Page 39

Plastik Sanayicileri Derneği

Tek Kullanımlık Plastik Torbalar Su Kaynaklarını Kurtarıyor!

Plastikler Daha Az Yakıtla Uzun Mesafeye Uçuruyor Plastik sayesinde daha az yakıt ile daha uzaklara uçulabiliyor: Uçaklarda da yüzde 50’lere varan plastik kullanımı söz konusu ve bu da yine yüzde 50’lere varan yakıt tasarrufu demek. Üretiminde plastiklerin en yüksek oranda kullanıldığı, dünyanın en büyük uçağı olan Airbus A380’nin rüzgar kutularında plastik fiber kompozitlerin kullanılması uçak ağırlığını 1,5 ton azaltıyor. Böylece uçak, aynı miktarda benzin ile 853 yolcusunu 14 bin 800 km mesafe gibi çok daha uzun mesafe uçabiliyor, daha fazla yük taşıyabiliyor ve yüksek oranda enerji verimliliği sağlıyor.

Küresel ısınma nedeniyle dünyada su kaynaklarının değerinin arttığı şu dönemde tek kullanımlık plastik torbaları tercih etmenin önemi de artıyor. Plastik torbalar çok daha az su tüketilerek üretiliyor. 1000 adet kağıt torba için 3 bin 785 litre, aynı adetteki polietilen plastik torbalar için ise sadece 30 litre su harcanıyor.

Plastiğin Dayanılmaz Hafifliği! Plastik ambalaj olmasaydı, ambalajların ortalama ağırlığı 4 katına, ambalajların üretimi için harcanan enerji 2 katına, ambalajların hacmi ise 2.5 katına çıkardı.

Plastik Katmanlardan Oluşan Ampul Daha Kaliteli ve Daha Verimli!

Plastikler İle Enerjide İnanılmaz Tasarruf! 1992 yılında yapılan bir çalışmada, plastik ambalaj kullanımı ile Amerikalı üreticilerin 336 trilyon BTU enerji tasarrufu yaptığı ortaya kondu. Tasarruf edilen enerji, 58 milyon varil petrole, 9,2 milyar m3 doğalgaza veya 14,5 milyon ton kömüre eşdeğer.

Katı Atık Konusunda Plastik Masum! Yapılan araştırmalar, dünyanın giderek en önemli gündem maddelerinden biri haline gelen katı atık konusunda da plastik torbaların kağıt torbalara kıyasla daha az katı atık oluşturduğu, bu bakımdan daha çevreci olduğunu ortaya koyuyor. 1000 adet plastik torba, 4,7 kg katı atık oluştururken, buna karşılık aynı adetteki kâğıt torbalar ise bu rakamın yaklaşık 7 katı kadar, yani 32,9 kg katı atığa neden oluyor.

Plastik katmanlardan oluşan yeni ampulün kırpışma yapmadan daha kaliteli ve daha verimli ışık verdiği kanıtlandı. ABD’li bilim adamlarının geliştirdiği yeni ışıklandırma sistemi, floresan ampullerin yerine geçebilecek özellik taşıyor. Plastik katmanları bulunan yeni ampul, beyaz ışık saçan üç kat polimer ve içinden elektrik akımı geçirildiği zaman parlayan az miktarda nanomateryal içeriyor.

Geri Kazanımda Plastik En Değerlisi! Modern dünya, plastiklerle ve diğer atıklarla ilgili olarak, 3R olarak kısaltılan “Reduce (Azalt), Reuse (Yeniden Kullan) ve Recycle (Geri Dönüştür)” yaklaşımını tartışıyor, benimsiyor. Geri dönüşümde plastiğin ekonomiye katkısı yadsınmıyor: Kâğıt en fazla

37

2013 Plastik Algı Araştırması Değerlendirme Raporu  

PAGDER, tarafından GfK Türkiye’ye yaptırılan ve 20 Şubat – 14 Mart 2013 tarihleri arasında, Türkiye’nin 7 bölgesi ve 15 şehrinde gerçekleşti...

2013 Plastik Algı Araştırması Değerlendirme Raporu  

PAGDER, tarafından GfK Türkiye’ye yaptırılan ve 20 Şubat – 14 Mart 2013 tarihleri arasında, Türkiye’nin 7 bölgesi ve 15 şehrinde gerçekleşti...

Advertisement