin isa juures fotofirmas. Tegin pilte ning olin klienditeenindaja.

18

mai 2016


Mida teha ja kus?

VABA AEG

Mida teha ja kus? Autor: Arina Shikun

Pildid: nuku.ee, nongrata.ee, 2016.tartuff.ee, kurmu.com Eesti ning välismaa nimekad jazzmuusikud. Tegemist on uuendusliku koguperesündmusega.

3. IN Graafika Festival Koht: Pärnu Aeg: 23.07 - 23.08.2016, 14:00 Hind: Tasuta Web: nongrata.ee

1. Tallinn Treff Festival

Iga-aastane näitus-festival aastast 1998. Erinevad tänapäeva kunsti esindajad kohtuvad koos. Kõigile teatud sõnad, et kui mitu geeniust kohtuvad, siis lõpuks on sündinud uus geniaalne idee. Pärnu näitus toimub erinevates galeriides ning jutustab erinevate kunstnike ja kunstirühmituste individuaalsetest programmidest. Näha saab innovaatilisi lähenemisi igast maailma nurgast.

Koht: Tallinn, Toompea Aeg: 02.06 - 05.06.2016, 11:00 Hind: Tasuta Web: nuku.ee Tallinn Treff Festival on rahvusvaheline visuaalteatri festival, mille lähtepunktideks on nüüdisaegse nukukunsti tutvustamine ja populariseerimine, traditsioonide hoidmine ja edasikandmine ning üllatamine teatrivormidega, mille olemasolust veel ei teatudki.

2. Toila Sadamajazz Koht: Toila Aeg: 16.07.2016, 14:00 - 22:00 Hind: Tasuta Toila Sadamajazz on 2014. aastal esmakordselt Toila sadamas toimunud suvise kontsertsarja jätkuprojekt, mille eesmärk on suurendada jazzi- ja merekultuurialast teadlikkust. Esinevad

mai 2016

19

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


VABA AEG

Mida teha ja kus?

4. tARTuFF Koht: Tartu Aeg: 01.08 - 06.08.2016, 22:00 - 02:00 Hind: Tasuta Web: 2016.tartuff.ee tARTuFF ehk Tartu armastusfilmide festival toimub juba 9 aastat. Kuue päeva jooksul tuleb Tartu raekoja platsil näitamisele 12 filmi, millest igaüks kõneleb otseselt või kaudselt armastusest. Filmid jutustavad uskumatuid lugusid ning viivad paikadesse, kuhu muidu ei satu. Kõik saavad kogeda kino ja armastuse võlu, kui ekraanil langevad lõputiitrid ja kustub kinoprojektor.

5. Intsikurmu Muusikafestival Koht: Põlva Aeg: 05.08 - 06.08.2016, 13:00 - 23:59 Hind: 35-45€ Web: kurmu.com

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Intsikurmu Muusikafestival kutsub inimesi pöörduma tagasi metsapõue, et leida sealt ennast ja meie esivanemaid läbi muusika. Uskumatult ürgne, tugeva energiaga peokoht taevasse kõrguvate puude all pakub esteetilist ilu silmale. Laiahaardelisest muusikaprogrammist õhkub soojust, mis kaasaegse müra keskel tervendavalt mõjub. Videoinstallatsioonid, rahvusvahelised esinejad ning mõttega muusika on see, mis festivali iseloomustavad. Sellel aastal saab Kurmu festivalil näha ka eesti NOËP gruppi!

20

mai 2016


Sportimisvõimalused Jõhvis

Sportimisvõimalused Autor: Polina Luur

Seltskonnainimesele

Tahad õues sõpradega liikuda? Miks mitte joosta või hoopis midagi veel põnevamat teha? Üritused allpool aitavad Sul lõbutseda ja sporti teha.

Energia

jooks

Koht: Narva Aeg: 11.06 Hind: 10-25 eur Võimalused: 21,1 km ja 7 km jooks, käimine, kepikõnd, lastejooksud. Info: jooks.ee/et/narva/

mai 2016

Jõhvis

Pildid: jooks.ee, freepik, classroomclipart

Suvi on käes - seega on õige aeg mõelda oma keha ja tervise peale ning viia end pärast rasket ja pikaleveninud talve vormi. Kui tahad olla sale või lihtsalt armastad liikuda ja sporti teha, siis see artikkel on just Sulle kogusime infot meie kodulinna ja ümbruskonna sportimisvõimalustest.

Eesti

VABA AEG

Pannjärve murdmaajooksusari

Koht: Pannjärve, Alutaguse puhke- ja spordikeskus Aeg: 15.06 (2. etapp), 13.07 (3. etapp), 17.08 (4. etapp), 14.09 (5. etapp) 2. ja 4. etapil 18.05 – tillujooks eelkooliealistele ilma ajavõtuta, lõpetajad saavad suu magusaks 18.10 – kõndijate start 18.15 – ühisstardist 1 km lastejooks (2006+) 18.30 – eraldistardid, alguses 3 km ja siis 6 km jooksjad 3. ja 5. etapil 18.05 – tillujooks eelkooliealistele ilma ajavõtuta, lõpetajad saavad suu magusaks 18.10 - kõndijate start 18.15 – ühisstardist 1 km lastejooks (2006+) 18.30 – ühisstardist 6 km (2 ringi) 18.35 – ühisstardist 3 km (1 ring) Hind: õpilastele tasuta, aga eelregistreerimisega Võimalused: 1, 3 ja 6 km jooks, kepikõnd Info: facebook.com/events/228571917491371/

21

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


VABA AEG

Sportimisvõimalused Jõhvis

III Irina Vassiljeva nimeline Toila kergejõustikuklubi jooks

Discgolf ehk taldrikugolf või kettagolf Koht: Mäetaguse mõis, Alutaguse puhke- ja spordikeskus Aeg: vali ise :) Hind: Mäetaguse: radade kasutamine on tasuta, kettade rent 1 eur/ketas (3h) Alutaguse: 3 eur/komplekt/mäng, ekspresskoolitus 5 eur/osaleja Võimalused: discgolfi mäng/ ekspress-koolitus Info: moisahotell.ee/index.php/et/disc-golf alutaguse.com/et/aktiivne-elu-alutagusepuhke-ja-spordikeskuses/aktiivne-elu-suvel/ discgolf-alutagusel

Koht: Toila Aeg: 10.07 Hind: 0 kuni 6 eur Võimalused: 1,5, 3 ja 6 km jooks, tillujooks Info: toilaleht.blogspot. com.ee/2016/06/toila-valdjooksjatele-alati-avatud-iii. html

Orienteerumisneljapäevakud RSK Jõhvikas neljapäevakud Aeg ja koht: 2.06 - Jõhvi 18.08 - Pühajõe 25.08 - Tammiku 8.09 - Sinimäe 15.09 - Ahtme sprint 22.09 - Pannjärve

Grupitrennide fännile

Kui armastad teha trenni grupis ja pingutada juhendajaga, siis on meil ka Sinu jaoks paar ideed, mida soovitame!

Dance Box Studio

RSK Jõhvikas võistlused Aeg ja koht: 9. 06 - Jõhvi valla lahtised MV Pähklimäe 17.09 - Ida-Virumaa MV tavarajal - Käsmu 6. 10 - III Ida-Virumaa ööorienteerumine - Kurtna 15.10 - Jõhvika maraton - Aidu-Nõmme Hind: 0 kuni 5 eur Võimalused: orienteerumine Info: rskjohvikas.ee

Argipäeva rulliõhtud

Aeg ja koht: 8.06 Mäetaguse 29.06 Sonda 20.07 Jõhvi 27.07 Pannjärve 24.08 Mäetaguse Hind: tasuta Võimalused: rulluisutamine Info: sportiv.ee/index.php?2/15634

Jalgrattasport: Põleva Kivi GP XCO

Koht: Kiviõli tuhamägi Aeg: 18.06.2016 12:00 - 18.06.2016 15:00:00 Hind: 10-15 eur Võimalused: maastikurattakross Info: sportiv.ee/index.php?2/15596

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Koht: Jõhvi Spordihall Hind: 25 eur/kuu Võimalused: tantsimine, fitness trennid Info: Natalja Šabartšina (5347 7747)

Fitlife

Koht: Jõhvi Spordihall Hind: proovinädal 7 eur, proovikuu 29.90 eur, 1 kuu kaart noortele 40 eur Võimalused: bodypump, bodybalance, zumba, bodyjam, step, pilates, selg kõht tuhar Info: fitlife.ee/johvi/

Zumba

Koht: Jõhvi Kontserdimaja, Jõhvi Spordihall, Terrasport Hind: ühekordne külastus — 5 €; 5xkordne pakett — 22 €; 10xkordne pakett — 40 € Võimalused: zumba, zumba toning Info: huvikeskus.info, fitlife.ee, terrasport. ee/hinnakiri.html

Terrasport

Koht: Keskväljak 4a (parkla all), Jõhvi Hind: ühekordne

22

mai 2016


Sportimisvõimalused Jõhvis külastus 5 eur Võimalused: bodypump, TRX, jooga, bodyART, zumba, zumba toning, pilates, CardioBody + Fitball, plastic Info: terrasport.ee

Üksiku hundi jaoks

Armastad teha sporti üksinda? Kui Sind vahel häirivad teised inimesed või Sulle lihtsalt meeldib keskendunult ja omaette trenni teha, siis järgmised variandid on just Sulle!

Jõhvi spordihalli jõusaal

Koht:Hariduse 5b, Jõhvi Hind: 1,5/3 eur ilma saunata, 4,5 eur saunaga Aeg: E-R 8-22, L-P 10-18 Muud teenused: saun Info: spordikeskus.johvisport.ee

Terrasport jõusaal

Koht: Keskväljak 4a (parkla all), Jõhvi Hind: Ühekordne külastus — 5 eur, sooduspakett õpilastele 20 eur, 10 korra kaart (kehtib 45 päeva) — 35 eur Aeg: E-R 8-22, L-P 9-21 Muud teenused: solaarium, massaaž Info: terrasport.ee

mai 2016

VABA AEG

Ratsutamine

Koht: Vitsiku küla, Kohtla vald Hind: 10 - 20 eur Teenused: ratsutamine, ratsutamise koolitus Info: rider.ee

Parimad asjad elus on muidugi TASUTA! Jõhvi sõida seisa

promenaad

-

jookse, jaluta, jalgrattaga, aga miks ka mitte sillal ning lehvita autojuhtidele.

Jõhvi park - naudi loodust ja linnulaulu,

tee joogat või venitust, jookse või jaluta sõbraga, sõida jalgrattagaga. Nutitelefon või tahvelarvuti toob treeneri õue kaasa, näiteks YouTube kanalid FitSugar või otsingud “body weight training”, “tabata training” jne.

Jõhvi-Toila, Uikala tee annab võimaluse

sõita Jõhvist rattaga Toilasse, kus on imeline park ja mere ääres promenaad.. Ja muidugi rand, kus ujuda ja päikesevanne võtta. Nii tabad ühe hoobiga kaks kärbest: spordid ja naudid suve!

Jõhvi eramajade linnaosa (Soo, Vaarika, Aasa ja Jaama tänavad), kus saad jalutada või joosta maanteest kaugemal, et mitte hingata sisse heitgaase ja tolmu.

23

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


KULTUUR

Raamatud ja filmid

Raamatu- ja filmisoovitused koolikaaslastelt Koostas: Mari-Liis Mägi Pildid: boatsagainstthecurrent.net, asianefficiency.com, sites. psu.edu, godliteratury.ru, theyoungsocrates.com, mcswebsites.blob.core.windows.net, helios.ee 1) Christopher Paolini romaanisari „Pärand“ sisaldab teoseid „Eragon», „Vanem», „Brisingr» ning „Pärand». Algselt oli kirjanikul plaanis valmis kirjutada triloogia, kuid otsustas siiski ka neljanda osa välja anda, et kõik tekkinud küsimused vastused saaksid. Romaanid keskenduvad Eragoni nimelise poisi ning tema draakoni Saphira katsumustele. „Eragon“-i järgi on valminud ka samanimeline film, mis on saanud väga tuntuks. 2) Lev Tolstoi ajalooline romaan „Sõda ja rahu“ ilmus pärast pikka valmimisprotsessi 1869. aastal. Tegemist on tõelise klassikaga, milles autor kirjeldab erilise täpsusega elu Aleksandri-aegsel Venemaal. Algselt kirjutas autor romaani „1805“ nime all, hiljem muutis selle pealkirjaks, mida praegu teame. Eriliseks teeb teose ka selle pikkus – 1225 lehekülge. Kindlasti väga mahukas, kuid huvitav lugemine.

varandus Egiptuse püramiidist, kuid keegi ei tea, mis varandusega tegu on. Esimest korda avaldati teos 1988. aastal ja nüüdseks on seda müüdud rohkem kui 65 miljonit eksemplari 56 keeles. 4) George R. R. Martini eepiline romaanisari „Jää ja tule laul“. Seitsmest teosest on praeguseks ilmunud viis, eesti keelde on tõlgitud neist neli: „Troonide mäng», „Kuningate heitlus», „Mõõkade maru» ja „Vareste pidusöök». 2011. aastast on toodetud raamatutel põhinevat sarja „Game of Thrones“. Romaane on tõlgitud 45 keelde ning müüdud rohkem kui 60 miljonit raamatut.

3) Brasiilia kirjaniku Paolo Coelho mõtlemapaneva muinasjutu „Alkeemik“ peategelane on noor Andaluusia karjane Santiago, kelle reisist Egiptusesse sellest raamatust lugeda võib. Poisi eesmärk on leida varandus Egiptuse püramiidist, kuid keegi ei tea, mis varandusega tegu on. Esimest korda avaldati teos 1988. aastal ja nüüdseks on seda müüdud rohkem kui 65 miljonit eksemplari 56 keeles.

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

24

mai 2016


Raamatud ja filmid

KULTUUR

Loe ka: * August Gailit „Purpurne surm» * Rebecca James „Kaunis kurjus“ * Ernst Hemingway „Ja päike tõuseb“ * Gabriel Garcia Marquez „Sada aastat üksildust“ * Paula Hawkins „Tüdruk rongis» * Rhonda Byrne „Saladused“ *George Orwell „1984“ * Aldous Huxley «Hea uus ilm» Koolikaaslased soovitavad ka põnevaid filme: * „Léon: The Professional“ * „Mr. Nobody“ * „Tähtedevaheline“ * „1+1“ * „Paani labürint“ * „Murdmatu“ * „Southpaw“ * „Shawshanki lunastus“

mai 2016

25

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


OMALOOMING

5 tüüpi lõpetajaid

5 tüüpi lõpetajaid, keda sa lõpuaktusel kohtad Autor: Anu Veidner

Iga-aastase pingviinideparaadi kõige põletavam teema ei ole teadupärast mitte see, kes on üritusel kohalviibijad, vaid see, mida need inimesed seljas kannavad. Õige rõivakomplekti valimine ning imidži kujundamine on pea aasta pikkune projekt, sest üritusele järgnev rõivaanalüüs on pikk ning osalejatele kohati piinarikas. Seetõttu on oluline alati valida õige outfit. Sama reegel kehtib ka koolilõpetajate puhul. Lõpuriiete valimine on tähtis, sest gümnaasium lõpetatakse vaid kord elus. Millised on siis peamised näited lõpuaktustelt.

Inim-Barbie

Iseenesestmõistetavalt on tema outfiti domineerivaks vär-viks roosa, sest Barbie ilma roosata on kui aju ilma mõistuseta. Kindlasti peegelduvad tema kleidija kingakivikestelt vastu säravalt helkivad valguskiired,mis tõmbavad välimusele erilist tähelepanu. Stereotüübi kohaselt ei ole tema eksamitulemused just tugevad, kuid tegelikkuses peitub barbie välimuse taga arukas ja intelligentne isiksus.

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

Illustratsioonid: Kersti Kais

Akadeemiline mutt

Akadeemik on riietatud rangesse kleiti, mis ei rõhuta kumerusi ega vormi. Tal on silme eest kindel siht ning selle saavutamiseks kasutab ta kainet mõistust. Seetõttu ei pea ta oluliseks silmatorkavat või unikaalset kleidivalikut, pigem vastupidi, värvigamma varieerub mustast hallikas-pruunide toonideni ning juuksed on sätitud rangesse krunni või kinnitatud lihtsa patsikummiga hobusesabasse. Kooliajal kuulus ta ‘’nohikute’’ sekka, kes küsis matemaatika õpetajalt kodus lahendamiseks lisaülesandeid.

Töö-on-vaestele-ja-kool-on-lollidele tüüp

Antud fraas kajastab õpilase suhtumist ellu kõik on talle kergelt kätte tulnud ilma suurema pingutuseta. Seetõttu peab ta end juba piisavalt targaks ning koolis käimine on kui tüütu formaalne kohustus, mis on vanemate poolt peale surutud. Koolis tunneb sellise inimese ära Adidase dresside ning Nike spordijalatsite järgi, kooli kodukorrast hoolimata kannab ta oma riideid uhkusega protesti märgiks. Ka tema

26

mai 2016


5 tüüpi lõpetajaid attitude ei ole just musterõpilase sarnane, sest põhjuseta puudumisi tuleb kui Vändrast saelaudu. Lõpuaktusele ilmub ta siiski korralikes riietes, sest ega vanemad siis dressides Kontserdimaja lavale luba. Noormeestele pannakse selga moodne liibuv ülikond ning neiu puhul on see esimene kord, kui ta ilmub avalikkuse ette täismeigis ning kauni kleidiga.

OMALOOMING

nautimas erinevaid heavy-bände ning loomulikult iga-aastases Hard Rock laagris.

Shining Star

Lõpuaktus on senise elu kõige olulisem hetk ning seetõttu riietub pisike staarihakatis enda nime vääriliselt. Maani voogav kleit, mis sobiks pigem pruutkleidiks või Oscari gaalale kui lõpuaktusele, varjutab iga teise lõpetaja, sest isegi Inim-Barbie Swarovski kristallid kahvatuvad paari kraadi võrra. Ta naudib lõpetamist, kui endale pühendatud õhtut ning ükskõik, kuidas fotograaf ka ei pingutaks, tema kleit jääb domineerivaks igal pildil. Sellega on Staari eesmärk täidetud olla nähtav ning seda ta tõepoolest on.

Rokibeib

Selline inimene eelistab igapäevaselt tumedat värvigammat ning lemmikstiil on 80ndate rokiajastu. Lõpuaktusel kannab ta 90ndatele omaselt tugevalt tupeeritud soengut ning tugevat tumedat meiki. Kleit on rokilikust stiilist inspireeritud ning kaelas on kaunistuseks koerarihma meenutav ehe. Komplekti juurde kuuluvad enesest mõistetavalt kõrge platvormiga killer kingad. Teda võib kohata Rock Cafes nautimas

27

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi


OMALOOMING

Füüsikaõpetaja mõtisklusi

Füüsikaõpetaja mõtisklusi Tekst ja pildid: Rita Genno

За окном весна и как быстро пролетел первый учебный год в нашей гимназии. Кому как не физикам знать точно все единицы времени и как часто, ошибаемся в ответе на простой вопрос: «Сколько секунд в одном часе?“ Ошиблись и многие жители города, когда считали, что нам не нужно строить новое здание и специально для государственной гимназии. Есть и старые учебные корпуса в различных частях города и на их базе можно открыть гимназию. В результате город получил необычное, можно сказать сказочное здание, которое не только своим внешним видом, но внутренним содержанием, за столь короткий промежуток времени доказал право на своё существование. Оснащение кабинетов биологии, химии и физики позволяет проводить как лекционные занятия, так и лабораторные практикумы. Кроме традиционного лабораторного оборудования, мы получили современные

360 kraadi Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

комплекты электронных датчиков «Vernier», миниатюрные считывающие компьютерные устройства «LabQuest 2», последнего нового поколения с последующим выводом информации на компьютеры через специальную установленную программу «Lagger Pro 3,9». Учебное оборудование такого уровня применяются во многих передовых странам мира уже 2004 года. Доступность и простота в использовании позволяет демонстрировать возможности многих датчиков. Инструкции представлены на 3 языках, что позволяет нашим гимназистам совершенствовать свои знания в языках. Первый лабораторный практикум с электронными датчиками, был проведён осенью с учащиеся 12 В класса.Гимназисты Герман Гук, Эрик Кессель, Никита Куби, Андрей Малетин, Илья Сирош, Никита Шувалов и Егор Тихон

28

mai 2016


Füüsikaõpetaja mõtisklusi первыми провели работы на новом оборудовании. Далее подключились гимназисты 11 классов. И для них инструкции на английском языке не стали препятствием в работе. Изучив сами, они с удовольствием демонстрировали это всему классу.

OMALOOMING

Тут активно помогали Роман Урбанович, Екатерина Губатчёва, Карина Матюхина, Марк Герасименко, Павел Васильченко, Эрик Сетчков и многие другие. Изучив теорию надо всё и руками попробовать. Новое открывать нельзя, значит надо найти испорченные узлы. Так Евгений Пермяков принёс материнскую плату процессора. В разборке трудных деталей помог Стевен Силдник. Его одноклассники до этого на уроке знакомились, со всеми видами конденсаторов на материнской плате. На практике убедились, как важно знать все математические приставки. Жаль, что времени для проведения практических работ не хватает, но останавливаться на половине пути не будем. Ждём в гимназию новых гимназистов, которым интересно изучать не только теоретическую, но и практическую часть наших сложных предметов естественного цикла.

«Ждем в гимназию новых гимназистов!» Рита Генно, преподаватель физики

mai 2016

29

Jõhvi Gümnaasiumi koolileht

360 kraadi

Profile for Paulina Luur

360 kraadi - 2. number (mai 2016)  

Jõhvi Gümnaasiumi koolilehe 2. number.

360 kraadi - 2. number (mai 2016)  

Jõhvi Gümnaasiumi koolilehe 2. number.

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded