Page 1

Projeksiyon Perdesi'nde Hangi Yüzeyi Seçmeliyim Projeksiyon perdesi çoğu zaman basit bir aksesuar olarak görülmekle birlikte aslında projeksiyon cihazının sergileyeceği görüntü performansına direkt olarak etki eden projeksiyon sisteminiz için çok kritik bir bileşendir. Yani projeksiyon cihazınızı herhangi bir beyaz kumaşa ya da beyaz bir duvara yansıtma yaparak alacağınız görüntünün kalitesi, orjinal projeksiyon yüzeyi kullanılarak üretilmiş kaliteli bir projeksiyon perdesi ile kesinlikle aynı olmayacaktır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak projeksiyon sisteminizi oluştururken bütçenizin bir kısmını da en azından kalburüstü sayılabilecek bir projeksiyon perdesi için ayırmanızı tavsiye ederiz.


Farklı Uygulamalar İçin Farklı Projeksiyon Yüzeyleri Projeksiyon perdesinde motorlu uzaktan kumandalı, storlu / manuel, tensioned gerdirmeli motorlu, fixed frame ve tripod ayaklı gibi projeksiyon perdesinin üretim yöntemine ve çalışma prensibine göre ayrılmış çeşitler bulunmaktadır. Bununla birlikte son yıllarda bu projeksiyon perdelerinde hep kullanılan standart mat beyaz yüzeylerin dışında "kontrast gri" ve "3D gümüş" olarak 2 farklı yüzey daha kullanılmaya başlanmıştır. Projeksiyon perdesi, çeşidinden bağımsız olarak perdenin kullanım amacına göre mat beyaz, kontrast gri veya 3D gümüş


projeksiyon yüzeylerinden birisi ile üretilmektedir. Klasik Mat Beyaz Projeksiyon Perdeleri Peki nedir bu mat beyaz, kontrast gri veya 3D Gümüş projeksiyon yüzeylerinin özellikleri, farkları? Hangi durumda hangi yüzey tercih edilmeli ? Bunu biraz açıklamaya çalışalım. Klasik mat beyaz projeksiyon yüzeyi ile başlayalım. Mat beyaz projeksiyon perdeleri hala en yaygın olarak üretilen ve tercih edilen projeksiyon perdesi yüzeyleridir. Bu perdelerin gain (ışık kazanım) değerleri 1.00 ile 1.20 arasında değişmektedir. Gain değerinden de kısaca bahsedecek olursak perdenin projeksiyon cihazından yansıtlan ışığın parlaklığını hangi oranda geri yansıtacağını ifade eden değer diyebiliriz. Bu demektir ki gain değeri yükseldikçe projeksiyon perdesinde elde edeceğiniz görüntünün parlaklığı da artacaktır. Ortamdaki ışık miktarının kontrol edilemediği durumlarda özellikle sunum, eğitim uygulamalarında genellikle tercih edilmektedir. Kontrast Gri Projeksiyon Perdeleri Kontrast gri projeksiyon yüzeyi ise çoğunlukla ev sinema uygulamalında tercih edilen bir projeksiyon yüzeyidir. Bu tip projeksiyon perdelerinde gain değeri 0.85 - 0.95 aralığındadır. Kontrast gri projeksiyon perdelerinin en büyük avantajı adından da anlaşılacağı gibi projeksiyon cihazının kontrast performansını hissedilir derecede artırmasıdır. Bu daha gerçek siyahlar ve karşıtlığı daha yüksek renkler elde edilmesi anlamına gelmektedir. Ama önemle belirtmeliyiz ki ev sinema uygulamaları için her zaman kontrast gri perde tercih edilmesi gerekir anlamı çıkarmak çok doğru olmaz. Sistemde kullanılacak projeksiyon cihazının teknik özelliklerine ve ortam koşullarına göre bir seçim yapılmalıdır.


3D Gümüş Projeksiyon Perdeleri 3D gümüş projeksiyon yüzeyinin kullanım hacmi diğer 2 tür perdeye nazaran daha düşüktür. Bu perdenin asıl kullanım alanı pasif 3D projeksiyon sistemlerinde 3D görüntü alabilmek için mutlaka bu tür rojeksiyon yüzeyine yansıtma yapılması gerekliliğidir. 3D gümüş projeksiyon perdelerinin gainn değeri 2.40 - 2.50 seviyelerindedir. 3D gözlük kullanırken gözlük dolayısıyla parlaklık oldukça düştüğünden yüksek gain değeri nedeniyle kimi zaman aktif 3D projeksiyon cihazları ile de tercih edilmektedir. Kendi Kullanım Senaryonuza Göre Seçim Yapın Tüm bu bilgiler haricinde nihai tercih için bu ürünleri bire bir kıyaslama imkanı varsa mutlaka bu yöntem tercih edilmelidir. Çünkü bu teknik bilgiler ne kadar yönlendirici olsa da projeksiyon görüntüsünün beğenilme hissiyatı kişisel zevklere de bağlıdır. Projeksiyon merkezimizde tüm bu projeksiyon perdesi çeşitlerini bire bir test ederek kişisel zevkinize en uygun ürüne kendiniz karar verebilirsiniz. Görüntü sistemi uzmanlarımız da seçiminizi gerçekleştirmeniz doğrultusunda sizlere yardımcı olmaktan keyif duyacaktır.

Projeksiyon perdesi'nde hangi yüzeyi seçmeliyim  

Projeksiyon perdesi'nde hangi yüzeyi seçmeliyim

Projeksiyon perdesi'nde hangi yüzeyi seçmeliyim  

Projeksiyon perdesi'nde hangi yüzeyi seçmeliyim

Advertisement