Page 1


1


2

TURINYS

Apie mane...........................................................4 Kas yra ţaliavalgystė?.........................................5 “Žali” receptai.....................................................7 Žaliavalgystės privalumai...................................9


3


A

4

š esu Paulina Lendraitytė, moakausi Klaipėdos „Ţemynos“ gimnazijoje IIa klasėje. Nuo vaikystės mėgau gaminti valgį: nuo sumuštinių iki įmantriausių patiekalų. Tačiau atsiradus sveikatos problemoms, man teko labai rimtai atkreipti dėmesį i mitybą – turėjau maitintis tik sveikai. Taigi, pradėjau rinkti informaciją apie sveiką mityba ir ieškodama atradau labai įdomios informacijos apie, nesenai atsiradusią bei sparčiai populiarėjančią, žaliavalgystę. Šis mitybos būdas labai sudomino mane, todėl pradėjau valgyti tik termiškai neapdorotą maistą. “Tai, kas sveika” temą pasirinkau, norėdama jums papasakoti, kas yra ţaliavalgystė, kuo ji ypatinga ir kaip ji gali kardinaliai pakeisti ţmonių gyvenimus.


5

KAS YRA ŽALIAVALGYSTĖ? aliavalgystė – mitybos būdas, kai ţalias, Ž termiškai neapdorotas ir daţniausiai organiškas maistas sudaro didţiąją raciono dalį. Pradedantieji ţaliavalgiai savo ţaliavalgystės lygį mėgsta nusakyti procentais, mat tokių, kurie vartoja išimtinai tik ţalią, gyvą maistą, kol kas yra nedaug. Daţniausiai ţaliavalgiai nevartoja nei mėsos, nei ţuvies, nei pieno produktų ir kiaušinių. Jie renkasi vaisius, darţoves, sėklas, grūdus ir ţalumynus, kuriuos dţiovindami, daigindami, spausdami, raugindami, mirkydami ir maldami sugalvoja neįtikėtinų patiekalų. Ţaliavalgystės griebiamasi ligoms prispaudus, kiti ją išbando smalsumo vedami ar įkvėpti kitų.


6

KODĖL ŽALIAS? aliavalgystė yra paremta tikėjimu, jog ţaŽ lias (termiškai neapdorotas) maistas yra sveikiausias kūnui. Toks maistas yra apdorojamas iki 40 C laipsnių temperatūroje, aukštesnėje ruošti produktai, ţaliavalgystės propaguotojų teigimu, neigiamai veikia fermentus. Virtas, keptas maistas apsunkina mūsų organizmą ir verčia jį gaminti daugiau fermentų. Ţaliavalgiai teigia, laikui bėgant organizmas tampa nepajėgus jų pagaminti pakankamai, o tai sukelia virškinimo, antsvorio problemas.

T

aip pat maisto gamyba aukštoje temperatūroje sumaţina produktų maistinių medţiagų kiekį. Paprastai tariant – verdant išgaruoja vitaminai ir kitos organizmui reikalingos medţiagos. Iš esmės tai nereiškia, jog virti produktai yra blogi ar kenksmingi, tačiau jie yra maţiau maistingi, todėl jų mums reikia daugiau. O didesnis maisto kiekis apsunkina virškinimą, gali sukelti antsvorio problemų.


7

KELETAS RECEPTŲ    

ŽALIOJO KOKTEOILIO RECEPTAS 1 litrui žaliojo kokteilio paruošti reikės: 1,5 banano; 2 obuolių; 2 didelių saujų žalumynų

K

okteilį pagardinti galite ir švieţiomis ar šaldytomis šaltalankių, spanguolių, aviečių, mėlynių ar juodųjų serbentų uogomis, pasaldinti – natūraliomis datulėmis. Sudėkite produktus į maisto smulkintuvą, įpilkite


8

K          

ISPANIŠKA TRINTINĖ

okteilinėje suplakite: 1,5 stikl. vandens, 2 valg. š. alyvuogių aliejaus, 3–5 sunokusius pomidorus, 2 česnako skilteles arba aitriąją papriką, 1 arbat. š. medaus, 5 valg. š. citrinų sulčių, pagal skonį druskos, bazilikų, avokadą, saldţiąją papriką ,


9

KOKIE ŽALIAVALGYSTĖS PRIVALUMAI ?

J

ei ţmogus ligotas, serga nepagydomomis ligomis, perėjimas prie ţaliavalgystės gali būtų labai veiksmingas. Kūnas išsivalo, prasideda savireguliacija ir atsinaujinimas.

T

okia mityba duoda puikių rezultatų sergantiems odos ligomis, ateroskleroze, hipertonija, inkstų ligomis, onkologinėmis ir širdies ligomis.

Ž

aliavalgystė ypatinga tuo, kad daugiau greičiau ateina sotumo jausmas, o ţmogus jaučia jėgų antplūdį ir proto aiškumą. Laikui bėgant nelieka priklausomybės maistui, reikia maţiau miego.


10


11

PAVEIKSLÄ–LIAI: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-akash4/ p480x480/408454_635110386503290_1037516061_ n.jpg http://www.15min.lt/images/photos/616350/big/ gaspacio-sriuba-5149db9214043.jpg http://g2.dcdn.lt/images/pix/ file58341964_769bad7b.jpg http://www.geragyventi.lt/wp-content/ uploads/2012/08/zalias-kokteilis.jpg


Paulinos Lendraitytes leidybos darbas 2014  
Paulinos Lendraitytes leidybos darbas 2014