Page 8

OPAKOWANIA LUKSUSOWE

zLuksus w nowej odsłonie

Opakowanie godne Bonda

W tegorocznej edycji Pentawards – opakowania luksusowe – po raz kolejny szkło udowodniło, że jeśli chodzi o klasyczną elegancję i wyrafinowany smak to nie ma sobie równych wśród innych materiałów opakowaniowych. Bo czy można sobie wyobrazić, żeby Królowa Elżbieta podawała whisky w plastikowej karafce, albo żeby agent 007 pił „wstrząśnięty, nie mieszany” drink z butelki PET?

M

imo iż platynowa nagroda przypadła luksusowej marce lodów Bardot, „ubranych” w designerskie i jednocześnie pyszne „opakowania”, pozostałe zgłoszone do konkursu projekty były adresowane głównie na rynek alkoholi z  wyższej półki. Koniak, whisky, szampan i wino to wciąż produkty utożsamiane z klasą i tradycją, która zobowiązuje.

Nie powinno dziwić więc nikogo, że ta branża silnie opiera się modzie na bardziej ekologiczny i wygodniejszy w użyciu plastik. Jak powiedział George Bernard Shaw, irlandzki Noblista i  zdobywca Oscara w  1939 r. za scenariusz do Pigmaliona: „Oglądamy odbicie twarzy w szklanym lustrze, ale tylko poprzez dzieło sztuki możemy zobaczyć swoją duszę”.

Paulina Malińska

NAGRODA ZŁOTA Producent: Centdegrés Produkt: flakon perfum Avant-Garde Marka: Lanvin Butelka do zadań specjalnych Opakowanie markowych perfum miało emanować wyrafinowanym stylem, co udało się uzyskać przez zamknięcie lakierowanej na niebiesko butelki w metalowym „uścisku” płytek. Po nałożeniu matowej, czarnej farby jest ona delikatnie usuwana z centralnego miejsca na opakowaniu za pomocą lasera. W ten sposób niebieska poświata przebija się na zewnątrz przez pojedynczy, pionowy pasek, nawiązując wyglądem do smokingu. Całość zamyka również metalizowana nakrętka, zmniejszona do minimum i przymocowana do butelki za pomocą magnesu. Projektanci, tworząc opakowanie perfum, próbowali nawiązać do czystej elegancji i  zamiast jaskrawej grafiki skupili się na heptycznych właściwościach metalizowanej powłoki.

8

Packaging Polska 12/12

Packaging 12/12  

Packaging Polska

Packaging 12/12  

Packaging Polska

Advertisement