Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 73

„Puikiai drėgmę reguliuoja popierius, ypač čekiai, kartotinės kiaušinių dėžutės. Iš pradžių net rekomenduojamas sluoksnis dokumentų naikintuvu susmulkinto popieriaus. Tiesa, sliekai nemėgsta slidžių spalvotų žurnalų, – pataria Julius. – Kalifornijos sliekai yra tikri smaližiai, jiems kuo saldesnės atliekos, tuo geriau. Pavyzdžiui, labai mėgsta bananų, arbūzų, melionų žievę. Netinka citrusiniai vaisiai, ananasai, nes rūgštis gali pakenkti sliekams, o aštrios šakelės (tarkim, aviečių) – pažeisti ploną jų odą. Gal lauko kompostinėje ir nieko tokio, bet mes nededame pieno produktų, tiesiog, kad nebūtų jokio kvapo, dėl tos pačios priežasties – ir svogūnų ar česnakų. Tiesa, nerekomenduotini jokie gyvulinės kilmės produktai. Košės, makaronų likučiai, įvairios daržovės, duona irgi jų mėgstami. Humusą praturtiname ir smulkintais kiaušinio lukštais“.

Vazonas su siurprizais

Gausiai organinėmis medžiagomis praturtintą žemę Aurelija puikiai panaudoja buityje. O kiek jos sliekai prigamins, priklauso nuo to, kiek suvartojama vaisių ir daržovių.

„Žinoma, tokio biohumuso kiekio sodui ar daržui nepakaktų. Bet kambarinėms ir lauko gėlėms ar prieskoninėms žolelėms vazonuose – pakanka. Tokioje naudingoje žemėje jos auga neįtikėtinais tempais, pernai petunijos vos per mėnesį jau sviro pro balkono kraštus. Tiesa, pasodinęs niekada negali būti tikras, kas išaugs, – juokiasi Aurelija. – Persodinau gėles, o šalia išaugo pomidoras. Matyt, liko kokia neper-

dirbta sėklytė. Ir sunoko maži skanūs pomidoriukai! Dabar prie kitos gėlės atsirado, sakyčiau, bulvė. Na, matysim, kai užaugs. Su Juliumi nusprendėme, kad paliksime visus augalus, kurie išdygs. Taip įdomiau“.

Ekologija ratu

Pora pasakoja, kad dėl tokio užsiėmimo nesulaukė aplinkinių pašaipų, greičiau – tik nuostabos pamačius: jokio blogo kvapo, neužima daug vietos, o naudos – daug. Maža to, tėvai ir kai kurie draugai taip pat jau užsikrėtė tokiu atliekų perdirbimu.

„Žmonėms sunku įsivaizduoti, kaip galima auginti sliekus virtuvėje. Todėl visada kviečiame pirmiausia pasižiūrėti. Daugelis tikrai nustemba, nes jie neskleidžia jokio blogo kvapo, kaip dažnai manoma, be to, tylūs ir reikalauja mažai priežiūros. Jei reikia išvažiuoti, tarkim, atostogauti, galima laisvai dviem savaitėms ar net ilgiau palikti. Taigi labai patogūs augintiniai, – juokiasi Aurelija ir Julius. – Kita vertus, jų nauda yra didžiulė. Juk mes nebeišmetame organinių atliekų. Taigi neprisidedame prie jų utilizavimo kaštų. Juolab nuo 2022 m. įsigalios ES reikalavimas rūšiuoti ir tokias atliekas. Antra, mes turime derlingos žemės, kurią panaudojame savo buityje. Ir jokių trąšų jai nereikia. Trečia, tam tikra prasme sliekai skatina daugiau valgyti vaisių ir daržovių, o tai – tik į sveikatą mums. Ir galų gale – tai tikrai linksma ir įdomi pokalbių tema. Taigi išeina ekologija ratu“.

OZONAS

73