Page 21

24 ÙÑÅÓ ×áúäÜñé 21

Αθλητικά

Προετοιμάζονται για τον ανοιχτό στίβο οι χαϊδαριώτες πρωταθλητές

Σταθερά ανοδική η πορεία του Πήγασου Χαϊδαρίου Παρόλο που η ομάδα έχει πολύ χαμηλό προϋπολογισμό για τα δεδομένα της κατηγορίας, το ταλέντο και η σκληρή δουλειά φαίνεται ότι αρκούν για να έχει η ομάδα μια αξιοπρόσεκτη παρουσία στο πρωτάθλημα. Ο Πήγασος στηρίζεται στα δικά του παιδιά και η προσπάθεια αυτή ανταμοίβεται από τα πολύ θετικά αποτελέσματα . Τα τελευταία παιχνίδια της ομάδας ήταν: ΘΡΙΑΜΒΟΣ-ΠΗΓΑΣΟΣ: 3-0 Για δεύτερη φορά φέτος (είχε προηγηθεί η νίκη στο παιχνίδι Κυπέλλου) ο Θρίαμβος επικράτησε του Πήγασου στο πολυαναμενόμενο τοπικό ντέρμπι. Αν και η διαφορά δυναμικότητας είναι μεγάλη, οι αθλήτριες του Πήγασου προέβαλαν αντίσταση στα δυο πρώτα σετ, τα οποία όμως κατέληξαν στην ομάδα του Θριάμβου. Στο 3ο σετ οι "κυανόλευκες" επιβεβαίωσαν ότι είναι ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας και "καθάρισαν" το σετ με συνοπτικές διαδικασίες. Τελικό αποτέλεσμα 30 υπέρ του Θριάμβου. ΠΗΓΑΣΟΣ-ΑΡΤΕΜΙΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ:1-3 Παρά την πολύ καλή εμφάνιση των αθλητριών της κ. Γεωργοπούλου, η Άρτεμις Κορυδαλλού επικράτησε με 3-1 του Πήγασου, σε αγώνα που έγινε στο 2ο Κλειστό Γυμναστήριο Χαϊδαρίου. Στην πρεμιέρα του 2ου γύρου οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν το 1ο σετ με 17-25, με τις "πορτοκαλί" να απαντούν με 25-20. Οι φιλοξενούμενες επικράτησαν μετά από μεγάλη μάχη στο 3ο σετ με 24-26 και τελικά κατακτώντας το 4ο σετ με 20-25, επικράτησαν με 1-3 σετ.

ΠΗΓΑΣΟΣ-ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΥ:3-0 Μία εύκολη νίκη για τα κορίτσια του Πήγασου, που επικράτησαν εύκολα επί του Αίολου Ταύρου με 3-0 σετ. Στο 1ο σετ το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις "πορτοκαλί" να επικρατούν με 25-22. Στη συνέχεια όμως, οι αθλήτριες της κ. Γεωργοπούλου ανέβασαν την απόδοσή τους κι επικράτησαν με 25-10 και 25-17 στα δυο επόμενα σετ. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΠΗΓΑΣΟΣ:0-3 Άνετη νίκη για την ομάδα του Πήγασου Χαϊδαρίου. Αυτή τη φορά οι "πορτοκαλί" επικράτησαν εκτός έδρας επί του Φοίνικα Πειραιά με 3-0 σετ. Οι αθλήτριες της κ. Γεωργοπούλου ήταν πολύ καλύτερες και κατέκτησαν τα 3 σετ εύκολα με 25-13, 25-18 και 25-19. ΠΗΓΑΣΟΣ-Α.Ε. ΡΕΝΤΗ:1-3 Μια εκτός προγράμματος ήττα για τον Πήγασο απέναντι στην Α.Ε Ρέντη που έδειξε ότι ήθελε τη νίκη περισσότερο και το πέτυχε. Η ομάδα της κ. Γεωργοπούλου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 1-0. σετ και όλα έδειχναν ότι θα επικρατούσε εύκολα. Αυτό όμως δεν έγινε γιατι ακολούθησε σωρεία λαθών, οι φιλοξενούμενες το εκμεταλεύτηκαν κι επικράτησαν φυσιολογικά με 1-3 σετ.

Υπό την καθοδήγηση του προπονητή τους κ. Νούτση, οι αθλητές του Γ.Σ. Χαϊδαρίου προετοιμάζονται εντατικά για τις μεγάλες διοργανώσεις του καλοκαιριού. Στα πλαίσια αυτά εντάσσονται και οι αγώνες του κλειστού στίβου. Ο Ανδρεάδης λοιπόν, σε προπονητική ημερίδα που έγινε στον Αγίο Κοσμά έκανε τον καλύτερο χρόνο στα 150 μέτρα με 15.75 εκ και τον ακολούθησε ο συναθλητής του Χρήστος Λίβας έχοντας το δεύτερο καλύτερο χρόνο με 16.33 εκ. Στη συνέχεια, σε ημερίδα κλειστού στίβου που διεξήχθη στο Σ.Ε.Φ. ο Χαϊδαριώτης πρωταθλητής βελτίωσε τον ατομικό του χρόνο στην κούρσα της μιας ανάσας των 60μ. με χρόνο 6.77΄΄ σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ, το οποίο είχε από πέρυσι με χρόνο 6.81΄΄. Η συνέχεια τώρα για τους Χαϊδαριώτες αθλητές δόθηκε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού στίβου στις 8-9 Φεβρουαρίου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, όπου όλοι οι Χαϊδαριώτες φίλοι του κλασσικού αθλητισμού περίμεναν να τους καμαρώσουν. Τελικά, οι σημαντικότερες επιδόσεις ήρθαν από τον Λίβα στα 60 μ. με 7.10’’ και τον Χαλκιαδάκη στα 400 μ. με 50.31’’. Εν αναμονή λοιπόν των μεγάλων αγώνων του ανοιχτού στίβου…

ΕΛΑΣΤΙΚΑ AUTO MOTO ΑΓΓ. ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΑΡ. ΡΕΝ∆ΟΥΜΗΣ Ο.Ε.