Page 1

POLEMIKA WYPOWIEDZI Ten dokument zawiera wszelkie „za” i „przeciw”, dotyczące cytatu: „Grozi nam, że cały dzisiejszy przemysł informatyczny, mnożąc informacje, nie będzie dostarczał już żadnej” oparte na mojej wiedzy. Wyrażę moje zdanie na ten temat. Znajdę również szczegółową biografię włoskiego pisarza i filozofa Umberta Eco.

1. ARGUMENTY „ZA”  Internet kumuluje gigantyczne masy informacji będące nie koniecznie prawdziwe co często wprowadza czytelników (głównie młodych) w błędne myślenie.  Mnóstwo wiadomości specjalnie przekręcanych w imię żartów wprowadza często młodzież w nieodpowiednie podejście do opiniowania świata i środowiska w którym się obracają.  Modyfikowane i przerabiane zdjęcia czy filmy ilustrujące wydarzenia niekoniecznie prawdziwe albo wyolbrzymione, albo całkowicie złudne powodują nieodpowiednie opiniowanie świata przez użytkowników internetu oraz często są przyczyną afer politycznych i zbędnej agresji.  Masa informacji i ich nie pewność co do odzwierciedlenia w rzeczywistości ułatwia propagandę i maniupulację społeczeństwem. Najbardziej narażeni są ludzie w krajach z ograniczoną wolnością i niewolą polityczną, ale także przez w rozwiniętych krajach demokratycznych którą to siłę internetu wykorzystują przedsiębiorstwa, banki, a najczęsciej oszuści chcący zarobić na ludziej naiwności.  Kumulją się problemy z doborem właściwych dla siebie informacji i brakiem nastawienia do jednego kierunku rozwoju nauki. Społeczeństwo staje się typowo „humanistyczne” i nie odnajduje się w 100% w jednym z wielu kierunków życia, tylko po trochu w każdym. Powoduje to, że społeczeństwo „ujednolica się” i brakuje specjalistów w poszczególnych dziedzinach.  Natłok wiadomości w internecie powoduje, że czas który poświęcamy na przeglądanie wszystkiego zwiększa się, i zostajemy wciągnięci w tzw. wir internetowego świata i potęgi informacji. Człowiek z jednej strony chłonie dużo wiedzy, a z drugiej zapomina o życiu codziennym i wykorzystywaniu tej wiedzy w praktyce poza oknem internetowym.  Anonimowość powoduje, że często w ważnych tematach dyskusję podejmują dzieci bądź osoby kompletnie nie kompetentne myląc otoczenie i doprowadzając często do kłótni w szczególności gdy mowa jest o poważnych dziedzinach życia.  Możliwość wypowiedzi każdego w internecie i anonimowość doprowadzają do narastania nienawiści i wrogości w internecie. Agresja tzw. współcześnie "Troli" i ich 1


specjalne dążenie do zmylenia odbiorcy narasta co powoduje często do spieć na ogromną skalę. Ludzie Ci nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, a nie można ich zagłuszyć.  Szerząca się ilość wykorzywstywania czyjejś wiedzy i pracy podpisując swoim imieniem powoduje, że społeczeństwo, a głównie młodzież przestaje się rozwijać. Nie kształci swojego toku myślenia, a jedynie uzależnia się od wiedzy innych.

2. ARGUMENTY „PRZECIW”

 Dzięki masie informacji i rozwoju internetowej społeczności, internauci mogą dyskutować na różnych poziomach, na różne tematy, i wymieniać się poglądami co pomaga w poszerzeniu wiedzy i rozwoju myślenia. Przestajemy chłonąć to co narzucane jest nam odgórnie.  Masa iformacji powoduje, że mamy większy wybór i większe szanse na odnalezienie tego co naprawde nas interesuje. Do tej pory nasze życie zależne było od otoczenia w którym się obracami i w którym nas wychowują. Dzisiaj dzięki internetowi możemy dowiadywać się wielu rzeczy na tematy z różnych dziedzin.  Dzięki nieskończonemu napływowi nowych informacji przeciętny mieszkaniec ziemi jest bardziej wyedukowany poprzez różnego rodzaju kursy i bardziej doinformowany co się dzieje na swiecie dzięki portalom informacyjnym.  Interrnet umożliwia równierz poznawanie nowych kultur nie koniecznie wychodząc z domu co ułatwia nam pojmowanie rzeczywistości świata.  Dzięki rozwojowi informacji i stron www rozwija się także przemysł informatyczny i marketing. Nowe formy mediów, reklamy, tworzenie nowych aplikacji www zwiększa ilość pracy, a dzięki temu polepsza się sytuacja rynkowa i ludziom żyje się dostatniej.

2


3


3. ŻYCIORYS Umberto Eco urodził się 5 stycznia 1932 w Alessandrii. Jest włoskim filozofem, mediewistą, pisarzem i felietonistą. Oprócz tego pisze eseje. Nazywa się go współczesnym bibliofilem. Jest profesorem na Uniwersytecie we Florencji oraz na Uniwersytecie w Bolonii. Zajmuje się semiotyką, a także semiologią, procesami komunikacji i estetyką. Rozsławiła go twórczość beletrystyczna. Jego wielopłaszczyznowe i kunsztownie skonstruowane powieści mają cechy dzieła otwartego, stymulują odbiorcę do własnej interpretacji. Jest także autorem felietonów, pierwotnie publikowanych w mediolańskim tygodniku "L'Espresso", a następnie wydanych w zbiorach Zapiski na pudełku od zapałek. Autor dwukrotnie odwiedził Polskę: po raz pierwszy w 1968 roku, jako mało znany włoski uczony, i w roku 1996, jako słynny pisarz, oblegany przez tłumy miłośników jego twórczości, kiedy to został uhonorowany przez warszawską Akademię Sztuk Pięknych tytułem doktora honoris causa. Jego ojciec był księgowym, zanim rząd wezwał go do służby w trzech wojnach. Podczas II wojny światowej, Umberto i jego matka przenieśli się do małej wioski. Eco otrzymał salezjańską edukację. Podczas studiów uniwersyteckich, Eco przestał wierzyć w Boga i opuścił kościół rzymskokatolicki. Po tym, Eco pracował jako redaktor kulturowego dla państwa nadawczej stacji Radiotelevisione Italiana (RAI), a także wykładał na Uniwersytecie w Turynie. Grupa awangardowych artystów, malarzy, muzyków, pisarzy, których miał zaprzyjaźnionych w Rai (Gruppo 63), stała się ważnym i wpływowym elementem w przyszłej karierze Eco pisania. Zdarzyło się to zwłaszcza po opublikowaniu jego pierwszej książki w roku 1956, która był przedłużeniem jego pracy doktorskiej. To również oznaczało początek jego kariery. Eco w tamtym czasie wykładał w macierzystej uczelni. W latach 1992-1993 był profesorem na Uniwersytecie Harvarda. 8 maja 1993, Eco otrzymał honorowy tytuł doktora Humane Letters z Indiana University w Bloomington w uznaniu za jego ponad 15 let współpracy z Centrum Badań uniwersytetu dla języka i Studiów semiotycznych. 23 maja 2002, Eco otrzymał honorowy tytuł doktora listów z Rutgers University w New Brunswick, New Jersey. W 2009 roku Uniwersytet w Belgradzie (Serbia) przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Eco jest członkiem włoskiej CICAP organizacji sceptyka. Dzieła autora to: Imię Róży, Wahadło Foucaulta, Wyspa dnia poprzedniego, Baudolino, Tajemniczy płomień królowej Loany, Cmentarz w Pradze , Pejzaż semiotyczny, Zapiski na pudełku od zapałek, Gnomy z planety Gnu, Sztuka i piękno w średniowieczu, Nieobecna struktura, Superman w literaturze masowej, Uniwersytet a mass media, Poetyki Joyce'a, Czytanie świata, Pięć pism moralnych, Rozmowy o końcu czasów, W poszukiwaniu języka uniwersalnego, O literaturze, Między kłamstwem a ironią, Filozofia frywolna, Historia piękna, Historia brzydoty, Szaleństwo katalogowania, Od drzewa do labiryntu, Teoria semiotyki, Wyznania młodego pisarza. 4


Wybór felietonów pisanych przez Umberto Eco w latach 80. i 90. w mediolańskim „L'Espresso”. To błyskotliwe i pełne finezyjnego dowcipu vademecum współczesnego człowieka. Obdarzony umiejętnością ironicznej syntezy, przewrotnie acz prawdziwie pokazuje Eco rzeczywistość, ujawniając rządzące nią, często absurdalne, często jedynie komiczne mechanizmy. To lektura lekka i zabawna, ale również skłaniająca do refleksji nad światem, w którym przyszło nam żyć.

Źródła: http://www.xlm.pl/umberto-eco/ http://cytaty.eu/zrodlo/zapiskinadpudelkuodzapalek.html

5


4. DYSKUSJA/ROZPRAWKA: " Grozi nam, że cały dzisiejszy przemysł informatyczny, mnożąc informacje, nie będzie dostarczał już żadnej” - takie słowa padły z ust znakomitego filozofa XXI wieku, który doskonale swoimi poglądami wkracza w codzienność internautów. Tym człowiekiem jest nie kto inny jak Umbert Eco. Swoim intelektem i sposobem myślenia zasługuje na miano symbolu myśli informatycznej i pojmowania świata pod idealnym kątem. Moim zdaniem wypowiedź Umberta Eco jest jak najbardziej trafna.

Pierwszym argumentem potwierdzającym jego słowa jest fakt, iż mnóstwo osób w tym ja ulegamy masie informacji w internecie. Nie zawsze przejmujemy się i zwracamy uwagę czy ktoś kto napisał jakiś artykuł ma rację czy jej nie ma, tylko nauczeni za młodu, że to co jest napisane musi mieć sens, chłoniemy często nie trafne zdania i informacje psując sobie rzeczywisty obraz pojmowania świata.

Do tego udzielanie się w dyskusjach internetowych o różnych tematach, opierając się na tej wiedzy często doprowada do spięć i starć w internecie co grozi narastaniem w nas agresji i wrogości do innych ludzi.

Przez to właśnie, pole jakim jest internet często zamiast stać się polem ułatwiającym życie i rozwijającym nas, emanuje w niechciane fluidy, które przeradzają się w stres, złość, nienawiść społeczną.

Zauważyłam, że efekt manipulacji w sieci rośnie. Często politycy, media, reklamy, wykorzystując naiwność i łatwowierność internautów, szerzą propagandę i kontrolują pośrednio naszymi umysłami, oraz kreują nie koniecznie trafną filozofię zniewalając nasze umysły.

Zmodyfikowane zdjęcia, filmy ułatwiają im tą manipulację, bo przecież człowiek jest na ogół wierny swoim oczom i nie zastanawia się czy to co widzi jest efektem manipulacji, czy też prawdziwym obrazem rzeczywistości stawiając na to drugie.

Wielu z nas zamiast rozwijać własne myślenie i własny jego tok „wypożycza” czyjeś prace podpisując swoim imieniem, co doprowadza do pozornego wzmocnienia oceny i opinii na temat osoby która korzysta z twz. plagiatu. Często też wielu ludzi przypisuje sobie jakieś wnioski zmieniając jedynie tylko sformuowanie przekazu. 6


Pomimo że nie jesteśmy świadomi nasz umysł często się gubi i nie wie czy ma uważać coś za prawdziwe, czy nie, a w natłoku wiedzy, stare informacje zastępujemy nowymi, nie zważając na sens i logiczne wyjaśnienie dlaczego nowe jest lepsze od starego.

Stajemy się niewolnikami wirtualnego świata, który nie zawsze ma przełożenie na świat rzeczywisty. Polemika napisana przez uczennicę IV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie Patrycję Kołodziej uczęszczającą do klasy Ie.

.

7

Polemika wypowiedzi Umbert'a Eco - Patrycja Kołodziej  

Polemika by Patrycja Kołodziej z kl. Ie

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you