Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 77

Ar turi kokią nors nedidelę svajonę, apie kurios įgyvendinimą vis pagalvoji, bet nesiryžti, nes ji atrodo kvaila, nenaudinga, per maža, neverta dėmesio? Nesiryžti jau seniai, gal net nuo vaikystės? Aš turėjau vieną – pasiekti Taliną dviračiu. Tai atrodė tolimas ir neįtikėtinas iššūkis, bet tuo pačiu per menkas, per paprastas, neambicingas ir visiškai nenaudingas. Bet svajonę įgyvendinau.

Tai, ką Tu gali pasiimti iš šio rašinio, yra įkvėpimas. Įkvėpimas siekti savo mažos ir nereikšmingos svajonės. Iš lėto jai ruoštis. Nebūtina daryti čia ir dabar. Galima iš lėto, metodiškai sužinoti tai, ko nežinai, išmokti tai, ko nemoki ir padaryti tai, ką nori padaryti. Net jei tai atrodo neambicinga ir nenaudinga. Tau neturėtų rūpėti, kad aš kažkur važiavau. Svarbiausia, kur važiuoji Tu. Bet visgi gerai, jei mums pakeliui.

Kas gi čia įvyko?

Kelionės tikslai

Aš sugalvojau, kad noriu vieną mėnesį praleisti keliaudamas dviračiu ir atsisakydamas kai kurių civilizacijos patogumų – tai reiškia negyvendamas viešbučiuose, nevalgydamas restoranuose, nevažinėdamas autobusais ir traukiniais. Vien tik palapinė, savos gamybos maistas, dviratis. Bet tai nereiškė visiško ištrūkimo į laukinę gamtą – aš lankiau miestus, parkus, pilis, pirkau maistą parduotuvėse, naudojausi kelto paslaugomis, turėjau telefoną, kompiuterį, gaudžiau wifi ir rašiau tinklaraštį.

Toks ištrūkimas leido į kasdienybę pažvelgti taip, kaip neįmanoma pažvelgti prasmegus joje. Visas šis džiaugsmas užtruko 33 dienas ir tapo viena giliausių, labiausiai supratimą apie save ir pasaulį pakeitusių gyvenimo patirčių.

Prieš išvažiuodamas iš namų nebuvau susirašęs kelionės tikslų, kurių užuomazgos buvo tik galvoje, bet vėliau jie išsigrynino ir man teko juos pasižymėti. Vienas šio žygio siekių buvo išbandyti gyvenimą be patogumų, taip pat išsiaiškinti tikruosius savo poreikius ir pagyventi minimalistiškai. Tačiau svarbiausias kelionės tikslas buvo sužinoti daugiau apie save ir pasaulį. Kaip puikiai čia tinka valtininko įvaizdis! Jis tarsi plaukia į kitą civilizacijos krantą, kad pažvelgtų į viską iš šalies. Į kitus ir ypač į save. Kad nieko nepraleisčiau ir nepamirščiau, kas vakarą nuoširdžiai pildžiau išsamų kelionės dienoraštį. Be jo šis rašinys nebūtų išvydęs kompiuterio ekrano šviesos.

Ką sužinojau apie pasaulį? Paprastos svajonės yra vertos įgyvendinti, net jei jos neypatingos. Ar aš galiu rimtiems dviratininkams, apsukusiems Islandiją, perkirtusiems Turkiją, ar važiavusiems skersai Pietų Ameriką papasakoti apie savo kuklų, vos mėnesį trukusį žygį? Vargu. Bet svajonė nėra skirta ką nors priblokšti ar nustebinti, ji skirta patirti, išmokti, sužinoti, pajausti. Nukeliauti į kitą krantą ir grįžti atgal su naujomis idėjomis. Jei mėginsi sugalvoti ką nors absoliučiai beprotiško, žinok, kad greičiausiai tai jau įgyvendinta. Daugybę kartų. Geriau padaryk ką nors paprasto, apie ką jau seniai galvoji, bet nedrįsti. Tai irgi jau bus įgyvendinta kažkieno kito, todėl tikrai surasi, kas Tau padės ir patars.

Galutinis gyvenimo taškas yra mirtis. Skamba kraupiai, ar ne? Išvažiavus iš Vilniaus man kilo noras minti pedalus greičiau, kad kuo skubiau pasiekčiau tikslą. O koks tas tikslas? Talinas? Bet vėliau ketinau važiuoti į Saremą, o po to į Rygą. Tai gal tiesiai pjauti į Rygą? Bet paskui grįšiu į Vilnių… Suvokiau, kad jeigu noriu kuo greičiau pasiekti galutinį savo kelionės tikslą, aš turiu apsisukti ir tuojau pat grįžti namo, į Vilnių. Bet tikrasis tikslas yra grįžti į Vilnių su nauja patirtimi, o tam aš turiu įveikti ilgą kelią. Vilnius tėra galutinis taškas, ne tikslas. Taip ir su gyvenimu. Gyvenimo pabaigoje laukia ne kokie apdovanojimai už nuopelnus, o mirtis, bet iki jos – ilgas ir nuostabus kelias!

OZONAS

77