Page 1

Dlaczego moja kampania nie działa?

Š Paulina Wiktorska, 2009


Część I Każda kampania uruchamiana jest na innych zasadach, dotyczy innej branży, ma unikalne słowa kluczowe czy treści reklam. Ciężko bez dostępu do konta określić przyczynę braku jej wyświetleń, a tym bardziej w przypadku gdy użytkownik nie podaje nic poza pytaniem „Dlaczego?”. Dlatego w ramach własnych przygód z panelem i prowadzonymi kampaniami poniżej kilka porad jak samemu podejść do sprawy i na własną rękę rozwiązać problem. Posiadasz nowe konto? Uzbrój się w cierpliwość. Uogólniając mamy dwa rodzaje użytkowników kont Adwords – nowych i starych. Bynajmniej nie mam tu na myśli grup wiekowych użytkowników, a jedynie wiek konta na którym prowadzona jest kampania. Podążając tym tropem na co wpływa ten podział? Płatności: w przypadku nowych kont i płatności z góry, przelew po dotarciu na konto może być księgowany nieco dłużej czego powodem jest przestój w emisji kampanii. W chwili obecnej Google po otrzymaniu pieniędzy wysyła na konto użytkownika informację o „Pokwitowaniu płatności”. Jednak to tylko pierwszy etap informujący użytkownika o tym, że płatność dotarła. Decydującą rolę pełni księgowanie, które z reguły powinno zachodzić do 24 godzin w porywach do 48 h. Jednak zdarzają się opóźnienia, które są najczęściej powodem świeżości konta. W przypadku płatności z dołu problem z opłatą nie powinien dotyczyć żadnego konta. Zasilanie kartą zachodzi natychmiast i jeśli jej dane są aktualne wówczas kampania powinna ruszyć w ciągu kilku minut. Co jednak jeśli tak się nie stanie? Wykorzystaj potencjał narzędzi jakie udostępnia Google w panelu. Mam tu na myśli przede wszystkim narzędzie diagnostyki reklam. To narzędzie, które analizuje całą kampanię, a następnie podaje przyczynę oraz możliwe rozwiązanie problemu. Analizie poddawane są słowa kluczowe. Każde z nich ma swój współczynnik jakości, który pozwala na jasne określenie przyczyny braku emisji reklam. Dzięki takiej analizie użytkownik otrzymuje gotowe rozwiązanie na problem.

Podobną analizę można przeprowadzić samemu. Przy każdym ze słów kluczowych zamieszczony jest dymek. To kluczowy element w kampanii, który informuje o jakości słowa kluczowego, a przy okazji wskazuje czy fraza powoduje wyświetlenie reklam. W tym miejscu również można uzyskać informację na temat przyczyny braku emisji reklamy. To nieco bardziej żmudna analiza jednak sprawdza się w przypadku pojedynczych słów.

© Paulina Wiktorska, 2009


Przeanalizuj treści boksów. W nowym interfejsie jest sporo udogodnień, które pomagają śledzić kampanię. Podczas tworzenia treści reklamowych mamy do dyspozycji 4 statusy reklamy, które informują nas o tym czy reklama będzie wyświetlana czy nie. Z własnych obserwacji dostrzegłam, że w przypadku budowania kampanii na frazy związane z konkretnymi markami, znakami towarowymi, system przepuści pojedyncze frazy w liście słów kluczowych, jednak zatrzyma się w treści boksu. Jak to dostrzec? Reklama odrzucona: tu nie podlega wątpliwości, że trzeba będzie przebudować treść reklamy. W przypadku użycia w reklamie znaków towarowych jest możliwość zgłoszenia wyjątku. Wówczas reklama przechodzi do ręcznej moderacji i czeka na akceptację. Reklama w trakcie sprawdzania to status świadczący o tym, że reklama nie jest jeszcze nigdzie wyświetlana. W razie dłuższego oczekiwania na zmianę statusu oznacza to, że reklama została skierowana do ręcznej akceptacji przez pracownika Google. Czas oczekiwania na taką akceptację często trwa do 2 tygodni dlatego najprostszym sposobem jest kontakt z Google poprzez formularz zapytania, co często przyspiesza proces moderacji. Reklama oczekuje na sprawdzenie to status dla sieci partnerskiej. Oznacza to, że reklama wyświetlana jest już w wynikach wyszukiwania, natomiast czeka na akceptację dla reklam wyświetlanych na stronach partnerów. Reklama zatwierdzona czyli kampania zgodnie ze statusem powinna być widoczna zarówno dla sieci wyszukiwania jak i sieci partnerskiej. Co jednak w przypadku gdy reklama jest zatwierdzona, a kampania nadal nie działa?

© Paulina Wiktorska, 2009


Część II Pora na drugą część zmagań z kampanią, która mimo iż jest zatwierdzona, nadal nie wykazuje oznak życia. To jeden z najbardziej denerwujących momentów, gdy po prawidłowym (w naszej ocenie) ustawieniu wszystkich parametrów kampanii zamiast zobaczyć efekt, siedzimy nad jej dalszą konfiguracją nie wiedząc do końca co zrobić. Pierwsze co przychodzi mi na myśl w takich sytuacja to… …pytanie czy na koncie wykorzystany został kupon Adwords. Użytkownicy często łamią zasady używając kilkakrotnie kuponu promocyjnego. W wielu przypadkach Google ostatecznie blokuje konta wraz z założoną kampanią i możliwością jakichkolwiek negocjacji. Nie jest to komfortowa sytuacja dla tych, którzy wcześniej mieli już na koncie prowadzoną kampanię, a w raz z nią zachowaną historię. Krok drugi – Sprawdź wynik jakości… …czyli przyjrzyj się słowom kluczowym tym razem pod względem oceny ich trafności, dopasowania. Temu również posłuży dymek zamieszczony przy każdym ze słów kluczowych.. Wynik jakości wpływa na wyświetlanie reklam w bardzo dużym stopniu. I nie mówię już tylko o składowych typu CTR, CPC, ale przede wszystkim o trafności i popularności fraz, które mogą być przyczyną niedziałającej kampanii. Czasem przy słowach kluczowych pojawiają się informacje sugerujące, że dane słowo kluczowe ma małą liczbę wyszukań, a co za tym idzie reklama jest rzadko wyświetlana. W innym przypadku mała trafność słowa kluczowego może przedkładać się na niską pozycję reklamy, która ląduje poza pierwszą dziesiątką sprawiając, że boksy nie są widoczne dla użytkowników. Dlaczego wspominam o niskiej pozycji reklamy w takim przypadku? Bo sporo osób korzysta z ogólnego dopasowania słowa kluczowego. W skutek tego na frazę, która z reguły powinna mieć małą konkurencję, jej liczba jest większa i blokuje drogę pozostałym. Krok trzeci – czyli reklamy poszły do ręcznej akceptacji Innymi słowy natrafiłeś przypadkiem na frazę, która stała się przyczyną ręcznej moderacji konta i reklam pod względem zgodności z regulaminem, czyli cenzura słowa. Jest kilka wariantów radzenia sobie z tego typu problemami. Zgłoszenie wyjątku, który automatycznie przekieruje daną reklamę do moderacji przez konsultanta dzięki czemu oszczędzimy czasu i nerwów na próby znalezienia przyczyny niedziałającej kampanii. Wyjątek można zgłosić podczas tworzenia treści reklamy.

© Paulina Wiktorska, 2009


Drugim sposobem jest unikanie słów, które wzbudzają podejrzenia – choć czasem to trudne zadanie zwłaszcza w przypadku gdy podczas tworzenia kampanii napotykamy na frazę (jak powyższy przykład) “roku“, która okazuje się być “znakiem towarowym” zastrzeżonym przez jakąś firmę. Jeśli mamy zamiar skorzystać bezpośrednio ze znaku towarowego jest również możliwość napisania do producenta prośby o pozwolenie wykorzystania znaku handlowego w treści kampanii. Z reguły nie ma problemów z otrzymaniem zezwolenia na tego typu działania. Eliminując wszystkie powyższe etapy pozostaje pusta nadzieja na to, że Google nie przyczepi się do łamanych przez nas zasad. Pusta z tego względu, że kampania z reguły jest automatycznie uruchamiana – kwestią czasu pozostaje znalezienie nieprawidłowości na koncie i zablokowanie kampanii. Krok czwarty to ustawienia kampanii Jeśli analiza kampanii zgodnie z powyższymi punktami zawiedzie warto raz jeszcze sprawdzić ustawienia kampanii, które skonfigurowane w nieprawidłowy sposób mogą zaburzyć działanie kampanii. Warto: - podzielić kampanię na dwie osobne lokalizacje: wyszukiwarkę Google i Sieć Partnerską – obie opcje w jednej kampanii często zaburzają wyświetlanie reklam - sprawdzić czy nie zostały ustalone konkretne godziny emisji reklam w ciągu dnia - sprawdzić geolokalizację wyświetlania reklam – być może reklamy zostały skierowane na inne województwo niż to, w którym działa firma (sprawdzanie reklam w innej lokalizacji) - sprawdzić czy przypadkiem defaultowo nie została ustawiona konkretna data wyświetlania reklam, z opóźnieniem kilkudniowym - skontrolować budżet dzienny, który może ograniczać wyświetlanie reklam w ciągu dnia - jeśli jest zbyt niski, reklamy będą wyświetlanie w różnych odstępach czasowych przez co użytkownik może ich nie widzieć.

© Paulina Wiktorska, 2009


- sprawdzić ustawienia funkcji wyświetlania reklam – przyspieszone lub równomierne może sprawić, że reklamy nie będą widoczne w wyszukiwarce, natomiast w panelu zostaną odnotowane jakieś statystyki. Nie jest łatwo znaleźć powód niedziałającej kampanii zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają zabawę z panelem Adwords. Jednak największą wiedzę zdobywa się poprzez własne próby i błędy oraz cierpliwość do konfiguracji kampanii, która w niektórych przypadkach bywa trudna.

© Paulina Wiktorska, 2009

Dlaczego moja kampania Adwords nie działa?  

Sprawdzone sposoby na optymalizację kampanii linków sponsorowanych.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you