Page 1

Gez… Gör… Benimse…

PAMPOROVO2013/14

I


II


Yıl boyunca PAMPOROVO’ya hoş geldiniz

PAMPOROVO İ Ç İ N D E K İ L E R Pamporovo hakkında

04

Kış

06

Eğlence

22

25

Düğün

26

SPA

27

Konaklama

28

Yaz

42

Bölge hakkında

49


Pamporovo yerleşimi

Moskova

Londra

PAMPOROVO’ ya

Berlin

Prag

Paris

kadar mesafeler

Bükreş

Belgrad

Bükreş ‘den 450 km Belgrad’ tan 630 km Selanik ’den 280 km İstanbul’dan 465 km

Madrid

Selanik

Istanbul

Rome

Ankara

Athena

PAMPOROVO’ ya kadar mesafeler Varna Burgas

Sofya Plovdiv

2

Pamporovo

Sofya’ dan 225 km Plovdiv (Filibe)’den 85 km Burgas’ dan 310 km Varna’dan 430 km


hakkında

PAMPOROVO PAMPOROVO tatil merkezi, Rodop Dağların ortasında 1650 m rakımda Snejanka tepesinin eteklerinde yerleşiktir. Pamporovo’nun iklimin özelliği 240 üzerinde güneşli gün olan yumuşak kıştır. Bulgaristan’ın tüm dağ tatil merkezlerinden güneşli gün sayısı olarak Pamporovo ilk yerdedir. Ortalama yıllık derecesi 5.5°С’dir. Pamporovo kayak sporları geliştirmek için olağanüstü uygundur ve bir çok uluslar arası örgütler tarafından Neilson Active Holidays dahil Avrupa’da acemi kayakçılar için en iyi tatil merkezi olarak kabul edilmiştir. Pamporovo AD firmasının Ski Okulu 2009/10 sezonu için en iyi Ski Okuludur.

Yaklaşık tüm kayak pistleri Snejanka Tepesinden başlar, rakımı ise 1926 metreden 1400 metreye kadardır. Kayak sezonu Aralık ayının başında açılır ve Nisan ayının sonuna kadar devam eder. Kar örtüsü sıklıkla 2 metreye kadar çıkar. Dağ iklimi Akdeniz etkinliği altında olup ılımandır, bundan dolayı kış uzun fakat yumuşaktır. Pamporovo’ nun en büyük avantajlarından birisi çığ tehlikesi ve güçlü kasırga rüzgarları olmayışıdır.

başlangıcı yerleri ile Bulgaristan’ın en resmedilmeye değer dağlarından birisidir. Bu bölgede Bulgaristan’ın en çok yüz yaşını geçen insanlar, ekolojik gıdalar, eşsiz mutfak, pırıl pırıl hava var olup sanayi kirleme yoktur. Bölgedeki eksi iyonizasyon derecesi yüksek olduğundan dolayı tatil merkezi solunum sistemi hastalıkları ve sinir sistemi ile metabolizma hastalıklarının profilaksi ve rehabilitasyonu için çok uygundur.

Dağın güzelliği yaz ayları da buraya bir çok turist çeker. Rodop Dağları, el dokunulmamış doğası, soluk kesen görüntüler, Orpheus’un vatanı olarak tanınan büyüleyici yer ve Trakyalıların medeniyetinin

Snejanka Tepesi Bulgar Turistik Birliğinin 100 ulusal turistik yerlerin arasındadır.

3


Kış

PAMPOROVO Pamporovo Kompleksi 20.yy’ın 60.yılların başından beri kış sporları yapmak için imkan sağlamaktadır. Kış sporlara uygun olan bölge Snejanka Tepesi etrafında 1926 m rakımda bulunmaktadır ve 37 km alp disiplinleri (alpine skiing) pistler, 25 km uzun kayaklı koşu pistleri, snowboard sevenler için halfpipe pisti ve fun park kızaklarla kaymak için birçok uygun yerler içerir. Pamporovo’da birkaç ana ski merkezi vardır, buradan turistler tepeye çıkabilir: Avtogara № 1 Ski Merkezi, Malina № 2 Ski Merkezi, Studenets Zemini, Smolyan Gölleri ve Stoykite. Bunlar kayakçıların Snejanka tepesine ulaşmaları için başlangıç noktalarıdır, ve Snejanka tepesinden yaklaşık tüm pistler ve teleferikler başlar.

4

kayak bölgesi Pamporovo’daki pistler farklı zorluk derecesindedir, acemi kayakçılar için uygun olan kolay yeşil pistlerden profesyoneller için de zorluk veren zor siyah pistlere kadar seçenek vardır. Neilson Active Holidays Pamporovo’yu Kış 2009/2010 sezonu için “Acemi kayakçılar için Avrupa’da en iyi tatil merkezi” olarak ödüllendirmiştir. Üç sezon evvel yapılan Fun Park ekstrem kayakçılar ve snowboardcular arasında hep daha ünlü oluyor, half-pipe pisti ise her yıl prestijli yarışmalara ev sahipliğini yapmaktadır. Modern teleferik tesisleri, kar işlemi için yeni araçlar, yapay kar makinelerinin sayesinde turistlere kuyruk beklemeden hızlı ulaşım, en iyi kar örtüsü ve kış sporları yapılması için mükemmel koşullar sağlanır. Kendisine ait kayak takımı olmayan her bir turist birçok ski kiralamalarından kaliteli markalı donanım

kiralayabilir. Konukların hizmetinde ski ve snowboard tamir servisi çalışır, tüm eğitim isteyenler için birinci sınıf ski okulu hizmet verir. Malina Ski Merkezinde 4-12 yaş arası çocuklar için özel yapılmış bölgede eğitimli pedagoglar ve eğitmenler en küçüklere ski sporunda ilk adımları öğretirler. Ski bölgesinin bir parçası ve Pamporovo için amblem olan Snejanka TV Kulesidir, buradaki 2.030 metre rakımda panorama terasından dağlara inanılmaz görüntü açılır ve tüm tatil merkezi ve ski pistler görünür. Güneyde Smolyan Göllerine nefes kesici görüntü açılır. Batıda Golyam Perelik tepesi, kuzeyde Stara Planina Dağları, doğuda Rojen tepesinin yaylası ve Milli Astronomik Gözlemevi görünür.


Public parking zone

ла ла

VIP parking zone

ла

Accommodation parking zone

5


PAMPOROVO pistleri Pamporovo’daki pistler farklı zorluk derecesindedir, acemi kayakçılar için uygun olan kolay yeşil pistlerden profesyoneller için de zorluk veren zor siyah pistlere kadar seçenek vardır. Pistlerin toplam uzunluğu 37 km’dir, En çok sayıda acemi için uygun olan kolay yeşil ve mavi pistlerdir. Pamporovo özellikle kayaklı koşu için çok uygundur. Koşu rotasının toplam uzunluğu 25 km olup Pamporovo’dan Mugla köyüne kadar ve geri olarak güzel yerlerden geçer. Pistlerin işlenmesi için yeterli makine mevcutluğu İtalya PRINOTH firmasının en son ‘the POLAR WOLF’ modeli dahil mükemmel kayak yapma imkanlarını sağlar. Tesiste en son eklemeler snegoutapkvashta makinesi Alman şirketi "Kässbohrer", model W RV.600 olduğunu Polar. 6

Şirket yapay kar yapma sisteminin genişleme yatırımı yapmaktadır. 214 adet sulu milleri ile bu amaç için yüklü olduğu ve kar için tam otomatik sistemi çalıştıran, nispeten düşük irtifa rağmen, kışın kalıcı kar örtüsü sağlar. 2013 yılında Pamporovo AŞ, 980 m3/saat için 420 m3/saat ve pompalama kapasitesinin artırılması yatırım yapmaktadır, aynı zamanda 3230 metre toplam uzunluğu ile № 3 ve № 13 yamaçlarında ve ek yeni kar sağlar. Bu yüzden yeni sezonda Pamporovo sayıları her yıl artmakta olan suni kar sistemi 19 600 metre ve 126 kar topları ile sunulacaktır. Yapay kar örtüsü için sistem son sürümü "Liberty" için güncellendi, bunlar ek yaptık yenilikler,

geliştirmeler ve eksiksiz istatistikleri otomasyon ve güç ve artış sistem kapasitesi. Son yılın içersinde My Neige Fransa firmasının ve Sufag Avusturya firmasının Rubis Evo ile Safyr Evo son nesil yapay kar makineleri satın alınmıştır, bunlar vantilatör tipi olup yapay karın %20 daha fazla üretimini sağlar. Ayrıca tamamen yeni donatımlı yeni su beleme pompa istasyonu yapılmıştır, amacı azami su debisini sağlamak ve 1200 м³/saat göstergesine ulaşmak için yapay kar sisteminin kapasitesini arttırmaktır. Sezonunda 2013/14 suni kar örtüsünün modern bir sistem% 100 çalışması bekleniyor en hızlı ve sıkı Bulgaristan'da karla kaplı Pamporvo tesisi yapmak kapasitesi.


7


PAMPOROVO ekipman Pamporovo tatil merkezindeki pist ağlarına hizmet veren tesislerin taşıma kapasitesi saate 13 000 kişidir. Sekiz adet ski-lift ve yedi adet telesiyej (sandalyeli) kayakçılara Doppelmayer ve Pomagalski hızlı ve rahat hareket sağlar. 2013 yılında "Pamporovo" AŞ yatırım: mevcut sabit telesiyej yenilenmesi amacıyla ve yeni bir dört koltuklu asansör inşaat ve montaj etmektedir, ''İki köprü'' bölgesinde, siyah kayak pistleri № 3 veya% 80 hizmet verecektir. Yeni asansör inşaatı kayak alanında turistleri kolaylaştıracak ve pek çok turist tarafından tercih edilecektir. Yeni asansör 1300 metre uzunluğunda, deplasman 377 metre ve saatte 2000 kişilik kapasitesi olacaktır. Turist akışının rahatlatılması, hızı iki kat arttırılması ve müşterilerinin güvenliğinin arttırılması amaçla önemli noktalar olan Malina Ski Merkezi ve Studenets Tepesi arasında bağlantı kuran Lift № 5’in mekanik kısımları tamamen değiştirilmiştir. Yapılan rekonstrüksyon üretimi önder dünya firmalarından birisi olan Pomagalski firmasına aittir.

8


Pamporovo’ da Аxess Avusturya firmasının yeni teleferik sistemini de çalıştırmaktadır. Doğrudan hızlı bilet ve lift pass satın almak için dört adet kartmatik satın alınmış ve monte edilmiştir yarım, bir ya da iki gün içinde. Uluslararası yarışmalar yapılması için Stenata ana pist yenilenmiş ve resmi olarak onaylanmıştır, yeni final bazı Avrupa ve dünya düzeyinde yarışmaların yapılması için Uluslararası Kayak Federasyonunun (FIS) tüm şartlarına uygundur. Son yılda Studenets Ski Zemini tamamen yenilenmiştir, yeni ana kasa ve turnikelere daha geniş erişim mevcuttur. 2012 yılın baharında, pistlerde erozyonu durdurmak ve toprağı yenilemek amaçla hidro ekim yöntemi uygulanması için Fransa’dan tamamen yeni makine satın alınmıştır. Stenata Pistinde ve Studenets Zeminde 60 dekar toprak yenilenmiş ve çevre korunması amaçla tamamen organik bazlı hidro karışımla ekilmiştir. Doğrudan kayak pistleri üzerinde tesisi hakkında güncel bilgiler vermeyi amaçlamaktadır Pamporovo işletim online dijital bilgi sisteminde 2012 tarihinden beri. Satın dört adet elektronik kart ana kayak merkezleri ve mesajları tatil çalışır en büyük turist akışı üzerine monte edilmiş. Dijital sistem kar durumunu, gerçek zamanlı, sıcaklık, ve pist ve tatil için en son bilgiler hakkında turist bilgi.

9


PAMPOROVO Fun Park Pamporovo Fun Park, TRS Pamporovo (Freestyle snowboardcu ve kayakçılar gençlik organizasyonu) partnerliği ile gerçekleştirilen Pamporovo tatil merkezinin en hızlı gelişen projelerinden birisidir. Bu proje 2010-2011 sezonunda parkın ilk hattın açılışınla resmi olarak başlatılmıştır ve hızlı bir şekilde kayakçıların ve snowboardcuların en sevdikleri bir yer olmuştur. Ana hat değişik aletler, bokslar, raylar, viraj ve atlayışlar sağlar, en dikkat çeken ise doğu güney Avrupa’ da tek olan 3,8 metre duvar yüksekliği ve 105 metre uzunluğu ile Half Pipe’ tır. 2011-2012 sezonunda hat modernize edilerek ve genişletilerek half-pipe’ın şekilleri ve boyutları FIS’un standartlarına çok yaklaşmıştır. Liftlere göre Fun Parkın uygun konumundan dolayı ilerlemiş olan kullanıcılara da olduğu gibi acemiler için de kolay erişimlidir. Hat 1 (ana hat): 3m table top - 6m kicker - 3m kicker - 6м Quarter Pipe - 10m Step Up - 4m Step Up - 1m Step Up Wall Ride - 5m PVC Pipe - Pyramid with metal “Oil barrel” - 6m King Rail - 6m Down Rail - 6m 60smwide Fun Box – 10m 30sm-wide flat- down Box. Pro-hat 2 (Stenata-Studenets): 3m/5m kicker - 9m/12m kicker - A frame/ king box - 12m tabletop / PVC rocket 6m - PVC pipe (blip*) 2011-2012 sezonunda Pro-hat 2 resmi olarak sunulmuştur. Bu hat boyut olarak Bulgaristan’da tektir, tüm uluslar arası standartlarına uygundur ve burada Pamporovo Freestyle Open adı altında Freestyle ski ve snowboard yarışmaları yer 10

almaktadır. Şu ana kadar Fun Park 10-15 üzerinde küçük yarışmalar, etkinlikler, foto ve video çekimlerinin ev sahipliğini yapmıştır. Bunlardan birisi Air&Art daha ilk gösterisinde bir etkinlik içersinde sanat ve sporu birleştirerek yeni format sunmuş ve ciddi ilgi çekmiştir.

Geçen iki sezonda Pamporovo Fun Park, Freestyle sevenler tarafından sadece değil kış sporları tüm sevenler tarafından gösterilen büyümeye devam eden çok ilgi çekmiştir. Acemiler için Pamporovo’da özel kurulan The Ride Spot (TRS) Freestyle merkezinde profesyonel Freestyle eğitimi verilmektedir.


11


PAMPOROVO

kiş sporlari

KAYAK SNOWBOARD МOTORLU KIZAKLAR Free Ride

Mükemmel iklim koşulları, yeni nesil sistemleri ve yoğun insan kuyrukları oluşmasına izin vermeyen yüksek geçit kapasiteli modern lift tesisleri ile Pamporovo sayılan kış sporlarının yapılması için imkanlar sağlar.

Kayak Pamporovo’da ki pistler her yaş ve kayma imkanına sahip olan insanlara uygundur. Pistlerin zorluk düzeyi dik ve daha düz bölgelerin sıralanması sayesinde yoğun ve daha rahat kullanım 12

izin verir ve bu şekilde kayak bölgesi hem ilerlemiş kullanıcılara hem acemiler için de uygundur. Acemi veya uzman her kez kendine uygun yer bulur ve sevdiği sporu yaparak eğlenebilir.

Snowboard Pamporovo snowboard yapmak için mükemmel koşullar sunar. Tatil merkezinde doğu güney Avrupa’ da tek olan 105 metre uzunluğu ile Half Pipe pisti bulunmaktadır, burada birçok yarışmalar yapılır. Liftere göre Fun

Parkın uygun konumu, dikkat çekici aletler, meydan okuyan atlamalar ve mükemmel bakımlı half-pipe küçük ve büyük snowboardcuları buraya çeker.

Free Ride Pamporovo’da doğa ve arazilerin özellikleri çekicidir ve Freestyle snowboard ve ski için uygundur. Değişik eğimler ve uygun ormanlardan dolayı pist dışında free ride kayma zevki güvenlidir. Tatil merkezinin yer yapımı çığ oluşmasına izin vermemektedir, hiçbir

sivri tepeler, kayak bölgesi dışındaki kaybolmak riski ise çok düşüktür.

Мotorlu kızaklar Son iki yılda Pamporovo’da ABD ve Avrupa’da pek popüler olan Ski-Doo (motorlu kızaklar) sporu da gelişmeye başlamıştır. Bu spor resmi kayak bölgesi dışında olan bir çok dik olmayan tepeler ve cayırlarda yapılabilir. Motorlu kızaklarla karlı eğimlerde arkadaşlarla gezi düzenlenebilir.


Lift kartları ve biletler

PAMPOROVO kiş hizmetleri

Bankamatik kartları aracılığı ile bilet ve ski passların hızlı doğrudan satın alınması ve kolay verilmesi amaçla ilk kez Bulgaristan’da Axess Avusturya firmasının dört adet kartmatik satın alınmış ve monte edilmiştir. Lift biletleri fiyatına, yerde yardım sağlanması ve ihtisaslı sağlık merkezine kadar nakliye hizmetini içeren dağ sigortası dahildir.

Gece kayak yapmak

Kayak devriyeleri Geçen sezonda turistlerin pistlerdeki güvenliğinin sağlanması ve içkili turistlerle sorunlardan ve tehlikeli bölgelerde kaymaktan koruma amaçla Pamporovo, polis ve kayak eğitmenlerinden oluşan kayaklı devriyeleri yürürlüğe getirmiştir.

Gece kayak yapmayı sevenlere Pamporovo heyecan verici ve değişik bir eğlence sunar. İlk gece kayak pisti Snejanka № 2‘ nin uzunluğu 1.176 m, genişliği 60 m, deplasmanı 283 m olup 28 adet projektörlü sütunlarla donatılmıştır - yüksek zorluk. Snejanka № 2 pistindeki gece kayılması tamamı ile aydınlatılmış dört sandalyeli Stunenets № 2 teleferik ve T-bar tipi Stenata teleski aracılığı ile turistlere hizmet olarak sunuluyor.

İnternet kameraları Kış kayak sporları sevenler için Pamporovo’nun kameraları kış sezonunda hava durumu ve aktif turizm hakkında her zaman güncel bilgi yayınlamaktadır.

Husky köpekleri takımı Pamporovo karlı pistlerinde güzel Husky köpekleri arktik takımı tatil merkezinde en popüler atraksyonlardan birisidir. Karda gezi 20 dakika sürer, bu güzel hayvanlarla geziyi tercih edenler Husky köpekleri takımından çekilen kızakla tatil merkezini dolaşmaya rahatlığı ve heyecanı yaşayabilirler.

Kiralık kayak Pamporovo tatil merkezinde kiralık kayak ve snowboard takımları seçeneklerini sunan depolar çalışmaktadır. Kiralık hizmetleri, turistlerin tepeye nakil etmek için üç ana merkezlerinde bulunmaktadır. Kiralık ski hizmetleri kaliteli marka donatımının kiralanması için imkan sağlar (Atomic, Salomon, Head), eğer kendinize ait yoksa. Pamporovo’da ful servis hizmetini veren ski ve snowboard donatımının tamir servisi de çalışmaktadır. 13


SKI OKULU PAMPOROVO AD 886 443 2 8 8 9 5 3 + om oresort.c v o r o p m m ev@pa resort.co o v o r g k a r a m it o p m www.pa

14


PAMPOROVO

kayak ve snowboard eğitim

Ski eğitimi

Çocuk kayak anaokulu

Pamporovo AD firmasının ski okulu Avrupa’da en iyilerinden birisidir, birçok ödüller kazanmıştır. Buradaki gelenekler daha 70.yılların başında başlatılmıştır. Bulgaristan ski okulları topluluğun milli turnuvalarında, ülkede düzenlenen çoğu ski eğitmenleri yarışmalarında tüm yarışma disiplinlerinde Pamporovo AD firmasının ski okulu ilk sırada yerleri kazanmaktadır. Birkaç sezondan beri TRS eğitmenleri ile başarılı iş birliği yapmaktadır.

Eğer çocuklarınız varsa ve kayak öğrenmelerini isterseniz Pamporovo ‘nun çocuk kayak anaokuluna rahatça bırakabilirsiniz. Kayak ana okuluna 4 ile 7 yaş arası çocuklar, çocuk kayak okuluna ise 7 ile 12 yaş arası çocuklar kayıt edilir. Çocuk kayak okulunun salonuna Malina kiralık kayak yerinin arka tarafından ayrı giriş var olup çocuk bölgesinde kayak yerlerinden veya kızaklarla kaymaktan sonra dinlenme ve oyun için tasarlanmıştır.

Neilson Active Holidays’in verdiği Kış 2009/2010 ve Yaz 2010 sezonu için Marque of Excellence ödüllere göre En İyi Ski Okulu kategorisinde tüm Avrupa için Pamporovo AD’nin Ski Okulu birinciliği kazanmıştır.

Çocuk bölgesinde özel 24 m’lik nakil hattı donatılmıştır, bu hatta çocuk basar ve hat onu küçük tepenin en başına çıkarır, bu şekilde çocuk kayak üzerindeki durma, viraj yapma ve durma tekniklerinin iyileştirmesi için daha fazla zaman ayrılabilir. Burada şişme tüneller, figürler ve arklar koyulmuş olup çocukların eğlenmesi de sağlanmıştır. Çocuklara diplomalı pedagog ve ilk dersleri veren birkaç kayak öğretmenleri bakar. Çocuk kayak okulunda çalışanlar Rusça, İngilizce ve Bulgarca konuşurlar.

Yüksek eğitimli kayak eğitmenleri grup halinde veya tek kişi olarak acemi veya ilerlemişlere profesyonel eğitim sunarlar, ziyaretçilere 11 üzerinde kayak klüpleri hizmet vermektedir.

15


16


PAMPOROVO

spor olayları

Pamporovo’da Avrupa yarışları tarihi çok uzakta kalan 1981 yılında başlar, bu yılda Avrupa kupası için geçerli olan ilk startlar yapılmış. Pistlerin bakımına gösterilen çabalar ve yarışmaların mükemmel bir şekilde yürütülmesi tatil merkezine şöhret ve altı yıl arka arkaya Avrupa yarışmalarının ev sahipliğini kazandırmış ve o sıralarda Pamporovo gerçek karşılaşmalar arenası olmuş. 2012 yılında 26 yıl aradan sonra Pamporovo, Avrupa ski yarışmalar haritasına Erkekler Slalom Avrupa kupasının çemberine ev sahibi olarak döndü. 2013 yılında, ikinci yıl üst üste, Pamporovo ilk kez ev sahibi Dünya Kupası ISIA (Uluslararası Kayak Eğitmenleri Derneği) kayak öğretmenleri için slalom ve büyük slalom kadınlar için Avrupa Kupası bir tur ev sahipliği yaptı. Pamporovo Kayak Yarışları Avrupa ve dünyanın elit toplandı. Binmek mükemmel bir organizasyon, çok kar ve Rodop misafirperverliği ile karşılandı dünyanın en iyi kayakçılar, bazı katıldı.

17


PAMPOROVO kış takvimi ETKİNLİKLER 2014 VE SPOR TAKVİMİ OCAK 31.01.14 – 01.02.14

Pamporovo Çanak

Alpine disiplin

Erkekler, kadınlar

GS, SL

ŞUBAT 02.02.14 – 03.02.14

Çanak PIBA

Alpine disiplin

U14, U16

GS, SL

04.02.2014

Pamporovo Çanak

Alpine disiplin

6-12 г.

GS

ŞUBAT 2014

Winter Bike Duel

Dağ Bisikleti

Erkekler, kadınlar, gençler

Düello

MARCH

11.03.14 – 12.03.14

Ulusal Şampiyonası „Pamporovo Freestyle Open 5“

Snowboard

Erkekler, kadınlar, gençler

SBS

13.03.2014

Pamporovo Çanak

Alpine disiplin

Erkekler, kadınlar, gençler

GS, SL

15.03.2014

Ulusal Şampiyonası “Half Pipe Pamporovo”

Snowboard

Erkekler, kadınlar, gençler

HP

30.03.2014

Balkan Kayak Maratonu

Kayak soluklu

Erkekler, kadınlar, gençler

Tırmanmak

2013 yılında Pamporovo’da yer alacak spor olayları arasında, Slope Style ile Big Air Avrupa Kupası için aday niteliğinde olan Pamporovo Freestyle Open 4 turnuvası, ve 2013-2014 sezonu için Half Pipe’da FIS startıdır. Eşsiz Half Pipe ile olukta Freestyle yarışmaları bu sınıfta Bulgaristan’da en büyük yarışma oldular. Half-pipe hariç yeni yapılan Pro-hat değişik disiplinlerde yarışmalar için imkan verir. Ayrıca halfpipe haricinde yeni kurulmuş pro-hat

18

çeşitli disiplinlerde yarışmaları için izin verir. Yeni sezon Pamporovo tekrar FIS yarışları ve UCI takvim ev sahipliği yapacak. "Bulgar kayak okulu topluluğu” ile birlikte 2019 yılında Interski Kongresi ev sahipliği için tesis başvuracaktır, küçük olimpiyatlar olarak bilinen bir hafta içinde 36 ülkeden temsilciler da olması bekleniyor. Bu yarışmanın amacı kar sporları, eğitim ve kış turizmin geliştirilmesi, teknolojilerde ve ski donatımlarında elde edilen başarıların yaygınlaştırılmasıdır.

Geçen kış sezonunda Pamporovo’da, Uluslararası Döviz Fonu ile Bulgar Kayak Federasyonu tarafından “Kaymayı öğren” isimi altında girişim, lift passları fiyatlarında kampanyalar, ödüllü çekilişler ve cep telefonu operatörlerinden indirimli programlar gibi birçok kampanyalar ve programlar yapıldı. Yeni kış sezonunda da Pamporovo, tatil merkezinde farklı indirimler ve spor olayları ile çocuklar ve gençlerin eğitimine bağlı değişik sosyal ve promosyonlu kampanyalara devam edecektir.


19


EĞLENCE

20


Pamporovo konuklarına Avrupa ve geleneksel Bulgar yemekleri tatma imkanı olan bir çok restoranlar seçeneği mevcuttur. Ziyaretçilere klasik restoranlar, Bulgar meyhaneleri ve İtalyan restoranı hizmet vermektedir.

bölgesel geleneksel yemekler ve içecekler, ünlü Rodop çevirmesi eğlenceli folklor müziği programı eşliğinde sunulur. Ayrıca klasik restoranlar, İtalyan lokantaları hizmet verir, pistlerde çayhanelerde ısınıp sıcak çay ve aromalı ısıtılmış şarap içebilirsiniz.

Boş zamanınızda Pamporovo’da özgü Rodop sitilinde tipik meyhanelerin atmosferine dalabilirsiniz. Burada

Gündüz yapılan yorucu spordan sonra tatil merkezi harika gece eğlencelerini sunar. Herkesin zevkine

göre bir şey vardır: diskotek, klasik ve lobi barlar, İngiliz pub ve kulüpler, bowling salonları, bilardo ve piyano barları, casino ve daha bir çok eğlence yerleri. Eğer çocuklarınızla tatildeyseniz çocukları çocuk merkezlerinde uzmanların bakımına bırakabilirsiniz ve bu şekilde kendinize rahatlık ve zaman ayıra bilirsiniz.

21


“Siyah at” rahat ve sakin ayle restorantıdır. Eskiden orası çay bahçesiymiş, ama 1987 yılında Rayko Papuçarov ve aylesi restorantı inşağat eder. O zamandan şimdisine kadar ve sene boyu hep açıktır. Tüm kayak alanları (Bisiklet Pamporovo Parkı ve bölgedeki tüm yürüyüş parkurları ) için orası bir çıkış noktasıdır. Yerleşimi kayak zemin üzerindedir “Studenetz”, yani kuzey telesiyej № 2’ye karşı ve 15 metre otoparktan uzaktadır. Hazırlamakta oldukları yemekler genellikle ev yapılımlı olur ve dağdan, ya da yerel olarak yapılan ürünler kullanılır. Restoran “Siyah at” için çalışan son derece nitelikli, güler yüzlü personele sahiptir. Ayrıca sizleri bizim ağileden bir parça olduğunuzu hissettireceklerdir. https://www.facebook.com/blackhorsepamporovo e-mail: sharra@abv.bg GSM: +359 897943860

Kayak okulu ve gardırop “Stif” kulübe binası” Studenetz” te bulunmaktadır. Büyük otoparka yakındır ve olabildiği kadar en güzel kayakçılık Pamporovoda oraya ağittir. 1995 yılında Kayak Okulu kurulmuş ve lisanslı olmuştur. Kayak dolap her yaş için yeni kayak ve snoupbord donanıma sahiptir "HEAD" şirketinden. Sizler için 15 nitelikli talimatlı öretmen personel bulunmakta olur. Öretmenler arasında şampiyon dev Salom erkekler için 1998/99, 1999/2000, 2001/02y. ve kadınlar 2008/09, 2009/10y. vardır.

www: skischoolsteve.com e-mail: steve@skischoolsteve.com mobile: +359 888 577 796 22


ORANGE HOUSE PAMPOROVO

RESTAURANT

TERASATA ''Terasata'' ve ''Orange house'' restoranları zeminden 1665 m yükseklikte yer Studenets bulunmaktadırlar. Burada Rodop, ulusal ve Avrupa mutfağının tadını çıkarabilirsiniz, aynı zamanda muhteşem Stenata pisti manzarasınında, Turist ve tepe Snejanka. Bu zevki bizimle paylaşınız.

Tatil yeri Pamporovada konfor ve misafirperverlik.

Yeni başlamışlar, gelişen ve gelişmişler için, dinamik olarak gelişen ve geleneğin 15 yıl ile, kayak okulu ''Mirone'', heyecan verici bir deneyim olacaktır. Burada kayak, snowboard kıyafeti ve profesyonel eğitmenler sizin hizmetinizdedir. Çocuk veya yetişkin, yeni başlayanlar veya gelişmiş, bizim yüksek nitelikli eğitmenler kısa bir sürede yeteneklerinizi geliştirmeye yardımcı olabilir. Bizlere Pamporovo yer Studentste katılınız.

SKI SCHOOL MIRONE

SKI SCHOOL RENT SHOP

SKI MIRONE PAMPOROVO

Mob.: +359 (0) 888 501 682; +359 (0) 888 501 776 • E-mail: mironeski@mail.bg; • www.skimirone-pamporovo.com • https://www.facebook.com/SkiSchoolMirone

23


Sofia - Pamporovo - Nessebar - Marina Dinevi, Saint Vlas Dağda zevkli zaman geçirilmesi няма rahatда ortamda yemek olmazsa eksik Удоволствието в планината е пълноgüzel без хубава храна в уютна kalır. Pamporovo’da bulunan Gloria Mar Restoranı çok yönden özeldir: iç обстановка. Ресторант Глория Мар в Пампорово е специален в много dizaynı hoş ve şık olup, hizmet samimi ve profesyonel olarak verilmektedir, отношения: интериорът е приятен и елегантен, обслужването е топло и menüsü ise birçok değişikпредлага tat ve aromalar sunmaktadır: geleneksel Bulgar : професионално огромно разнообразие вкусове и аромати , а менюто yemekleri, balık ve deniz spesiyalleri, taze pasta ve fırında çıtır pizza, yumuşak традиционни български ястия, риба и морски специалитети, прясна паста и dana barbekü. хрупкави пици на пещ, крехко телешко, барбекю, десерти... Yemekler, Bulgaristan’ın ünlü profesyonellerinden olan Gloria Mar Храната е приготвенаen с талант и внимание от майсторите на - готвачи Restoranının usta aşçıları tarafından yetenek ve dikkatle hazırlanmaktadır. Глория Мар – едни от най-изявените професионалисти в България. Malzemelerса taze ve kaliteli olup piyasada sunulanlar ey iyilerinden Продуктите пресни и качествени отarasından най-доброто на пазара. , селектирани seçilmektedir. Şarap listesi seçkin mükemmel Bulgar ve yabancı şarapları Винената листа съдържа богата колекция отлични български и чужди вина. içermektedir.

Глория Мар е на комуникативно и престижно място - в Пампорово ВИП Gloria Mar Restoranı tatil merkezinin tam yüreğinde bulunan Pamporovo резиденция в сърцето на курорта. За клиентите е осигурен безплатен merkezi VIP Residence’ nın komünikatif ve prestijli bir yeridir. Müşterilere транспорт от и до хотелите. otellerden ve otellere ücretsiz servis sağlanmaktadır. Pamporovo’da Ресторантът в Пампорово е част от елитната българска верига Глория Мар, bulunan Gloria Mar Restoranı, Sofya, Pamporovo, Nesebır, Marina Dinevi ve която работи по най-високите стандарти в кулинарията и обслужването и има Slınçev Bryag’da yerleri bulunan ve mutfak hizmeti ve yemek alanında en заведения в София, yüksek standartlarında çalışan elit Bulgar zincirinin bir parçasıdır. Gloria Mar Пампорово , Несебър, Марина Диневи и Слънчев бряг. Restoranı tatilinize heyecan verici gurme gezisi ile renk ve tat katacaktır, Afiyet Olsun!

Ресторант Глория Мар ще допълни вашата ваканция с едно вълнуващо гурме пътешествие, насладете се!

Pamporovo merkezi VIP Residence Tel. +359ВИП 893 55 00 55 Пампорово резиденция www.gloriamar-bg.com тел: 0893 55 00 55

www.gloriamar-bg.com

24


PAMPOROVO konferanslar

Pamporovo tatil merkezinde organize olayların yapılması için mükemmel koşullar sunan birçok otel mevcuttur. Birçok önder Bulgar ve dünya firmaları firma olaylarının organize edilmesi için kongre turizm için mükemmel koşullarını sağlayan tatil merkezini tercih eder. Pamporovo’da her yıl seminerler, team-building, eğitim, prezantasyonlar, workshop, çocuk kutlamaları, kişisel kutlamalar gibi birçok organize olaylar gerçekleştirilir. Otellerde küçük katılımlı iş toplantıları veya büyük seminerler için uygun değişik kapasiteli konferans salonları mevcuttur. Salonların kapasitesinde, küçük gruplar veya yönetim kurulu toplantıları için çalışma odalarından

500 yerlik çok amaçlı salona kadar değişik seçenekler var, büyük salonlarda turistik sergiler, spor olayları, iş, devlet ve toplumsal kuruluşların temsilcileri için büyük firma konferansları düzenlenebilir. Uzmanlardan oluşan takım önemli ve önem taşıyan olayların organize edilmesinde sunulan hizmetlerin yüksek düzeyi ve profesyonel yaklaşımı garanti eder. Müşterilerin rahatlığı ve olayların kusursuz yapılması için yerinde birçok değişik hizmetler sunulur: taşıma, rent-a-car, rehber, tercüman, VIP hizmetleri, halkla ilişkiler ve reklam olayları.

25


DÜĞÜN GÜNÜ

PAMPOROVO düğün ПАМПОРОВО

конференции

Pamporovo da kendinize unutulmaz bir düğün töreni yapma imkanınız Многообразието хотели в курортен комплекс Пампорово, предлагащи отлични bulunmakta.отÇok özel ve konforlu условия за провеждане на организирани мероприятия е голямо. Курортът е предortamda mükemmel hizmetiyle почитан от множество водещи български и световни компании при организиране personelimiz sizlerle ilgilenecek. Sizin на тяхното фирмено събитие и разполагат töreninizde ihtiyaç olan dijey, orkestra, с перфектни условия за конгресен туризъм. В Пампорово ежегодно провеждат редица организирани мероприятия havayi fişek gösterileri veсе tören yeri като güzelleştirme семинари, тийм-билдинги, обучения, презентации, уъркшопове, детски търen ince detaylarına жества, лични юбилеи. kadar her şey düşünülmüştür. Kompleksimizde ister kilisemizde ister Хотелите саsalonumuzda оборудвани с различни по капацитет конферентни зали предназначеnigah ister mükemmel ни заyeşil бизнес срещи вnigahınız малък кръг или мащабни семинари. Капацитетът на залите alanlarında kıyılır. варира от работни помещения за малки групи или срещи на борд на директори до поливалентна зала с капацитет 500 места, където могат да се организират ту26

ристически изложения, заснемане на телевизионни предавания, спортни мероприятия, големи фирмени конференции за представители на бизнеса, държавни и обществени организации. В Пампорово могат да бъдат организирани също и групови мероприятия сред природата, като тийм билдинг, спортни лагери и състезания. Екип от специалисти гарантира високо ниво на предлаганите услуги и професионален подход в организирането на важни и значими събития. За удобството на клиентите и перфектното провеждане на мероприятията, на място се предлагат също и голямо разнообразие от допълнителни услуги – транспорт, рент-а-кар, екскурзовод, преводач, ВИП услуги, връзки с обществеността и рекламни събития.


SPA

PAMPOROVO spa cazibesi Pamporovo pistlerinde geçirilen yorucu ve duygularla dolu günden sonra dinlenmek ve gücü geri getirmek için SPA merkezleri en iyi seçenektir. Kalifiye uzmanların ve kineziterapistlerin özel bakım ve dikkati altında SPA merkezlerinde aynı anda dinlenme, sağlık ve uyum bulacaksınız. Vücudunuza stres ve her günlük yorgunluğunu unutmasını, rahatlamasını ve güzel görüşünü geri kazanmasına Pamporovo SPA merkezlerinde hoş müziğe, ele geçiren aromalara ve ölçülü lükse kendinizi bırakarak izin veriniz. Pamporovo otellerindeki sunulan relaks SPA prosedürleri seçeneklerinden birileri şunlardır: uyum sağlayıcı estetik prosedürler, selüloit programları, sıcak yanardağ taşlarla relaks masajlar, altın ve incilerle lüks prosedürler, hidra masaj ve aromaterapi, Ayurveda, refleksoterapi, klasik ve spor masajları ve her zevke uygun olan daha bir çok diğer seçenekler.

27


KONAKLAMA

28


Beş yıldızlı Orlovets oteli Pamporovo tatil merkezinde lüks, sakinlik ve rahatlığın eş anlamıdır. 1.600 metre rakımında merkezin ortasında amblem olan Perelik otelin karşısında bulunmaktadır. Otel 98 çift oda ve 7 süitte 210 yatak kapasitelidir. Her bir oda beş yıldızlı otel için ek yüksek standartlara göre donatılmış olup telefon, TV, mini bar, ücretsiz elektronik kasa mevcuttur. Otelin tüm banyolarında saç kurutma makinesi, telefon ve küveti vardır, baş döndüren Rodop Dağlarındaki geziden sonra burada sakinleşerek dinlenebilirsiniz. Otelin ana restoranında usta aşçıların lezzetli spesiyallerini deneyebilirsiniz, panoramik lobi barında ve piyano barında aromalı kahve veya bekletilmiş viski bardağı ile zevk alabilirisiniz.

Otel Orlovetz Pistlerde yorucu ve eğlence dolu günden sonra gücünüzü yerine getirmek için en iyi yer SPA merkezidir, burada sıcak su iç havuz, sauna, buhar banyosu, sualtı jet masaj (tangentor) küveti, masaj odaları, fitness salonu ve solaryum mevcuttur. Konukların hizmetinde 24 saatlik oda servisi, 500 kişiye kadar tam donatımlı konferans salonları ve otelin her noktasında ücretsiz kablosuz Internet mevcuttur. Konukların rahatlığı ve güvenliği için toplam kapasitesi 50 yere sahip 2 yer altı park yeri ve otel Perelik ile yer altı sıcak bağlantı mevcuttur.

Bilgi ve rezervasyon: Tel: + 359 309 58417; Mob: + 359 882 886 402 E-mail: marketing@pamporovoresort.com www.hotelorlovetz.com 29


ALL INCLUSIVE

Оtel PERELIк

Pamporovo için amblem olan üç yıldızlı Perelik otelin kompleksi Pamporovo tatil merkezinin tam merkezinde. Yedi katlı otelde 31 süit, 9 üç kişilik, 164 çift kişilik, 8 tek kişilik odalarda toplam 420 yatak mevcuttur. Her odada telefon, kablo TV ve ücretsiz yüksek hız kablosuz internet vardır. Otelde gece gündüz lobi bar, 450 kişilik klasik restoran, 100 kişilik İtalyan restoran, gece barı, apres-ski bar, bowling bar ile 6 pistli salonu, sessiz oyunlar salonu, bilardo salonu, elektronik oyun salonu, Pampi çocuk köşesi vardır. 2009 yılında tamamen yenilenmiş olan spor merkezinde, Pamporovo’da en büyük olan kapalı ısınmalı havuz (25 metre uzunluğunda 5 koridor), harika donatılmış fitness salonu, 4 masaj odası mevcut olup burada değişik vücut ve yüz prosedürleri, masaj seçenekleri, terapiler ve kozmetik programlar sunulur, her soyunma odasına 2 sauna, solaryum da vardır. İki konferans salonu vardır, birisi 500 yerlik olup bölgede en büyük konferans salonudur. Mevsim ne olursa olsun konuklar Orlovets oteli ve Perelik oteli arasında yer atlı sıcak bağlantı aracılığı ile rahatlıkla hareket edebilirler, bu bağlantı 50 park yerine sahip olan iki yer altı park alanına da açık parka da ulaşım sağlar.

30

Bilgi ve rezervasyon: Tel: + 359 309 58417; Mob: + 359 882 886 402 E-mail: marketing@pamporovoresort.com www.perelikhotel.com


Villa ARFA Tel: +359 309 58417, Mob: +359 882 886 452, e-mail: sales@pamporovoresort.com, www.pamporovoresort.com Beş yıldızlı Villa Arfa rezidansı, Rodop Dağların mükemmel doğasın içersine konumlu olup 10 lüks çift kişilik oda ve 3 tek kişilik oda sağlamaktadır. Topa sahip kayak altyapısı sahibidir. Modern SPA merkezinde masaj ve prosedür seçeneklerini, havuz, sauna, fitness, buhar banyosu ve jakuzi seçenekleri mevcuttur. 24 kişilik ve 8 kişilik iki konferans salonu tüm rahatlıklarla donatılmıştır. Otel olağanüstü lüks ve rahatlık veren yaz bahçeli restoran ve konforlu lobi bar hizmetini sunar. 31


“Güneş doğmadan ormanın azametinden hiçbir şey daha güzel olamaz” George Washington Carver

Grand Оtel Murgavets Pamporovo güneşli tatil merkezinin tam ortasında bulunan dört yıldızlı Grand Hotel “Murgavets” çağdaş rahatlıklar ile tipik dağ atmosferi sunar. Tüm yıl boyunca otel konuklarına dinlenmek için mükemmel imkanlar sağlar. Otelde ücretsiz: • çocuk köşesi • oto park • havuz, fitness, sauna • Wi-Fi • kayak pislerine servis 32

Tel: 00359 309 58310 Fax: 00359 309 58366 E-mail: office@murgavets-bg.com Website: www.murgavets-bg.com www.sharlopov.eu

Konaklama: • 80 lüks bina • 10 lüks suit • 2 VIP suit • 2 presidential suit Otelin hizmetleri: •“Bulgar Köyü” barbekü otantik atmosferde geleneksel Bulgar mutfağı, folklor programı, kor üzerindeki Nestinar danslar ve mükemmel hizmet sunar; kapasite 250 kişiye kadar •Grand Hotel Murgavets ‘in son katında bulunan “Cosmos” eşsiz panorama Viyana pastahanesi Snejanka Tepesine olağanüstü görüntü sağlar •Kokteyl, firma veya aile olayları ve düğünler için uygun olan lüks restoran; 100 kişilik kapasiteli. •Rahat lobi bar •Gece klübü •SPA merkezi: çocuk kısımlı iç havuz, jakuzi, sauna, buhar banyosu, tangentor, inci banyosu, fitness, solaryum, kozmetik stüdyo, masaj, fizyoterapi: elektro terapi, lazer terapi, manyetik terapi, ışık terapi, ultrason. •Elektronik casino •Mağazalar, kuaför Toplantılar ve olaylar: • 150 kişiye kadar kapasiteli iyi donatılmış konferans salonu • Olay koordinatörü


Otel dafovska Nagano 1998 Olimpiyat Oyunları şampiyonu olan ve kış sporlarında en başarılı Bulgar sporcu Ekaterina Dafovska’ nın sahip olduğu üç yıldızlı DAFOVSKA*** oteli sunmaktayız. 100 yatak, restoran, lobi bar, sauna, buhar banyosu, jakuzi ve dağlara güzel panoramik görüntü sunan modern oteldir. Kayak pistlerine yakın Pamporovo’ nun merkezindedir. HOTEL •DAFOVSKA• ‘ nın 10 suit ve 34 çift kişilik odalarında kablolu televizyon, telefon, mini bar, küvet ve saç kurutma makinesi olan rahat banyo, internet erişimi ve dağlara görüntü veren teras bulunmaktadır. Otelin restoranı (60 kişilik) yerel yemekler ve uluslar arası spesiyaliteler , lobi bar ise seçkin içecekler sunmaktadır. Тel.: + 359 309 59700, e-mail: dafovska_hotel@yahoo.com, www.dafovskahotel.com 33


Contacts: Reception, phone: +359-(0)309-58367, 58368 Reservations, phone/fax: +359-(0)309-58374 E-mails: hotel@hotelfinlandia.com; hotelfinlandia@mail.bg www.hotelfinlandia.com

Оtel Finlandia • 73 oda ve 17 suit, toplam 172 yatak. Tüm odalarda mini bar, kablolu TV, saç kurutma makinesi, balkon. • 2 adet yüzme havuzu, jakuzi, sauna, buhar banyosu, hamam, masaj, fitness, bilardo, elektronik oyunlar, masa tenisi. • Klasik restoran, Barbekü restoran, lobi bar, gece-bar. • Her tür etkinlik için çeşitli kapasitesi 5 toplantı odası. • Tüm odalarda ve ortak kullanım alanlarında ücretsiz Wi-Fi. • Ücretsiz ulaşım kayak pistleri, kayak kiralama, geziler. 34


Prespa Otel Pamporova'nın merkezinde yer almaktadır. Merkezi otobüs durağına 200 metre, kayak pistine 500 metre mesafededir. Kayak turu veya dağ tatili için mükemmel bir yerdir. Prespa Otel 64 yenilenmiş oda, 5 suit ve 1 konforlu aile süiti ile değerli konuklarını ağırlamaktadır. Bütün odalar kablo TV, telefon, mini bar, saç kurutma makinesi donanımlıdır. Tüm odalar etkiliyeci Rodop Dağı manzaralıdır. Otelimiz şömineli hoş lobi barı, kablosuz internet erişimi, şirket toplantılarınızı düzenleyebileceğiniz restoranı, seyаhat hatırası dükkanı, oyun alanı, elektronik oyunlar, bilardolar, spor salonu, sauna, masaj, özel araç park alanı, kayak ardiyesi ile sizlere hizmet sunmaktadır.

Otel Prespa 4870 Pamporovo Тel: ++359 309 58422, Тel/Faks: ++359 309 58354 Cep Telefonu: ++359 885 404 606; e-mail: sales@hotel-prespa-bg.com; Websitesi: http://www.hotel-prespa.com

35


MaLina Villaları Her bir villa:

Birinci katında mutfak kısmı içeren geniş oturma odası, banyo, tuvalet ve teras; İkinci katında birisi çift yataklı diğer iki ayrı tek yataklı iki yatak odası içerir. Her bir villada uydu televizyon, mini bar, gizli güvenlik sistemi, yangın alarmı ve doğrudan aramalı telefon ile donatılmıştır. Tamamen yenilenmiş iç dizayn ve mobilya aynı anda sadece bu bölgeye özgü rahatlık ve eşsiz atmosfer uyumunu sağlar.

Malina Residence Malina Villaları ve kayak pistlerin tam yakınında yerleşik ve 2005 yılına hizmete açılan Malina Residence tamamen klasik yüksek dağ kompleksi tipinden olup dinlenme, eğlence ve spor için harika koşullar sunar.

Tel: + 359 309 58388; Fax: + 359 309 58485; mobile: 0888/ 137-007; е-mail: m  arketing@malina-pamporovo.com; www.malina-pamporovo.com 36

Konaklama 20 lüks tek ve çift odalı suitlerdedir, bunlarda açık renkli ahşap mobilyalı geniş oturma salonu, şömine, rahat çekyat, TV dolabı, yemek masası ve sandalyeler vardır. Her bir mutfakta ocak, fırın, buzdolabı, aspiratör, tabak, kaşık ve çatal bulunmaktadır. Yatak odalarında bir çift kişilik veya iki tek kişilik yatak, gardırop, dolaplar ve balkon vardır.


Stream Resort Suite Otel Pamporovo’ nun sessiz kısmında çam ormanların içersinde konumludur ve aynı anda Kayak Merkezi 2’den sadece 500 m ve tatil yerin merkezinden yaklaşık 2,5 km mesafede bulunmaktadır. Kayak pistlerinde geçirdiğiniz günden sonra burada restoranda lezzetli akşam yemeği, lobi barın şöminesi etrafında şarap bardağı, SPA merkezinde dinlendirici masaj sizi bekliyor, ve jakuzili kapalı havuzda yüzme imkanı, Fin saunada veya aroma terapili buhar banyosunda dinlenme imkanlarını seçebilirsiniz. Stream Resort Suite Otel stüdyo, tek yatak odalı suit ve çift yatak odalı suitte konaklama seçeneğini sunar. Tüm suitlerde tam donatılmış mutfak kısmı, televizyon, telefon, internet erişimi ve oturma odasında çift kişilik çekyat mevcuttur. Çoğu suitlerin kayak pistlerine, çam ormanlarına ve Snejanka tepesine harika görünümlü terası vardır. Stream Resort Suite Otelinde ayrıca konferans salonu, fitness ile masa tenis, bilardo v.s.gibi oyun salonu, en küçük konuklar için çocuk köşesi ve çocuk sahası, açık barbekü, konukların kendilerine ait kayaklar için ski muhafaza, ücretsiz park mevcuttur. Kışın kayak pistlerine kadar ücretsiz servis sağlanır. Ailenizle unutulmaz tatil geçirmek ve arkadaşlarınızla özel anları paylaşmak için Stream Resort Suite Otele buyurunuz! www.stream-bgproperties.com Tel. +359 3095 8252, +359 3095 8016 Cep +359 886 114 450; +359 886016 454 E-mail: info@stream-bgproperties.com reservations@stream-bgproperties.com

STREAM RESORT Suite Otel STREAM RESORT Suite Otelde Pamporovo’ nun güzelliğini yeniden keşfedin!

37


Apart Otel misafirlerine üst düzey otel hizmetler sunar – yenilikçi tasarimıyla dikkat çeken Lobi bar ve Restorana sahiptir. Otelde, aileleriyle birlikte misafir olan çocuklar için eğlenebilecekleri oyun alanlari (kaykay, trambolin, toplu havuz, hava hokeyi, langirt) bulunur, ayrıca spor ve eğlence severler için çok fonksiyonlu açık 20/40m futbol ve tenis sahası, masa tenisi, bilardo, ATV ve kiralık bisiklet mevcuttur. otelde iş amaçlı bulunan konuklara, kompleks “Kameliya” büyük ve bu amaç için tasarlanmış, 100 kişilik konferans salonu sunar. Profesyonel donanımlı bir spor salonununda dahil oldugu, SPA merkezi, dinlenmek ve rahatlamak için mükemmel fırsatlar sağlar.

Kompleks “Kameliya”, Pamporovo'da lüks, komfor ve sakinliği şık bir kombinasyonla sunan, en yeni apart oteldir. Mükemmel konumu, kış sporları için birinci sınıf olanaklar sunan, kayak merkezine doğrudan ulaşım sağlar. Eşsiz atmosferi ve nefes kesen dağ manzarası, hangi mevsim olursa olsun, herkesi büyüler. Kompleks “Kameliya” kış aylarında kayak yapmak isteyen misafirler ve yılın geri kalan kısmında tatilin keyfini çıkarmak isteyen turistler için yıl boyunca hizmet verir. Tüm dairelerde lüks ve tam donanımlı şömineler var.

Complex KAMELIA Теl.: +359 309 50 500, +359 885 701 703 e-mail:kameliaski@gmail.com www.kamelia-hotel-pamporovo.com 38


Mountain Lake Hotel & SPA Rodop Dağlarının en güzel köşelerinden birisi olan Smolyan Gölleri mevkiinde Orpheus Kayalarının altında yerleşiktir. Doğanın dokunulmamış güzelliği ve kompleksin rafine konforundan dolayı yılın her bir zamanında bunlara değer vermeyi bilen bir çok insan burada konaklar. Yazın buradan bir çok yaya ve bisiklet gezi turları başlar, kışın ise beyaz spor severleri Pamporovo kayak merkezinin kayak pistlerinin yakın bulunmasından yararlanırlar. Otel, çevre doğasına doğal bir şekilde uyum sağlayan güzel ve iyi bakımlı park içersinde yerleşiktir. www.ezerata.com hotel@mountainlake-bg.com Tel: +359 301/68848, 0888 774464, 0887001650

MOUNTAIN LAKE Hotel & SPA Otel konuklarına sayınları sunar: • Otel kısmı - mini bar, telefon, uydu TV ‘li stüdyolar ve bir veya çift yataklı daireler, canlı ateş severleri için bazı dairelerde şömine mevcuttur. • Etnografik restoran - Rodopların yüreğinden milli yemekler ve eşsiz içeceklerden zengin seçenekler sunar. • Modern donatılmış SPA merkezi - havuz, kuru Fin saunası, buharlı Roma banyosu, fitnes, masaj seçenekleri • Çocuk köşesi ve bilgisayar salonu - küçükler için müthiş eğlence. • Konferans salonu - seminer ve firma toplantıları için. • Barbekü ve çadır - açık havadaki toplantılar için. • Dış çocuk oyun alanı. • Dinlenmek için bir çok yeşil alan. • Bölgedeki en güzel göllerden birisine yakın mesafe. • Pamporovo kayak merkezinin kayak pistlerine yakın mesafe. • Rahatlığınız ve konforunuz için sürekli çalışan güler yüzlü ve samimi personel. 39


snezhanka Oteli SNEJANKA, oteli, Pamporovo tatil kompleksinin merkezinde çok uygun bir konumda bulunup aktif tatil ve kış sporları için üstün şartlar önermektedir. Otel, Troyan ilçesine bağlı Çiftlik köyündeki “Diva”, Çepelare kasabasındaki “Rodopski Dom”, Slınçev Brag tatil kompleksindeki “Perla” ve Pavel Banya’daki “Knaz Pavel” otellerinin de bünyesinde bulunduğu Ehotel otel zincirinin bir halkasıdır. SNEJANKA otelinin 67 çift yataklı odası ve 29 dairesi vardır. Müşteri memnuniyetini artırmak ve kolaylık için otel konuklarına kayak pistlerine taşıma servisi, resepsiyon ve lobide Wi-Fi, 60 koltuklu konferans salonu, oda servisi, çamaşır ve ütü hizmetleri, ücretsiz otopark ve çeşitli gezi turları önerilmektedir. Otelde disko, kapalı havuz, kuaför, kozmetik, sauna, jakuzi, masaj ve relaks prosedürleri de vardır. Otelin restoranı 250 koltukludur. Klasik dekorasyon, zengin menü, seçkin şarap ve üst düzeydeki hizmet, tatiliniz veya etkinliğiniz için bizi tercih etmenize neden olacak önceliklerimizin sadece bir kısmıdır. Rodoplara has nefis spesiyalleri meyhanede deneyebilirsiniz, lobide şömine önünde ise mis kokulu bir kahvenin, şifalı çayın veya çeşitli alkolsüz ve alkollü içecek ve içkilerin zevkini doya doya yaşayabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon: Теl: +359 2 878 0101, +359 3059 8316   Fax: +359 2 878 0202,     e-mail: office@ehotels-bg.com, snezhanka.hotel@ehotels-bg.com; www.ehotels-bg.com 40


Outdoor Center Zona 82

Mechi Chal dağ Pamporovo bölgesinde ilk dağ sporu alanlarından biri 30 yıllık gelenekleri ile Studenets. Gruplara ve bireysel turistler için tüm bölgede yaz ve kış eğlenceleri - kayak ve snowboard eğitimi, grup bisiklet gezileri, binicilik, tırmanış ve mağara gezileri, kış ve yaz motor spor organizasyonları sunar. Zone82 kayak, snowboard ve bisiklet muhafaza yeri ile tamir hizmetleri, dağ sporları mağazası, kayak sonrası dinlenme yeri ve apres-ski bar olduğu gibi 15 araç için park yeri de sunar.

Chepelare üzerinde 1830 m yüksekliğinde bulunan Mechi Chal dağ evi mevsim farksız her türlü rahatlık, soluk kesen manzara, dağ huzuru ve unutulmaz anlar sunar. Mekan, doğa sporları için uygun olduğu gibi negatif iyonizasyon ve daima yeşil ormanların sayesinde hava tedavisi için de çok uygundur. Turistik merkezinin bütün kayak pistlerinin üzerinde yukarıdaki teleferik inişinden 200 m uzaklıkta bulunan tek oteldir. Kışın ulaşım teleferik ile yazın ise teleferik ve karayolu ile sağlanır. Pamporovo'dan geçen yol sadece 7 km olup kilise yanından geçer. Mechi Chal dağ evinde konaklama odaları, sauna, meyhane, fırınlı çevirme, çadır ve karavanalar için kamp yeri, futbol ve voleybol için çimenli yaz ve kış sahası, kayak, snowboard ve bisikletler için muhafaza yeri ve tamir hizmetleri, optik internet ve bedava WiFi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Misafirlerimiz yemek yapmak istediklerinde döşeli mutfak ve yemek odası mevcuttur.

+ 359 879 99 18 09 zona82@orionski.com

Çift, üçlü, dörtlü odalarla daire konaklama olanakları arasındadır. 25 misafirden oluşan gruplara ise dağ evini tamamıyla tutma imkanı da bulunur.

+ 359 879 99 18 09, + 359 879 66 19 53 mail@mechichal.com www.mechichal.com 41


YAZ

42

Orpheus Dağları yaz tatiliniz için temizlik ve yabani doğa vahası ortasında harika imkanları sunar. Sadece bir an için güzel panoramayı seyretmek ve pırıl pırıl havasında nefes almak lirik ve çekici Rodop Dağlarına aşık olmaya yeterlidir. Burada günlerce yaşı yüz yıl üzerinde olan ladin ve köknar ormanlarının arasında gezebilirsiniz. Gözünüzün önünden koşan ceylan, sincap kuyruğu ve tavşan kulakları geçecektir. Burada 200 üzerinde kuş çeşidi vardır, bunların arasında özellikle duvar tırmaşık kuşu, siyah leylek ve kaya kartalı çok nadirdir. Gece baykuş sesi sabahları ise dağ horozu sesi duyulur.


YAZ MEKANI Dağcılık

Pamporovo bölgesinde dik kayalar tırmanışı ve Via Ferata’dan geçiş Smolyan şehri yakınında bulunan Nevyastata mevkiinde ve Trigradskoto Jdrelo (Trigrad’a dağ geçidi)‘da yapılabilir.

Mağara turizmi

Kaya ve Mağara tırmanışlarını sevenler için mağara ve uçurumlar, yer üstü ve yer altı karst şekilleri, masal ve efsane dolu olan Trigradskoto Jdrelo ve Garga Dere (Trigrad’a dağ geçidi) çok ilgi sunar. Ekstrem oyunlar tırmanış, halat köprüleri, Dyavolskoto Gırlo (şeytan boğazı) mağarasının nehrinin ağzında sandalyelerle yüzme, koşullandırılmamış Haramiyska mağarasına, Uhlovitsa, Dyavolskoto Gırlo Mağarasına veya Yagodinskata Mağarasına giriş içermektedir.

Dağ Bisikletçiliği

Pamporovo tatil kompleksi dağ bisikletçiliği için mükemmel koşullar sunar. Yeni kurulan Pamporovo Velo (bisiklet) Parkı hem ilerlemişler için hem acemiler için traseler sunar. Rotalar farklı zorluk derecesinde olup stresli gün hayatından kopmak ve dinlendirici inişler yapmak veya hızlı ve adrenalin dolu inişler yapmak imkanı sunar. Rotalar farklı zorluk derecesinde olup stresli gün hayatından kopmak ve dinlendirici inişler yapmak veya hızlı ve adrenalin dolu inişler yapmak imkanı sunar. İnişler sırasında eğri dağ patikaları, Pamporovo bölgesindeki eşsiz doğanın güzelliği ve temizliğinden zevk çıkaracaksınız.

Spor Balıkçılığı

Eğer balık avlanmasının sakinliğini severseniz bölgede dağ alabalığı, sudak balığı, sazan ve tatlı su levreği balıkları ile zengin olan bir çok sayıda gölet ve nehir mevcuttur. Smolyan ve Smilyan köyü etrafındaki balık avlama yerler tüm ülke için en cazibeli balık avlama yerleri olarak listesine girmiştir.

Yaya gezileri

Yaya gezileri sevenler için Rodoplar her bir yaşa uygun ve değişik zorluk dereceli 350 km üzerine işaretlenmiş rotalar sunar. Bunların sırasında harika dağ doğası görüntüleri ve dağ havasından zevk yaşanılır. Dağda geziyi doğa arasında sakinleştirici dinlenme ve sağlıkla bir araya getiriniz.

At Biniciliği

Trigrad ve Levochevo At Çiftliğinde değişik programlar ve geziler sunulur: saat başı at binmek, eğitmenle eğitim, bir, iki veya üç günlük at gezileri, bir haftalık Bulgaristan’ın sekiz farklı rotalarında gezi.

Şifalı ve mantar ot toplama

Şifalı otçular ve mantarcılar için Rodop Dağları tam bir keşiftir. Dağlarda gezerek sepetinizi lezzetli porçini, ayı mantarı, şemsiye mantarı veya sarı mantarlarla doldurabilirsiniz veya aromalı şifalı ot buketi toplayabilirsiniz.

Оrganize turlar

Pamporovo kompleksi ilk baharda, yazın ve son baharda bölgedeki bulunan tarihi ünlü yerlere kadar geziler organize eder: Asenova Kalesi, Baçkovo Manastırı, Perperikon, Şiroka Lıka Mimari Koruma Alanı, Harika Köprüler, Momçil Kalesi, Rojen Gözlemevi, Şelaleler Kanyonu ve bölgede daha bir çok doğa ve kültür görülecek yerler.

Ekstrem sporlar

Pamporovo ve bölgesi ekstrem sporları ve olayları sevenler için off road geçitler, offroad turlar paintball oyunları organize geçişler ATV ve diğer güçlü deneyimler.

43


PAMPOROVO

bisiklet parkı

Bisiklet Parkı Pamporovo sadece Bulgaristan'da değil, aynı zamanda bölgede en başarılı ve en hızlı büyüyen dağ bisikleti parklarından biridir. Proje, Concept Creative desteği ile gerçekleşir ve her yıl yolları yelpazesini, etkinlikler ve dağ bisikleti için tesisler zenginleştiriyor. Pamporovo Bisiklet Parkı yazın 2012 yılında açılmıştır ve hızlı bir şekilde birçok bisikletli için bir sevilen yer olmayı başardı. 2014 yılında, parkta her yaş ve yetenek için uygun 30 km toplam uzunluğu 13 ayrı hat toplam sunulacaktır. Tüm yollarda, doğal ve yapay engeller ve oyunlar, likid, zıplamalar, ahşap yapılar ve diğer donatımlarlar, Bulgaristan'da türünün tek olarak bulunmaktadır. Park zorlu ve amacı farklı düzeylerde yolları ile çok çeşitlidir. Daha gelişmiş bisikletçiler iniş için özel yol keyfini çıkartabilirler, yeni başlayanlar ve aileler için çok sayıda yeşil ve aile yolları vardır. Park aynı zamanda eğitim ve beceri geliştirme, aynı zamanda özel yol disiplin forknos için mevcuttur. Kendilerine ait bir bisikletleri olmayanlar, Pamporovonun bisiklet dolabından yararlanabilirler, profesyonel bisikletler kiralayarak. Yer Studenetste bisiklet dolabında değişik sınıftan bisiklet sunulmaktadır - sıradan itibaren tam profesyoneller için uygun yokuş aşağı bisikletle iniş için sunulmaktadır. Nitelikli yöneticiler parkın yolları boyunca size eşlik etmek ve daha keyifli dağlarda kalmak için mevcuttur.

44


1A

3A

6 7 8 9 10

12

13

14

12

10

1A

12

3A 13 1A

12

10 14 1A

13 14

9 9 9

9

6

8

6 7

8 8

45


PAMPOROVO

spor etkinlikleri

Bisiklet Parkı Pamporovo hızlı bir şekilde turistler ve bisikletçiler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri olarak kendini kurmayı başardı. Daha ilk iki sezonda bisiklet parkı çeşitli spor etkinliklerine ev sahipliyi yapmıştır, dağ eğitimi için çalışma alanları ve dünya dağ bisikleti sahnesinden ünlü isimler tarafından gösteriler sunulmuştur. Kışın ortasında, Pamporovo geleneksel olmayan, ama çok ilginç olan kış dağ bisiklet yarışı Winter bike duel 2013 ev sahipliği yapmıştır. Sadece 2013 yılında, "Bisiklet Parkı Pamporovo" üç uluslararası etkinlikler, ev sahipliği yapmıştır, Uluslararası Bisiklet Birliği takviminde yer alan (UCI), Avrupa Kupası iniş kursları da dahil olmak üzere DH ve 4- kros 4X ve Balkan Kupası DHI disiplinler iniş ve kros HSO. 2014 yarış sezonunun başı Şubat ayında verilecektir, benzersiz yarış dördüncü baskısı Winter Bike Duel ile Bisiklet Park Pamporovo yılın spor takviminde ilk etkinlik olarak. Yaz aylarında, çok daha ilginç etkinlikler ve yarışmalar bekliyoruz, ve bunlardan biri UIC Pamporovo Bike Cup 2014 takvimine eklenen, uluslararası bisiklet yarışı 20-22.06.2014 tarihinde meydana gelecek ve bu yıl DHI, XCO ve 4X disiplinler içericek.

www.veloparkpamporovo.com 46


47


PAMPOROVO

yaz olaylari

Rodop Dağları güzel doğası, kültür ve doğa görünecek yerleri ile turistleri çektiği gibi bu bölgenin geleneksel festivaller ve etkinliklerle de çeker. Bölge bir çok müzik festivalleri, şenlikler ve çalgı yarışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Smolyan şehri yakınlığında Perelik Tepesinde artık birkaç yıldan beri düzenli olarak July Jazz uluslar arası etno jazz festivali yapılmaktadır. Festival sanat performansları eşliğinde birkaç gün devam eder ve gelenek olarak doğa ortasında jazz konseri ile biter. Smolyan il şehri periyodik olarak değişik sanat etkinliklerin ev sahipliğini yapar, bunları içersinde çocuk tiyatro festivali, usta zanaatçılar sergileri ve artistler, heykelciler ve ressamların atölyeleridir. Bölgede Orpheus Ateşi isminde yaz sanatlar akademisi yer alır, bunun amacı eğitim ve farklı okullardan müzik yeteneklerini sunmaktır. Ağustos ayın her birinci Pazar günü İlinden halk bayramı gününde Gela köyünde çok ilginç gaydalarla çalma yarışması düzenlenir. Rodop Dağları tüm dünyada gayda çalanların eşsiz bir merkezi olarak ünlüdür ve Gela köyüne büyüleyici sesi, dinlemeye her bir gelene ustalığını gösterirler. Çalma yarışması her sene buraya Bulgar müziği sevenleri, turistler, profesyonelleri çeker. Her yıl mart ayın ilk günlerinde Şiroka Lıka köyünde Bulgaristan’daki en büyük

48

geleneksel Kukeri şenlikleri düzenlenir. Yerliler bu bayramı Pesnoponedelnik diye adlandırmış. Bu günde köyün her bir konuğu çekici bir gösteriyi seyreder: kırmızı renkte boyanmış ahşap kılıçlarla büyük canavarlar (kukeri) köyden, evlerden, insanların ruhlarından her bir kötülüğü kovmak için köy içinde dans ederler. Bir çok gürültü, zil sesleri ve kahkaha ile Rodop şarkıları ile insanlar bayramı kutlar. Bölgede birçok diğer şenlikler artık devamlı düzenlenmektedir: Todorovden Bayramında Momçilovtsi köyünde at yarışları, Smilyan köyünde Smilyan Fasulyesi Bayramı, Orehovo köyünde Ceviz Bayramı. Devin ve Banite beldelerinde Madeni Su Bayramı da düzenlenmektedir. Trigrad köyünde ve Hayduşki Polyani mevkiinde her yıl festivaller yapılır, Rojen Çayırları yüzyıldan fazla tarihi olan milli folklor Rojen Şenliklerine toplanan periyodik olarak binlerce turist karşılar. Pamporovo’nun yaz olayları tarihinde birkaç yıl evvel yapılan Zanaatlar Haftası isminde yaz workshopudur. Bu olay tatil yerinin ziyaretçilerine sunulan bazı zanaat eğitimi almaya imkân sağladı - dokumacılık, ahşap plastiği, ikona resmi, cam üzerinde resim, çanak çömlekçilik. Böyle olayların yapılması Pamporovo’nun her bir ziyaretçisine gelenek ve hafıza dolu bir dünyaya bakmak imkân sağlar.


Bölge hakkında

Gelenekler ve kültür Rodop Dağlarında en eski tarih zamanlarından beri insanlar yaşar: dağda resmedilmeye değer köyler, güzel antik evler, antik köprüler, şapeller ve camiler bulunmaktadır. Rodop Dağlarına gelenice hiç bir zaman Rodopluların konuk severliğini ve sizin için özel yapılacak olan harika yemeklerin lezzetini unutmayacaksınız. Tüm zanaatlarda Rodoplu yaratıcı büyük yetenek ve maharet gösterir ve halk eserlerinden nadir örnekler bırakır. 49


Pamporovo

Pamporovo Rodop Dağların içinde 1650 m rakımda Snejanka Tepesinin ayaklarında yerleşiktir. Sofya’dan yaklaşık 220 km, Plovdiv’in güneyinde 85 km, Smolyan’ın kuzeyinden 15 km ve Çepelare’nin güneyinde 15 km uzaklığında bulunmaktadır.

Smolyan

İl şehri Pamporovo’nun güneyinde sadece 15 km uzaklığındadır. Görmeye değer yerlerden birisi yerel geleneklere ve çevreye uyum sağlayan mimarisi olan yeni modern şehir merkezidir. Şehirde Bulgaristan’ın en büyük Planetaryumu ve ikinci büyük kilise olan Sv.Visarion Smolyanski bulunmaktadır. Doğa sevenlerin Şelaleler Kanyonu isminde eko patika ve güzel Smolyan Gölleri ilgisini çeker, kültür görülecek yerler sevenlerin ise Gradıt köyünde Momçilovata Kalesi ilgi çeker.

Rojen

Rojen tepesinde Avrupa’da beşinci büyüklüğünde ve Balkanlarda birinci büyüklüğünde olan Rojen Gözlemevi kurulmuştur. Pamporovo’dan sadece 12 km uzaklığındadır. Rojen Çayırlarında 115 yıldan beri tarihi olan milli folklor Rojen Şenlikleri periyodik olarak düzenlenir.

50

Chepelare

Bahçe ve çiçeklerle dolu olan dağlı Çepelare beldesi Çaya nehrin iki kıyısına yerleşiktir. Görülecek yerler sevenler için beldede Balkan Yarımadasında tek olan Rodop Karst Müzesi, burada mağaraların güzelliğini gösteri sergi bulunmaktadır. Spor sevenler için beldede Ski ve Ski Spor Müzesi bulunmaktadır, burada kayak, madalya, kupa, bayrak, poster v.s. gibi 900 adet müze sergi eşyaları sergilenmiştir. Çepelare beldesi Nagano’98 Olimpiyat Oyunlarından Biatlon şampiyonu Ekaterina Dafovska’nın doğum yeridir.

Shiroka Laka

Şiroka Lıka köyü Şirokolışka nehrin ovasında yerleşiktir ve Pamporovo’nun batısında sadece 13 km uzaklığındadır. Mimari ve folklor koruma alanı olarak ilan edilmiştir ve burada Pesnoponedelnik isminde geleneksel Kukeri Şenlikleri düzenlenir. Köyde ünlü folklor müzik okulu ve Rodoplarda en eski kilise bulunmaktadır.

Devin

Devin ünlü kaplıcalar (balneoloji) merkezidir ve Pamporovo’dan 40 km uzaklığındadır. Yakınlığında Bedenski Kaplıcaları ve Mihalkovo kaynakları bulunmaktadır. Şehirden sadece 15 km uzaklığında Trigradskoto Jdrelo (Trigrad’a dağ geçidi) bulunmaktadır, burada ünlü mağaralar Yagodina ve Dyavolskoto Gırlo (şeytan boğazı) ile Orlovo Oko (kartal gözü) panoramik yeri bulunmaktadır.


Momchilovtsi

Momçilovtsi köyü belki en büyük Rodop köyüdür. Konumu Orta Rodoplardadır. Efsanelere göre köy Momçil Yiğitin adını taşır, bu yiğit Osmanlı döneminde insanlara yardım edermiş ve korurmuş. Köyün yakınlığında Hayduşki Polyani (haydut çayırları) mevkii bulunmaktadır, burada her yıl Ağustos ayına halk şenlikleri düzenlenir.

Smilyan

Smilyan köyü Smolyan şehrinin güneyinde 15 km uzaklığında, Arda nehrin üst akıntısının ovasında Kaynadinki Dağ sırtının güney eğimlerinde bulunmaktadır. Köy ünlü Smilyan fasulyesi, balıklarla zengin suları, meydan okuyan su mağarası ile çekici ve en cesurlar için alp troleybüs bulunan Garga Dere mağara zinciri ile ünlüdür.

Mogilitsa

Mogilitsa köyü Arda nehrin üst akıntısında Smolyan şerhinden güney batıda 30 km uzaklığında yerleşiktir. Köy Aguşevi Konakları mimari eseri ile Smilyan ve Mogilitsa köyleri arasında bulunan ziyarete açık olan güzel Uhlovitsa Mağarası ile ünlüdür.

Stoikite

Stoykite köyü güney Bulgaristan’da Rodop Dağların tam ortasında Smolyan’dan 15 km ve Pamporovo’dan 7 km uzaklığında bulunmaktadır. 2008 yılında Baklanlarda tek ve Avrupa’da ikinci olan Stoykite köyünü Snejanka Tepesine ulaşım sağlayan altı sandalyeli lift açılmıştır. Teleferik tesisinin toplam uzunluğu 2.991 metre olup mesafeyi 10 dakikada alır. Sandalyeler koruyucularla kapatılmış olup turistlere koruma ve güvenlik sağlar.

Gela

Gela köyü Orpheusun doğum yeri diye inanılıyor. Bu köy Rodop Dağların en büyük tepelerin ayaklarında bulunmaktadır - Golyam Perelik, Orpheus ve Turalata Tepesi, Pamporovo’dan uzaklığı 18 km, Smolyan’dan uzaklığı 30 km’dir. Gela köyünde her yıl yazın Ulusal Gayda Çalması Yarışması düzenlenir.

Progled

Progled köyü Smolyan-Plovdiv yolundan yarım kilometre ve Pamporovo’dan 3 km uzaklığında bulunan küçük tatil köyüdür. Momçilovtsi ve Sokolovtsi köylerin insanlarından bir kısmı Rodop Dağların Bulgar kısmına yerleşmeyi tercih etmişler ve böylece Progled köyü oluşmuştur.

51


i “Deniz taz el

serinlik” n ı ğ a d ği

Pamporovo AŞ ve Albena AŞ arasındaki ortak ürünü

Albena resort Phone: + 359 (0) 700 12 110 www.albena.bg 52

Pamporovo resort Phone: + 359 3095 8417; Fax: + 359 3095 8511 Mobile: + 359 882 886 423; 0882 886 402; 0882 886 440 E-mail: marketing@pamporovoresort.com www.pamporovoresort.com


Marque of Excellence Award 2009/2010 for the Ski School of Pamporovo PLC.

Broşürde Pamporovo Zachary Shopov, Anton Kefilev, Vladimir Medov, Nikolai Pandev, Anastas Tarpanov, Vania Mihailova ekipleri Concept Creative ve Fun Park ekipleri görüntüleri kullanılmıştır ve aynı zamanda Pamporovo arkadaşları fotoğrafları paylaşılmıştır. Sunulan fotoğraflar için herkeze özel teşekkürler!

PAMPOROVO ortağı kayak okulları Aspen

Bulsport

Enjoy

Energy 2003

Interski

Viale

Malina

Mirone

Ski elite

Stesar

Steve

Shoki


(+359) 309 58417 | (+359) 309 585 11 | marketing@pamporovoresort.com (+359) 882 886 452, 0882 886 423 | marketing@csif.bg Daha detaylı bilgi için Nejdet HAMZAOĞLU ile irtibata gecebilirsiniz: Gsm BG: +359 887 34 96 53 • Gsm TR: +90532 558 26 49 • e-posta: nejdet.hamzaoglu@gmail.com

www.pamporovoresort.com IV

www.veloparkpamporovo.com

Pamporovo 2014  

All about Pamporovo resort - turkish language

Pamporovo 2014  

All about Pamporovo resort - turkish language

Advertisement