Page 1

Polish Weekly Magazine NR 228 12 stycznia 2012 

www.panorama24.co.uk

Najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

PLATFORMA Z SERIALAMI

Przegląd prasy polskiej

Bezpłatna w Londynie Poza Londynem cena: 1 GBP

10 grzechów polskich s. 12

Dlaczego nie wracamy do Polski? s. 20

Seks zniszczył im życie s. 24

Czarownice na stos s. 42

Fot. TVN

Rozebrany... na literki Kuba Wojewódzki s. 26

01_Pano_start.indd 1

1/9/2012 7:41:04 PM


270611_200x280_TTX_Panorama_0025_pl.ai 1 27/06/2011 12:22:00

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K

01_Pano_start.indd 2

1/9/2012 7:41:05 PM


Przegląd prasy polskiej

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

01_Pano_start.indd 3

Reklama: 020 3026 6550

3 1/9/2012 7:41:05 PM


Spis treści 4 5 7

Spis treści Strona czytelnicza Serwis informacyjny

Nauka 38

Społeczeństwo

40

KURIER LUBELSKI

41

12 16

10 grzechów polskich

Rozmowa kwalifikacyjna: żenujące pytania

42

Kultura i sztuka 44

Obyczaje

Szwedzka adaptacja „Millennium” nie odniosła wielkiego międzynarodowego sukcesu. Zainteresowanie Hollywoodu Larssonem było tylko kwestią czasu. Pierwsza część amerykańskiej wersji „Millennium” – „Dziewczyna z tatuażem” w reżyserii Davida Finchera wejdzie na ekrany polskich kin 13 stycznia.

18

Kobieta, która otarła się o śmierć

KURIER PORANNY

48

Nie tylko wróżbami Romowie żyją

50

Styl życia

52

Życie bez telewizora wcale nie jest nudne GAZETA WROCŁAWSKA

32

Multi-kulti po etiopsku

Horoskop Piękną można być w każdym wieku Kiedyś dostępny był jeden krem, którego używali dorośli i dzieci. Teraz są specjalne kosmetyki dla dojrzałych. Rozmowa z Aleksandrą Tomiczek, mgr kosmetolog.

GAZETA WROCŁAWSKA

30

Kobieta zimą

GAZETA POMORSKA

Kuba Wojewódzki rozebrany na literki Zawodowo pływa sobie w morzu z rekinami, ale po godzinach stara się być normalny. Czyta wiersze! Jaki jest w oczach gości jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich talk-show i swoich własnych?

44

GAZETA WSPÓŁCZESNA

GAZETA POMORSKA

26

Karnet kulturalny

Kobieta

Seks zniszczył im życie GAZETA WSPÓŁCZESNA

25

Naprawdę chcesz to pokazać?

FILM

Dlaczego nie wracamy do Polski? POLISH EXPRESS

24

Czarownice na stos

GAZETA POMORSKA

KURIER PORANNY

22

No co ty?! czyli ciekawostki ze świata nauki

Historia

Nietypowe polskie nazwiska Według ostatniego spisu powszechnego, w Polsce żyje około 38 mln ludzi. Wśród nich oprócz szarych Nowaków i Kowalskich, można spotkać także Fiutów i Chujów. O ludziach z nietypowym nazwiskiem pisze Katarzyna Spyrka.

20

Ciekawostki o śnie MIASTO KOBIET

DZIENNIK ZACHODNI

18

Świat za dwadzieścia lat

EXPRESS BYDGOSKI

55 56

Coś dla niej PLOTKORAMA

Męska rzecz 60

MAGAZYN ŚWIAT

Kobiety z kultowego kalendarza

FOTOREPORTAŻ

Południowa Etiopia to jeden z najbardziej fascynujących obszarów Afryki. Oddalona od centrów cywilizacji i trudno dostępna tworzy niezwykle kolorową mozaikę plemion, obyczajów, wierzeń i tradycji.

61

Android Ice Cream Sandwich – co nowego? FORBES

63

Panoramiś 35

PANORAMIŚ

4 01_Pano_start.indd 4

32

Coś dla niego

Sport 64

Serwis informacyjny

Ogłoszenia 66

63

Ogłoszenia drobne i reklamy

24.co.uk 1/9/2012 7:41:22 PM


Przegląd prasy polskiej

Panorama na Facebooku

Zapraszamy na stronę PANORAMY na FACEBOOKU! Wystarczy ją polubić, by brać udział w licznych konkursach i być na bieżąco z wydarzeniami w UK i w kraju! W Panoramie co tydzień najciekawsze artykuły z polskiej prasy oraz najświeższe informacje z kraju i ze świata! Dołącz do nas! www.facebook.com/PanoramaMagazyn

Z cyklu: Ulice Londynu Poleca

Wspiera

Konkursy

Finał WOŚP CZYTELNICY Piszą w Londynie XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami – bawiliśmy się znakomicie. WOŚPobus krążący po Londynie był wypełniony po brzegi, a podczas pokazów i koncertów ciężkko było wyłowić z widowni kogoś, kto nie miał czerwonego porady eksperta Poleca „światełko do serduszka. Wieczorem puściliśmy nieba” – kto nie widział, niech żałuje, bo takiego finału na Wyspach jeszcze nie było. Pieniądze ze zbiórki nadal są przeliczane: suma, którą udało się zebrać, będzie znana za ok. miesiąc. Wszystkie wydarzenia Finału mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. Wspiera A ich na Wyspach nie brakuje. Na Wyspach WOŚP może zawsze na nas liczyć!

Londyn nocą, P.U. Lubisz robić zdjęcia? Fotografia to twoja pasja? A może po prostu utrwalasz czasem mile spędzone chwile? Czekamy na wasze zdjęcia! Wszystkie zostaną opublikowane w Panoramie!

Konkursy

Konkurs! Wygraj bilety na spektakl! CZYTELNICY Chcesz wygrać bilety na spektakl „Goła Piszą Baba”? To bardzo proste! Wejdź na profil Panoramy na Facebooku www.facebook. com/PanoramaMagazyn i pod postem o spektaklu kliknij Like/Lubię to. Spośród tych, którzy polubią spektakl, wylosujemy trzech zwycięzców podwójnych wejściówek. porady eksperta Spektakl „Goła Baba” odbędzie się 29 stycznia o godz. 17.00.

Wejdź do akcji! Bezpieczny świat Największe mocarstwa świata są w posiadaniu broni jądrowej. Z tego powodu ogranizowane są akcje protestacyjne przeciw rozwojowi zbrojeń i produkcji oraz wykorzystaniu broni jądrowej. Barack Obama, Hu Jintao i półnagi Władimir Putin są na imprezie. Znakomcie się bawią, w tle gra muzyka, nie brakuje także fajerwerków. Imprezę dla najbardziej znanych przywódców świata przygotował Vidar Bakkeli – norweski grafik i autor nowego spotu Międzynarodowej Kampanii Przeciwko Broni Jądrowej (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons), której nadawcą jest organizacja o tej samej nazwie ICAN.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

01_Pano_start.indd 5

Spot kampanii przypomina zwykłą imprezę. W ramach aperitifu Bakkeli podaje fakty dotyczące broni nuklearnej, a danie główne to moment wznoszenia toastów przez najważniejszych gości. Deser stanowi wspólna zabawa rakietami. Celem akcji jest wprowadzenie zakazu produkowania i stosowania broni atomowej. Kampania pragnie też zwiększać świadomość ludzi z całego świata na temat konsekwencji jej legalizacji. Stosowanie

broni jądrowej nawet na niewielką skalę oznacza m.in. promieniowanie radioaktywne oraz zmiany klimatyczne na całym świecie, niezależnie od politycznych granic. W interesie wszystkich narodów powinno zatem być, aby broń ta nie zagrażała bezpieczeństwu świata i by każdy naród mógł czuć się bezpiecznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kampanii, wejdź na stronę www.icanw.org lub www.icanw.org.uk.

Reklama: 020 3026 6550

5 1/9/2012 7:41:26 PM


Serwis Doha, Katar. W Katarze przybywa fanów piłki nożnej. Mają oni zapewne nadzieję na wygraną w Mistrzostwach Świata 2022, których będą gospodarzami. Kair, Egipt. Hosni Mubarak w drodze na proces w Kairze. Byłemu egipskiemu prezydentowi grozi kara śmierci za współudział w zabójstwie demonstrantów.

Val di Fiemme, Włochy. Justyna Kowalczyk nie ma sobie równych. Wygrała cykl biegów narciarskich Tour de Ski trzeci raz z rzędu.

Londyn, Anglia. Jedną z atrakcji tegorocznych targów Boat Show był występ mistrza we freestyle’u na skuterze wodnym, Jacka Moule’a.

Copiapo, Chile. Piąty etap Rajdu Dakar był trudny dla teamu Krzysztofa Hołowczyca, który musiał pokonać ponad 400 km pustyni.

Dollow, Somalia. Tylko nieliczne tereny uniknęły klęski głodu, która dotyka ludność bardziej niż trwająca tam obecnie wojna domowa.

Londyn, Anglia. Trwa coroczne liczenie inwentarza londyńskiego zoo. Z pewnością nie wszystkie z 18 tys. zwierząt uda się łatwo policzyć.

6 02_serwis.indd 6

24.co.uk 1/9/2012 7:38:31 PM


Przegląd prasy polskiej

Polacy znowu otworzyli serca Złote serduszko z numerem 1 zostało zlicytowane za 127 777 zł. Podczas XX Finału WOŚP, do północy orkiestrze Jerzego Owsiaka udało się zebrać ponad 40,2 mln zł. W tym roku WOŚP zbierała pieniądze na urządzenia do ratowania życia wcześniaków i pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę. Do północy w ramach XX Finału WOŚP fundacja zebrała ponad 40,2

mln zł. Jest to zadeklarowana kwota, oszacowana na podstawie meldunków ze sztabów. Jednak ostateczny wynik XX Finału znany będzie dopiero za kilka lub kilkanaście tygodni. Pytany o temat przyszłorocznego Finału Owsiak powiedział, że będzie on znany jesienią. Podkreślił, że decyzję o tym, na co zbierać pieniądze, WOŚP podejmuje w oparciu o konsultacje ze specjalistami, ale każdy może przysłać swój pomysł na Finał. - Ważne

Roman Paszke ocalił katamaran Roman Paszke, który z powodu awarii „Gemini 3” przerwał samotny rejs dookoła świata, zdołał ocalić katamaran przed zatonięciem.

Uszkodzony jacht „Gemini 3” kapitana Romana Paszke zacumował w porcie Rio Gallegos w Argentynie. Paszke chciał pobić rekord świata, ale wyprawa musiała być przerwana. Operacja wchodzenia do portu była skomplikowana, bo przeszkadzał jej odpływ i przeciwny wiatr. Płycizny, utworzone w czasie odpływu, mogły dodatkowo uszkodzić katamaran. Jak powiedział szef komunikacji

rejsu Janusz Cieliszak, kapitan jest już bezpieczny – podobnie jak jacht. Katamaran Romana Paszke, który odbywał samotny rejs dookoła świata, uległ awarii. Uszkodzony lewy pływak jachtu był zalany wodą w trzech przedziałach – nawigacyjnym, maszynowym i rufowym. Przez dobę gdańszczanin walczył o ocalenie jachtu. - Sytuacja była bardzo poważna. Przeciążenie pływaka groziło przełamaniem - podkreślił specjalizujący się w elektronice jachtowej, systemach komunikacji satelitarnej oraz meteorologii Robert Janecki (Jabes), który kieruje Zespołem Brzegowym. źródło: GAZETA.PL/ WPROST.PL

jest, żeby to dotyczyło dzieci i miało zasięg ogólnopolski - powiedział Owsiak. Aukcje charytatywne na rzecz WOŚP będą trwały jeszcze przez kilka tygodni. Do końca stycznia licytować można m.in. rajdowy samochód Adama Małysza (aktualna cena ponad 233 tys. zł), motocykl amerykański Chopper (ponad 100 tys. zł) oraz zaproszenie na mecz gwiazd NBA od Marcina Gortata (ponad 32 tys. zł). źródło: GAZETA.PL/ DZIENNIK.PL

Polska lokalna BIELSKO-BIAŁA

Bronił się rozbitą butelką 18-latek bronił się rozbitą butelką przed mężczyzną, który najpierw go okradł, a potem wszczął z nim bójkę. Mężczyzna został trafiony w szyję. Zmarł w szpitalu. 18-latek usłyszał zarzuty, grozi mu do 12 lat więzienia. Aktem oskarżenia został również objęty zarzut posiadania przez niego w dniu zdarzenia 3 g marihuany. źródło: GAZETA.PL ZIELONA GÓRA

Zabili noworodka Zapadł wyrok w Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze. 40-letnia kobieta i 60-letni mężczyzna z Jasienia skatowali śmiertelnie nowo narodzone dziecko i wrzucili je do kloaki. Para nie przyznała się do winy. Sąd Okręgowy w Zielonej Górze skazał zabójców na 25 lat więzienia. Wyrok nie jest prawomocny. źródło: GAZETA WYBORCZA ZIELONA GÓRA Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

levenes_A5.indd 1

11/3/2011 2:02:56 PM

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 02_serwis.indd 7

Reklama: 020 3026 6550

7 1/9/2012 7:38:34 PM


Serwis

PiS sprzedało tajemnice Kaczyńskiego Kondolencje po katastrofie smoleńskiej, prywatne SMS-y, lista kontaktów oraz krawat i chusteczki do demakijażu – te prywatne przedmioty Jarosława Kaczyńskiego biuro Prawa i Sprawiedliwości sprzedało razem z autem prezesa. Niedawno PiS wystawiło na sprzedaż limuzynę, z której korzystał Jarosław Kaczyński – srebrnego Saaba. Auto znalazło nabywcę. Przy okazji jednak, Prawo i Sprawiedliwość zaliczyło sporą wpadkę – oddało samochód do komisu, nie sprawdzając, czy w środku nie pozostały rzeczy Kaczyńskiego. A zostały. Chusteczki do demakijażu, których politycy używają po występach w telewizji, krawat Hugo Boss i najważniejsze – telefon komórkowy Jarosława Kaczyńskiego, z kartą SIM. W pamięci aparatu znalazły się prywatne SMS-y, w tym kondolencje po katastrofie smoleńskiej. PiS sprzedało też wszystkie numery telefonów zapisane w telefonie prezesa. Nowy właściciel wystawił ponownie samochód na sprzedaż. źródło: WPROST.PL

We krwi Leppera nie było trucizny Badania toksykologiczne krwi Andrzeja Leppera wykazały, że znajdował się w niej lek. Jego dawka była w normie - stwierdziła Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadząca śledztwo ws. okoliczności śmierci byłego lidera Samoobrony. - Zamówione na potrzeby śledztwa badania toksykologiczne wykazały obecność we krwi środków farmaceutycznych dopuszczonych do obrotu na rynek polski, w dawce terapeutycznej, która nie przekraczała dopuszczalnych norm - powiedzia-

ła Monika Lewandowska, rzeczniczka prokuratury. Podkreśliła, że na prośbę rodziny Leppera nie będzie ujawnione, jaki był to lek. Prokuratura nie wypowiada się na razie, czy miało to wpływ na samobójczą śmierć Leppera. - Prokurator przesłuchuje w sprawie kolejnych świadków. Czekamy

jeszcze na wyniki badań genetycznych. Dopiero po ich zakończeniu możliwe do przeprowadzenia będą badania daktyloskopijne i mechanoskopijne na zabezpieczonych dowodach rzeczowych. Później będzie można mówić o postępie w tym śledztwie powiedziała Lewandowska. Badania toksykologiczne miały na celu sprawdzenie, czy w organizmie byłego szefa Samoobrony nie ma trucizny. źródło: NEWSWEEK.PL

Prokuratura przesłuchała Czempińskiego Gen. Gromosław Czempiński został przesłuchany w Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach. Z jego udziałem mają być kontynuowane czynności w śledztwie związanym z prywatyzacją firm PLL LOT i Stoen. Przesłuchanie Czempińskiego w katowickiej prokuraturze trwało ponad sześć godzin. Wychodząc z prokuratury, Czempiński nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy dotyczące sprawy. Mężczyna ustosunkował się

w prokuraturze do stawianych mu zarzutów i materiału dowodowego liczącego 300 tomów akt. Pod koniec listopada na polecenie katowickiej prokuratury apelacyjnej zatrzymano pięciu pierwszych podejrzanych w śledztwie, wśród nich Czempińskiego. Prokuratura postawiła im zarzuty dotyczące m.in. prania pieniędzy pochodzących z korupcji w związku z prywatyzacją PLL LOT i Stoen. W przypadku PLL LOT chodzi o korzyści w wysokości 1 mln dolarów, w

przypadku Stoenu – 1,4 mln euro. Wszystkim podejrzanym w sprawie grozi do 10 lat więzienia. Są na wolności dzięki wpłaceniu wysokich poręczeń majątkowych. Obrońcy Czempińskiego złożyli zażalenia na zatrzymanie i zastosowane środki zapobiegawcze. Sąd jeszcze się do nich nie ustosunkował. Obrońcy generała zarzucają prokuratorom błędy i zaniedbania przed podjęciem decyzji o przedstawieniu zarzutów. źródło: WPROST.PL

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

4p

1p

10 p

Exclusions apply. International rates are for calls made from the UK. Excessive usage policy and terms apply. Minimum top up £15 for unlimited UK O2-O2 calls and texts. Prices above are promotional and valid until 28th February 2012, see o2.co.uk/internationalsim for details and latest call rates.

8 02_serwis.indd 8

24.co.uk 1/9/2012 7:38:36 PM


Przegląd prasy polskiej

Izrael się zbroi - W obliczu pogłębiającej się niestabilnej sytuacji w regionie Izrael zwiększy w tym roku nakłady na obronę o 6 proc. - powiedział premier Benjamin Netanjahu. Wydatki na obronę wzrosną tym samym w przeliczeniu o blisko 800 mln dolarów. - Biorąc pod uwagę liczne wyzwania i zagrożenia, które nas otaczają, redukcja wydatków na obronę byłaby błędem - powiedział Netanjahu. Budżet obronny, wynoszący 50 mld szekli, wzrośnie tym samym o 3 mld szekli (ok. 780 mln dolarów). Wśród zagrożeń dla Izraela Reuters wymienia coraz wyraźniejszą groźbę regularne-

go powstania w sąsiedniej Syrii, gdzie od miesięcy trwają antyreżimowe protesty oraz rosnące obawy z powodu programu nuklearnego Iranu. Ponadto w zeszłym roku pogorszyły się relacje Izraela z Turcją i Egiptem. Napięcie w stosunkach z Ankarą to skutek izraelskiego ataku na Flotyllę Wolności, kierującą się z pomocą humanitarną ku Strefie Gazy. Z kolei Egipt otwarcie popiera dążenia niepodległościowe Palestyńczyków na forum ONZ, czemu sprzeciwiają się władze izraelskie. Decyzja o zwiększeniu wydatków na obronę wywoła protesty wśród Izraelczyków – przewiduje Reuters. źródło: WPROST.PL

Kontenerowiec rozpadł się na dwie części Wrak kontenerowca „Rena”, który osiadł kilka miesięcy temu na rafie koralowej u wybrzeża Nowej Zelandii, na skutek kolejnego sztormu rozpadł się na dwie części. Sześciometrowe fale, uderzające w poważnie już uszkodzony statek, spowodowały, że całkowicie się złamał. Część dziobowa jednostki pozostała na rafie, natomiast rufa została przesunięta o 30 m. Eksperci obawiają się kolejnego skażenia środowiska, ponieważ we wraku

OPTIMAL DIRECT INSURANCE COMPANY

z nami jeździsz najtaniej

UBEZPIECZENIA t Samochodów osobowych t Samochodów dostawczych t Motocykli

nadal znajduje się jeszcze mazut i około 900 kontenerów. Pływający pod liberyjską banderą statek osiadł na rafie koralowej 5 października ubiegłego roku, zaledwie 22 km od nowozelandzkiego portu Tauranga. Wówczas z kontenerowca wyciekło do morza 360 ton mazutu, powodując największą w historii Nowej Zelandii katastrofę ekologiczną. Na skutek skażenia padło m.in. ponad 2 tys. ptaków. Z pokładu statku wpadło do morza ponad tysiąc kontenerów. źródło: GAZETA.PL

Niemcy pokazują Wulffowi buty Ok. 300 osób demonstrowało przeciwko prezydentowi Niemiec Christanowi Wulffowi, podnosząc w górę buty przed będącym jego oficjalną siedzibą zamkiem Bellevue w Berlinie. Przyniesione przez protestujących plakaty żądały ustąpienia prezydenta, który najpierw zataił fakt zaciągnięcia prywatnej pożyczki na ponad pół miliona euro u żony znajomego biznesmena, a potem próbował wstrzymać publikację artykułu prasowego na ten temat. Część demonstrantów dmuchała w gwizdki. Hasło akcji brzmiało: „Pokazać Wulffowi but!” („Shoe for you, Mr. President!”). W

kulturze arabskiej pokazanie komuś buta, a tym bardziej uderzenie nim, stanowi gest szczególnej pogardy. Chcemy tylko trzymać buty w górze, a nie ciskać nimi - zaznaczył rzecznik organizatorów demonstracji Juergen Jaenen. Na frontonie zamku Bellevue powiewał sztandar z godłem państwa, wywieszany zwykle w czasie obecności prezydenta w budynku. Wulff nie pokazał się jednak demonstrantom. Uczestnikom protestu nie zezwolono na wejście na chodnik bezpośrednio przed zamkiem i musieli oni pozostać po przeciwnej stronie ulicy. Inicjatorem demonstracji była organizacja Creative lobby of future (CLOF). źródło: WPROST.PL

Kup tanie ubezpieczenie i odbierz prezent! t 10% taniej przez internet t gwarancja pomocy w 30 minut t obsługa klienta od 7:00 do 23:00 t taniej nawet o £132

Dzwoń od 7:00 - 23:00

020 3318 4633 Wejdź na: www.optimaldirect.co.uk Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 02_serwis.indd 9

Reklama: 020 3026 6550

9 1/9/2012 7:38:38 PM


Serwis

Wpadła do rzeki pełnej krokodyli! 22-letnia Australijka moşe mówić o prawdziwym cudzie – przeşyła upadek ze 111 m do rzeki pełnej krokodyli! Australijka przyjechała do Afryki, by przeşyć sylwestrową przygodę. Nie mogła przypuszczać, şe skok z 111 m do rzeki Zambezi zapamięta na całe şycie. Podczas pechowego skoku lina bungee, którą dziewczyna była przywiązana, po napręşeniu pękła. 22-latka spadał ze związanymi nogami do rzeki pełnej krokodyli. Przeşyła upadek, ale musiała pokonać bystrza rwącej Zambezi i cudem ocalała. Dziewczyna została przewieziona do lokalnego szpitala, gdzie stwierdzono, şe ma jedynie drobne otarcia. źródło: GAZETA.PL

Białoruska telewizja wyśmiała polskiego dyplomatę Filmik z zataczającym się polskim dyplomatą z Mińska, zamieszczony w grudniu w internecie, został pokazany w głównym wydaniu wieczornych wiadomości w państwowej telewizji białoruskiej. Podczas prawie 6-minutowej, utrzymanej w prześmiewczym tonie relacji o – jak to określił prezenter wiadomo-

ści – „nieudanej próbie przezwycięşenia siły grawitacji i niemal swobodnym opadaniu ciała dyplomaty�, podano jego imię i nazwisko, podkreślając, şe Witold Misiak odpowiadał za bezpieczeństwo w ambasadzie Polski w Mińsku. W telewizji poinformowano, şe od 23 grudnia, kiedy to filmik został zamieszczony w internecie, obejrzało go ponad 110 tys. osób i

„stał się hitem� w polskim internecie. Przytoczono teş liczne komentarze internautów. Pracownik wydziału politycznego ambasady RP Witold Misiak został pod koniec grudnia odwołany z placówki w Mińsku. Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział, şe sam filmik jest prawdopodobnie prawdziwy, choć ewidentnie montowany. źródło: WPROST.PL

Sri Lanka zabije 3 mln psów! Władze Sri Lanki zgodziły się na likwidację 3 mln bezpańskich psów. W kraju tym 2 tys. osób jest corocznie hospitalizowanych z powodu pogryzienia przez wałęsające się zwierzęta - podała miejscowa telewizja.

broniących praw zwierząt. Minister twierdzi, şe liczba wałęsających się psów od tego czasu znacznie wzrosła, przekraczając 3 mln sztuk i stając się powaşnym problemem dla zdrowia publicznego w tym 20-milionowym

kraju. Według obrońców praw zwierząt, akcja sterylizacji suk nie powiodła się z powodu korupcji i błędów popełnianych przez odpowiedzialne za nią władze. źródło: WPROST.PL

Minister zdrowia Sri Lanki, Maithripala Sirisena, poinformował, şe rząd zdecydował się na anulowanie decyzji zabraniającej chwytania psów i uśmiercania ich. - Jest jasne, şe nasza polityka poniosła fiasko. Rząd postanowił wrócić do wcześniejszych praktyk, czyli likwidowania bezpańskich psów - powiedział. Decyzja zakazu wychwytywania bezpańskich psów została podjęta przez władze Sri Lanki w 2006 r. pod naciskiem organizacji

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

UBEZPIECZENIA Informac Inf formacj ormacje dla PolakĂłw miesz s kaj sz a ÂŚcccyych w UK aj t+FÇ´MJQPTJBEBT[TBNPDIĂ˜EJQPUS[FCVKFT[UBOJFHP VCF[QJFD[FOJB[VX[HMÇ—EOJFOJFNQPMTLJDI[OJČˆFL [BE[XPÇŠOBQPMTLÇŒMJOJFMVCOBQJT[ NBJMBOBBESFTQPMJTI!POFDBMMEJSFDUDPVL t+FÇ´MJXZCJFSBT[TJFEP1PMTLJUPOJF[BQPNOJK [BCSBÇŽXBČˆOFHP[BÇ´XJBED[FOJBP[OJČˆLBDI[QPMTLJFK ĂśSNZ QBNJÇ—UBKPUZN [FVCF[QJFD[FOJFX1PMTDF NVTJCZÇŽSP[XJÇŒ[BOF BCZ[OJČˆLJV[OBÂ’ZĂśSNZBOHJFMTLJF ONE CALL INSURANCE 6CF[QJFD[FOJBTBNPDIPEĂ˜XPTPCPXZDI t6CF[QJFD[FOJBPEPDISPOZQSBXOFK-FHBM$PWFS t1PNPDESPHPXÇŒOBDBÂ’ÇŒ&VSPQÇ— #SFBLEPXO$PWFSQPQSPNPDZKOFKDFOJF t6CF[QJFD[FOJBOB&VSPQÇ—[JFMPOBLBSUB t6CF[QJFD[FOJB5BYJJJOOZDIQPKB[EĂ˜XLPNFSDZKOZDI t6CF[QJFD[FOJBCVEZOLĂ˜XJNJFOJB t6CF[QJFD[FOJBLPNFSDZKOFOQ4LMFQĂ˜X

T͗ϏϴϰϹϯϰϰϏϰϴϲ͝T: 01302 554 018

Email: polish@onecalldirect.co.uk 7 DNIOWY TRAVEL INSURANCE GRATIS DO WYKORZYSTANIA W DOWOLNYM MOMENCIE TRWANIA UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWEGO

10 02_serwis.indd 10

24.co.uk 1/9/2012 7:38:42 PM


Przegląd prasy polskiej

Zwłoki na terenie królewskiej posiadłości

Wyrok za zabójstwo Polaka

Kilka dni w Anmer, na terenie królewskiej posiadłości Sandringham, znaleziono ciało. Okazuje się, że była to 17-letnia Łotyszka Alisa Dmitrijewej - poinformowała policja hrabstwa Norfolk we wschodniej Anglii. Dmitrijewa zaginęła w sierpniu ubiegłego roku w Wisbeach, w hrabstwie Cambridgeshire. Pochodziła z Rygi. Do Anglii przyjechała w 2008 r. wraz z matką, ojcem i siostrą. Matka znalazła pracę w zakładach przetwórstwa żywności w Lincoln. Ustalenie tożsamości ofiary było dla policji trudnym zadaniem. Nie było wiadomo, jak długo zwłoki znaj-

Sąd koronny w Newry na posiedzeniu w Enniskillen w Irlandii Płn. skazał Adriana Gregory’ego Cunninghama za zabójstwo Polaka Marka Mateusza M. na dożywotnie pozbawienie wolności z zaleceniem, że musi odsiedzieć co najmniej 11 lat. dowały się w ukryciu, zanim nie znalazł ich spacerowicz z psem. Ostatecznie identyfikacji dokonano dzięki testom DNA i oględzinom dłoni. Zwłoki były ukryte ok. 1,6 km od głównego wejścia do pałacu Sandringham, znajdującego się na terenie liczącej 8 tys. hektarów

posiadłości Elżbiety II. Rodzina królewska, zgodnie z tradycją, spędzała tam Boże Narodzenie i Nowy Rok. To ulubiona posiadłość Elżbiety II, gdzie królowa hoduje konie wyścigowe. Połowę tych włości dzierżawią rolnicy. źródło: GAZETA.PL

Hawking traci komputerowy głos Światowej sławy fizyk Stephen Hawking może utracić swój charakterystyczny, elektroniczny głos, którym z powodu paraliżu posługuje się od 35 lat. 70-letni Hawking ma coraz słabsze mięśnie policzkowe. Będzie testował nowe technologie - donoszą media brytyjskie. Ruchy policzka umożliwiają prof. Hawkingowi wpisywanie danych w komputer, po czym

syntezator mowy, reagując na dotyk, wypowiada to, co zostało napisane. Hawking od ok. 50 lat cierpi na postępujące stwardnienie zanikowe boczne, które niemal całkowicie go sparaliżowało. W 1985 r., po zapaleniu płuc, Hawking poddał się tracheotomii. Od tego czasu uczony posługuje się specjalnie dla niego skonstruowanym systemem składającym się z komputera wbudowanego w wózek inwalidzki i czujnika

na podczerwień umieszczonego w ustach oraz wirtualnej klawiatury na dużej tablicy. źródło: WPROST.PL

Do zabójstwa doszło w nocy z 6 na 7 lipca 2009 r. w centrum miasta w mało uczęszczanym miejscu. Polak został wówczas śmiertelnie pobity. Jak podaje telewizja Ulsteru (Utv), sędzia David McFarland zastrzegł, że po odsiedzeniu przez skazanego minimum wyroku, o jego ewentualnym zwolnieniu zdecyduje komisja zajmująca się wyrokami dożywotniego pozbawienia wolności. Sędzia podkreślił, jak wielkim ciosem śmierć 40-letniego Polaka była dla jego rodziców. - Rodzice M. odizolowali się zupełnie od rodziny, przyjaciół i społeczeństwa. Nadal usiłują dojść do siebie po tej ogromnej stracie - zaznaczył McFarland. Sędzia przypomniał, że M. przyjechał do Irlandii w nadziei na poprawę warunków życia. źródło: WPROST.PL

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

DA Engineering Ltd

Na r

od 2

ynku

000

roku

Wykonujemy wszelkiego rodzaju projekty: konstrukcji stalowych Tel: +44 (0)1708 552 354 klatek schodowych Fax: +44 (0)1709 752 602 schodów pożarowych Mob: +44 (0)7900 901 617 i wiele innych E-mail: sales@dasteelfab.co.uk www.dasteelfab.co.uk

Posiadamy: Własne biuro projetkowe, Własny tabor i grupy montażowe Posiadamy certyfikaty CHAS i Constructionline oraz ISO 9001

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 02_serwis.indd 11

Reklama: 020 3026 6550

11 1/9/2012 7:38:45 PM


Społeczeństwo

10 grzechów polskich Czy pracoholizm jest grzechem? Czy własną matkę można oddać do domu starców, tłumacząc, że tam będzie jej lepiej, bo za pobyt płacimy przecież majątek? Dlaczego wciąż tak rzadko spowiadamy się z tego, że siadamy po pijanemu za kierownicą, albo że zabijamy samych siebie, głodząc się, by wyglądać jak modelki? Czy należy mieć wyrzuty sumienia, bo ściągnęło się muzykę z sieci? Wielu z nas spowiada się z tego. Oto współczesne grzechy Polaków. Pisze Małgorzata Moczulska.

D

www.kurierlubelski.pl

ekalog ma dziś zupełnie inne znaczenie, a nasze grzechy coraz częściej usprawiedliwiamy życiem we współczesnym świecie. Bo tak łatwiej! No bo jak inaczej wytłumaczyć, że niedzielę wolimy spędzać w galerii handlowej, a uprawienie seksu przed ślubem nie jest niczym złym? Tak dziś robią wszyscy! - usłyszymy w odpowiedzi. Ci bardziej dociekliwi spytają też, kto bardziej chroni życie: czy politycy sprzeciwiający się zapłodnieniu in vitro, czy też ekolodzy walczący o dolinę Rospudy? Pytań jest tysiące, podobnie jak znaczeń grzechów. Ale kiedy odpowiemy sobie choć na ich część, to okaże się, że nic nie jest proste, a 10 Przykazań Bożych ma dziś zupełnie inne znaczenie.

Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną Pierwsza Komunia Święta Ani miała oprawę jak wystawne wesele. Pobyt w kościele i przygotowania były tylko dodatkiem do tej uroczystości. W domu nikt nie mówił o tym, jak ważny to dzień, jak należy się do niego duchowo przygotować. Były ważniejsze tematy do omówienia.

Przyjęcie w najlepszym lokalu w mieście, szybki kredyt, by pokryć wydatki. Wszystko musiało być naj. Włoska kuchnia, profesjonalny fotograf, ogromny tort komunijny zamówiony w dobrej cukierni. A że przy okazji obraziła się babcia, która też chciała tort wnuczce upiec, ale jej nie pozwolono, bo byłby za skromny, uznano tylko za mały zgrzyt. Potem było rodzinne omawianie prezentów. Rodzice Ani sugerowali gościom, że najlepsze są koperty, a jeśli ktoś chce koniecznie coś kupić, to mają przygotowaną listę. Na niej rower, rolki, aparat fotograficzny i narty. - Było super, miałam piękną sukienkę na przyjęciu, białą z falbankami - opowiada podekscytowana Ania. - Do kościoła musiałam iść w prostej albie, ale potem mama mnie przebrała i wyglądałam jak księżniczka. Dostałam też mnóstwo kasy. Ponad 6 tys. zł, najwięcej w klasie - dodaje rozentuzjazmowana. To jej wspomnienia z ubiegłorocznej Pierwszej Komunii Świętej. Ani słowa o Kościele, o sakramencie. Zresztą sama msza święta, zdaniem rodziny, była za długa i przez to spóźnili się 30 min. na przyjęcie. Ania chętnie pokazuje też zdjęcia. Sesja z rodziną, przed kościołem, w kościele, w plenerze, na łące. Wygląda na nich ślicznie. Rodzice o to zadbali. Pół roku przed uroczystością zdecydowali się na operację

plastyczną uszu dziewczynki. Zawsze miała odstające, a komunia była, zdaniem jej mamy, świetną okazją, by tej wady się pozbyć. - Niestety, takie są czasy, idolki rówieśniczek mojej córki, Hannah Montana czy Doda, są idealne - tłumaczyła pani Bożena, mama Ani.

Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno - Jak ksiądz może powoływać się na imię Boga, mówić o miłości, o prawdzie, a sam krzywdzić dziecko? To hipokryzja - mówi Małgorzata Walczak, mama 17-letniej dziś Karoliny z Wałbrzycha. Jej córka miała 14 lat, kiedy 39-letni ksiądz Henryk A., proboszcz jeden z wałbrzyskich parafi i, uwiódł ją podczas przygotowań do bierzmowania. Dużo mówił o Bogu, o jego miłości, a potem przez wiele miesięcy sypiał z dziewczyną. Efektem tego romansu jest dziecko. Dziś roczna Jagoda. Potwierdziły to badania DNA, wykonane na prośbę duchownego. Ten, nie chce przyznać się przed przełożonymi Kościoła do swojego ojcostwa i płacić alimentów. - Nie potrafię zrozumieć, jak mógł tak mówić, przecież wie, że był moim pierwszym i jedynym mężczyzną - mówiła nam tłumiąc łzy Karolina. Ładna, delikatna, wygląda jak dziewczynka. Wciąż nie potrafi otrząsnąć się z tego, co ją spotkało.

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Tradycyjna Kuchnia Polska w Londynie

Tradycyjne polskie potrawy:

bigos, gulasz, gołąbki, żeberka, kopytka, ziemniaki, surówki itd. W soboty i niedziele muzyka na żywo W każdy piątek POLSKIE KARAOKE

ZAPRASZAMY CODZIENNIE OD 12:00 do 23:30

146 UXBRIDGE RD tel: 020 8579 1489 London W13 8SB www.gospodavita.com

12 03_Pano_spole.indd 12

NAJKRÓTSZA droga w uzyskiwaniu odszkodowań! Postaw na brytyjską solidność i obsługę w języku polskim!

Patrick Gordon

Wypadki samochodowe, drobne stłuczki

Wypadki w miejscach publicznych

Wypadki w miejscu pracy

Zwrot ubezpieczenia kredytu

Telefon do biura: 020 3514 1858 Brygida Agnieszka Monika

wew. 7052 wew. 7054 wew. 7055

Komórka /SMS : 078 22 111 222 OmniFinances 36914899

www.PatrickGordon.co.uk

24.co.uk 09/01/2012 19:20:28


Przegląd prasy polskiej

Przyznaje: zakochała się w księdzu. Nie wiedziała, co robi. Miała tylko 14 lat, gdy pierwszy raz ją pocałował, powiedział, że kocha. Uwierzyła, zauroczyły ją jego piękne słowa, wyjazdy do Wrocławia na pizzę, romantyczne wyznania. - Bałam się, ale on mnie uspokajał, mówił, że odejdzie z Kościoła, że się ze mną ożeni - opowiada Karolina. - A to wszystko były kłamstwa - dodaje, szlochając. - Ten człowiek bardzo skrzywdził moją córkę, a jego przełożeni kryli go. Dla nich najważniejsze było, by nikt się nie dowiedział - dodaje pani Małgorzata. Wspomina, że kiedy dowiedziała się o wszystkim, pojechała do biskupa i powiedziała mu o tym. Żądała podjęcia jakichś kroków. Biskup księdza Henryka przeniósł go z Wałbrzycha do małej parafii w Różance, niedaleko Kłodzka. Nadal był tam jednak proboszczem. Sprawa miała przycichnąć, ale zainteresowały się nią media. W efekcie ksiądz został ukarany pozbawieniem go funkcji proboszcza. Obecnie przebywa na urlopie zdrowotnym.

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił Marta pracuje w jednym ze sklepów odzieżowych w galerii handlowej we Wrocławiu. Niedziela to żaden dzień święty, raczej dzień na zarabianie. Wtedy jest najwięcej klientów. - U nas nikt nie chce mieć wolnej niedzieli, bo weekend to najlepsze dni w tygodniu. Tylko wtedy można zarobić - mówi dziewczyna. Szczupła, wysoka, uśmiechnięta. Włosy obcięte na zapałkę, ciemne, duże oczy. Ze swojej pracy jest zadowolona, w dobrym miesiącu potrafi zarobić nawet 2,5 tys. zł na rękę. - To dla 22-latki niezła kasa - cieszy się. W kościele na niedzielnej mszy nie była już dwa lata - od czasu, kiedy ma tę pracę. Nie pamięta też, kiedy tego dnia odpoczywała. - Ale to przecież nie moja wina, że klienci właśnie w niedzielę wybierają się na zakupy do galerii. Gdyby wtedy odpoczywali, chodzili do kościoła czy na spacer z dziećmi, my też byśmy nie pracowali - tłumaczy. Marta dobrze zna zwłaszcza tych, którzy w galeriach spędzają rodzinami niemal każdą niedzielę. Mówi, że zakupami rekompensują sobie cały tydzień w pracy od rana do wieczora, a wielu rozbrajająco tłumaczy, że dzieci zabrali ze sobą, by je w końcu oderwać od telewizora lub komputera. - A potem snują się po korytarzach, zmęczeni, źli, nawet zakupy ich chyba nie cieszą - mówi Marta. - Ale ja tam lubię takie galeriowe rodzinki, bo można na nich sporo zarobić.

Wchodzą, mama kupuje bluzkę na poprawę humoru, tato podkoszulek, więc i dzieciom coś zaproponuję. A rodzice, byle mieć święty spokój, spełniają wtedy wszystkie ich zachcianki. Efekt? Potrafią zostawić w sklepie tysiąc złotych. Dla mnie bomba! - uśmiecha się dziewczyna.

Czcij ojca swego i matkę swoją - Błagałam go na kolanach o litość, prosiłam, by przestał, wybaczałam, bo przecież to mój syn, dziecko moje jedyne - mówi pani Danuta, 51-letnia mieszkanka Dzierżoniowa. Bardzo smutna, wygląda na kilka lat więcej niż ma. Jak mówi, przegrała życie. Własne dziecko nie ma dla niej szacunku. Nie ma nawet wdzięczności, choć poświęciła dla niego swoje życie. To jego szkoła, potem studia, a potem potrzeby były najważniejsze. - Tak mi się odwdzięczył za to wszystko - płacze kobieta. Miesiąc temu jej Grześ omal jej nie zabił. Pociął ją nożem, kopał, poniżał. A wszystko dlatego, że nie miała już dla niego pieniędzy. Biżuterię też dawno z domu wyniósł, podobnie jak inne wartościowe rzeczy. Nie pracował od wielu lat, a potrzeby miał ogromne. Tego wieczora zażądał więc ostatniej cennej rzeczy, jaką miała - złotych kolczyków. Nie chciała mu ich dać, więc wpadł w szał. Rzucił się na nią - kopał, potem chwycił nóż i ciął nim

po policzkach, szyi, piersiach i brzuchu. Skatowanej matce zerwał z uszu kolczyki i zabrał telefony, by nie dzwoniła po pomoc. Nie miała takiego zamiaru. Bała się wołać o pomoc. Wstydziła się. Przecież kilka lat temu Grześ był jej dumą. Jak miała powiedzieć, że teraz znęca się nad nią? - Kilka godzin leżałam na podłodze, krwawiąc. Dopiero kiedy zasnął, na czworakach wyszłam z mieszkania i z pobliskiej budki telefonicznej zadzwoniłam na policję - opowiada kobieta. Syna wciąż próbuje tłumaczyć. - Najważniejsze, że żyję, a on na pewno się zmieni, zrozumie swój błąd - mówi. 27-letni Grzegorz M. jest w areszcie. Przedstawiono mu zarzut znęcania się nad matką ze szczególnym okrucieństwem.

Nie zabijaj Marek pił tej nocy sporo. Był Sylwester. Razem ze znajomymi bawili się na prywatce. Wszyscy wiedzieli, że przyjechał samochodem. Mimo to nikt nie powiedział: „Nie pij”. Ba! Wielu jeszcze w nocy zamówiło sobie transport do domu. Anka też chciała, by ją odwiózł. Widziała, jak sięga po kolejnego drinka i kolejnego, ale nie wydawał się pijany, więc nawet nie zwróciła mu uwagi. Zresztą podobnie jak reszta imprezowiczów szybko wyliczyła, że zaoszczędzi ze 30 złotych na taksówce. Kilka minut po piątej wsiedli do auta. Mieli do przejechania kilka kilometrów z jednego końca Świdnicy na drugi. Na ulicy Ofiar Oświęcimskich Marek stracił panowanie nad kierownicą. Wjechał na chodnik. Usłyszał tylko huk. - O Boże, tam była kobieta! usłyszał krzyk Anki. Pani Janina zaczęła pracę przed piątą.

Reklama: 020 3026 6550

03_Pano_spole.indd 13

13 09/01/2012 19:20:35


Społeczeństwo Sprzątała ulice w mieście. W domu zostawiła piątkę swoich dzieci. Wychowywała je sama. Lubiła tę pracę. Zaczynała o świcie, kończyła koło południa. Dzięki temu miała dużo czasu dla swoich pociech. Za pracę w Nowy Rok miała obiecaną premię. Nie wiadomo, czy widziała, jak ulicą pędzi w jej kierunku czerwone auto. Zginęła na miejscu. Marek żałował, płakał, przed sądem przepraszał. Wyrok brzmiał: 8 lat więzienia. - Bardzo surowy - mówili znajomi, z którymi bawił się w sylwestrową noc. - Przecież nie chciał - tłumaczyli go. - Chciał! - uzasadniał wyrok sędzia. - Sam się na to zdecydował, najpierw pijąc, a potem jadąc. A wszyscy, którzy nie zatrzymali go, kiedy w takim stanie wsiadał do auta, powinni czuć się współodpowiedzialni!

Nie cudzołóż - Czy pójście do łóżka z facetem, który ma żonę, jest grzechem? - pytam dwie dziewczyny pod jednym z klubów dla młodzieży w Świdnicy. Obie uczą się w pierwszej klasie szkoły zawodowej. Jedna chce być fryzjerką, drugą kosmetyczką. Nie mają jeszcze szesnastu lat, ale wyglądają dużo poważniej. Mocny makijaż, utlenione na blond włosy, twarz posmarowana samoopalaczem, wysokie białe kozaczki. Żują gumę i patrzą na mnie z pogardą. - Grzechem? Ale dlaczego? Jak on sam chce? To jego sprawa. Zresztą seks dziś żadnym grzechem nie jest. U nas w klasie prawie wszystkie dziewczyny już spały z chłopakami. Teraz to taka norma, nikomu już całowanie nie wystarczy, po piątej randce trzeba się sprawdzić. A facet żonaty, dużo starszy i taki, który ma kasę, imponuje. Każda z nas takiego by chciała choć na jeden wieczór w tygodniu - mówią, głupkowato śmiejąc się pod nosem. Zaraz potem opowiadają, że przecież galerianki sypiają głównie ze starszymi od siebie facetami, którzy mają rodziny, ale mają też ochotę zabawić się młodą lalą. Ojciec Tomasz Dubicki, dominikanin, przyznaje, że szóste przykazanie najczęściej skazuje wiernych na porażkę. Bo to połączenie prokreacji ze wstrzemięźliwością, a seksu z czystością. Człowiekowi nie pomaga też to, co dzieje się wokół, wszechobecna pornografia, erotyzm w telewizji, coraz głośniejsze skandale dotyczące pedofilii, niestety też w Kościele, i skomercjalizowanie seksu, który jest traktowany jako coś zupełnie oderwanego od miłości, jak towar. Wierni, spowiadając się z grzechów, często sami już nie wiedzą, czy zgrzeszyli, czy nie. - Ten rachunek sumienia jest trudny, ale konieczny - przyznaje ojciec Tomasz.

Nie kradnij Ponad połowa badanych w sieci młodych respondentów nie uważa ściągania z sieci

14 03_Pano_spole.indd 14

plików muzycznych i filmów za kradzież. - Nie stać mnie na płytę, która kosztuje 60 zł, czy bilet do kina za prawie 20. Dlatego ściągam nowości z sieci, a dzięki temu jestem na bieżąco - mówi Jacek, licealista z Wałbrzycha. - Owszem, dzielę się potem nimi ze znajomymi, ale za darmo. Jakim więc jestem złodziejem? Chyba że Robin Hoodem, bo odbieram bogatym, a rozdaję biednym - dodaje, uśmiechając się, chłopak. - Jesteśmy przez piratów internetowych zwyczajnie okradani z efektów naszej ciężkiej pracy - przekonuje znany kompozytor Zbigniew Hołdys. - Każda ściągnięta piosenka, potem setki razy kopiowana, odbiera nam chleb.

Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu Uwielbiamy plotkować. Paplamy jęzorem, nie zważając przy tym na to, czy przy okazji skrzywdzimy kogoś, czy nie. Ważne, by w danej chwili być w centrum uwagi, by sprzedać hit, może troszkę zaciemnić obraz lubianej przez innych koleżanki. A co! Niech nie będzie jej tak dobrze - myślimy. Ale plotka potrafi zabić, rozbić małżeństwo, zniszczyć komuś reputację. To jednak dociera do nas dopiero, kiedy dochodzi do tragedii. Dociera na chwilę, a potem szybko o tym zapominamy. Kiedy w sieci pojawił się film „Zwierzenia szesnastolatki”, na którym 16-letnia Paulina ze Strzegomia opowiada swoim koleżankom w wulgarny sposób o swojej seksualnej przygodzie w parku, link do strony, na której nakręcony telefonem komórkowym filmik był umieszczony, przesyłali sobie wszyscy. Obraz był wyświetlany na komputerach dziesiątki tysięcy razy, a w niewielkim Strzegomiu o niczym innym nie plotkowano. Pierwszy wstrząs nastąpił trzy tygodnie później. Chłopak, który miał być kochankiem Pauliny, powiesił się we własnym pokoju. O jego śmierć młodzi ludzie obwiniali dziewczynę. Zaszczuta nie wychodziła z domu. Załamała się. Potem, przesłuchiwana przez policję, przyznała, że wszystko zmyśliła, że nawet swojego rzekomego kochanka nie znała. Ale był przystojny, podobał się dziewczynom i chciała wszystkim zaimponować. Paulina oraz jej dwie koleżanki odpowiedzą za demoralizację. W sądzie rodzinnym są akta tej sprawy. Ale nastolatki już od kilku tygodni płacą ze swoją nieodpowiedzialność. W tym niewielkim miasteczku są wytykane palcami, stały się pośmiewiskiem wszystkich. Rodzina Michała nikogo nie wini. Jak tłumaczy, nie chce, by doszło do kolejnej tragedii, by w poczuciu winy i zaszczuciu krzywdy nie zrobiła sobie Paulina. - Dość

już plotek. Trzeba temat zakończyć, nie szukać winnych. Prawdę Michał i tak zabrał ze sobą do grobu - mówi Stanisław Gmurczyk, dziadek chłopaka.

Nie pożądaj żony bliźniego swego Robert ma 39 lat, na portalu sympatia. pl przedstawia się jako niezależny finansowo, pełen poczucia humoru i pomysłów na życie. Mieszka na Dolnym Śląsku. Zawód: manager. Zdjęcia nie publikuje, jak twierdzi, głównie dlatego, by móc pozostać anonimowym. Szuka przyjaciółki do poflirtowania, spotkań, które mają dać adrenalinę - najlepiej mężatkę. Sam też nie kryje, że ma żonę, której nie zamierza porzucać. - Mężatki są najbezpieczniejsze, bo one też mają wiele do stracenia, wolne, zwłaszcza młode dziewczyny, bywają nieobliczalne - odpisuje na mojego maila. Opowiada, że dostaje mnóstwo maili. Kobiety tłumaczą w nich, że też szukają odskoczni od szarego rodzinnego życia, że potrzebują obcych rąk, poczuć znów dreszcz emocji. Twierdzi, że nie jest wyrachowanym samcem, bo wielu kobietom pomógł. Dzięki mailom, rozmową na gadu-gadu lub spotkaniom poczuły się piękne, poczuły, że ktoś ich pragnie, że stara się o nich. Mężowie o tym zapomnieli, dlatego tak łatwo dziś uwieść ich kobiety. One są tak spragnione czułości, adoracji, komplementów, że bez zastanowienia umawiają się o obcym facetem - twierdzi Robert.

Ani żadnej rzeczy, która jego jest Zazdrościmy koleżance faceta, zgrabniejszych nóg, celebrytom popularności albo superauta. Na portalach internetowych wylewamy swoją żółć, krytykując wszystko i wszystkich. Ta jest gruba, ta nie ma talentu, a tamta wygląda jak anorektyczka. Ten nie ma talentu, ta powinna przestać już grać w siatkówkę, bo jest stara i nie potrafi. Przykłady można mnożyć. Podobnie jak ofiary takich anonimowych ataków zawiści. Dorota Świeniewicz, najlepsza polska siatkarka, załamała się po takich atakach i zrezygnowała z występów w reprezentacji. Po 25 latach gry w siatkówkę nie wytrzymała i powiedziała - dość. - Schodzę z linii strzału, bo jak długo można być kopanym? - mówiła. Zazdrościmy też rodzinie i koleżankom z pracy i sąsiadom. Zazdrościmy tak bardzo, że potrafimy niszczyć. Nienawidzimy tych, którzy mają lepiej od nas. - Ciekawe, skąd oni mają pieniądze na nowy samochód czy remont mieszkania? Uczciwą pracą nie da się na to zarobić. Na pewno kombinują albo kradną. Proszę sprawdzić, czy mój sąsiad nie jest podatkowym złodziejem, bo kupił telewizor plazmowy.

24.co.uk 09/01/2012 19:20:36


Przegląd prasy polskiej

Nietypowe polskie nazwiska

Według ostatniego spisu powszechnego, w Polsce żyje około 38 mln. ludzi. Wśród nich oprócz szarych Nowaków i Kowalskich, można spotkać także Fiutów i Chujów. O ludziach z nietypowym nazwiskiem pisze Katarzyna Spyrka.

www.dz.com.pl www.naszemiasto.pl, redakcja@dz.com.pl

D

zień dobry, nazywam się Fiut. I to wcale nie są żarty. W ten sposób w Polsce przedstawia się 438 osób. Oprócz nich mamy jeszcze 1248 Fiutków i 7 Hujów oraz całe mnóstwo Chujów, Chujebów itp. I wbrew opiniom, że to wstyd, oni noszą się dumnie. Może kilka razy w ciągu mojego ponaddwudziestoletniego życia zdarzyła się jakaś dziwna sytuacja, ale na pewno nie dzieje się to na tyle często, żebym miał

się tym przejmować - mówi nam Łukasz Fiutek z Tychów, który uważa, że nietypowe nazwisko bardziej pomaga niż szkodzi. - Na pewno ludzie łatwiej je zapamiętują, a w wypadku polityka jest to bardzo ważne - dodaje Łukasz Fiutek. Imając się tej zasady, swoje niecodzienne nazwisko wykorzystał w swojej kampanii wyborczej, startując rok temu do parlamentu z list śląskiej SLD. „Łukasz Fiutek – jedyny kandydat z jajami” - tak głosiło hasło wyborcze z jego plakatu. Czy ryzyko się opłacało? Choć mandatu do Sejmu nie zdobył, na pewno wielu wyborców go zapamiętało i choćby dlatego nigdy nie zastanawiał się nad zmianą nazwiska. - Niby dlaczego miałbym to

robić? Zauważyłem, że jest to modne. Ludzie mogą sobie teraz wymyślić imię i nazwisko, ale po co. Skoro cała moja rodzina jakoś tyle lat z tym żyje, to i ja zamierzam być wierny tradycji. Poza tym nigdy nie wiadomo, czy kiedyś inne nazwiska nie będą się kojarzyły dwuznacznie - kwituje Łukasz Fiutek. Ten argument jest akurat słuszny. Jak podkreśla prof. Krystyna Kleszcz, językoznawca z Uniwersytetu Śląskiego, wiele słów używanych współcześnie dawno straciło swoje pierwotne znaczenia. - Chociażby wspomniany „fiutek”. W Słowniku polszczyzny XVI wieku czytamy, że „fiu” to okrzyk wyrażający zdziwienie, można

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Miałeś wypadek w pracy?

Odszkodowania

Nie musisz się martwić! ZAJMUJEMY SIĘ: l l l l l l

Zadzwoń po bezpłatną konsultację lub wyślij smsa, a my do Ciebie oddzwonimy

wypadki w pracy wypadki komunikacyjne uszkodzenia ciała PPI (Payment Protection Insurance) wypadki w podróży wypadki w miejscach publicznych

020 3026 9163 07822 111 222 Agnieszka

Monika

Brygida

Zgłoś wypadek na stronie: www.odszkodowania.co.uk

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

03_Pano_spole.indd 15

Reklama: 020 3026 6550

15 09/01/2012 19:20:40


Społeczeństwo więc przyjąć, że był to wyraz dźwiękonaśladowczy. Z niego powstało później słowo „fiutek”, czyli „gwizdawka”. Dziś już słowa w tym znaczeniu nie używamy - tłumaczy profesor Kleszcz.

dowiedziałem, z kim będę mieć zajęcia, nie wiedziałem, jak zareagować. Ale kiedy kilka razy trzeba było pytać o profesora w dziekanacie, powoli się przyzwyczaiłem.

Ale wiem, że moi koledzy robili wszystko, żeby tylko nie wypowiadać tego nazwiska - przyznaje Jacek Nawrat, były student AGH.

Politycy i profesorowie Nazwiska nie zamierza zmieniać też jeden z beskidzkich radnych Adam Chujeba. - Przez chwilę się nad tym zastanawiałem. Całą rodziną chcieliśmy zmienić nazwisko, ale kiedy okazało się, że wiąże się to z bieganiem po wszystkich urzędach po kolei, zrezygnowaliśmy - mówi radny z Brennej. A co na to jego żona? - Nawet nie wiem, co pomyślała 15 lat temu moja żona, a wtedy jeszcze narzeczona, kiedy jej się przedstawiałem. Ale chyba się nie przestraszyła. Co ciekawe, nawet przyjęła po ślubie moje nazwisko - żartuje Adam Chujeba. I choć rodzina radnego z nazwiskiem już się dawno oswoiła, to w miejscowości Brenna krążą plotki, że niektórzy wolą nie wypowiadać go głośno. W szczególności księża. - Nazwisko Chujeba jest u nas bardzo popularne, więc już nie budzi u nas zdziwienia. Jeśli przychodzi do parafii jakiś młody wikary, może przez chwilę czuje się zakłopotany, ale przecież w każdej parafii może trafić na niecodzienne nazwisko - mówi nam jeden z księży z parafii Świętego Jana Chrzciciela w Brennej. Niewiele pewniej czują się studenci profesora Ignacego Stanisława Fiuta, filozofa z Akademii Górniczo-Hutniczej. - Jak się

Warto wiedzieć Nigdy nie wiadomo, co dla jednego jest obraźliwe, a dla drugiego nie. Moje imię po niemiecku też oznacza „ciula”. Z Janem Miodkiem, językoznawcą z Uniwersytetu Wrocławskiego, rozmawia Katarzyna Spyrka. Słowa, które dzisiaj uznajemy za obraźliwe, np. „fiut” czy „chuj”, dawniej też miały takie znaczenie? Jak sobie zerkniemy w dzieje języka sprzed 400 czy 500 lat, to na pewno nie znajdziemy informacji, że te słowa były uznawane za wulgarne. Język cały czas się przekształca. Dziś na przykład bez skrupułów wypowiadamy nazwisko Kiepura, co kiedyś budziłoby zgorszenie. Dlaczego? Słowo „kiep” oznaczało kiedyś części rodne kobiety. Od tego wyrazu wzięło się też określenie „kiepski”, które swego czasu było uważane za bardzo obraźliwe. Dziś mówimy o tym, że ktoś jest kiepski, ale chodzi nam tylko o podkreślenie tego, że ktoś słabo sobie z

16 03_Pano_spole.indd 16

czymś radzi albo że coś nie jest najlepszej jakości. Nie obrażamy nikogo w ten sposób.

dla młodzieży „wacek” oznacza to samo, co „fiut”. Zdziwiłem się.

Zdarza się, że ci sami odbiorcy języka mogą uważać dane słowo za obraźliwe, a inni nie będą widzieli w nim nic złego? Odniosę się tu do słów o śląskim rodowodzie. Dla nas obraźliwe jest słowo „rzić”, „dupa” albo „ciul”. Rodowity Polak z pewnością nie widzi w tych słowach nic złego.

Myśli pan, że lepiej zmieniać nazwiska, które budzą kontrowersje? W tych najbardziej drastycznych przypadkach, to może i lepiej byłoby dla nosicieli takich nazwisk, żeby je zmienili. Jednak trudno osądzić, co dla jednego jest obraźliwe, a dla drugiego nie. Skoro nawet w języku niemieckim moje imię, tłumaczone jako Johanes, też oznacza „ciula”. A mimo to w Niemczech żyje wielu Johanów.

Czy w dzisiejszych czasach natknął się pan na jakieś zmiany znaczeniowe? Jeśli chodzi o wyrazy tzw. obraźliwe, to zaledwie kilka dni temu miałem na uczelni nietypową sytuację. Wspominałem studentom o zmarłym prezydencie Czech – Vaclavie Havlu. Mówię do nich „Wacek to, Wacek tamto” i widzę, że zaczynają chichotać. Dopiero później uświadomili mnie, że

A jakieś nazwiska w szczególności utkwiły panu w pamięci? Słyszałem o pewnym panu Tamtaramta i Jakoktochce, który miał problem z przedstawianiem się. Uczyłem chyba z 8 Kutasików, w rodzinie mam Fiutów. Skoro oni nie chcą zmieniać nazwiska, to my powinniśmy to uszanować.

24.co.uk 09/01/2012 19:20:42


Przegląd prasy polskiej

A co na to sam profesor? - Ja ze swoim nazwiskiem nie mam problemu i nie sądzę, żeby ktoś musiał się nad tym głowić - uciął naukowiec. Zresztą to niejedyny profesor o takim nazwisku. Na innej krakowskiej uczelni – Uniwersytecie Jagiellońskim, wykłada również Aleksander Fiut, profesor z dziedziny literatury.

Chuj zdobywa nagrody Lekkie zakłopotanie poczuł swego czasu także pewien dyrektor kopalni w Katowicach. - Podczas jednej z uroczystych gali miał on wręczyć nagrodę sztygarowi Stanisławowi Chujowi. Czytał kolejno nazwiska z listy, aż w końcu miał wywołać sztygara, ale kolokwialnie mówiąc, zatkało go. Wreszcie wziął głęboki wdech i wykrztusił: „I nasz drogi towarzysz Stanisław…” (i tu znowu zrobił pauzę). A cała sala gromkim chórem uzupełniła: Chuj – przeczytaliśmy wspominkową relację na blogu „Kleofasa”, który dodał, że sytuacja ta miała miejsce ładnych parę lat temu. No tak, dziś już takich odważnych mogłoby zabraknąć. To głównie młode pokolenie kojarzy nazwiska, takie jak Fiut czy Chuj od razu z czymś wulgarnym. Ale nie wszyscy młodzi myślą w ten sposób. Są i tacy, którzy brzemię niecodziennego nazwiska noszą na własnych barkach. - Nazywam się Magdalena Spleśniały. Mam już 20 lat i jestem świadoma, że moje nazwisko wcale nie musi się kojarzyć pozytywnie, ale nazwisko to nie wszystko. Wolałabym, żeby ludzie skupili się na tym, co robię - mówi Magdalena Spleśniały, która gra na flecie. Najpierw ukończyła szkołę muzyczną w Żorach, a teraz studiuje na Akademii Muzycznej w Łodzi. Być może ma przed sobą wielką karierę muzyczną. A czy zamierza zmieniać nazwisko? - Jeśli będzie mi dane wyjść kiedyś za mąż, to może zmienię. Ale tak bez powodu, na pewno nie - dodaje instrumentalistka.

Miałeś kiedykolwiek

pożyczkę

kartę kredytową

Mortgage w Uk?

Sprawdź umowę z bankiem!* Mogłeś płacić niesłuszne ubezpieczenie pomożemy ci jest odzyskać!

Praca dla Pędziwiatra O tym, że nietypowe nazwisko może pomóc w poszukiwaniu wymarzonej pracy wie Ziemowit Pędziwiatr, prezenter pogody w TVP i radiowiec. - Ludzie często mnie pytają o nazwisko. Odpowiadam żartem, że jestem z tych dobrych Pędziwiatrów - mówi z uśmiechem Ziemowit Pędziwiatr. - Lubię swoje nazwisko i nie zamierzam go zmieniać - dodaje. - W latach 2001-2002 miałem spore nieprzyjemności w związku ze swoim nazwiskiem. Dostałem od swoich pracodawców nawet niemoralną propozycję: zacznij się przedstawiać pseudonimem, bo to nazwisko nie brzmi dobrze - wspomina dziennikarz, który wtedy pracował w jednej z popularnych śląskich stacji radiowych. - Postawiłem na swoim. Powiedziałem, że nazwiska nie zmienię i odszedłem z pracy - dodaje Ziemowit Pędziwiatr.

Dla wstydliwych Są jednak tacy, którzy po latach zmienili swoją godność np. z źle kojarzącej się Paskudy na Króla. - Paskuda może oznaczać coś niemiłego, ale też coś słodkiego. W szkole różnie bywało, koledzy czasem mi dokuczali - wspomina Sylwia Król (nazwisko panieńskie Paskuda). - Los sprawił mi niespodziankę. Mój przyszły mąż nazywał się Król, więc przejęłam jego nazwisko. Okazało się, że zamienię się z Paskudy w Królową - żartuje pani Sylwia. W sumie na zmianę nazwiska w Polsce decyduje się rocznie około 242 tys. kobiet i ponad 10 tys. mężczyzn, przy czym w przypadku kobiet, dane te obejmują również zmiany spowodowane zamążpójściem. - Jeśli chodzi o nazwiska obraźliwe, np. Fiut czy Fiutek, to rok temu na taką zmianę zdecydowało się 12 kobiet i 17 mężczyzn, a w tym roku 6 kobiet i 12 mężczyzn - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zgodnie z ustawą z 2008 r., nazwisko można zmienić w przypadku, gdy jest ono ośmieszające, obraźliwe lub zostało bezprawnie zmienione. Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

03_Pano_spole.indd 17

ZadZwoń

020 3318 4625

infolinia 020polska3514 1858

07822 111 222 patrickgrdn

Patrick Gordon

www.patrickgordon.co.uk

*W dokumentach szukaj PPI (Payment Protection Insurance). Ubezpieczenie to powinno pokrywać spłatę raty jeżeli z powodu choroby bądź wypadku byłeś niezdolny do pracy. W rzeczywistości polisy te były często sprzedawane bez próby zweryfikowania ich opłacalności dla klienta, a nawet dodawane do kredytu bez wiedzy klienta!

Reklama: 020 3026 6550

17 09/01/2012 19:20:46


Społeczeństwo

Rozmowa kwalifikacyjna: żenujące pytania Czy ma pani męża? Kiedy planuje pani zajść w ciążę? Czy będzie pani brała urlop wychowawczy? - pracodawcy, choć rzadziej niż jeszcze 10 lat temu, nadal zadają kobietom takie pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych. Choć z drugiej strony i mężczyźni bywają wypytywani przez przyszłego szefa o poglądy polityczne czy orientację seksualną.

www.poranny.pl

A

kurat byłam na czwartym roku studiów. Zajęć trochę mniej. Za to pieniędzy oczywiście jak zawsze brakowało. Dowiedziałam się, że w Białymstoku otwiera się kasyno. Poszukiwali ludzi do pracy. Tyle że najpierw trzeba było przejść kilkumiesięczne szkolenie. Bo przecież krupierem tak z ulicy nie można zostać. Pomyślałam: świetnie. Trzeba korzystać z okazji, tym bardziej że szkolenie było za darmo. Poszłam na rozmowę kwalifi kacyjną. Prowadzący ją najpierw dokładnie mnie obejrzeli, wcale się z tym nie kryjąc. Bo przecież krupierka w kasynie musi dobrze wyglądać. I zaczęło się przepytywa-

18 03_Pano_spole.indd 18

nie: Czy ma pani chłopaka? Czy uprawia pani z nim seks? Jak się Pani zabezpiecza przed ciążą? No i powiedziałam: że mam, że uprawiam, że zabezpieczam się tak i tak. Na szkolenie się dostałam. I dopiero jak wyszłam z tej rozmowy, przyszła refleksja: jak oni mnie potraktowali?! Okazało się, że tak samo jak mnie, przepytywano wszystkie kandydatki. Potem jedna z prowadzących szkolenie wytłumaczyła nam, że wyszkolenie pracownika bardzo dużo kosztuje. I jeśli okaże się, że po kilku miesiącach pracownica powie, że jest w ciąży, to firma straci te pieniądze. Więc co robić. Ta historia zdarzyła się dobrych kilka lat emu. Ale choć świadomość i pracodawców, i pracowników o tym, na co można sobie pozwolić na rozmowie kwalifi kacyjnej jest coraz większa - nadal w czasie takich spotkań padają pytania, jakie nie powinny paść.

Najgorzej oczywiście mają kobiety

- Zna pani niemiecki? To było pierwsze pytanie. A zaraz potem: Kiedy pani wyszła za mąż? Dlaczego nic o tym nie ma w CV? - opowiada Agnieszka, 30-latka, która przez kilka miesięcy szukała pracy. Pracodawca zdenerwował się, gdy nie chciała odpowiedzieć na żenujące pytania. Opowiada, że była tak zaskoczona, że na to pytanie akurat odpowiedziała. Ale już gdy zapytano ją, kiedy planuje rodzić dzieci i ile ich będzie, zdenerwowała się. - Choć nadal starałam się być grzeczna. Zapytałam tylko, po co im takie informacje. Przecież to naturalne, że kobiety rodzą dzieci. A ja zawsze byłam sumiennym pracownikiem i będę nim również wtedy, gdy zajdę w ciążę i będę wychowywać dzieci - mówi Agnieszka. Wtedy właściciel fi rmy i jego wspólnik się zdenerwowali. - I zaczęli na mnie po prostu krzyczeć - jeszcze dziś nie może nadziwić

24.co.uk 09/01/2012 19:20:48


Przegląd prasy polskiej

POSZŁAM NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ. I ZACZĘŁO SIĘ. CZY MA PANI CHŁOPAKA? CZY UPRAWIA PANI Z NIM SEKS? się Agnieszka. - Że co ja sobie wyobrażam, po co ja przyszłam. Oni przecież prowadzą fi rmę, a nie przytułek dla matek. - Oczywiście, takie pytania nie powinny paść na rozmowie kwalifi kacyjnej - nie ma wątpliwości Urszula Hryszkiewicz, psycholog z Grupy Konsultacyjnej, która zajmuje się profesjonalną rekrutacją pracowników. - Jednak czasem zastanówmy się, po co pracodawca zadaje nam to pytanie - radzi. - Spróbujemy usiąść na krześle pracodawcy i wtedy okaże się, że on w ten zawoalowany, czasem niestety grubiański sposób chce nas zapytać o naszą dostępność. Urszula Hryszkiewicz przyznaje, że czasem nawet takich pracodawców rozumie. - Pracodawcy boją się po prostu, że w fi rmie zdarzy się sytuacja, że zabraknie jakiegoś pracownika i nie będzie go kim zastąpić mówi Urszula Hryszkiewicz.

Pracodawca potrzebuje informacji Z taką sytuacją miała do czynienia pani Katarzyna, właścicielka dwóch sklepów. - Dwa sklepy, czterech pracowników, w tym księgowa. Czasem jest ciężko ułożyć grafik przyznaje. Choć czasem pomaga przypadek. - Choćby w przypadku świąt: okazało się, że dwie panie są wyznania prawosławnego, dwie katoliczkami. Nie ma więc kłótni, kto popracuje w Wigilię, a kto w prawosławne święta - mówi pani Katarzyna. Kłopot pojawił się parę lat temu. Najpierw jedna, potem druga, a za miesiąc trzecia pracownica oświadczyły jej: jestem w ciąży. - Ojej! Złapałam się za głowę. Człowiek chce gratulować, cieszyć się razem z nimi. Ale z drugiej strony od razu przychodzą myśli: jak ja sobie poradzę. Poradziła: za ladą stanęła ona, księgowa, na kilka miesięcy przyjechała też pomóc siostra pani Katarzyny. Wszystkie teraz przyznają, że to był ciężki rok. - Gdy więc potem szukałam kandydatów do pracy, przekonała mnie jedna pani słowami: mam dwoje odchowanych dzieci - śmieje się pani Katarzyna. Ale i tak zapewnia, że sama o to nie śmiałaby zapytać. - To są prywatne sprawy - mówi. - I pytanie o to byłoby nadużyciem. Tym bardziej, że reguluje to prawo. Jaka-

kolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną (…) – jest niedopuszczalna - mówi art. 11 Kodeksu Pracy.

Zapytał mnie o poglądy polityczne - A mnie kiedyś nie zatrudniono, bo w wyborach głosowałem nie na tę partię polityczną, co właściciel fi rmy - śmieje się Piotr Markowski. Szef najpierw długo krążył wokół tematu, myśląc chyba, że Piotr da się wciągnąć do rozmowy. Potem zapytał wprost. - No to mu wprost odpowiedziałem, choć już zorientowałem się, że odpowiedź nie przypadnie mu do gustu. Pracy oczywiście nie dostał, ale dziś nie żałuje. - W tamtej fi rmie na samodzielne myślenie nie było miejsca. A ja chcę się rozwijać - mówi Piotr. Okazuje się, że mężczyźni czasem słyszą również pytania o swój stan cywilny, prywatne plany na przyszłość. Pracodawców ciekawi, co kupują żonie na urodziny, jak się bawią z dziećmi. A tych nieżonatych zdarza się, że pytają o orientację seksualną. - Zatkało mnie, choć pytanie nie było zadane wprost - przyznaje Mariusz, 36-letek. - Takie pytania to duże nadużycie - mówi Urszula Hryszkiewicz. - Nigdy nie powinny paść na rozmowie kwalifi kacyjnej. Za to tzw. pytania podchwytliwe mają czasami uzasadnienie.

Pracodawca: Ile średnio jest mrówek w mrowisku - Mnie kiedyś zapytano, ile średnio jest mrówek w mrowisku - mówi Piotr Markowski. Pracodawca chciał sprawdzić, jak kandydat reaguje w sytuacji niestandardowej. Chodzi nie o to, aby usłyszeć dobrą odpowiedź, bo pewnie często sam zadający nie zna odpowiedzi na tak abstrakcyjne pytanie. Pracodawca chce poznać reakcję pracownika. Czy ten odmówi w ogóle odpowiedzi na pytanie, czyli zrezygnuje, czy zacznie coś kombinować i myśleć, i jak zacznie kombinować, czy logicznie. Czy odpowiedź będzie logiczna. Ale ja i tak bym nie przeceniała odpowiedzi na takie pytania i absolutnie nie skłaniałabym się do decydowania na podstawie takiej odpowiedzi o tym, czy dany kandydat jest dobry czy zły. Można to traktować jako informację wspomagającą, ale nigdy końcową. Zadawanie niestandardowych pytań pokazuje też kreatywność przyszłego pracownika. Można sprawdzić jak poradzi sobie kandydat na ścieżce, którą nigdy nie szedł. Chodzi o logiczne jego rozpracowanie.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

03_Pano_spole.indd 19

Nie opłaca się być miłym Taki pesymistyczny wniosek płynie z najnowszych badań nad poziomem wynagrodzeń osób przejawiających różne zachowania społeczne. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości: wredni ludzie zarabiają więcej

www.forbes.pl

Choć brzmi to jak słowa obrażonego dziecka, naukowcy nie mają wątpliwości: nie opłaca się być miłym. Badanie obejmujące 10 tys. pracowników potwierdziło, że reguła ta sprawdza się na polu zawodowym. Ale uwaga: nie ma dowodów, aby zasada obejmowała także inne sfery życia. Pracownicy, którzy są konfliktowi, aroganccy i nie przejmują się konwenansami, zarabiają znacząco więcej od swoich spolegliwych kolegów. Według badania różnice w zarobkach sięgają aż 18 proc. – ci, którzy w pracy sieją niezgodę, mogą zarabiać aż 9,7 tys. dolarów rocznie więcej od swoich cichych kolegów. Różnice te dotyczą również kobiet, choć w mniejszym stopniu. Kobiety, które mogą pochwalić się „charakterkiem”, zarabiają o 5 proc. więcej od nieśmiałych współpracowniczek. Beth A. Livingston z Uniwersytetu Cornell, która nadzorowała badania uważa, że premie i wysokość wynagrodzeń niekoniecznie odzwierciedlają politykę firmy. Mimo że oficjalnie promowane są postawy koleżeńskie, to system wynagrodzeń rządzi się swoimi prawami. - Niemiłe osoby są nagradzane zwłaszcza wtedy, kiedy decyzje o premiach są podejmowane indywidualnie przez menedżerów - uważa Livingstone. Osobom aroganckim przypisuje się cechy przywódcze, pewność siebie i cechy władcze. Stąd mogą się brać nieracjonalnie przyznawane premie dla wredniaków. Badanie, zatytułowane „Czy naprawdę mili faceci – i dziewczyny – mają najgorzej?”, objęło aż 10 tys. osób zatrudnionych na różnych stanowiskach w wielu różnych branżach. Dane pochodziły z okresu 20 lat. Oprócz niego równolegle przeprowadzono wywiady z 460 studentami, którzy wcielali się w rolę menedżerów decydujących o przyjęciu do pracy nowego pracownika. Ci, którzy mieli łagodniejsze usposobienie, rzadziej zdobywali upragnione stanowisko. Pozostaje zatem dylemat: być wiernym starym zasadom, które mówią, że w cenie jest gra zespołowa, czy posłuchać naukowców. EWA SZULC

AGATA SAWCZENKO Reklama: 020 3026 6550

19 09/01/2012 19:20:50


Społeczeństwo

Dlaczego nie wracamy do Polski? Do zmiany adresu zamieszkania z brytyjskiego z powrotem na polski namawiają nas wszyscy: od premiera rządu począwszy, na członkach rodziny kończąc. Ale jak wrzucić do jednego worka tych z nas, którzy wracać nie chcą, z tymi, którzy wracać nie mogą? co tydzień w Wielkiej Brytanii

www.polishexpress.polacy.co.uk

G

dy kilka tygodni temu pytałem swoich rozmówców, jak widzą Brytyjczyków w kontekście różnic kulturowych i niezrozumiałych zachowań, każdy z nich miał co wytknąć Wyspiarzom. Mimo to, żaden z nich nie wykazywał wielkich skłonności do powrotu. Dlaczego? Skąd taka niekonsekwencja? – mógłby ktoś spytać. Zadając pytanie „dlaczego tu jesteś“, uderzyło mnie, że odpowiedzi moich rozmówców brzmiały bardziej jak reakcje na „dlaczego nie wracasz“. Efekt niby ten sam, jednak różnica diametralna, a diabeł, jak wiadomo, tkwi w szczegółach.

Różne losy, podobne powody Gdy rozmawiałem wcześniej z Renatą i Bartkiem, ich lokum stanowił ciasny pokoik w polskim „flacie“, w kraju czekały dwie nastoletnie córki. Teraz spotykamy się w dużym mieszkaniu. - W moim banku przeszedłem stanowiska od samego dołu aż do kontrolera - wspomina Bartek. - Ale i tak zarabiałem 800 złotych. Tak się złożyło, że żona właśnie straciła etat w sklepie, więc co miałem zrobić? Drugiego dnia rzuciłem szefowej wypowiedzenie

20 03_Pano_spole.indd 20

na biurko, a dwa tygodnie później byliśmy już tutaj. 37-letni Krzysztof, prowadzący małą firmę gastronomiczną w Londynie, przyrzeka sobie, że wróci do kraju, ale jeszcze nie teraz. - Najpierw muszę się odkuć. W miesiąc straciłem wszystko, więc nie po to tu przyjechałem, żeby pracować na etat - stwierdza. Gdy Renata i Bartek usłyszeli, że przysługuje im całkiem spory benefit na mieszkanie, a także zasiłek wyrównawczy z Job Centre, początkowo nie chcieli wierzyć. - Nie przyjechaliśmy się tutaj prosić o zasiłki, ale skoro dają, to czemu nie brać pyta retorycznie Renata. - I do czego mamy wracać? – argumentuje Bartek. - Może nie wykonuję tutaj zbyt skomplikowanej roboty, ale przynajmniej mam pewność, że z głodu nie umrzemy. Bo trochę się dorobi tu i tam, trochę poszpera w supermarkecie na przecenach, a co nie możemy sami, to państwo dołoży, i nigdy nie będziemy pod kreską. Renata dodaje: - Mamy we Wrocławiu 100-metrowe mieszkanie, mamy dwie babcie gotowe w każdej chwili pomóc przy dzieciach, ale co z tego? Jeśli nie ma się w Polsce pomysłu na własny biznes, to samo lokum bez pracy nie wystarczy, bo zarobione tu pieniądze szybko się przeje. Krzysztof marzy o własnym biznesie w „swojej” Łodzi. Jednak jego najnowszym krokiem w tym kierunku było… zakupienie mieszkania w Londynie. - Wynajmuję trzy pokoje, w czwartym mieszkam sam. To

chyba najpewniejsza metoda na dorobienie się kapitału na powrót. I nigdy już więcej nie wezmę pożyczki w Polsce - dodaje z niesmakiem.

Coraz gorzej z naszą stanowczością Ilu z nas jest w podobnej sytuacji? Bardzo chcemy, lecz nie możemy teraz wrócić. Przecież samym patriotyzmem nie nakarmimy rodziny ani własnych ambicji. Pamiętajmy jednak – bez jasnego kalendarza swej emigracyjnej przyszłości, z roku na rok coraz ciężej będzie nam przychodziło podjęcie jakiejś stanowczej decyzji. A miesiące i lata lecą nieubłaganie. Teraz to samo zagadnienie, lecz z zupełnie innej perspektywy. 40-letnia Elżbieta tak mówi o czasach w Polsce: - Mój mąż był poważnym biznesmenem, miałam wszystko czego chciałam. Po czym wyznaje: - Ale czułam się jak zamknięta w złotej klatce. Z angielskim na poziomie „ledwo - ledwo”, ale z wielką chęcią na nowy start w życiu, zaczynała od sprzątania. - Nie cierpię czyścić cudzych kibli, więc zawzięłam się i po miesiącu zaczęłam szukać czegokolwiek, za psi grosz, aby tylko mieć kontakt z językiem. Po trzech miesiącach wychodziłam sobie pracę w sklepie u Hindusa. Strategia Eli zdała egzamin. Po siedmiu latach od wyjazdu jest specjalistką od payroll. Właśnie kupiła mieszkanie pod Londynem, dokłada 19-letniej córce do czyn-

24.co.uk 09/01/2012 19:20:52


Przegląd prasy polskiej

szu za pokój przy jej college’u. - Dlaczego nadal tu jestem? - powtarza moje pytanie. - A gdzie mam być? Pomiędzy tymi smutnymi twarzami mijanymi na ulicy? Tam widzę tylko zgarbione tłumy noszące siaty z zakupami i gęby spuszczone na kwintę. Zawsze po powrocie z Polski przez tydzień chodzę przygnębiona. Sto razy wolę brytyjski sztuczny uśmiech.

Zamiast budowania – pyskowanie Mój wcześniejszy rozmówca, Artur, wyjechał do UK „z premedytacją“ – jak sam to określa. - Straciłem pracę i przez pierwsze miesiące utrzymywał mnie pan Kuroń, ale potem już tylko własna matka. Wstyd! - wspomina. Jednak mimo wyjazdu, niejako z przymusu, Artur w Anglii odnalazł się świetnie. Z pewnością pomogła mu w tym zawodowa przeszłość lektora języka angielskiego, ale też i ogromna komunikatywność oraz łatwość nazwiązywania kontaktów międzyludzkich. Odpowiedź na moje pytanie jest dla niego bardzo prosta: - Po pierwsze nie mam już do czego wracać, a po drugie przejrzałem na oczy - śmieje się. - Dopiero stąd widzę, że u nas wszystko robi się z musu, bo tak każe tradycja, ale nikt nie wie skąd to się wszystko wzięło i czemu ma służyć. My, zamiast bu-

dować, umiemy tylko pyskować, umiemy być zjednoczeni tylko przeciw czemuś, ale nigdy za czymś. Tu za to ceni się ludzi. Nie za pochodzenie czy poglądy, ale za rozum oraz inicjatywę. Nie zrozum mnie źle: jestem dumny ze swojego pochodzenia, ale gdy w czymś nawalę i ktoś ma tu do mnie zastrzeżenia, to nie odbieram ich jako „czepianie się Polaka”, ale czepianie się, bo nawaliłem. Dlatego nigdy nie mam problemów z tym, jak tutaj mnie traktują. Nie czuję się gorszy. Ela potwierdza spostrzeżenia Artura oraz dorzuca swoje: - Wiem, że i tutaj są przekręty, że jest łapówkarstwo, ale w cywilizowanym świecie jak się raz zbłaźnisz, to po prostu wylatujesz z obiegu. Ale nie u nas. U nas można palnąć najgorszą głupotę, a po miesiącu i tak się wraca na ekran i można udawać, że nic się nie stało i działać jakby nigdy nic. A ludzie to przełykają! No i ta polityczna religijność: zabijesz człowieka – morderca. Ale zabijesz antypatriotę – bohater. Artur uzupełnia: - Gdy zrobisz coś dla pieniędzy – nazwą Cię dorobkiewiczem lub krętaczem. Zrobisz coś dla idei – nazwą Cię cudakiem.

Wszystkim po równo? Nie tutaj! Nasze spotkanie tak podsumowuje Ela: - Najgorsze jest u nas właśnie to, że nadal

obowiązuje mentalność „wszystkim po równo”. Dlatego chciałoby się wrócić, bo tam jest nasza kultura, nasi bliscy, ale póki co ja w takim kraju mieszkać nie chcę. Czyżby malkontenci narzekający „w dwie strony”? A może ofiary szablonowych ataków, w stylu „jak Ci się nie podoba, to…“? Notabene, ile razy już słyszeli ten argument pod swoim adresem. Okazuje się więc, że dopiero przez pryzmat pobytu w innym kraju, otoczeni przez inną kulturę, możemy dowiedzieć się wiele o sobie samych jako narodzie. Dlatego, po zebraniu bagażu emigracyjnych doświadczeń, nasze powody do niewracania niekoniecznie muszą być tymi samymi powodami, dla których na te Wyspy trafi liśmy. Niby truizm, jednak dla naszych rodzin i bliskich w ojczyźnie niekoniecznie prawda oczywista. Ile energii kosztuje nas ciągłe tłumaczenie, że żyjąc tu „jesteśmy w porządku“? Ale ta sama powściągliwość obowiązuje również nas, emigrantów, w stosunku do siebie nawzajem, o czym niejeden z nas zapomina. Może więc – zanim zaczniemy wrzucać się do jednego worka – spróbujemy poszukać wzajemnego zrozumienia w parafrazie znanej piosenki: „ZOSTAĆ to nie znaczy zawsze to samo…”. JACEK WĄSOWICZ

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Już wkrótce: wielkie zmiany w Twoim telewizorze

Już wkrótce: wielkie zmiany w Twoim telewizorze

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

03_Pano_spole.indd 21

Już wkrótce: wi

Już wkrótce: wielkie zmiany w twoim t

Reklama: 020 3026 6550

21 09/01/2012 19:20:58


Obyczaje

Kobieta, która otarła się o śmierć Olbrzymie dawki sterydów, silna chemioterapia, dwa przeszczepy szpiku, ponad 300 przetoczeń krwi i wszystkie możliwe powikłania, jakie tylko zna medycyna. w czasie trzyletniej walki z chorobą karolina tylko raz miała chwilę słabości.

www.poranny.pl

W

ie c z or em r o z p o c z ęt o transplantację. Karolcia zaczęła skarżyć się na silny ból głowy, dołączyły wymioty, ucisk w klatce piersiowej. Parametry życiowe oszalały. Ciśnienie wzrosło do 190/100 mmHg, tętno spadło do 28 uderzeń na minutę. Była przerażona. Paniki w jej oczach mama nie zapomni do końca życia. Karolina pytała, czy umiera. Krzyczała, że się dusi. Tak 18-letnia Karolina Bierć-Górna zapamiętała pierwszy przeszczep szpiku kostnego. Opisuje go na swoim blogu. To był kwiecień 2010 r. Wtedy po raz pierwszy otarła się o śmierć. O chorobie Karolina dowiedziała się tuż przed Wielkanocą. Śliczna, wysportowana, pełna życia nastolatka. Świetnie jeździła konno. - Zbliżały się kolejne zawody. Musiałam podstemplować książeczkę sportowca. Pojechałam na badania. Pobrali

22 04_Pano_obyczaje.indd 22

mi krew. Rutyna. Wyniki miałam odebrać następnego dnia. Oczywiście, konie były ważniejsze, nie pojechałam. Zadzwonili do mamy. Miałyśmy natychmiast przyjechać – wspomina. Wyniki były tragiczne. Lekarze nie wiedzieli, co jej jest. Karolina trafi ła na onkologię do białostockiego Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (DSK). Rozpoznanie: aplazja szpiku kostnego. Jej szpik umierał. Leczenie immunosupresyjne nie przyniosło rezultatu. Jedynym ratunkiem był przeszczep szpiku. Rozpoczęło się szukanie dawcy. Szpik oddała 40-letnia Niemka. 6 kwietnia 2010 r. w klinice w Poznaniu Karolina miała dostać nowe życie. W myślach już odliczała sto dni – tyle potrzeba bowiem, by chory mógł zacząć wracać do normalnego życia. - Wszyscy myśleli, że zwariowałam. Bo przeszczep chciałam mieć jak najszybciej. Miałam jedną motywację: szybko wrócić do zdrowia. Nie załamałam się. Nie brałam do siebie, że jestem śmiertelnie chora. Nie rozpaczałam - przyznaje Karola. - Karolina była najbardziej opanowana z nas wszystkich. Silniejsza ode mnie, nawet od leka-

rzy, których wprost zadziwiała - dodaje jej mama pani Alina.

O włos od śmierci Przed przeszczepem Karolina przyjęła potężną dawkę chemioterapii, by zniszczyła jej szpik. Zdecydowała o obcięciu długich, pięknych włosów. Pielęgniarz ogolił je maszynką. - Wiedziałam, że i tak wypadną. Wolałam mieć to już za sobą. Większą traumą byłoby dla mnie, gdyby długie pukle zostawały mi w garści – wyznaje. Nowy szpik transplantolodzy zaczęli przetaczać nocą. Coś poszło nie tak. Przeszczep przerwano. Karolina miała wstrząs anafilaktyczny. Jej życie zawisło na włosku. - Krzyczała z bólu. Wymiotowała. To była noc, nie było wielu lekarzy. Z innego oddziału przybiegła anestezjolog. Pamiętam, że Karolina trzymała mnie za palec i pytała: „Mamo, co ze mną będzie, czy ja umieram”? Zanim mnie wyproszono, zobaczyłam przerażony wzrok lekarki. Potem wyznała mi, że nigdy czegoś takiego nie widziała - opowiada pani Alina. Po trzech godzinach lekarzom udało się przywrócić Karolinę do życia. Proce-

24.co.uk 1/9/2012 7:05:20 PM


Przegląd prasy polskiej

Miałam jedną motywację: szybko wrócić do zdrowia. Nie załamałam się. Nie brałam do siebie, że jestem śmiertelnie chora. Nie rozpaczałam - przyznaje Karola durę transplantacji powtarzano trzy razy. Ale mama dostała do podpisu dokumenty uruchamiające poszukiwanie drugiego dawcy. „W dziesiątej dobie Karolina zaskoczyła wszystkich. We krwi pojawiły się pierwsze leukocyty. Radość w klinice nie trwała jednak długo. Do organizmu dziewczyny wkradły się wirusy, infekcje, które osłabiły pracę szpiku. Leki zabijały wirusy, ale one wracały jak bumerang. Po trzech miesiącach padła decyzja, że szpik się nie przyjął i potrzebna jest druga transplantacja” – pisze Karolina na blogu. Na 21 lipca 2010 r. ustalono datę drugiego przeszczepu. Poszło dobrze. Problemy pojawiły się po kilku dniach. Wirusy zaatakowały z podwójną siłą. W mózgu dziewczyny utworzył się 1,5-centymetrowy guz. - Karolina stała się rośliną. Nie mogła sama jeść, miała trudności z mówieniem, straciła wzrok. Sparaliżowało ją. Chirurdzy powiedzieli, że już nic się nie da zrobić. Że nie podejmą się operacji, bo Karolina by jej nie przeżyła - opowiada mama. - To było najgorsze. To wtedy miałam chwilę załamania. Czułam się, jakbym była za ścianą. Drażnił mnie telewizor, bo go tylko słyszałam. Nie mogłam spać. Jak już zasnęłam, to miałam straszne sny. Przychodził lekarz, pytał mnie o coś, przez kilkanaście minut zbierałam myśli, by odpowiedzieć mu dwoma słowami - dodaje Karolina. Leczenia podjął się amerykański profesor, który mailowo i telefonicznie instruował poznańskich lekarzy. W mózgu Karoliny założono dren połączony z portem, przez który podawane były leki wprost do zmiany powstałej w mózgu. Udało się.

grała w gry, wyszywała, zrobiła dziesiątki kolczyków i bransoletek. Do szpitala w Białymstoku wróciła jesienią ubiegłego roku. Tu kontynuowała leczenie. Przeszła wstrząs septyczny. - Miała nawroty wirusów. M.in. zapalenie płuc, zapalenie błony naczyniowej oka, ostre zapalenie trzustki, przełyku, pęcherza moczowego, przewlekłą niewydolność nerek, cukrzycę, łysienie skóry - wylicza mama. - Nasza pani profesor powtarzała, że wszystko co w medycynie i ponad nią skumulowało się w jednej Karolinie. - Za czym tęskniłam? Za ludźmi, za zgiełkiem. Jak wyszłam pierwszy raz, powiedziałam do mamy: Chodź, pojedziemy tam, gdzie jest dużo ludzi. Popatrzeć, pochodzić - wyznaje Karolina. Teraz pilnie nadrabia zaległości w nauce. W szkolnej ławie nie siedziała odkąd zachorowała – trzy lata. Chce zdać maturę ze wszystkimi z klasy. - Spróbuję. Jak się nie uda, nie będę załamana - zapowiada. Karolina jest wolontariuszką, działa w fundacji spełniającej marzenia chorych dzieci. Odwiedza innych młodych pacjentów kliniki onkologii. Roznosi uśmiech. Zaraża optymizmem, wiarą w to, że chorobę można pokonać. W końcu sama jest na to dobrym przykładem. Magdalena Wasiluk

Info Białaczka może dotknąć każdego Adam Darski (Nergal), lider zespołu Behemoth, przeszczep szpiku kostnego przeszedł w grudniu 2010 r. Przyjaciele Nergala oraz jego ówczesna partnerka - piosenkarka Doda zorganizowali akcję, w której zachęcali do rejestrowania się jako dawcy szpiku. W przypadku Adama dawca szpiku znalazł się szybko. Jednak w Polsce prawie co drugi chory nie znajduje odpowiedniego dawcy. Dlatego tak ważne są kampanie społeczne prowadzone przez fundacje i kliniki. Dzięki temu liczba potencjalnych dawców szpiku kostnego rośnie – w Polsce jest ich obecnie ok. 220 tys. (dla porównania w 2008 r. było ich tylko 40 tys.). Mimo szybkiego znalezienia dawcy nie wszystkim jednak udaje się pokonać chorobę: w 2008 r. po przeszczepie szpiku kostnego w wyniku komplikacji zmarła polska siatkarka Agata Mróz.

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn Panorama!

Zaraża optymizmem Karolina spędziła w poznańskiej klinice osiem miesięcy. Odizolowana od świata w sterylnym pokoiku, na restrykcyjnej diecie. Spacerowała wokół łóżka na tyle, na ile pozwalały jej przewody podłączone do aparatury. Czytała, malowała, oglądała telewizję, Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

04_Pano_obyczaje.indd 23

Reklama: 020 3026 6550

23 1/9/2012 7:05:22 PM


Obyczaje

Seks zniszczył im życie

w ubiegłym roku 9 osób, w tym jeszcze więcej. tyle białostoczan usłyszało wynik pozytywny testu na hiV/aids. przeczytaj, jakie mity zostały obalone i dlaczego warto się przebadać.

www.wspolczesna.pl

N

a badanie na obecność wirusa HIV co miesiąc do białostockiego punktu przychodzi 6070 osób. To zarówno ci, którzy boją się zakażenia, bo całowali się „z języczkiem”, jak i ci, którzy zdradzili partnera. Za to czasem latami z badaniem zwlekają osoby, które miały wielu partnerów bez zabezpieczenia. Mgr mikrobiologii Barbara Kotowicz i lekarz dermatolog-wenerolog Violetta BułhakKozioł, przed rozpoczęciem pracy w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Ośrodku Diagnostyczno-Badawczym Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku musiały przejść gruntowne szkolenie. Ich praca nie polega przecież tylko na przeprowadzaniu badań w kierunku zakażenia wirusem HIV w organizmie. Żeby tu pracować, trzeba czasami być psychologiem, księdzem, przyjacielem, lekarzem i rodzicem w jednym. - To jest bardzo obciążające, pewnie gdybyśmy pracowały tylko w tym miejscu, to długo byśmy nie wytrzymały - przyznaje Violetta Bułhak-Kozioł.

Niektórzy mają fobię - Badanie na obecność wirusa HIV jest całkowicie anonimowe, zawsze poprzedzone szerokim wywiadem - podkreśla Barbara Kotowicz. - Chodzi głównie o ustalenie, do jakich ryzykownych sytuacji mogło dojść. Czasami nie ma potrzeby wykonywania badania na obecność HIV, bo już z wywiadu wiadomo, że nie było u nich możliwości zakażenia - dodaje Violetta Bułhak-Kozioł. Do białostockiego punktu zgłaszają się głównie ludzie młodzi. Ale nie tylko. Zbadać przychodzą się seniorzy, którzy albo właśnie dowiedzieli się o zdradzie swojego partnera, albo sami zdradzili, albo wchodzą właśnie w nowy związek. Coraz częstsze są przypadki par, które dopiero zaczęły się spotykać i przed rozpoczęciem życia płciowego postanowili sprawdzić czy są zdrowi. - Zdarzają się i tacy, którzy przychodzą regularnie na badania - mówi Barbara Kotowicz. - Powtarzamy im, że to nie jest profilaktyka, a wykonywanie testu nie chroni przed zakażeniem. Stosowanie prezerwatywy, obok wstrzęmięźliwości i związku monogamiczne-

24 04_Pano_obyczaje.indd 24

go, jest najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się przed wirusem. Kolejną grupę stanowią ofiary gwałtu, dziewczyny, którym podano tzw. „pigułki gwałtu” i które budząc się następnego dnia u boku kogoś obcego, nie są nawet w stanie powiedzieć, czy doszło do kontaktu seksualnego czy nie. Nie mówiąc już o tym, czy była używana prezerwatywa. - Ryzykiem jest każdy seks bez zabezpieczenia. Najbardziej niebezpieczne są kontakty analne, waginalne, a najmniej oralne - wylicza Barbara Kotowicz. - Trzeba jednak pamiętać, że w każdym z tych przypadków notowane są zakażenia. Zarówno Violetta Bułhak-Kozioł, jak i Barbara Kotwicz przekonują, że trafiają się im pacjenci z tzw. AIDS fobią. Przejawia się to tym, że pacjent każdą swoją nawet potencjalną chorobę łączy z AIDS i sprawdza to badaniem na obecność wirusa HIV. To przeświadczenie jest tak silne, że nawet negatywne testy nie przekonują go, że jest inaczej.

HIV to już nie wyrok? Choć niektórym może się to wydawać szokujące – obecnie zakażenie HIV uznaje się za schorzenie przewlekłe, którego przebieg można znacznie spowolnić dzięki stosowanym lekom. Jak podkreślają obie panie – w Polsce każdy ubezpieczony ma zapewniony darmo-

wy dostęp do najnowocześniejszych leków, a chorzy mogą cieszyć się w miarę normalnym życiem do starości. Pod warunkiem oczywiście, że będą regularnie przyjmować leki. Tak naprawdę życie z HIV różni się tylko nieznacznie od życia bez HIV. Będąc zakażonym, nie można być krwiodawcą, oddawać narządów do przeszczepów, współżyjąc powinno się używać prezerwatyw. Niewiele jest chorób, zwłaszcza wirusowych, w których w tak krótkim czasie dokonano tak wielkiego postępu. Niebawem minie 30 lat od pierwszych udokumentowanych przypadków zachorowań. Ta epidemia do Polski dotarła ok. roku 19851986. I wtedy rzeczywiście wirus HIV był niczym wyrok śmierci dla chorego. Teraz seropozytywni mogą właściwie żyć prawie normalnie. - W naszym punkcie informujemy zawsze, że zakażeni wirusem HIV mają jedynie obowiązek powiadomić o tym swojego partnera seksualnego. Jednak już przed powiadamianiem pracodawcy, przyjaciół, dalszej rodziny, zawsze radzimy im się zastanowić - przyznaje Violetta Bułhak-Kozioł. - Pomimo zwiększającej się świadomości Polaków na temat HIV i AIDS, chorych i zakażonych ciągle mogą spotykać nieprzyjemności. Nie znaczy, że tak będzie na pewno. Ale nie można tego wykluczyć. Miesięcznie do białostockiego punktu badania HIV i AIDS przychodzi 60-70 osób. Z tego ok. 1 proc. to osoby, u których stwierdza się zakażenie wirusem HIV. Z każdym rokiem zwiększa się też liczba osób, które podejmują decyzję o przebadaniu się. W 2010 r. na 631 osób, które poddały się testowi, wynik pozytywny otrzymało 9. W ubiegłym roku proporcje były podobne, jednak już wiadomo, że zbadanych osób będzie więcej.

Mamo, zrób to dla swego dziecka Jednym z mitów, jaki długo panował na temat tej choroby, było to, że HIV oraz AIDS dotyczy głównie mężczyzn, homoseksualistów. - Ryzyko zakażenia między kobietą a mężczyzną wynosi 1 proc., to niewiele. Bywa jednak, że sto kontaktów nie spowoduje zakażenia, ale równie dobrze, jeden przypadkowy seks może to spowodować - podkreśla Violetta Bułhak-Kozioł. Magdalena kleBan

24.co.uk 1/9/2012 7:05:22 PM


Przegląd prasy polskiej

Nie tylko wróżbami Romowie żyją dlaczego u romów rodzice przyprowadzają i odbierają nastoletnie córki ze szkoły? Bo się boją, że dziewczynki zostaną porwane przez cyganów. do takich porwań dochodzi często. to ich zwyczaj. Codziennie informacje z Pomorza i Kujaw na stronie

W

www.pomorska.pl

całym regionie może żyć ponad tysiąc Romów. W samej Bydgoszczy jest ich ok. 250. Przyjeżdżają z Bułgarii, Rumunii. Pobędą tu parę lat i wyjadą dalej. To naród wędrujący, nie zagrzeje na dłużej stałego miejsca. Zakładają wielodzietne rodziny. Jeśli małżonkowie nie mają dzieci, to coś jest nie tak.

Częste wagary W jednej z kamienic na bydgoskim Okolu mieszka Ana z mężem Vasylem i trojgiem dzieci. Kobieta nie pracuje zawodowo, jest gospodynią domową. Jej mąż, oficjalnie bezrobotny, handluje przyczepami kempingowymi sprowadzanymi z Zachodu. Jako że ani matka, ani ojciec nie pracują, dostają zasiłki z ośrodka pomocy społecznej. Dzieci chodzą do jednej ze szkół w Śródmieściu, ale nieobecności na lekcjach mają dużo. Naród romski nie przywiązuje większej wagi do wykształcenia. - Romowie, wbrew pozorom, to bardzo czyści ludzie - mówi nasza rozmówczyni, współpracująca z nimi. - W domach mają po prostu błysk. Lubią kosztowne przedmioty nie tylko na sobie: łańcuszki, bransoletki, kolczyki, sygnety, ale też w mieszkaniach. Złote, albo przynajmniej pozłacane ozdoby, cekiny, świecidełka – to można zobaczyć w ich domach.

Kalorii nie liczą Lubią tłusto jeść. Diety? To nie dla nich. Za to golonka, smażone mięso, kurczaki i gęste sosy do ziemniaków – to menu dla nich. Od alkoholu też nie stronią. Tam nie ma równouprawnienia. - Kobieta jest traktowana przez mężczyznę jako służąca, która rodzi dzieci - mówi nasza rozmówczyni. - Zostać babcią w wieku 30 lat? U Romów nikogo to nie dziwi. Tak samo jak to, że dziewczyny w wieku 13-14 lat zachodzą w ciążę. Mężczyźni zazwyczaj trudnią się handlem samochodami albo perfumami. Produkują patelnie. Pracują w małych zakładach produkcyjnych. Najczęściej „na czarno”.

Wesela w tradycji romskiej są bardzo huczne. Już 12-letnie dziewczynki uważane są za gotowe do małżeństwa.

Dziewczynka staje się kobietą

Czasem porywają swoje przyszłe żony. - Dziewczynka w wieku 12-13 lat jest pilnowana przez rodziców, jak oka w głowie. Mama albo tata zaprowadzają ją do szkoły i po nią przychodzą po lekcjach, bo się obawiają, że dziecko zostanie porwane przez innych Romów. To u nich taki zwyczaj. Porwana dziewczyna jest uznawana już za „nieczystą”, szybko przestaje być dziewicą. Z dnia na dzień staje się kobietą, która przy boku swego mężczyzny wkracza w dorosłe życie.

Bunt przeciw swoim U Romów rzadko k iedy dochodzi do małżeństw mieszanych, bo nie akceptują oni ludzi z zewnątrz, tych obcych. - Pewna Cyganka była na tyle odważna, że wyszła za mąż za Polaka. Jej rodzina nie pogodziła się, że mają „innego” wśród krewnych. Kobieta zbuntowała się, ścięła włosy na krótko i zamiast spódnic, zaczęła nosić spodnie. Zerwała kontakt z bliskimi. Mówi, że jest Polką. Kiedy Rom trafia do szpitala, całymi rodzinami koczują przed lecznicą. W 30,

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

04_Pano_obyczaje.indd 25

nawet 40 osób. Tak długo, aż chory opuści placówkę.

Radość na pogrzebie Gdy umiera Rom, organizowana jest uroczystość nawet na kilkaset osób. - Tam nikt nie płacze. Wszyscy się cieszą, radują, tańczą, bo zmarły przeszedł do lepszego świata - opowiada kobieta. - Pamiętam, jak zmarł król Cyganów. Mieszkał przy ul. Długiej w Bydgoszczy. Z całej Polski zjechali się goście. Wzdłuż całej Długiej ustawiły się same mercedesy. Tylu samochodów jeden za drugim nie widziałam nigdy wcześniej. Uroczystość odbyła się w hotelu „Pod Orłem”. Impreza pogrzebowa trwała trzy dni i trzy noce.

Uważaj na portfel Mówi się, że Romowie kradną. - To prawda. Kombinują, jak mogą. Nawet kilkuletnie dzieci są namawiane do kradzieży - przyznaje rozmówczyni. - Wśród Cyganów panuje jednak zasada: „Swoich nie okradają, tylko obcych, którym źle z oczu patrzy”. kaTaRZYna PiOJda Reklama: 020 3026 6550

25 1/9/2012 7:05:24 PM


Styl życia

i k z d ó w e j o W a Kub

i k r e t i l a n y rozebran iorzu z rekinami, ale po godz m w e bi so a yw pł o ow od Zaw sze! Jaki jest w oczach ier w a yt Cz y. aln rm no ć by nach stara się lkntrowersyjnych polskich ta ko iej dz ar jb na z go ne jed i gośc show i swoich własnych? .pl

www.gazeta.naszemiasto

A

„A na początku parę słów o mnie. Jestem kimś. Mieszkam w TVN-ie, gdzie wszyscy patrzą we mnie, jak w tęczę. I niech patrzą. Po pierwsze, pozytywnych wrażeń estetycznych nigdy dość, a po drugie, muszą napatrzyć się na zapas, albowiem przez jakiś czas z powodu bycia gdzie indziej, nie będzie mnie tu. No chyba, że opanuję trudną sztukę bilokacji, ale na to akurat specjalnie bym nie liczył”. Nic dodać, nic ująć, czyli Kuba sam o sobie. Jak banda, po której często jeździ. Nagrał z Michałem Figurskim piosenkę o Jarosławie Kaczyńskim pt. „Po trupach do celu" („bo każdy chce leżeć na Wawelu”). Zachęcał też swoich gości, by wsadzali małe polskie fl agi w atrapy psich kup. I proponował, by w pudełkach na prezerwatywy zainstalować pozytywki z hymnem narodowym. Jan Peszek: - Ludzie jego pokroju są jednak potrzebni. Wyostrzają pewne problemy. Przyjąłem zaproszenie do programu, bo akceptuję jego rodzaj ekstremizmu. Jan Nowicki: - Że jeździ po bandzie? A kto dzisiaj nie jeździ? Dziennikarze maczają pióro w gównie, a on ma być mesjaszem? Jest absolutnie mądry, głęboki, bywa gorzki. Jeden z najinteligentniejszych ludzi w Polsce. Nelli Rokita: - Do pewnych spraw ma podejście wulgarne. Zastanawiał się kiedyś, co widać pod minispódniczką kobiety, którą gościł. Gdybym była prezesem telewizji, trochę bym go ograniczyła.

B

26 05_Pano_style.indd 26

24.co.uk

C D

Jak cięta riposta w jego programie. Kuba: - Podobno Kielce się ciebie wstydzą. – Liroy (raper): – Podobno jesteś pedałem. Właśnie się dowiedziałem. Kuba: – Podobno robi wielką różnicę. Jak dusza. Czy w jego wypadku to w ogóle możliwe? A jednak. Wieść gminna niesie, że ten zdeklarowany cynik i prześmiewca lubi czasem poczytać wiersze. Jan Nowicki: - Lubi poezję. Jest czuły, wrażliwy i fajny. Trochę zagubiony. Ma własne marzenia, dotyczące rzeczy tak intymnych, jak rodzina, miłość. Felix Allan: - Pierwsza teatralna rola Kuby Wojewódzkiego w sztuce Woody’ego Allena „Zagraj to jeszcze raz, Sam”. Bilety na nią trzeba kupować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (a i tak część publiczności siedzi na poduszkach na schodach). Średnia wieku – 25 lat. Wojewódzki w roli lekomana, porzuconego przez żonę, jest tu autentycznie bezradny i życiowo zagubiony. Nie wychodzi mu podrywanie feministki a la Kazimiera Szczuka, natomiast najzupełniej niespodziewanie zakochuje się (z wzajemnością) w żonie najlepszego przyjaciela. - Po tej roli zaczęły mnie zasypywać propozycje fi lmowe. To jakieś nieporozumienie. I pokazuje, jak działa rynek zatrudniania aktorów w tym kraju - mówi nam Wojewódzki. Jak granie. Pewnie mało kto pamięta, że Kuba jako perkusista nagrał w 2003 r. płytę z zespołem Klatu, a w latach 80.

G

grał w punkowych formacjach System i New Dada. Szefował nawet legendarnemu festiwalowi w Jarocinie. Zaczynał jako dziennikarz muzyczny. W programach typu „Rockandroller” przez 10 min. potrafi ł rozmawiać z liderem zespołu Armia i ani razu nie spytać go o ulubione pozycje w kamasutrze. Iść czy nie iść? To pytanie zadają sobie goście Wojewódzkiego. Z reguły idą, bo choć strach jest wielki, to Kuba ma kilka milionów widzów. Marcin Daniec: - Na skrzydłach do niego nie poleciałem. Ale w końcu się zgodziłem, bo już wszyscy byli. I zaczęli się mnie pytać: „Co, boisz się?”. No to ja im pokazałem, że się nie boję. Jazzman Leszek Możdżer przyznaje, że po wizycie u Kuby jego płyta, niszowa przecież, pokryła się podwójną platyną. - Myślę, że to w dużej mierze dzięki udziałowi w programie - nie kryje muzyk. - Jedyny feler tego programu? Nie jest nadawany na żywo - mówi Zbigniew Wodecki. - Wycina się z niego nudy. Ale z drugiej strony Kuba jest błyskotliwy i świetnie przygotowany. Leszek Możdżer: - Po to, by być kilkanaście minut błyskotliwym i na luzie, wykonuje olbrzymią pracę. Przychodzi do studia kilka godzin przed programem i szlifuje pytania. Jak kostium. Jan Peszek: - Nakłada go, by się do niego nie dobrano. Pływa z rekinami, więc musi się zachowywać jak one, bo by go zjadły. Tak naprawdę pod spodem tej gru-

I

K

1/9/2012 8:02:08 PM


Przegląd prasy polskiej

boskórności i przebojowości pozostaje sympatycznym, inteligentnym człowiekiem z poczuciem humoru. Powiedziałbym nawet, że delikatnym. Jan Nowicki: – Na użytek tego, co się podoba, wymyślił sobie postać, której jest wierny. Gdy dzwonimy pod numer Kuby Wojewódzkiego, odbiera stonowany, poważny mężczyzna. - Pan Wojewódzki? - Tak. - Na pewno? - Na pewno. Przez kilka kolejnych minut mam nieodparte wrażenie, że rozmawiam z kimś innym. Że to menedżer Wojewódzkiego robi sobie ze mnie jaja. A jednak nie. Nieśmiało dzielę się wrażeniem, że Kuba jest jednak trochę inny niż w telewizji. - Może to panią zszokuje w ustach takiej osoby jak ja, ale poza mediami staram się być normalnym człowiekiem - mówi Wojewódzki.

M

Anna Mucha, aktorka. Jak twierdzi Wojewódzki, zaimponowała mu, gdy nie przyjęła oferty bycia jurorem w programie „Idol” (który jego samego uczynił bardzo sławnym). Jak się skończyła ich miłość? – Wzięła kartony i poszła. A ja na te kartony pracowałem pięć lat w Polsacie! - wyznał rozdzierająco podczas prowadzonego przez siebie programu. A teraz? Leszek Możdżer: – On jest już z tym pogodzony, że kocha wiele kobiet na swój sposób. I wcale się z tym nie kryje. Jak namówić go na wywiad? Mordęga. Kolega z TVN radzi: – zapomnij, nawet nam odmawia. - To żadna maniera z mojej strony. Ale tak często mam okazję bywać w mediach, że powiedziałem już wszystko, co chciałem. Może to brzmi nieprawdopodobnie, ale nie lubię mówić o sobie - twierdzi Wojewódzki. Odmawiał dobre 15 min.

N

Program Kuby Wojewódzkiego bije rekordy oglądalności, jednak sposób prowadzenia show sprawia, że często musi on wielokrotnie zapraszać gwiazdy, które obawiają się występu w jego programie. Reklama: 020 3026 6550

05_Pano_style.indd 27

27 1/9/2012 8:02:32 PM


N

Styl życia

w

Kuba Wojewódzki karierę w mediach rozpoczynał jeszcze w latach 90., jednak tak naprawdę popularność przyniósł mu dopiero udział w programie „Idol” w 2002 r., dzięki czemu dorobił się własnego show.

P

Jak polskie flagi w psich kupach, które urosły do rangi medialnego wstrząsu. Podczas programu Wojewódzkiego (marzec 2008 r.) zachęceni przez niego goście – rysownik Marek Raczkowski i aktor Krzysztof Stelmaszyk – wkładali miniaturki polskiej flagi w atrapy psich odchodów. Wojewódzki tłumaczył później, że ten happening miał zwrócić uwagę na problem kup na ulicach miast. Jak słona zapłata. Media, które goszczą Wojewódzkiego, musiały sporo płacić za jego niewyparzony język. Za wspomniane psie kupy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na TVN 471 tys. zł kary (za znieważenie flagi). Rację przyznał jej Sąd Apelacyjny w Warszawie, który w sierpniu 2011 r. kazał stacji zapłacić karę i koszty procesu. W 2006 r. Polsat, w którym Kuba miał swój show przed TVN, dostał karę pół mln zł. Zaproszona przez Kubę Kazimiera Szczuka parodiowała głos niepełnosprawnej spikerki Radia Maryja Magdaleny Buczek. Szczuka tłumaczyła później, że nie wiedziała o niepełnosprawności dziewczyny. Na próżno.

S

28 05_Pano_style.indd 28

Z kolei w lipcu ubiegłego roku warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie znieważenia czarnoskórego rzecznika Głównego Inspektoratu Transportu Drogo-

MOŻE TO PANIĄ ZSZOKUJE W USTACH TAKIEJ OSOBY JAK JA, ALE POZA MEDIAMI STARAM SIĘ BYĆ NORMALNYM CZŁOWIEKIEM - MÓWI WOJEWÓDZKI wego Alvina Gajadhura. Kuba Wojewódzki i Michał Figurski w „Porannym WF-ie” proponowali m.in.: „Zadzwońmy do Murzyna”, sugerowali, że telefon pana G. działa w „buszmeńskiej sieci dla czarnych” i zakończyli:

„Audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział Ku Klux Klanu”. Szefowie radia tłumaczyli, że występ miał na celu ośmieszenie polskiej ksenofobii, Rada Etyki Mediów nie wykazała jednak zrozumienia. Jak Tusk. Premier poczynił w programie Kuby wstrząsające wyznanie: „Miałem zawsze przezwisko Kaczor, co w dzisiejszej polityce wydaje się nieprawdopodobne, żebym to ja był Kaczor. Odczuwam trochę dziecięcej zawiści. Kaczor zazdrości, że ja jestem Donald. A ja zazdroszczę tym, że oni są teraz Kaczory, a nie ja” - mówił Tusk. Wojewódzki przyznał, że w 2007 r. był w jego sztabie wyborczym. Jak winda. Marcin Daniec: - To było nasze pierwsze spotkanie. Wskoczył w ostatniej chwili, rozmawiał przez telefon. Zobaczył mnie i powiedział do słuchawki: „Kochanie, poczekaj, bo mam ważne spotkanie w windzie”. To było kilka tygodni po tym, jak go parodiowałem w teatrze STU. Odłożył telefon, zniżył głos i powiedział: „Widziałem pańską parodię. Jeśli jestem taki, jak pan pokazał, to geniusz ze mnie!”.

T

W

Marta PaLuch

24.co.uk 1/9/2012 8:02:37 PM


NAJKRÓTSZA droga Przegląd prasy polskiej

w uzyskiwaniu odszkodowań!

Wypadki samochodowe, drobne stłuczki

Wypadki w miejscach publicznych

Wypadki w miejscu pracy

Zwrot ubezpieczenia kredytu

Postaw na brytyjską solidność i obsługę w języku polskim!

1 0 ods 0%

Jesteśmy brytyjską firmą prawniczą z tradycjami, która specjalizuje się w pomocy w uzyskiwaniu odszkodowań. Oferujemy Państwu skuteczną i bezpłatną pomoc w ubieganiu się o odszkodowanie, jesteśmy otwarci na Państwa problemy, które postaramy się rozwiązać.

zkodo wań

Patrick Gordon Telefon do biura: 020 3514 1858 Brygida Agnieszka Monika

wew. 7052 wew. 7054 wew. 7055

Komórka/SMS: 078 22 111 222 OmniFinances

36914899

www.PatrickGordon.co.uk

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

05_Pano_style.indd 29

0%

0 100%

Prowizji za naszą profesjonalną pomoc nie pobieramy żadnej prowizji, służymy Państwu swoim doświadczeniem i pomocą.

Opłat administracyjnych nie pobieramy żadnych opłaty za nasze porady i za naszą pomoc.

Odszkodowania dla klienta nasi prawnicy w większości przypadków pobierają prowizję za swoją pracę od ubezpieczyciela strony pozwanej, dzięki temu nasi klienci otrzymują 100% wygranego odszkodowania. Reklama: 020 3026 6550 29 1/9/2012 8:02:42 PM


Styl życia

Życie bez telewizora wcale nie jest nudne Najczęściej decyzja o wyprowadzeniu telewizji z domu jest przemyślana, a podejmuje ją zgodnie cała rodzina. Z czasem okazuje się jednak, że telewizor wcale nie jest niezbędny do życia. Ba, życie bez niego może być piękne. Pisze Hanna Wieczorek.

www.gazeta.naszemiasto.pl

P

amiętam czasy, kiedy telewizja szturmem zdobywała polskie domy. Najpierw pojawiał się jeden – oczywiście czarno-biały – odbiornik w kamienicy. Życie sąsiedzkie zaczynały wyznaczać popularne w owym czasie programy i fi lmy emitowane po Dzienniku. Minęło kilka lat i telewizor stał się dobrem w miarę powszechnym, mimo że do wyboru były tylko dwa programy – jedynka i dwójka. Wiele rodzinnych scysji rozpoczynało się od tego, co wieczorem będziemy oglądać: fi lm czy mecz. Pewna leciwa wówczas dla mnie znajoma rodziców (mogła mieć ok. 30 lat), wprawiła wszystkich w osłupienie, zgadzając się z mężem, że hokej jest lepszy od Teatru Telewizji. Zszokowanym znajomym tłumaczyła: przecież to taki kulturalny sport. A największą, prawie niewyobrażalną karą był szlaban na „Czterech pancernych” czy „Ivanhoe”. W niektórych domach poczesne miejsce zajmował nie tylko telewizor, ale i pieczołowicie wycięty z gazety program telewizyjny. Wszyscy członkowie rodziny zbierali się jednego dnia i wspólnie ustalali, co będą w tym tygodniu oglądać. Jedno było pewne: w każdą niedzielę obowiązkowo trzeba było włączyć sfatygowane pudło o godzinie dziewiątej, kiedy zaczynał się Teleranek. Później przyszła era kolorowej telewizji i wybuchowych radzieckich „Rubinów”, które były dobrem deficytowym. Można było dostać je spod lady. Łatwiej kupowało się małe, przenośne telewizory, które powoli stawały się obowiązkowym wyposażeniem kuchni lub dziecięcych pokojów. Wreszcie zachłysnęliśmy się telewizją satelitarną oraz pączkującymi prywatnymi

30 05_Pano_style.indd 30

stacjami, takimi choćby jak wrocławskie TeDe. I nagle okazało się, że telewizja nie tylko towarzyszy nam na okrągło w domu, ale znowu jest wyznacznikiem życia towarzyskiego. Bo o czym rozmawiać ze znajomymi, jeśli nie o najnowszym serialu? I losach (ekranowych i pozaekranowych) głównych bohaterów telewizyjnych tasiemców. No, można jeszcze komentować popularny talk-show czy polityczną awanturę w studio. Jednak właśnie w tym samym czasie okazało się, że coraz więcej Polaków decyduje się na życie bez telewizji. Z badań przeprowadzonych ostatnio wynika, że w Polsce telewizora nie ma już 700 tys. domostw. Nie mają telewizji, a nawet, jeśli mają, nie włączają jej.

Z telewizją pożegnałem się 30 lat temu - Telewizja? A co to takiego - śmieje się Andrzej Łuc, wrocławski fotoreporter. - Z telewizorem pożegnałem się 30 lat temu, kiedy wyprowadziłem się z domu rodzinnego. Wspomina, że już wcześniej toczył batalię o wyprowadzenie telewizji z domu rodzinnego. W latach 80. ubiegłego wieku powszechnym hasłem było: „Telewizja kłamie”, ale w grę wchodziły nie tylko względy polityczne. Bo PRL-owska TV była dla Andrzeja po prostu nudna. - No, czasem tylko puścili jakiś ciekawy fi lm, którego nie było w kinach - wzrusza ramionami. Andrzej nie tęskni za telewizją („A za czym tu tęsknić?”), co więcej – bez telewizora świetnie sobie radzą jego dorosłe już dzieci. - Nawet

kiedy były zupełnie małe, nie ciągnęło ich do bajek - uśmiecha się. - Tylko kiedy były u dziadków, oglądały dobranocki. A co zamiast telewizji? – Tyle jest ciekawych rzeczy dookoła - Andrzej uśmiecha się. - No i oczywiście internet, bo w nim można znaleźć opinie nie tylko te obowiązujące w danej stacji.

Został w domu Co najmniej 10 lat temu z telewizorem pożegnał się krakowski perkusista z formacji „Frittata”, Grzegorz Bauer. - To stało się, kiedy się usamodzielniłem - wspomina. - Najpierw w wynajętych pokojach, w których telewizorów nie było, a potem już świadomie zrezygnowałem z telewizji. Bo właściwie, jak tłumaczy, do niczego nie jest mu potrzebna. Raczej czuje do niej niechęć. Wszystko, czego chce się dowiedzieć, może znaleźć w internecie – nie tylko suche fakty, ale i różnorodne opinie. Kiedy chce obejrzeć fi lm, idzie do kina. Tylko czasem, przy okazji meczu piłkarskiego czy innego wydarzenia sportowego, łamie się i idzie do znajomych albo do knajpy obejrzeć sport w telewizji. - Telewizor nie jest mi do szczęścia potrzebny - uśmiecha się. - Ale przyznaje, trudno byłoby mi się obejść bez internetu.

Nie było już miejsca na książki Z domu Sylwii Marzec telewizor zniknął pół roku temu. To była wspólna, rodzinna decyzja. - Odbiornik stał upchnięty na regale z książkami - opowiada Sylwia. - Kiedy

24.co.uk 1/9/2012 8:02:43 PM


Pan12.pdf

1-01-70

11:49:18

Przegląd prasy polskiej

okazało się, że nie ma miejsca na książki, pozbyliśmy się go. Z mężem zdecydowaliśmy, że wolimy poczytać, niż wpatrywać się w telewizyjny ekran. I dodaje, że natknęli się wtedy na nieoczekiwane problemy. - Okazało się, że wcale nie jest łatwo znaleźć chętnego na telewizor - uśmiecha się. - Bo odbiornik ma obowiązkowo prawie każda polska rodzina, nierzadko w domach są dwa, a nawet trzy telewizory. Dwunastoletnia Hania, córka Sylwii, nie przejęła się szczególnie decyzją rodziców o „wyprowadzeniu” telewizji z domu. Siadła do komputera, poszukała w Googlach i przyszła do rodziców z informacją, że w Polsce bez telewizji żyje całkiem spora grupa ludzi. Sylwia dodaje, że od dłuższego czasu telewizor był właściwie elementem wyposażenia domu, kupili go z rozpędu, kiedy zmieniali mieszkanie. I rzadko włączali, córka czasem oglądała „Taniec z gwiazdami”. Sama Sylwia najczęściej włączała telewizję, kiedy była sama w domu, zaraz po powrocie z pracy, kiedy brała się do gotowania obiadów. - Była dla mnie formą odstresowania się - mówi. - Zabawne, że niedługo TV chyba znowu zawita do naszego domu. Sylwia z rodziną: mężem Pawłem i córką, przeprowadza się do Warszawy. I żartuje, że jeśli chciałaby znaleźć mieszkanie bez telewizora, musiałaby za nie więcej zapłacić niż za takie z telewizją.

Telewizja – nie, telewizor – tak Jacek rozstał się z telewizorem niedawno, kiedy przeprowadzał się do nowego domu. I wcale tego nie żałuje, nie tęskni. Może kiedyś zdecyduje się kupić odbiornik, bo lepiej mu się ogląda filmy i koncerty na większym ekranie. Wszystko inne można znaleźć w internecie. Z telewizji zrezygnował przede wszystkim z powodu dziecka. - Miałem nawet odłożone pieniądze na zakup nowego odbiornika - opowiada. - Jednak odłożyłem tę inwestycję i tak jest do dzisiaj. Mam małe dziecko i nie chciałem, żeby się uzależniło od TVN-u, Jedynki czy Polsatu. Jacek opowiada, że przedsmak tego, co telewizja może zrobić z dzieckiem, miał, kiedy pokazał dwuletniemu synowi bajeczkę na komputerze. - Kiedy bajka się skończyła, był tak niezadowolony, że awantura o bajeczkę trwała znacznie dłużej niż sama kreskówka. C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

Telewizor do zadań specjalnych

K

Ania niedawno kupiła telewizor. Pierwszy chyba od dziesięciu lat. Ale od razu zastrzega, że u niej w domu telewizji się nie ogląda, a odbiornik służy jedynie do grania na konsoli. - Właściwie telewizor zniknął z naszego życia po cichu - śmieje się. - Najpierw mieszkaliśmy w akademiku, potem na stancjach. Tam telewizji nie było. Kiedy w końcu kupiliśmy mieszkanie, poprzedni właściciel zostawił nam odbiornik. Bardzo szybko „puściliśmy” go w świat. Zalety życia bez telewizora? Ania szybko wylicza: - Więcej czasu dla siebie, dzieci są od najmłodszych lat zaangażowane w książeczki. Bo bajek słucha i trzyletnia Julka, i półtoraroczny Gucio. Rodzice zajmują się dziećmi, zamiast sadzać je przed telewizorem i mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku. - Bo kiedy maluchy siedzą przed ekranem i są grzeczne, nie sprawiają kłopotów, a rodzice zajmują się swoimi sprawami - tłumaczy Ania. - I nie zauważają, że dzieci „przeciekają im między palcami”.

Cisza w domu Ja sama z telewizorem rozstałam się na dobre jakieś 7 lat temu. Zniknął jakoś tak, przypadkiem. Pewnego dnia zepsuł się i nagle w mieszkaniu zapanowała błoga cisza. Nagle okazało się, że można żyć bez programów informacyjnych, łzawych seriali, talk-shows. I bez programów publicystycznych, szczególnie tych, w których poważni panowie eksperci tłumaczą mi, co miał na myśli polityk, który przed chwilą wygłosił kilku- czy też kilkunastominutową przemowę. Bo widocznie jestem za mało wyrobiona politycznie, żeby takiego polityka zrozumieć bez tłumacza. Da się przeżyć także bez kreskówek, chociaż z ręką na sercu muszę powiedzieć, że moje dzieci zgromadziły pokaźną kolekcję kaset i płyt ze Scooby Doo. Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

05_Pano_style.indd 31

TM

Wyślij pieniądze do Polski na stronie www.PrzekazyPieniezne.com, żeby otrzymać kod uprawniający do 100% extra doładowania konta T-Talk na stronie www.Auracall.com oraz szansę na wygranie £1000!* * Warunki promocji dostępne na www.PrzekazyPieniezne.com

Reklama: 020 3026 6550

31 1/9/2012 8:02:48 PM


Styl życia

Multi-kulti po etiopsku Południowa Etiopia to jeden z najbardziej fascynujących obszarów Afryki. Oddalona od centrów cywilizacji i trudno dostępna tworzy niezwykle kolorową mozaikę plemion, obyczajów, wierzeń i tradycji.

D

olina Omo jest jednym z regionów administracyjnych południowej Etiopii. Graniczy z Kenią, Sudanem, regionem Gambela oraz Oronia. Nawet dziś podróżuje się tu z dużym trudem. Doświadczony etiopski kierowca, który odwiedzał to miejsce wielokrotnie, jedzie wyjątkowo ostrożnie. Samochód terenowy porusza się po wyboistych drogach z prędkością 30 km na godzinę. Awaria auta w tym miejscu oznaczałaby kilkudniowe czekanie na pomoc. Brakuje mostów, a liczne rzeki można przekraczać tylko w porze suchej. Kiedy pada deszcz, stanowią zaporę nie do przebycia i Dolina Omo ponownie staje się ukrytą przed resztą świata oazą pradawnych plemion, które zachowały swoją pierwotną kulturę.

Krążek na szczęście Pośród wzgórz pokrytych sawanną, między rzekami Omo i Mago, żyje plemię Mursi. Jedna z najbardziej niezwykłych grup etnicznych południowej Etiopii liczy zaledwie ok. 5 tys. członków i praktykuje obrzędy, które budzą zarówno zdumienie, jak i przerażenie. Młodym kobietom nacina się dolną wargę i umieszcza się w niej gliniany krą-

32 05_Pano_style.indd 32

żek. Krążki zmienia się stopniowo, a otwór powiększa się do tego stopnia, że może zmieścić się w nim krążek o średnicy kilkunastu centymetrów. Im większy krążek, tym kobieta ma większą wartość na rynku matrymonialnym. Ponoć rekordzistki są w stanie założyć rozciągniętą wargę na głowę i żądać za ożenek nawet 50 sztuk bydła, które jest tu oznaką bogactwa i zapewnia byt całej rodzinie. Po co się to robi? Teorii jest kilka i każda do obalenia. Przypuszczalnie stosowano tę praktykę, by zniechęcić handlarzy niewolników. Według innej hipotezy krążek miał odstraszać złe duchy, mogące przedostać się do ciała przez usta. Niektórzy badacze przyjmują za wiarygodne wyjaśnienie, że kobieta, która go nosi, dowiodła swojej dzielności i wytrzymałości na ból, będzie zatem dobrą żoną. Kobiety jednak nie noszą krążków cały czas, bo są niewygodne i zbyt ciężkie. Często ich dolne wargi zwisają poniżej szczęki, odsłaniając wybite zęby, co ułatwiało mocowanie krążków. Czy kobiety z plemienia Mursi są piękniejsze od innych? Z pewnością nie dla Europejczyków.

Walka o żonę W wiosce plemienia Mursi dowiaduję się także o innych przedziwnych zwyczajach, które wprawiają mnie w osłupienie. Okazuje się, że żadnen mężczyzna z plemienia Mursi nie ma prawa się ożenić, dopóki nie wygra „donga”, czyli walki na kije. Kandy-

daci do walki stają nago i brutalnie okładają się dwumetrowymi drągami, których falliczne zakończenie jest synonimem męskości. W społeczności Mursi nie ma miejsca dla słabeuszy. Każdy dorosły mężczyzna musi być przede wszystkim nieustraszonym wojownikiem. Zwycięzcę pojedynku odprowadza się do grupy młodych dziewcząt dojrzałych do małżeństwa, spośród których wybiera sobie żonę. Wśród Mursi dopuszczalne jest wielożeństwo. Jeśli mężczyznę stać na żonę (trzeba za nią zapłacić nawet 40 krów), to może mieć tyle kobiet, ile tylko zapragnie. Mężczyźni manifestują gotowość do ożenku piórem zatkniętym na czole. Dodatkowym zdobieniem są rytualne blizny na ciele. Bolesne nacięcia zasypuje się popiołem, potem ponownie pogłębia i powtarza tak długo, aż na ciele powstaną fantazyjne, wypukłe wzory.

Honorowa chłosta Spośród ludów zamieszkujących Dolinę Omo szczególną urodą wyróżniają się przedstawiciele 35-tysięcznego plemienia Hamer. Kobiety o pięknych, posągowych rysach i charakterystycznych kościach policzkowych przypominają top modelki z okładek kolorowych magazynów. Z zaciekawieniem przyglądam się ich włosom zrolowanym w minisprężynki. Na fryzury, a także na skórę nakładają wilgotną pastę w kolorze ochry. Ich skórzane stroje są przyozdobione drobnymi muszelkami,

24.co.uk 1/9/2012 8:02:53 PM


Przegląd prasy polskiej

sznurami barwnych koralików. Na szyjach, nadgarstkach i kostkach noszą ciasne bransoletki. Mężatki dodatkowo zakładają grube miedziane obroże, często zakończone okrągłym wisiorem o średnicy ok. 10 cm. Dopiero po chwili spostrzegam wielkie blizny przecinające plecy większości z nich. Przewodnik opowiada mi o rytuale biczowania, któremu kobiety z plemienia Hamer poddają się dobrowolnie podczas ceremonii inicjacji młodych mężczyzn. Kiedy panowie skaczą przez byka, by udowodnić swo-

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

05_Pano_style.indd 33

ją dojrzałość, panie upiwszy się wcześniej lokalnym trunkiem, przygotowują się do rytuału chłosty. Mężczyźni, którzy przeszli już inicjację, długimi rózgami uderzają w gołe plecy kobiet. Żadna z nich nie krzyczy ani nie okazuje bólu. Wręcz zachęca do coraz silniejszych uderzeń. Krew płynie strumieniami. Dla plemienia Hamer nie ma w tym nic strasznego. W ten sposób kobiety wyrażają oddanie i podziw dla młodzieńca wchodzącego w dorosłość. Taka praktyka prowadzi

Reklama: 020 3026 6550

33 1/9/2012 8:03:02 PM


Styl życia

do krwawiących ran, a później blizn, które pozostaną na całe życie jako dumne świadectwo honoru.

Mistrzowie makijażu Plemię Karo zamieszkuje zaledwie trzy wioski, liczy około tysiąca członków i jest zagrożone wyginięciem. Dawniej ludzie ci trudnili się pasterstwem, lecz na skutek wyginięcia bydła, do czego przyczyniła się m.in. plaga muchy tse-tse, zajęli się uprawą

Info Waluta – Birr (ETB), 1 PLN – 4 ETB, 1 USD – 13,4 ETB, 1 EUR – 16,5 ETB Noclegi Hotele klasy turystycznej oferują nocleg za 20 USD za dobę. Najtańsze kwatery kosztują poniżej 10 USD, ale nie poleca się ich ze względów bezpieczeństwa i warunków sanitarnych. Luksusowe hotele w stolicy, jak Sheraton i Hilton, to wydatek powyżej 200 USD. Transport Wewnętrzne przeloty odbywają się liniami Ethiopian Airways do głównych miast w kraju, cena ok. 150 USD w jedną stronę, wynajęcie samochodu terenowego – ok. 100–150 USD na dobę.

34 05_Pano_style.indd 34

sorgo, fasoli i tytoniu. Odwiedzam ich wioskę położoną na niezwykle stromym urwisku, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na przełom rzeki Omo. Otaczają mnie barwnie przystrojeni mieszkańcy. Karo uważani są za mistrzów nakłuwania i malowania ciała za pomocą kolorowej glinki. Przyglądam się im z zainteresowaniem i przyznaję, że niektórzy potrafią umalować się w taki sposób, że trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać w nich istoty ludzkie. Zdobienia na ciałach mężczyzn są zwykle bogatsze niż u kobiet. Świadczą o ich sile, dominacji i roli społecznej. Od niedawna w ich świat stopniowo wkracza nowoczesność, zagrażająca ich wielowiekowym tradycjom. Nie rozumieją jej i korzystają z niej w sposób, jaki wydaje im się odpowiedni. Gwoździe podarowane przez turystów służą kobietom jako kolczyki, świecące papierki po cukierkach wystają z nosów, a maszynki do golenia i jednorazowe długopisy pełnią funkcję ozdób zwisających z szyi. Zastanawiam się, czy zdobycze cywilizacji są im do czegoś potrzebne. Odjeżdżam z mieszanymi uczuciami, zafascynowana ich odmiennością.

Korali czar Arbore są jednym z mniejszych plemion południowej Etiopii. Ich społeczność liczy ok. 7 tys. osób. Dawniej odgrywali ważną rolę jako pośrednicy w handlu między rzeką Omo a górami Konso. Dzisiaj są przede wszystkim pasterzami. Podobnie jak w

innych plemionach, krowy są tu wyznacznikiem bogactwa i statusu społecznego. Najbardziej fascynują mnie kobiety Arbore. Od razu dostrzegam na ich szyjach sznury pięknych, barwnych korali. Charakterystyczne są też czarne chusty osłaniające ich ciała. Od słońca? Od ciekawskich spojrzeń? A może jest to związane z islamem, który wraz z domieszką wierzeń plemiennych stał się główną religią Arbore? Kobiety mają tutaj silniejszą pozycję niż w innych plemionach. Zajmują się wychowywaniem dzieci i utrzymywaniem domu. Gdy umiera ich mąż, nie są skazane na wieczną żałobę ani na życie na skraju nędzy. Wprawdzie nie mają prawa ponownie wyjść za mąż, ale mogą utrzymywać stosunki seksualne z innymi mężczyznami i pozostają nadal pełnoprawnymi członkami plemienia. Podczas wizyty w wioskach w Dolinie Omo trudno samodzielnie zrobić parę kroków bez towarzystwa tubylców. Ludzie ci domagają się, aby zrobić im zdjęcia, a w zamian oczekują zapłaty. Nie byłoby w tym niczego złego, gdyby nie poważne zagrożenie ze strony naszej cywilizacji. Obecność turystów, nasza fascynacja ich odmiennością burzy odwieczny rytm życia tych plemion. Jak zatem poznać ich zwyczaje, jednocześnie nie naruszając i nie zmieniając kultury? Edyta Buchert

24.co.uk 1/9/2012 8:03:04 PM


nr 216

Zima cały rok! Drogie Dzieci! Mamy zimę. Choć u nas nie występują silne opady śniegu, to jednak są na świecie miejsca, gdzie śnieg pada przez cały rok, a temperatura wynosi nawet -70oC! Są jednak ludy oraz zwierzęta, które znakomcie radzą sobie podczas nieustającej zimy! Na Antarktydzie zima trwa cały rok. Na kontynencie tym rozciągają się bezkresne pustkowia, gdzie nieustannie wieją lodowate wiatry. Te tereny polarne nie są zaludnione. Natomiast życie roślin i zwierząt jest ograniczone do małych skrawków lądu. Zwierzęta żyjące na Antarktydzie są doskonale przygotowane do życia w trudnych warunkach atmosferycznych. Zabezpieczenie przed trudnymi warunkami daje im grube futro i warstwa tłuszczu. Bardzo ciężką zimę są w stanie przetrwać jedynie nieliczne gatunki zwierząt, ale latem, gdy wody zaczynają się roić od planktonu, na wybrzeżach pojawia się spora liczba gości. Całymi gromadami przybywają ptaki, zwabione obfitością smacznych kąsków.

Jakie zwierzęta zamieszkują Antarktydę? Niedźwiedź polarny Ten słynny niedźwiedź osiąga długość 2,5 m, a waży aż 700 kg! Dawniej polowano na niego, jednak dziś znajduje się pod ochroną. Naszą planetę zamieszkuje 20 tyś. tych misiów.

Mors Morsy osiągają długość prawie 4 m! Co ciekawe, mogą na nie polować jedynie Eskimosi.

Polskie produkty dla najmłodszych Dostawy na terenie całej Wielkiej Brytanii

www.

35 08_Pano_mis.indd 35

1 09/01/2012 17:32:55


Lis polarny Jest mniejszy od zwykłego rudego lisa. Zimą jego futro staje się białe.

Foka lamparcia Foka ta waży aż 380 kg! Ze względu na jej cenną centkowaną skórę urządzane są na nią polowania. Ssak ten nie żywi się rybami, jak to zazwyczaj robią foki, lecz pingwinami i innymi fokami.

Bezlotek królewski Jest to jeden z największych pingwinów. Bardzo gruba warstwa tłuszczu pod skórą zapewnia mu ochronę przed zimnem.

2 08_Pano_mis.indd 36

Ciekwostki o Antarktydzie - Antarktyda to najbardziej wietrzny obszar na kuli ziemskiej. - Rekordowo niska temperatura wyniosła tam aż -89.2°C. - W lodach Antarktydy znajduje się ok. 90 proc. światowych zapasów wody pitnej. Stopienie całego antarktycznego lodu spowodowałoby podniesienie poziomu wody we wszystkich morzach i oceanach o ok. 70 m! - Pod lądolodem Antarktydy znajduje się ok. 145 jezior. - Średnia temperatura miesiąca najcieplejszego, czyli stycznia wynosi -32°C, średnia temperatura w sierpniu (najzimniejszy z miesięcy) przekracza aż -68°C!

36 09/01/2012 17:34:20


Co nieco o Eskimosach Eskimosi są inaczej zwani Inuitami. Zamieszkują oni pewne obszary Arktyki, Grenlandii, Kanady, Alaski i Syberii. W XVI w. na świecie upowszechniła się nazwa Eskimosi. Obecnie uważana jest ona przez wiele osób zamieszkujących Grenlandię oraz Kanadę za obraźliwą. Początkowo uważano, że nazwa ta wywodzi się od wyrażenia „zjadacze surowego mięsa”, obecnie nie ma jednak co do tego pewności. Kultura tego narodu jest bardzo bogata. Najciekawsze dawne tradycje i zwyczaje to: - Wspólnota posiadania oraz brak własności – jedynie szamani posiadali swój majątek. - Tworzono rodziny wielopokoleniowe mieszkające pod jednym dachem. - Eskimosi spotykali się w domu spotkań, tzw. „karigi”w środku osady. Kobiety nie mogły odwiedzać tego miejsca, ponieważ rozmawiano tam na temat łowów, o których panie niewiele wiedziały. - Dorośli nie mieli władzy nad dziećmi, jednak mimo dużej swobody były one posłuszne rodzicom, - Wierzono w reinkarnację oraz w duchy przodków, które wstępują w ciała noworodków – dlatego też każde dziecko miało prawo wyboru własnej rodziny, gdyż uważano, że ich ciałem kierują duchy, którym nie wolno się sprzeciwiać.

Połącz liczby

Uratuj pingwina!

Połącz ze sobą liczby tak, aby powstał obrazek. Następnie pokoloruj go.

Pomóż zagubionemu pingwinowi przejść przez labirynt.

37 08_Pano_mis.indd 37

3 09/01/2012 17:35:37


Nauka

Ciekawostki Młodzi geniusze

Przekonanie o coraz szybszym tempie zmian staje się powszechne. Najbardziej prestiżowa uczelnia techniczna świata, Massachusetts Institute of Technology (MIT), przeprowadziła na początku 2011 r. sondaż wśród swoich studentów, a więc przyszłej śmietanki świata nauki. Pytano, jak zmieni się świat w ciągu najbliższych 20 lat. Młodzi Amerykanie odpowiedzieli, że nowe wynalazki przyczynią się wkrótce do rozwiązania najważniejszych problemów światowych, takich jak klęski głodu (uważa tak 89 proc. studentów MIT) i zanieczyszczenie środowiska (84 proc.). Aż 33 proc. przyszłych naukowców zakłada, że samochody z silnikami benzynowymi i Diesla znikną z ulic miast już po 2015 r. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o komputery osobiste. W opinii 22 proc. młodych Amerykanów, pecety i laptopy już za 10 lat zostaną zastąpione znacznie nowocześniejszą technologią, opartą na sztucznej inteligencji.

Hotel dla kosmicznych turystów

Amerykańska Firma Bigelow Aerospace zamierza w 2015 r. otworzyć pierwszy ze swoich hoteli na orbicie Ziemi. Gdy ogłosiła w połowie marca 2010 r., że poszukuje pracowników hotelowych – portierów, recepcjonistów, pokojówek i ochroniarzy, zgłosiło się wielu chętnych, spełniających podstawowy warunek – doświadczenie w lotach na statku kosmicznym. Z personelem nie będzie kłopotu, bo wielu amerykańskich astronautów straciło zatrudnienie po zakończeniu lotów promami kosmicznymi NASA. Projekt Bigelow Aerospace rozwija się dynamicznie. Firmę utworzył w 1999 r. Robert Bigelow, właściciel sieci hotelarskiej Budget Suites of America. Realizacja kosmicznego projektu jest już bardzo zaawansowana. W lipcu 2006 r. i w czerwcu 2007 r. firma Bigelowa umieściła na orbicie „Genesis 1” i „Genesis 2”, zmniejszone trzykrotnie prototypowe moduły przyszłych hoteli. W 2013 r. ma rozpocząć się montaż właściwych modułów, tworzących hotel.

Świat za dwadzieścia lat Technologie w nieznanym dotąd w historii tempie zmieniają nasze codzienne życie. Eksperci z różnych dziedzin próbują więc ustalić, w jakich kierunkach w ciągu najbliższych dwóch dekad ten rozwój będzie przebiegał.

www.express.bydgoski.pl

O

taczający nas świat zmienia się g wałtow nie. Przyk ład pierwszy z brzegu to rozwój telefonii komórkowej. Kto z nas 20 lat temu myślał, że ogólnie dostępnym gadżetem może być przenośny mały telefon, pozwalający oglądać na żywo rozmówcę, program telewizyjny, a do tego jeszcze połączony z ogólnoświatową siecią przepływu informacji, czyli z Internetem? Ta forma komunikacji gwałtownie zmieniła styl życia ludzkości i to w ciągu jednego tylko pokolenia. A następne zmiany nadciągają lawinowo. Jeszcze pół wieku temu naukowcy przedstawiali odważne wizje świata po 2000 r.

W większości okazały się one nietrafione. Dziś uczeni są ostrożniejsi, zaglądają w przyszłość odległą najwyżej o 10-20 lat. Jaki więc będzie wówczas świat? W tej sprawie serwis naukowy „PopularScience” zwrócił się do dr. Mike’a Liebholda, eksperta z kalifornijskiego Institute for the Future, który pomaga czołowym fi rmom w opracowaniu i wdrażaniu przyszłościowych technologii. Naukowcy z Institute for the Future nie zajmują się teoretyzowaniem na temat przyszłości. Nadają ton światowemu rozwojowi technologicznemu, analizując trendy występujące w poszczególnych gałęziach nauki i przemysłu. Na tej podstawie stawiają prognozy, z których korzystają firmy planujące długofalowe strategie biznesowe.

Roboty zdominują świat Jakie więc zmiany czekają nas w nieodległej przyszłości?

Cyborgizacja

Czeka nas cyborgizacja ludzi. Rozwój robotyki i elektroniki ma w ciągu najbliższych dekad przynieść poprawę życia osobom niepełnosprawnym. Przewiduje to wybitny brytyjski cybernetyk, dr Kevin Warwick, wykładowca uniwersytetu w Reading, który stał się z własnej woli pierwszym człowiekiem cyborgiem. Dla celów naukowych wszczepił sobie na kilka tygodni w przedramię implant z mikronadajnikiem. Mikrochip sprawiał, że uczonego rozpoznawała sieć komputerowa w jego laboratorium. Kiedy Warwick wchodził do pomieszczenia, otwierały się przed nim drzwi, zapalały światła, a komputer przemawiał do niego na powitanie.

38 06_Nauka_3637.indd 38

24.co.uk 1/9/2012 7:12:30 PM


Przegląd prasy polskiej

Uczony połączył się też elektronicznie ze swoją żoną, dzięki czemu wiedział, kiedy wykonuje ona jakiś ruch, pomimo tego, że kobiety nie widział. Te eksperymenty związane są, m.in. z badaniami nad mechanicznymi kończynami dla osób, które utraciły rękę lub nogę. - Kolejny wielki skok technologiczny nastąpi pomiędzy 2019 a 2021 r. i świat w wielu dziedzinach zmieni się nie do poznania - twierdzi Liebhold. - Do tego czasu rozpowszechnią się ekrany dotykowe i wszczepiane mikrochipy zawierające informacje, które dziś mamy w paszportach czy na kartach kredytowych. Biopaliwa staną się konkurencyjne dla paliw kopalnych, na co wskazują postępy badań finansowane przez Pentagon. To z kolei zmieni układ sił na świecie, zmniejszając znaczenie państw Bliskiego Wschodu. Za 10 lat poważną gałęzią biznesu będzie przemysł kosmiczny, bo rozwinięta turystyka kosmiczna stanie się odskocznią dla pozyskiwania minerałów z asteroid i powierzchni Księżyca. Wpłynie na to dynamiczny rozwój robotyki, w której to dziedzinie przoduje Japonia, co z kolei sprawi, że koszty produkcji w zakładach przemysłowych spadną. Za 10 lat roboty będą nie tylko pracować w kosmosie, ale też zdominują fabryki i wkroczą do naszych domów. Wszystkie te zmiany wpłyną na życie całej ludzkości bez wyjątku. Przykładowo, analizy podane w raporcie ONZ-owskiej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wykazują, że problemu głodu na świecie nie uda się rozwiązać w ciągu najbliższych 20 lat. Nastąpi jednak postęp w tej dziedzinie, bo liczba głodujących w krajach rozwijających się ma do 2030 r. zmniejszyć się z obecnych ok. 770 mln do 440 mln. Trzeba tu uwzględnić, że do 2030 r. liczba ludności na świecie ma wzrosnąć z obecnych ok. 7 mld do prawie 8,5 mld. W tym czasie dysproporcje w podziale żywności, choć odczuje to mniejszy procent ludzkości, jeszcze bardziej się pogłębią. Prognozuje się

bowiem, że ludność państw rozwiniętych będzie za 20 lat jeszcze lepiej odżywiona i zamiast dzisiejszych ok. 2800 kalorii na jedną osobę, będzie przypadać ponad 3 tys. kalorii. Oznacza to wzrost liczby osób otyłych w krajach wysokorozwiniętych, a co za tym idzie zwiększenie zapadalności na choroby cywilizacyjne i wydatków na usługi medyczne.

Będzie się działo Rozwój technologii doprowadzi do poważnych zmian gospodarczych, a co za tym idzie, także politycznych. Amerykańska Krajowa Rada Wywiadu (NIC) przedstawiła oficjalny raport, w którym przewiduje sytuację światową w 2025 r. Według tych założeń, w ciągu najbliższych 15 lat znacząco zmniejszy się militarna i gospodarcza dominacja USA. Chiny staną się drugą potęgą ekonomiczną świata, wpływając silnie na globalną politykę. Poważną rolę zaczną też odgrywać Indie. Rosja przejdzie z sukcesem okres burzliwych przemian, stając się piątą gospodarką światową. Wzrośnie też rola Brazylii, Indonezji i Turcji na niekorzyść Unii Europejskiej. Według ekspertów z NIC, w ciągu najbliższych 15 lat nastąpi zjednoczenie Korei Północnej i Południowej. Z drugiej jednak strony, zagrożenie konf liktem na skalę światową pozostanie, bo na Bliskim Wschodzie dojdzie do nuklearnego wyścigu zbrojeń pomiędzy Iranem a Izraelem. Opinie światowej czołówki ekspertów co do najbliższej przyszłości są w ogólnych zarysach zbieżne. Nastąpi wiele zmian. Nie będzie nam wtedy dużo gorzej czy lepiej. Po prostu będzie inaczej. TADEUSZ OSZUBSKI

Elektryczny transport

Najnowsze analizy wskazują na to, że już za 10 lat pojazdy elektryczne mogą opanować 10 proc. rynku. Dziś praktycznie wszystkie koncerny motoryzacyjne wprowadzają samochody elektryczne. Na razie w małych seriach, ale najbardziej radykalni na tym polu Japończycy zapowiadają, że w ich kraju do 2020 r. pojazdy elektryczne mogą stanowić nawet 50 proc. uczestników ruchu drogowego. Rozwój motoryzacji w kierunku takiego napędu wydaje się nieuchronny, bo nawet najbardziej ostrożne szacowania tej tendencji zakładają, że w 2030 r. na drogach będzie 10-30 proc. pojazdów elektrycznych. Obecnie pomiędzy ośrodkami badawczymi trwa wyścig w uzyskaniu wysoko wydajnych akumulatorów, stanowiących dotąd jedyny słaby punkt pojazdów na prąd. Jednym ze zwiastunów możliwości pojazdów elektrycznych jest Detonator, futurystyczny motocykl firmy Parker Brothers Choppers, zaprezentowany pod koniec listopada 2011 r. Ma on zasięg 160 km, ładuje akumulatory w ciągu godziny i może pędzić z prędkością 200 km/h.

Info Futurologia to dociekania naukowców i ekspertów różnych specjalności na temat przyszłości ludzkości i kierunków jej rozwoju oraz prognozowanie przyszłości. Nazwa tej dziedziny nauki pochodzi od łacińskiego słowa futurus, czyli przyszły. Futurologia zajmuje się formułowaniem hipotez, dotyczących różnych dziedzin życia: techniki, przyrostu naturalnego, gospodarki, kultury, środowiska, itd.

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Postaw na doświadczenie i skuteczność brytyjskich prawników!

E

N

O

O

FEE

IN

E

Mamy doświadczenie w następujących rodzajach odszkodowań:

NO W

Omni Finances to renomowana brytyjska firma z długoletnim doświadczeniem w skutecznym uzyskiwaniu odszkodowań. odszkodow Teraz także i Ty możesz skorzystać z ich bezpłatnej pomocy! Wystarczy starczy zgłosić sprawę przez stronę internetową lub zadzwonić na całodobowy odobowy numer telefonu by dowiedzieć się czy możesz liczyć na odszkodowanie. odowanie. Naszych klientów obsługujemy w języku polskim! NO F

WIN N

MPPI PPI (Payment Protection Insurance) MWypadki w pracy MWypadki komunikacyjne MWypadki w podróży MWypadek w miejscu publicznym MUszkodzenia ciała Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

06_Nauka_3637.indd 39

OMNI CLAIMS

020 3514 1856 mobile/SMS: 078 22 111 222 tel.:

www.omniclaims.co.uk

Reklama: 020 3026 6550

39 1/9/2012 7:12:33 PM


Nauka

Ciekawostki o śnie

Co robimy najczęściej i najdłużej w życiu? To proste: śpimy. Sen to podstawa naszej egzystencji. Sylwia Grzeszczak śni o przyszłości, Edyta Bartosiewicz o miłości – a jaki jest twój sen?

Ś

pi każdy – zwykli mieszkańcy naszej planety, królewny z bajek, zwierzęta, a nawet rośliny. Potrzebujemy tego tak samo jak powietrza, wody, jedzenia. Średnio człowiek śpi od 6 do 9 godz. na dobę, co przeciętnie daje nam 20 lat snu w ciągu całego życia. Co ciekawe, udowodniono, że dłużej żyją ludzie, którzy sypiają 7 godz. Jednak geniusze potrafi li sobie „dawkować” sen. Leonardo da Vinci spał po kwadransie co kilka godzin. Pozwalało mu to regenerować siły na dalszą pracę i tworzenie arcydzieł. Jeden z największych współczesnych biznesmenów, Donald Trump śpi tylko 3 godz. na dobę. Na pewno zastanawiacie się, jak potem może efektywnie pracować? To proste: Trump lubi swoją pracę tak bardzo, że jego organizm wytwarza odpowiednie ilości hormonów szczęścia i relaksu. Winstonowi Churchilowi i Napoleonowi Bonaparte, wielkim taktykom i równie wielkim politykom wystarczyło jedynie „drzemnąć” się na 5 godz. A potem „wskakiwali” na przysłowiowego konia (w przypadku Bonapartego był to także prawdziwy zwierz).

Prorocze sny Marzenia senne są nieodzownym elementem snu. W ciągu nocy człowiek może śnić kilka lub nawet kilkanaście razy. Co ciekawe, niewidomi od urodzenia także mają sny – mogą to być obrazy rzeczywiste, a nawet kolory. Rosyjski chemik Dymitrij Mendelejew w czasie snu zobaczył w pełnej formie wykres tablicy pierwiastków. W takim właśnie kształcie tablica istnieje do dzisiaj – już

40 06_Nauka_3637.indd 40

nie jako sen, ale istny koszmar dla wielu uczniów. Najbardziej znane sny na świecie dotyczą Stanów Zjednoczonych i proroctw biblijnych. Może stąd określenie American Dream i narodowy etos Stanów Zjednoczonych. Dla wielu znaczy to tyle, co „dorobić się”, spełnić marzenia, żyć pełnią życia. Tylko czy USA samo spełniło swój sen? W dniu 28 sierpnia 1963 r. Martin Luter King ogłosił podczas Marszu na Waszyngton swój słynny sen. Jego przemówienie poruszające problem nierówności rasowych znane jest dziś jako „I have a Dream”. Patrząc na obecnego prezydenta USA, można śmiało powiedzieć, że był to sen proroczy.

Specjaliści od snów Oczywiście od wieków interpretowano sny i szukano ich znaczenia. Jednak należy pamiętać, że w różnych epokach, a nawet kulturach te same symbole miały odmienne znaczenie. Stąd mnogość senników i technik interpretacji snu. Jednym z najbardziej znanych „specjalistów” od snów był austriacki psychoanalityk Zygmunt Freud. W jednym ze swoich najważniejszych dzieł psychoterapeutycznych „Sen i marzenia senne” opisywał sny swoje i swoich pacjentów, a także wskazywał ich potencjalny wpływ na życie. Oczywiście Freud także miał niezwykły sen. Dziś określa się go jako Sen o zastrzyku Irmy, a jego przebieg i interpretację sam Freud zamieścił w „Objaśnieniach marzeń sennych”. Tak więc warto spać i warto śnić. Nigdy nie wiadomo, co się nam przyśni. Może wymyślimy odkrywczą teorię albo stworzymy nowe idee? Jedno jest pewne: sen może nam tylko pomóc. Słodkich snów. MARTA SOŁDYŃSKA

Rosyjski chemik Dymitrij Mendelejew w czasie snu zobaczył w pełnej formie wykres tablicy pierwiastków.

Jednym z najbardziej znanych „specjalistów” od snów był austriacki psychoanalityk Zygmunt Freud.

24.co.uk 1/9/2012 7:12:37 PM


Przegląd prasy polskiej

NO CO TY?! czyli ciekawostki ze świata nauki Przeklinaj na zdrowie! Okazuje się, że przeklinanie to nie zawsze brzydki nawyk, ale często ważne narzędzie, za pomocą którego nasz organizm daje upust trudnym emocjom, co zapobiega eskalacji przemocy. - Przeklinanie to substytut agresji fizycznej. W sytuacji krytycznej pozwala rozładować emocje, daje też jasny sygnał drugiej osobie, że jesteśmy doprowadzeni do ostateczności i skłania ją do wycofania się - mówi dr Konrad Maj ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Wulgaryzmy pozwalają nam lepiej radzić sobie z fizycznym bólem.

Boimy się małżeństwa Chcąc zbadać przyczyny niechęci do zawarcia małżeństwa, badacze z Cornell University oraz University of Central Oklahoma przepytali 61 par pozostających w nieformalnych związkach. Z wyników opublikowanych na łamach „Journal of Family Relations” wynika, że aż 67 proc. osób od 18. do 36. roku życia, w tym szczególnie kobiety, jako główną przyczynę niechęci do wzięcia ślubu podało obawę przed rozwodem, który powoduje negatywne skutki społeczne, emocjonalne i finansowe. Z kolei mężczyźni kojarzą małżeństwo z dodatkowymi obowiązkami i kosztami.

Lewa strona najlepsza Jak stwierdzili brytyjscy naukowcy, wybór odpowiedniej strony łóżka okazuje się prostym sposobem na to, aby od rana zapewnić sobie dobry nastrój. Na podstawie badań przeprowadzonych na 3 tys. osób badacze dostrzegli, że osoby śpiące po lewej stronie łóżka są zdecydowanie bardziej szczęśliwe, niż ich prawostronni „sąsiedzi”. „Lewostronni” lepiej radzą sobie też ze stresem i dużym obciążeniem psychicznym.

Mózg osiągnął szczyt Ludzki mózg osiągnął ewolucyjny szczyt i, w przeciwieństwie do komputerów, nie będzie się już dalej

komplikował - uważają brytyjscy i szwajcarscy naukowcy. Ich zdaniem dalsza ewolucja wiązałaby się bowiem nie tylko z korzyściami, ale i z poniesieniem kosztów. Lepsza pamięć, uwaga czy inteligencja mogłyby oznaczać stratę w innych dziedzinach.

Tłusta dieta szkodzi plemnikom Jedzenie bogate w tłuszcze źle wpływa na jakość nasienia - informują australijscy naukowcy. Przynajmniej, jeśli chodzi o myszy. Jak pisze „New Scientist”, tłusta dieta może prowadzić do zmian w DNA komórek rozrodczych przez modyfikacje chemiczne, które zmieniają aktywność genów i wytwarzanie białek przez komórki. Te niewielkie zmiany w plemnikach mogą być przyczyną zaburzeń metabolicznych u potomstwa. Uczeni sugerują, że być może plemniki z uszkodzonym kodem genetycznym będzie można eliminować przed zapłodnieniem in vitro, jednak skuteczniejsza wydaje się zmiana niezdrowych nawyków.

Zapisuj menu, a schudniesz

do budowy stacji kosmicznej - poinformowały media, przedstawiając chiński plan podboju kosmosu. Jak twierdzi BBC, powołując się na ujawniony 29 grudnia plan, głównymi celami chińskiego programu kosmicznego jest załogowy lot na Księżyc oraz budowa stacji kosmicznej. W tym celu już w 2012 r. ma nastąpić przyspieszenie w programie badań kosmicznych oraz lotów orbitalnych.

Komety uratują Ziemię? Naukowcy korzystający z kosmicznego obserwatorium Herschela znaleźli kometę, która zawiera wodę o prawie takiej samej zawartości deuteru, jak woda w oceanach na Ziemi. Wkład w badania wnieśli polscy naukowcy. Pochodzenie wody na Ziemi jest ciągle przedmiotem badań naukowców. Nasza planeta powstawała w tak gorących temperaturach, że wszelka potencjalna woda musiała wyparować. Tymczasem obecnie 2/3 powierzchni naszej planety zajmują morza i oceany.

Odkrycie z Korsyki Archeolodzy odkryli na Korsyce miejsce pochówku kilkorga ludzi z okresu mezolitu, pochodzące sprzed około 9 tys. lat. Odkrycia dokonał zespół archeologów z Francji i Danii na stanowisku Campo Stefano w pobliżu wioski Sollacaro we Francji, w departamencie Korsyka Południowa na wyspie Korsyka. Naukowcy odnaleźli na stanowisku położonym na wzgórzu pod wielkim granitowym blokiem skalnym, służącym jako osłona dla prehistorycznych ludzi, pochowane szczątki pięciu dorosłych osób, jednej osoby w wieku młodocianym oraz jednego dziecka.

Dokładne zapisywanie w dzienniku naszego menu i podliczanie zawartych w nim kalorii bardzo pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów - potwierdzili amerykańscy naukowcy. Wyniki badań opublikowano w „American Journal of Preventive Medicine”. W półrocznym badaniu wzięło udział 1685 kobiet i mężczyzn w średnim wieku. Okazało się, że ci którzy prowadzili „żywieniowe dzienniki” zrzucili dwa razy więcej kilogramów niż ci, którzy codziennego menu nie notowali.

Chiny na podbój kosmosu W ciągu następnych 5 lat Chiny chcą wystrzelić laboratoria kosmiczne, satelity, statki załogowe i przygotować się

Nauka zwiększa inteligencję

Uczniowie, którzy dłużej pobierają naukę w szkole, mają wyższy iloraz inteligencji - wykazały badania norweskich badaczy opublikowane na łamach najnowszego „Proceedings of the National Academy of Science”. Już wcześniej podejrzewano, że taki związek występuje, ale nie można było wykluczyć, że na lekcje dłużej uczęszczają te dzieci, które wykazują wyższy poziom IQ. - Dziś nie mamy jednak wątpliwości, że pod wpływem dłuższej nauki w szkołach uczniowie są inteligentniejsi - podkreśla kierująca badaniami Taryn Galloway z Głównego Urzędu Statystycznego w Oslo.

Reklama: 020 3026 6550

06_Nauka_41.indd 41

41 1/9/2012 4:22:36 PM


Historia

Czarownice na stos Niewinne kobiety torturowano, by przyznały się do uprawiania czarów, a następnie palono żywcem. Codziennie informacje z Pomorza i Kujaw na stronie

www.pomorska.pl

W

Nieszawie (woj. kujawsko-pomorskie) dobrze są widziane mocne miejscowe korzenie. - Nie mam tak ich, bo rodzice byli napływowi. Ale ja urodziłam się już tutaj. Jestem nieszawianką i nigdy nie myślałam, by to miasto opuścić. Uwielbiam je - podkreśla Krystyna Wasilkowska-Frelichowska. Ruchliwa i zapracowana pani Krystyna zbiera nieszawiensis (nieszawskie pamiątki), pisze książki, wydaje „Nieszawski kalejdoskop”, piękne bogato ilustrowane fotografiami i dokumentami cykliczne pozycje popularnonaukowe. I ślęczy w archiwach. Wydłubuje z dawnych dokumentów, czasopism i książek informacje o mieście i związanych z nim ludziach. - Marzy mi się, by uczcić nieszawskie kobiety, które spalono w mieście, a ich rodziny wypędzono z miasta na zatracenie, bo mało kto przeżywał w kniejach, które otaczały Nieszawę. To udokumentowane! - Krystyna Wasilkowska-Frelichowska, prezes Towarzystwa Miłośników Nieszawy, pokazuje prace naukowe na ten temat. Dodaje, że ostatnie czarownice spalono w mieście w 1721 r. Niekiedy przed procesem badano kobiety pławiąc je w rzece: niewinna – utonie, czarownica będzie się utrzymywać na powierzchni.

Sąd czarownic Na początku XVIII w. królewska Nieszawa słynęła z tego, że był tu znany w okolicy sąd

42 07_Historia.indd 42

wójtowski, specjalizujący się w procesach o czary. Nieszawianie dbali o prestiż tej instytucji tak dalece, że gdy pewnego dnia sąsiedzi z Dobrzynia poprosili sąd o przyjazd i nawet przysłali powóz, rada wydelegowała zamiast chorego wójta, który orzekał w sprawie czarów... burmistrza Adriana Kowalskiego i pisarza miejskiego. Dokumenty mówią o Annie Szymkowej i Zofii Pędziszce, którym wytoczył sprawę o czary ich pan. One tłumaczyły, że czarowały, by zyskać przychylność pana, ale na niewiele się to zdało. Kobiety poddano torturom, po których przyznały się, że sprowadziły do domu dziedzica 12 diabłów, by dokuczały i panu, i jego małżonce, one same zaś „próbowały czarami zniewolić pana ku lubieżności”. Obie skazano i spalono w 1721 r.

Król interweniuje Podobny los spotkałby zapewne bogatą wdowę Zofię Pankową, gdyby nie pomoc króla Augusta II. Na majątek wdowy apetyt mieli nieszawscy urzędnicy i w 1700 r. próbowali ją oskarżyć o czary, ale to ona wygrała proces, a oskarżyciele stracili urzędy. Ale 12 lat później znów padło oskarżenie o czary. Urzędnicy magistratu zajęli w należących do Pankowej spichrzach zboże szlacheckie i jej własne, warte 10 tys. zł. Zagrozili procesem. Kobieta odwołała się do króla, a ten rozkazał zaprzestać gróźb i oddać zboże. Ostrzegł, że niewypełnienie nakazu królewskiego będzie skutkować karą w wysokości 20

24.co.uk 1/9/2012 7:13:44 PM


Przegląd prasy polskiej

tys. grzywien, po 10 tys. dla wdowy i królewskiego skarbca. Nadal jednak mówiono o czarach wdowy. Nie pomogła nawet przyjaźń kobiety z żoną burmistrza Kowalskiego. Wójt Grzegorz Uniejewski odwiedził burmistrzową pod nieobecność jej męża, gdy akurat była u niej Zofia Pankowa. Oskarżył żonę burmistrza o „kurestwo, pijaństwo i bycie czarownicą”. Takiego dyshonoru burmistrz nie mógł znieść i jak mówią dokumenty, podjął odpowiednie działania, by przywrócić dobre imię żony. I dlatego pewien nieszawianin oświadczył przed sądem, że w mieście nie ma kobiet uczciwych poza panią burmistrzową, wszystkie pozostałe to albo „pospolicie pa-

rają się czarowaniem, albo cudzołóstwem”. Tymczasem jeszcze w roku 1733 szeptano w Nieszawie, że i gospodyni wójta Uniejewskiego rzuca czary, czego dowodziło to, że „oczy w ziemię wnurzywszy, chodzi jak czarownica”.

Czarownice atrakcją turystyczną - Cieszę się, że mamy pomnik poświęcony krótkiej wizycie małego Fryderyka Chopina w mieście, może tylko parogodzinnej. Ale czy spalone żywcem mieszkanki miasta nie zasługują także, by o nich pamiętać? - pyta pani Krystyna. Wie, że ludzie nie lubią, gdy przypomina się im mało chlubne epizody z historii. Jak choćby ten, że Nieszawa była sil-

nym ośrodkiem katowskim. Tu mieszkał jedyny w okolicy kat, który świadczył usługi na miejscu, ale też wyjazdowo, nawet w Płocku. Nie wszyscy chcą też słuchać o ogromnym wkładzie Żydów w rozwój kulturalny miasta. Zdaniem prezes Towarzystwa Miłośników Nieszawy czarownice należałoby wydobyć z mroków historii miasta. Uhonorować i...wykorzystać. Bo czyż tylko Łysa Góra i Świętokrzyskie muszą mieć patent na wykorzystywanie tego wątku bogatej historii w kuszeniu turystów? (W tekście wykorzystano m.in. informacje i cytaty z książki Małgorzaty Pilaszek „Procesy o czary w Polsce w wiekach XV-XVIII”)

Jadwiga Aleksandrowicz

Info

Czarownice nie tylko w Polsce Niedawno włoscy archeolodzy odkryli na średniowiecznym cmentarzysku w Toskanii grób kobiety, która prowdopodobnie była wiedźmą. Ciało młodej kobiety zostało złożone bezpośrednio do płytkiego grobu w ziemi, bez trumny. Jej szczęka była przybita 7 gwoździami, a wokół ciała znaleziono kolejnych 13, które zapewne były przybite do ubrania „na wszelki wypadek”, gdyby zmarła chciała wrócić do żywych. Ponadto w grobie znaleziono 17 kości do gry, a gra ta w średniowieczu była zakazana dla kobiet. Według naukowców wszystkie te okoliczności pochówku wskazują, iż zmarła była uważana za wiedźmę i została poddana pośmiertnym rytuałom egzorcystycznym. źródło: Daily Mail

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

07_Historia.indd 43

Reklama: 020 3026 6550

43 1/9/2012 7:13:47 PM


Kultura i sztuka

Szwedzka adaptacja „Millennium” nie odniosła wielkiego międzynarodowego sukcesu. zainteresowanie Hollywoodu larssonem było tylko kwestią czasu. pierwsza część amerykańskiej wersji „millennium” – „dziewczyna z tatuażem” w reżyserii davida Finchera wejdzie na ekrany polskich kin 13 stycznia.

P

www.film.com.pl

owiedzieć, że to kryminalna opowieść o dziennikarzu Mikaelu Blomkviście oraz hakerce Lisbeth Salander to za mało. Larsson na ponad 2 tys. stron przedstawił własne wyraziste poglądy polityczne (lewicowe, feministyczne i antyfaszystowskie), zarysował wnikliwy obraz współczesnego szwedzkiego społeczeństwa, zanalizował stan współczesnych związków międzyludzkich, pokazując rozpad tradycyjnych relacji i chaotyczne poszukiwanie szczęścia w niestabilnych relacjach. Obnażył słabości szwedzkiego systemu, skłonnego do deprawacji i korupcji jak każdy inny, ale jak żaden aspirujący do miana doskonałego. Larsson na przykładzie działania Blomkvista pokazał też własną wizję zaangażowanego, etycznego dziennikarstwa. Zapewne opowiedział też o sobie. Chociaż do jakiego stopnia, pozostanie tajemnicą jego i tych, którzy go dobrze znali. A tych, jak się

Naprawdę chcesz to po kazać? okazało po śmierci pisarza, nie ma zbyt wielu. Wiedzę o nim trzeba odczytywać między słowami historii, które wydają się odpowiadać bardziej zapotrzebowaniu osób, które je opowiadają, niż prawdzie. Ogromna popularność książek Larssona jest zjawiskiem porównywanym do szaleństwa na punkcie książek o Harrym Potterze, choć dotychczas żadna inna książka nie stała się popularna

44

24.co.uk

09_Pano_Kultura_i_Sztuka.indd 44

1/9/2012 7:15:23 PM


Przegląd prasy polskiej

tak szybko. Do dzisiaj sprzedano ponad 50 mln egzemplarzy „Millennium” i ta liczba ciagle rośnie. Sukces „Millennium” ma charakter globalny: książki przetłumaczono na ponad 40 języków. Dziś trudno uwierzyć, że Larsson miał kłopoty ze znalezieniem wydawnictwa, które zainteresuje się jego książką. Wydawnictwo Piratförlaget – pierwsze, do którego w 2003 r. Larsson wysłał maszynopis, nawet nie otworzyło paczki. Zapewne ta myśl nie daje im dzisiaj spokoju. Przeszły im koło nosa bajońskie zyski ze sprzedaży megabestsellera. Tym, które zdecydowało się na opublikowanie książki, było Norstedts. Tamtejsi redaktorzy ocenili jego twórczość bardzo dobrze i w 2004 r. wydawnictwo podpisało z debiutującym pisarzem umowę na trzy tomy powieści. Larsson dostał 591 tys. koron zaliczki. Wcześniej zarabiał rocznie 30 tys.

Kim był Stieg? Zapewne większość czytelników „Millennium” uległa pokusie identyfi kowania Stiega Larssona z dziennikarzem Mikaelem Blomkvistem. Ale rzeczywistość nie była aż tak atrakcyjna ani prosta. Larssona łączy z jego bohaterem oddanie pracy, ten sam zawód, wewnętrzna niezależność i poglądy, a także zamiłowanie do

kawy oraz niezbyt zdrowego jedzenia. Na tym podobieństwa się kończą. „Nie ma natomiast wątpliwości, że Blomkvist uosabia znanego, wszechstronnego dziennikarza, jakim zawsze chciał się stać Stieg” – pisze w swojej książce „Millennium, Stieg i ja” Eva Gabrielsson. W rzeczywistości Larsson nie był aż tak pewny siebie jak Blomkvist, nie był tak jak on pozbawiony kompleksów. Jego kariera zawodowa nie była pasmem sukcesów. Nigdy nie dostał się na wymarzone studia dziennikarskie. Pracował przez 20 lat w znanej agencji prasowej TT, ale nigdy nie dostał tam etatu, aż w końcu w latach 90., kiedy wprowadzano tam oszczędności, zrezygnowano z jego usług z dnia na dzień. Na pewno źródłem satysfakcji była dla niego działalność społeczna oraz praca w założonym przez siebie antyfaszystowskim kwartalniku „Expo” (pierwowzór pisma „Millennium”). Ale nie miało ono wielkiego zasięgu (zazwyczaj ukazywało się w nakładzie 20 tys.) i nieustannie borykało się z problemami fi nansowymi. Nie mówiąc już o pogróżkach ze strony skrajnie prawicowych organizacji. Larsson, który żył w nieustannej obawie o życie swoje i swoich bliskich, zmarł nieoczekiwanie w konsekwencji wybranego przez

siebie stylu życia. Palił trzy paczki papierosów dziennie, bardzo dużo pracował, mało sypiał i kiepsko się odżywiał. 9 listopada 2004 r., w rocznicę Nocy Kryształowej, która dla Larssona była zawsze ważną datą, pisarz wszedł do redakcji „Expo” siedem pięter na piechotę, bo winda była zepsuta. Już na miejscu poczuł się źle. Po odwiezieniu do szpitala okazało sie, że ma rozległy zawał serca. Nie odzyskał przytomności. Jak na ironię, właśnie za chwilę miał się stać jednym z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Stieg spędził 32 lata swojego życia z Evą Gabrielsson. Nigdy nie wzięli ślubu. Jak twierdzi Eva, przyczyną był niepokój o bezpieczeństwo (w Szwecji małżeństwa muszą ujawniać swoje dane publicznie). Biografowie Larssona, m.in. Krystyna Ylva Johansson w książce „Stieg Larsson, czyli zbrodnia po szwedzku”, zwracają uwagę także na inne potencjalne przyczyny: naturę Larssona nieskłonnego do podporządkowania i niechętnego samej instytucji małżeństwa. W świetle szwedzkiego prawa, mimo tak długiego zwiazku, Eva Gabrielsson nie ma prawa do spadku po Larssonie. Larsson zostawił testament, w którym wszystko, co posiada, zostawia lewicowej organizacji w Umeå. Napisał go wiele lat przed śmiercią

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

zaoszczędzisz nawet 27 proc. ceny ceny! Prenumerata

Prenumerata

Cena ekonomiczna: 80 €

Cena ekonomiczna: 160 €

Cena priorytetowa: 100 €

Cena priorytetowa: 200 €

półroczna Rabat: 20 € Rabat: 25 €

roczna

Rabat: 30 € Rabat: 35 €

Jak zamówić „Wprost”? ]Przez stronę internetową

szczegóły na http://prenumerata.wprost.pl/

]wpłacając na konto nr 98124010531111000004863641 W tytule przelewu proszę wpisać: „Prenumerata tygodnika „Wprost” od nr…”

prenumerata wprost dla pointgroup_172x126-08-bez WIN55.indd 1

09_Pano_Kultura_i_Sztuka.indd 45

Informacji o prenumeracie udziela Urszula Radzikowska tel. + 48 22 529 12 10 prenumerata@point-group.pl

Reklama: 0208 96 444 88 wew. 480

45

11-11-30 15:40

1/9/2012 7:15:24 PM


Kultura i sztuka

Gwiazdy podczas premiery filmu w Londynie bardzo chętnie pozowały do zdjęć i opowiadały o kolejnej części produkcji „Millennium”. i nigdy nie zmienił. Zapomniał jednak o dopełnieniu niezbędnej formalności – podpisie świadka, bez którego testament jest nieważny. W ten sposób, podczas sądowego podziału majątku po Larssonie wszystkie pieniądze, które zostały po pisarzu, prawa autorskie do jego dzieł literackich, jak i połowa mieszkania, w którym mieszkał razem z Evą, przypadły ojcu i bratu pisarza – Erlandowi i Joakimowi Larssonom. Eva Gabrielsson nie dostała prawie nic. Sprawa spadku po Larssonie, szczególnie w obliczu rosnącej lawinowo popularności „Millennium”, powodowała coraz głębszy konflikt między wieloletnią konkubiną, a rodziną pisarza. Konflikt, który rozegrał się publicznie. Eva Gabrielsson przedstawiała się w roli ofiary zachłannej rodziny Stiega, z którą on sam od wielu lat nie miał wiele wspólnego. Nie zgodziła się na ugodowe warunki brata i ojca Larssona (oferowali jej 200 tys. koron szwedzkich). Ostatecznie przyjęła od nich jedynie połowę mieszkania, w którym mieszka, tę która należała do pisarza. Jednym z argumentów za tym, by zarządzała spuścizną literacką pisarza, było jej przekonanie, że to właśnie ona – dzięki temu, że dzieliła życie z Larssonem – najlepiej poznała jego intencje. Gabrielsson sugerowała, że miała duży wpływ na powstawanie książek. Według jej relacji, Larsson napisał wszystkie trzy części „Millennium” w dwa lata. Było to możliwe, jej zdaniem, tylko dzięki jej pomocy. Jak twierdzi, miała bardzo duży udział w zbieraniu materiałów oraz redagowaniu samego tekstu. Ale że naprawdę tak było, nie jest w stanie udowodnić.

46

W historii spadku po twórcy „Millennium” są elementy trudne do uwiarygodnienia, ale – jeśli są prawdziwe – dowodzą, że Larsson nie był zbyt odpowiedzialny i że nie pomyślał o zabezpieczeniu przyszłości swojej wieloletniej partnerki. Eva Gabrielsson twierdzi, że pisarz po otrzymaniu 591 tys. zaliczki od wydawnictwa zapewnił ją, że te pieniądze przekaże spółce, której będą współwłaścicielami. Kiedy potem pytała o tę spółkę, zbywał ją. Po jego śmierci okazało się, że żadna spół-

Ogromna popularność książek Larssona jest zjawiskiem porównywanym do szaleństwa na punkcie książek o Harrym Potterze ka nigdy nie została założona, a pieniądze – zgodnie z prawem – zostały przekazane Erlandowi i Joakimowi. Trudno się dziwić rozczarowaniu Evy Gabrielsson. Jednak zarzut Evy wobec ojca i brata Larssona, że stworzyli przedsiębiorstwo „Millennium” wbrew intencjom Larssona, wydaje się niesprawiedliwy. Obaj w Umeå założyli firmę Moggliden AB, która finansuje i organizuje produkcję

oraz sprzedaż „Millennium”. Zyski firmy w 2010 r. wyniosły 206 mln koron. „Byłyby większe, gdyby spadkobiercy Stiega Larssona zdecydowali się na komercjalizację jego dorobku. Jednak wszystkie tego typu propozycje są dla nich – jak mówią – tabu. Współpracują z producentami filmowymi, zgodnie z wolą Stiega. Jednocześnie przeznaczają znaczne sumy na bliskie mu cele społeczne. Redakcja „Expo” otrzymała dotychczas 5,5 mln koron, a w następnych latach jej budżet zostanie zasilony 10 milionami” – pisze w książce „Stieg Larsson, czyli zbrodnia po szwedzku” Krystyna Ylva Johansson. Jednym z najbardziej elektryzujących dla wielbicieli twórczości Larssona aspektów konfliktu między jego spadkobiercami i Evą Gabrielsson była, według słów Evy, po części napisana czwarta część „Millenium”. W swojej książce Gabrielsson potwierdziła istnienie ponad 200 stron kolejnej części, a nawet ujawniła jej tytuł – „Zemsta Boga”. Przedłużający się spór o to, co zrobić z niedokończoną książką (Eva proponowała, że sama dopisze brakujacą część, a następnie, że znajdzie kogoś, kto to zrobi, a potem ona dokona redakcji), zakończył się ostatecznie w styczniu 2011 r. Spadkobiercy Stiega i Eva Gabrielsson ogłosili wspólnie swoją decyzję: czwarty tom „Millennium” nigdy nie zostanie zakończony i opublikowany. Pozostanie tajemnicą.

Millennium w kinie Zaadaptowanie dla kina trylogii Larssona było krokiem oczywistym. Książka pełna szczegółowych opisów bohaterów i miejsc jest niemal gotowym scenariuszem. Pierwsi, oczywiście, zrobili to Szwedzi. Powstały trzy filmy kinowe i dziewięcioodcinkowy serial telewizyjny. Dość udana szwedzka adaptacja odniosła wielki sukces tylko w Szwecji. Wprawdzie trafiła do kin w Europie i w Stanach Zjednoczonych, ale nie dorównała popularnością książkom. Powodów było kilka. W USA nie jest łatwo filmom z napisami – Amerykanie nie przepadają za czytaniem w kinie. Widzom mogło też przeszkadzać to, że wersja kinowa (w odróżnieniu od obszerniejszej, telewizyjnej) była okrojona. Zrezygnowano z wielu wątków pobocznych, ale istotnych dla opowieści i budujących wyjątkowość bohaterów Larssona. W filmie m.in. Blomkvist nie miewa zwiazków seksualnych z kolejnymi napotkanymi bohaterkami (poza Eriką i Lisbeth), mniej wiemy o przeszłości samego Blomkvista (nie pojawia się jego córka), a także o charakterze jego związku z Eriką Berger (w filmie nie ma informacji o jej mężu). Trzeba jednak przyznać, że Szwedom udało się oddać mroczny charakter powieści Larssona. Zdecydowanie naj-

24.co.uk

09_Pano_Kultura_i_Sztuka.indd 46

1/9/2012 7:15:25 PM


Przegląd prasy polskiej

mocniejszą stroną szwedzkiej ekranizacji była obsada aktorska z rewelacyjną Noomi Rapace w roli Lisbeth Salander. Aktorka po zagraniu w „Millennium” stała się w Szwecji niemal świętością narodową. Dzięki tej roli robi też karierę w Hollywood. Wprawdzie szwedzkie fi lmy według Larssona nie odniosły spektakularnego sukcesu w USA, ale jednak zarobiły 100 mln dol., a poza tym sprzedaż książek przekroczyła 14 mln egzemplarzy. Potencjał „Millennium” nie mógł ujść uwadze hollywoodzkich producentów. W 2010 r. Columbia Pictures podpisała umowę ze szwedzką fi rmą producencką Yellow Bird, która wyprodukowała szwedzką wersję fi lmu i posiada prawa do ekranizacji książek Larssona. Decyzja o tym, kto będzie reżyserem „Dziewczyny z tatuażem”, wydawała się oczywista. Żaden ze współczesnych amerykańskich reżyserów nie jest tak zafascynowany mrocznymi opowieściami i nie fi lmuje ich tak jak David Fincher. „Zapewne pomyśleli, że tylko ja potrafię tak pokazać perwersję. Wcale się nie pomylili” – mówił Fincher w jednym z wywiadów. „Zachowaliśmy dość dużą kontrolę nad tym, co Hollywood zrobi z książkami Larssona, co w takich sytuacjach jest dość wyjątkowe” – zapewniał w szwedz-

kiej gazecie „Ańtonbladet” Joakim Larsson. „Bardzo nam na tym zależało, bo nie chcemy, żeby „Millennium” stało się przemysłem. Stieg na pewno nie chciałby, aby jego dorobek był w taki sposób eksploatowany”. Mówiąc to, Joakim Larsson miał zapewne na myśli to, że razem z premierą „Dziewczyny z tatuażem” nie kupimy żadnych gadżetów związanych z fi lmem, np. figurek Lisbeth, Blomkvista, a może nawet Zali, a książka nie zostanie też przerobiona na komiks. A jednak wiadomo, że Amerykanie nie zaadaptowali po prostu tłumaczenia szwedzkiego tekstu. Do pisania scenariusza zatrudniono człowieka, który ma gigantyczne doświadczenia i sukcesy – Aarona Sorkina. Ten napisał wszystkie trzy części „Millennium” niemal na nowo. Wielkie emocje wzbudzała także obsada amerykańskiej ekranizacji. A szczególnie to, która z aktorek zagra Lisbeth Salander. Prawdopodobnie marzyła o tym każda aktorka pasująca wiekowo do hakerki. Jako potencjalne kadydatury wymieniano Natalie Portman, Ellen Page i Scarlett Johansson. Ostatecznie rolę Lisbeth dostała stosunkowo mało znana 25-letnia Rooney Mara. Fincher pracował z nią wcześniej – zagrała niewielką rolę w fi lmie „The Social

Network”. Mniej emocji wzbudzało poszukiwanie Blomkvista. Dość szybko okazało się, że szwedzkim dziennikarzem zostanie Daniel Craig. W pozostałych rolach zobaczymy: Szweda Stellana Skarsgårda (Martin Vanger), Christophera Plummera (Henrik Vanger) i Robin Wright (Erika Berger). Zdjęcia do amerykańskiej ekranizacji w większości były kręcone w Szwecji w listopadzie. W tym czasie w Szwecji niemal nieustannie jest ciemno, co dawało się we znaki całej ekipie, ale wpłynęło też na nastrój zdjęć. Zapewne treść fi lmu również miała wpływ na nastroje twórców. W końcu pierwsza część „Millennium” zawiera wstrząsające sceny gwałtów, przemocy, morderstw. To dość zaskakujący materiał, jak na takie studia fi lmowe, jak Columbia Pictures i Sony. A jednak zatrudnienie Davida Finchera wskazuje, że producenci postanowili nie łagodzić brutalnej wizji Larssona. Niech o tym, co nas czeka, powie reakcja Daniela Craiga. Jak przyznał w jednym z wywiadów, po obejrzeniu wstępnego materiału nie mógł się powstrzymać, podszedł wstrząśnięty do Finchera i zapytał: „Naprawdę chcesz to pokazać?”. ANITA ZUCHORA

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Reklama: 0208 96 444 88 wew. 480

09_Pano_Kultura_i_Sztuka.indd 47

47 1/9/2012 7:15:25 PM


Kultura i sztuka MANCHESTER

POLSKI KLUB W SLOUGH

Sokół i Marysia Sta- Bal Karnawałowy rosta „Czysta brudna prawda” 14 stycznia,

POSK

STUDIO SIENKO GALLERY

„Gęś Nadziewana”

Animé

Koncert Acid Drinkers

13 stycznia, godz. 19.30 15 stycznia, godz. 16.00

Do 15 stycznia, godz. 11.30 - 18.00 (pn-pt)

21 stycznia, godz. 19.00

godz. 17.30 - 23.00

Zapraszamy wszystkie dzieci na bal karnawałowy. Mile widziany strój karnawałowy. Gości bawić będzie zespół Monis.

Na życzenie publiczności wznowienie poszerzonej wersji „Gąski na Zakąskę”, czyli „Gęś nadziewana” – kabaret oparty na twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Wystawa Olgi Sienko oraz Abrahim Akhi z przyjaciółmi – wspólnie prezentują światową muzykę i poezję poetów sufickich.

13 stycznia, godz. 18.00 Hip-Hop Qlture Project zaprasza na koncert Sokoła i Marysi Starosty w Manchesterze. Na supporcie rozgrzewać będą reprezentujący Kraków DRIM, z Lubaczowa Nylon&LBeats oraz przedstawiciele Słupska Maz&Bili. Gościem specjalnym na imprezie będzie HIJACK HOOD, manchesterski MC współpracujący z Firmą oraz Sokołem! Imprezę poprowadzi niekonwencjonalny krakowski MC PETRO! Możliwość rezerwacji biletów: 075941 54660 oraz 075467 58173. Wstęp od 14 lat.

Manchester Sound Control 1 New Wakefield Street Manchester M1 5NP Cena: £18 (przedsprzedaż)/ £20 (w dniu koncertu).

LONDYN

Rezerwacja: Agnieszka, tel. 07845826047 Ilość miejsc ograniczona. Slough Polish Association Stoke Poges Church Lane SL2 4NZ Cena: £10 (osoba dorosła)/ £5 (dziecko), w cenę wliczony jest poczęstunek.

POSK

Jeden z najlepszych i najbardziej widowiskowych zespołów w historii polskiego thrash metalu, którego popularność wyszła daleko poza scenę metalową, legendarny Acid Drinkers wraca do Londynu po ubiegłorocznym wyprzedanym koncercie w ramach trasy „Back to the Streets”.

Więcej informacji: (00 44) 20 7403 1353, studiosienko@waterloowine.co.uk POSK 238-246 King Street West London W6 0RF Cena: £10 (do nabycia na godzinę przed przedstawieniem)

Studio Sienko Gallery 57A Lant Street South East London SE1 1QN Wstęp wolny

The Garage 20-22 Highbury Corner North London N5 1RD Cena: L17/L20

THE UNDERWORLD

RAF MUSEUM LONDON

„Goła Baba”

Wystawa „Brothers in arms”

29 stycznia, godz. 17.00

Do 4 marca 2012, godz. 10.00 - 16.00

Pełen wdzięku, ironii i humoru autorki monodram Joanny Szczepkowskiej enztuzjastycznie przyjmowany przez publiczność. Ekspansywna Goła Baba i tajemnicza Kobieta z Parasolką na różne sposoby uwodzą widza i próbują przekonać do własnych poglądów na sztukę, sukces, życie. Szczepkowska wykpiwa i piętnuje współczesny kryzys gustu, prowokuje do śmiechu, stawia pytania.

Podczas Bitwy o Anglię jedna piąta spośród walczących z Niemcami pilotów pochodziła z innych krajów. W odparciu inwazji lotniczej na Wyspy Brytyjskie brali udział przedstawiciele 16 nacji. Zdecydowanie największy wkład w zwycięstwo nad Luftwafe mieli lotnicy z Polski, Czech i Słowacji. Brothers in Arms to wystawa tymczasowa w Royal Air Force Museum w Londynie. Zwiedzający będą mogli poznać historię walczących w Bliztu lotników, oglądając serię szkiców, archiwalne zdjęcia i nagrania wideo oraz rzeźby. Na ekspozycji znajdą się: uniformy, dokumenty, pamiętniki, raporty z lotów oraz po raz pierwszy szczątki pierwszego samo-

Koncert zespołu DEZERTER 4 lutego, godz. 18.30

POSK 238-246 King Street London W6 0RF Cena: £20/£17/£15

Zespół Dezerter powstał w maju 1981 r. w Warszawie. Pierwszy skład to: Robert „Robal” Matera – gitara, wokal., muzyka; Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty i Darek „Stepa” Stepnowski – bas. Po pewnym czasie dołączył Darek „Skandal” Hajn – wokal Obecnie zespół gra w składzie: Robert Matera – gitara, śpiew, Krzysiek Grabowski – perkusja,

teksty, Jacek Chrzanowski – bas. Jako Support wystąpi zespół Non Profit. Bilety: Przedsprzedaż: £16 W dniu koncertu: £19 www.ticketweb.co.uk www.buch.co.uk The Underworld 174 Camden High St London , NW1 0NE

lotu niemieckiego zestrzelonego przez członków Dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię. Dla najmłodszych zwiedzających przygotowana została specjalna plansza tematyczna, odnosząca się do historii Dywizjonu 303.

Oficjalna strona wystawy: www.rafmuseum.org.uk/ london/whatson/event.cfm RAF Museum London Grahame Park Way North West London NW9 5LL Wstęp wolny

48 09a_Pano_Kultura_i_Sztuka_KARNET.indd 48

09/01/2012 19:31:18


Przegląd prasy polskiej Przegląd prasy polskiej Kolumnę CLUBBING w LONDYNIE redaguje: Krzysztof Gackowski, email: karnet@panorama24.co.uk

piątek 13.01

sobota 14.01 tytunes. Proud2 (Peninsula Square, SE10 0DY), godz. 21:30

Road, Kings Cross, N1 9NL), godz. 20:30

smAsh tEChno (hAPPy birthdAy stEvE mills). . Club 414

ridE. Alternative, Indie, Rock.

Proud Camden (Horse Hospital, Stables Market, Chalk Farm Rd, NW1 8AH), godz. 19:30

(414 Coldharbour Lane, Brixton,, SW9 8LF), godz. 23:00

shelter Me 2012. Trance,

Hardtrance. hidden (100 Tinworth Street, Vauxhall, SE11 5EQ), godz. 22:00

siCk mosh PrEsEnts thE FilA-

mEnts. . Purple turtle (61-65 Crowndale Road, Camden, N1), godz. 19:00

soCiAl sErviCEs. . Electric

social (40 Acre Lane, SW2 5SP), godz. 21:00

soundCrAsh PrEsEnts vidEoCrAsh. Electro. koko (1a

tAlEs oF thE unExPECtEd.

Camden High Street, Camden,, NW1 7JH), godz. 21:00

Alternative, Pop, Electro. Proud Camden (Horse Hospital, Stables Market, Chalk Farm Rd, NW1 8AH), godz. 19:30

Absolution FridAys. Funky

House, Club, R&B. Euphoriom nightclub (1-3 High Street, Acton, W3 6NG), godz. 22:00

big Chill livE PrEsEnts FFtAng. . big Chill house (257-

259 Pentonville Road, Kings Cross, N1 9NL), godz. 20:00

brothEr & bonEs Plus AhAb.

. Fez Club - Putney (200 Upper Richmond Road, Putney,, SW15 2SH), godz. 20:00

bumP!. Dancehall, Dubstep. Plan b (418 Brixton Road, Brixton,, SW9 7AY), godz. 21:00 CArgo WEEkly FridAys. Club, Electro. Cargo (83 Rivington Street, Shoreditch, EC2A 3AY), godz. 20:00

Street, EC1M 6HJ), godz. 22:00

thAnk Funk it’s FridAy. Classics, R&B, Electro. Funkybuddha (15 Berkeley Street, Mayfair, W1J 8DY), godz. 22:00

FAvElA bloCPArty. Partytunes,

Lane), WC1V 7XX), godz. 19:00

glAm. Funky House, Electro.

CArWAsh. 70’s, 80’s, Disco, Funk.

Street, Mayfair, W1J 8DY), godz. 22:00

g-A-y CAmP AttACk. Partytunes,

Aquarium (256-260 Old Street, EC1V 9DD), godz. 22:00

ChEW thE FAt! & Dub All or

Funkybuddha (15 Berkeley

glAmorous. . Clapham grand

sPACE. House, Electro. Pacha

hEd kAndi. House, Funky House.

stAy uP ForEvEr CrEW PAybACk PArty!. Techno, Acid. Jamm

brixton (Town Hall Parade, SW2

(21-25 St.John’s Hill, Battersea,, SW11 1TT), godz. 22:00

1RJ), godz. 19:00

Nothing. Electro, house. Cable (Bermondsey Street Tunnel, SE1 3JW), godz. 22:00

JoyridErs. Pop, Disco. roxy (3

ChiC AllurE. Funky House,

Street, SW4 7UR), godz. 20:00

gWAr. Heavy Metal. Electric

Rathbone Place, Marylebone, W1T 1HJ), godz. 17:30

thE FlAWlEss JAnuAry sAlE. House, Electro. Pacha london (Terminus Place, Victoria,, SW1V 1JR), godz. 22:00

Funky House. Jewel - Piccadilly (4-6 Glasshouse, Piccadilly, W1B 5DQ), godz. 20:00

thE good Foot. Jazz, Urban,

Soul, R&B. madame JoJo’s (8 Brewer Street, Soho, W1R 3FP), godz. 22:00

CEsoir london @ mErAh.

House, Electro, R&B. merah (78 Wells Street, W1T 3QL), godz. 22:00

R&B. Jewel - Piccadilly (4-6 Glasshouse, Piccadilly, W1B 5DQ), godz. 20:00

hed kandi bar (38 Clapham High

london (Terminus Place, Victoria,, SW1V 1JR), godz. 22:00

(261 Brixton Road, Brixton, SW9 6LH), godz. 22:00

tEChliks in AssoCiAtion With EPm musiC & unChArtEd. .

ginglik (1 Shepherds Bush Green,

ContAgious. Hip-Hop, House.

East village (89 Great Eastern Street,, EC2A 3HX), godz. 21:30

W12 8PH), godz. 19:00

thE brEAkFAst Club. . Club

414 (414 Coldharbour Lane,

FAbriC. House, Techno, Minimal. Fabric (77a Charterhouse Street, EC1M 6HJ), godz. 23:00

Brixton,, SW9 8LF), godz. 7:00

thE lAdyz PrEsEnt... Get

ChiC bEAt. Deep House, Funky

Together Sessions. dance, Club. East village (89 Great Eastern Street,, EC2A 3HX), godz. 21:00

ChurCh. Electro. Corsica studios

PAy bACk PArty!. Reggae, Dub, Dubstep. Jamm (261 Brixton Road, Brixton, SW9 6LH), godz. 22:00

(Unit 5, Farrell Court, SE17 1LB Elephant Road,), godz. 22:00

Funk Punk At ElECtriC

soCiAl. . Electric social (40 Acre Lane, SW2 5SP), godz. 15:00

bara (Parker Street (Corner of Dury

Funky House. heaven (Charing Cross Arches, Villiers Street,, WC2N 6NG), godz. 23:00

Coventry Street, W1V 7FL), godz. 22:00

brAzil roCks. Latin. guana-

Funk, House. guanabara (Parker Street (Corner of Dury Lane), WC1V 7XX), godz. 20:00

CArtE blAnChE. Deep House,

House. hed kandi bar (38 Clapham High Street, SW4 7UR), godz. 21:00

bigFish AFtErhours. Disco, Techno, House. Aquarium (256260 Old Street, EC1V 9DD), godz. 2:00

vAgAbondz south london

lA rêvE. Partytunes. Cafe de

Paris (3 Coventry Street, W1V 7FL), godz. 19:00

Club nmE: JEss mills. Alternative, Pop, Electro. koko (1a Camden High Street, Camden,, NW1 7JH), godz. 22:00

hEroEs. House, Electro, Techno. Egg (200 York Way, Kings Cross,, N7 9AP), godz. 22:00

i lovE JEWEl. Funky House, Vocal House. Jewel - Covent garden (29-30 Maiden Lane, Covent Garden, WC2E 7JS), godz. 19:00

voix dE villE. Partytunes. Proud Cabaret (No.1 Mark Lane, EC3R 7AH), godz. 19:30

FEAst AlldAyEr PrEsEnts.

CovEr uP. . ginglik (1 Shepherds

House, Electro. 93 Feet east (150 Brick Lane, E1 6RU), godz. 13:00

Bush Green, W12 8PH), godz. 19:00

Ergh. Drum’n’Bass. Cable (Ber-

lA mEgA rumbA. Reggaeton, Urban, Latin. Plan b (418 Brixton Road, Brixton,, SW9 7AY), godz. 22:00

thE Eskimo dAnCE. Club, Partytunes, Dance. Proud2 (Peninsula Square, SE10 0DY), godz. 22:00

liminAl sounds. . rhythm Factory (16-18 Whitechapel Road, E1 1EW), godz. 22:00

vibEs FrEE PArty. . Cafe 1001 (1 Dray Walk, Brick Lane,, E1 6SE), godz. 19:00

MooCh 3rd birthday Featuring tim xAviEr. . basing house

voix dE villE. Partytunes. Proud Cabaret (No.1 Mark Lane, EC3R

Filthy six livE At hidEAWAy, south london. . hideaway

mondsey Street Tunnel, SE1 3JW), godz. 22:00

(2 Empire Mews, SW16 2ED), godz. 19:00

soCA FrEnzy gloW FEtE.

Urban, Hip-Hop, Latin. scala (275 Pentonville Road, King’s Cross, N1 9NL), godz. 23:00

lAtin FEvEr night. Salsa,

WEEkEnd CirCuit.. A Winter Showcase. . basing house (25 Kingsland Road, E2 8AA), godz. 22:00

PlAy @ Egg. Dubstep, Drum’n’Bass.

90 Free Fridays presents humAn Error. Electro, Pop, Disco.

Merengue, Latin. bar salsa (96 Charing Cross Road, WC2H 0JG), godz. 19:00

EtiquEttE “lAdiEs go FrEE”.

Egg (200 York Way, Kings Cross,, N7 9AP), godz. 22:00

Garage, Funky House, R&B. moonlighting (17 Greek Street, Soho, W1D 4DR), godz. 22:00

rEvolution. House, Charts. Punk

FAbriC livE. Drum’n’Bass, Breakbeats. Fabric (77a Charterhouse

silEnt london. R&B, Pop, Par-

(14 Soho Street, Soho, W1D 3DN), godz. 21:00

93 Feet east (150 Brick Lane, E1 6RU), godz. 19:00

A:m AFtErhours. Electro, Funky House. Fire (South Lambeth Road, Vauxhall, SW8 1RT), godz. 3:00

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii Kluby KrzysiekT.indd 47 09a_Pano_Kultura_i_Sztuka_KARNET.indd 49

(25 Kingsland Road, E2 8AA), godz. 22:00

Full moon PArty. House, Funky House, R&B. Cafe de Paris (3

oink At big Chill housE. . big Chill house (257-259 Pentonville

7AH), godz. 19:30

WintEr WArmEr. Electro, Club.

Cargo (83 Rivington Street,

Shoreditch, EC2A 3AY), godz. 20:00

Reklama: 0208 96 444 883026 wew.6550 480 Reklama: 020

47 49 1/9/2012 12:57:03 PM 09/01/2012 19:31:20


Kobieta

Kobieta zimą

Dla wielu z nas okres jesienno-zimowy to czas walki z infekcjami czy obniżoną odpornością. Silne wysuszenie skóry, zaburzenia ukrwienia, obniżenie odporności, ogólne osłabienie czy depresja – lista tych przypadłości nie nastraja optymistycznie, co nie znaczy, że nie można ich uniknąć.

www.wspolczesna.pl

P

odczas okresu jesienno-zimowego panie szczególnie powinny zadbać o to, by uniknąć nieprzyjemnych infekcji pęcherza czy nerek. Dlatego ubranie musi zakrywać i chronić te miejsca. - Warto pamiętać także o odpowiedniej bieliźnie dopasowanej do obecnej pory roku. To najprostsze sposoby na uniknięcie bolesnych dolegliwości, a nawet nieprzyjemnych infekcji - mówi prof. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”. Jak wygrać z zimnem? Wystarczy stosować się do kilku sprawdzonych wskazówek, aby bez większych trudności pomóc naszemu organizmowi przetrwać okres jesienno-zimowy.

Nie przegrzewaj się Odzież powinna chronić cię przed działaniem wiatru i zimna. Najlepiej ubieraj

się na cebulkę, abyś wchodząc na chwilę do ciepłego pomieszczenia czy tramwaju, miała możliwość zdjęcia jednej warstwy. Organizm nie lubi przegrzania, które może wiązać się z wystąpieniem szeregu zaburzeń pracy układu odpornościowego. Przegrzanie organizmu spowoduje, że szybciej złapiesz infekcje. Staraj się także unikać przemoknięcia, które sprawia, że wychładzasz się aż 25 razy szybciej niż wtedy, gdy ubranie jest suche. Nie zapominaj o czapce oraz szaliku, który ochroni nos i usta przed wtargnięciem zimnego powietrza do płuc. Najwięcej bowiem ciepła tracimy przez oddech.

Zadbaj o odpowiednią bieliznę Noś bieliznę z naturalnych tkanin. Ta ze sztucznych nie przepuszcza powietrza, dlatego sprzyja rozwojowi bakterii. Podczas chłodów głęboko wycięte i koronkowe figi najlepiej zamień na te pełne i klasyczne,

HOROSKOP Baran (21.III – 20.IV) Planujesz i planujesz, ciągle masz tysiąc pomysłów na to, co będziesz robić. W tych planach znajdź miejsce dla najbliższych. Nie myśl tylko o sobie, bo to może się na Tobie zemścić. Jakaś niezwykle czarująca osoba przy bliższym poznaniu może stracić swój urok. Uważaj na takie znajomości, nie czas i miejsce teraz na sercowe rozterki.

Bliźnięta (21.V – 21.VI) Stres Ci nie służy, dlatego unikaj sytuacji, które przyprawiają Cię o szybsze bicie serca. Partner bardzo martwi się o Ciebie, choć może tego nie okazuje. Bardzo interesuje go Twoje sampoczucie. Zrobi wiele, żeby choć trochę Ci pomóc. Wszystko to wprawi Cię w dobry humor, a perspektywa weekendowego wyjazdu sprawi, że będziesz tryskać pozytywną energią.

Byk (21.IV – 20.V) Jakieś przykre wydarzenie z przeszłości nie daje Ci spokoju. Musisz pogodzić się z tym, że są sytuacje, na które nie masz wpływu. Zostaw przeszłość w spokoju i skoncentruj się na tym, co aktualne. Wkrótce nieoczekiwana wizyta kogoś bliskiego zburzy Twój uregulowany tryb życia, ale sprawi Ci to wiele radości.

Rak (21.VI – 22.VII) Nikt nie potrafi Ci uświadomić, że poza pracą są jeszcze inne ważne rzeczy, o które należy dbać. Troszczenie się o partnera nie jest Twoją najmocniejszą stroną. Może mieć do Ciebie uzasadnione pretensje. Staraj się więc sprostać jego oczekiwaniom, a na pewno doceni Twoje starania. Finanse coraz lepiej, poważniej możesz myśleć o dużych inwestycjach.

50 10_Pano_kobieta.indd 50

Lew (23.VII – 22.VIII) Odczujesz lekki zawód, kiedy się dowiesz, że coś, o co się starałeś przypadło komuś innemu. Może czas zweryfikować trochę poglądy o sobie samym. Jak się boleśnie okazało, nie jesteś najlepszy. Nie pozwalaj sobie jednak na użalanie się nad sobą, weź się w garść i działaj. Na pewno się uda, jak nie tym, to innym razem. Miła niespodzianka ze strony kogoś znajomego wprawi Cię w doskonały humor. Panna (22.VIII – 22.IX) Nareszcie wyjaśni się ważna dla Ciebie sprawa. Dostaniesz upragnioną wiadomość, a wraz z nią otworzą się przed Tobą nowe perspektywy. Otoczenie cieszy się z Twojego sukcesu. Masz jednak nieuzasadnione wrażenie, że ktoś Cię nie lubi i źle Ci życzy. Po pracy wolny czas przeznacz na aktywny wypoczynek.

24.co.uk 1/9/2012 7:17:53 PM


Przegląd prasy polskiej

które chronią przed wychłodzeniem, a tym samym przed takimi infekcjami jak np. bolesne przeziębienie pęcherza. Pamiętaj także o wkładaniu ciepłego podkoszulka, który ochroni nerki.

Dostarczaj ciepła Jeśli już zmarzniesz, najszybszym sposobem na uzupełnienie ciepła jest wypicie gorącej herbaty, najlepiej malinowej lub żurawinowej i posilenie się ciepłym posiłkiem. Nie rozgrzewaj się alkoholem, ponieważ sprawia on, że naturalny mechanizm zapobiegający utracie ciepła, przestaje działać. Dobrym sposobem na przemarznięcia jest gorąca kąpiel i użycie rozgrzewających maści. Od czasu do czasu warto urozmaicić wieczorną kąpiel o elementy relaksacyjne, możesz dodać do wody aromatyczne płyny lub ustawić zapachowe świece.

Ruszaj się! Jesienią i zimą ruch na świeżym powietrzu jest nam bardziej potrzebny niż ten uprawiany latem. Im więcej się ruszamy, tym więcej energii mięśnie przerabiają na ciepło. Jeśli mimo wszystko boimy się uprawiania sportów w niskiej temperaturze, warto poznać Technikę Pelvicore, na którą składa się trening najważniejszych mięśni pleców, brzucha oraz mięśni dna miednicy. Wykonywanie tych ćwiczeń nie jest czasochłonne ani nie wymaga specjalnych umiejętności. Trening można kontynuować zarówno w domowym zaciszu, jak i na świeżym powietrzu.

Zadbaj o skórę i ciało!

Nie tylko twarz, ale także skóra całego ciała potrzebuje specjalnej pielęgnacji w okresie jesienno-zimowym. Skutkiem ciągłych zmian temperatury jest wyraźne wysuszenie skóry, która w konsekwencji traci blask, ściąga się i łuszczy. Nie ruszaj się z domu bez nałożenia odpowiedniego kremu. Powinien być gęsty, beztłuszczowy, taki który nie dopuści do utraty wilgoci i dostarczy skórze wartości odżywczych. Dodatkową ochronę twarzy stanowi podkład oraz puder. Do kąpieli stosuj nawilżające mleczko lub żel myją-

cy. Codziennie pamiętaj też o odpowiedniej higienie intymnej.

Witaminy, witaminy Sięgaj po orzechy, ryby, warzywa i cytrusy. Wzmacniaj się naturalnymi antybiotykami, takimi jak: czosnek, cebula, które mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. W okresie jesiennozimowym organizm potrzebuje większej ilości energii, dlatego spożywanie regularnych posiłków zapobiegnie nagłemu przybraniu na wadze. AGSA

Zimowa dieta z głową Dzięki odpowiedniej diecie możemy wzmocnić odporność i uchronić się przed infekcjami. Komórki układu immunologicznego, gdy są regularnie odżywiane, szybko i skutecznie podejmują walkę z atakującymi nas wirusami i bakteriami. Kluczową sprawą jest spożywanie pięciu posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach. Planując codzienny jadłospis należy dbać o to, by posiłki zawierały dużo witaminy A i C, a także witamin z grupy B, które pobudzają układu odpornościowy do pracy. Bogatym źródłem witaminy A są: papryka, pomidory, marchew, brokuły czy morele, a także produkty mleczne. Witamina C znajduje się m.in. w natce pietruszki, kiszonej kapuście, brokułach i owocach cytrusowych. Witaminy z grupy B znajdziemy w produktach zbożowych, warzywach strączkowych, mleku, mięsie, orzechach oraz pestkach dyni i słonecznika.

Waga (23. IX – 22.X) Żyjesz z głową w chmurach, nie możesz skupić się w pracy, zamyślasz się i uśmiechasz do siebie. Są to sygnały, które świadczą o zakochaniu. Nie wypieraj się, bo i tak nikt, kto Cię zna, nie uwierzy, że tak nie jest. Spędzisz niejedną wspaniałą chwilę w towarzystwie ukochanej osoby i ciągle będzie Ci mało. Nie zaniedbuj jednak przyjaciół, trudno im się pogodzić z tym, że nie masz dla nich czasu.

Strzelec (22.XI – 21.XII) Napięta0 atmosfera w pracy i pretensje szefowej – to niemiła perspektywa. Zanim zaczniesz narzekać i żalić się, pomyśl czy nie ma w tym Twojej winy. Po pracy do załatwienia będziesz mieć sporo spraw związanych z ważnym przedsięwzięciem. Znajdź jakiś sposób na poprawienie sobie humoru, byle był skuteczny. Może mała wyprawa na zakupy?

Skorpion (23.X – 21.XI) Tęsknota za ukochaną osobą dobrze wpływa na Wasz związek. Po rozłące mniej się kłócicie i bardziej doceniacie swoje towarzystwo. Widzą to także znajomi i przyjaciele. Dzieci kolejny raz wykażą się nadzwyczajną pomysłowością. Nie denerwuj się jednak, cokolwiek by nie zrobiły. Zdrowie w porządku, kondycja świetna. Praca zejdzie na dalszy plan.

Koziorożec (21.XII – 19.I) W pracy życie toczy się ustalonym rytmem. Nie zaburzy go raczej żadne nieoczekiwane wydarzenie. Będziesz więc w skupieniu mógł poświęcić się wykonywaniu swoich zadań. A jednak ten spokój będzie Cię trochę drażnił. Po pracy rusz się z przyjaciółmi w nowe ciekawe miejsca. Dobrze zrobi Ci spacer i kino. Zadbaj o kondycję.

- W diecie wzmacniającej odporność ważne są również minerały – cynk, selen i żelazo, które zwiększają liczbę przeciwciał i hamują rozmnażanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Znajdziemy je zwłaszcza w rybach, chudym mięsie, roślinach strączkowych, kiełkach, pestkach słonecznika i orzechach - mówi Lidia Fojt, dietetyk z Centrum Naturhouse. Na liście produktów, z których powinniśmy zrezygnować wysoką pozycję zajmują fast foody, napoje gazowane oraz kawa. Mała czarna zmniejsza m.in. wchłanianie cennego żelaza. Niezdrowe przekąski zastąpmy np. sałatką owocową, a do picia przygotujmy rozgrzewającą herbatę z konfiturą, miodem, cytryną, sokiem z malin lub czarnego bzu. Ze słodkości wybierzmy gorzką czekoladę. Kostka lub dwie doda nam energii i zwiększy wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia, którego jesienią nigdy za dużo. EWA

Wodnik (20.I – 18.II) Czeka Cię jeszcze kilka niezwykle ważnych i trudnych do wykonania prac. Zmobilizuj wszystkie siły, załatw co konieczne, a potem będziesz już tylko cieszyć się z osiągniętego sukcesu. Urzędowe sprawy ciągną się już długo, postaraj się przyspieszyć ich finalizację. Szerokim łukiem omijaj wszelkie promocje. Trudno Ci będzie powstrzymać się przed kupnem choćby jakiegoś drobiazgu. Ryby (19.II – 20.III) Sukces w pracy doda Ci sił do dalszych działań. Potrzebujesz jednak silnej motywacji, bo nastał moment, kiedy jesteś znudzona. Po pracy czeka Cię niejedna okazja do rozrywki w gronie przyjaciół lub rodziny. Finanse nieoczekiwanie poprawią się, co wprawi cię w dobry humor. Zdrowie i kondycja wspaniałe. Reklama: 020 3026 6550

10_Pano_kobieta.indd 51

51 1/9/2012 7:18:12 PM


Kobieta

Piękną można być

w każdym wieku

Kiedyś dostępny był jeden krem, którego używali dorośli i dzieci. Teraz są specjalne kosmetyki dla dojrzałych. Rozmowa z Aleksandrą Tomiczek, mgr kosmetolog. Codziennie informacje z Pomorza i Kujaw na stronie

M

www.pomorska.pl

oja babcia używała jednego kremu, jaki kiedyś był dostępny, i miała ładną cerę. Dziś stajemy przed półką w drogerii i nie wiemy, co wybrać. Kuszą kosmetyki nie tylko do różnych rodzajów cery, ale i dopasowane do wieku. Czym się kierować w pielęgnacji cery dojrzałej? Może ten podział wiekowy, czyli 40+, 50+, a już i 60+, to chwyt marketingowy? Radzę nie sugerować się etykietką, czy to 40+, czy 60+, ale w pierwszej kolejności – potrzebami skóry. A to sprawa bardzo indywidualna. Warto skonsultować się z kosmetologiem, by dowiedzieć się, jaką mamy skórę, a co za tym idzie – jakie są jej potrzeby. Nie zawsze kobietom dojrzałym koniecznie potrzebny jest lifting.

skóry. Gdy ich produkcja maleje, a z czasem zanika, pociąga to za sobą cały łańcuch konsekwencji. Skóra traci napięcie i elastyczność, wiotczeje. Pojawiają się zmarszczki mimiczne, które przechodzą w zmarszczki trwałe. Jest to skutek odwodnienia, ale też braku hormonów. Gdy jest ich za mało, włókna kolagenowe, które tworzą siateczkę, rodzaj rusztowania w skórze właściwej, słabną, rozszerzają się i skóra wiotczeje. Każda kobieta w okresie menopauzy powinna sięgnąć po kremy witaminowe, kwas hialuronowy, kolagen. Naprawczo działają też wielonienasycone oleje omega 3 i omega 6, również dostępne w kosmetykach. Działają one zmiękczająco, przeciwstarzeniowo, wygładzają cerę.

Wzmacnianie „rusztowania” naszej skóry dopiero wtedy, gdy ono się sypie, to nie trochę zbyt późno? Proces osłabiania kolagenowej siateczki zaczyna się już od 20. roku życia, w co trudno uwierzyć. Do tego czasu nasz organizm wytwarza fibroblasty produkujące elastynę i kolagen, a potem już nie. Wtedy już powinno zacząć się przeciwdziałać starzeniu skóry. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Oczywiście, czego innego wymaga cera 20-30-latki, czego innego kobiety 5060-letniej. Jeśli tego nie robiliśmy, to musimy walczyć ze skutkami. Ale żebym nie została źle zrozumiana – nawet wcześnie zapobiegając starzeniu skóry, nie unikniemy tego procesu. Jednak dzięki zabiegom cera dłużej będzie wyglądała młodo.

Często mówi się, że kobiety dojrzałe mają wysuszoną skórę twarzy. To wynik osłabionej pracy żeńskich hormonów, ich zaniku. Wtedy skóra staje się sucha. Potrzebne są kosmetyki do skóry suchej, ale taką cerę też trzeba oczyszczać (najlepiej kwasami owocowymi), potem rozświetlić. Dopiero po oczyszczeniu aplikujemy krem lipidowy do cery suchej. Sucha cera często ma problemy naczynkami – bardzo rozszerzone znajdują się na nosie i brodzie. Wówczas do pielęgnacji trzeba wybierać kosmetyki delikatne, które jeszcze bardziej nie podrażnią naczyń. Takie specyfiki powinny zawierać arnikę, wyciąg z kasztanowca, witaminę C, witaminę PP, które uszczelniają naczynka i chronią przed wiatrem i mrozem. Menopauza także ma wpływ na wygląd cery? Niestety tak. Spada wytwarzanie estrogenów, a to one odpowiadają za gęstość

52 10_Pano_kobieta.indd 52

24.co.uk 1/9/2012 7:18:13 PM


Przegląd prasy polskiej

O jakich zabiegach powinniśmy pamiętać? O oczyszczaniu i nawilżaniu rano i wieczorem. Jeśli to zaniedbamy, skóra się odwodni, a wtedy powstaną zmarszczki mimiczne. Gdy pojawią się przy oczach, na czole, to sygnał, że powinniśmy działać bardziej intensywnie. Wtedy przydałyby się zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Ewentualnie jako plan ratunkowy możemy zastosować serum. Delikatne „kurze łapki” wokół oczu często odbierane są jako oznaka pogody ducha, bo podobno powstają, gdy ktoś często się śmieje. Zgadza się. Dzisiejsza dermatologia kosmetyczna pozwala zachować naturalny wygląd twarzy, skóra nie musi być tak napięta i naciągnięta, by nie można było się uśmiechnąć. Są panie, które nawet w starszym wieku mają skórę tłustą. Jakiej ona wymaga pielęgnacji? Te osoby mają dużo łatwiej, choć złoszczą się, że twarz im się świeci. Ale nadmiar sebum nie doprowadzi do szybkiego odwodnienia cery, dużo później powstają zmarszczki, pielęgnacja jest prostsza. Mniej czynników ją uczula, skóra jest bardziej wytrzymała, dobrze znosi zabiegi złuszczające. Takim osobom polecam zrobić w domu 2 razy w tygodniu piling drobnoziarnisty lub ziarnisty – jeśli nie mają rozszerzonych naczynek. Dla cery naczynkowej odpowiedni będzie piling enzymatyczny. Później twarz zmywamy, aplikujemy tonik i maseczkę. Dla cery mieszanej – oczyszczającą, dla suchej – odżywczą, dla odwodnionej – nawilżającą, a dla cery z przebarwieniami – rozjaśniającą. Kiedyś uważało się, że trzeba stosować inny krem na noc, inny na dzień – najlepiej oczywiście z tej samej serii i tego samego producenta. Teraz na półkach pojawiły się kremy, które

można stosować zarówno na dzień, jak i na noc. Czy to znowu sprytny chwyt marketingowy? Przecież ciągle się powtarza, że jak jakiś specyfik jest do wszystkiego, to jest do niczego. Na rynku pojawiły się kosmetyki całodobowe. Mamy mało czasu, dużo podróżujemy, wrzucamy więc do kosmetyczki jeden krem. Jeśli jest dobrany do potrzeb naszej skóry, to w porządku. Taki krem powinien być kombinacją tego wszystkiego, czego nasza skóra potrzebuje. Na dzień – ochronny (powinien zawierać fi ltr UV), na noc – rewitalizujący, czyli bogaty w witaminy. Wiele dobrych koncernów opracowało już takie kosmetyki – o bardzo bogatym składzie, a jednocześnie lekkiej konsystencji. A kosmetyki w rodzaju 5 w 1? Obiecują, że jeden krem rozwiąże nam kilka problemów. Czy można w to wierzyć? To nie jest tylko chwyt marketingowy. Krem może zawierać składniki, które będą miały działanie przeciwzmarszczkowe, przeciw przebarwieniom, nawilżające, odżywcze, wygładzające, rozświetlające. Żeby się upewnić, że to nie są tylko obietnice, trzeba przejrzeć skład. Tam tkwi klucz. Ale ten klucz, niestety, nie jest zrozumiały dla wszystkich. To prawda. Cały czas mówimy o twarzy, a przecież oczy wymagają innego traktowania. Podobnie szyja i dekolt. Skóra w okolicach oczu różni się od skóry twarzy. Tu nie ma lipidów, czyli tłuszczu. Dlatego ta skóra jest cienka, wrażliwa, szybko się odwadnia. Dlatego kosmetyki powinny mieć zupełnie inną konsystencję. Tu potrzebna jest pielęgnacja przeciwstarzeniowa. Powinniśmy też wybrać odpowiednie kosmetyki do demakijażu: mleczka, płyny micelarne. Muszą to być środki

delikatne, hypoalergiczne, bez substancji zapachowych i drażniących. Dokładny demakijaż jest bardzo ważny. Na szyję i dekolt możemy stosować te same kosmetyki, co do twarzy, choć specjalistyczne też są. Warto pamiętać, że te partie skóry najczęściej potrzebują kosmetyków odżywczych. A krem powinno się nakładać od dekoltu w stronę brody, nigdy odwrotnie! Dojrzałe panie często odwiedzają gabinety kosmetyczne? Oczywiście że tak, przedział wiekowy jest szeroki. Dojrzałe kobiety częściej odwiedzają kosmetyczkę okazjonalnie, przed ważnym wydarzeniem, i chciałyby uzyskać natychmiastowy efekt. Jednorazowy zabieg nie przyniesie takich rezultatów, jak systematyczna pielęgnacja. A dojrzali panowie? Ich też firmy kosmetyczne coraz bardziej dopieszczają. Korzystają z tego? Niestety, panowie odwiedzają gabinet kosmetyczny dużo rzadziej, niż powinni, bo się krępują. Panowie w wieku 30-40 lat już zachowują się inaczej. Ale i tak 70 proc. klientów to kobiety. Niektóre kosmetyki możemy kupić wyłącznie w aptekach. Czym się różnią od tych z drogerii? Kosmetyki w ogóle można uszeregować tak: drogeryjne, perfumeryjne, apteczne i profesjonalne. Taka jest też skala ich skuteczności wynikająca z zastosowanych składników. Od razu dodam, że cena nie ma z tym nic wspólnego. Drogi kosmetyk w drogerii czy perfumerii wcale nie musi być bardziej skuteczny niż tańszy, z sąsiedniej półki. Kosmetyki apteczne są bardziej bezpieczne, maja mniej substancji szkodliwych: barwników, konserwantów, zapachów. Kosmetyki profesjonalne zawierają składniki najlepsze z możliwych dostępnych na rynku. Rozmawiała JOLANTA ZIELAZNA Reklama: 020 3026 6550

10_Pano_kobieta.indd 53

53 1/9/2012 7:18:13 PM


Kobieta

Wspomnienia z Titanica W kwietniu minie 100 lat od zatonięcia brytyjskiego statku Titanic, w wyniku którego zginęło 1517 osób. Z okazji rocznicy tragedii na specjalnej aukcji będzie można kupić wiele cennych pamiątek.

A

ukcja odbędzie się w domu aukcyjnym Guernsey w Nowy Jorku. Jeden z właścicieli pamiątek chce wystawić na niej aż 5500 przedmiotów. Łącznie są one warte aż 200 mln dolarów. Z kolei w 2007 r. wartość pamiątek z Titanica wyceniono na ponad 189 mln dolarów. O całym przedsięwzięciu poinformowano na

wystawie „Titanic: The Artifact Exhibition”, gdzie można było obejrzeć ponad 5 tys. eksponatów. Według rozporządzenia sądu, pamiątek nie można będzie sprzedawać pojedynczo, dlatego cała kolekcja trafi w ręce jednego właściciela. Kupując pamiątki, zwycięzca aukcji dodatkowo zobowiąże się do dbania o konserwację

eksponatów i wystawianie ich na widok publiczny. Wśród licznych skarbów można znaleźć niemal wszystko: od zaręczynowych pierścionków, lamp, biżuterii, po ważący ponad 17 ton fragment obudowy statku! AM

Bądź piękna cały rok!

Sposoby na piękną szyję Mówi się, że wiek kobiety można poznać po jej szyi. To prawda, bo skóra w tych okolicach szybciej się marszczy, wcześniej traci jędrność i staje się mniej elastyczna niż skóra dłoni czy twarzy. Dowiedz się, jak o nią dbać, by na dłużej zachować jej młody wygląd.

Po pierwsze ujędrnianie Trzy razy w tygodniu po kąpieli masuj szyję miękką szczoteczką nasączoną spienionym mydłem nawilżającym, kierując się zawsze od nasady szyi do uszu. Masaż powinien trwać ok. 3-4 min. Na koniec szyję należy spłukać ciepłą wodą, a kark zimną. Raz w tygodniu warto również złuszczyć martwy naskórek w okolicach szyi, dzięki czemu skóra będzie się szybciej regenerować i łatwiej chłonąć składniki odżywcze.

Kosmetyki dla szyi W pielęgnacji skóry szyi najlepiej sprawdzają się kosmetyki zawierające witaminy A, C i E oraz kwasy owocowe AHA. Substancje te uelastyczniają i ujędrniają naskórek, poprawiając poziom nawilżenia oraz przyspieszając jego odnowę. Jeśli chodzi o rodzaje kremów, to najlepiej wybierać te o lekkiej, nieobciążającej konsystencji. Kosmetolodzy zalecają, aby wcierać je zawsze od dołu ku górze, delikatnie masując przy tym skórę. W

54 10_Pano_kobieta.indd 54

ten sposób poprawimy krążenie w naczyniach włosowatych, co z kolei przyczyni się do uelastycznienia naskórka. Nigdy nie zapominajmy o aplikacji preparatu również po bokach i z tyłu szyi.

Domowe sposoby na dekolt i szyję PEELING Z PŁATKÓW OWSIANYCH Do miseczki wsyp dwie łyżki płatków owsianych i dodaj ¼ szklanki ciepłego mleka, najlepiej pełnotłustego. Wymieszaj i nakładając na oczyszczoną skórę szyi i dekoltu, delikatnie masuj, wykonując okrężne ruchy. Po kilku minutach spłucz papkę letnią i przegotowaną wcześniej wodą. Osusz delikatnie ręcznikiem, ale nie pocieraj nim skóry, tylko lekko przykładaj, aby wchłonął wilgoć. MASECZKA NAWILŻAJĄCA MIODOWA Do jednego białka z jaja kurzego dodaj 1 łyżkę miodu płynnego oraz 4 łyżki serka homogenizowanego naturalnego. Po dokładnym wymieszaniu, nakładaj papkę na oczyszczoną wcześniej skórę dekoltu. Zmyj letnią i przegotowaną wcześniej wodą po 15 min.

MASECZKA ODŻYWCZA Z DODATKIEM OLIWY Z OLIWEK Wlej 3 łyżki oliwy z oliwek do małego garnka i lekko ją podgrzej. Potem dodaj 2 żółtka z jaj kurzych i dokładnie wymieszaj. Powstałą papkę nakładaj na oczyszczoną wcześniej skórę szyi i dekoltu. Po kilkunastu minutach spłucz papkę letnią i przegotowaną wcześniej wodą. AM

24.co.uk 1/9/2012 7:18:18 PM

10a_g


Życie na torebce Włoska marka Braccialini, która od ponad 65 lat produkuje wyszukane torebki i akcesoria, znowu zaskakuje niecodziennymi projektami oraz wielością kolorów i wzorów. Ironiczne spojrzenie na świat i zabawa modą to hasła najnowszej kolekcji TUA by Braccialini. Linia TUA powstała w latach 90. i jest odpowiedzią na potrzebę zmieniającego się świata. Jest ona dedykowana młodym, dynamicznym kobietom, które lubią bawić się modą, są odważne i cenią oryginalność. W tym sezonie linia TUA ma kilka serii. Jedna z nich, Cartoline, jest inspirowana miastami Europy – możemy zobaczyć Paryż, Londyn czy Florencję. Z kolei seria Manhattan to propozycja dla kobiet lubiących modę, wypady na zakupy z koleżanką, czy zabawę.

Szczotka do zadań specjalnych Przygotowanie się do wyjścia do pracy czy na elegancką imprezę zwykle zajmuje dłuższą chwilę. Problemem często okazuje się odpowiednie ułożenie włosów. Mamy jednak dla ciebie rozwiązanie.

Nowa obrotowa szczotka Philips Dynamic Volumebrush pomoże szybko i skutecznie podnieść włosy u nasady i lekko je podwinąć, czyniąc fryzurę bujną, puszystą i falującą! Ząbki z naturalnym włosiem zwiększają gładkość i blask włosów, dzięki czemu ko-

biety mogą cieszyć się olśniewającym efektem! Regulacja temperatury Care gwarantuje optymalną temperaturę suszenia oraz dodatkowo chroni włosy przed przegrzaniem.

Cena produktu wynosi ok. £65.

Coś dla niej

Przegląd prasy polskiej Przegląd prasy polskiej

Ceny produktów wynoszą ok. £190.

Budziku, uciekaj! Miewasz problemy ze wstaniem z łóżka? Drażni cię, że kiedy się budzisz, na dworze wciąż jest jeszcze ciemno? Mamy coś, co z pewnością wyciągnie cię z łóżka! To Clocky! Uciekający budzik potrafi postawić na równe nogi nawet największą fankę leniuchowania. Uważaj, bo możesz ustawić w nim tylko jedną drzemkę! Kiedy czas minie, budzik

spada z szafki i odjeżdża w siną dal. Jeździ po pokoju, szukając najdogodniejszego miejsca, aby się ukryć. Ten gadżet jest jak szczeniak, który zmusza cię do wstania z łóżka – z tym, że nie musisz go wyprowadzać na spacer! Z tym budzikiem już nigdy nie spóźnisz się na ważne spotkanie!

Cena produktu wynosi ok. £30.

Moda na uszach Po prezerwatywach od Louis Vuitton, nartach i łyżwach od Chanel przyszedł czas na słuchawki firmowane logiem Prady! Włoski dom mody wypuścił właśnie na rynek luksusowy gadżet, dzięki któremu słuchanie muzyki w metrze czy tramwaju od razu nabierze całkowicie nowego charakteru. Każda fanka mody podążająca za oryginalnym i wyszukanym stylem z pewnością będzie zachwycona tymi markowymi słuchawkami! Oprócz tego, że zostały stworzone z najwyższej jakości materiałów i gwarantują wysoką jakość dźwięku, to jednocześnie znakomicie wyglądają i są stworzone dla każdej kobiety, która kocha wielką modę.

Cena produktu wynosi £380.

Królewska biżuteria Dzięki nowej kolekcji IAM – BAROQUE nie musisz już należeć do królewskiego rodu, żeby wyglądać jak najprawdziwsza księżniczka! Marka IAM przygotowała bogato zdobioną linię biżuterii nawiązującą

do epoki baroku. Kolekcja odwołuje się do ówczesnego wzornictwa, ale w wersji współczesnej. Idealnie skomponuje się z każdym strojem i podkreśli twoją wyjątkowość. Duże, masywne pierścienie, szerokie bransolety czy przykuwające wzrok kolczyki

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 10_Pano_kobieta.indd 10a_gadzety.indd 55 55

z pewnością oczarują niejednego księcia z bajki!

Na razie cena produktów nie jest znana. oprac. A.M.

Reklama: 020 020 3026 3026 6550 6550 Reklama:

55 7:18:20 PM PM 1/9/2012 6:20:50


Plotki

Ślub z 22-latkiem?!

Beckham dla H&M!

Okazuje się, że dzieci Jennifer Lopez już wkrótce mogą mieć nowego tatę. Piosenkarka tuż po rozwodzie związała się z 22-letnim tancerzem. W wywiadach gwiazda przyznała się do romansu, ale utrzymywała, że „wzajemnie się wspierają i są bliskimi przyjaciółmi”. Znajomy Lopez, który udzielił wywiadu „US Weekly”, twierdzi, że związek 42-letniej Jennifer i 20 lat młodszego od niej Caspera Smarta zaczął się jeszcze przed oficjalnym rozstaniem z Markiem Anthonym. Informatorzy tabloidów, a także asystentka Lopez twierdzą, że tancerz to nie tylko przelotna znajomość, która ma jej pomóc uporać się z rozwodem. W wielu rozmowach Jennifer wyznała, że zakochała się w Casperze.

David Beckham pozazdrościł chyba swojej żonie kariery w modzie, bo sam zabrał się za „projektowanie”. Zatrudnił w tym celu grupę osób, która pomogła mu zaprojektować majtki! Z obietnicą reklamowania ich swoim ciałem i twarzą ruszył do firm zainteresowanych ich dystrybucją. Najlepszą ofertę złożyła mu sieć sklepów H&M. Pierwsze majtki i podkoszulki Beckhama trafią do 1800 filii firmy na całym świecie już 2 lutego. Wszyscy fani sportowca już planują zaopatrzyć się w bieliznę jego projektu z nadzieją, że uda im się czarować kobiety tak, jak David.

Kąpiel we krwi Już jakiś czas temu pojawiły się plotki na temat „bałaganu”, jaki pozostawia po sobie Lady Gaga w pokojach hotelowych. Media informowały o znalezionych w wynajętych przez nią apartamentach czarnych świecach i zakrwawionej łazience. Zarówno w trakcie pobytu w Londynie, jak i po ostatniej wizycie w Nowym Jorku Gaga zostawiła po sobie wannę pełną krwi! - Powiedziano nam, że Gaga kąpie się we krwi przed występem. To część jej rytuału, w trakcie którego przygotowuje się do wyjścia na scenę - wyjaśnił przedstawiciel sieci hotelowej. To nie jedyne dziwactwa gwiazdy. Ostatnio piosenkarka wydała 30 tys. dolarów na specjalne wykrywacze energii, które mają chronić ją przed duchami.

56 11_Plot.indd 56

Odmówiła Hefnerowi! W najnowszym numerze „Esquire” Irina Shayk pozuje niemal zupełnie nago, ale nie przeszkadza jej to stwierdzić, że nigdy nie pojawi się na okładce słynnego „Playboya”. Narzeczona piłkarza Cristiano Ronaldo jest jedną z modelek najczęściej pozujących w bieliźnie i uważa, że jest za dobra na zdjęcia na łamach pisma Hugh Hefnera. - Oferowano mi ogromne pieniądze. Wiele razy próbowano mnie namówić na sesję. Nawet sam Hefner do mnie dzwonił - chwali się Irina. - Nigdy jednak nie będę pozować dla „Playboya”. Jestem modelką pokazującą bieliznę, ale mam klasę.

24.co.uk 09/01/2012 19:21:56


Przegląd prasy polskiej

Krewetki i seks

20 mln za rozwód!

Owoce morza uchodzą za silny afrodyzjak i są z tego względu bardzo lubiane przez wielu smakoszy. Jak wyznała niedawno Magda Gessler, ona sama także jada skorupiaki, wierząc w ich magiczną moc erotyczną. Jak twierdzi, najwięcej substancji zachęcających do seksu można znaleźć w mózgach krewetek. - Są takie ogromne, czerwone krewetki „karabińczyki”. Ich głowa ma w sobie mnóstwo płynnego, purpurowego mózgu - wyjaśnia w wywiadzie Gessler. - Pije się go z tej głowy jak z kieliszka. Wypicie takiego drinka wspólnie z osobą, na którą masz apetyt, rozgrzewa atmosferę. Żeby się odważyć na taką ucztę, która dla jednych jest obrzydliwa, a dla mnie seksualna, trzeba mieć ochotę na seks! - wyznała gwiazda.

Russell Brand i Katy Perry nie podpisali intercyzy, naiwnie wierząc, że uda im się pozostać w związku dłużej niż 14 miesięcy. W momencie rozwodu brak umowy działa na korzyść komika, który nie zrobił tak dużej kariery, jak jego niebawem była żona. Brand może dostać nawet 20 mln dolarów z majątku Perry! W trakcie trwania małżeństwa Katy odniosła największe sukcesy i dorobiła się fortuny wycenianej na niemal 40 mln dolarów. Czy faktycznie uda im się rozejść bez kłótni o pieniądze? Byłby to chlubny wyjątek w show biznesie.

Adele zakochana? Inspiracją dla największych hitów Adele były jej trudne związki i niepowodzenia w miłości. Jednak od jakiegoś czasu życie prywatne piosenkarki układa się nad wyraz dobrze. Gwiazda, która niedawno przeszła operację gardła, spotyka się z 36-latkiem o polskim nazwisku, Simonem Koneckim. Para spędziła razem Sylwestra, a także wybrała się razem na krótkie wakacje do Miami. - Jestem osobą niesamowicie ceniącą prywatność i jednocześnie bardzo szczerą. Myślę, że to sprawia, że media nie interesują się moim życiem osobistym, ale muzyką. Niech tak zostanie - powiedziała piosenkarka, gdy zapytano ją o nowego partnera. Ponad 10 lat starszy od Adele Konecki pracuje w organizacji charytatywnej Drop4Drop i działa na rzecz obrony praw zwierząt.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 11_Plot.indd 57

Zaręczyli się? W wieloletnim związku Justina Timberlake’a i Jessiki Biel dramatycznych zwrotów akcji nie brakowało. Rozstania, zdrady, zaręczyny, wspólne zamieszkanie – niekoniecznie w tej kolejności. Kilka miesięcy temu para rozstała się definitywnie, jednak aktorka nadal była bardzo zakochana w piosenkarzu. Okazuje się, że determinacja się opłaciła, bo, jak donosi „US Weekly”, Justin i Jessica zaręczyli się! Timberlake oświadczył się Jessice pod koniec grudnia w Jackson w stanie Wyoming, podczas wspólnego zimowego wyjazdu na narty - podaje tabloid. Jak twierdzi źródło magazynu, wokalista ma być wreszcie pewien swojej decyzji i miłości do kilkukrotnie porzucanej przez niego Biel. Reklama: 020 3026 6550

57 09/01/2012 19:22:00


Plotki

Wielka impreza w Los Angeles W Los Angeles odbyła się huczna premiera filmu pt. „Ścigana” („Haywire”). W produkcji wzięły udział wielkie gwiazdy, m.in. Antonio Banderas czy Ewan McGregor. Na imprezie wszyscy wyglądali bardzo elegancko i z chęcią pozowali fotoreporterom. Największe wrażenie robiły na panach piękne aktorki, które zaprezentowały się w bardzo seksownych i stylowych kreacjach. Także mężczyźni tego wieczoru nie pozostali w tyle i na premierze wystąpili w eleganckich garniturach. Oceńcie, które gwiazdy wyglądały najlepiej, a które powinny były jeszcze raz przejrzeć zawartość swojej szafy.

Amerykańska zawodniczka muay thai i MMA Gina Carano zaprezentowała się na premierze w czarnej kreacji, która bardzo mocno eksponowała jej biust.

Sasha Grey w złotej sukience i eleganckim upięciu włosów wyglądała niezwykle dystyngowanie.

58 11_Plot.indd 58

24.co.uk

Antonio Banderas i Melanie Griffith na premierze „Ściganej” wyglądali na bardzo zakochanych. Pomimo różnych problemów są małżeństwem od 1996 r.!

09/01/2012 19:22:05


Przegląd prasy polskiej

Jenna Dewan jest wszechstronnie utalentowaną tancerką, która szybko toruje sobie drogę w Hollywood. Na premierze błyszczała!

Carrie Keagan z dumą prezentowała swoje zgrabne nogi. Niejedna modelka mogłaby jej ich pozazdrościć!

Octavia Spencer bardzo dobrze bawiła się podczas imprezy. Uśmiech gościł na jej twarzy nieustannie.

Aktorka Sylvia Brindis postawiła na małą czarną, dzięki czemu wyglądała olśniewająco!

Ewan McGregor wyglądał jak zawsze bardzo elegancko. Długi płaszcz dodawał aktorowi szyku i sprawiał, że fanki nie mogły oderwać od niego wzroku!

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 11_Plot.indd 59

Aktor Channing Tatum z chęcią pozował fotoreporterom. Jego idelanie skrojony garnitur robił na wszystkich ogromne wrażenie.

Reklama: 020 3026 6550

59 09/01/2012 19:22:14


Męska rzecz

Kobiety z kultowego kalendarza

J

uż po raz 39. ukazał się kalendarz Pirelli, w którym pozują najpiękniejsze modelki świata. Tym razem zdjęcia wykonał włoski fotograf Mario Sorrenti, któremu modelki pozowały na tle malowniczego

60 12_Pano_meska.indd 60

krajobrazu Korsyki. Zazdrościmy szczęściarzom, którzy mają kalendarz na własność – kosztuje on aż ok. 250 funtów. Na otarcie łez przypominamy wybrane zdjęcia z sesji archiwalnych wydań kalendarza.

24.co.uk 1/9/2012 7:20:48 PM


270611_66x280_TTX_Panorama_0025_pl.ai 1 27/06/2011 12:03:57

Przegląd prasy polskiej

Android Ice Cream Sandwich – co nowego? Nowy system od Google, Android Ice-Cream Sandwich, jest sporą sensacją na rynku. Czego możemy się spodziwać po nowym Androidzie 4.0? 6. Funkcje telefonu www.forbes.pl

W

Androidzie znajdziecie to wszystko, za co go lubiliście – zapewniają twórcy. Android 4.0 to zatem wygodny multitasking, powiadomienia, ekran główny, którym możemy zarządzać, edytowalne widżety. Będzie wyglądał tak samo na tabletach i smartfonach. A co będzie nowe?

1. Wygląd Przede wszystkim Android Ice-Cream Sandwich ma lepszy interfejs. Nawigowanie może się odbywać za pomocą naturalnych gestów, a podstawowe funkcje będą łatwiej dostępne. Czcionki mają być bardziej czytelne – zostały dostosowane do wysokiej jakości ekranów.

2. Multitasking Korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie będzie prostsze, a nawigowanie pomiędzy nimi łatwiejsze.

3. Powiadomienia Powiadomienia będą się wyświetlać nawet przy zablokowanym ekranie, a dostęp do nich będzie możliwy poprzez górną część ekranu w urządzeniach o mniejszym ekranie lub poprzez System Bar w tych o większej przekątnej wyświetlacza.

4. Foldery

W nowym Androidzie Ice-Cream Sandwich będzie można odebrać połączenie, a nawet odpowiedzieć na nie wiadomością SMS, bez odblokowania ekranu. Pisanie wiadomości będzie prostsze dzięki dopracowanym funkcjom językowym. Podwójne spacje, powtórzone literki – Android będzie sprawdzać pisownię i sugerować poprawne słowa.

7. Dyktowanie notatek Dyktafon będzie na bieżąco wykrywał polecenia głosowe, a także przetwarzał podyktowane słowa na tekst.

8. Opcje społecznościowe

C

Aplikacje Me oraz People zapewnią możliwość stworzenia własnego profi lu, za pośrednictwem którego będzie można się wymieniać informacjami i aplikacjami z innymi użytkownikami. M

Y

CM

MY

9. Edytor zdjęć

CY

CMY

Android będzie miał wbudowany edytor zdjęć pełen łatwych funkcji, jak usuwanie efektu czerwonych oczu, obracanie, ustawianie nasycenia kolorów, edytowalne tła. K

10. Android Beam Za pomocą zetknięcia jednego telefonu z drugim, będzie można przesyłać pomiędzy nimi dane, takie jak zdjęcia czy wideo, pod warunkiem, że są telefony wyposażone w technologię NFC. To ten sam system, który jest wykorzystywany w płatniczych kartach zbliżeniowych. ES

Aplikacje będzie można grupować, przeciągając ikony jedna na drugą. Aplikacje będzie też można w prosty sposób instalować i deinstalować.

5. Ekran główny Ekran główny w Androidzie 4.0 można dowolnie zmieniać, wybierając aplikacje, które się na nim wyświetlają oraz wielkość i układ ikon. Mimo zablokowanego ekranu, będzie można bez problemu uruchamiać aparat fotograficzny, zarządzać odtwarzaną muzyką i sprawdzać powiadomienia. Reklama: 020 3026 6550

12_Pano_meska.indd 61

61 1/9/2012 7:20:50 PM


Męska rzecz

Auto z charakterem Na kilka dni przed oficjalną premierą Japończycy odkryli karty. Ujawnili wygląd i nazwę nowego Lexusa. LF-LC z pewnością podbije rynek samochodowy.

N

owe coupé ma wyznaczać zmieniony, elegancki kierunek projektowania współczesnego samochodu. Oficjalna odsłona Lexusa LF-LC nastąpiła podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Detroit, które odbyło się 9 stycznia 2012 r.

Auto ma napęd hybrydowy, jednak jego parametry pozostają jeszcze tajemnicą. Lexus LF-LC to sportowe coupé, które prezentuje się bardzo efektownie. Pojazd najprawdopodobniej będzie napędzany jednostką hybrydową. Fani motoryzacji już nie mogą się

doczekać, by na żywo podziwiać najnowsze dziecko Lexusa. Jedno jest pewne, choć cena samochodu zapewne będzie przyprawiać o ból głowy, to jednak chętnych na pewno nie zabraknie.

AM

Rzetelna reklama tylko w magazynie PANORAMA. Dzwoniąc powołaj się na magazyn PANORAMA!

Dobry Dobry Prawnik Prawnik SPECJALIZACJE: Ü Wypadki w pracy Ü Wypadki komunikacyjne Ü Uszkodzenia ciała Ü PPI (Payment

Protection Insurance) Ü Wypadki w podróży Ü Wypadek w miejscu publicznym TEL:

020 3514 1642

www. www.dobryprawnik dobryprawnik.co.uk .co.uk 62 12_Pano_meska.indd 62

24.co.uk 1/9/2012 7:21:04 PM

12a_g


Przegląd prasy polskiej Przegląd prasy polskiej

Tablety internetowe i smartfony są już nieodzownym elementem rynku, a ich popularność z dnia na dzień jest coraz większa. Rozbudowane gry wymagają coraz lepszego sterowania, które zapewni gamepad od firmy 60Beat. Urządzenie posiada klasyczny kształt przypominający pady z konsol do gry. Producent zadbał o dwie gałki analogowe

Fani fotografii będą mogli skorzystać z nowego urządzenia Nissin MF18. Jest to pierścieniowa lampa błyskowa, która pozwoli na lepsze wykonywanie zdjęć makro i portretowych.

oraz dziesięć przycisków akcji. Nie zabrakło też klawiszy kierunkowych, które posłużą panom nieprzepadającym za analogowym sterowaniem. 60Beat GamePad waży 156 g., dzięki czemu jest przyjemny w obsłudze.

Jeśli kochasz kształty...

Cena produktu wynosi ok. £30.

Myszki komputerowe już dawno otrzymały swój optymalny kształt, który nieprędko ulegnie zmianie. Mimo to projektanci często prezentują swoje wariacje na temat komputerowych gryzoni. Jedną z ciekawszych propozycji jest OreObject Sphere 2. Została stworzona z niezwykle luksusowych materiałów i posiada oryginalny desing. Urządzenie otrzymało kształt kuli wyposażonej w dwa przyciski. Całość sprawia wrażenie mało praktycznego urządzenia, dlatego h jest kierowane do panów zwracającyc większą uwagę na wygląd. OreObject Sphere 2 pozwala również na pracę w trybie dotykowym oraz bezprzewodowym.

Nietypowy rysik TxtRng to nowy rysik do smartfonów i tabletów, który łamie dotychczasowe standardy konstrukcji podobnych gadżetów. Przede wszystkim nowe urządzenie posiada formę pierścienia zakładanego na palec. W ten sposób otrzymujemy bardzo precyzyjne i wygodne w użyciu urządzenie. Producent zapewnia, że nowatorska konstrukcja pozwala na bardzo dokładne posługiwanie się rysikiem. Współpracuje on z każdym urządzeniem wyposażonym w ekran dotykowy i każdy system operacyjny. Producent gadżetu

oferuje trzy rozmiary urządzenia, dzięki czemu każdy powinien znaleźć odpowiednią dla siebie wersję.

Urządzenie jest kompatybilne z systemami Nikon i-TTL oraz Canon E-TTL/E-TTL II. Nissin jest producentem stosunkowo tanich systemów oświetlenia, które z powodzeniem zastępują oryginalne akcesoria największych producentów aparatów. Lampa Nissin MF18 jest nakręcana na obiektyw, niczym dodatkowy filtr. Wraz z lampą otrzymamy sporo adapterów, które umożliwiają mocowanie na obiektywach o średnicy od 49 do 82 mm. Światło dostępne z pierścienia pozwala na równomierne oświetlenie obiektów, co jest trudne do uzyskania zwykłą lampą.

Coś dla niego

Oryginalna lampa

Graj, ile zapragniesz!

Cena produktu wynosi ok. £360.

Cena produktu wynosi ok. £190.

Cena produktu wynosi ok. £20.

Budzik do iPhone’a Edifier Tick Tock Dock to mały zestaw audio przypominający swoją formą klasyczny budzik. Prezentowane urządzenie jest rozwinięciem zestawu Tick Tock i zostało wzbogacone o stację dokującą dla iPhone’a i iPoda. Całość stanowi bardzo ciekawy gadżet dla posiadaczy sprzętu Apple i nie tylko. Urządzenie można obsługiwać za pomocą klawiszy umieszczonych w górnej części. Dają one dostęp do radia oraz wbudowanego zegara umieszczonego na froncie.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 12a_gadzety.indd 63 63 12_Pano_meska.indd

Edifier Tick Tock Dock współpracuje dzięki wejściu AUX z różnymi źródłami dźwięku, co pozwala wykorzystać urządzenie w roli głośnika dla odtwarzaczy MP3. Po podłączeniu urządzeń Apple uzyskamy sterowanie z poziomu smartfonów i odtwarzaczy. Edifier Tick Tock Dock pozwala zaprogramować kilka wersji budzika z dniami, w które ma dzwonić i odpowiednimi melodiami.

Cena produktu wynosi ok. £70. oprac. A.M.

Reklama: Reklama: 020 020 3026 3026 6550 6550

63 7:20:24 PM 1/9/2012 7:21:05


240511_84x256_STD_PANORAMA_3499_pl.ai 1 25/05/2011 15:15:20

Sport

CLASSIC

Międzynarodowe Rozmowy ze stacjonarnego

Polska

Biegi narciarskie

Polka, która nie zna granic W ostatnim biegu Tour de Ski Justyna Kowalczyk nie pozostawiła Marit Bjoergen żadnych złudzeń. Polka w wielkim stylu, po morderczej wspinaczce pod Alpe Cermis, z niemal 30-sekundową przewagą wygrała prestiżowe zawody. Zgodnie z przewidywanym scenariuszem Bjoergen szybko dogoniła liderkę cyklu i do momentu rozpoczęcia morderczego podbiegu trzymała się blisko polskiej zawodniczki. Kowalczyk była jednak tego dnia

nie do pokonania. Po kilometrze wspinania Polka zwiększyła tempo i zostawiła Norweżkę z tyłu. Bjoergen ostatecznie straciła na mecie aż 28 sek. - Jestem bardzo szczęśliwa, wszystkie dni były wspaniałe, a zakończenie cudowne. Ostatnie 500 m dzisiejszego biegu były mordercze, ale udało się. Obudziłam się dziś rano i wiedziałam, jak muszę rozegrać ten bieg - mówiła na mecie szczęśliwa Polka. To trzeci z rzędu triumf Kowalczyk w Tour de Ski, przed nią nie dokonała tego żadna zawodniczka w historii. źródło: SPORT.PL

Stałe stawki połączeń 24/7 Bez kontraktu C

M

Y

Piłka nożna

CM

Pięć dramatycznych bramek

MY

CY

CMY

K

Wybierz numer dostĊpowy, a nastĊpnie numer docelowy i zakoĔcz #.

Polska tel. stacjonarny - 1p/min

084 4862 3499

Polska Era, Orange, Plus GSM - 5p/min tel. komórkowy

084 4545 3499

WiĊcej informacji i peány cennik na www.auracall.com/panorama

Polska Obsługa Klienta:

020 8497 4622

T&Cs: Ask bill payer’s permission. Calls billed per minute, include VAT & apply from the moment of connection. The charge is incurred even if the destination number is engaged or the call is not answered, please replace the handset after a short period if your calls are engaged or unanswered. BT call setup fee applies. Cost of calls from non BT operators & mobiles may vary. Check with your operator. Prices to other Poland’s mobile networks will be charged at 20p/min. Prices correct at time of publishing: 24/05/2011. This service is provided by Auracall Ltd.

W meczu 3. rundy piłkarskiego Pucharu Anglii lider Premier League Manchester City przegrał z Manchesterem United 2:3 (0:3). Tomasz Kuszczak nie znalazł się w kadrze meczowej MU tego spotkania. Piłkarze MU objęli prowadzenie 1:0 już w 10. min. po bramce strzelonej głową przez Wayne’a Rooney’a. Chwilę później miała miejsce sytuacja, która również wpłynęła na losy spotkania – Belg Vincent Kompany został ukarany czerwoną kartką za faul na Portugalczyku Nanim i gospodarze musieli grać w dziesiątkę. W 30. min. w 161. w historii derbach Manchesteru było już 0:2 – złe zagranie Holendra Nigela de Jonga na drugiego gola dla „Czerwonych Diabłów” zamienił Danny Welbeck. 10 min. później po raz drugi trafił do bramki Rooney. W 60. min. drugiej połowy na boisko wszedł Paul Scholes, który zmienił Naniego. Sergio Aguero, wykorzystał błąd Scholesa i w 65. min. zdobył ostatniego gola w tym meczu. źródło: SPORTS.PL

64 13_Sport 3.indd 64

1/9/2012 7:21:56 PM


Przegląd prasy polskiej

Piłka ręczna

Sport Ekspres

Polacy przegrali z wicemistrzami świata Niemal przez cały mecz polscy piłkarze ręczni prowadzili z gospodarzami na turnieju Totalkredit Cup w duńskim Herning, ale w ostatniej sekundzie stracili gola i przegrali z aktualnymi wicemistrzami świata 30:31 (16:19). Testujący różne ustawienia Bogdan Wenta tym razem w bramce wystawił doświadczonego Marcina Wicharego, a w polu m.in. młodego kołowego Orlenu Wisły Płock Kamila Syprzaka. I ten zawodnik zagrał dobry mecz, będąc najskuteczniejszym graczem polskiej drużyny. Równie

Kowalczyk przed Małyszem

dobrze grał cały zespół i Polacy praktycznie cały czas prowadzili, a kilka minut przed przerwą nawet czterema bramkami (25. min – 17:13). Po zmianie stron wicemistrzowie świata odrobili nieco straty, ale nie potrafili wyrównać rezultatu. Nasz zespół wygrywał 24:21, 26:22, a 7 min. przed końcem 28:26. 2 min. przed ostatnią syreną gospodarze wyrównali na 30:30. Niestety, 26 sek. przed końcem Michał Jurecki trafił w słupek, a w ostatniej akcji gol Rasmusa Lauge Schmidta dał Duńczykom zwycięstwo serii.

Justyna Kowalczyk zajęła pierwsze miejsce w 77. plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej na polskiego Sportowca Roku 2011. Za Kowalczyk uplasowali się: siatkarz reprezentacji Polski i Skry Bełchatów Bartosz Kurek oraz były już skoczek narciarski, a obecnie kierowca rajdowy Adam Małysz.

Chilijska wolna amerykanka

Po tym, jak Dakar przeniósł się do Chile, zawodnicy na trasie muszą uważać nie tylko na kamienie czy dziury, ale także na kibiców. Miejscowi chcą nie tylko obserwować rajd, lecz także próbują w nim uczestniczyć. W przeciwieństwie do Argentyny, gdzie porządku na etapach pilnowały żandarmeria, wojsko oraz policja, tu panuje wolna amerykanka. Kibice robią, na co mają ochotę. Wjeżdżają na trasę, również pod prąd i ścigają się z zawodnikami.

źródło: SPORT.PL

Skoki narciarskie

Zwycięstwo Schlierenzauera Gregor Schlierenzauer zwyciężył w 60. Turnieju Czterech Skoczni. Na podium stanęli również Austriacy: Thomas Morgenstern i Andreas Kofler. Kamil Stoch uplasował się na 8. pozycji. Ze względu na bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne, jakie panowały w austriackim Bischofshofen, przeprowadzona została tylko jedna seria konkursowa. Ponieważ nie udało się wyłonić 50 skoczków,

którzy mieli rywalizować w pierwszej serii, jury zdecydowało, że wystąpią w niej wszyscy zgłoszeni do konkursu, czyli 62 zawodników. W pierwszej serii najlepiej wypadł Morgenstern, który wylądował na 135 m i objął prowadzenie. Drugi był Norweg Anders Bardal – 135 m, a trzeci Schlierenzauer – 131 m. W drugiej serii skoki oddało dziesięciu zawodników, później zawody przerwano. Do serii finałowej, która ostatecznie

Meksykański piłkarz w areszcie nie została rozegrana, awansował tylko Stoch i Kot. Pozostali odpadli po pierwszej. źródło: SPORTS.PL

Koszykówka

Trzeci wygrany mecz z rzędu Koszykarze Oklahoma City Thunder zostali pierwszym zespołem ligi NBA, który w tym sezonie wygrał 3 spotkania rozgrywane dzień po dniu. W niedzielę koszykarze pokonali San Antonio Spurs 108:96.

Ze względu na skrócony z powodu pięciomiesięcznego lokautu sezon zdarza się, że drużyny muszą pojawiać się na boisku nawet przez trzy wieczory z rzędu. Thunder są pierwszą ekipą, która taką serię zakończyła z kompletem zwycięstw. Do wygranej z „Ostrogami”

poprowadził gospodarzy Kevin Durant. Zdobył 21 punktów i miał 10 zbiórek, a do pierwszego w karierze tzw. triple-double zabrakło mu trzech asyst. O ósmym w sezonie sukcesie Thunder zdecydowała głównie trzecia kwarta, w której byli lepsi o 16 punktów (37:21). źródło: SPORT.PL

w samochodzie czteronapędowym, którym jedzie załoga ORLEN Team), co daje przewagę na wydmach. To one zajęły dwa pierwsze miejsca. Wygrał Nasser Al-Attiyah startujący z odległej 11. pozycji. Ponad 7 min. dłużej zajęło Robby’emu Gordonowi pokonanie tego samego dystansu. Dalej był Stephane Peterhansel i Krzysztof Hołow-

czyc. Spośród polskich motocyklistów na odcinku specjalnym najszybszy był Jacek Czachor, który osiągnął 19. czas i awansował na 17. pozycję. Marek Dąbrowski miał wypadek, jednak na mecie zameldował się na 61. miejscu. To już połowa rajdu, do zakończenia pozostaje siedem etapów.

Rajd Dakar

Hołowczyc walczy o podium Ekipa ORLEN Team Krzysztof Hołowczyc/Jean-Marc Fortin odnotowała czwarty czas na siódmym etapie Rajdu Dakar. Załoga zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Na siódmym odcinku, stanowiącym pętlę po pustyni Atakama wokół miejscowości Copiapo, prym wiodły Hummery teamu Gordona. Są to samochody napędzane na tylną oś, dodatkowo posiadają system sterowana ciśnieniem ogumienia z poziomu kabiny kierowcy (nie jest to dozwolone

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii 13_Sport 3.indd 65

Były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Meksyku Omar Ortiz został aresztowany pod zarzutem udziału w grupie przestępczej, która porwała co najmniej 20 osób - poinformowała miejscowa policja. Za uwolnienie każdego z porwanych (m.in. męża znanej meksykańskiej piosenkarki Glorii Trevi) gang żądał średnio ok. 1 mln pesos (73 tys. dolarów), a Ortiz otrzymywał 10 proc. kwoty.

Radwańskie znowu razem

Urszula Radwańska awansowała do turnieju głównego w Sydney. W pierwszej rundzie zagra ze swoją siostrą Agnieszką. To już czwarty taki przypadek, gdy młodsza z sióstr przebrnęła przez eliminacje, a starsza czekała w pierwszej rundzie na kwalifikantkę i los sprawił, że zagrają ze sobą. Tak samo było w 2009 r. w Dubaju i w Eastbourne, a w ubiegłym roku w wielkoszlemowym US Open.

źródło: SPORTS.PL Reklama: 020 3026 6550

65 1/9/2012 7:21:59 PM


Zamów ogłoszenie w Panoramie!

Przez internet

www.panorama24.co.uk

01

PALMERS GREEN. Piękny 2 bed flat, oddzielny living, nowa kuchnia z jadalnią, łazienka w kaflach, nowy carpet, 5 min. od stacji kolejki. £265pw + rachunki. Justyna, tel. 07835459928.

MIESZKANIE WYNAJMĘ

Wejdź na stronę www.panorama24.co.uk, wypełnij formularz, dokonaj płatności kartą płatniczą. Ogłoszenie ukaże się w najbliższym wydaniu!

AAA. Ogłoszenia drobne przez internet już od £2.63 i aż 180 znaków. Zamów na www.Panorama24.co.uk/ogłoszenia

ogłoszenie drobne

HOUNSLOW. 1 lub 2-osobowy pokój w spokojnym domu z ogrodem, blisko stacji metra i sklepów. Tel. 075 23510272.

WYNAJMĘ POKÓJ 2-OSOBOWY ZA 100 FUNTÓW TYGODNIOWO (RACHUNKI WLICZONE). Tel. 078123456

ogłoszenie ramkowe

ogłoszenie graficzne

WYNAJMĘ POKÓJ 2-OSOBOWY ZA 100 FUNTÓW TYGODNIOWO (RACHUNKI WLICZONE). Tel. 078123456

Sprawdź nasze promocje na www.panorama24.co.uk

OGŁOSZENIA

ONLINE

SEVEN SISTERS. Okazja! Studio flat z aneksem kuchennym, laminowana podłoga, nowe okna, 5 min. do stacji metra. Cena £150pw, rachunki wliczone. Justyna, tel. 07835459928. TURNPIKE LANE. Studio flat z aneksem kuchennym po kapitalnym remoncie, podwójne okna, drewniana podłoga, w pełni umeblowany. 3 min. od metra. Cena £173pw + electr. Mariusz 07540800108. TURNPIKE LANE. Okazja! Małe studio po kapitalnym remoncie, świetna lokalizacja, kuchnia połączona z pokojem, drewniana podłoga. £126pw + electr. Justyna, tel. 07835459928.

Przez telefon

TURNPIKE LANE. Duże studio flat z ogrodem i oddzielną kuchnią do wynajęcia

020 3026 6550

od 01.02.12. Podwójne okna, laminowana podłoga. 5 min. od metra. Cena £173pw + rachunki. Mariusz 07540800108.

WOOD GREEN. OKAZJA! Duży 3 bed house po remoncie, 3 podwójne sypialnie, laminowane podłogi, 5 min. do metra. Cena £323pw. C/Tax i woda wliczona w cenę. Mariusz 07540800108. WYNAJMĘ GARAŻE. Wynajmę garaże na Chingford, Sinclair Rd. E 4, £100 miesięcznie + 1 miesiąc depozytu. Tel.07525061573 of zaraz 07540869692.

02 MIESZKANIE SZUKAM SZUKASZ MIESZKANIA? Odwiedź stronę www.strefa.co.uk, setki ogłoszeń w kategorii wynajmę mieszkanie. Strefa. co.uk - portal internetowych ogłoszeń dla Polaków mieszkających w Anglii.

Zadzwoń do Ewy na numer 020 3026 6550 wewn. 7024 i zamów ogłoszenie! ogłoszenie drobne WYNAJMĘ POKÓJ 2-OSOBOWY ZA 100 FUNTÓW TYGODNIOWO (RACHUNKI WLICZONE). Tel. 078123456

ogłoszenie ramkowe

ogłoszenie graficzne

WYNAJMĘ POKÓJ 2-OSOBOWY ZA 100 FUNTÓW TYGODNIOWO (RACHUNKI WLICZONE). Tel. 078123456

OGŁOSZENIA

ONLINE

Przez SMS-a 81616

Wyślij SMS-a na numer 81616 o treści: PANA spacja TREŚĆ OGŁOSZENIA (pamiętaj o umieszczeniu tel. kontaktowego). Przykładowy SMS z ogłoszeniem

PANA BARKING. Wynajmę pokój 2-osobowy za 100 funtów tygodniowo (rachunki wliczone). Tel. 078123456

Ogłoszenie drobne WYNAJMĘ POKÓJ 2-OSOBOWY ZA 100 FUNTÓW TYGODNIOWO (RACHUNKI WLICZONE). Tel. 078123456

Koszt jednego SMS-a £5. Liczba znaków w SMS-ie nie może przekroczyć 160 (wraz ze spacjami, bez polskich znaków). SMS-y dłuższe niż 160 znaków będą skracane. Ogłoszenia do następnego wydania Panoramy przyjmowane są do niedzieli, do godz. 24:00. Otrzymanie potwierdzenia z informacją o pobraniu opłaty jest gwarancją umieszczenia ogłoszenia. Ogłoszenia o charakterze erotycznym nie zostaną opublikowane.

PRACA DAM

NIE MASZ PRACY? Zostań ochroniarzem-pomożemy Ci otrzymać licencje SIA!! Przeszkolimy Cie: szybko, tanio, profesjonalnie! Mile widziane Panie!! Dzwoń juz teraz: 07525938478

COLWAY KOLAGEN NATURALNY W UK. POSZUKUJE DYSTRYBUTORÓW I LEADERÓW, www. collagen-colway.com 07553178125

COLWAY KOLAGEN NATURALNY W UK. Poszukuje dystrybutorów i leaderów, www.collagen-colway.com, 07553178125

03

Uwaga! Dłuższy czas przyjmowania ogłoszeń drobnych! Od teraz ogłoszenia przyjmujemy do niedzieli do północy (do wydania ukazującego się w czwartek).

MASZ PROBLEM Z ZAMIESZCZENIEM OGŁOSZENIA: • DROBNEGO? Skontaktuj się z Anią! Zadzwoń pod numer 0208 12 358 45 lub napisz na adres drobne@zethamedia.com • RAMKOWEGO LUB GRAFICZNEGO? Skontaktuj się z Ewą! Zadzwoń pod numer 020 3026 6550 wewn. 7024 lub napisz na adres uslugi@zethamedia.com

KURSY NA WÓZKI WIDŁOWE Z MBT TRAINING! Polski instruktor, angielska licencja, wymiana licencji z polskiej na angielską. Tel. 0 777 327 1883 od pon-sob godz. 8-18. www.mbtkursy.com

AAA. Ogłoszenia drobne przez internet już od £2.63 i aż 180 znaków. Zamów na www.Panorama24.co.uk/ogłoszenia AVON. Zostań konsultantką w UK na super zasadach, od zaraz i bez ryzykawarto spróbować! Otrzymasz darmowy starter i upominek. Magda 07727062239 www.buyorsellcosmetics.co.uk

Redakcja w szczególnych wypadkach (np. ogłoszenia, które narusza zasadę ochrony prywatności), zastrzega sobie prawo do udostępnienia osobie trzeciej numeru telefonu, z którego ogłoszenie zostało wysłane.

66

14_Ogloszenia.indd 66

24.co.uk

09/01/2012 17:39:54


Nieruchomości/Praca 79.!*%--)%3:+!Ž$/-°7")52)40 3P[MJD[FOJBQPEBULPXF•;BTJ‘LJ•%PGJOBOTPXBOJB 3P[MJD[FOJBQPEBULPXF

XXXWJDUPSZQSPQFSUZDPVL FNBJMJOGP!WJDUPSZQSPQFSUZDPVL 058"35&8/*&%;*&-¨

%SPHJLMJFODJF KFTUFz OJF[BEPXPMPOZ[F TXPKFHPNJFT[LBOJB $[VKFT[TJĂˆPT[VLBOZ QS[F[MBOEMPSEBMVC BHFODKĂˆ ;H‘PzTJĂˆEPOBT

(8"3"/56+&.:4"5:4'",$+**.* ƒ0#4 6(¨ (SFFO-BOF -POEPO/2: 5FM

"OOB +VTUZOB .BSJVT[ 

AVON. Szukam nowych reprezentantek AVON i SALES LIDEREK: Zapewniony trening, opieka nad starymi i nowymi reprezentantkami, wybierasz swoje godziny pracy. Monika 07871420567, moniagala@wp.pl AVON. JeĹ›li lubisz kosmetyki i masz trochÄ™ wolnego czasu to wykorzystaj to i zacznij zarabiać pieniÄ…dze! ZadzwoĹ„ lub napisz, a pomogÄ™ Ci zacząć! Darmowy starter + PREZENT!!! Tel. 07525790102. DZIENNIKARZY Z DOBRYM PIĂ“REM. Zatrudnimy freelancerĂłw, prĂłbki tekstĂłw prosimy wysĹ‚ać na redakcja@polshexpress.co.uk MEDIA PRODUCTION COMPANY. CzoĹ‚owa UK Media Production Company poszukuje nowych twarzy (2-50 lat) do reklam telewizyjnych i katalogĂłw. ÂŁ1000 za dzieĹ„! Tel. 02030085374 info@infinitiproductionsltd.com OPIEKUNKA. Praca jako opiekunka osĂłb starszych z zamieszkaniem u klienta, praca na terenie caĹ‚ej Anglii i Walii. 400-450 funtĂłw tygodniowo. ProszÄ™ o CV w j. ang na good.sta@interia.pl ORIFLAME. Oriflame bez wpisowego! Zarabiaj dodatkowo. Darmowe katalogi&prĂłbki. Ĺťadnych opĹ‚at za “niezamawianieâ€? Ola 07590475434 www. my.oriflame.co.uk/londonsouthwest PRACA DLA DZIEWCZYN. Praca dla dziewczyn do towarzystwa na wyjazdach do hoteli itp, duĹźo lepsze warunki współpracy niĹź na flatach !PeĹ‚na dyskrecja! Preferowane poczÄ…tkujÄ…ce, sms na 07513349697 oddzwonimy. PRACA DLA PAĹƒ. Praca dla PaĹ„! Dobre zarobki! Tel. 07425694222. PRACA DLA PAĹƒ. Praca dla atrakcyjnych paĹ„, bardzo wysokie zarobki, moĹźliwość zakwaterowania, miĹ‚a atmosfera. Tel. 07404066137. ZZZ PRACOWNICY CZEKAJÄ„! Szukasz pracownika? OgĹ‚oĹ› to na www.strefa.co.uk i uzyskaj rabat na ogĹ‚oszenia w Panoramie.

04 PRACA SZUKAM AAA. Ogłoszenia drobne przez internet juş od £2.63 i aş 180 znaków. Zamów na www.Panorama24.co.uk/ogłoszenia BUDOWNICTWO. 39-latek, glazurnik, malarz, jestem uczciwy, bez nałogów, wdzięczny oraz lojalny, kontakt: tel. 0048 790635695. BUDOWNICTWO. 39-latek, hydraulik-dekorator, 20- letnie doświadczenie w branşy, bez nałogów, kontakt: tel. 0048 790635695. BUDOWNICTWO. 39-latek, tynkarz maszynowy, plasterer MP 75, regipsy, szpachlowanie, malowanie, abstynent, kontakt: tel. 0048 518817924. DODATKOWA. Mam 28 lat i szukam dodatkowej pracy na weekendy, jestem ogólno- budowlańcem z prawem jazdy kat. B. Tel. 07526588594. ELEKTRYK. Elektryk, 17th edycja, wszystkie rodzaje instalacji, certyfikat, poszukuje ofert pracy. Tanio, szybko, solidnie, referencje. Tel. 07578166568. ELEKTRYK. Elektryk szuka pracy, CERTYFIKATY na nową instalację i przeróbki starej, wymiany fusebordów, doświadczenie w UK. Tel. 07930946697. ELEKTRYK. Elektryk szuka pracy, certyfikat NICEIC, 16 za punkt, szybko, solidnie. Tel. 07849284153. ELEKTRYK-HYDRAULIK. Z 6-letnim doświadczeniem w angielskiej firmie, szuka pracy. Certyfikaty NICEIC i GAS SAFETY, z własnymi narzędziami i vanem. Tel. 07707717053.

o? odniow 00 tyg rze Escort 0 2 ÂŁ o e 000 d aca w charakBtirmingham. Od ÂŁ1 Pr rum w cent Ĺźnione le a roku. z u i robk, osobowoĹ›ci i ungelÄ… a z e i k zA gury Wyso lÄ…du, ďŹ kontaktuj siÄ™ iÄ™ wiÄ™cej: S s od wyg ć ie z d 325 wie aby do 7407 385

Krystian: 07931720947 Karina: 07917455689 07917455688 MIESZKANIA I DOMY DO WYNAJĘCIA

TURNPIKE LANE 3 bed flat z oddzielnym pokojem gościnnym, 10 min. do stacij metra, darmowy parking. Czyste i zadbane mieszkanko, dostępne od zaraz. Cena £1370 p/m. WOOD GREEN 1bedroom flat, pokój gościnny osobno, podwójna sypialnia. Šazienka z wanną. Przestrzenne mieszkanie blisko do metra. Dostępne od zaraz. Cena £800 p/m, plus rachunki.

FINCHLEY CENTRAL 2bedroom flat z ogrodem komunalnym, osobny pokój gościnny z balkonem. Šazienka z wanną. Przestrzenne mieszkanie , 10 min. do metra. Cena £1150 p/m, plus rachunki. PALMERS GREEN 3 bed house z oddzielnym pokojem gościnnym, własny parking i ogród. Czysty i zadbany dom, dostępny od zaraz. Cena £1300 p/m.

Godziny otwarcia: Pon-Pt: 9.30 – 19.00, Sobota: 10.00 – 16.00

WWW.INTER-PROPERTY.CO.UK

228-230 HIGH ROAD, LONDON N22 8HH TEL. 02088883231 PLASTRARZ. Plastrarz z doświadczeniem szuka ofert pracy. Gwarantuję wysokiej jakości wykonanie, czysto i tanio. Posiadam narzędzia i transport. Tel. 07525348994 Waldek.

RĂ“ĹťNA. Dwie panie podejmÄ… pracÄ™ od zaraz, sprzÄ…tanie, pomoc kuchenna, pakowanie, opieka, rolnictwo itp., kontakt: tel. 0048 691661285.

PLASTRARZE. Plastrarze - 6 lat doświadczenia, szukam ofert pracy na plaster. Zapewniam wysokiej jakości wykonanie, solidnie i tanio! Andrzej, tel. 07999963477.

RÓŝNA. Szukam dobrze płatnej pracy, kobieta 47 lat, od zaraz, z noclegiem, słaby j. niemiecki, kontakt: tel. 0048 886312099.

ROLNICTWO/OGRODNICTWO. 31-latek szuka pracy przy koniach jako stajenny, z zakwaterowaniem, kontakt: tel. 0038 0509371726.

RÓŝNA. Uczciwe, powaşne małşeństwo 46-latków podejmie pracę przy opiece, produkcji lub kaşdej innej pracy, pan posiada prawo jazdy, kontakt: tel. 0048 669676301.

ROLNICTWO/OGRODNICTWO. 55latek, ślusarz-mechanik, pracowałem jako kierowca-ogrodnik, prawo jazdy kat. B,C,E, kontakt: tel. 0048 698180951.

STOLARZ. Stolarz szuka prac stolarskich na cenę, szafy, schody, kuchnie, drzwi, okna, podłogi, decing, itp. stolarka meblowa i budowlana, narzędzia, workshop, van. Tel. 07988683016.

RÓŝNA. 58-latka, pracownik socjalny, średnie, dwie kobiety po 58 lat podejmą pracę z zamieszkaniem, dobry j. włoski, tylko powaşne oferty, kontakt: tel. 0048 797622842.

SZUKASZ PRACY? Odwiedź stronę www.strefa.co.uk, setki ogłoszeń w kategorii praca dam. Strefa.co.uk portal internetowych ogłoszeń dla Polaków mieszkających w Anglii.

TEACH ENGLISH FL? teaching ESOL/E 6K Want to get a job tween ÂŁ18 and ÂŁ2 be rn ea rs he ac Te ESOL future? yourself and your Why not invest in

This is a recognised and accredited course lasting 40 hours. Course times are exible so you can study when it suits you. Total course cost is £295, but it is sure to pay for itself. Payment may be made by instalments.

www.lblc.co.uk

020 7701 0743 info@lblc.co.uk

Masz mieszkanie do wynajęcia? Ogłoś to w Panoramie! Zamów ogłoszenie na www.panorama24.co.uk/ogloszenia

0

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 67

Reklama: 020 3026 6550

67 09/01/2012 17:40:01


Zdrowie i uroda Polskie Centrum Medyczne Pd. Londyn

→ Lekarz rodzinny / kardiolog → Pediatra, internista → Anestezjolog / leczenie bolu → Urolog, Laryngolog TOOTING → Dermatolog → Ginekolog, położna → Dermatolog estetyczny → Botox, medycyna estetyczna → Dentysta, protetyka 5 London Road → Implantolog → Psycholog SW17 9JR, Tooting → Psychoterapeuta → Hipnoterapeuta tel. → Fizjoterapeuta www.polski-lekarz.co.uk → Szkola rodzenia → kręgarz

0208 767 8389

PRACOWNIA

STOMATOLOGICZNA

Specjaliści od Wykonywania Protez NAPRAWY PROTEZ W 1 H £35 PROTEZY AKRYLOWE, SZKIELETOWE, ELASTYCZNE NAPRAWY APARATÓW ORTODONTYCZNYCH

GWARANCJA JAKOŚCI

Znajdujemy się niedaleko: STAINES, SLOUGH, HOUNSLOW 3 Grange Road EGHAM TW20 9QW Tel. 01932269693 lub 07921673202 Tech. Dent. Andrzej Gurzyński www.polishdental.co.uk

68 Untitled-6 1

14_Ogloszenia.indd 68

24.co.uk 26/09/2008 17:28:58

09/01/2012 17:40:06


Zdrowie i uroda

jeSTeŚ koSmeTYCzkĄ? FrYzjerkĄ?

daj się poznać czytelniczkom panoramy i zdobądź rzesze nowych klientek! zadzwoń na 020 3026 6550 lub napisz sales@panorama24.co.uk

SALON KOSMETYCZNY ZAPRASZA PANIE I PANÓW

Więcej informacji na temat zabiegów na www.puretouch-harmony.co.uk

PIERWSZA WIZYTA 20% TANIEJ Tel: 0 78 4356 2347 PURE TOUCH 9 LITTLE EALING LN W5 4EB

GŁĘBOKIE OCZYSZCZANIE TWARZY £35 MIKRODERMABRAZJA £45 KWASY £50 MICRO-NEEDLING (DERMA ROLLER) NA ZMARSZCZKI I GŁĘBOKĄ REGENERACJĘ SKÓRY RADIO-FALE NAJSKUTECZNIEJSZA METODA W WALCE ZE ZMARSZCZKAMI, CELLULITEM, ROZSTĘPAMI ORAZ W POZBYCIU SIĘ TKANKI TŁUSZCZOWEJ MEZOTERAPIA BEZIGŁOWA COSMELAN NA PRZEBARWIENIA USUWANIE PĘKĄJACYCH NACZYNEK, NAROŚLI, KASZAKÓW JUŻ OD £20 DETOX STÓP MASAŻE TRWAŁE USUWANIE OWŁOSIENIA – PROMOCJA ZIMOWA CAŁE NOGI + BIKINI LINE 5 sesji £450

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 69

Promocja na wybielanie zębów Zoom! 1 h tylko £299 leczymy wszystkie problemy stomatologiczne

Blue Light Dental Clinic, 75 Tottenham Lane, London N8 9BE 02083400666 Dr Monika Łączna: 07933822644 www.bluelightdentalclinic.co.uk

KOSMETYKA ESTETYCZNA dla Pań i Panów • Mezoterapia igłowa - 10 years younger! • Usuwanie zmarszczek, rozstępów i cellulitu Salon Ramzes • Zabiegi laserowe - usuwanie: owłosienia, przebarwień, naczynek, tatuaży • Cosmelan i kwasy - kosmetyka tradycyjna • Makijaż permanentny

3 Broadway W73SS Hanwell

tel.07913622347

www.laserbeautyaestheic.co.uk

Z tym kuponem 10% taniej

Sprawdź jak dobrze działa reklama w panoramie. Setki klientów, którzy reklamują się z nami co tydzień to już wie! zadzwoń na 020 3026 6550 lub napisz sales@panorama24.co.uk

Reklama: 020 3026 6550

69 09/01/2012 17:40:11


Usługi prawne/Finansowe

 

 1032.)'1 ,'0 .3) 1 6 Wypadki samochodowe, drobne stłuczki

która specjalizuje się w pomocy w uzyskiwaniu odszkodowań. Oferujemy Państwu skuteczną i bezpłatną pomoc w ubieganiu się o odszkodowanie, jesteśmy otwarci na Państwa problemy, które postaramy się rozwiązać.

Patrick Gordon %*%& , #'0 

2 '  ,'%.3)

 ,') 

Wypadki w miejscach publicznych

wew. wew. wew.

 +5) 

am gdzie jest przekazy zotowek: " ./ 1, #2/2(.)7. *' , 89 jak powyzej) !+,'', ,$%. a byc: Przekazy zĹ‚otĂłwek na konto. ZwykĹ‚e ÂŁ1, EXPRESEM (to na czerwono 3,50 ' #.40 :1(:32)0- *.)'+ Wypadki www." /'$) ,.co.uk w miejscu ma byc emerytury i spadki amiast porady ďŹ nansowe

Zwrot ubezpieczenia kredytu

pracy

Gwarantowane przekazy przez:

PRZEKAZY TELEFONICZNE od pon. do pt. 10-19 Zrób wpłatę na nasze konto w BARCLAYS sort code 20-47-34, acc. no. 30385182 i zadzwoń

Przekazy EXPRESEM - odbiór funtów z banku PEKAO SA Funtów na konta dewizowe. Emerytury i spadki. Przekazy złotówek na konto. Zwykłe £1, EXPRESEM £3.50

Haskoba London LTD

238-246 KING STREET LONDON W6 0RF Tel. 020 7183 9017, Tel. 0208 741 3111 www.przekazy-pieniezne.co.uk Współpracujemy z Bankiem PEKAO SA od 1952 roku

HOXTONS S O L I C I T O R S

Kancelaria prawna zapewniająca usługi w zakresie:

rozwodów prawa najemcy i wynajmującego kupna/sprzedaşy nieruchomości i dzierşawy sklepów spraw cywilnych, odzyskiwania długów Kontakt: Boşena Tel: 020 7729 9229, 07951 210 002

Email: bozena@hoxtons.com 2 Bath Place, Rivington Street London EC2A 3DR

OLD STREET

JuĹź wkrĂłtce: wielkie zmiany w Twoim telewizorze

Regulated by Solicitors Regulation Authority SRA No 324531

JuĹź wkrĂłtce: wielkie zmiany w twoi

PLATFORMA Z TELEWIZJÄ„

Gdziekolwiek jesteĹ›, oglÄ…daj polskÄ… telewizjÄ™ na Ĺźywo: www.polskaplus.tv tel. 0203 239 8928

polskaplus

www.polskaplus.tv

OGL ĄDAJ POLSK Ą TELEWIZJĘ PRZEZ INTERNET

JuĹź wkrĂłtce: wielkie zmiany w Twoim telewizorze 70 14_Ogloszenia.indd 70

JuĹź wkrĂłtce: wielk

24.co.uk 09/01/2012 17:40:15


Usługi prawne/Finansowe

KG Accountants

Dobry Prawnik Prawnik

Dobry

Streatham Business Centre

SPECJALIZACJE:

1 Empire Mews Streatham

Ü Wypadki w pracy Ü Wypadki komunikacyjne Ü Uszkodzenia ciała Ü PPI (Payment Protection Insurance) Ü Wypadki w podróży Ü Wypadek w miejscu publicznym

TEL:

020 3514 1642

www. www.dobryprawnik dobryprawnik.co.uk .co.uk

,4*¤(080h

rozliczenia Self-Employed zwroty podatku z P-45, P-60 zasiłki i dofinansowania

Autoryzowany Agent Adrian 078-6147-6148 HM Revenue & Customs DOJAZD DO KLIENTA

DOJAZD DO KLIENTA

rozliczenia Self-Employed zwroty podatku z P-45, P-60 zasiłki i dofinansowania rejestracja Self-Employed działalności rozliczenia DOJAZD DO KLIENTA pomoc w przypadku kontroli rozliczenia Self-Employed zwroty podatku z P-45, P-60 (dla pobierających zasiłki) z Revenue zwroty podatku z P-45,i korespondencyjnie P-60 zasiłki i dofinansowania szybkie usługi online rozliczenia Self-Employed zasiłki dofinansowania zwroty ipodatku z P-45, P-60

Rejestracja Działalności (Self–employed /CIS/UTR/NIN) Rejestracja / Rozliczenia firm LTD company Rozliczenia Self – empoyed / Zwrot podatku Rejestracja i rozliczenia VAT Lista płac/payroll (PAYE, P45, P60, P46, P35, P14)

London SW16 2BF

Bookkeeping Rozliczenia kontraktorskie Working Tax/Child Tax Credit Pomoc w założeniu konta bankowego (Barclays, HSBC) Doradztwo biznesowe Referencje Maternity allowance

Bezpłatna Infolinia 0800 All London Accounting Świetna lokalizacja oraz najbardziej konkurencyjne ceny!

www.biuro-ksiegowe-londyn.co.uk 70 Great Russell Street WC1B 3JJ Holborn London 020 7831 4900

Adrian 078-6147-6148

Adrian 078-6147-6148 zasiłki i dofinansowania DOJAZD DO KLIENTA DOJAZD DO KLIENTA

Adrian 078-6147-6148 Adrian 078-6147-6148 Adrian 078-6147-6148

1088 377

Promocja na rozliczenia Self Employed Promocja na Benefity oraz Zasiłki Rejestracja Self Employed, Partnership oraz Firm Limited Rejestracja i rozliczenia VAT oraz Payroll Karta CSCS National Insurance numer Konto bankowe Wymiana prawa jazdy CIS-rejestracja, weryfikacja oraz deklaracja Zwrot podatku - także dla Marynarzy

DOJAZD DO KLIENTA

Odszkodowania

Miałeś wypadek w pracy? Nie musisz się martwić!

ZAJMUJEMY SIĘ:

Zadzwoń po bezpłatną konsultację lub wyślij smsa, a my do Ciebie oddzwonimy

Mwypadki w pracy Mwypadki komunikacyjne Muszkodzenia ciała MPPI (Payment Protection Insurance) Mwypadki w podróży Mwypadki w miejscach publicznych

020 3026 9163 07822 111 222 Agnieszka

Monika

Brygida

Zgłoś wypadek na stronie: www.odszkodowania.co.uk

DOŚWIADCZONA KSIĘGOWA. Rozliczenia self-employed, CIS, P60, zwroty podatkowe, zasiłki i benefity, NIN, CSCS, konta, dok. do ZUS i urzedu pracy. Tel. 07976988129

Nasi czytelnicy co tydzień wysyłają tysiące paczek do Polski! Upewnij się, że znają Twoją firmę! Ogłoszenia i reklamy dla firm kupisz na www.panorama24.co.uk/ogloszenia

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 71

DOŚWIADCZONY KSIĘGOWY. Rozliczenia self-employed, CIS, P60, zwroty podatkowe, zasiłki i benefity, NIN, CSCS, konta, dok. do ZUS i urzedu pracy. Tel. 07976988129

Reklama: 020 3026 6550

71 09/01/2012 17:40:30


Usługi prawne/Finansowe Postaw na doświadczenie i skuteczność brytyjskich prawników!

Zadzwoń!!!! Najwyższe odszkodowania. • Auta zastępcze. Dojeżdżamy na terenie całej Anglii. • Najlepsi prawnicy. • Wieloletnie doświadczenie poparte rekomendacjami. • Darmowe porady. Obsługa w języku polskim oraz angielskim. • Odszkodowanie za ubytek na zdrowiu Twoim oraz pasażerów.

N O FE

O

O

FEE

E

Miałeś wypadek samochodowy???

IN

N

Mamy doświadczenie w następujących rodzajach odszkodowań:

NO W

Omni Finances to renomowana brytyjska fir firma z długoletnim doświadczeniem w skutecskutec znym uzyskiwaniu odszkodowań. Teraz także i Ty możesz skorzystać z ich bezpłatnej popo mocy! Wystarczy zgłosić sprawę przez stronę internetową lub zadzwonić na całodobowy numer telefonu by dowiedzieć się czy możesz liczyć na odszkodowanie. Naszych klientów obsługujemy w języku polskim!

WIN N

MWypadki w pracy MWypadki komunikacyjne MUszkodzenia ciała MPPI (Payment Protection Insurance) MWypadki w podróży MWypadek w miejscu publicznym

Nie pobieramy prowizji! Nie ważne czy z twojej winy, czy nie.

020 3514 1856 OMNI mobile/SMS: 078 22 111 222 CLAIMS tel.:

02033846843 polska infolinia

www.omniclaims.co.uk

02089630344

angielska infolinia

Miałeś kiedykolwiek

POŻYCZKĘ

KARTĘ KREDYTOWĄ

MORTGAGE W UK? K K?

ZADZWOŃ

020 3318 4625 polska infolinia

07822 111 222

Sprawdź umowę z bankiem!* Mogłeś płacić niesłuszne ubezpieczenie pomożemy ci jest odzyskać!

patrickgrdn Patrick Gordon www.patrickgordon.co.uk *W dokumentach szukaj PPI (Payment Protection Insurance). Ubezpieczenie to powinno pokrywać spłatę raty jeżeli z powodu choroby bądź wypadku byłeś niezdolny do pracy. W rzeczywistości polisy te były często sprzedawane bez próby zweryfikowania ich opłacalności dla klienta, a nawet dodawane do kredytu bez wiedzy klienta!

ST LAW Solicitors

K A N C E L A R I A P R AW N A Kontakt: tel: 0207 849 6984 mob: 078 0300 6506 mail: ania@stlaw.org.uk 74 Ilford Lane Ilford Essex IG1 2LA This firm is regulated by the Solicitors Regulation Authority

72 14_Ogloszenia.indd 72

OGŁOSZENIA

ST LAW

ONLINE

• PRAWO KARNE – ekstradycje, wykroczenia drogowe, poważne przestępstwa • 24 GODZ REPREZENTACJA NA POSTERUNKU POLICJI • ODSZKODOWANIA - wypadki w pracy, drogowe • PRAWO RODZINNE – rozwody, separacje, kontakty z dziećmi • PRAWO IMIGRACYJNE – rezydentura, obywatelstwo, deportacje • PRAWO PRACY – zwolnienia, naruszenie praw pracowiczych • KUPNO I SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI • ADMINISTRACJA SPADKÓW, TESTAMENTY • POSTĘPOWANIE CYWILNE – spory, odzyskiwanie długów, postępowania sądowe • OBSŁUGA BIZNESÓW – umowy handlowe i kontrakty, licencje • PRAWO POLSKIE I MIĘDZYNARODOWE

24.co.uk 09/01/2012 17:40:37


Kursy i szkolenia/Sprzedam/Kupię Saturday English Courses in Vauxhall, Oval and Elephant & Castle

Centrum Treningowe Luca Engineering Zapraszamy na kursy: • • • •

gazowe GAS SAFE montażu i serwisu klimatyzacji Water Regulations Unvented Systems (MEGAFLO)

All levels and Business English Courses start on 28/01/2012 ENROL BY 21st JANUARY AND GET A DISCOUNT!

Zajęcia i egzaminy w naszym ośrodku Polscy instruktorzy Zajęcia w weekendy

tel 020 3384 7056

info@luca-engineering.co.uk www.luca-engineering.co.uk

www.almalanguages.co.uk

Najniższe

Text/call: 078 7532 7235 e-mail: info@almalanguages.co.uk

ceny

Sprawdź jak dobrze działa reklama w panoramie. Setki klientów, którzy reklamują się z nami co tydzień to już wie! zadzwoń na 020 3026 6550 lub napisz sales@panorama24.co.uk Nasi czytelnicy co tydzień wysyłają tysiące paczek do Polski! Upewnij się, że znają Twoją firmę! Ogłoszenia i reklamy dla firm kupisz na www.panorama24.co.uk/ogloszenia

Sprzedajesz samochód? Sprzedaj go szybko z Panoramą! Ogłoszenia zamieścisz przez www.panorama24.co.uk/ogloszenia

06

05

SPRZEDAM

Setki klientów, którzy reklamują się z nami co tydzień to już wie! zadzwoń na 020 3026 6550 lub napisz sales@panorama24.co.uk

KUPIĘ O G Ł O S Z E N I A

ŚWIEŻE PÓŁTUSZE WIEPRZOWE Z POLSKI I NIEMIEC, POLSKIE TRADYCYJNE WĘDZONKI, ORAZ MIĘSO NA ZAMÓWIENIE. Dostawy raz w tygodniu na adres. Tel. 07787409520.

Sprawdź jak dobrze działa reklama w panoramie.

O N L I N E

ŁÓŻKO PODWÓJNE. Sprzedam używane łóżko podwójne - baza i materac. Czyste i dobrej jakości! Do odbioru w Płn - Zach Londynie. Foto na e-mail. Cena £100. Tel. 07425173231. NUSKIN. Nie masz czasu chodzić do kosmetyczki, a chcesz efekt profesjonalnego zabiegu do zastosowania w domu na twarz i ciało - free demo Nuskin. Magda 07878623253.

AAA. Ogłoszenia drobne przez internet już od £2.63 i aż 180 znaków. Zamów na www.Panorama24.co.uk/ogłoszenia

VIAGRA PRAWDZIWA. 100 mg Pfizer, £20 za pudełko (4 tabletki najmocniejsze 100mg). Możliwy dowóz 24/7 na terenie Londynu , Slough, Luton, Tooting. Tel. 07876295890.

HERBALIFE. Jeśli interesujesz się zdrowym odżywianiem lub chcesz zrzucić kg. ciężko pracujesz lub ćwiczysz skontaktuj się ze mną. Prowadzimy sprzedaż produktów Herbalife. Tel. 07969122371 annak1@o2.pl

WYSPRZEDAJĘ. Sex spreje wstrzymujące wytrysk, 100% skuteczności, dla mężczyzn spragnionych długich doznań. £30. Mam org-Viagrę, tada cip działa 36H, żelki itp. Tel. 07585212050 dzwoń.

Nasi czytelnicy co tydzień wysyłają tysiące paczek do Polski! Upewnij się, że znają Twoją firmę! Ogłoszenia i reklamy dla firm kupisz na www.panorama24.co.uk/ogloszenia

Skup metali, stali i żeliwa Wszystkie metale kolorowe: • miedź • mosiądz • ołów • aluminium • brąz • każdy rodzaj kabla Wywóz śmieci Dojazd do klienta • 7 dni w tygodniu. Konkurencyjne ceny • płatne gotówką. Telefonicznie uzgodniona cena nie zmniejsza się!!!

Tel. 0794 496 8285

Skup metali kolorowych, stali i katalizatorów. Waga elektroniczna, płacimy gotówką. Punktualność i solidność. Dojazd do klienta - free. Zapraszamy do współpracy:

0 75 1129 3363

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 73

Reklama: 020 3026 6550

73 09/01/2012 17:40:55


Kupno

k

74 14_Ogloszenia.indd 74

24.co.uk 09/01/2012 17:40:57


Usługi Transportowe

LOTNISKA Transport na lotniska 24/7

100%

gwara

ncji

Szybko, Tanio, Bezpiecznie, Zawsze na czas

Tel. 077

88 77 88 53

NAJTANIEJ NA RYNKU PRZEWOZY NA LOTNISKA TEL.07766950021 FOTELIKI DZIECIĘCE. DoĹ›wiadczenie i Punktualność SERWIS 24/7przewoziSz lUdzi na loTniSka? zamów reklamę w panoramie! zadzwoń na 020 3026 6550

TRANSPORT NA LOTNISKA N LI r P C 08 EN CO 54 C 07 E

24h, 7 dni w tygodniu. Oferuję przewóz po Londynie i poza Londyn. Foteliki dla dzieci. Dla stałych klientów znişki.

079 6015 4586

LOTNISKA ORAZ PRZEPROWADZKI 24/7. Solidność, odpowiedzialność, tanio tel.00447985600960

LOTNISKA 24/H Punktualnie, Bezpiecznie, Tanio

TRANSPORT NA TRANSPORT OSOBOWY ROZSĄDNE CENY PUNKTUALNOŚĆ 24/7 GPS FOTELIKI DLA DZIECI

TRANSPORT Z LONDYNU DO AYLESBURY. Regularna trasa 7-8 ton w kaĹźdÄ… Ĺšrode. Nr. telefonu 078 148 57 106

Lotniska, dworce i inne miejsca w UK

Tel. 078 5255 5754 Krzysiek

LOTNISKA

www.polishminicablondon.com

Lotniska i nie tylko. Małe przeprowadzki. Gwarancja punktualności

07891815524 07581557039

Klimatyzacja Foteliki

Tel: 07933103019

.*"}&h45}6$;,¤

8:1"%&, /"%30%;&

4UBSBKTJĂ„PPET[LPEPXBOJF "EZPÂŒATNEPORADYpODSZKODOWANIADLA#IEBIE

5FM Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 75

Reklama: 020 3026 6550

75 09/01/2012 17:41:00


Usługi Transportowe SOKÓŁ 4 TRANS

FIRMA KURIERSKA

Zapewniamy dobrą jakość usług. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

SOKÓŁ 4 TRANS oferuje wachlarz usług z zakresu: paczek UK-PL, PL-UK Èprzewóz sprzętu AGD i RTV, motocykli, ładunków handlowych itp.

!

OKAZJA

g 79 p/k

Èprzewóz

Èprzeprowadzki

FIRMA KURIERSKA SOKÓŁ 4 TRANS 94 Calderon Road E11 4EU LONDON

sokol4trans@gmail.com www.sokol4trans.co.uk

Jesteśmy z Wami już 7 lat

07824995434 UK 07902818886 PL 880 157 259 UK

1S[FTZLJ6,‡1PMTLB

Bez ukrytych opłat

£20 = 20kg Odbiór z domu klienta 7 dni w tygodniu

Motory już od £100 Auta już od £300

Ubezpieczenie GRATIS RABATY dla stałych Klientów

Tel. 07967742654, 02085560053

przewoziSz lUdzi na loTniSka? zamów reklamę w panoramie! zadzwoń na 020 3026 6550

www.bluefenix.co.uk e-mail: office@bluefenix.co.uk Unit 1 & 2, Fairways Business Park Lammas Road, London E10 7QB

76 14_Ogloszenia.indd 76

24.co.uk 09/01/2012 17:41:04


Usługi Transportowe

*PACZKA Z POLSKI DO LONDYNU 115 ZŁ DO 30 KG ANGLII *PACZKA DO 30 KG TYLKO DO £20 Z LONDYNU DO POLSKI * TRANSPORT TOWARÓW NA BEZ UKRYTYCH KOSZTÓW PALETACH I ŁADUNKÓW *UBEZPIECZENIE DO £100 GRATIS

www.piorun.co.uk

Anglia-Polska-Anglia DO 2 0 k g = £ 20

Paczki: Polska-Anglia Anglia -Polska Świadczymy również usługi w zakresie: Przeprowadzki, przewóz motocykli oraz innych towarów handlowych.

tel./fax: 0208 4283 288, mob: 07951957573 82 Gosforth Lane, South Oxhey, Watford, WD19 7AZ www.polandexpress.eu

07 AUTO-MOTO

FORD MONDEO. Sprzedam Forda Mondeo, 2003, zetec, diesel, 87500 mil. Cena £1600. Tel. 07846559052. KUPIĘ AUTO. Kupię auto osobowe lub vana po okazyjnej cenie, może być uszkodzone. Tel. 07944128408.

PACZKA

do 30kg - £20

Bez dodatkowych opłat

-POEZOr0YGPSEr4MPVHIr3FBEJOHJDBB"OHMJB 6TVHJ5SBOTQPSUPXF 1BD[LJ 1S[FTZLJ 1S[FQSPXBE[LJ 1BMFUZ 4QS[ǒU357 "(% NFCMF 1S[FXÓ[NPUPSÓX RVBEÓXJSPXFSÓX

CODZIENNY ODBIÓR PACZEK

OD JUMBO TRANS INC LTD. 077 637 01 627 9p Tel. UK: 0.Z8 www.jumbo-trans.com A KG 077 637 01 625 T VA y ur kt Tel. Polska: +48 513 053 175 jumbo.trans@yahoo.co.uk fa

POMOC DROGOWA-HOLOWANIE Skup aut na złom i w kazdej kondycji

TRANSPORT AUT DO POLSKI

NAJLEPSZE CENY

077 93226394

Sprzedajesz samochód? Sprzedaj go szybko z Panoramą! Ogłoszenia zamieścisz przez www.panorama24.co.uk/ogloszenia

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 77

Reklama: 020 3026 6550

77 09/01/2012 17:41:09


Wywóz śmieci

NAJLEPSZA OFERTA NA TEJ STRONIE

Nieustraszeni pogromcy śmieci

ZABIERAMY WIECEJ NIŝ SKIP, ROBIMY TO TANIEJ ŠADUNEK MINIMALNY - £ 60.00 ZIEMIA, GRUZ ,GLINA – DO 3T. o k b - £120.00 y sz o i n ta CAŠA WYWROTKA e solidni - £170.00

ceny plus vat

077 376 399 20 www.lukpol.co.uk RUBBISH MASTER MASTER WYWĂ“Z ĹšMIECI M BUDOWLANYCH M OGRODOWYCH M POMOC KIEROWCY PRZY ZAĹ ADUNKU

07916122268 Nasi czytelnicy co tydzień wysyłają tysiące paczek do Polski! Upewnij się, şe znają Twoją firmę! Ogłoszenia i reklamy dla firm kupisz na www.panorama24.co.uk/ogloszenia

XZXĂ?[vNJFDJCVEPXMBOZDI PHSPEPXZDIJUQ 10.0$QS[Z[BÂ?BEVOLV 5"/*0*40-*%/*&

ZABIERAMY WIĘCEJ NIĹť SKIP WYWĂ“Z ODPADĂ“W:

BUDOWLANYCH DOMOWYCH Z GARAĹťU OGRODOWYCH BIUR / SKLEPĂ“W I WSZYSTKICH INNYCH ZADZWOĹƒ DO NAS

UFM‡"SUVS 78 14_Ogloszenia.indd 78

24.co.uk 09/01/2012 17:41:18


TV Sat/IT P o l s k a

Te l e w i z j a

S a t e l i t a r n a

Profesjonalny montaż

i ustawienia anten satelitarnych

WSZYSTKIE POLSKIE TELEWIZJE SATELITARNE!!! Dostępne na umowę z gwarancją na zakupiony sprzęt. Możliwość Mo żliwość wymiany zepsutych dekoderów.

Sprzedaż całych zestawów

oraz akcesorii do odbioru telewizji satelitarnej: Cyfra +, Cyfrowy Polsat, Telewizja n

SERWIS 24 NA DOBĘ • CAŁY LONDYN I OKOLICE PRZEMYSŁAW

07725977203, 07902002757

oraz telewizja bez zobowiazan:

Serwis satelitarny 24/7 * montaż anten satelitarnych * ustawianie sygnału * sprzedaż akcesorii

KAROL 07713358081, 07590677234 



                     

  





PROFESJONALNA INSTALACJA

SERWIS KOMPUTEROWY

oraz USTAWIENIA ANTEN SATELITARNYCH telewizji POLSKIEJ, ANGIELSKIEJ NAJTAŃSZA polska telewizja BEZ UMOWY, sprzedaż akcesorii. TANIO ROBERT

07856 800 321

www.PCĮƐŚ.co.uk

07931420954

POLSKA TELEWIZJA SATELITARNA. Serwis-Wymiana. Telewizja N, dekodery na umowe + multiroom, telewizja na karte. Mozliwosc skladania rezygnacji. Montaz i ustalenia sygnalu, sprzedaz akcesoriow. Tel 07925576832 - Konrad

Odszkodowania

MONTAŻ ANTEN SATELITARNYCH. Sprzedaż telewizja na kartę, cyfra +, polsat cyfrowy montaż, sprzedaż akcesorii, ustawienia sygnału. Mariusz Domaradzki. 075 2348 6296. Dojazd do klienta.

KOMPUTEROWY SERWIS. Naprawa PC i laptopów w domu u klienta. Płacisz tylko wtedy gdy naprawie Twój komputer. Dojazd gratis. Inżynier z 10 letnim doświadczeniem. Tel: 07843684014

OGŁOSZENIA

ONLINE

Miałeś wypadek samochodowy? Nie musisz się martwić! ZAJMUJEMY SIĘ:

Zadzwoń po bezpłatną konsultację lub wyślij smsa, a my do Ciebie oddzwonimy

Mwypadki w pracy Mwypadki komunikacyjne Muszkodzenia ciała MPPI (Payment Protection Insurance) Mwypadki w podróży Mwypadki w miejscach publicznych

020 3026 9163 07822 111 222 Agnieszka

Monika

Brygida

Zgłoś wypadek na stronie: www.odszkodowania.co.uk

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 79

Reklama: 020 3026 6550

79 09/01/2012 17:41:23


Inne/Towarzyskie

10 INNE ULOTKI. - od £40, banery na rusztowania - £40m2, strony www - od £150, oklejanie vanów Wizytówki - od £61, reklama prasaowa - od £10 Profesjonalna jakość w przystępnej cenie 075 40 37 16 93 ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z LESZKIEM KORZENIECKIM! Zobacz: fronda.plkorzeniecki Które odbędzie się w sali Ealing Green Church W5 5QT . W dniu 14 i 15 styczeń godz. 17.00 uwolnienia

ALARMY-NOWOŚĆ. Do domu-sklepu z powiadomieniem GSM. Dotykowy kolorowy ekran. Przewodowe i bezprzewodowe. Prosta obsługa. CCTV z nagrywaniem. Tanie i nowoczesne rozwiązania. Tel. 07586544500.

08 TOWARZYSKIE

BIURO KSIĘGOWE. Biuro Księgowe 03334569090. BIURO POLSTAR. www.polstar.org.uk, tel. 07973194606. Specjalista w Benefitach, tłumaczeniach przysięgłych. Karty: CSCS- w j.polskim egzamin, CIS, UTR, NIN, konta bankowe. Na terenie całej Anglii.

ALICJA. Masz ochotę na chwilę zapomnienia pełnego namiętności i relaksu w miłym towarzystwie? Zadzwoń dojadę do Ciebie na terenie Londynu. Tel. 07745584648.

BIURO POLSTAR. Tel. 07973194606. KARTY:CSCS, CIS, UTR, PUBLIC LIABILITY INS. Testy do nauki, egzamin w j.polskim. Egzaminy dostosowujemy do dnia, miejsca na życzenie klienta w całej Anglii.

BARKING. Młode, miłe małżeństwo z Londynu pozna parę lub pana do miłych spotkań. Tel. 07424108660.

OGŁOSZENIA DROBNE, ZAMIEŚĆ 24/7 POPRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ WWW. PANORAMA24.CO.UK. Zamów cztery ogłoszenia, piąte otrzymasz za darmo. WYNAJMĘ GARAŻE. Wynajmę garaże na Chingford, Sinclair Rd. E 4, £100 miesięcznie + 1 miesiąc depozytu. Tel.07525061573 of zaraz 07540869692.

CZEŚĆ. Jestem z Londynu, mam 31 lat. Chciałabym poznać pana w wieku około 40 lat. Więcej powiem na prywatnej linii. Pozdrawiam i czekam na kontakt. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101545. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101545 Twoja wiadomość CZEŚĆ. Jestem z Londynu, ale to chyba standard jak tu patrzę. Mam 43 lata i poszukuję miłej dziewczyny w wieku od 30 do 55 lat. Zapraszam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101586. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101586 Twoja wiadomość 49-LATEK. Normalny 49 latek z Yorkshire poszukuje pani, która czuje się tu samotnie jak ja. Proszę o kontakt. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101585. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101585 Twoja wiadomość

www.ulotki24.co.uk

DZIEŃ DOBRY. Mam na imię Irena, mam 51 lat. Poszukuję wolnego pana, niezamężnego, może być rozwodnik, wdowiec i nawet z dziećmi. Nie starszy niż 50 lat. Pozdrawiam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101364. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101364 Twoja wiadomość HEJ. Mam 42 lata, jestem fajną kobietką z Londynu szukającą pana w wieku od 40 do 55 lat. Zapraszam do siebie. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101548. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101548 Twoja wiadomość

5_panora

HEJ. Jestem z Londynu i mam 40 lat. Szukam pani w wieku od 22 do 55 roku życia. Zapraszam do pogawędki i nie tylko. Pozdrawiam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101600. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101600 Twoja wiadomość POZNAM PANA. W wieku 59 do 65 lat, spokojnego, lubiącego spacery i podróże. Jestem zadbaną, miłą kobietą z Londynu i mam 63 lata. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101601. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101601 Twoja wiadomość SZUKAM KOBIETY. Alex, żonaty szuka dyskretnej kobiety z zachodniego Londynu. Tel. 07732432389. SZUKASZ ZNAJOMYCH? Tysiące osób korzysta już ze strony www. polacy.co.uk Nie jesteś sam w Anglii, wejdź na stronę www.polacy.co.uk

DZIEŃ DOBRY. Jestem zadbaną i miłą kobietą z Londynu. Mój wiek to 54 lata. Szukam spokojnego i miłego mężczyznę w wieku około 60 lat. Proszę o kontakt panów. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101569. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101569 Twoja wiadomość

WITAM. Jestem z Londynu i mam 29 lat. Więcej o sobie powiem jak się odezwiesz, ale nie zawiedziesz się Kochanie. Panie, najlepiej starsze, bo takie mnie fascynują. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101588. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101588 Twoja wiadomość

DZIEŃ DOBRY. Mam 32 lata, mieszkam w Londynie i czuję się tak samotnie. Proszę pana w wieku od 35 do 40 lat. Czekam z niecierpliwością. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101553. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101553 Twoja wiadomość

ZAPRASZAM. Kochane kobietki zapraszam do mnie. Jestem 37-letnim chłopakiem z Londynu, szukającym wrażeń. Czekam na wiadomości. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101587. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101587 Twoja wiadomość

specjalnie

dla CIEBIE

TYLKO TERAZ

ULOTEK

2500

za jedyne

£

73

kolorowe, format A6 (jak pocztówka), 135 gsm

SURIHVMRQDOQHVWXGLRJUDğF]QH

ľXORWNLľZL]\WöZNLľIROGHU\ľEDQHU\QDUXV]WRZDQLDľ

tel.

075 40 37 16 93 | email info@ulotki24.co.uk

gackowski_ulotki_P8H_za73.indd 1

2011-05-20 Sprawdź jak dobrze działa reklama w panoramie. Setki klientów, którzy reklamują się z nami co tydzień to już wie! zadzwoń na 020 3026 6550 lub napisz sales@panorama24.co.uk

80 14_Ogloszenia.indd 80

14:19:58

Inform

Szukasz fachowca? Najlepszego znajdziesz z Panoramą! Szukaj w dziale usługi!

24.co.uk 09/01/2012 17:41:31


s da s sd s a a h s a jd d a dd aji is ja s ja so d da s s d o dij a h ds s a a h s ja a jo d [s s a jd d a s a dd a ad s aji is a ja ja s d so d s da o dij a kja h s sd ds s ja s a a h a jo d [s d a s a jd s a a dd ad aji is s ja s o d a d ja ij a h s sa o d kja ds a s ja d jo d [s d s sa sa a h a ad sa s jdd a a d sd is ji d a s o d kja jaja si a h o d jd sj a ja [so sd sd a a a sd a skja

sa d sa d sasa sd jd h d d a aji is jaja s o si da d od a s jd h sd sd ja s a sj a s a [s a jdh o dd d aa sd a asd a ja s aji is ja sk da so ja s od d sd ij a s a s a s a h ds ja jdh d dd d a jo [s a aa ja aji is s ja s as ad so da od d sd ij a s kja sd s s a h ds ja a d s a jdh a jo [s dd d aa a s s ja as aji is ad ja da s sd so od sd d s a kja ij a a s a s h jdh ds ja dd d d a a jo [s ja aji is aa ja s so as ad od d ij a sd s h ds kja ja d a jo [s aa s as ad sd kja

d s a ah o a j d jd s sa s i k s [d o a s a j ij h d a a is d d s a jd a a a a ah d d s s o s aj j d j d o da jd s sa s a as i jd s k s [d o a s a j ij h s a a is d d a jd a a a d d s s s aj j d o da a as jd s s

sd

sd a ha d jo ja is as [s d

Informator

ha jio ijdassk d d sd ja aa as dd a sa sa ha jd ja d d jo os ja sa d is as [s d sa ja ha jio sd ijdassk d d ja aa as dd sa sa jd ja d os sa d sa ja

Inne Naprawa komputerów/IT Inne/Towarzyskie

Adresy, telefony Inne

a sk sdj a a daa sd jaa d[s asd dja asjo aos sijd jad asij skja sdh jio sdj djio aisd sd a sad aa so sd sajd hai d dsa sd jaa s sjo sad jd[ ha dj ij asj sk s dja jao jad io ad jio isd aa as s da ai sd sd as sad ad ha sd d[ sjo saj dja ijd os ds sk dh sij oa dja sad jao as d dja jio as ais aa dji sd jda [s d joa as ha sa sd sa d dh sa dja as ijd os d dh jad sa jao as dja jio ais sd h ad sa ajd dh s ds sa

a

Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator - Informator a

ask sdj sd oa

[s s sj jaa ha sda

a

ask sijd oa sdj sd ao jad isd [soa da dji s sj jaa ha ha sda sdj a sad sijd saj oa ao dsa jad isd ask sdj sad sd da dji [soa ha sdj s sj a jaa ha sad sda saj dsa sijd oa d ask sad sdj ao jad isd sd [soa da dji s sj ha sda jaa ha sdj sad a saj ja sijd oa dsa sk ao jad isd sad sdj da dji ha sdj daa sad jaa d[s saj asjo dsa sad sd aos jad asij djio sdj hai sad sajd dsa sad

Zdrowie:

Przydatne adresy www:

NHS DIRECT: 08454647 (udzielanie porad medycznych przez telefon całą dobę), www.nhs.uk/servicedirectories - aby znaleźć najbliższy szpital, lekarza GP, dentystę.

www.polskakarta.pl tanie połączenia do Polski

różnych zagadnień prawnych, socjalnych i gospodarczych

Sexual Health Helpline 0800567123 Szpitale czynne całą dobę: Charing Cross Hospital 020 8846 1234 Guy’s Hospital 020 7794 0500 St. George’s Hospital 020 8672 1255

www.direct.gov.uk wszystko na temat organizacji życia w Wielkiej Brytanii.

www.ucas.ac.uk – czyli Universities & Colleges Admissions Service.

www.nhs.uk/translationpolish - strona Narodowej Organizacji Zdrowia.

TV licensing : Tel: 0844 800 6728 (można prosić tłumacza) www.tvlicensing.co.uk

www.studentsupportdirect. co.uk - pomoc finansowa w opłacie za studia

www.polacy.co.uk polska społeczność w Wielkiej Brytanii

www.legallanguage.com – profesjonalne tłumaczenia z

www.strefa.co.uk najlepsza strona ogłoszeniowa

5_panorama_informator.indd 1

Family Planning Association Inf. Service 0845 122 8690 (planowanie rodziny – doradztwo, informacja) Domestic Violence 0808 2000 247 (przemoc

domowa, porady, doradztwo, darmowa infolinia 24h) Childline 0800 1111 (porady dla dzieci na każdy temat, darmowa infolinia) Shelter 0808 800 4444 (darmowe porady dotyczące noclegu dla bezdomnych)

Ważne telefony i adresy: Konsulat Generalny RP w Wielkiej Brytanii 73 New Cavendish Street, London W1W 6LS, 08448872800, 02072913900 Ambasada RP w Londynie 47 Portland Place, London W1B 1JH, 08448872700 Konsulat Generalny RP w Edynburgu 2 Kinnear Road, EH3 5PE Edinburgh Scotland tel.: 0131 5520301, e-mail: edinburgh@polishconsulate.org Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze 14th floor, Rodwell Tower, 111 Piccadilly, M1 2HY, Manchester, tel: (0) 161 245 4130, e-mail: manchester@ polishconsulate.co.uk, e-mail: zapisy.manchester@polishconsulate.co.uk - zapisy na spotkania w konsulacie Darmowa linia zaufania Barki dla Polaków w UK: 0800 171 2926.

Tanie połączenia do Polski: Z komórki 0208 497 4480, 0871 606 0 100

Ze stacjonarnego 0844 83 14 878, 0844 303 0 100

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny 238-246 King Street, London W6 0RF, 02087411940

London SW7 2PN, tel.: 020 7589 4670

Trade Union Congress Centrala Związków Zawodowych Congress House, Great Russell Street, London WC1B 3LS tel. 020 7636 4030 Biuro Informacji Zjednocznia e-mail: ctp@tuc.org.uk Polskiego w Wielkiej Brytanii www: www.tuc.org.uk 02087411606 Inspektorat Standardów Biur (10.00 do 16.00) Pośrednictwa Pracy Polska YMCA (Akcja Społecz- (Employment Agency Standards Inspectorate), Tel. 0845 955 5105 no-Kulturalna) 20 Gunnersbury Avenue, Agencja do Spraw Higieny i Ealing, London W5 3QL, Bezpieczeństwa Pracy Tel./fax 02089925699 (Health and Safety Executive- HSE) Tel. 08701 545 500, (od Wsparcie dla ofiar 8.00 do 18.00) Porady, pomoc dla ofiar jakiegokolwiek przestepstwa Victim Infolinia Służb Kolegium do Support: Victim Suportline, Spraw Zatrudnienia 08453030900, (Employment Tribunal Service Od pon. do pt. w godz. Enquiry Line), Tel. 8457 959 775 9.00-21.00, w weekendy od godz. 9.00 do 19.00 Odszkodowania (można prosić tłumacza) powypadkowe 0845 051 80 83 Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego 20 Princes Gate, London SW7 1PT, tel.: 020 7589 9249

Biblioteka Polska w POSK 02087410474 Polska Macierz Szkolna (sobotnie szkoły polskie) Tel. 020 8741 1993 Home Office Immigration & Nationality Department Luana House, 40 Wellesley Road, Croydon CR9 2BY, 08706067766 British Council 10 Spring Gardens , London, SW1A 2BN, Tel: 0161 957 7755 Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii 240 King Street, London W6 0RF, 02087411606 Ognisko Polskie 55 Princes Gate, Exhibition Road,

Biuro Porad Dla Osób z Europy Wschodniej (bezpłatnie) Room 209, Palingswick House, 241 King Street, London W6 9LP, 02087411288, (od 10.00 do 15.00) www.easteuropeanadvicecentre.org.uk

Magazyn

Od 2007 roku, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii.

Redakcja/Editorial Redaktor prowadzący: Ilona Zimmer Tel. 020 3026 6550 ext. 7052, Email i.zimmer@Panorama24.co.uk

Księgowość/Accounts Magdalena Kukuła, Tel. 020 3026 6550 ext. 7041 i 7024 Email accounts@Panorama24.co.uk

www.Panorama24.co.uk Tel. 020 3026 6550, Fax 020 3014 9607, Email redakcja@Panorama24.co.uk

Reklama/Advertisement Menadżer sprzedaży Agnieszka Jarosz

Studio Grafik prowadzący: Rafał Szmidt, Marcin Maciejewski, Dariusz Krawczyk

Hubert Skrzypulec, Tel. 020 3026 6550 ext. 7012 Grażyna Grotomirska, Tel. 020 3026 6550 ext. 7016 Email sales@Panorama24.co.uk

Dystrybucja/Distribution Robert Grygo, Tel. 07581470063 distribution@Panorama24.co.uk

Nakład kontrolowany: 40 000

egzemplarzy co tydzień Druk: PCP Ltd.

9/9/2008 11:05:14 AM

Polskie szkoły: Polska Szkoła Sobotnia - Chiswick Burlington Lane London W4 3UN Polska Szkoła Sobotnia - Ealing Marchwood Crescent, London Ealing W5 9DP.

Polska Szkoła Sobotnia Willesden Green, 116 Finchley Lane London, Willesden, Green NW4 1BB Polska Szkoła Sobotnia Fulham, 7 Shottendane Road, London, SW6 5TJ, UK tel: 0 772 99 33 684

Polskie kościoły i msze św. po polsku: Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii 2 Devonia Road, Islington, London N1 8JJ, tel. 020 7226 3439, www.polishcatholicmission.org.uk Polska Misja Katolicka Greenford i West Acton Wspólnota pw. Nawiedzenia NMP (Greenford) Wspólnota pw. Świetej Rodziny (West Acton), tel. 020 8997 3682 Willesden Green, Kaplica Miłosierdzia Bożego tel. 020 8452 4304 Ealing, Kościół NMP Matki Kościoła, tel. 020 8567 1746 Kościół św. Patryka, Hector Street, London SE18 1QT. Tel. 0 208 854 0960 Msze św. w niedziele, godz. 16.00 Putney, Wimbledon, Kościół św. Jana Ewangelisty Tel. 020 8788 3933, www. parafiaputney.co.uk

Brockley – Lewisham, Kościół angielski St. Maru Magdalen, tel. 020 8378 5228 Balham, Kościół Chrystusa Króla, tel. 020 8672 5070 Hammersmith, Kościół Św. Boboli Tel. 020 8672 5070 Polski Kościół Chrześcijański, EMMANUEL, Ealing Green Church, Ealing Green W5 5QT, Tel. 07800921745, Nd., godz. 14.30 Parafia Matki Bożej Różancowej i św. Patryka. 61 Blachorse Road , E17 7AS, Londyn (Walthamstow), tel. 07547047600, e-mail:mariusz-rarak@hotmail.fr. Msze święte pierwszopiątkowe o godz.19 00. Spowiedź od 18 00. W każdy piątek zespół śpiewający organizuje adoracje o godz. 20.30. W niedziele i święta msze o 13.00.

Magazyn PANORAMA działa na podstawie przepisów art. 25, 26, 29 (zamieszczając także wypisy dla celów dydaktycznych) 33 i 49 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 4 lutego 1994 r. (DzU z dn. 23 lutego 1994 r. nr 24, poz. 83) oraz przyjętych zwyczajów edytorskich.

Serwis zdjęciowy Shutterstock, Getty Images, OmnisPress Photo Agency, TVN.

Magazyn Panorama jest dostępny w całej Wielkiej Brytanii. Aby znaleźć najbliższy punkt kolportażu wejdź na www.Panorama24.co.uk/dystrybucja i wpisz swój kod pocztowy.

Telefony alarmowe

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej telefoniczna: Brytanii 999 lub 112 z tel. komórkowego Informacja 118 500 lub 118 505 (międzynarodowa) Reklama: 020 3026 6550 14_Ogloszenia.indd 81

81 09/01/2012 17:41:35


Flirtek Nieruchomości

POLSKIE randki w UK!

ZAMIEŚĆ OGŁOSZENIE

ODPOWIEDZ PRZEZ TELEFON

ODPOWIEDZ SMS-EM

ODSŁUCHAJ WIADOMOŚCI

Zadzwoń na 09067580025* i nagraj swoje ogłoszenie! Opublikujemy je w następnym numerze

Zadzwoń na 09067580025* i podążaj za instrukcjami, aby usłyszeć ogłoszenie i odpowiedzieć na nie

Wyślij SMS o treści REPLY (spacja) numer skrzynki – mailbox no wybranej osoby, na numer 79000. Np REPLY 123456 Czesc, widzialem Twoje ogloszenie, chce Cie poznac

Zadzwoń na 09067580025* i podaj swój pin i numer skrzynki. Możesz także przeglądać ogłoszenia, które jeszcze nie zostały opublikowane!

PARA SZUKA PANA. Jesteśmy młodym małżeństwem, które lubi się ostro bawić. Mam 28 lat, mój mąż 32. Czekamy na propozycje spotkań. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101370. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101370 Twoja wiadomość

Kobieta szuka

POZNAM PANA. W wieku 59 do 65 lat, spokojnego, lubiącego spacery i podróże. Jestem zadbaną, miłą kobietą z Londynu i mam 63 lata. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101601. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101601 Twoja wiadomość DZIEŃ DOBRY. Jestem zadbaną i miłą kobietą z Londynu. Mój wiek to 54 lata. Szukam spokojnego i miłego mężczyznę w wieku około 60 lat. Proszę o kontakt panów. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101569. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101569 Twoja wiadomość CZEŚĆ. Jestem z Londynu, mam 31 lat. Chciałabym poznać pana w wieku około 40 lat. Więcej powiem na prywatnej linii. Pozdrawiam i czekam na kontakt. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101545. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101545 Twoja wiadomość HEJ. Mam 42 lata, jestem fajną kobietką z Londynu szukającą pana w wieku od 40 do 55 lat. Zapraszam do siebie. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101548. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101548 Twoja wiadomość DZIEŃ DOBRY. Mam 32 lata, mieszkam w Londynie i czuję się tak samotnie. Proszę pana w wieku od 35 do 40 lat. Czekam z niecierpliwością. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101553. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101553 Twoja wiadomość

HEJ. Jestem mężatką, która ma dość rutyny. Mam 47 lat i potrzebuję silnych doznań. Czy jest tu mężczyzna, który potrafiłby sprostać moim potrzebom? ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101371. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101371 Twoja wiadomość HEJ CHŁOPCY. Poszukuję jakiegoś chłopaka, który czuje się samotnie. Chodzę tu do Collegu i mam wolne wieczorki, oczywiście nie wszystkie. Jestem tu z rodzicami, ale samotnie się czuję. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101323. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101323 Twoja wiadomość CZEŚĆ. Mam na imię Ela i mam 24 lata. Jestem tu nowa i nie wiem o co tu naprawdę chodzi. Jeśli byłby ktoś tak miły i pomógł mi się tu zadomowić to zapraszam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101324. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101324 Twoja wiadomość WITAM. Nazywam się Kornelia i mieszkam w Londynie. Jestem mężatką i szukam miłego pana do wiadomych celów. Proszę o dyskrecję. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101325. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101325 Twoja wiadomość CZEŚĆ. 44-letnia zadbana, miła, dobrze gotująca kobieta, szuka spokojnego i zadbanego mężczyznę. Jestem po rozstaniu ze swoim długoletnim partnerem i chcę w końcu zapomnieć o smutnych chwilach. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101326. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101326 Twoja wiadomość

DZIEŃ DOBRY. Mam na imię Irena, mam 51 lat. Poszukuję wolnego pana, niezamężnego, może być rozwodnik, wdowiec i nawet z dziećmi. Nie starszy niż 50 lat. Pozdrawiam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101364. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101364 Twoja wiadomość 27-LATKA. Mam 27 lat, czuję, że mogę przenosić góry, szukam mężczyznę, który chciałby założyć rodzinę. Mój zegar biologiczny tyka i czeka na ciebie. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101365. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101365 Twoja wiadomość WITAMY. Jesteśmy małżeństwem. Ja mam na imię Gosia, mój mąż Marek. Szukamy miłej pani, która chciałaby od czasu do czasu do nas dołączyć. Mamy po 40 lat. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101366. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101366 Twoja wiadomość WITAM WSZYSTKICH PANÓW. Jestem niezaspokojoną mężatką. Poszukuję pana, który jest w związku i też szuka odskoczni od rutyny. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101367. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101367 Twoja wiadomość SEKSOWNA 19 LATKA. Szukam niesamowitych wrażeń. Panowie zapraszam. Więcej o sobie powiem na uszko. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101368. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101368 Twoja wiadomość DZIEŃ DOBRY. Mam na imię Łucja, mam 52 lata. Jestem w separacji, zadbana, czysta, zdrowa kobieta. Szukam ekscytujących wrażeń w ramionach młodego mężczyzny. Tylko konkrety. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101369. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101369 Twoja wiadomość

82 14_Ogloszenia.indd 82

Aby odpowiedzieć na ogłoszenie zadzwoń na 09067580025*

i podaj mailbox no wybranej osoby, gdy zostaniesz o to poproszony.

MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101330. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101330 Twoja wiadomość ZADZWOŃ. Jestem tu z rodziną, ale chciałabym poznać miłego mężczyznę, który też tak jak ja czuje się samotny w związku. Miła rozmowa, pocałunki, pieszczoty, to czego brakuje w stałych związkach. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101331. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101331 Twoja wiadomość POZNAM PARĘ. Jestem normalną dziewczyną w wieku 22 lat. Szukam miłej pary do zabaw we troje. Już w takim czymś uczestniczyłam i chciałabym to powtórzyć. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101332. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101332 Twoja wiadomość POZNAM MĘŻCZYZNĘ. Mam na imię Katarzyna, mam 34 lata. Jestem nieśmiałą mężatką. Szukam odskoczni od dnia codziennego. Mam nadzieję spotkać tu wyrozumiałego mężczyznę. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101333. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101333 Twoja wiadomość

szego, wolę mężczyznę doświadczonego, ale nie starego. Pozdrawiam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101342. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101342 Twoja wiadomość DZIEŃ DOBRY. Mam na imię Wanda, mam 36 lat, szukam miłej pary do spotkań z moim mężem. Chcę mu zrobić niespodziankę na urodziny, a wiem, że mu się to marzy. Czekam na konkretne propozycje. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101343. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101343 Twoja wiadomość 22-LATKA. Szukam starszego mężczyznę lub parę, która by się mną zajęła na dłużej. Mam na imię Małgosia. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101344. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101344 Twoja wiadomość WITAM. Mieszkam w Londynie, mam 28 lat, skromna, niebrzydka o imieniu Anna. Czuję się samotna, mam dziecko w wieku 2 lat. Szukam miłego pana, który by się nami zajął. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101345. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101345 Twoja wiadomość

HEJ. Jestem okrąglutka i uwielbiam swoje krągłości, lubię sexi ciuszki i miłych panów. Mam 20 lat. Szukam chłopaków na fajną zabawę. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101334. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101334 Twoja wiadomość

HEJ. Śliczna czarnulka o rubensowskich kształtach. Szuka pana w podobnych rozmiarach. Mam 41 lat, szukam pana w wieku od 40 do 50 lat. Pozdrawiam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101346. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101346 Twoja wiadomość

DZIEŃ DOBRY. Mam na imię Agnieszka, mam 26 lat. Jestem samotna i szukam swojej drugiej połówki. Jeśli jesteś samotny tak jak ja to proszę, napisz do mnie. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101335. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101335 Twoja wiadomość

CZEŚĆ. Mieszkam w Londynie, właśnie rozstałam się z mężem, chcę rozpocząć nowe życie. Nie jestem już młodą kobietą, ale czuję się młodo. Mam 57 lat szukam pana zadbanego i normalnego. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101347. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101347 Twoja wiadomość

ZADZWOŃ. Mam prawie 40 lat, jestem po rozwodzie. Lubię młodszych mężczyzn. Zapraszam do siebie napalonych samczyków. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101336. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101336 Twoja wiadomość 23-LATKA. 23-letnia Ula, szuka sponsora. Jestem ładna, zgrabna i mam miłe usposobienie. Szkoda mi czasu na zmywaki lub tego typu pracę, wolę się miło bawić. Tylko konkrety. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101337. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101337 Twoja wiadomość DZIEŃ DOBRY. Mam na imię Beata, mam 35 lat. Jestem mężatką, ale spotkania na kawę to chyba nie zbrodnia. Poznałabym starszego pana, który zna życie lepiej niż ja. Zapraszam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101338. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101338 Twoja wiadomość

DZIEŃ DOBRY. Mam 21 lat, na imię Klaudia. Szukam panów do wspólnych spotkań bez zobowiązań. Proszę o konkrety. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101327. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101327 Twoja wiadomość

WITAM. Mam 21 lat, mam chłopaka i szukamy fajnej pary do wspólnych igraszek. Resztę powiem na priv. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101339. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101339 Twoja wiadomość

JESTEM BARDZO SAMOTNA. Mój mąż wyjechał do Polski na kilka miesięcy i jestem słomianą wdową. Jeśli ktoś czuje się podobnie jak ja to proszę o kontakt. Najlepiej ktoś dużo młodszy ode mnie. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101328. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101328 Twoja wiadomość

CZEŚĆ. Mam na imię Wojtyna. Mam 27 lat. Jestem rozwódką. Szukam młodszego chłopaka do spotkań po pracy. Najlepiej jakby miał około 20 lat. Kontakt na sms. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101340. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101340 Twoja wiadomość

HEJ. Mam na imię Ola. Jestem młodziutką i niedoświadczoną dziewczyną. Szukam kogoś, kto wprowadzi mnie w tajniki dorosłego życia. Pozdrawiam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025 MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101329. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101329 Twoja wiadomość

HEJ CHŁOPCY. Jestem narwaną 40-latką po przejściach, ale z dużym optymizmem i dużym biustem. Chciałbyś się do niego przytulić? Nie zabronię. Zapraszam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101341. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101341 Twoja wiadomość

CZEŚĆ. Jestem Olga, mam 25 lat i szukam miłej dziewczyny, która też woli kobiety. Wolałabym żeby odezwała się do mnie dziewczyna starsza ode mnie lub w moim wieku. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025

WITAM WSZYSTKICH. Jestem zwariowaną 24-latką, mam na imię Karolina. Jestem tu kilka lat i poczułam nagle, że czas się z kimś bliżej zaprzyjaźnić. Proszę o kontakt chłopaka starszego ode mnie. Nie szukam młod-

JESTEM MARIOLA. Mam 25 lat, mieszkam w Londynie, atrakcyjna, szczupła, wysoka blondyna. Jeśli potrzebujesz partnerki na biznesowe spotkania lub żeby utrzeć nosa kolegom to zadzwoń. Sex nie w chodzi w grę. Pozdrawiam i zapraszam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101348. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101348 Twoja wiadomość WITAM. Mam na imię Dobrochna, jestem zwariowaną 23-latką, szukam odskoczni po pracy. Nie chcę wpadać w ten kierat praca, dom, praca, dom. Szukam zwariowanych ludzi, nie tylko chłopaków. Wiadomo o co biega. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101349. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101349 Twoja wiadomość DZIEŃ DOBRY. Mam 29 lat i smutne małżeńskie życie. Nie czuję się spełniona jako żona. Szukam mężczyznę, który lubi częsty sex, bo tego bardzo mi brakuje. Bez zobowiązań. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101350. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101350 Twoja wiadomość CZEŚĆ. 42-latka szuka młodego przyjaciela, który zaspokoi moje potrzeby. Mam na imię Renata. Mieszkam w Londynie, czekam na wiadomość. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101351. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101351 Twoja wiadomość CZEKAM. 58-letnia mężatka, której mąż już nie może, poszukuje młodego mężczyznę, który lubi starsze kobiety. Czekam na konkrety. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101352. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101352 Twoja wiadomość WITAJCIE MILI CHŁOPCY. Mam na imię Kasia, mam 26 lat, szukam chłopaka z Londynu, który czuje się tu tak samo samotnie jak ja. Chłopak tak do 40-tki. Zapraszam. ZADZWOŃ DO MNIE NA 09067580025. MÓJ NUMER SKRZYNKI TO 101353. Wyślij sms na numer 79000 o treści REPLY 101353 Twoja wiadomość

24.co.uk 09/01/2012 17:41:38


Nieruchomości

raz! Tylko tety

Kobie się rejestrują d za armo* ie is rw se w al rate�. g „loc lub płacą w numer Zadzwoń na

732, 0203 326ój9profil zostaw sw ść i poznaj miło a! swojego şyci

*SEE FULL T&CS BELOW

WITAM. Jestem z Londynu i mam 29 lat. WiÄ™cej o sobie powiem jak siÄ™ odezwiesz, ale nie zawiedziesz siÄ™ Kochanie. Panie, najlepiej starsze, bo takie mnie fascynujÄ…. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101588. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101588 Twoja wiadomość WITAM. Jestem z Londynu i mam 29 lat. WiÄ™cej o sobie powiem jak siÄ™ odezwiesz, ale nie zawiedziesz siÄ™ Kochanie. Panie, najlepiej starsze, bo takie mnie fascynujÄ…. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101589. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101589 Twoja wiadomość WITAM. Jestem z Londynu i mam 29 lat. WiÄ™cej o sobie powiem jak siÄ™ odezwiesz, ale nie zawiedziesz siÄ™ Kochanie. Panie, najlepiej starsze, bo takie mnie fascynujÄ…. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101590. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101590 Twoja wiadomość 19-LATE. Fajny i mĹ‚ody 19-latek chciaĹ‚by poznać starszÄ… kobietÄ™ z Londynu. Czekam na konkrety. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101592. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101592 Twoja wiadomość SZUKAM DZIEWCZYNY. Jestem z Londynu i poszukujÄ™ tu miĹ‚ej dziewczyny w wieku od 42 do 48 lat. Mam 49 lat i czekam z niecierpliwoĹ›ciÄ… na oddĹşwiÄ™k. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101593. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101593 Twoja wiadomość POSZUKUJĘ DZIEWCZYNY. Jestem z Londynu i poszukujÄ™ tu miĹ‚ej dziewczyny w wieku od 42 do 48 lat. Mam 49 lat i czekam z niecierpliwoĹ›ciÄ… na oddĹşwiÄ™k. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101594. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101594 Twoja wiadomość

* "

ZAPRASZAM. Kochane kobietki zapraszam do mnie. Jestem 37-letnim chĹ‚opakiem z Londynu, szukajÄ…cym wraĹźeĹ„. Czekam na wiadomoĹ›ci. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101587. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101587 Twoja wiadomość

WITAM. Jestem 50-latkiem, ktĂłry mieszka w Londynie, szukam mĹ‚odszej pani, ale nie starszej niĹź ja. Zapraszam. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101580. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101580 Twoja wiadomość

/

DZIEĹƒ DOBRY. Mam 62 lata i proszÄ™ o kontakt paniÄ…, ktĂłra chciaĹ‚aby siÄ™ ze mnÄ… spotkać. Najlepiej pani z Londynu. Wiek okoĹ‚o 40 lat. ProszÄ™ o kontakt. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101557. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101557 Twoja wiadomość HEJ. Mieszkam w Londynie i tutaj szukam znajomoĹ›ci. Mam 37 lat i chcÄ™ poznać dziewczynÄ™ z moich stron i w moim wieku. ZadzwoĹ„ lub napisz. Czekam. Nie zawiedziesz siÄ™, obiecujÄ™. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101559. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101559 Twoja wiadomość

*&$; ;1

& /*

CZEŚĆ. Jestem z Londynu, ale to chyba standard jak tu patrzÄ™. Mam 43 lata i poszukujÄ™ miĹ‚ej dziewczyny w wieku od 30 do 55 lat. Zapraszam. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101586. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101586 Twoja wiadomość

WITAM MIĹ E PANIE. Mam 32 lata i szukam dziewczyny w wieku od 19 do okoĹ‚o 28 lat. ProsiĹ‚bym o smsy. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101578. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101578 Twoja wiadomość

WITAM. Jestem miĹ‚ym i wesoĹ‚ym męşczyznÄ… z Londynu w wieku 44 lat i chciaĹ‚bym poznać dziewczynÄ™ w moim wieku lub w podobnym. Zapraszam i czekam. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101555. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101555 Twoja wiadomość

0

49-LATEK. Normalny 49 latek z Yorkshire poszukuje pani, ktĂłra czuje siÄ™ tu samotnie jak ja. ProszÄ™ o kontakt. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101585. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101585 Twoja wiadomość

HEJ. Jestem 44-latkiem mieszkajÄ…cym w Londynie. Szukam tutaj pani, ktĂłra chciaĹ‚aby siÄ™ ze mnÄ… spotkać. WiÄ™cej szczegółów zdradzÄ™ w prywatnych rozmowach. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101576. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101576 Twoja wiadomość

WITAM. Jestem miĹ‚ym i wesoĹ‚ym męşczyznÄ… z Londynu w wieku 44 lat i chciaĹ‚bym poznać dziewczynÄ™ w moim wieku lub w podobnym. Zapraszam i czekam. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101554. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101554 Twoja wiadomość

8

HEJ. Jestem z Londynu i mam 40 lat. Szukam pani w wieku od 22 do 55 roku Ĺźycia. Zapraszam do pogawÄ™dki i nie tylko. Pozdrawiam. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101600. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101600 Twoja wiadomość

HEJ. Jestem 44-latkiem mieszkajÄ…cym w Londynie. Szukam tutaj pani, ktĂłra chciaĹ‚aby siÄ™ ze mnÄ… spotkać. WiÄ™cej szczegółów zdradzÄ™ w prywatnych rozmowach. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101575. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101575 Twoja wiadomość

#&

Męşczyzna szuka

POZNAJ MNIE! Jestem 48-latkiem z Londynu i czekam na odpowiedĹş miĹ‚ej pani w wieku od 40 do 50 lat. ProszÄ™ o kontakt. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101596. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101596 Twoja wiadomość

0/*.0

CZEŚĆ. Jestem z Londynu i mam 32 lata, szukam partnerki tak do 40-tki. ProszÄ™ o kontakt odwaĹźne kobiety. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101583. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101583 Twoja wiadomość HEJ. Jestem z Londynu i szukam kobietki w wieku od 18 do 50 lat. Jestem wesoĹ‚ym i mÄ™skim chĹ‚opakiem w wieku 28 lat. Czekam na miĹ‚e propozycje. Zapraszam. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101566. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101566-Twoja wiadomość CZEŚĆ. Szukam dziewczyny z Londynu. Mam 33 lata i szukam starszej ode mnie dziewczyny. ProszÄ™ o konkrety. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101570. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101570 Twoja wiadomość 28-LATEK. MĹ‚ody, 28 letni męşczyzna poszukuje koleĹźanki do wspĂłlnego spÄ™dzania czasu. Najlepiej z Londynu. Zapraszam do miĹ‚ej korespondencji. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101572. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101572 Twoja wiadomość 28-LATEK. MĹ‚ody, 28 letni męşczyzna poszukuje koleĹźanki do wspĂłlnego spÄ™dzania czasu. Najlepiej z Londynu. Zapraszam do miĹ‚ej korespondencji. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101573. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101573 Twoja wiadomość

MIĹ Y 28-LATEK. Z Londynu zaprasza dziewczynÄ™ w wieku od 24 do 28 lat na miĹ‚e spotkanie. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101560. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101560 Twoja wiadomość

WITAM. Jestem fajnym 48-latkiem poszukujÄ…cym tego czegoĹ› w kobiecie. JakbyĹ› chciaĹ‚a pomĂłc mi to znaleźć to daj znać. Jestem z Londynu. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101561. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY-101561-Twoja wiadomość CZEŚĆ. Jestem z Londynu, jak chyba wszyscy tutaj. Mam nadziejÄ™, Ĺźe dam radÄ™ przedrzeć siÄ™ przez ten gÄ…szcz poszukujÄ…cych męşczyzn. JeĹ›li zainteresowaĹ‚ CiÄ™ mĂłj anons to zapraszam do rozmowy. Mam 44 lata i chciaĹ‚bym poznać paniÄ… w moim wieku. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101562. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY-101562-Twoja wiadomość HEJ. Mam 49 lat jestem miĹ‚ym i zadbanym męşczyznÄ…, ale nie z Londynu. Szukam partnerki

w wieku od okoĹ‚o 35 lat do 45 lat. Zapraszam. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101564. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101564 Twoja wiadomość. 29-LATEK. MiĹ‚y, zadbany 29 latek poszukuje miĹ‚ej pani z Londynu w wieku od 27 do 40 lat. Czekam na kontakt. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101544. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101544 Twoja wiadomość WITAM PRZEMIĹ E PANIE. Mam 31 lat, mieszkam w Londynie. Szukam dziewczyny w wieku tak mniej wiÄ™cej miÄ™dzy 25, a 36 lat. MoĹźe odezwie siÄ™ jakaĹ› pani, ktĂłra siÄ™ nie boi wyzwaĹ„? ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101547. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101547 Twoja wiadomość CZEŚĆ. 26-latek siÄ™ kĹ‚ania i zaprasza panie w wieku od 21 do 27 lat. Najlepiej z Londynu. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101549. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101549 Twoja wiadomość HEJ. Mieszkam w Londynie i mam 29 lat. ChciaĹ‚bym poznać stÄ…d dziewczynÄ™ w wieku od 30 do 40 lat. Czekam. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101550. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101550 Twoja wiadomość 36-LATEK. 36 letni męşczyzna z Londynu poszukuje miĹ‚ej pani w wieku od 29 do 39 lat w wiadomym celu. Zapraszam. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101552. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101552 Twoja wiadomość CZEŚĆ DZIEWCZYNY. Jestem mĹ‚odym, jurnym facetem majÄ…cym 24 lata. Szukam kobiet chÄ™tnych na spotkania nocnÄ… porÄ… moĹźe imprezy, moĹźe jakieĹ› wypady i coĹ› wiÄ™cej. Szukam kobiet od 18 do 50 roku Ĺźycia, ktĂłre majÄ… fantazje i nie tylko. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101551. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101551 Twoja wiadomość WITAM. Jestem miĹ‚ym męşczyznÄ… z Londynu w wieku 40 lat. Szukam miĹ‚ej pani w podobnym do mojego wieku. WiÄ™cej zdradzÄ™ na prywatnej linii. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101534. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101534 Twoja wiadomość

$IDFT[TJĂˆTLPOUBLUPXBĂ„ DO:

79000 : TREŚĆ SMSA 5 REPLY 1234 Cześć jestem , chłopakiem którego szukasz. ? Spotkamy się

WITAM. Szukam znajomych, tzn. kobiet w wieku od okoĹ‚o 35 do 40 lat. Sam mam 36 lat. Pozdrawia. ZADZWOĹƒ DO MNIE NA 09067580025 MĂ“J NUMER SKRZYNKI TO 101574. WyĹ›lij sms na numer 79000 o treĹ›ci REPLY 101574 Twoja wiadomość

[PTPC—[PH‘PT[FOJB /BQJT[TNTPUSFzDJ 3&1-: TQBDKB /6.&34,3;:/,* 8:#3"/&+040#: TQBDKB 580+" 8*"%0.0j¤

JXZzMJKHPOB

OVNFS

,PT[UQP‘—D[FOJBOBOVNFSUPÂŁ[BNJOVUĂˆ LPT[U4.4BÂŁ[B4.41PQPNPDE[XPĂ?OB HELPLINE: For help or advice in English or Polish please call 0844 4457707. *CALL CHARGES: 0906 ÂŁ0.77/min. *0203 numbers charged at local rates are limited oers. Please note: some providers and networks may add network charges. We reserve the right to refuse or edit any ad for any reason. Approved ads will appear in the next available edition. You need a touch phone and must be over 18 to use this service. *TEXT CHARGES: Cost of replying by text is ÂŁ1.00 per SMS plus standard network charges; all subsequent SMS exchanged cost ÂŁ1.00 per SMS. Text service: To STOP text STOP to 79000. At least 6 messages from each party must be exchanged before passing private contact details – this is for the user’s safety. Some users may choose not to disclose their private numbers. SAFETY: Always meet people in a public place – always tell a friend where you are going. Trust your judgement and use common sense. Arrange your own transport. Dial 141 before calling a contact number for your confidentiality. SP: Switchfire Ltd BCM SF WC1N3XX. Help: 0844 445 4457707.

Panorama, najszybciej rozwijający się polskojęzyczny magazyn w Wielkiej Brytanii

14_Ogloszenia.indd 83

Reklama: 020 3026 6550

83 09/01/2012 17:41:51


Miałeś wypadek Nieruchomości

samochodowy? Nie musisz się martwić!

Odszkodowania

Bezpłatnie i szybko odzyskamy Twoje odszkodowanie

Nieważne czy był eś kierowcą, pasaż erem, pieszym czy row erzystą, jeżeli w ostatnic h trzech latach uczestnic zyłeś w wypadku zgłoś w ypadek dzwoniąc do nas , a my bezpłatnie pomo żemy Ci w ubieganiu si ę o odszkodowan ie.

ZAJMUJEMY SIĘ: Mwypadki

w pracy Mwypadki komunikacyjne Muszkodzenia ciała MPPI (Payment Protection Insurance) Mwypadki w podróży Mwypadki w miejscach publicznych

Zadzwoń po bezpłatną konsultację lub wyślij smsa, a my do Ciebie oddzwonimy 84 14_Ogloszenia.indd 84

020 3026 9163 07822 111 222 Agnieszka

Monika

Brygida

Zgłoś wypadek na stronie: www.odszkodowania.co.uk

24.co.uk

09/01/2012 17:42:05

Panorama Magazine issue 228  

Panorama Magazine

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you