Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 7

Dėl pakrančių taršos būtų gana paprasta imti kaltinti kaimo gyventojus, tačiau viskas nėra taip paprasta. Šalia kaimo esantis miestas turi atliekų perdirbimo centrą, vaikai jau darželyje mokomi rūšiuoti, kaime yra vos kelios parduotuvėlės ir žmonės nepasižymi dideliu vartotojiškumu. Deja, šiukšlės lengvai keliauja ir didesnius atstumus, tad bet kokios tinkamai neišrūšiuotos ar neišmestos atliekos iš įvairiausių pasaulio taškų, upėmis, nuotekomis, lietaus vandeniu pasiekia vandenyną. Apsivyniojusios šiukšlės sutrikdo vėžlių kraujotaką, pažeidžia bei sukelia užkrėtimus, veikia kaip fizinis barjeras ir paverčia vėžlius lengvomis aukomis plėšrūnams. Prarytos šiukšlės sutrikdo virškinimą, sukelia vidinį kraujavimą ar sotumo jausmą, dėl kurio gyvūnai nustoja maitintis. Kovai su šia problema, 2009 metais buvo įkurta organizacija Third Eye Education and Youth Association of Mediterranean (T.E.A.M.). Ją įkūrė ir vis dar joje dirba Seyhan Akdogan, Yusuf Temiz ir Suleyman Akay. Kas du mėnesius čia suplūsta naujos idėjos bei energija iš viso pasaulio savanoriauti atvykusio jaunimo, norinčio apsaugoti nykstančius vėžlius. Savanorių darbą galima suskirstyti į du laikotarpius – „vėžlių sezonu“ ir visu kitu laiku. „Vėžlių sezonas“ tęsiasi nuo gegužės iki spalio mėnesio – šiuo laikotarpiu vėžliai poruojasi, deda kiaušinius, o išsiritę vėžliukai išplaukia į jūrą. Tokiu metu ypač svarbu valyti pakrantę, kad į lizdą nepatektų šiukšlių, galinčių pažeisti kiaušinius ar vėžliukus, o vėžliai nežūtų pažeisti šiukšlių jūroje. Įveikus visas šias kliūtis svarbu padėti išsiritusiems vėžliams patekti į jūrą, nes vandenį jie randa vadovaudamiesi mėnulio šviesa, bet dėl šviesos taršos – gatvių apšvietimo, arti esančio stadiono – dažnai pasirenka netinkamą kryptį ir žūsta.

Apsivyniojusios šiukšlės sutrikdo vėžlių kraujotaką, pažeidžia bei sukelia užkrėtimus, veikia kaip fizinis barjeras ir paverčia vėžlius lengvomis aukomis plėšrūnams.

Visu likusiu savanorystės darbo laikotarpiu, pakrančių šiukšlių rinkimas išlieka svarbus. Tačiau didesnis dėmesys sutelkiamas švietimui apie perdirbimą, antrinį panaudojimą, vartojimo mažinimą bendradarbiaujant su mokyklomis ir darželiais. Kuriami pasirodymai, žaidimai, vedamos pamokos aplinkosauginėmis temomis ir tokiu būdu yra šviečiami žmonės apie egzistuojančią problemą bei vartotojiškumo įtaką vėžlių likimui.

OZONAS

7