Page 1

silesia

PANORAMA

NR 9 (27) / 2012 (wrzesień)

ukazuje się na terenie Śląska i Zagłębia

ISSN 2082-1417

MAGAZYN BEZPŁATNY

a m a r o sowa n a P ngre śnia ko rze

7 w h odbędgzirees 2 4 2 owicac ski Kon h t j c w KaII Europe i Średni tw s się Małych iębior ds Prze

wino na węglu winorośl ukorzenia się na głębokości od 12 do 120 metrów. i dlatego może u nas rosnąć. przebija skażoną warstwę ziemi i dochodzi do węgla. tak – na Górnym śląsku są winnice. na razie dziewięć

źle uRodzone katowiCe w tomie „źle uRodzone. RepoRtaże o aRChitektuRze pRlu” Filipa spRinGeRa znaleźć możemy Co najmniej CzteRy symbole katowiC: spodek, osiedle tysiąCleCia, supeRjednostkę i odChodząCy do histoRii dwoRzeC. Czy to RzeCzywiśCie dobRa aRChitektuRa, na któRej swe piętno odCisnął zły Czas, w jakim powstała? a może to pRojekt pełen mankamentów?

KURS

RobeRt na Rawie www.PANORAMAsilesiA.Pl

RobeRt CRay, pięCiokRotny zdobywCa GRammy, żywa leGenda bluesa, będzie Główną Gwiazdą paździeRnikowej, 32. edyCji Rawa blues Festival

reklama

rysunek malarstwo grafika

www.gwsp.edu.pl ul. Racławicka 23, Chorzów tel. 32 349 48 03


Z drugiej strony

poleca przedstawiamy najlepiej sprzedające się płyty i książki w salonie empik silesia City Center. liderami wrześniowych zestawień są „myśliwiecka” artura andrusa oraz „królowa zdrajców” trudi Canavan top 10 książki

materiały prasowe

1. Trudi Canavan – „Królowa zdrajców” 2. Anna Ficner-Ogonowska – „Alibi na szczęście” 3. Scott McEwen – „Cel snajpera” 4. Paul Auster – „Sunset Park” 5. Suzanne Collins – „Igrzyska śmierci” 6. Jerzy Stuhr – „Tak sobie myślę” 7. Suzanne Collins – „Kosogłos” 8. Carlos Ruiz Zafon – „Więzień nieba” 9. George R.R. Martin – „Gra o tron” 10. Barbara O’Neal – „Jak znaleźć przepis na szęście”

top 10 muzyka

materiały prasowe

1. Artur Andrus – „Myśliwiecka” 2. Anastasis – „Dead can dance” 3. Składanka – „RMF FM 2012” 4. Julia – „Na krawędzi” 5. Luxtorpeda – „Robaki” 6. Składanka – „Bravo Hits Lato 2012” 7. Chada – „Jeden z was” 8. Adele – „21” 9. Składanka – „I love Italia 2” 10. Linkin Park – „Living things”

www.panoramasilesia.pl

Robert Cray przed Rawa Blues Festival:

„To siła współczesnego bluesa!” Robert Cray, pięciokrotny zdobywca Grammy, żywa legenda bluesa, będzie główną gwiazdą październikowej, 32. edycji Rawa blues Festival. mieliśmy okazję z nim porozmawiać przed jego pierwszym występem dla polskiej publiczności

jest coś, co robi się każdego dnia. Obecnie udzielamy wielu wywiadów, trochę koncertujemy i mamy jeszcze kilka innych zajęć, które wypełniają nasz czas w związku z premierą nowej płyty. Cieszymy się teraz naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem dziennikarzy, a po ukazaniu się albumu na dobre zacznie się nasza trasa koncertowa. 

Remigiusz Orłowski: Jesteś ostatnio dość zajęty... masz pewnie sporo zajęć przed premierą nowego albumu. Jak sobie radzisz?

w zeszłym roku zostałeś wprowadzony do Bluesowej izby sław (Blues Hall of Fame), w trakcie swojej kariery pięciokrotnie otrzymałeś nagrodę Grammy. Co tak naprawdę te osiągnięcia oznaczają dla ciebie jako artysty?

Robert Cray: Tak, w ostatnich latach nie przywykliśmy do aż takiego zainteresowania mediów. To nie

Wiesz, to nie jest coś o czym myślisz na co dzień. Statuetki stoją na półce w biurze, na nieszczegól-

nie wyróżnionym miejscu. To dla mnie ważne osiągnięcia, ale ważniejsze jest to, że przed nami wciąż kolejne dni. A w tym biznesie nigdy nie wiesz czy będziesz w grze, na jakimkolwiek poziomie.

po prostu moim dobrym przyjacielem, bardzo często rozmawialiśmy przez telefon. Swoją drogą wczoraj były jego urodziny... (wywiad przeprowadzano 23 sierpnia – przyp. red.)

Grałeś i nagrywałeś z wielkimi gwiazdami – Johnym lee Hookerem, Muddy watersem, steviee Ray'em, erikiem Claptonem, Tiną Turner – by wymienić tylko niektórych z nich. Które z doświadczeń współpracy z innymi muzykami i gwiazdami bluesa najbardziej zapisało się w twojej pamięci?

A kto miał na ciebie największy wpływ?

Szczególnie wspominam Johna Lee Hookera. Był ciepłą i bardzo otwartą osobą. Mieliśmy okazję zagrać naprawdę bardzo dużo wspólnych koncertów, a także nagrywać w studiu... John Lee był

Albert Collins. Miałem okazję go usłyszeć podczas imprezy z okazji ukończenia szkoły średniej, ale kto by wówczas pomyślał że kilka lat później będziemy grali z nim i jako jego support. To był również wyjątkowy człowiek. Traktowaliśmy go jak swojego opiekuna, był dla nas jak ojciec, prawdziwy mentor. Mieliśmy niesamowitą okazję, bardzo wiele się od niego nauczyliśmy.

KURS

Czy uważasz że to dobra metoda dla młodych muzyków – uczyć się od mentorów? Tak, ale wiadomo, że nie każdy ma taką możliwość i sprzyjające okoliczności. Uważam, że dla młodych artystów ważne jest, by grać wspólnie, rozmawiać o muzyce, uczyć się wzajemnie od siebie. Poznawać różne techniki gry i przede wszystkim ćwiczyć.

wprawdzie w swojej muzyce łączysz wiele różnych stylów, ale fundamentem jest blues. Jak uważasz, co jest przyszłością bluesa? w jakim kierunku będzie podążał? Wiesz, blues to wyjątkowy gatunek muzyki. Muzycy bluesowi w zasadzie nigdy nie mogli liczyć na dużo czasu antenowego

w radiu czy telewizji. Ale fenomenem bluesa jest to, że jest bardzo wiele bluesowych kapel. W Ameryce i na całym świecie. Także w Europie. To jest współczesna siła bluesa! Wiele z tych zespołów szuka własnego stylu. Uważam, że silnym trendem jest łączenie wielu różnych stylów, a nie przywiązywanie się do jednej definicji bluesa.

Co prawda Rawa Blues Festival odbędzie się dopiero 6 października, ale masz już pomysł na koncert dla polskiej publiczności? Zagrasz przekrojowy materiał czy głównie utwory z nowej płyty? Zdecydowanie stawiamy na przekrojowy materiał. Będą nasze największe przeboje, ale zagramy

To doskonała wiadomość! To będzie twój pierwszy występ w Polsce. Tak, bardzo się z tego powodu cieszę. Mam wielu przyjaciół z Polski, dzięki nim z niecierpliwością oczekuję na tę pierwszą wizytę.

Więcej informacji o festiwalu Rawa Blues na stronie www.panoramasilesia.pl

– Kierunek powstał, aby dać studentom solidne podstawy praktyczne i teoretyczne tworzenia gier komputerowych, z naciskiem położonym na wspomaganie procesów edukacyjnych, rehabilitacyjnych oraz adaptacyjnych. Zapewni on absolwentom nie tylko ciekawą i kreatywną pracę, ale przede wszystkim da dużo satysfakcji z pomocy innym – mówi prof. zw. dr hab. Andrzej Klasik, Rektor GWSP. Studenci kierunku zdobędą odpowiednią wiedzę i kwalifikacje w trzech specjalnościach: Projektowanie w GiGi; Grafika w GiGi oraz Zarządzanie projektami w GiGi. Zdobyte umiejętności znajdą zastosowanie w firmach produkujących gry, tworzących aplikacje na potrzeby Internetu i agencjach reklamowych. Niewątpliwym atutem są zajęcia prowadzone przez kadrę z katowickiego ASP i grono praktyków związanych z branżą gier i grafiki. Aktualnie kierunek Gry i Grafika Interaktywna jest w promocyjnej cenie 399 złotych miesięcznie przez cały okres studiów. Jeśli chcesz podszkolić się artystycznie GWSP Chorzów zaprasza na „Kurs kreatywności” z zakresu rysunku i malarstwa oraz grafiki!

2

ul. Racławicka 23, Chorzów

tel. 32 349 48 03

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź: www.gwsp.edu.pl

wrzesień 2012 nr 9 (27)

Materiały prasowe

ma a r o panoleca p

Zofia Oslislo – „Katowicka moderna 19271939” Autorski album Zofii Oslislo przywołuje do życia katowicką modernę – architektoniczną perłę dwudziestolecia międzywojennego. Książka zawiera zdjęcia, rysunki i informacje o 50 wybranych katowickich budynkach modernistycznych wybudowanych w latach 1927–39, a także trzy teksty: specjalnie napisany esej prof. Irmy Koziny: „Katowicka moderna − funkcjonalistyczny epizod dwudziestolecia międzywojennego w województwie śląskim” oraz archiwalne artykuły Tadeusza Michejdy: „O zdobyczach architektury nowoczesnej” i Witolda Kłębkowskiego „Pierwsze drapacze śląskie” publikowane w przedwojennym czasopiśmie „Architektura i Budownictwo”. Ponadto archiwalne

wrzesień 2012 nr 9 (27)

zdjęcia i plany budynków pochodzące z Archiwum Państwowego w Katowicach oraz Archiwum Urzędu Miasta w Katowicach, fotografie Vojtěcha Veškrny oraz obrysy budynków ukazujące ich formę. Publikacja jest albumem, który może pełnić funkcję przewodnika, posiada jednak spore rozmiary [format 30×30 cm] i niekoniecznie zmieści się do każdej torebki. Do albumu została dołączona mapa, którą można zabrać na spacer po katowickiej modernie. Materiały prasowe

studia na kierunku Gry i Grafika interaktywna są już pewnikiem. Górnośląska wyższa szkoła przedsiębiorczości im. karola Goduli z Chorzowa otrzymała komplet niezbędnych dokumentów uprawniających do uruchomienia kierunku dla niewyżytych kreatywnie!

kadra z ASP zajęcia w weekendy małe grupy miesiąc nauki od 210 zł

– Na koncercie w Katowicach, zdecydowanie stawiamy na przekrojowy materiał. Bardzo wiele zależy od reakcji publiczności i od tego przy jakich utworach najlepiej będzie się bawić – zdradza Robert Cray

„Panoramę Silesia” znajdą Państwo w takich miejscach, jak:

wyżyj się kreatywnie stu diuj gi gi! kreatywności rysunek malarstwo grafika

Materiały prasowe

też kilka utworów z nowego albumu. Generalnie nie planujemy, co dokładnie zagramy podczas koncertu. Bardzo wiele zależy od reakcji publiczności i od tego przy jakich utworach najlepiej będzie się bawić.

reklama

www.gwsp.edu.pl

ma a r o pantronuje pa

Efterklang – „Piramida” Aby nagrać swój czwarty album, Efterklang pojechało do Piramidy, opuszczonej rosyjskiej osady górniczej położonej niedaleko Bieguna Północnego. Chcieli nagrać dźwięki. Wrócili z ponad tysiącem sampli, które stały się punktem wyjścia do pisania nowych utworów, które swoją premierę będą miały 24 września.

Altus, Katowice, ul. Uniwersytecka 13 Energomontaż-Południe, Katowice, ul. Mickiewicza 15 Biuro Centrum Katowice, ul. Mickiewicza 29 Rektorat Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, ul. Bankowa 12 Rektorat Uniwersytetu Ekonomicznego, Katowice, ul. 1 Maja 5 Cogitatur, Katowice, ul. Gliwicka 9a Jazz Club Hipnoza, Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2 MG Centrum, Katowice, ul. Kolejowa 54 Hotel Arsenal Palace, Katowice/Chorzów, ul. Paderewskiego 35 Centrum Informacji Turystycznej, Katowice ul. Rynek 13 Lorneta z Meduzą, Katowice, ul. Mariacka 5 Flow Club, Katowice, ul. 3 Maja 23 Kato Bar, Katowice, ul. Mariacka 13 Tommed, Katowice, ul. Fredry 22 Oko Miasta, Katowice, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1 Śląski Urząd Wojewódzki, pl. Sejmu Śląskiego 1 Biuro ESK 2016, Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2 Quality Hotel Katowice, ul. Szybowcowa 1A WSZMOiJO Gallus, Katowice, ul. Gallusa 12 Bawaria Motors, Katowice, al. Roździeńskiego 204 Teatr Śląski, Katowice, Rynek 10 Biblioteka Śląska, Katowice, pl. Rady Europy 1 Lexus, Katowice, al. Roździeńskiego 208A Autokopex, Katowice, al. Roździeńskiego 208 B.Fit, Katowice, ul. Dąbrówki 10 Cyferblat, Katowice, ul. Damrota 6 Centrum Sztuki Filmowej, Katowice, ul. Sokolska 66 Galeria Szyb Wilson, Katowice, ul. Oswobodzenia 1 Renault Pietrzak, Katowice, ul. Bocheńskiego 125 Pro-Moto, Katowice, ul. Rzepakowa 6 Regionalna Izba Gospodarcza, Katowice, ul. Opolska 15 Fundusz Górnośląski, Katowice, ul. Sokolska 8 Filharmonia Śląska (Hala Gallus), Katowice, ul. Pszczyńska 6 Tauron PE, Katowice, ul. Lwowska 23

Empik, Silesia City Center, Katowice, ul. Chorzowska 107 Dentim Clinic, Katowice, ul. Opolska 7 Dębowe Tarasy, Dentim Clinic, Katowice, ul. Baildona 12 Centrum Kultury Katowice, Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2 WSZOP, Katowice, ul. Bankowa 8 Dobra Karma, Katowice, ul. Św. Jacka 1 Urząd Miejski, Bytom, ul. Parkowa 2 Auto-Boss, Chorzów, Drogowa Trasa Średnicowa 51 Marrakech, Czeladź, ul. Wojkowicka 13 Opera Śląska, Bytom, ul. Moniuszki 21/23 Peugeot Lubos, Bytom, ul. Strzelców Bytomskich 82C Renault Bamarko, Bytom, ul. Strzelców Bytomskich 51 Centrum Działalności Podwodnej „NurekBytom”, Bytom, ul. Chorzowska 28A Jazz Club Fantom, Bytom, ul. Żeromskiego 27 Music Republic Museum, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 2 Agora Bytom, pl. Kościuszki Hala na Skarpie, Bytom, ul. Frycza Modrzewskiego 5a Teatr Dzieci Zagłębia, Będzin, ul. Teatralna 4 Urząd Miejski, Będzin, ul. 11 Listopada 20 Zamek, Będzin, ul. Zamkowa 1 Centrum Handlowe Pogoria, Dąbrowa Górnicza, ul. Jana III Sobieskiego 6 Nemo, Dąbrowa Górnicza, Aleja Róż 1 Galeria Secesja, Gliwice, ul. Grodowa 5A Siłownia Dublet, Gliwice, ul. Warszawska 35 Squash Ball Club, Gliwice, ul. Robotnicza 2 Biurowiec GZUT, Gliwice, ul. Kościuszki 1C Autostrada A4, Punkt Obsługi Klienta, Mysłowice, ul. Piaskowa 20 Śląski Klub Golfowy, Siemianowice Śląskie, ul. Sowia Hotel Vacanza, Siemianowice Śląskie, ul. Olimpijska 4 Renault Pietrzak, Świętochłowice, ul. Bytomska 39 Urząd Miasta, Piekary Śląskie, ul. Bytomska 84

MBP w Rudzie Śląskiej, ul. Dąbrowskiego 18 Centrum Informacji Miejskiej, Sosnowiec, pl. Stulecia Agencja Rozwoju Lokalnego, Sosnowiec, ul. Teatralna 9 Salon Berendowicz & Kublin, Sosnowiec, ul. Warneńczyka 2 Urząd Miasta Sosnowiec, al. Zwycięstwa 20 EXPO SILESIA, Sosnowiec, ul. Braci Mieroszewskich 124 Środula, Sosnowiec, ul. Zuzanny 24 Urząd Miasta Radzionków ul. Męczenników Oświęcimia 42 Centrum Kultury Karolinka Radzionków, pl. Jana Pawła II 2 Muzeum Chleba, Radzionków, ul. Z. Nałkowskiej 5 Zamek Tarnowice Stare, Tarnowskie Góry, ul. Pyskowicka 39 Muzeum Miejskie, Tychy, ul. Katowicka 9 Tyskie Browarium, Tychy, ul. Mikołowska 5 Mera, Tychy, ul. Przemysłowa 70 Kopalnia Guido, Zabrze, 3 Maja 93 Muzeum Górnictwa Węglowego, Zabrze, ul. 3 Maja 19 Panorama trafia także do najlepszych szkół średnich w regionie: LO Filomata, Gliwice, ul. Bojkowska 20A II LO, Gliwice, ul. Wróblewskiego 9 Technikum nr 1, Gliwice, ul. Chorzowska 5 III LO, Katowice, ul. Adama Mickiewicza 11 I Społeczne LO, Katowice, ul. Mikołowska 26 I LO, Katowice, ul. Sienkiewicza 74 Centrum na Mariackiej, Katowice, ul. Mariacka 10 Zespół Szkół Plastycznych, Katowice, ul. Ułańska 7A Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, Katowice, ul. Sokolska 26 Technikum nr 1, Katowice, ul. Techników 7 Technikum nr 2, Katowice, ul. Raciborska 3 Katolickie LO, Zabrze, ul. Tarnopolska 3 III LO, Zabrze, ul. Sienkiewicza 33 IV LO, Sosnowiec, pl. Zillingera 1 I LO, Chorzów, ul.Dąbrowskiego 36 I LO, Bytom, ul. Strzelców Bytomskich 9 IV LO, Bytom, pl. Sikorskiego 1 Technikum nr 2, Bytom, ul. Powstańców Śląskich 10 Technikum nr 8, Radzionków, ul. Knosały 113 Kolejnej Panoramy szukajcie w połowie października

PANORAMA SILESIA Adres redakcji: ul. Mickiewicza 29, 40-085 Katowice, redakcja@panoramasilesia.pl Redaktor naczelny: Bartłomiej Wnuk / b.wnuk@panoramasilesia.pl / Zespół: Monika Pacukiewicz, Adrian Karpeta, Tomasz Adamiec / Fotoreporter: Adrian Larisz / Skład: emildesign / Wydawca: Panorama Silesia Sp. z o.o. / ul. Szpitalna 3/ 41-250 Czeladź / Prezes Zarządu: Bartłomiej Wnuk / Reklama i Promocja: Agnieszka Janik reklama@panoramasilesia.pl, / tel. 668 355 071 / Kolportaż: Erwin Sławik / Druk: Polskapresse Sp. z o.o. Oddział Poligrafia / ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec

3


Panorama miasta

www.panoramasilesia.pl

Adrian Karpeta

Adrian Karpeta

Superjednostka, czyli skomasowana jednostka mieszkaniowa. Oficjalna nazwa z projektu to właśnie Skomasowana Jednostka Mieszkaniowa. Miała mieć 762 mieszkania dla 2824 lokatorów, 9 klatek schodowych, 12 wind, 15 pięter, 173 miejsca parkingowe w podziemiu. Ostatecznie miejsc powstało na 240 aut. Na dzisiejsze czasy olbrzymia dysproporcja między liczbą lokatorów a miejscami parkingowymi. Kiedy Superjednostkę oddawano do użytku, parking świecił pustkami! Bo o samochód było niemal tak trudno, jak o mieszkanie. Budynek mógł mieć 50 metrów wysokości, bo tylko takie dźwigi były w kraju. Poza tym nie było dłuższych lin, które wyciągnęłyby wyżej windy. Zresztą sa-

mych kabin też nie było, dlatego projektant musiał wymyślić przedziwne systemy komunikacyjne wewnątrz budynku. W efekcie windy zatrzymują się co trzy piętra. Dzięki temu, dziś dla gości Superjednostka nie jest taka super. Często mają kłopot z dotarciem pod wskazany adres. Kuchnie nie mają okna, są ślepe, doświetlane. Ale dzięki temu jest cieplej. Podobno lokatorzy tulą się do ciepłych ścian. Gdy architekt marzył o zbyt kolorowych klatkach schodowych, usłyszał, że może dostać tyle zielonej farby, ile tylko zapragnie! Na ostatnim piętrze miały powstać przedszkole i świetlica i dla mieszkańców. Nigdy nie powstały, zamiast tego – ktoś zdecydował, że skoro ma to być największa w kraju maszyna do mieszkania, to na samej górze też ma być ciasno. Na dachu

miał wylądować trzepak, żeby kurz z dywanów nie przeszkadzał dzieciakom bawiącym się przed blokiem. Nigdy nie powstał. Michał Smolorz napisał po latach, że Superjednostka jest uosobieniem tandety i propagandowej fanfaronady. W ostatnich latach o skomasowanej jednostce mieszkaniowej głośno jest pod kątem działających w niej agencji towarzyskich. „Gazeta Wyborcza” podała, że w budynku może działać nawet 50 takich przybytków…

TAuZeN, KOCHAsZ GO, Gdy Tu Nie MiesZKAsZ Osiedle Tysiąclecia w Katowicach. Jedno z największych w Polsce, 180 hektarów, 49 bloków, 23 tysiące mieszkańców. Znakiem charakterystycznym są słynne kukurydze, czyli wielkie

bloki zbudowane na planie gwiazdy. Najwyższe mają nawet 25 pięter! Minimalna odległość między nimi wynosi 50 metrów, jest mnóstwo zieleni, ławek, boisk. Dzieci idące do szkoły czy do przedszkola nie muszą przechodzić przez ruchliwą ulicę. Już na etapie projektu pomyślano o takich instytucjach jak szkoła, przedszkole, pawilony handlowe. Projektanci i architekci osiedla badali przepływy powietrza. Wyszło im, że mimo pomalowania bloków na biało, nadal będzie za ciepło. Więc wymyślili 90-centymetrowe balkony. Potem okazało się, że tak naprawdę nic nie dają. Można z nich co najwyżej umyć okna, a w upalne dni w mieszkaniach nadal jest bardzo gorąco. Z osiedlem jest trochę tak, że kocha się je, kiedy się tam nie mieszka. Gdy stajesz się lokato-

Wikipedia.pl

w grudniu 2010 r ruszyła rozbiórka dworca, wyburzane zaczęły też być kielichy. Mimo olbrzymich protestów, akcji na Facebooku, listów ludzi świata architektury

4

dwORZeC, BRuTAl, KTóRy ZNiKNął Gdyby o katowicki dworzec kolejowy dbano tak jak o centralny w stolicy przed Euro, dziś nie byłoby tematu wyburzania, rozbiórki kielichów itp. Niestety wieloletnie zaniedbania doprowadziły do wydania decyzji o zlikwidowaniu brutala. Nasz dworzec ewidentnie miał pecha. Źle się urodził. I to chyba nawet nie w złej porze, co w złym miejscu po prostu. I nie chodzi o Śląsk, ale chyba po prostu generalnie o Polskę. A inspiracja przyszła z Hiszpanii. To hiszpański architekt Adrian Karpeta

w 1959 stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na wykonanie projektu hali widowiskowo-sportowej. Zwycięzcą konkursu został zespół projektantów z Biura studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z warszawy, reprezentowany przez architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego

jaka przyszłość centrum?

jaki będzie rynek? nie wiadomo!

Projekt zagospodarowania śródmiejskiego obszaru Katowic powstał w oparciu o założenia urbanistyczne koncepcji Tomasza Koniora, która w 2006 roku uznana została za najlepszą w konkursie zorganizowanym przez miasto Katowice i Śląski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Efektem sugestii katowiczan i inspiracji projektantów, jest bogata przestrzeń społeczna. Atrakcyjna, zarówno w warstwie estetycznej, jak i funkcjonalnej. Dzięki wykorzystaniu przebiegu Rawy, która znajduje się w samym centrum miasta oraz wprowadzeniu zieleni w regularnym, geometrycznym układzie, a także montażu wygodnych szerokich siedzisk, powstanie przyjazna przestrzeń do spędzania słonecznych godzin popołudniowych w cieniu drzew. Na odcinku od ulicy Bankowej do Rynku projekt zakłada odkrycie koryta Rawy oraz budowę schodkowych nadbrzeży umożliwiających zejście do rzeki, które będą tworzyć wygodne szerokie ławy i miejsca do wypoczynku. Przechodniów do centrum będą prowadzić kolorowe elementy posadzki, ław i donic usytuowane wzdłuż bulwarów rzeki. Charakter przestrzeni dodatkowo podkreślać będzie wysokiej jakości oświetlenie dające światło o różnym zabarwieniu. Zaprojektowana nawierzchnia Rynku będzie wykonana z betonowych lub granitowych płyt. Centrum wzbogaci się o Miejski Obiekt Wielofunkcyjny. Budynek będzie łączył funkcje komercyjne i administracyjne. Na parterze powstanie pasaż handlowy, a na pozostałych piętrach zlokalizowane zostaną biura urzędu miasta. Projekt zakłada także budowę parkingów podziemnych w dolnych partiach budynku. Miejski Obiekt Wielofunkcyjny stanie w miejscu dzisiejszego przystanku tramwajowego, pomiędzy Domem Handlowym Zenit, a budynkiem dawnego Domu Prasy. W efekcie zmian w centrum miasta powstanie więcej kawiarni i restauracji, które zapełnią się osobami spędzającymi czas w okolicy.

rem, zaczynasz narzekać. Na ciasnotę, kłopoty z parkowaniem, gorąc. Jeden z architektów przyznaje, że mieszkania na Tauzenie dzielą się na skandalicznie małe, bardzo małe i małe.

W lipcu zaprezentowano prace, które brały udział w konkursie architektonicznym na projekt nowego katowickiego rynku. Niestety, nie wybrano pierwszego miejsca. Przyszłość i kształt rynku nadal są więc pod znakiem zapytania.

Candeli oparł dachy swoich budynków na kielichach, wykorzystując właściwości łupiny. Chodzi o to, że betonowa konstrukcja o cienkich ścianach wytrzymuje o wiele większe obciążenia niż jej masa, wszystko dzięki zakrzywieniom. Na łupinach wsparty jest m.in. port lotniczy w New Jersey, wsparty był też brutal. Chociaż na przykład brakowało cieśli, którzy potrafili wykonać tak precyzyjne szalunki, i murarzy zdolnych odlać cienkie łupiny. W 1972 roku dworzec był już gotowy. Szesnaście kielichów, komunikacja jak na lotnisku. Na górze hala dla odjeżdżających, na dole hala dla przyjeżdżających. Na górę prowadziła betonowa kładka. Były kasy, rozkład jazdy. Wszystko działało jako tako do 1989 roku. Potem dworzec

opanowali drobni handlarze, jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać budki, pojawili się bezdomni, narkomani, prostytutki. Było brudno i niebezpiecznie. Podróżni, gdy tylko mogli, omijali dworzec. Kiedy pojawił się inwestor (hiszpański zresztą!), obiecywano, że funkcje dworca i galerii zostaną połączone, że kielichy zostaną wkomponowane, że ocaleją, bo są unikatowym w skali światowej przykładem brutalizmu... Wkrótce jednak firma, podpierając się ekspertyzami naukowców, zaczęła mówić, że kielichy są w katastrofalnym stanie, że trzeba je rozebrać. W grudniu 2010 roku ruszyła rozbiórka dworca, wyburzane zaczęły też być kielichy. Mimo olbrzymich protestów, akcji na Facebooku, listów ludzi świata architektury.

ePilOG Być może za dwadzieścia, trzydzieści lat „źle urodzonymi” będą galerie handlowe, świątynie zakupów, katowicka Silesia czy jeszcze wspomniane centrum handlowe, które powstanie na ruinach słynnego „brutala”. Do nietrafionych mogą zaliczać się też za duże szkoły, przedszkola, gmachy administracyjne. Zwłaszcza, że, według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, w 2035 roku Polska będzie miała tylko 36 milionów mieszkańców, a ludność Katowic skurczy się z 306 do 248 tysięcy... Pisząc o „źle urodzonych”, korzystałem z książki „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” Filipa Springera, która ukazała się nakładem wydawnictwa Karakter.

Adrian Karpeta

superjednostka, czyli skomasowana jednostka mieszkaniowa

Źle

urodzone Katowice w tomie „źle urodzone. Reportaże o architekturze pRl-u” Filipa springera znaleźć możemy co najmniej cztery symbole katowic: spodek, osiedle tysiąclecia, superjednostkę i odchodzący do historii dworzec. Czy to rzeczywiście dobra architektura, na której spoczęło odium? Czy może projekt pełen mankamentów?

wrzesień 2012 nr 9 (27)

wrzesień 2012 nr 9 (27)

5


Raport

Panorama kongresowa

Monika Pacukiewicz

Materiały prasowe

Jacek Penczek, wiktor Żelazny i Piotr Jaskóła podczas czerwcowej degustacji

Katowice

stolicą europejskiej przedsiębiorczości w dniach 24-27 września w katowicach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, w trakcie którego będzie można podyskutować o nowoczesnym zarządzaniu w mikro, małej i średniej firmie. przedstawiciele biznesu, świata nauki oraz administracji rządowej i samorządowej spotkają się podczas ii europejskiego kongresu małych i średnich przedsiębiorstw

wino na węglu Rzędy winorośli na południowych stokach. między krzakami uwijają się rodziny i zbierają grona. obcych do winobrania nie najmują, ufają tylko sobie. trzeba oglądnąć każdą kulkę, czy aby nie ma na niej pleśni, która może zepsuć całe zbiory. piękny obrazek. skąd? toskania? apulia? a czy kiedykolwiek pomyślelibyście, że zbiornik dziećkowice mogą chwalić winiarze i to tacy, jakich zazwyczaj spotykamy we Francji czy we włoszech? a właśnie tak jest

ma a r o pantronuje pa

– Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom już po raz drugi organizuje Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Poprzednia edycja kongresu ukazała jak wiele problemów stoi przed przedsiębiorcami z tego sektora, jak bardzo potrzebny jest dialog i integracja środowisk gospodarczych oraz partnerstwo nauki i biznesu – mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. – By stale diagnozować stan sektora MŚP i dyskutować

o szansach, nowych wyzwaniach oraz barierach dla MŚP, postanowiliśmy kontynuować ideę spotkania – dodaje prezes. W tym roku wydarzenie będzie zorganizowane na większą skalę: kongres potrwa nie dwa a cztery dni, weźmie w nim udział ponad 2 tys. osób (w poszczególnych panelach – około 6 tys. uczestników), a podczas 60 sesji i paneli głos zabierze około 250 ekspertów z Polski i zagranicy. Dyskusje w ramach Kongresu, skupiające przedstawicieli małych i średnich firm, świata nauki, in-

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu MSP jest m. in. Nowoczesne Zarządzanie w mikro, małej i średniej firmie

stytucji otoczenia biznesu, administracji rządowej i samorządowej będą dotyczyły m. in. aktualnych trendów i kierunków zarządzania w mikro, małej i średniej firmie, perspektyw rozwoju na światowych rynkach i innowacyjności biznesu. – Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest m. in. Nowoczesne Zarządzanie w mikro, małej i średniej firmie. Jestem przekonana, że podczas obrad Kongresu dojdzie do wielu inte-

resujących dyskusji praktyków zarządzania, przedsiębiorców, instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości i przedstawicieli administracji publicznej, a także wypracowania rekomendacji, które posłużą wzmacnianiu efektywnych mechanizmów wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w ich rozwoju, stymulowania ich innowacyjności oraz inter nacjonalizacji – twierdzi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi będą Targi Usług i Produktów dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw BIZNES EXPO, które odbędą się w dniach 25 – 26 września. Podczas targów odbędą się salony tematyczne dotyczące m. in. inwestycji w kapitał ludzki, rozwiązań informatycznych dla biznesu, finansów, budownictwa, górnictwa.

reklama

Zapraszamy na targi organizowane przez easyFairs® w Polsce: Monika Pacukiewicz

– W Imielinie nasza winnica leży na południowym stoku dokładnie sto metrów od zbiornika Dziećkowice, co zdecydowanie wpływa na jakość wina. Ponieważ zbiornik jest dość duży ogrzewa stoki itworzy specyficzny mikroklimat – mówi Jacek Penczek, który razem z rodziną prowadzi winnicę „Patria”: jedna jej działka jest w Imielinie, druga w Mysłowicach. Na tę drugą podobny wpływ ma pobliska Przemsza. Jednak tam krzewy rosną niżej niż wImielinie iwtym roku ścięły ją przymrozki.

wiNiARZe i sąsiedZi Winnica „Patria” Jacka Penczka sąsiaduje z kolejną – „Winną zagrodę” prowadzi Piotr Jaskóła. – W linii prostej między nami jest dziewięć kilometrów. W środku jest punkt Trzech Cesarzy, punkt, w którym stykały się trzy wielkie mocarstwa – wyjaśnia Piotr Jaskóła. Jego „Zagroda” leży już na terenie Katowic, na Wzgórzu Wandy w rezerwacie bukowym, oczywiście także na południowym stoku. To miejsce jest tak ważne dla pana Piotra, że „Trzema Cesarzami” nazwał jedno ze swoich win, także medalowe.

CZeMPiONi Ze ŚląsKA Tak – na Górnym Śląsku są winnice, na razie dziewięć. W ostat-

6

Winorośl ukorzenia się na głębokości

od

12 120 do

metrów,

I dlatego winorośl może u nas rosnąć. Przebija skażoną warstwę ziemi i dochodzi do węgla. nich konkursach górnośląskie wina z „Patrii” i „Winnej Zagrody” wyprzedziły wina podkarpackie, choć to właśnie ten region jest znany w Polsce z winnic. „Adamant 2011” z „Patrii” zdobył tytuł championa w kategorii czerwonych win na II Galicyjskim Konkursie Win. „Charbon 2011”, czerwone wino z „Winnej Zagrody”, został nagrodzony złotym medalem na zeszłorocznym Święcie Polskiego Wina w Janowicach pod Tarnowem. I choć winiarze jeszcze załatwiają ostatnie formalności w urzędach, są pełni nadziei, że w tym roku będą mogli zacząć sprzedawać swoje wino. Tym bardziej, że są pewni jego wysokiej jakości. – W naszym klimacie nie da się zrobić średniego wina, albo się robi najlepsze wino na jakie pozwalają warunki klimatyczne, albo się robi wino złe – uważa Jacek Penczek. Pan Piotr dużo bardziej emocjonalnie dopowiada, że: – We Fran-

cji są winnice wielohektarowe, ale są też takie, gdzie winiarz ma hektar czy pół, ale wkłada w swoją pracę całe serce. Są nazywane winnicami garażowymi. I my, mam nadzieję, jesteśmy takimi winiarzami garażowymi. Chcemy, by nasze wina sprzedawały się w winnicy, nie w markecie.

wZORy Z POłudNiA – Gdy byłem dzieckiem, z rodziną jeździliśmy na wakacje do Włoch, do Hiszpanii. Tam styl życia tworzą winnice – odpowiada na pytanie o początki Jacek Penczek. – Wymyśliliśmy, że coś trzeba przenieść z tamtego stylu życia. Chcieliśmy to zrobić dla siebie, ale gdy się okazało, jakie to są koszty, gdy rozpędziła się cała machina, to już trzeba to było robić profesjonalnie. Teraz robimy to dla siebie i dla znajomych. To pasja i sposób na życie. Na razie z tego wyżyć się nie da, nawet nie mamy takich zamiarów. Chcemy, by winnica sama

siebie utrzymała na takim jak obecnie poziomie – czyli dość wysokim. – A u mnie to ziemia wybrała winorośl. Nic innego tam nie chciało rosnąć. Zacząłem robić też kozie sery, bo część ziemi nie dała się obsadzić winoroślą. A kozy i wino się uzupełniają – mówi pan Piotr. Obaj robią białe i czerwone wina, eksperymentują i sadzą różne szczepy, choć często w ich winach pojawiają się popularne w Polsce rondo i regent.

Z KilOFeM NA słOńCe Winnice na Górnym Śląsku wciąż wszystkich zaskakują. – Porywamy się z motyką na słońce, co pokazał nam zimny 18 maja tego roku. Nie możemy porównać się z krajami południowymi – przyznaje pan Piotr. Pod górkę mają nie tylko przez chłodny klimat. Robią wina ekologiczne, nie opryskując roślin żadnymi chemikaliami. – Naszą pracę można porównać do winiarstwa sprzed stu lat. Nie możemy stosować żadnych środków chemicznych. Raz, że nie chcemy, dwa, że jedynym środkiem dozwolonym środkiem w Polsce jest siarka, a to środek ekologiczny. Gdy u winiarza węgierskiego, czeskiego czy francuskiego otwiera się szafkę, to wszystkie butelki, jakie tam są, mają namalowaną trupią czaszkę – mówi Piotr Jaskóła.

Wszystkie prace wykonują sami, tempo prac dyktuje pogoda. – W zeszłym roku wróciłem z pracy, wchodzę na winnicę, a tam huczy od os i szerszeni! I w ciągu dwóch godzin trzeba było podjąć decyzję, że zbieramy wszystko. Osy i szerszenie nacięły grona i za dwa dni miałbym pleśń – przypomina Piotr Jaskóła. Tak, pan Piotr pracuje, pan Jacek studiuje, jego ojciec też pracuje. Z winnicy nie chcą i jeszcze nie mogą się utrzymać. Nie tylko uprawa winorośli jest ekologiczna, także sam proces robienia wina. – Większość naszych win będzie leciutko szczypała w język. To wynika z tego, że większość naszych win jest robiona metodą grawitacyjną. W ten sposób zachowuje dużo dwutlenku węgla. Stad odczucie delikatnego pieczenia na języku – wyjaśnia pan Piotr.

CHARAKTeR GOdNy POCHwAły Znawcy chwalą górnośląskie białe wina za odpowiednio wyważoną kwasowość. – Dla mnie kwasowość jest wyrazem charakteru wina. Wielu producentów z zagranicy mówiło, że zazdroszczą nam w Polsce właśnie kwasowości wina – mówi Wiktor Żelazny z katowickiej winiarni Burgundia. – Wina białe będą w Polsce kołem napędowym winiarstwa: nie potrzebują tyle słońca i klima-

tu pozwalającego długo dojrzewać. Możemy spodziewać się w Polsce bardzo dobrych białych win. Te wina mają delikatna mineralną nutę, kwiatowy aromat. W czerwonych można wyczuć owoce lasu, najlepsze mają ciekawy, złożony smak. Winnice są zbyt małe, by używać klasycznych beczek, więc tylko w niektórych rodzajach wina czuć drewno. Górnośląskie wina podbijają serca i podniebienia koneserów. Brawa, cmokanie, pomruki zadowolenia – tak reagowali klienci katowickiej winiarni Burgundia podczas degustacji na początku czerwca. Zorganizowano ją w ramach projektu „Winnice Górnego Śląska” prowadzonego przez fundację Hereditas Silesiae Superioris. Dorota Mrówka, szefowa fundacji, chce w tej sposób propagować tradycje winiarskie w naszym regionie. Po kilku kieliszkach wreszcie padło to wstydliwe pytanie: jak się ma wino do skażenia śląskiej ziemi? – Winorośl ukorzenia się na głębokości od 12 do 120 metrów, 60 metrów to jest taki ogólny przedział – odpowiada pan Piotr. – I dlatego winorośl może u nas rosnąć. Przebija skażoną warstwę ziemi i dochodzi do węgla. U mnie pokłady węgla zaczynają się na poziomie 60 metrów. wrzesień 2012 nr 9 (27)

FOOD-to-GO FOOD-to-GO III TARGI DLA GASTRONOMII, LODZIARNI, PIZZERII, BARÓW SZYBKIEJ OBSŁUGI I CATERINGU

SyMas IV TARGI OBRÓBKI, MAGAZYNOWANIA, TRANSPORTU I LOGISTYKI MATERIAŁÓW SYPKICH I MASOWYCH

BALT-ROOM B ALT AL T-ROOM SALON WYPOSAŻENIA OŚRODKÓW WYPOCZYNKOWYCH, PENSJONATÓW, KWATER PRYWATNYCH I HOTELI Gdańsk, 5-6 lutego 2013 r.

Kraków, 3-4 października 2012 r.

PACKAGING P ACKAGING INNO VATIONS INNOVATIONS

M MAINTENANCE AINTENANCE III TARGI UTRZYMANIA RUCHU, PLANOWANIA I OPTYMALIZACJI PRODUKCJI

V TARGI NOWYCH ROZWIĄZAŃ W BRANŻY OPAKOWAŃ

Kraków, 3-4 października 2012 r.

Warszawa, 10-11 kwietnia 2013 r.

WATER&HEAT W ATER&HEA TER&HEAT T

MeCaTech

II TARGI TECHNIK KOTŁOWYCH, PROCESÓW CIEPLNYCH I WODY PRZEMYSŁOWEJ

I TARGI OBSŁUGI SERWISOWEJ POJAZDÓW I TECHNIKI WARSZTATOWEJ Wrocław, 19-20 października 2012 r.

Organizator:

wrzesień 2012 nr 9 (27)

Kraków, 4-5 czerwca 2013 r.

easyFairs Poland Sp. z o.o. Al. Pokoju 82 31-564 Kraków

tel.: +48 (12) 651 95 20 fax.: +48 (12) 651 95 22 email: biuro@easyfairs.com

www.easyfairs.com/pl ww w.easyfairs.com/pl

7


Panorama kongresowa

Panorama kongresowa mat. pras. ARL

z wizytą w sosnowieckim parku naukowo-technologicznym

SoSnowiec ma swoje

sosnowiecki park naukowo-technologiczny zapewnia optymalne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej i szeroki dostęp do innowacji. Firmy, które zdecydują się ulokować swoją działalność w spnt, będą miały ponadto bardzo szerokie możliwości korzystania z różnego rodzaju usług biznesowych, w tym m. in. doradczych, finansowych i księgowych, obsługi prawnej (także w zakresie prawa patentowego!), oraz prowadzenia analiz rynku i badań

innowacyjne okno na świat

laBoratoria dla BizneSu

Misja dla biznesu Rozmawiamy z Grzegorzem dąbrowskim, prezesem agencji Rozwoju lokalnego s.a. w sosnowcu

mat. pras. SPNT

Tomasz Adamiec

Stare pokopalniane budynki, które popadały w ruinę, zostały całkowicie przebudowane dzięki środkom unijnym. Dziś to nowoczesne obiekty przeznaczone zarówno dla środowiska naukowego, jak i biznesu. Razem tworzą Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny. Przedsiębiorcy, wstępnie zainteresowani ulokowaniem swojej działalności w Parku, są zgodni – to idealne miejsce dla prowadzania i rozwijania działalności gospodarczej, innowacyjnej i prowadzenia prac naukowych.

ARl GOsPOdARZeM PARKu Park, którego realizacja kosztowała 32 mln zł, został wybudowany przez gminę Sosnowiec w ramach projektu „Gospodarcza Brama Śląska”, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Parkiem zarządza Agencja Rozwoju Lokalnego. – Agencja Rozwoju Lokalnego zdecydowała się na podjęcie zadania, jakim jest zarządzanie Parkiem, ponieważ to duża szansa dla rozwoju miasta i regionu, a właśnie w tym celu spółka została powołana. ARL jako największa instytucja otoczenia biznesu w Zagłębiu Dąbrowskim najlepiej zna problemy i sytuację tego regionu, dostrzega bariery, ale również pojawiające się szanse – mówi Grzegorz Dąbrowski, prezes ARL – Ponadto zarządzanie Parkiem to także dla Agencji możliwość rozwoju i rozszerzenia swojej działalności w kierunku wspierania innowacji, transferu wiedzy i komercjalizacji technologii, a także współpracy świata nauki z biznesem – dodaje.

MieJsCe dlA iNNOwACJi SPNT został przekazany Agencji na początku sierpnia. Obecnie trwają rozmowy z pierwszymi przedsiębiorstwami zainteresowanymi lokowaniem się w Parku, ale są jeszcze wolne miejsca. SPNT nie ogranicza się wyłącznie do kierowania swojej oferty do przedsiębiorców z terenu Sosnowca. W SPNT jest miejsce na firmy innowacyjne, które mają duży potencjał rozwojowy i które są w stanie poprzez swoją działalność przyciągnąć nowych inwestorów. – Bardzo ważnym założeniem Parku ma być współpraca „nauki z biznesem i biznesu z nauką”. Na

8

Na podstawie tej współpracy mają być prowadzone projekty badawczo-rozwojowe i powstawać nowe rozwiązania, które będą wymagały patentowania. Na ich bazie będą tworzone innowacyjne produkty. Jest to element, który będzie wyróżniał Park na tle pozostałych – przekonuje Monika Zając, dyrektor SPNT. – Dlatego zależy nam na tym, aby w Parku lokowały się głównie firmy zaawansowane technologicznie, otwarte na innowacje. Oczywiście cele biznesowe nie są w tym momencie pomijane. Jedno nie wyklucza drugiego, ponieważ większość projektów badawczo-rozwojowych, w konsekwencji powinno przerodzić się w gotowe koncepcje biznesowe i zostać wdrożonych do gospodarki – dodaje.

w PARKu OsZCZędNieJ SPNT to także korzyści o charakterze ekonomicznym, które mają decydujące znaczenie dla przedsiębiorców. Zarządca Parku proponuje preferencyjne stawki najmu powierzchni w nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie budynkach. Przedsiębiorcy mogą liczyć na 40-procentowe upusty. Stawka czynszu będzie rosła progresywnie do ceny rynkowej przez pierwsze pięć lat funkcjonowania w Parku. Do dyspozycji najemców są dwa budynki. Pierwszy – to obiekt produkcyjno-badawczy, o powierzchni użytkowej prawie 1,4 tys. m kw. Drugi obiekt to wielokondygnacyjny budynek biurowo-usługowy z ponad 4,5 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia, podzielonej na 14 modułów. Wyposażony jest w pełną wentylację mechaniczną i klimatyzację oraz podstawowe media, instalację teletechniczną, szerokopasmowy Internet. Zastosowane rozwiązania dają wiele możliwości przedsiębiorstwom prowadzącym działalność badawczo-wdrożeniową w zakresie innowacyjnych technologii.

Przedsiębiorcy, zainteresowani ulokowaniem swojej działalności w SPNT, w celu uzyskania dodatkowych informacji, mogą dzwonić do SPNT pod nr tel. 32 778 91 00 lub do siedziby ARL pod nr tel. 32 266 50 41 wew. 706. Informacje dostępne są także na stronie www.arl.org.pl lub www.spnt.sosnowiec.pl.

Bartłomiej wnuk: Zarządzanie Parkiem Naukowo-Technologicznym, to dla ARl misja czy biznes? Grzegorz Dąbrowski: Naszym zadaniem nie jest komercyjne wynajmowanie pomieszczeń, a dawanie impulsu do rozwoju innowacyjnej gospodarki. Można powiedzieć, że to ani misja, ani biznes. Raczej: misja dla biznesu. Biznes potrzebuje pomocy Parku?

Budynek biurowo-usługowy mat. pras. SPNT

Na przykładzie choćby prężnie działającego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni widać, że jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, ponieważ firmy czekają w kolejce, aby się do niego dostać. Tamtejszy Park funkcjonuje od dekady, a jego marka jest na tyle silna, że dodaje blasku firmom wchodzącym na rynek, które ulokowały się na terenie parku.

przedstawicieli branży chemicznej, farmaceutycznej czy kosmetycznej z regionu śląskiego z pewnością ucieszy wiadomość, że w nie tak odległym łódzkim technoparku już od połowy października ruszą laboratoria bio- i nanotechnologiczne. będą one świadczyć usługi badawcze przede wszystkim dla biznesu. jednocześnie wszystko wskazuje na to, że będą to jedne z najnowocześniejszych laboratoriów w polsce Łódzki Technopark od lutego 2011 roku realizuje inwestycję war tą ponad 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodzą z UE, a pozostała kwota to wkład udziałowców tej spółki. Otwarcie kompleksu biurowo-laboratoryjnego BioNanoPark początkowo planowane było na paździer nik 2013 roku. Jednak prace budowlane udało się przyspieszyć i jako jedna z niewielu inwestycji w kraju, kompleks zostanie oddany do użytku przed czasem, a dokładnie 15 paździer nika 2012 roku.

W BioNanoParku znajdą się dwa laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Niedawno przeprowadzona została rekrutacja do pierwszych pracowni zaplanowanych w laboratoriach. Kandydatom postawiono bardzo wysokie wymagania w zakresie merytorycznym i praktycznym. Chętnych jednak nie brakowało. Tylko w ciągu pierwszego tygodnia wpłynęło ponad sto zgłoszeń z kraju, a także zza granicy od Polaków mieszkających w Irlandii, Francji, we Włoszech, a nawet

w USA, którzy pragną powrócić do kraju. Tak duże zainteresowanie gwarantuje, że w kompleksie badawczym pojawią się wysokiej klasy specjaliści. Jak twierdzi dr K. Makowiecki, lider Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej – Unikatowym rozwiązaniem w skali kraju jest całość pracowni tworzących Laboratoria Biotechnologii Przemysłowej, które zostały pomyślane tak, żeby tworzyły logiczną całość umożliwiającą prace, poczynając od skali komórki wraz z możliwością wykorzystania technik biologii molekularnej, aż

po możliwość hodowli drobnoustrojów w skali wielolitrowej. Urządzenia zostały dobrane w ten sposób, żeby umożliwić powstanie ciągu produkcyjnego, niezależnie od tego, czy produktem końcowym będą komórki, metabolity, enzymy, czy też produkty katalizowanych przez nie reakcji. W kolejnym etapie zostaną otwarte pracownie Biotechnologii Molekularnej, Analityki Biomolekuł oraz Biosyntezy i Separacji Bioproduktów, które dopełnią całości Laboratoriów Biotechnologii Przemysłowej. TAD

Budynek produkcyjno-badawczy

Targi w Krakowie

w aglomeracji funkcjonują już dwa podobne Parki. Katowice i Gliwice to konkurencja dla sosnowca? Raczej możliwość kooperacji. My w Sosnowcu, ukierunkowaliśmy się głównie na przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny, spożywczy i inżynierię materiałową; Katowice i Gliwice mają inne specjalizacje, dzięki czemu możemy się wymieniać doświadczeniami i firmami zainteresowanymi działalnością w naszych parkach.

Do Krakowa na targi

mat pras. SPNT

jeśli szukacie doskonałego pretekstu, aby jesienią pojechać do krakowa, to warto zajrzeć do kalendarza imprez organizowanych przez targi w krakowie – największego organizatora targów i kongresów w południowej polsce. najbliższe miesiące to kilka niezwykle ciekawych wydarzeń, takich jak m. in. targi sztuki (22-23.09), największe targi książki w polsce (25-28.10) i targi wina (14-16.11) przede wszystkim farmacja i medycyna Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny na tle innych funkcjonujących parków w regionie, wyróżnia się przede wszystkim tym, że w pierwszej kolejności skoncentrowano się tu na wsparciu przedsiębiorstw z zakresu farmacji, chemii i biochemii, kosmetologii, medycyny, biotechnologii, informatyki, inżynierii materiałowej oraz branży spożywczej. Jest to związane z bliskością uczelni wyższych, które kształcą w Sosnowcu studentów tych właśnie kierunków i ich zaangażowaniem w prace związane z two-

rzeniem Parku. Sygnatariuszami porozumienia w sprawie utworzenia SPNT były m. in. Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska oraz Śląski Uniwersytet Medyczny. Przedstawiciele tych uczelni zasiadają dziś w Radzie Parku. Ponadto niedaleko Parku, znajduje się Wyższa Szkoła Medyczna oraz Wyższa Szkoła Inżynierii Bezpieczeństwa i Ekologii. Nieopodal działa Wydział Farmaceutyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W rozbudowywanym właśnie kampusie studenci rozpoczną naukę w roku akademic-

– Staramy się, aby kalendarz organizowanych przez nas imprez był różnorodny i aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jesień to czas Targów Książki. Zaczynamy od książki historycznej, a w październiku już po raz 16. obchodzić będziemy czterodniowe święto literatury za sprawą Targów Książki w Krakowie. Podczas Targów Sztuki w Krakowie damy możliwość osobistych spotkań z uznanymi twórcami – malarzami, rzeźbiarzami, grafikami. Z kolei na listopadowych Targach Wina – ENOEXPO® będzie można spróbować win z całego świata. Zorganizujemy również targi przemysłowe (Eurotool/Blach Tech Expo oraz KOMPOZYT-EXPO), które zawsze były naszą mocną stroną. Kalendarz zamykają Targi Modernizacji Budynków. Cieszymy się także z tego, że już za niecałe 2 lata przeniesiemy się do nowego obiektu EXPO Kraków – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

kim 2013/2014. W Sosnowcu zlokalizowane są rożne wydziały Uniwersytetu Śląskiego, w tym Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach. Dzięki funkcjonowaniu Parku o tak sprecyzowanym profilu działalności, w otoczeniu uczelni kształcących w tych samych obszarach, możliwe będzie zainicjowanie współpracy nauki i biznesu oraz wzajemne korzystanie z ich zasobów. Wpłynie to pozytywnie na transfer wiedzy i komercjalizację technologii. Łącznikiem między przedsiębiorstwami a uczelniami ma być właśnie Park. wrzesień 2012 nr 9 (27)

wrzesień 2012 nr 9 (27)

eXpo kraków już w 2014 To już pewne. Jesienią ruszy budowa nowej hali Targów w Krakowie. EXPO Kraków będzie nowoczesnym i wielofunkcyjnym obiektem zlokalizowanym przy ul. Centralnej 53, niedaleko obecnej siedziby Targów w Krakowie. Na połowę września zaplanowano konferencję prasową, podczas której zarząd Targów w Krakowie ma przedstawić więcej szczegółów dotyczących planowanej inwestycji.

Tegoroczne Targi wina odbędą się między 14 a 16 listopada

Miłośnicy książek zjadą do Krakowa 25 i zostaną do 28 października

9


Panorama kongresowa

Panorama kongresowa

Zdjęcia: Archiwum Grupy PRC

na Kr Yz YS

Rozmowa z prezesem zarządu Grupy pRC, sebastianem Chachołkiem Rozmawiamy w momencie, w którym z każdej strony jesteśmy atakowani wizją zbliżającego się kryzysu. w takim momencie firmy tną koszty, zaczynając od tego, bez czego – ich zdaniem – można przetrwać trudny czas. Nie obawia się pan, że usługi public relations należą właśnie do takich kosztów?

Uważam, że najpoważniejszym błędem, gdy nadchodzi bessa, jest rezygnacja z działań wizerunkowych. Przecież właśnie w takiej chwili można zdecydowanie wyróżnić się na tle konkurencji. Co więcej, można to zrobić za pomocą o wiele mniejszych sił i środków, niż w momencie hossy, gdy firmy prześcigają się w pomysłach na zaistnienie w świadomości swoich klientów. Poza tym, w środowisku biznesowym z roku na rok rośnie świadomość konieczności podejmowania działań wizerunkowych. Dotyczy ona

Mix w FMCG anna szczerkowska, główny specjalista ds. pR Grupy pRC

Piękny bilbord czy skuteczny internet, czyli jak sprzedać mieszkanie marek szeles, specjalista ds. pR Grupy pRC

FMCG, czyli rynek produktów szybko zbywalnych to dla PR temat trudny, ale również bardzo wdzięczny. Przede wszystkim FMCG wymaga ścisłej współpracy wszystkich elementów marketingu MIX. Zajmując się firmą z tej branży musisz nie tylko opracować strategię PR, ale również uczestniczyć w opracowywaniu cen, projektowaniu opakowań, wprowadzaniu nowych kanałów dystrybucji itp. Musisz być zaangażowany w markę od podstaw – w przeciwnym razie nie uda się żadna, nawet najbardziej dopracowana strategia PR. Co jest najważniejsze w PR w branży FMCG? Zaciekawienie klientów, zdobycie ich lojalności i utrzymanie jej dzięki szybkiej i sprawnej wielokanałowej komunikacji. Stawiamy na oryginalność akcji promocyjnych, jasne formułowanie wartości, z którymi klient może się utożsamiać oraz szczerą i nieprzerwaną komunikację. Jeśli dołożymy wszelkich starań by konsument czuł się zauważony i usatysfakcjonowany, do pełni sukcesu niezbędny jest jeszcze jeden, najważniejszy czynnik – dobry produkt. Jego wysoka jakość jest bazą, na której możemy budować wizerunek marki.

10

Poszukując najlepszych narzędzi na skuteczny PR sprzedaży nieruchomości, staramy się uciekać od rozwiązań pozornie oczywistych. Zdarza się, że deweloperzy zakładają szeroką kampanię outdoorową. Bilboardy wydają się im wręcz niezbędne, aby zaistnieć w świadomości potencjalnych nabywców własnego M. Jednak zgodnie z badaniami rynku, okazuje się, że tylko dla 12 proc. respondentów ta forma przekazu jest istotna. Branża nieruchomości powinna korzystać przede wszystkim z internetu. Każdy, kto myśli o domu lub apartamencie, zaczyna poszukiwania od stron internetowych. Konstruując kampanię marketingową, korzystamy więc z narzędzi, które dostarcza nam Internet, a wśród nich najbardziej skutecznych, jak: mailing, targetowanie, remarketing czy też zamieszczanie reklam internetowych przy artykułach szczególnie interesujących. Ważna jest też obecność na forach internetowych oraz stworzenie praktycznej strony internetowej dewelopera ze wszystkimi istotnymi informacjami o nieruchomości. Celem tych działań nie jest sprzedaż lecz zachęcenie do skontaktowania się z przedstawicielami dewelopera. To ich zadaniem jest sprzedaż.

już nie tylko największych firm i koncernów, ale także małych i średnich przedsiębiorstw. Dowodem na to jest zdecydowany wzrost ilości podmiotów gospodarczych obsługiwanych przez moją firmę. W ciągu zaledwie dwóch lat ich liczba wzrosła z kilkunastu do kilkudziesięciu. Są to zarówno markowe i znane przedsiębiorstwa przemysłowe, jak i firmy z branży komunalnej, okołobiznesowej, usługowej czy deweloperskiej. Dziś każdy musi dbać o wizerunek, ponieważ dzięki niemu staje się wiarygodny. A bez wiarygodności

Łapacz słodyczy czy 30 dziennikarzy? michał Raszka, specjalista ds. komunikacji i strategii medialnych Grupy pRC 90 tysięcy wyświetleń filmu w 3 dni, 30 dziennikarzy na konferencji prasowej, kilkaset publikacji w ciągu roku, rejs po Bałtyku dla najlepszych uczniów w konkursie. Albo: tony ulotek, długopisów i kubków, do tego łapacz słodyczy, schładzacze do butelek, budzik ze śmigiełkiem i pompony reklamowe. To dwie drogi promocji unijnych projektów w samorządach. Stawiamy na kreatywność i komunikację albo na standardowe rozwiązania. W drugim wypadku, znacznie częściej wybieranym w JST, najważniejsze jest uzasadnienie: bo przecież wszyscy tak robią. Wymuszona przez UE, obowiązkowa promocja projektów traktowana jest jak piąte koło u wozu. Najłatwiej jest wyprodukować gadżety za kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy złotych, postawić tablice pamiątkowe i zamknąć temat. Na szczęście nasi klienci traktują okazję do promocji zupełnie inaczej. Rozumieją, że każda wydana na promocję złotówka tworzy wizerunek, zmienia postawy i opinie. I tak poprzemysłowe miasto może być innowacyjne, nowoczesne, przyjazne i otwarte. Inna gmina staje się atrakcyjna dla inwestorów i nowych mieszkańców. Gdzie indziej ludzie podłączą się do kanalizacji, a dotacji na jej budowę miasto nie będzie musiało zwracać. W kształtowaniu takiego wizerunku bardziej przyda się media relations, media społecznościowe, reklama, kreatywne projekty graficzne. To narzędzia zapewniające przychylność mieszkańców i mediów, wymagają jednak więcej zapału i zaangażowania niż produkcja nawet najbardziej oryginalnego pendrive’a.

trudno myśleć perspektywicznie o rozwoju przedsiębiorstwa.

S e J Y z S P e l J na To fakt, że tylko niektórych stać na emisję reklam w najlepszym czasie oglądalności. Pytanie jednak, czy faktycznie trzeba wydawać ogromne kwoty na reklamę? Z naszych doświadczeń wynika, że reklama jest potrzebnym i wspierającym, ale jedynie dodatkiem do działań wizerunkowych. O wiele bar-

dziś zalewa nas fala reklam sączących się wartkim strumieniem z każdego z możliwych środków przekazu. Jak zatem wyróżnić się w tej powodzi?

Wyróżnij się albo giń

r P t

Dobór odpowiednich narzędzi w zależności od branży, obszaru oddziaływania i specyfiki grup docelowych jest najważniejszy. Zupełnie inaczej wygląda strategia wizerunkowa przygotowana dla dewelopera, a inaczej dla przedsiębiorstwa komunalnego korzystającego w dodatku ze środków unijnych.

dziej efektywne są przedsięwzięcia ze sfery public relations. Mam na myśli oryginalne pomysły na kampanię wizerunkową. To właśnie specjaliści PR tworzą zdarzenia, dzięki którym produkt, firma lub nawet pojedyncza osoba staje się znana i postrzegana w odpowiedni i oczekiwany sposób. Przykładowo, przygotowując wejście na polski rynek jednej z zachodnich marek z branży FMCG nie wydaliśmy ani złotówki. Położyliśmy bowiem ogromny

W środowisku biznesowym z roku na rok rośnie świadomość konieczności podejmowania działań wizerunkowych. Dotyczy ona już nie tylko największych firm i koncernów, ale także małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Sebastian Chachołek

nacisk na działania w social media. W efekcie, zanim firma otworzyła swój pierwszy punkt w Polsce, miała już w naszym kraju parę tysięcy osób, które „lubią” tę markę na Fecebooku.

Ale przecież nie zawsze korzystanie z Facebooka daje efekty. Oczywiście. I to jest najistotniejsza kwestia w działaniach public relations. Dobór odpowiednich narzędzi w zależności od branży, obszaru oddziaływania i specyfiki grup docelowych jest najważniejszy. Zupełnie inaczej wygląda strategia wizerunkowa przygotowa-

na dla dewelopera, a inaczej dla przedsiębiorstwa komunalnego korzystającego w dodatku ze środków unijnych. Wiedza, z czego i jak skorzystać to nasz największy kapitał wypracowany przez kilkanaście lat obecności na rynku public relations. I z tego też powodu liczba naszych klientów wciąż wzrasta, mimo że kryzys mamy za pasem. A może właśnie dlatego?

Promocja poprzez media

PRawda o Public Relations

paweł Cyz, specjalista ds. komunikacji i strategii medialnych Grupy pRC

krystian dudek, dyrektor ds. komunikacji i strategii medialnych Grupy pRC

iwona Chlebowska, dyrektor Generalny Grupy pRC

Pisanie wspólnej książki z noblistką, czytanie poezji Czesława Miłosza w jednym miejscu i czasie przez kilka tysięcy osób, Bajkowe Derby, czyli pojedynek na czytanie piłkarzy Wisły i Cracovii Kraków czy Krakowski Bieg Kelnerów. To wyjątkowe akcje PR-owe, dzięki którym można osiągnąć ekwiwalent reklamowy na poziomie pół miliona złotych. Marketing targowy to dziedzina, która nieodłącznie związana jest z podejmowaniem działań PR. Wśród stosowanych narzędzi wymienić należy nie tylko działania media relations, ale także szereg innych. Wirtualne biuro prasowe ułatwiające pracę dziennikarzom, elektroniczny kalendarz spotkań, czy bezpłatny przewodnik po Targach w formie aplikacji na iPada – to tylko część interaktywnych i skrupulatnie opracowanych rozwiązań budujących wizerunek nowoczesnego, będącego w zgodzie ze światowymi trendami ośrodka wystawienniczego. Dzięki działaniom PR na szerokie medialne wody może wypłynąć także producent materiałów budowlanych. Jedna z czołowych firm produkujących cement w Polsce opracowała projekt edukacyjny adresowany do przyszłych inżynierów – najlepszych studentów budownictwa z 17 uczelni wyższych. Rozgłos medialny wokół projektu przyniósł ekwiwalent reklamowy na poziomie kilkuset tysięcy złotych, a firma zyskała wizerunek społecznie odpowiedzialnej, dbającej o tych, którzy w niedalekiej przyszłości będą zarządzać polską gospodarką (70 proc. spółek giełdowych jest zarządzanych przez inżynierów – przyp. red.). Dla mnie PR jest jak wkroczenie z czerwoną parasolką w szary tłum podobnych do siebie ludzi. Wyróżnij się albo giń.

Nasi klienci reprezentują wiele branż, każdy z nich wymaga indywidualnej, dostosowanej do swoich potrzeb i określonej grupy docelowej (klientów) strategii. Wybór odpowiedniego instrumentarium PR i wykorzystanie okazji do zaistnienia w świadomości klientów, to warunek konieczny sukcesu promocyjnego. Dlatego współpracę z każdą firmą rozpoczynamy od opracowania audytu komunikacyjnego. Solidna analiza kondycji wizerunkowej klienta, jego problemów i wyzwań to podstawa do przygotowania strategii gwarantującej osiągnięcie założonych celów. Mówiąc obrazowo – to jak wizyta u lekarza, podczas której dokładny wywiad i rozpoznanie dolegliwości są pierwszym krokiem do trafnej diagnozy i zaleceń pozwalających wyzdrowieć. Po diagnozie i przepisaniu recepty konieczne są także kontrole i czuwanie nad stanem pacjenta. Tak samo jest w Public Relations, gdzie na bieżąco kontroluje się przebieg projektu i reaguje na bieżącą sytuację i zmiany sytuacji rynkowej firmy. Przykładem może być jeden z naszych klientów, który w okresie Euro 2012 zasłynął z wydrukowania wielkiej biało-czerwonej flagi sektorowej. Odpowiedź na nagłe ogromne zainteresowanie mediów z kraju i z zagranicy stała się dla firmy potężnym wyzwaniem. Jako wybrana Agencja PR pomagaliśmy profesjonalnie prowadzić relacje medialne i wykorzystać je zgodnie z celami firmy. Należy pamiętać, że kreatywny pomysł i dobrze przygotowany materiał prasowy przekazany mediom zgodnie ze sztuką PR może zaowocować wieloma publikacjami medialnymi. A każda publikacja medialna posiada odpowiedni ekwiwalent reklamowy, czyli wartość pieniężną, którą firma musiałaby zapłacić za reklamę, o tej samej powierzchni czy czasie antenowym. Inna obsługiwana przez nas firma z branży przemysłowej w ciągu 3 miesięcy odnotowała 330 pozytywnych publikacji o łącznej wartości ekwiwalentu reklamowego (wartości obecności w mediach) oszacowanej przez

Na podstawie rozmów rekrutacyjnych, które przeprowadzam z kandydatami na praktykantów, stażystów i pracowników Agencji PR mam okazję poznać wyobrażenia młodych osób na temat pracy w Public Relations. Zaskakujące jest to, że w opinii młodych ludzi, praca w Public Relations to dolce vita – duże pieniądze za niespecjalnie angażujące zajęcia, których zwieńczeniem są zdjęcia z imprezy promocyjnej w lifestyle’owym magazynie. Z drugiej strony, jedno z pierwszych pytań, które zadaje potencjalny Klient Agencji PR, to prośba o udowodnienie realnej skuteczności działań PR. Nie muszę dodawać, że zapowiedź zbudowania pozytywnego wizerunku firmy traktowana jest jako odpowiedź niewłaściwa. Każdy kto płaci, wymaga wymiernych efektów i konkretnych informacji na temat pracy, którą Agencja PR dla niego wykona. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że oczekiwane konkrety to np. gwarancja, że już po miesiącu współpracy liczba klientów firmy zwiększy się lawinowo, nazwa firmy trafi na czołówki gazet w kraju i za granicą, a negatywne komentarze na temat kiepskiej jakości produktów przestaną pojawiać się na forach internetowych. Co więcej, zdaniem wielu – osiągnięcie takich efektów to nic niezwykłego, można to przecież osiągnąć szybko, niemal bezpłatnie i bez większego wysiłku. Prawda jest natomiast taka że, aby osiągnąć ambitne cele gwarantujące sukces Klienta – PR-owcy wykonują setki telefonów dziennie, na efekt czekając tygodniami. Piarowiec musi doskonale opanować zasady funkcjonowania każdej branży, w której działają Klienci Agencji PR – od produkcji cementu, transportu kolejowego, przez branżę spożywczą, budowlaną, handlową, na górniczej kończąc. Nasze rodziny i znajomi muszą się przyzwyczaić, że ciężko nam zaplanować wakacje czy weekendy, a imprezy często przerywamy siadając do laptopa, żeby sprawdzić co aktualnie dzieje się w mediach społecznościowych lub szybko zareagować na jakąś publikację dotyczącą Klienta. Musimy się cały

wrzesień 2012 nr 9 (27)

wrzesień 2012 nr 9 (27)

profesjonalną firmę monitorującą media na poziomie 1,4. miliona zł. Firma z branży usługowej, komunikująca się głównie w małonakładowych czasopismach branżowych osiągnęła wynik roczny w ilości 808 publikacji o wartości blisko miliona złotych. A wszystko oparte głównie na pomyśle, bez angażowania wielkich budżetów reklamowych. Przekazywanie naszym klientom informacji o tak dobrych wynikach to wielka przyjemność. Wymaga ona jednak precyzyjnie i rzetelnie realizowanej strategii PR opartej na wiedzy, doświadczeniu i kreatywności. Na tym naszym zdaniem polega Public Relations.

czas uczyć, by z powodzeniem wykorzystywać nowe narzędzia komunikacji, oferować nowe rozwiązania i wyróżniać Klienta na rynku. A wszystkie te starania nie przyniosą spodziewanych rezultatów bez know-how, które w Agencji PR budowane jest latami, na które składają się wiedza i doświadczenie kadry, jej zaangażowanie i umiejętność pracy zespołowej, opracowane systemy pracy, sieci kontaktów i parę innych – bardziej poufnych – elementów. Codziennie jednak, przychodząc do biura widzę uśmiechnięte koleżanki i kolegów, którzy po prostu lubią to, co robią i inspirują się nawzajem. Co najważniejsze, po kilkunastu latach funkcjonowania na rynku, coraz częściej odbieram telefony firm zainteresowanych nawiązaniem współpracy w oparciu o rekomendacje od naszych klientów. Satysfakcja – bezcenna.

11


Panorama nieruchomości

Reklama

Tekst sponsorowany

wychodzimy z blokowiska

Osiedle słoneczne w sosnowcu

blokowiska z wielkiej płyty, górnicze hałdy i kopalniane kominy na horyzoncie – wielu osobom województwo śląskie wciąż kojarzy się z takim widokiem. a tymczasem, ponure osiedla zastępowane są przez nowoczesne, bezpieczne i bardzo przyjazne dla mieszkańców osiedla domów jednorodzinnych. ich budowa trwa właśnie w sosnowcu i Rudzie śląskiej Tomasz Adamiec

Osiedla Słoneczne i Leśne to inwestycje firmy Opus Development. Spółka od wielu lat z powodzeniem prowadzi projekty budowalne, które cechują się najwyższą jakością i doskonałym designem. Domy budowane w Sosnowcu utworzą największe w województwie śląskim i jedno z największych w Polsce osiedle apartamentowców i domów jednorodzinnych. Ich wyjątkowe położenie zagwarantuje zarówno optymalne warunki do relaksu, jak i szybkie dotarcie do centrów najważniejszych okolicznych miast. Deweloper zadbał także o całą infrastrukturę – w perspektywie czasu w pobliżu osiedla ma powstać centrum handlowo–usługowe, przedszkole oraz elementy wypoczynku i rekreacji. Wszystkie domy utrzymane będą w klasycznej i minimalistycznej stylistyce, gwarantującej ponadczasowy styl i elegancję. Z kolei budowane w Rudzie Śląskiej Osiedle Leśne znajduje się w zielonym i cichym zakątku miasta, tuż na skraju lasu. Takie

położenie sprzyja wypoczynkowi i pozwala na pełen relaks po dniu ciężkiej pracy. Jednocześnie położenie w pobliżu Drogowej Trasy Średnicowej zapewnia szybki i łatwy dojazd do wielu miast aglomeracji śląskiej. Stylistyka osiedla nawiązuje do tradycyjnej zabudowy polskiej, w której odbija się jak w lustrze architektura dawnych dworków szlacheckich. Dominująca nad budynkami ściana lasu eksponuje jasne barwy elewacji, której ostateczną estetykę nadaje drewniana stolarka okienna i drzwiowa w brązowych odcieniach. To wszystko wraz z elementami małej architektury tworzy unikalną specyfikę całego osiedla. Dzięki temu, w domach budowanych przez Opus Development stylowa elegancja łączy się z technologiczną nowoczesnością i wygodą. Komfort, dobra lokalizacja, wysoki standard i bezpieczeństwo powodują, że zainteresowanie obiema inwestycjami jest ogromne, a kolejne domy bez trudu znajdują nowych właścicieli. Kto więc chciałby zamieszkać na jednym z osiedli powinien się pospieszyć.

t

Prowadzimy spr zedaż na rrynku ynku kkrajowym, rajowym, jak również również Prowadzimy sprzedaż uropejskiej (międz na terenie (międzyy inn innymi Wielka ymi W ielka terenie Unii EEuropejskiej oraz po Brytania, poza Szwajcaria. za nią – Sz wajcaria. Brytania, Niemcy, Niemcy, Rumunia) oraz ABG prowadzi wymianę ównież z kkrajami rajami prowadzi w ymianę handlową handlową rrównież na rynkach na rynkach Wschodnich. Wschodnich.

Metamorfoza Motylka – Kiedy przejęliśmy Farby z Motylkiem, za główny cel postawiliśmy sobie ich reaktywację – mówi Anna Kociubińska, Prezes Zarządu spółki Invest Park Hajduki S.A., właściciela marki – Zdecydowaliśmy, że będziemy kontynuować sprzedaż i dystrybucję tych farb, które wciąż mają swoich wiernych klientów, a cały asortyment rozszerzymy o nowe pozycje, tak, by zaspokoić potrzeby nowych nabywców – dodaje. Przyjęta strategia doskonale się sprawdza – na sklepowych półkach bez problemu można znaleźć wyroby sygnowane logo Farb z Motylkiem. Jest Emolak, który w wielu domach wciąż pokrywa idealną powłoką drzwi i okna, jest Pokost Lniany, który konserwuje drewno i chroni je przed wilgocią, jest Farba Akrylowa do ścian i sufitów, która zapewnia długotrwałą i nieszarzejącą biel o wyjątkowym odcieniu. Na uwagę zasługuje również Remomat – farba do zadań specjalnych, doskonale kryją-

12

Dzięki kontaktom handlowym Dzięki długoletnim kon taktom handlo wym ABG może biznesowym nawiąże może być być Partnerem Partnerem bizneso wym i chętnie na wiąże współpracę profilach współpracę w wymienionych wymienionych pr ofilach działalności. Zapraszamy do współpracy współpracy oraz oraz odwiedz enia nasz ej Zapraszamy odwiedzenia naszej strony internetowej internetowej w ww.abgltd.eu strony www.abgltd.eu

Istotną ównież handel Istotną gałęzią działalności Spółki Spółki jest rrównież paliwami Naszym ym paliwami alternatywnymi alternatywnymi – ekologicznymi. ekologicznymi. Nasz Klientom oferujemy pellet drzewny ellet dr zewny K lientom oferujem of erujemy wysokiej wysokiej jakości p oraz pellet słonecznikowy wydajne or az p ellet słonecznik słoneczniko owy jak jako o tanie i w ydajne biopaliwo, które ekologiczny óre wykorzystywane wykorzystywane jest jako ekolog iczny biopaliw o, kt materiał Sprzedawany przez przez nas pellet posiada materiał opałowy. opałowy. Sprzedawany wysoką wartość naszego artość opałową. opałową. Parametry Parametry nasz ego pelletu wysok soką ąw przebadane przez Górnictwa. zzostały ostały pr zebadane pr zez Główny Główny IInstytut nstytut G órnictwa. Posiadamy dziękii cz czemu P osiadamy własne zaplecze zaplecze transportowe, transportowe, dzięk emu jesteśmy dostarczyć jest eśmy w stanie dostar czyć towar towar na tterenie erenie całego kkraju raju w miejsce miejsce wskazane wskazane przez przez Klienta. Klienta.

nasi rodzice i dziadkowie doskonale znają charakterystyczne logo Farb z motylkiem, które towarzyszyło im przy każdym remoncie. teraz i my mamy taką szansę – Farby z motylkiem właśnie wprowadzają na rynek nowe produkty ca wszelkie plamy i zabrudzenia, zwłaszcza te po nikotynie, zaciekach wodnych, sadzy i tłuszczach. – Staraliśmy się zachować najwyższą jakość i doświadczenie, które Farby z Motylkiem zdobyły przez lata – komentuje Wojciech Musiał, Dyrektor Handlu i Marketingu Invest Park Hajduki S.A. – Cieszymy się, że klienci docenili nasze starania, przyznając nam w 2011 roku Laur Klienta. Jeden z naszych najważniejszych produktów – Emolak-Eko ekologiczny i wodorozcieńczalny odpowiednik Emolaku – zdobył także nagrodę w konkursie Marka – Śląskie. Te wyróżnienia motywują nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy nad nowymi produktami. A wśród nowości pojawił się m. in. Emolak na rdzę, Emolak na dachy, a także farby fasadowe – idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zadbać o wygląd zewnętrzny swoich domów. Wszystkie produkty firmy wraz z dokładnym opisem i danymi technicznymi znajdują się na stronie www.farbyzmotylkiem.pl

t

Sp.. z o o.. o o.. mieszcząca się w Katowicach, jest firmą o ugruntowanej pozycji ABG Sp na rynku w dziedzinie paliw stały stałych, ch, a w szczególności a w szczególności koksu koksu.

Tekst sponsorowany

Tomasz Adamiec

t

ABG Sp. o.. na podsta podstawie umowy Sp. z o. o. o wie podpisanej umo wy została Polskoolskozostała uprawniona uprawniona do rreprezentowania eprezentowania P Ukraińskiej Ukraińskiej IIzby zby na Śląsku Śląsku i od od 2011 roku roku jest Śląskim Śląskim Przedstawicielem Przedstawicielem Polsko-Ukraińskiej Polsko-Ukraińskiej Izby Izby Gospodarczej. Gospodarczej. Ponadto Ponadto firma firma nasza posiada własne ttechnologie echnologie oraz wykonywanie oraz patenty, patenty, pozwalające pozwalające na w ykonywanie gaszenia gaszenia zwałowisk pogórniczych zwałowisk pogór rekultywacją, niczych wraz wraz z rozbiórką z rozbiórką i rekultywacją, a także także opatentowane opatentowane technologie technologie odzyskiwania odzyskiwania węgla węgla z hałd. hałd. Prowadzimy Prowadzimy również również sprzedaż sprzedaż kruszyw kruszyw drogowych. drogowych.

– To prawdziwa metamorfoza Farb z Motylkiem. Można powiedzieć, że nasza marka przepoczwarza się jak towarzyszący jej

od lat symbol – podkreśla Kociubińska – Chcemy, by wśród naszej oferty każdy znalazł coś idealnego dla siebie, skrojonego na miarę wła-

snych potrzeb. Jesteśmy pewni, że wśród przygotowywanych przez nas odcieni będą takie, które zachwycą naszych klientów i zagosz-

czą w ich domach, tak jak przed laty Farby z Motylkiem gościły w domach ich rodziców i dziadków – dodaje. wrzesień 2012 nr 9 (27)

ABG Sp. Sp. z o. o. o. o. – Śląski Śląski P Przedstawiciel rzedstawiciel Polsko-Ukraińskiej P olsko-Ukraińskiej Izby Izby Gospodarczej G ospodarczej

40-732 Ka Katowice towice t ul. ul. M Mazowiecka azowiecka 11 t ttel. el. +48 32 209 01 27 t www.abgltd.eu www.abgltd.eu wrzesień 2012 nr 9 (27)

13


Panorama motoryzacji

P. S. Adam Bul

Tomasz Wandzik

to nie przypadek, że drugi miesiąc z rzędu opisujemy samochód toyoty. w kraju kwitnącej wiśni sporo się dzieje, a najnowsze auto z wysp oceanu spokojnego zainteresuje nawet największych przeciwników marki. panie i panowie, oto toyota Gt86 i 86 powodów, dla których warto ją mieć!

Adam gotuje Restauracja „Pod Wieżami” ul. Mickiewicza 29, 40-085 Katowice, telefon: 32 207 21 92

toyota

Toskańska zupa pomidorowa Składniki: 0,6 kg pomidorów, świeża bazylia, 0,1 kg polędwicy wołowej, gól, pieprz, tabasco, gęsta, kwaśna śmietana, 1,5 l wywaru Obrane pomidory kroimy w kostkę, a następnie łączymy z wywarem i zagotowujemy. Doprawiamy do smaku. Podajemy z pokrojoną w paski polędwicą wołową, dekorując świeżą bazylią i śmietaną

Pomidory faszerowane

Pomidory na jesienne dni pomidory należą do najpopularniejszych warzyw na świecie, bez których nie może się obejść żadna kuchnia. spożywa się je w stanie świeżym lub przetworzonym na soki i koncentraty. stanowią też świetny dodatek do wielu napojów i potraw, np. zup, mięs i sosów. są bardzo odżywcze, zawierają m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod i karoten oraz witaminy: k, b1, b2, b6, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy, szczawiowy i biotynę. w jesienne dni zachęcam zatem do przygotowania kilku potraw z pysznych i odżywczych pomidorów!

dla smakoszy

Składniki: 3 pomidory, 0,2 kg twarożku mielonego, łosoś wędzony, świeże pieczarki, cebula, bazylia, koncentrat pomidorowy. Pomidory parzymy, obieramy ze skórki. Z twarogu i łososia sporządzamy pierwsze nadzienie. Z twarogu i przesmażonej cebuli z pieczarkami drugie I trzecie: z twarogu, koncentratu i bazylii. Następnie nadziewamy i podajemy jako zimne przekąski

Szycel z pomidorami zapiekany z serem Składniki: 0,5 kg polędwiczki wieprzowej, 2 pomidory, 0,1 kg żółtego sera, bazylia, sól, pieprz. Z mięsa formujemy steki. Przesmażamy lekko z dwóch stron, a następnie kładziemy na górę pomidory obrane ze skórki i pokrojone w plastry. Posypujemy serem i zapiekamy w piekarniku. Dekorujemy bazylią i… gotowe!

reklama reklama MAGAZYN OSIEDLA BAŻANTOWO Nr 1 / 2012

ludzie / architektura / design / sport / zdrowie / nakład: 5000

PLACE

konywanie przeciętnych miejskich krawężników. Choć w teorii, to samochód 2+2, to praktycznie, na siedzeniach za kierowcą i pasażerem zmieszczą się jedynie torby podręczne. Za to podróżujący z przodu mogą się za to zatopić w sportowych fotelach i cieszyć się widokiem sportowego, surowego kokpitu, na którym próżno szukać znaku Toyoty. Wszystko to składa się na obraz najciekawszego od lat auta w gamie japońskiego producenta. Na koniec, powróćmy jeszcze na chwilę do liczb. Pod maską najnowszej Toyoty ukryto 2-litrowy silnik typu bokser o mocy 200 KM. Prędkość maksymalna samochodu to: 226 km/h, a czas, w którym przyspiesza od 0 do 100 km/h 7,6 s. Jego cena oscyluje pomiędzy 130 a 140 tys. zł. ARTyKUł POWSTAł DZIęKI POMOCy SALONU TOyOTA KATOWICE

LUDZIE/ ARCHITEKTURA/ DESIGN/ SPORT/ ZDROWIE

GT86 odnosi się do sportowego dziedzictwa Toyoty. Liczbę 86 znajdziemy nie tylko w nazwie modelu. Średnica końcówki układu wydechowego ma 86 mm. Tyle samo mają średnica i skok tłoka silnika. Wygląda na to, że japońscy marketingowcy, którzy na co dzień zajmują się promocją samochodów dobrych i niezawodnych lecz nieco nudnawych, wreszcie mogli zaszaleć. Szaleństwo stało się także udziałem japońskich inżynierów. Tylnonapędowa Toyota GT86 daje prawdziwą frajdę z jazdy (przy średnim spalaniu wynoszącym zaledwie 7,8 l!). Co ciekawe, gokartowe możliwości, nie zostały okupione walorami użytkowymi. Jak na auto sportowe, GT86 ma spory bagażnik (243l) i prześwit pozwalający na spokojne po-

premiera

Wyścig przez Katowice

21

Choć wygląda jak rasowy sportowiec, to porównywanie Toyoty GT86 z naprawdę narowistymi Porsche Carrerą czy Ferrari 458 nie ma najmniejszego sensu. Dlatego, o zmierzenie się z najciekawszym obecnie modelem Toyoty poprosiliśmy… rowerzystkę! Relacja z wyścigu do przeczytania w nowym magazynie „PLACE”, który przygotowaliśmy dla Osiedla Bażantowo. Premiera już 21 września, także w wersji elektronicznej!

MIĘDZY MIEJSCAMI O DOMU, GDZIE CHCE SIĘ MIESZKAĆ I ARCHITEKTURZE, KTÓRA BRZMI, OPOWIADA TOMASZ KONIOR / MODERNA ZNÓW INSPIRUJE DOMY SPOD ZNAKU LE CORBUSIERA WRACAJĄ DO ŁASK. TAKŻE W BAŻANTOWIE / POSMAKOWAĆ LUANG PRABANG JAK W OCZACH, USZACH I KUBKACH SMAKOWYCH PROF. HENRYKA GOIKA JAWI SIĘ LAOS / EUROPEJCZYKOM LATKA LECĄ KAŻDY Z NAS KIEDYŚ BĘDZIE SENIOREM / MIEJSCE: PIJARSKA 7 O TYM, CZYM JEST A CZYM NIE SZKOŁA KATOLICKA, ROZMAWIAMY Z DYREKTOREM SZKOŁY PIJARÓW W BAŻANTOWIE O. WOJCIECHEM WOJDĄ / CHARAKTER Z ŻELAZA 4 KM W WODZIE, 180 KM NA ROWERZE I 42 KM W BIEGU. DR ROMAN MROZEK OPOWIADA O THRIATLONIE DLA ZAWODNIKÓW Z CHARAKTEREM /

września

REALIZACJA WYDAWNICZA PANORAMA SILESIA

14

Groźny rywal z seulu Bartłomiej wnuk, Tomasz wandzik

Pytanie o realnych rywali GT86 jest banalne. Naszym zdaniem, najgroźniejszy może się okazać Hyundai Genesis Coupe, który trafił na europejski rynek w ubiegłym roku. Tym sposobem, koncern z Seulu wzbogacił swoją ofertę o auto nie byle jakie, bo o rasowe coupe z tylnym napędem, któremu pod względem osiągów i przyjemności z jazdy dorównują auta o wiele droższe niż niemal 155 tys. zł, które trzeba zostawić w salonie za samochód w wersji Executive z ponad 300-konnym silnikiem, który rozpędza Genesisa od 0 do 100 km/h w 6,4 s. W ofercie Hyundaia jest również tańsza wersja z czterocylindrowym turbodoładowanym silnikiem 2.0 Theta generującym moc 210 KM, która kosztuje niecałe 115 tys. zł.

wrzesień 2012 nr 9 (27)

wrzesień 2012 nr 9 (27)

15


Reklama

16

wrzesień 2012 nr 9 (27)

Panorama Silesia nr9_2012  

wrzesień 2012

Advertisement