Page 1

RÓŻANIEC SIEDMIU BOLEŚCI 5. Piąta Tajemnica Bolesna: Maryja u stóp krzyża (J 19, 25-27) Błogosławiona Dziewica nie ustawała w drodze na Kalwarię. Podążając – pełna bólu i smutku – za swoim Synem, cierpiała w milczeniu. Widziała, jak Jezus kolejny raz potyka się i upada pod krzyżem, widziała, jak żołnierze biją Go i jak ciągną Go za włosy, by wstał. Gdy Jezus wszedł już na szczyt, kazano Mu – choć był bez grzechu – wyznać winy przed tłumem. Miał się stać pośmiewiskiem. Maryja do głębi odczuwała ból i upokorzenie Syna, zwłaszcza wówczas, gdy oprawcy zerwali z Niego resztkę szat. Serce Maryi truchlało, kiedy patrzyła, jak krzyżują nagiego Jezusa, jak drwią z Niego okrutnie ku uciesze tłumu (Maryja i Jezus mocniej niż zwykli ludzie odczuwali zniewagi, byli bowiem święci i bez grzechu). Nieznośny ból dotknął Najświętszą Dziewicę, gdy zobaczyła Jezusa rozciągniętego na Krzyżu. Mordercy podśpiewywali sobie wesoło, podchodząc do Skazańca z młotami i gwoździami. Usiedli na Nim, przygnietli mocno, by nie ruszył się, gdy będą przybijać Mu członki do drewnianych belek. Gdy gwoździe wnikały w ciało, gdy przebijały dłonie i stopy, Maryja czuła w swym sercu każde uderzenie młota, tak jakby czuła w swym sercu każde uderzenie młota, tak jakby gwoździe raniące ciało Syna, rozdzierały też ciało Matki. Czuła, że życie z Niej uchodzi. Żołnierze, podnosząc krzyż i ustawiając go w miejscu, które przygotowali, umyślnie nim potrząsali. Ciało Jezusa całym ciężarem zwisało z belki, gwoździe rozdarły dłonie i ukazały się obnażone kości. Ból przeszył Go całego niczym strumień ognia. Przez trzy straszliwe godziny Jezus konał przybity do krzyża, jednak ból fizyczny był niczym w porównaniu z cierpieniem, jakie znosił, widząc u Swych stóp struchlałą Matkę. Wreszcie wydał ostatnie tchnienie. Modlitwa: Matko, ukochana, Królowo Męczenników, daj nam taką samą odwagę, z jaką Ty znosiłaś wszystkie cierpienia, abyśmy nasz ból złączyli z Twoim i tak oddali chwałę Bogu. Pomóż nam przestrzegać wszystkich Jego przykazań, a także przykazań, jakie daje nam Kościół, by ofiara Pana naszego nie poszła na marne i by wszyscy grzesznicy na całym świecie zyskali zbawienie.

Zespół redakcyjny: ks. Jan Zając, ks. Mirosław Gajewski, Stanisława Juruś

Gazetka parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

Promień Miłosierdzia Nr 16/2013 (16)

13 październik 2013 r.

XXVIII Niedziela Zwykła: 2 Krl 5,14-17; Ps 98; 2Tm 2,8-13; Łk 17,11-19 W dzisiejszej Ewangelii spotykamy Chrystusa, który uzdrawia dziesięciu trędowatych. Tylko jeden z nich wraca by podziękować, by wyrazić swoją wdzięczność. A gdzie pozostali, pyta Jezus. Czyż nie dziesięciu uzdrowiłem. W naszym codziennym życiu, w pogoni za sławą, karierą, uciechami tego świata jakże często nie potrafimy zatrzymać się choć na chwilę i podziękować Bogu. Nie potrafimy znaleźć czasu dla swoich bliskich, nie mówiąc już o Bogu: codziennej modlitwie, niedzielnej Mszy świętej, różańcu. Przeżywamy miesiąc październik, miesiąc modlitwy różańcowej. Warto by zadać sobie pytanie jakie miejsce w moim życiu zajmuje modlitwa różańcowa ulubiona modlitwa Matki Bożej. „Odmawiaj różaniec” – mówi Królowa Nieba do Łucji w objawieniu w Fatimie, a na pytanie kim jest, odpowiada: „Jestem Matką Bożą Różańcową”. Ile razy od początku października byłem na różańcu, ile razy będę na różańcu w kościele, by znaleźć łaskę u Boga. Dziś niektórzy ludzie – zwłaszcza młodzi – wstydzą się wziąć do ręki różaniec. Mówią, że to modlitwa staruszek. Ten kto tak myśli jest w wielkim błędzie. Modlitwa różańcowa posiada wielką moc i siłę dlatego cenili ją i cenią ludzie mądrzy. Młodzi i starzy, mali i wielcy, ludzie prości i uczeni. Ten niepozorny różaniec pozwolił odkryć Boga wielu ludziom, a innym dał siłę do przezwyciężania trudności życiowych. Żeby modlić się różańcem nie potrzeba wielkiej wiedzy teologicznej, ale tylko jest potrzebna wiara i trochę dobrych chęci. Różaniec pasuje do różnych nastrojów i sytuacji człowieka. Kiedy cierpię łączę mój krzyż z krzyżem Jezusa, kiedy się boję, modlę się z Nim w Ogrodzie Oliwnym, kiedy się cieszę jestem z Nim w stajence Betlejemskiej, kiedy umiera bliska mi osoba stoję pod krzyżem, a potem z nadzieją rozmawiam ze Zmartwychwstałym. Różaniec jest to modlitwa, która pozwala nam spotkać Jezusa przy Jego narodzeniu, ustanowieniu Eucharystii, dźwiganiu krzyża i zmartwychwstaniu. Możemy różaniec odmawiać w każdej porze dnia, w czasie pokus i niebezpieczeństw, ale również dziękując i chwaląc Boga. Możemy go odmawiać w potrzebach swoich i swoich bliskich, a także całego Kościoła oraz grzeszników. W ten sposób będziemy mogli dzięki pomocy Maryi zwyciężać w naszych codziennych próbach i wypraszać opiekę Matki Kościoła dla nas wszystkich. Bierzmy zatem z wiarą różaniec do ręki i prośmy miłosiernego Boga o silną wiarę, mocną nadzieję i głęboką miłość.


Z ogłoszeń parafialnych 1.

2.

Dziś obchodzimy XIII Dzień Papieski. Jego hasłem są słowa: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Modlimy się dziękując za zbliżającą się kanonizację Jana Pawła II, która nastąpi 27 kwietnia 2014 r., gdy w Kościele powszechnym obchodzone będzie święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione w 2000 r. przez Papieża Polaka. Pod chórem można składać ofiary przeznaczone, jak co roku, na pomoc zdolnej lecz ubogiej młodzieży z naszego kraju za pośrednictwem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dzisiaj z racji 13 dnia miesiąca po Mszy św. wieczornej ok. 1845 odbędzie się nabożeństwo fatimskie i procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Serdecznie zapraszamy ze świecami na to nabożeństwo, tym bardziej, że dziś Ojciec św. Franciszek dokona zawierzenia świata Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, właśnie przed figurą Matki Bożej z Fatimy.

3.

Trwa miesiąc październik. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe. W naszym kościele są one odprawiane codziennie o godz. 1730.

4.

Już wkrótce rozpoczniemy listopad, miesiąc modlitwy za zmarłych. Na stoliku pod chórem są wyłożone kartki wypominkowe. Umieszczamy na nich imiona naszych bliskich zmarłych, za których będziemy się modlić w listopadzie o godz. 1730 , bądź przez cały rok przed Mszą św. o godz. 1000 i 1130. Wypełnione kartki można składać w kancelarii parafialnej z zaznaczeniem dni w których będziemy się modlić w miesiącu listopadzie. Pamiętajmy w modlitwie o Tych, którzy odeszli już do wieczności.

Ale to już było… 5 październik 2013 r. (sobota) Adoracja Najświętszego Sakramentu Z miłości do Boga prowadzona jest przez Wspólnoty nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielkiej Nowennie Adoracyjnej trwającej od 14 września (Św. Podwyższenia Krzyża) do 21 listopada (Św. Chrystusa Króla. Podejmowane są też 24 godzinne parafialne adoracje prowadzone przez Wspólnoty. Wspólnota do Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa działająca przy naszej parafii podjęła taką adorację w Kościele Chrystusa Króla na Skalnej Górze. W adoracji uczestniczyli również mieszkańcy Dzikowa i Podłęża nie zrzeszone we Wspólnocie.

5 październik 2013 r. (sobota) Wspomnienie św. Siostry Faustyny W sobotę przypadło liturgiczne wspomnienie św. Siostry Faustyny. Po mszy świętej o godz. 1800 było wystawienie relikwii św. Faustyny, błogosławieństwo wiernych relikwią świętej i na koniec ucałowanie relikwii przez wiernych.

6 październik 2013 r. (niedziela) Poświęcenie różańców. Na Mszy św. o godz. 1130 poświęcenie różańców dzieciom kl. II przygotowującym się do I Komunii Św. Rodzice uroczyście wręczyli swoim dzieciom różaniec, za który zostali wynagrodzeni serdecznym uściskiem swoich pociech.

5.

Wtorek 15 październik – św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła. Dzień dziecka utraconego.

6.

Środa 16 październik – św. Jadwigi Śląskiej.

12 październik 2013 r. (sobota) Pierwsze witraże w naszym kościele.

7.

Czwartek 17 październik – św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.

8.

Piątek 18 październik – św. Łukasza, ewangelisty. Patronalne święto Służby Zdrowia.

9.

Niedziela 20 październik – XXIX Niedziela Zwykła. Rozpoczęcie Tygodnia Misyjnego – zbiórka do puszek na misje.

Dzięki staraniom ks. proboszcza Jana i osobie, która pokryła koszt wykonania witraży w sobotę rano zostały wstawione w prezbiterium pierwsze, piękne witraże. Witraże przedstawiają czterech ewangelistów. Piszemy pierwsze bo mamy nadzieję, że nie ostatnie. Serdeczne podziękowanie składamy Fundatorowi witraży i Panu Jerzemu Ostrowskiemu, który wraz z pracownikami sprawnie i fachowo zamontował witraże w kościele.

10. Poniedziałek 21 październik – bł. Jakuba Strzemię, biskupa. 11. Wtorek 22 październik – bł. Jana Pawła II, papieża. 12.Wszystkim, którzy w tym czasie obchodzą swoje imieniny, urodziny, jubileusze składamy najserdeczniejsze życzenia. „Szczęść Boże”.

Wkrótce… Zakończony został remont dachu na domu parafialnym. Prace remontowe rozpoczęły się na dachu kościoła. W międzyczasie wymienione zostaną główne i boczne drzwi do kościoła.

Promień miłosierdzia Nr 16  

13 październik 2013 Gazetka Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

Promień miłosierdzia Nr 16  

13 październik 2013 Gazetka Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

Advertisement