Page 1

PartnersNews | marec 2012 | 5. ročník mesačný newsletter spoločnosti partners group sk

Detské návody na úspech Niektoré finančné produkty je lepšie obísť Rozhovor s Team Managerom Tomášom Škultétym.

strana 5

dal som si poradiť

Návody na úspešný život majú na pultoch kníhkupectiev krátku životnosť.

strana 3

Luxus, ktorý radšej ožeľte

Hedge fondy – vo svete veľkých financií sa tradične považujú za elitu.

je dobré vedieť, že sa máte na Koho spoľahnúť.

a vy? www.partnersgroup.sk

strana 4

Ochrana finančných príjmov 

Zabezpečenie detí

bývania

Ochrana majetku a zodpovednosť

Zabezpečenie dôchodku

Investovanie a zhodnocovanie majetku

Financovanie

Finančné rezervy

Chcete dostávať Partners News každý mesiac do vašej e-mailovej schránky? Píšte na partnersnews@partnersgroup.sk

editorial Základom úspechu firiem budúcnosti nebudú víťazné strety s konkurenciou, ale vytváranie vlastného trhového priestoru pre rast, preto finančné služby INAK. Inak ako

vlastnosť toho, čo je naozaj odlišné a iné. Podstatou je neustála hodnotová inovácia. Mala som možnosť absolvovať skúsenosť, ktorá mi pomohla zmeniť môj pohľad na mnohé veci, ako aj na význam slova INAK. Bolo to predstavenie Saltimbanco v podaní najslávnejšieho cirkusu sveta – Cirque du Soleil (Slnečný cirkus), ktorý povýšil cirkusové umenie na neuveriteľný umelecký zážitok. Nenájdete tam však šapitó či vycvičené zvieratá, tento cirkus stavil na človeka a na jeho umenie. Vytvorili unikátny program, kde posunuli hranice a prekonávajú ľudské limity, mažú fyzikálne zákony ľudského tela. Priniesli obrovskú pridanú hodnotu v umeleckom priestore tak, že človeku behal mráz po chrbte. Táto filozofia je mojej štruktúre, ako aj

celej spoločnosti Partners Group SK veľmi blízka. Staviť totiž na tých správnych ľudí, ktorí chcú byť súčasťou niečoho nového, ktorí stoja pri reforme finančného sprostredkovania, ktorí chcú posúvať hranice, limity vo finančnom svete, robiť prácu s vysokou sociálnou zodpovednosťou, to nie je nič iné ako robiť veci inak. INAK ako všetci na trhu, priniesť pridanú hodnotu klientom, finančným partnerom, spolupracovníkom aj samotnému trhu. Vytvoriť si vlastné dosky, ktoré znamenajú svet... Pretože naša práca je o ľuďoch, s ľuďmi a pre ľudí.

Reforma dôchodkovej reformy

Ďalším, pre mňa obrovským zážitkom bola veľká cesta Hongkong – Hainan, kde som sa stretla s tými najlepšími zo spoločnosti. Hongkong je jedno z najočarujúcejších miest, ktoré sa rokmi z rybárskej dediny pretransformovalo na jedno z najväčších finančných centier sveta. Je to neuveriteľné mesto, ktoré mi posunulo vnímanie a pohľad na veľkosť a neobmedzené možnosti. V športe platí, že ak jeden vyhrá, zákonite ostatní prehrávajú, toto podnikanie aj akciový program je však iný, je to pre všetkých a vyhrať môžeme naozaj všetci, stačí sa len rozhodnúť. Pretože úspech sa dostaví, ale len vtedy, keď sa intuícia a nadšenie spoja s odvahou urobiť rozhodnutie. Jana Jurčová, Senior Manager, Partners Group SK

Ešte začiatkom roka sa medzi sporiteľmi v druhom pilieri začala šíriť panika. Dôvod? Dôchodkové fondy, v ktorých si väčšina Slovákov sporí na penziu, majú prísť o garancie. Je to pravda a odstránenie záruk pri dlhodobom sporení nie je jedinou novinkou, ktorá od budúceho mesiaca čaká na klientov dôchodkových správcovských spoločností. Garancie sa súčasťou druhého piliera stali v lete 2009. Podľa nich nesmel žiadny z dôchodkových fondov vykazovať za predchádzajúcich šesť mesiacov stratu. V opačnom prípade boli dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) povinné zaplatiť ju z vlastných peňaženiek. Práve táto hrozba vyhnala z portfólií všetkých fondov v druhom pilieri akcie. Podľa zákona schválnos-

čítajte viac na strane 2

PartnersNews | marec 2012 | No. 3 | e-mail: partnersnews@partnersgroup.sk | www.partnersgroup.sk Používanie informácií je možné s označením autora, ktorým je Partners Group SK. Pre Partners Group SK v spolupráci s The Benchmark Research & Consultancy.

1


Téma

pokračovanie zo strany 1

Od prvého apríla zmiznú z druhého piliera všetky garancie. Náhradou bude len jediná, v konzervatívnych fondoch. S novým názvom budú ako dlhopisové fondy garantovať to, že o päť rokov nebude hodnota ich investícií nižšia ako dnes.

z tohto dôvodu ho sami určite nebudú odporúčať svojim klientom. Hoci väčšina z nich vstupovala do druhého piliera do rastových fondov, v ktorých bolo riziko možnej straty najvyššie, podľa prieskumov investičných preferencií v skutočnosti radšej obetujú možnosť atraktívneho výnosu s vyšším rizikom straty a siahnu po bezpečnejších, no menej ziskových investíciách.

Riziko pri investovaní sa vracia

Sporenie automatické, nie povinné

Apríl 2012 bude znamenať návrat riskantnejších investícií dôchodkových fondov. V tých najbezpečnejších (dlhopisových) nebude pre akcie žiadny priestor, no v ďalších už áno. Akciové a zmiešané fondy, na ktoré budú od budúceho mesiaca premenované doterajšie rastové a vyvážené dôchodkové fondy, už budú v riskantnejších investíciách aktívnejšie. Akciové fondy, v ktorých je v súčasnosti najviac sporiteľov, budú musieť dokonca na burzách nakupovať povinne – podľa zákona bude musieť byť aspoň pätina ich investícií tvorená práve akciami.

Indexové fondy budú v druhom pilieri odlišné nielen svojou rizikovosťou, ale aj poplatkami. Keďže ich zloženie bude kopírovať niektorý z existujúcich indexov, DSS nebudú mať vysoké náklady na ich manažovanie. Tomu zodpovedá aj úroveň poplatkov – v porovnaní s ostatnými fondmi v nich sporitelia zaplatia neporovnateľne menej. Ďalší dôvod, pre ktoré DSS nebudú povzbudzovať sporiteľov, aby svoje úspory presunuli práve do tohto fondu.

ti práve v čase, keď akciové trhy po celom svete dosiahli úplné dno a začali rekordne rásť.

Po prvýkrát od vzniku druhého piliera v roku 2005 dostanú sporitelia na výber aj možnosť sporiť v novom, indexovom fonde. Ten bude verne kopírovať vývoj niektorého z akciových indexov, so všetkými jeho prudkými výkyvmi nahor aj nadol. DSS už avizovali, že práve

S novými pravidlami si v druhom pilieri začnú automaticky sporiť všetci mladí ľudia, ktorí po skončení školy rozšíria rady zamestnaných. Klientmi DSS sa stanú aj vtedy, ak si sami žiadnu nevyberú. Úlohu arbitra v takomto prípade preberie Sociálna poisťovňa, ktorá bude mladých rovnomerne rozdeľovať medzi všetky DSS.

Mladí klienti DSS budú od apríla jedinou skupinou sporiteľov, ktorí sa budú môcť rozhodnúť, či v druhom pilieri chcú ostať alebo nie. Na rozmyslenie budú mať dva roky. Ak sa počas nich rozhodnú z druhého piliera vystúpiť, ich nasporené peniaze sa presunú do Sociálnej poisťovne, ktorá im v budúcnosti bude vyplácať dôchodkové dávky. Po dvoch rokoch sporenia v druhom pilieri možnosť rozhodovania stratia. Zoznam noviniek, ktoré už o niekoľko dní zmenia podobu systému sporenia na dôchodok, je živnou pôdou aj pre nové formy podvodov. Ich cieľom sa môže stať väčšina sporiteľov. Podľa prieskumov verejnej mienky má dostatočné vedomosti o jeho fungovaní len zlomok klientov DSS, veľa z nich teda druhému pilieru nevenuje prakticky žiadnu pozornosť. Ľahko sa potom dajú presvedčiť o tom, že ak sa nestretnú s „odborníkom“, štát či DSS ich podľa nových pravidiel preradí do fondov, v ktorých prídu o peniaze alebo urobia za nich rozhodnutie proti ich vôli. Podobné hrozby sú výmyslom, ich účelom je vystrašiť neinformovaných sporiteľov a v ideálnom prípade ich nahovoriť na podpis zmluvy, ktorej dôsledkom bude ich prestup z jednej DSS do inej. Prvé prípady takýchto pokusov o podvod sa už objavili v hlavnom meste, no ignorovať ich bude lepšie kdekoľvek na Slovensku.

Načasovanie, ktoré nevyšlo Sporitelia v dôchodkových fondoch výraznejšie nepocítili prepady na svetových akciových trhoch. Od vzniku druhého piliera do polovice roku 2009, keď štát zaviedol do sporenia na dôchodok prísne garancie, zarobili rastové fondy približne 4,7 %. Počas nasledujúceho oživenia, ktoré trhy s akciami vynieslo nahor o desiatky percent, zarobili len 2,8 %.

bez garancií

S&P 500

DAX

100%

70%

80%

60%

60%

50%

40%

40%

20%

30%

0%

20%

-20%

10%

-40%

0%

-60%

Apríl 2005

-10%

Priemerný výnos v rastových fondoch: +4,7 % Jún 2009

s garanciami

Priemerný výnos v rastových fondoch: +2,8 % Marec 2012

PartnersNews | marec 2012 | No. 3 | e-mail: partnersnews@partnersgroup.sk | www.partnersgroup.sk Používanie informácií je možné s označením autora, ktorým je Partners Group SK. Pre Partners Group SK v spolupráci s The Benchmark Research & Consultancy.

2


Téma

Detské návody na úspech Návody na úspešný život majú na pultoch kníhkupectiev krátku životnosť. Ľudia po nich siahajú v nádeji, že nájdu odpovede na otázky, ktoré zaujímajú každého. Kto by nechcel byť úspešný, bohatý, spokojný so svojím životom? No málokto tuší, že jednu z najlepších inšpirácií možno nájsť u tých, ktorých podobné otázky vôbec nezaujímajú. umelci či športovci, nikomu z nich sa nepodarilo dosiahnuť vysnívaných mét inak ako tým, že robili to, čo mali najradšej. 3. „Prečo?“ Jednoslovná otázka „Prečo?“ patrí v detskom slovníku medzi najfrekventovanejšie. Prečo je tráva zelená? Prečo v noci nevidno slnko? Prečo je v zime zima? Niektoré sú také trefné, že na pohotovú odpoveď nepostačí ani vysokoškolský diplom. Deti sú schopné čudovať sa veciam, ktoré dospelí prehliadajú alebo považujú za prirodzené.

Reč je o malých deťoch. Rodičia ich roky vychovávajú a učia. Prehliadajú pritom, že stačilo by sa na ne pozrieť len trochu inak a sami by sa od nich mohli naučiť minimálne to, o čom čítajú v drahých motivačných knihách. Nech sú deti akékoľvek, nasledujúce lekcie môže dať bezplatne každé z nich.

ako o neúspešných. Skôr naopak – prišiel na množstvo materiálov, ktoré požadovaný účel nedokázali splniť. Každý neúspech bol novým zdrojom poznania. Neúspechy nie sú prejavom zlyhania, ale symptómom hľadania.

1. Trojuholník do štvorca? Prečo nie?

Zo všetkých možných aktivít, ktorým by sa mohli venovať, si deti vyberajú tie, ktoré ich najviac bavia. Majú radosť, keď sa môžu naháňať za loptou, skákať na trampolíne, skladať kocky alebo rozoberať nerozoberateľné hračky. Ak by dokázali používať „dospelácky“ jazyk, povedali by, že robia všetky tieto veci preto, lebo ich napĺňajú.

Pre malé deti nie je problém skúšať, či trojuholník neprepchajú otvorom, ktorý sa mu ani náhodou nepodobá. Pokus pretlačiť ho napríklad do štvorcového výrezu nie je zbytočný – učí deti logicky rozmýšľať. Neprekáža, že kým sa im podarí nájsť správne miesto, vyskúšajú aj ďalšie možnosti, nech už vyzerajú akokoľvek nelogické. V podobnej situácii bol počas svojej vynálezcovskej kariéry aj Američan Thomas Alva Edison. Kým prišiel na to, že najvhodnejším materiálom do jeho vynálezu – žiarovky – bude uhlíkové vlákno, vyskúšal stovky iných. Zásadne však o svojich pokusoch odmietal hovoriť

2. Robte veci, ktoré vás bavia

Vo svete dospelých je podobné nadšenie skôr raritou. Práca je pre väčšinu ľudí povinnosťou, ktorú musia akceptovať, ak si chcú zabezpečiť príjem. Namiesto toho, aby robili, čo majú radi, musia akceptovať to, čo robia. Sú veci, v ktorých sú dobrí a ktoré ich bavia, no rovnako existuje najmenej stovka dôvodov, prečo sa nevenovať práve im. Nech už knihy o úspešnom živote píšu hviezdni manažéri,

Zvedavosť však nie je výsostným právom malých detí. Na rozdiel od nich majú dospelí tendenciu považovať množstvo vecí za samozrejmé. Nezaujíma ich, ako fungujú veci, ktoré denne používajú. Dokonca ani to, prečo je tráva zelená. Zvyknú veci brať také, aké sú. Zvedavosť je pritom motorom inovácie. Ak niečo nefunguje tak, ako by malo (alebo aspoň mohlo), možno existuje spôsob zmeniť to. Stačí len o niečo viac zvedavosti. 4. Riziko? Žiadny problém! Pre deti je riziko neznámym pojmom. Ak stoja na lyžiach, nemajú problém spustiť sa zo svahu bez strachu z modrín či zlomenín. Alebo rozbehnúť sa na bicykli rýchlosťou, pri ktorej ich rodičia len híkajú. Vo svete dospelých sú riziká nevítaným spoločníkom. Proti niektorým existuje možnosť poistenia, proti väčšine však nie. Averzia k riziku s pribúdajúcim vekom naberá na sile. Množstvo ľudí bude radšej trpieť svoju zlú situáciu len preto, lebo pokúsiť sa o jej zmenu by znamenalo riziko. Zmena by mohla ohroziť ich príjem, pohodlie, na ktoré si zvykli, alebo zaužívanú rutinu. V reálnom živote je však len málo rizík, ktoré by si zaslúžili prívlastok fatálne. Motivátori ovládajúci majstrovstvo efektívnej komunikácie to vedia povedať jedinou vetou: Najväčším rizikom je vyhýbať sa akémukoľvek riziku.

PartnersNews | marec 2012 | No. 3 | e-mail: partnersnews@partnersgroup.sk | www.partnersgroup.sk Používanie informácií je možné s označením autora, ktorým je Partners Group SK. Pre Partners Group SK v spolupráci s The Benchmark Research & Consultancy.

3


investičný kompas

Luxus, ktorý radšej ožeľte Vo svete veľkých financií sa tradične považujú za elitu. Prístup k nim majú len tí najbohatší. Zverujú im astronomické sumy peňazí v nádeji, že pomocou najšikovnejších mozgov planéty a najrýchlejších superpočítačov urobia z bohatých investorov ešte bohatších. Faktom však je, že nie je im čo závidieť. Výnimočné postavenie hedge fondov, ktorých dvere sú pre bežných investorov zatvorené, nie je bezdôvodné. Spôsoby, akým investujú, sú mimo akejkoľvek regulácie. Ak manažéri takýchto fondov zbadajú zo svojich londýnskych kancelárií výnimočnú príležitosť v Hongkongu, nič im nebráni, aby tam v priebehu pár minút nasmerovali všetky peniaze svojich klientov. Operujú všade tam, kde sa hýbu peniaze – na burzách, devízových trhoch, obchodujú s komoditami, kupujú extrémne lacné grécke dlhopisy. Výnimočná flexibilita, ktorou sa hedge fondy najvýraznejšie líšia napríklad od podielových fondov, z nich robí vyhľadávanú destináciu pre superbohatých investorov. Všetci k nim smerujú z jediného dôvodu – veria, že s ich pomocou dokážu zarobiť viac ako konvenčným spôsobom. Neprekáža im, že hedge fondy si za svoje služby dávajú kráľovsky platiť. Schéma ich odmeny má najčastejšie podobu dvoch čísel: 2 a 20. Dvojpercentný poplatok z vloženej sumy a pätina (teda 20 %) všetkých dosiahnutých ziskov. Bohatí investori veria, že aj po odpočítaní takýchto poplatkov budú ich investičné účty na tom lepšie, ako keby svoje peniaze investovali tradičnými metódami. Hodnota majetku spravovaného hedge fondmi po celom svete sa v súčasnosti odhaduje na približne dva bilióny dolárov. To naznačuje, že investori skutočne veria výnimočným schopnostiam manažérov. Reálne čísla však ukazujú niečo úplne iné. Prezrádzajú to údaje analytickej spoločnosti Hedge Fund Research (HFR), ktorá pravidelne zbiera, sumarizuje, triedi a skúma informácie o výkonnosti elitných fondov. Výsledky jej meraní naznačujú, že bohatým investorom tí ostatní nemajú čo závidieť. Platí to najmä o tých, ktorí veria v schopnosť hedge fondov zarábať nadštandardne na akciových trhoch.

Ak by bežný investor investoval pred rokom do verejne obchodovateľného fondu (ETF) kopírujúceho index S&P 500, podľa štatistík HFR by jeho výnos dnes predstavoval 5,41 %. V rovnakom období vykázali hedge fondy operujúce výlučne na akciovom trhu stratu 3,71 %. Rozdiel vo výkonnosti konvenčnej investície a priemeru hedge fondov je ešte výraznejší v dlhšom horizonte. Kým investícia do fondu sledujúceho tradičný akciový index by svojim majiteľom zarobila za posledné tri roky 27,82 % ročne, priemerný výnos hedge fondov by bol len 11,61 %. Priepastný rozdiel medzi výkonnosťou

sofistikovaných hedge fondov sa stráca až pri porovnávaní čísel za obdobie piatich rokov: 1,47 % (ETF) verzus 1,42 % (priemer hedge fondov). Posledné uvádzané obdobie bolo obdobím rekordných výkyvov na finančných trhoch spôsobených globálnou finančnou krízou. Štatistiky HFR však prezrádzajú aj čosi iné ako podpriemernú výkonnosť elitárskych fondov: ak dôjde k najhoršiemu, ani hedge fondy nedokážu poskytnúť svojim klientom to, že majú v názve. Slovo „hedge“ totiž vo finančnej angličtine znamená vo voľnom preklade „poistku“.

Porovnanie výkonnosti štandardných a hedge fondov Štandardné fondy (ETF) kopírujúce akciový index

Výnos za jeden rok

Priemerný výnos za tri roky

Priemerný výnos za päť rokov

S&P 500

5,41 %

27,82 %

1,47 %

2,19 %

34,38 %

4,29 %

-3,71 %

11,61 %

1,42 %

S&P 400 Mid-cap

(index stredne veľkých firiem)

Akciové hedge fondy

Zdroj: Hedge Fund Research

PartnersNews | marec 2012 | No. 3 | e-mail: partnersnews@partnersgroup.sk | www.partnersgroup.sk Používanie informácií je možné s označením autora, ktorým je Partners Group SK. Pre Partners Group SK v spolupráci s The Benchmark Research & Consultancy.

4


Best of

Predstavujeme našich najlepších za uplynulý mesiac

Niektoré finančné produkty je lepšie obísť Je súčasťou finančného biznisu, no bez rozpakov priznáva, že ponuky finančných inštitúcií nie sú voči klientom vždy férové. Viní za to nízku úroveň vedomostí, ktorá bráni rozoznávať dobré od zlých. A je imúnny voči správam o hrozbe ďalšej krízy, rovnako ako k väčšine informácií z médií. Team Manager Partners Group SK Tomáš Škultéty. Kým ste si našli voľný termín na tento rozhovor, chvíľu ste museli pátrať v diári. Ste veľmi zaneprázdnený? (Úsmev.) Aj tak sa to dá povedať. Som síce z Dubnice nad Váhom, no pôsobím predovšetkým v Trenčíne a v Bratislave. Časť svojho tímu aj klientov mám v oboch mestách. Kde trávite viac času? V kancelárii, s klientmi či za volantom? Je to pomerne vyrovnané, takže tretinu času tam, tam, aj tam. (Smiech.) Nie je to únavný štýl života? Pre mňa určite nie. Čas strávený za volantom

je pre mňa forma relaxu, ktorý mi dovoľuje rozmýšľať. Na množstvo dobrých nápadov som prišiel práve počas šoférovania. Rozmýšľate aj nad tým, či sa nerútime do ďalšej krízy? Negatívnych správ v médiách nie je málo.

Tomáš Škultéty Team Manager mňa nedôveryhodné. Médiá sú biznis ako každý iný – majú svojho vlastníka a ten má svoje záujmy. To je dôvod, prečo beriem ich tvrdenia s veľkou rezervou. Znamená to, že za každou informáciou v novinách treba hľadať niekoho, komu to vyhovuje?

Krízy budú, či sa nám to páči, alebo nie. Možno sa nebudú opakovať v pravidelných To určite nie, nič také nehovorím. Takéto pauintervaloch, ale prídu a budú. Nie je to nič šalizovanie by nebolo férové. Myslím si však, nenormálne. Priznáže niektoré informácie Pre moju prácu sú však podvam, že nečítam noviny, v médiách majú svoj statné informácie, ktoré narovnako nepozerám ani účel, ktorý nie je bežným povedajú, čo sa ešte len stane. televízne správy. Ich obľuďom známy. sahom je vždy niečo, čo sa už stalo. Pre moju prácu sú však podstatné informácie, ktoré napovedajú, čo sa ešte len stane. Väčšina toho, čo je v médiách, je pre

Vy teda správy nesledujete, no väčšina vašich klientov zrejme áno. Nemajú teda oni obavy z reprízy krízy? Majú a kladú mi ich osobne, v telefóne aj v e-mailoch. Ich otázky sú však špecifické, týkajú sa ich samých. Zaujíma ich, či sú ich peniaze v bezpečí, či ich môžu nechať tam, kde ich majú, či nehrozí riziko straty. Ak vidia, že človek, ktorý im radí, je odborník a má primeraný prehľad, dôverujú mu a to uľahčuje vzájomnú komunikáciu. Počas krízy som nemal problémy s tým, že by klienti vyberali svoje vklady v panike. Naopak, väčšina mojich klientov na kríze zarobila. Keď je zle, ľudia stále hľadajú radu. No dokážu ju aj oceniť? Keď sa stane niečo zlé, klienti vám to dajú veľ-

PartnersNews | marec 2012 | No. 3 | e-mail: partnersnews@partnersgroup.sk | www.partnersgroup.sk Používanie informácií je možné s označením autora, ktorým je Partners Group SK. Pre Partners Group SK v spolupráci s The Benchmark Research & Consultancy.

5


Best of mi rýchlo pocítiť a zlé slovo sa potom dokáže aj rýchlo šíriť. To je zrejme univerzálna skúsenosť v našom biznise. No keď niečo vyjde dobre, majú prirodzenú tendenciu považovať to za samozrejmé. Preto ich nenechávam v tom, že dobré výsledky sú samozrejmosťou. Na osobných stretnutiach im preto zámerne ukazujem aj iné alternatívy, výsledky ich investícií im porovnávam so zaužívanými benchmarkmi, akými sú napríklad akciové indexy. Keď sami vidia rozdiely, už to za samozrejmé nepovažujú a odporúčajú ďalej.

Je ponuka finančných produktov na Slovensku taká, že z nich možno vyskladať cestu k dosiahnutiu akýchkoľvek finančných cieľov?

niekedy aj zo stoviek podobných a často takmer identických finančných produktov. Nie je ich na trhu priveľa? To, že je ich veľa a že medzi finančnými inštitúciami existuje rivalita, je pre klientov pozitívne. Len konkurencia môže motivovať na to, aby boli jednotlivé produkty čoraz lepšie a lepšie. Podľa mňa však medzi nimi možno nájsť relatívne vysoké percento takých, ktoré vyslovene zneužívajú negramotnosť ľudí. Hovorím o produktoch, ktoré sú nastavené výhodnejšie pre finančnú inštitúciu ako pre jej klienta.

Hovoríte, že očakávania ľudí sú raz také a potom iné, odlišné. Jednoduchá otázka: vedia ľudia, čo chcú? Pýtam sa aj preto, lebo skúsenosť manažérov vo fondoch je napríklad taká, že keď ľuďom v čase krízy ponúknu zaistený produkt, ktorý im neprerobí ani cent, sú neskôr naštvaní. Nie preto, že by prišli o peniaze, hoci o to im v prvom rade išlo, ale preto, že nezarobili. Dali finančníkom svoje peniaze a oni im po dvoch rokoch vrátia tú istú sumu.

Napríklad? Veľmi často to je oblasť životného poistenia. Na Slovensku je to jeden z najmenej transparentných finančných produktov. Väčšina klientov nevie, aké poplatky v skutočnosti platí alebo aká časť ich platieb ide reálne do zvolených podielových fondov. Poisťovne lákajú na zvučné meno ich správcu, no keď si strhnú všetky svoje poplatky, z peňazí klientov je takto investovaná len malá časť.

Povedal by som, že áno. Tým však nehovorím, že každý môže dosiahnuť čokoľvek, čo si Keď človek investuje svoje peniaze, spravidla dokáže predstaviť. Možnosti klientov sú limimá jasno v tom, čo mu má investícia priniesť, tované ich vlastnými zdrojmi. Neexistuje fičo si chce kúpiť. Dom, lepšie auto, vyšší nančný produkt pre niekoho, kto je ochotný dôchodok. Pri výbere konkrétnej investície už odkladať mesačne napríklad 500 eur s tým, však tápajú. Vo vzťahu ku klientovi je pre mňa že si po piatich rokoch chce najdôležitejší jeho inz vlastných úspor kúpiť dom vestičný horizont. Ten Len konkurencia môže za milión eur. Takýto cieľ je rozhoduje o všetkom. motivovať na to, aby boli absolútne nereálny a žiadny Krátkodobé úspory, jednotlivé produkty čoraz finančný produkt nedokáže ktoré klienti majú lepšie a lepšie. zabezpečiť jeho splnenie. ako finančnú rezervu, nemôžu byť investované rovnako ako tie, ktoré Či už ide o sporenie, investovanie, použijú o desiatky rokov. Keď toto pochopia alebo poistenie, bežný spotreklienti – a veľká väčšina z nich tomu naozaj robiteľ si môže vyberať z desiatok, zumie –, nehrozí taká reakcia, akú ste opísali.

Výsledok, ktorý sme vo februári 2012 spolu s tímom dosiahli, ma veľmi teší. Na otázku, čo nám pomohlo rásť, by som odpovedal jednoducho: jasný systém, prostredie zamerané na úspech a partnerstvo, správni ľudia s rovnakým cieľom a zvýšenie aktivít (DRF, TEL party, Trainee akadémia, Konzultantská akadémia či podnikateľská prípravka).

Prečo sú práve životné poistky tak málo transparentným finančným produktom? To je zaujímavá otázka. Priznám sa, že sám som si ju nikdy takto nepoložil. Myslím si, že dôvodov je viacero. Prvým z nich je nerovnomerná regulácia jednotlivých sektorov finančného trhu. Prevažná väčšinu ľudí na Slovensku má peniaze v bankách a využíva ich produkty. Je preto prirodzené, že bankový sektor je preto najpozornejšie sledovaným sektorom v NBS. Tlak na transparentnosť v bankách a ich poplatkoch je neporovnateľný s poisťovníctvom.

Rád by som najmä poukázal na výsledok tímu Juraja Hyžného (3 657 BJ), ktorý za posledné 4 mesiace 3-krát pokoril a prepisoval rekord. Ľudia v mojom tíme pochopili potenciál trhu, svoje názory a postoje čoraz častejšie komunikujú a myslím si, že vytvárajú zdravé jadro našej štruktúry.

Martin Hossa, Executive Manager

PartnersNews | marec 2012 | No. 3 | e-mail: partnersnews@partnersgroup.sk | www.partnersgroup.sk Používanie informácií je možné s označením autora, ktorým je Partners Group SK. Pre Partners Group SK v spolupráci s The Benchmark Research & Consultancy.

6


produkty

Predpovede na rok 2012 Komentár významného českého ekonóma Pavla Kohouta na základe proroctiev veštkyne nevšedných schopností, Anatémy Novotrikovej. Neveríte? Počkajte rok a budete žasnúť nad presnosťou jej predpovedí. Laická verejnosť si často neuvedomuje, že účelom ekonómie nie je poskytovať predpovede, čo nás čaká a neminie. Ekonómia síce dokáže celkom dobre predpovedať, čo sa stane, keď sa vláda dopustí chyby, ale nedokáže prognózovať správanie národného hospodárstva, pretože nevie, či sa vláda nedopustí ešte väčšej chyby v budúcnosti. Racionalita ľudského správania zlyháva najmä na summitoch prepracovaných štátnikov, nútených rokovať často až do skorých ranných hodín. Ekonomika a politika, zložitý systém riadený ľuďmi, sa správa nepredvídateľne, pretože ľudia sú nepredvídateľní. Existuje však ešte staršia a skúsenejšia profesia – veštenie. Anatéma Novotriková, veštkyňa nevšedných schopností, ktorú priaznivci Terryho Pratchetta už poznajú, predpovedá: Predpoveď prvá: Euro sa nerozpadne. Nerozpadne, pretože žiadna z krajín nehodlá vystúpiť a žiadnu nemožno vylúčiť. Vystúpiť nechce nik, pretože zavedenie novej národnej meny by malo okamžite za následok obrovskú bankovú krízu v dôsledku vzniku kurzových rozdielov. Keďže je euro mimo nebezpečenstva rozpadu, nie je potrebné ho zachraňovať. Všetky výzvy politikov, týkajúce sa „záchrany eura“, sú nepravdivé. To však neznamená, že v Európe nie je čo zachraňovať. Predpoveď druhá: Európske banky budú masívne sanované a zachránené pred reťazovým krachom. Európske banky majú enormné problémy vzhľadom na obrovský objem ich aktivít. Agregovaný objem bilančných súm bánk v eurozóne dosahuje 33 538 miliárd eur, čo zodpovedá 358 percentám celkového HDP krajín používajúcich euro. Aj laikovi je jasné,

že stačí pomerne malé percento nesprávnych úverov, aby sa európsky bankový systém dostal do veľmi riskantnej situácie. Európske orgány, ako aj štátni predstavitelia musia vedieť, že rozvinutú bankovú krízu si Európa nemôže dovoliť. Zároveň je zrejmé, že medzi nimi neexistuje žiadny, ktorý by mal dostatok peňazí na záchranu – s výnimkou Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá môže vlastniť neobmedzené množstvo peňazí. Medzinárodný menový fond zďaleka nestačí a „euroval“ je na smiech. ECB, samozrejme, nesmie zo zákona riešiť rozpočtové problémy krajiny tlačou peňazí. Zachrániť banky však musí, ale ak rieši nákupy štátnych dlhopisov, znamená to zásah dvoch múch jednou ranou. ECB ku koncu roka 2011 uvoľnila na podporu bánk a trhov so štátnymi dlhopismi objem peňazí vo výške 420 miliárd eur. Z toho zhruba polovica pripadá na nákupy štátnych dlhopisov a polovicu dostali komerčné banky v podobe trojročných úverov, úročených 1-percentnou sadzbou. Bez tejto pomoci (obzvlášť nákupu štátnych dlhopisov) by sa Európa už pravdepodobne zrútila v priebehu roka 2011. Toto však stále ešte nestačí. V priebehu roka 2012 bude potrebné, aby ECB uvoľnila násobok tohto objemu – najmenej dvojnásobok, možno viac. V tomto momente však aj tak ojedinelá veštkyňa, akou Anatéma Novotriková bezpochyby je, nedokázala povedať nič presnejšie. Opakovala stále: „Vidím rásť, vidím rásť.“ Na otázku, kde ten rast vlastne vidí, odpovedala stručne: „Peňažná zásoba.“ Predpoveď tretia: Inflácia vystúpi do popredia. Nič nie je zadarmo. Napumpovanie väčšieho objemu peňazí do ekonomiky sa prejaví zvýšenou infláciou, ale inflácia (koncom decembra 2011) bola jednou z posledných hrozieb, ktorých by sa Európa mala obávať. Objem menového agregátu M3 rástol v októbri 2011 medziročne len o 2,6 percenta, čo je dostatočne nízkou hodnotou, ktorá by mohla Európskej centrálnej banke dovoliť veľkorysejšiu menovú expanziu. Aj keby M3 expandovala o 1 000 miliárd eur, stále by

šlo len o 10 percent peňažnej zásoby. Takýto objem by mal, samozrejme, inflačné dôsledky, ale stále v relatívne rozumných medziach. Objem peňažnej zásoby v USA po dvoch vlnách kvantitatívneho uvoľňovania vzrástol za rovnaký čas o 9,5 percenta, čo zodpovedá sume 830 miliárd dolárov. Americká inflácia odvtedy vzrástla o 3,4 percenta. To je síce nad 2-percentným inflačným cieľom ECB, ale ako cena za odvrátenie totálneho krachu finančného systému i reálnej ekonomiky je len bagateľom, však? Ak má Anatéma Novotriková pravdu, potom rok 2012 nemusí byť taký kritický, ako sa mnohí obávajú. Pochopiteľne, menová expanzia spojená s infláciou nie je zdravá a trvalo udržiavateľná politika. Dá sa prirovnať k adrenalínovej injekcii pacientovi, ktorému zlyhalo srdce. Injekcia samotnú chorobu nevylieči – tu pomôže len náročná operácia a prechod na zdravší životný štýl v priebehu rekonvalescencie. Injekcia však môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. A ešte dve prémiové predpovede na záver: Po prvé: Na rozdiel od roka 2009, keď svetu pomohol dopyt z Číny, sa ten v roku 2012 podľa všetkého nebude opakovať. Hromadia sa signály, že ohlasované prasknutie čínskej majetkovej bubliny, spojené s recesiou, je tentoraz na ceste. V tomto prípade sa investovať do čínskych akcií neoplatí – mimochodom, nebola to dobrá myšlienka ani pred štyrmi rokmi, keď sa začala prvá vlna krízy v USA. Po druhé: Nebude žiadna európska rozpočtová federácia. Nikdy. Nemci pomaly došli na to, že masívne fiškálne prerozdeľovanie v rámci EÚ by zaplatili oni. Pripravovať fiškálnu federáciu bez Nemcov by bolo ako pripravovať steak bez mäsa, alebo krupicovú kašu bez krupice, alebo nealkoholickú vodku. Na ďalšie prirovnanie iste prídete sami. Pokračovanie v aprílovom čísle Partners News. Zdroj: Partners News, Partners Financial Services, a.s.

PartnersNews | marec 2012 | No. 3 | e-mail: partnersnews@partnersgroup.sk | www.partnersgroup.sk Používanie informácií je možné s označením autora, ktorým je Partners Group SK. Pre Partners Group SK v spolupráci s The Benchmark Research & Consultancy.

7


PARTNERS GROUP SK Spoločnosť PARTNERS GROUP SK patrí medzi najúspešnejšie spoločnosti na Slovensku v oblasti finančných služieb. Poskytujeme privátne investičné služby v oblasti životného a neživotného poistenia, investícií, úverov, dôchodkového sporenia a ďalších produktov. Finančné služby INAK vám zabezpečí viac ako 1 000 profesionálnych sprostredkovateľov na celom území Slovenska s riaditeľstvami: • Bratislava • Trnava • Prievidza • Žilina • Trenčín

• Čadca • Námestovo • Ružomberok • Košice • Nováky

www.partnersgroup.sk

Partners News - Marec 2012  

Mesačný newsletter spoločnosti Partners Group SK

Advertisement