Page 1

GRAFFITI


Graffiti jest uważane jako akt wandalizmu, a przez innych – jako forma sztuki są to, np. obrazy, podpisy lub rysunki, które są umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj tworzone jest anonimowo i bez odpowiednich zezwoleń.


Początki graffiti w dzisiejszym tego słowa znaczeniu sięgają przełomu lat 60. i 70. XX wieku, kiedy to popularne stały się tzw. tagi– wykonane flamastrem lub farbą stylizowane zapisy imion, pseudonimów młodych ludzi, którzy w ten sposób znakowali teren. Nieco wcześniej, bo już na początku lat 50. graffiti posługiwali się członkowie awangardowego ugrupowania Lettrist International. Upowszechnienie farb w sprayu sprawiło, że napisy stały się większe, bardziej kolorowe i łatwiejsze do zauważenia. To właśnie tego typu formy stanowią graffiti w ścisłym znaczeniu.


Od lat 60-tych graffiti bardzo się zmieniło. Wiele prac, które dziś możemy zobaczyć w magazynach o graffiti, nie ma z nim nic wspólnego. To jest jak moja praca: 90% tego co robię nie jest graffiti! Ludzie (w tym wielu writer'ów) uważa, że jeżeli używasz farby w spray'u malując mury, to tworzysz graffiti. Kiedy maluję portret na ścianie, to nie robię niczego nowego (spójrz na freski w starożytnej Grecji, które powstały 2500 lat temu!). To po prostu nowa technika. W dzisiejszych czasach graffiti jest też ogromnym przemysłem: farby, wyposażenie, komercyjne zlecenia. Dusza, którą graffiti miało kiedy zaczynałem, już nie istnieje.


Formy graffiti: Style-Writing- jest obecnie najczęściej spotykaną i najbardziej rozpoznawalną formą graffiti. Przez writing rozumie się pismo (litery i znaki) jako główny element obrazu kompozycyjnego służący twórcy do przedstawienia swojego artystycznego wyrazu. Może to służyć rozprzestrzenianiu imion (najczęściej pseudonimów). Chociaż estetyka stoi tutaj na drugim planie, duże znaczenie ma również wypracowanie indywidualnego, rozpoznawalnego stylu. Scratching- polega na wydrapywaniu tagów na szklanych lub plastikowych powierzchniach przy użyciu kamieni, noży lub papieru ściernego.


Styl to bardzo istotna sprawa w graffiti. Stworzenie swego odrębnego, indywidualnego stylu jest celem każdego malarza, każdego z nas.


graffiti  

historia, formy graffiti

graffiti  

historia, formy graffiti

Advertisement