Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 9

rašė

AUKSĖ PODOLSKYTĖ

fotografavo

JULIAN MANJAHI

Pastatyti daugiau nei laivą

T

ai yra idėjinio laivo projektas, kuriuo siekiama suburti vietinius ir iš viso pasaulio atvykusius mokytis ir mokyti, duoti ir gauti, keistis energija“, – taip prasideda pokalbis apie laivo statybą Kenijos šiaurėje.

Pradėsiu nuo vieno pokalbio pabaigos, nes kiekviena pradžia yra pabaiga – rašė praėjusio amžiaus poetas Thomasas Stearnsas Eliotas. Taigi pokalbiui pasibaigus, klausiu pašnekovo, kaip jį pristatyti. „Žmogus Teodoras Grigaliūnas“, – atsako jis, o aš tai išgirdusi atkertu, kad tai kaip ir savaime suprantama. „Didis tyrinėtojas. Gal geraširdis? – abu nesusilaikome neužsikvatoję, – „gali rašyti fotografas, keliaujantis fotografas.“ Istoriją apie vieną laivą Indijos vandenyne man papasakojo fotografas Teodoras Grigaliūnas. Ten jis fiksavo Kenijos žvejų kasdienybės akimirkas ir statė laivą. Jo klajoklišką, kaip pats sako „akiračio plėtimu“ pagrįstą gyvenimo būdą parodo Teodoro pasirinktos kelionių kryptys: jis fotografavo Irane, Kalnų Karabacho teritorijoje, Kenijoje ir kituose egzotiškuose kraštuose. Indijos vandenyno krantai raižyti. Pasaulio vandenynų sąraše jis yra trečias pagal dydį. Vienoje iš šio galiūno pakrančių stovi laivas – vienintelis ir nepakartojamas. Visai panašiai yra sakęs Irano režisierius Jafaras Panahis apie savo filmą „Baltas balionas“ (Badkonake sefi): „Pasaulyje, kur filmai sukuriami už milijonus dolerių, mes sukūrėme filmą apie mažą mergaitę, kuri nori nusipirkti žuvelę už mažiau nei vieną dolerį.“ Taip, kaip režisierius norėjo papasakoti apie vieną mergaitę, kur filmo ir noro kaina drastiškai skyrėsi, aš noriu papasakoti apie vienintelį laivą, pastatytą vietinių ir jiems talkinusių iš viso pasaulio atvykusių savanorių rankomis. Prakaituodamos jos šveitė, dažė, nešiojo, stūmė ir kėlė.

Dėl statytojų neraštingumo brėžiniai ar aprašymai nedaromi, todėl sukauptos žinios perduodamos tik labai siauram ratui vietinių.

Genamas vėjo Bures iškėlęs 23 metrų ilgio statinys buvo pavadintas „Musafir“. Daugelyje kalbų šis žodis, tapęs laivo vardu, reiškia keliautoją arba svečią. Nenuostabu, kad šiam projektui, prie kurio prisidėjo įvairaus plauko klajūnai, buvo suteiktas toks pavadinimas. „Savanoriai laikui bėgant keičiasi. Keliautojai atvyksta, kurį laiką pabūna, atiduoda, ką gali, ir išvažiuoja. Yra ir tokių, kurie daugiau nebegrįžta. Kiti pasirodo kas keletą mėnesių. Projekto ašį sudaro apie 8 žmones“, – sako Teodoras ir užsimena, kad pats dar ketina sugrįžti. OZONAS

9