Issuu on Google+

24 / 7 press 21

Αθλητικά

Πρεμιέρα με ήττα για το Δία Χαϊδαρίου

Ήττα και αποκλεισμός για τον Πήγασο Με ήττα 3-1 σετ από τον Ίκαρο Καλλιθέας για το κύπελλο Ελλάδας ξεκίνησε η νέα χρονιά.Μία ήττα που σημαίνει αποκλεισμό από την συνέχεια του θεσμού. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τα “πορτοκαλί” κορίτσια που έκαναν πολλά λάθη με αποτέλεσμα να χάσουν έυκολα το σετ με 25-13.Στο δεύτερο σετ ξεκίνησαν πάλι με λάθη και παρά την αντίδρασή τους, το έχασαν με 25-22.Η άνοδος στην απόδοση των κοριτσιών του κ. Μαρμαρινού επιβεβαιώθηκε στο τρίτο σετ, όπου το κέρδισαν με 25-20.Και ενώ όλα έδειχναν ότι θα είχαμε ολική ανατροπή, η κακή διαιτησία του πρώτου διαιτητή και η ανωτερότητα του αντιπάλοιυ, έφεραν φυσιολογικά το τελικό 2516. Ο Πήγασος χαϊδαρίου είναι μια νέα

ομάδα, με 9 μεταγραφές που θέλουν πίστωση χρόνου για να δέσουν αγωνιστικά. Οι αθλήτριες του κ. Μαρμαρινού έδειξαν πολλά καλά στοιχεία υποσχέσεις για μια καλή παρουσία στο νέο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΠΕΔΑ. Α.Ο. ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ: ΜΑΡΜΑΡΙΝΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΥ, ΚΑΛΛΙΑΚΟΥΔΗ, ΚΑΣΤΡΙΝΑΚΗ, ΧΑΨΑ, ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΞΕΪΝΗ, ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ, ΜΑΥΡΑΚΗ, ΡΕΝΤΟΥΜΗ, ΚΑΣΣΟΥ, ΚΩΣΤΑΚΗ, ΣΠΑΛΙΩΡΑ.

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό του Δάσους Χαϊδαρίου ανάμεσα στον ΑΣ Δία και τον Οίον Αγίου Στεφάνου για την πρεμιέρα της Δ ΕΣΚΑ. Ο αγώνας έληξε με σκορ 54-66 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας ενώ οι πόντοι που πέτυχαν ανά δεκάλεπτο είναι: 9-22, 30-35, 42-45, 5466. Διαιτητές ήταν οι Παπαζαχαρίας και Διονυσάτος. Η φιλοξενούμενη ομάδα, χάρη στην ικανότητα στο σκοράρισμα ορισμένων παικτών και των μικρών σε ηλικία ταλέντων που συμπεριλαμβάνει στο ρόστερ της, μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε κατά πολύ το προβάδισμα στο σκορ. Στην συνέχεια, όμως, ο Δίας κέρδισε την αυτοσυγκέντρωσή του και επανήλθε στο παιχνίδι, βελτιώνοντας μάλιστα και την αμυντική του τακτική, κλειδί για να περιορίσει την επιθετική δεινότητα των αντιπάλων. Χάρη στην ευστοχία των παικτών, η διαφορά έφτασε στους τρεις πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και όλα έδειχναν ότι ο Δίας είχε την δυνατότητα να «γυρίσει» το παιχνίδι. Η «βροχή» των τριπόντων που ακολούθησαν, ωστόσο, προς τη λήξη από τον Οίον (10 τρίποντα) επηρέασαν το ηθικό της χαϊδαριώτικης ομάδας, με αποτέλεσμα να χάσει 3 πολύτιμους βαθμούς μ��σα στην έδρα της. ΣΥΝΘΕΣΗ (ΣΚΟΥΡΟΣ): Λουκάς, Γιουρμετάκης Αγ. 5, Λύρος 1, Χατζηηλίας 2, Παρτσινέβελος 8 (1), Σπανίδης, Μπλαβάκης 2, Έλληνας Γ. 3 (1), Καμπούρογλου 23 (1), Γιουρμετάκης 8 (1), Παπανεοφύτου, Έλληνας Η. 2.

Βαριά ήττα στην πρεμιέρα για τη Δάφνη Δαφνίου Πολύ βαριά ήττα γνώρισε στο «Χρήστος Αγγουράκης» η ομάδα των Ανδρών της Δάφνης Δαφνίου. Έχασε από την Ολυμπιάδα Παπάγου με σκορ 80-57 στα πλαίσια της 1ηςαγωνιστικής του 1ουομίλου της Β΄ κατηγορίας Ε.Σ.Κ.Α. Παρουσία πολλών φίλων και υποστηρικτών της ομάδας, η ομάδα του Κυριάκου Μουέ ξεκίνησε τον αγώνα με πολύ νευρικότητα. Τα πολλά λάθη, η κακή άμυνα και οι περιορισμένες επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων, τους κράτησαν πίσω στο σκορ, σχεδόν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι, με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και πολλά κλεψίματα, έβγαλαν αιφνιδιασμούς, αλλά και πολλά ελεύθερα εύστοχα σουτ, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και χωρίς ιδιαίτερη πίεση από τους γηπεδούχους. Σκορ δεκαλέπτων: 12-19, 19-36, 36-57, 57-80. Οι «πράσινοι» αφήνουν πίσω τους αυτήν την πολύ άσχημη εμφάνιση και προετοιμάζονται από την επόμενη κιόλας ημέρα για τον αγώνα της 2ης αγωνιστικής, την Πέμπτη 18/10/2012 στις 21:00, στο κλειστό του

Μενιδίου με τον Αχαρνής Λ.Φ.Μ. Το ρεπό που έχει η ομάδα της Δάφνης την 3η αγωνιστική, θα βοηθήσει ώστε το προπονητικό τιμ και οι αθλητές να φροντίσουν ώστε να προετοιμαστούν καλύτερα και να διορθώσουν πράματα, για την συνέχεια του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας.

Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησαν οι Γυναίκες Στον αντίποδα, μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα γυναικών της Δάφνης Δαφνίου στο κλειστό της Ροδόπολης. Έπειτα από μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση η ομάδα του Βασίλη Μαρίνου επικράτησε εύκολα και με διαφορά 19 πόντων επί της ομώνυμης ομάδας, με σκορ 53-34 στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ΄ κατηγορίας Ε.Σ.Κ.Α.