Informator Polski — nr 4 (99)

Page 28

Tekst i zdjęcia PATRYCJA SKŁODOWSKA - kartkazpodrozy.pl

ADWENTOWE BEHAGLICHKEIT Czy wiecie, że Niemcy też mają swoje „hygge” pod uroczą nazwą „Behaglichkeit”? Zimowe Behaglichkeit brzmi jak zgniatanie orzechów, smakuje prażonymi migdałami i pachnie słodkim grzanym winem. Jest tam też trochę marcepanu z Lubeki, pieczonej szynki z holsztyńskiego prosiaka i piernika z Akwizgranu.

B

rema, hanzeatycki diament, rozbłyska jeszcze jaśniejszym światłem, gdy w okresie przedświątecznym zamienia się w jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych Europy północnej. W otoczeniu murów XV-wiecznego ratusza, pod czujnym okiem kamiennego Rolanda, na rynku starego miasta wyrasta ok. 200 straganów. Nawiasem mówiąc statuła rycerza z uniesionym mieczem przypomina o nadaniu praw miejskich w okresie średniowiecznym. Jarmark uroku nabiera wieczorną porą. Mieszając się z tłumem dajemy się ponieść adwentowym przyjemnościom. Nasze zmysły pieści feria barw, migocące światełka bukiet zapachów przemieszanych z buchającą parą ponad kotłami grzanego wina. Można tu nabyć niemal wszystko, co kojarzy się ze świętami lub może stać się świątecznym podarkiem. Króluje glög, prażone migdały, a na wstążkach huśtają się piernikowe serca z lukrem.

Tradycja zimowych jarmarków sięga czasów, nim powszechnie celebrowano Święta Bożego Narodzenia. W późnym średniowieczu, z początkiem grudnia na ulicach miast Europy powstawały zalążki zorganizowanego handlu – jarmarki uliczne, gdzie następowała wymiana dóbr. Był to czas na uzupełnienie domowych spiżarni, możliwość wyprzedaży plonów zebranych w zakończonym sezonie rolniczym. W miarę postępu rozwoju cywilizacji europejskiej jarmarki bogaciły się o dobra i usługi charakterystyczne dla Świąt Bożonarodzeniowych lub obchodów nadejścia Nowego Roku. Na straganach królowały rarytasy niedostępne na co dzień: prażone orzechy, suszone owoce, kasztany i pierniki. Początkowo jarmarki zimowe organizowano zaledwie przez jeden lub dwa dni grudnia. Największą popularnością cieszą się jarmarki świąteczne w Niemczech: Berlin, Monachium Drezno wiodą prym w organizacji tej przedświątecznej rozpusty. Triumfy święcą również Wiedeń i Sztrasburg. _ [rzeczownik] komfort, stan 26 Behaglichkeit Informator- Polski — nrniem. 4 (99) 2017 wygody, odpowiednik duńskiego hygge