Page 1

Ale to już było… 12 maja (niedziela) W niedzielę o godz. 1130 – 43 dzieci z naszej parafii przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej. Przez okres białego tygodnia, dzieci pierwszokomunijne ubrane w stroje komunijne każdego dnia uczestniczyły w majówkach i mszach św. wieczornych. 13 maja (poniedziałek) Po mszy św. wieczornej pierwszy raz w tym roku odbyło się w naszej parafii Nabożeństwo Fatimskie zakończone procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej ulicami naszego osiedla. W ten sposób nabożeństwo fatimskie na stałe weszło do kalendarza nabożeństw w naszej parafii. 17 maja (piątek) Szkoła Podst. Nr 9 obchodziła 15-lecie nadania imienia bł. Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła msza św. w naszym kościele, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Obecni byli również Pan Prezydent Tarnobrzega, Naczelnik Wydział Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu, dyrekcja i nauczyciele oraz społeczność uczniowska. Dalsza część obchodów odbyła się w budynku szkolnym. 18 maja (sobota) W sobotę wróciły na swoje miejsca w bocznych nawach naszej świątyni dwa obrazy w pozłoconych ramach – Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i obraz Świętego Józefa. Serdeczne podziękowania kierujemy do fundatorów, którzy pokryli koszty złocenia ram. 20 maja (poniedziałek) Jubileusz 18 rocznicy święceń kapłańskich obchodził ksiądz proboszcz Jan Zając. Po mszy św. sprawowanej w intencji Jubilata ksiądz proboszcz przyjął od przedstawicieli wspólnot parafialnych życzenia dalszej wspaniałej posługi kapłańskiej, błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej. Grupa oazowa, która ulokowała się tym razem na chórze, uświetniła tą „pełnoletność kapłańską” księdza proboszcza pięknymi pieśniami przy akompaniamencie organów i gitar. Zespół redakcyjny: ks. Jan Zając, ks. Mirosław Gajewski, Stanisława Juruś

Gazetka parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

Promień Miłosierdzia Nr 6/2013 (6)

26 maj 2013 r.

VIII NZ – Uroczystość Najświętszej Trójcy Prz 8, 22 – 31; Ps 8; Rz 5, 1 – 5; J 16, 12 – 15

Obchodzimy dziś Uroczystość Trójcy Świętej. Kościół więc zachęca nas, abyśmy pochylili się z wiarą i z pokorą rozważali największą tajemnicę naszej wiary, tajemnicę Boga, który jest Jeden w Trzech Osobach. Jednocześnie zaprasza nas do udziału w wewnętrznym życiu Ojca, Syna i Ducha Świętego. Zaprasza nas, abyśmy zanurzyli się w ich wzajemnej miłości i doskonałej jedności. Prawda o Bogu Trójjedynym nie jest wymysłem teologów. Refleksja nad tą fundamentalną, a zarazem najtrudniejszą prawdą w chrześcijaństwie, jest jedynie odsłanianiem i formułowaniem tego dogmatu za pomocą w miarę zrozumiałych pojęć. Podczas gdy tyle jest w dzisiejszym świecie różnych „pomysłów na Boga”, my chrześcijanie wiemy, że to nie my wymyślamy sobie, czy wyobrażamy Boga – my Go tylko odkrywamy, bo On sam zechciał przyjść do nas i pokazać nam Siebie. Uczynił to zwłaszcza przez fakt Wcielenia Syna Bożego. Prawda o Bogu Trójjedynym została więc objawiona przez Jezusa Chrystusa. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest Wspólnotą Trzech Osób, które się miłują i żyją ze sobą w doskonałej jedności.


Z ogłoszeń parafialnych 1.

2.

3. 4.

5.

6. 7. 8.

9. 10.

11.

12. 13. 14. 15. 16.

Dzisiaj Uroczystość Trójcy Świętej, zakończenie okresu Komunii św. wielkanocnej oraz Dzień Matki. Wszystkim Mamom składamy najserdeczniejsze życzenia a zmarłe Mamy polecamy Bożemu Miłosierdziu. Parafia Wielowieś organizuje dwudniową pielgrzymkę do Zakopanego w dniach 1 i 2 czerwca. Odjazd autokaru sprzed naszego kościoła na Dzikowie w dniu 1 czerwca o gody. 515 Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych, które odprawiamy codziennie o godz. 1730. Organizujemy pielgrzymkę autokarową do Częstochowy w dniu 15 czerwca (sobota). Wyjazd o godz. 600 a powrót ok. godz. 2100. Koszt 50 zł. Zapisy w zakrystii. Prosimy o przygotowanie ołtarzy na Boże Ciało mieszkańców: 1 ołtarz – ul. Szewery i Tarnowskiego domki, 2 ołtarz – ul. Tarnowskiego 26, 3 ołtarz – ul. Tarnowskiego 28, 4 ołtarz – ul. Pawłowskiego. Wtorek 28 maja – o godz. 2100 Apel Jasnogórski jako dziękczynienie za dar nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej. Środa 29 maja – św. Urszuli Ledóchowskiej. Czwartek 30 maja – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Zachęcamy do licznego udziału, szczególnie dzieci I Komunijne i Rocznicowe do sypania kwiatków oraz panów Strażaków ze sztandarem i do niesienia baldachimu. Msze św. o godz. 700, 900 - po Mszy św. procesja Eucharystyczna a po zakończeniu procesji ok. 1040 Msza św. Wieczorem msza św. o godz. 1800. Piątek 31 maja – święto Nawiedzenia NMP. Odpust w Zakrzowie. Sobota 1 czerwca – św. Justyna męczennika. Dzień Dziecka, modlimy się za wszystkie dzieci. Pierwsza I sobota miesiąca. Od godz. 800 odwiedziny chorych. Od soboty 1 czerwca Nabożeństwo Czerwcowe po Mszy św. wieczornej. Niedziela 2 czerwca – Pierwsza niedziela miesiąca (ofiary składane na tacę są przeznaczone na potrzeby parafii). Dzień Dziękczynienia – zbiórka do puszek na świątynię Opatrzności Bożej. Za wszystkie ofiary „Bóg zapłać”. Poniedziałek 3 czerwca – św. męczenników Karola Lwangi i towarzyszy. Środa 5 czerwca – św. Bonifacego biskupa i męczennika. Czwartek 6 czerwca – zakończenie Oktawy Bożego Ciała, błogosławieństwo dzieci, poświęcenie wianków, ziół i kwiatów. Piątek 7 czerwca – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów. Sobota 8 czerwca – Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Piknik Rodzinny przy Szkole Podstawowej nr 9 im. bł. Jana Pawła II.

17. W ubiegłym tygodniu wymieniliśmy mikrofon na ołtarzu i domofony w domu parafialnym. Trwa także remont nagłośnienia organ. W najbliższym czasie rozpoczniemy naprawę dachu na kościele i domu parafialnym. Zostały również zamówione balaski do naszego kościoła. 18. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje Imieniny, Urodziny, Jubileusze składamy najserdeczniejsze życzenia. „Szczęść Boże”.

30 maja – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół właściwie w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobne święto Bożego Ciała, aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.

31 maja – święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Obchodzi się je obecnie w Kościele między uroczystościami Zwiastowania Pańskiego i Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Święto powstało z rozważań pięknej tajemnicy życia Maryi, mianowicie Jej spotkania ze św. Elżbietą przed narodzeniem św. Jana Chrzciciela. Teksty liturgiczne przybliżają nam to zbawcze wydarzenie. W kolekcie mszalnej wspomina się, że za natchnieniem Ducha Świętego Maryja w swoim łonie nosiła Bożego Syna i nawiedziła św. Elżbietę.

7 czerwca – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa Czerwiec to miesiąc w sposób szczególny poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kult Serca Jezusowego wywodzi się z czasów średniowiecza; początkowo miał charakter prywatny, z czasem ogarnął szerokie rzesze społeczeństwa. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Została ustanowiona po objawieniu się Chrystusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673-1675, który zażądał ustanowienia święta ku czci Jego Serca oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa. Wiernym, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, obiecał wiele łask (tzw. obietnice Serca Jezusowego).

Promień Miłosierdzia Nr 6  

26 maja 2013 Gazetka Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you