Page 29

wywiad

 Monika Mikołajczak: Konkurencja na rynku jest duża. Co ma Hammer, czego nie mają inni i co robi Hammer, czego nie robią inni? Poza, oczywiście, urokiem osobistym!  Tomasz Sypniewski: Konkurencja jest bardzo duża, ale wszystkie liczące się na naszym rynku firmy są podobnie wyposażone jeżeli chodzi o  park maszynowy i  możliwości technologiczne. Dlatego też nasza oręż do walki to przede wszystkim serwis i  rzetelność. Chcemy wiązać się z naszymi klientami na długie lata. Chcemy być partnerem w biznesie, a nie mistrzem jednej dostawy. Wydaje mi się, że to jest ta wartość dodana do współpracy z Hammerem. Spotykamy się z naszą konkurencją, nasze oferty spotykają się na rynku. Widzimy, że poziomy cenowe są bardzo zbliżone. Jakość wykonania już nie może nawet podlegać dyskusji. Jeśli ktoś chce być liczącym się na rynku graczem, musi nadążać za tym, czego ten rynek oczekuje. Nie można dywagować nad tym, czy ktoś oferuje gorszą czy lepszą jakość. Zakładam, że wszyscy mamy taką samą. Pozostaje więc obsługa, serwis i wszystko to, co powoduje, że klienci uważają, iż jesteśmy z nimi na dobre i na złe.  Monika Mikołajczak: Nad czym aktualnie pracuje dział rozwoju produktu?  Tomasz Sypniewski: W  głównej mierze nad uszlachetnieniami. Pracujemy nad nowym lakierem, który da bardzo fajny efekt struktury na opakowaniu.  Jakub Żołnowski: Prace z lakierami dają bardzo duże możliwości w  aspekcie łatwego wprowadzania wszelkich nowości. Z jednej strony producent lakieru ma jakiś zamysł, ale z drugiej musi dopasować go do istniejących na rynku maszyn. Dlatego posiadanie maszyn drukujących z  dwoma wieżami lakierującymi umożliwia nam testowanie i wykorzystywanie wszystkich pomysłów. Oczywiście nie każdy z klientów jest zainteresowany wyszukanymi rozwiązaniami, ale to przede wszystkim my chcemy poznać możliwości technologiczne oraz wszelkie ograniczenia i problemy, z jakimi możemy spotkać się w przyszłości, stosując nowy lakier. Nie chcemy oferować czegoś, czego nie jesteśmy w stanie wyprodukować albo co wykonalibyśmy z bardzo marnym efektem. Lepiej powiedzieć klientowi „nie, tego nie zrobimy” niż powiedzieć „tak, a potem mieć niezadowolonego klienta.

Wówczas dostosowujemy się do tego i dostarczamy opakowania na takim kartonie, na jakim sobie życzy. Druga opcja jest taka, że klient prosi nas o doradztwo. Mamy dział projektowy, który jest w stanie zaprojektować opakowanie jeśli chodzi o jego wygląd, kształt, konstrukcję, i w związku z tym dobrać odpowiedni surowiec. My proponujemy rozwiązanie, ale to klient dokonuje ostatecznego wyboru.  Monika Mikołajczak: Czy karton może być modny?  Jakub Żołnowski: Nie ma mody na karton. Są natomiast dwie główne determinanty jego wyboru. Pierwsza ma związek z wielkością budżetu jaki klient ma do dyspozycji, co z kolei determinuje klasę surowca – celulozowy, makulaturowy czy typu kraft. Druga rzecz to waga i rodzaj produktu, jaki ma znaleźć się w opakowaniu oraz jego przeznaczenie. Dzięki temu określa się gramaturę kartonu. Ostateczną decyzję co do wyboru surowca również podejmuje klient.  Monika Mikołajczak: Hammer Poznań rocznie produkuje 800 milionów opakowań… Są wśród nich jakieś niesamowite, intrygujące historie?  Tomasz Sypniewski: Chyba Panią rozczarujemy, ponieważ nasza praca nie przypomina pracy Jamesa Bonda. Niemniej jednak każdy nasz klient, każde zamówienie i każda realizacja wygląda inaczej i  na swój sposób jest intr ygująca i szyta na miarę.

 Jakub Żołnowski: Pamiętam pewną historię sprzed kilku lat. Dotyczyła ona klienta z Francji, który przyjechał do nas na odbiór druku. Nie znał niestety żadnego innego języka obcego poza… francuskim. Nikt w firmie z kolei nie mówił w jego ojczystym języku. Odbiór druku nastąpił z wykorzystaniem tablicy, na której rysował strzałki: góra-dół, określające, ile koloru więcej, a ile mniej mamy zastosować. A było to wówczas kilkanaście wzorów… Odbiór się odbył, a  wydarzenie wspominam do dzisiaj.  Monika Mikołajczak: Patrząc na duże portfolio i szeroki wachlarz produkowanych opakowań, zapytam – czy kupując produkty, wybierają Panowie tylko te wyprodukowane w Hammerze?  Tomasz Sypniewski: Oczywiście! Kupujemy tylko i  wyłącznie produkty naszych klientów. Nawet jeśli nie są to kartoniki wyprodukowane przez nas, ale przez konkurencję, która również jest dostawcą dla tego samego odbiorcy. Wierzymy, że mamy najlepszych klientów, a ich produkty są najwspanialsze na świecie. Zdarza się także, że kupuję opakowanie tylko po to, aby zobaczyć, jak jest wykonane i  z  jakiego kartonu.  Jakub Żołnowski: Ja również kupuję tylko produkty naszych klientów. I cała moja rodzina też!  Monika Mikołajczak: Dziękuję za rozmowę.

 Monika Mikołajczak: O kartonie i tekturze wiecie niemal wszystko. Tak głosi jedno z Waszych haseł. Co i  kto determinuje wybór odpowiednich materiałów do produkcji opakowań?  Jakub Żołnowski: Mogą być dwie opcje: pierwsza jest taka, że klient wie, czego chce i  jasno nam to komunikuje.

12/12 Packaging Polska

29

Packaging 12/12  

Packaging Polska

Advertisement