Page 1

SUSAM

SİMİDİ VEZİR DE EDER, REZİL DE !....

Açıl susam açıl... 1001 gece masallarının bu sihirli cümlesi hiç de uydurma bir tabir değil. Aksine bu yüzlerce susam tohumunun içinde bulundukları kabuktan, kabuk kırıldığı anda fışkırmalarının esin verdiği gerçek olayın bir masal tabirine dönüşmesi... İçerdiği zengin yağ oranı ile kaygan bir yüzeye sahip olan susama gastronomi alanına, birçok mutfağa gerek tane gerekse tanelerinden çıkarılan yağ olarak girmiş, aslında önemi yadsınmayacak bir üründür. Biz de ise susam mütevazi gibi görünüp de aslında çok incelikli bir üretim gerektiren simidin hem süsü hem de lezzetini özel kılan olmazsa olmaz bir üründür. Susam yoksa simitte yoktur. Son günlerde gazetelerde Çin susamına dair çıkan haberler oldu. Hayatımıza küçük hesaplar adına yavaş yavaş sokulan bu küçük tanelerin hem sağlığımıza hem de damak tadımıza bir sabotaj olduğunu bilmek durumundayız. Hele hele simit gibi birçok kişinin en acil zamanlarda başvurduğu bir yiyecek bu durum ile doğrudan bağlantılı ise. ISO 9001 ve ISO 22000 sertifikalarıyla, kaliteli ürün ve nitelikli hizmet anlayışını belgeleyen ÇITIR SUSAM ortaklarından Veysel KURT, 30 yıla dayanan tecrübesiyle son haberleri yorumladı: Kahvaltılarda tüketilen simit, ekmek fırınları, simit fırınları, pastaneler ve özellikle kaçak açılan denetimden uzak fırınlarda imal ediliyor. Ucuza satılan simitlerin maliyetleri çeşitli yöntemlerle düşürülüyor.

Birçok merdiven altı üreticisi, kilosu 10 liralık yerli susam yerine Çin’den ithal edilen kilogramı 2 lira olanı kullanıyor. Bu da maliyeti düşürüyor. Çin susamı kullanılmasının yanı sıra birçok hileli durum söz konusu; düşük kalite un kulanılıyor, Pekmez yerine karamelize edilmiş şeker kullanılıyor. Bu ürünlerde de kanserojen bileşikler fazlaca bulunuyor. Susam kalitesinin önemini dürüst ve ürününe saygılı üretici bilir ve bu kaygı içinde ürününü temin eder. Beklentimiz denetleyici kurumların bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleridir. Yasal denetim her zaman çok daha etkili olmaktadır. Şimdiye kadar hijyen ağırlıklı bir denetim söz konusuydu. Ürün kalitesinin de en az hijyen kadar önemli olduğu unutulmamalıdır. Dünya gastronomisinde özgün bir Türk ürünü olarak geçen simidimiz ilgi ve saygı bekliyor.

090- CITIRSUSAM  

SİMİDİ VEZİR DE EDER,SİMİDİVEZİRDEEDER, ÇITIR SUSAM ortaklarından Veysel KURT, 30 yıla dayanan tecrübesiyle son haberleri yorumladı: Kahvalt...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you