Page 1

Niezbędnik gimnazjalisty – ściąga w pigułce Wydanie kolekcjonerskie !

Tylko 1, 80 zł !

W numerze : Bohaterowie literaccy baroku, oświecenia i romantyzmu. ● „Balladyna” ● „Skąpiec” ● „Cierpienia młodego Wertera” ● „Fircyk w zalotach”

Na przełomie trzech okresów literackich spotykamy przeróżnych bohaterów. O niektórych zapominamy w chwile po przeczytaniu utworu, inni nas intrygują, zaciekawiają, a nawet rozczarowują - jednym słowem Prowokują do myślenia, pamiętamy o nich.

W następnym numerze kolejne okresy literackie !

Nie zapomnij !


Niezbędnik gimnazjalisty – ściąga w pigułce

Balladyna skrucha po wizycie u Pustelnika :

„(…) bo wszakże wiele by się strachu przez jeden dzień zatarło tajemniczą ciszą. Teraz wszystko odradza się z twarzą okropniejszą. Zazdroszczę tej, co dzisiaj rano mną była.”

Wyrzuty sumienia z powodu zabójstwa siostry.

„(…) rankiem głos sumienia nudzi, nad wieczorem dręczy i przeraża, a nocą ze snu okropnego budzi…”

Str. 2

Niezbędnik gimnazjalisty – ściąga w pigułce

Balladyna - postać tragiczna.

„Fircyk w zalotach” kontrastem dla Wertera.

Balladyna - główna bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego. Uosobienie zła, próżności i nieuczciwości. Osoba żądna władzy, gotowa posunąć się do zabicia siostry, by zaspokoić własne ambicje. Niewierna żona, niewdzięczna córka, która skazuje matkę na tułaczkę. Wraz z rozwojem akcji Balladyna staje się coraz bardziej bezwzględna, ujawnia się jej zbrodnicza i ciemna natura, ale jej uczynki powoli doprowadzają ją do obłędu. Ma wyrzuty sumienia, słyszy głosy, mimo tego po trupach dąży do celu, nie okazuje skrupułów i nie przebiera w środkach. Gdy pozbywa się rywalki i pozostaje sama na polu walki pragnie zacząć życie od nowa z nadzieją, że jej zbrodnie nie zostaną wykryte. Jej zmiana spowodowana jest tylko strachem przed karą, nadal kłamie i gra. Ginie porażona piorunem. Ta postać na długo pozostanie w pamięci czytelnika. W pewnym sensie to bohaterka tragiczna. Jej czyny stoją w konflikcie z prawem ludzkim i boskim. Balladyna wybrała antywartości. Nie można jej bronić, ale należy zauważyć, że w pewnym momencie nie ma już odwrotu - albo będzie zabijać, albo ją zabiją, a ona z pewnością nie urodziła się na ofiarę.

Tytułowy bohater utworu Franciszka Zabłockiego to hulaka, kobieciarz i bawidamek obdarzony niepospolitym talentem uwodzenia. Ma skłonności do hazardu i nie stroni od , ale z natury jest dobrym i wrażliwym człowiekiem. Chcąc ratować podupadłą fortunę planuje ożenek z bogatą wdową i w tym celu nie przebiera w środkach - bywa dowcipny i cyniczny. Kiedy do głosu dochodzi prawdziwe uczucie Fircyk zakochuje się w Podstolinie i zrzuca maskę. Po obustronnych zapewnieniach miłości spisują ślubną intercyzę, w której także gwarantują sobie prawo do wolności.

„Natura dobra w nim i szczera. Zacina, prawda, panicz trochę na szulera. Kocha młode kobietki, lubi winko stare… Lecz wreszcie każdy człowiek ma swoją przywarę.”

„Wiem, jak czcić piękność, jak się przymilić kobiecie.”

Str. 5


Niezbędnik gimnazjalisty – ściąga w pigułce „Takiej miłości każdy młodzian czeka, tak być kochana chce każda dziewczyna. Czemuż w najświętszym z człowieka tkwi straszliwego cierpienia przyczyna?” „(…) śmieję się z własnego serca, ale mu ulegam”. „Czasami nie rozumiem wprost, jak może i śmie kochać ją inny, gdy to ja przecież kocham ją tak wyłącznie, szczerze i bezwzględnie, że nic innego nie znam, nie wiem i nie mam poza nią jedyną.”

Str. 4

Niezbędnik gimnazjalisty – ściąga w pigułce

Dlaczego Werter Goethego cierpiał ? „Skąpiec” Moliera - komedia gorzka, ponura i smutna.

Nieodwzajemniona miłość do zaręczonej kobiety przyczyniła się do samozagłady młodego Wertera. Nieszczęśliwie zakochany w Lottcie mężczyzna jest przykładem bohatera przeżywającego romantyczną chorobę wieku. Miłość w jego przypadku zamiast uskrzydlać powoduje chwiejność emocjonalną, marazm i żal do świata. Bohater ulega uczuciu, które prowadzi go do samobójstwa. Werter to typowa postać romantyczna - emocjonalny, nadwrażliwy indywidualista. Czy samobójstwo jest tchórzostwem czy przywilejem posiadania wolnej woli ? Pozostawiam to już do rozpatrzenia każdemu z osobna.

Harpagon - główny bohater, który przy pierwszym kontakcie wydaje się lekko zwariowanym i nieszkodliwym staruszkiem, w rzeczywistości jest tyranem. Znęca się psychicznie nad córką, syna uważa za największego wroga, nie ma przyjaciół, a służbę traktuje jak niewolników. Z jednej strony bohater jest szlachcicem cieszącym się szacunkiem i uznaniem, a naprawdę to człowiek nieszczęśliwy , skąpy i chytry. Z niczego nie potrafi się cieszyć, nic nie docenia, a wszystkich podejrzewa o to, że czyhają na jego majątek. Harpagon na co dzień posługuje się kłamstwem w stosunku do swoich najbliższych i także do siebie samego. W rzeczywistości nie potrafi zaznać spokoju gdyż ciągle mu czegoś brakuje. Skąpstwo i maniakalne zbieranie pieniędzy spowodowały, że stracił godność i honor, a dzieci czuły do niego nienawiść. W dążeniu do pomnażania majątku nie zauważył , że życie mija mu w samotności, bez miłości i przyjaźni.

„Jestem zgubiony, zamordowany! Gardło mi poderżnęli: wykradli mi pieniądze! […] Zmysły tracę, nie wiem, gdzie jestem, kto jestem, co robię. Och moja kochane złoto! Moje biedne złoto! Mój drogi przyjacielu! Wydarto mi ciebie. Odkąd mi ciebie wydarto, straciłem mą podporę, pociechę, radość […].

Str. 3

aaaaaaaaa  

aaaaaaaaaaaaaa