Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 69

į pirštą. Paauglystė po metų ar pusantrų pasibaigia, tačiau agresijos priepuoliai gali kartotis atėjus veisimosi metui. Taip pat gali būti, kad jei kas nors išgąsdins paukštį, jis nebesileis imamas ant rankų, nebetūps jums ant peties ir prireiks daug laiko bei kantrybės jį reabilituoti. Dažniausiai žmonės nori auginti žakus dėl to, kad šie gerai mėgdžioja žmogaus kalbą. Bet nedaugelis žino, jog pasitaiko žakų, kurie taip ir neišmoksta kalbėti. Paprastai žmonės perka 3-4 mėnesių jauniklį, o papūgos pradeda kalbėti maždaug nuo vienerių metų, tad kiek paukštis išmoks – numatyti nepavyks. Tai vienos tyliausių papūgų, todėl jas galima auginti bute. Bet pasitaiko ir labai garsiai rėkiančių papūgų – nuo jų rėkimo gali užgulti ausys. O jei gyvenate daugiabutyje, jūsų kaimynai jus prakeiks, o blogiausiu atveju ims skųstis atitinkamoms tarnyboms. Jei auginsite kelias papūgas, greičiausiai rėkti pradės ir kitos, mat, jos mėgdžioja vienos kitų elgesį. Gana dažnai nuo pat vaikystės papūgos lesinamos sėklų mišiniu remiantis tuo, kad būtent tokiu maistu paukštis minta gamtoje. Tačiau pamirštama, kad gamtoje jis turi kur kas daugiau pasirinkimų. Žmonės net nepastebi, kad paukštis iš šio mišinio sulesa toli gražu ne viską – dalį maisto tiesiog išmėto, žinoma, negaudamas visų jam reikalingų medžiagų. Pereiti nuo sėklų mišinių prie specialaus granulių pašaro nėra taip paprasta. Papūgos, įpratusios nuo mažens lesti sėklas, dažniausiai į joms patiektas granules net nežiūrės, tad prireiks daug kantrybės norint jas pripratinti prie tokio maisto. Paprastai papūgų šeimininkai, pabandę lesinti jas granulėmis nuleidžia rankas, aiškindami, kad gyvūnas pats geba pasirinkti, ką jam lesti, o jeigu kažko atsisako, vadinasi, to ir nereikia. Tokiais atvejais aš pateikiu pavyzdį – vaikai gal labiausiai mėgsta traškučius ir ledus, bet tėvai vis tiek jų prašo valgyti daržoves ir mėsą. Negirdėjau nė vieno tėvo sakant, kad jo vaikas pats geba pasirinkti sau naudingą maistą. Visiems teko girdėti apie tai, kaip papūgos užteršia namus, mėto savo maistą, bet dažniausiai nesusimąstoma, kad kuriam laikui pamiršus papūgą galima rasti ir sugadintus baldus. Žakai turi itin didelį snapą ir daug jėgos. Jie geba net betoną skaldyti. Kol neauginau papūgų, buvau įpratusi savo daiktus susidėlioti man patogiose vietose. Tam, kad pakeisčiau savo įpročius, prireikė ne vieną daiktą iš paukščio snapo ištraukti.

Apie stresą kelionių metu

Kelionių atveju papūgų šeimininkai turi du variantus: imti paukštį kartu su savimi arba kam nors jį palikti. Pirmas variantas – ne visada įmanomas, bet jei turite savo transportą, kuriuo vasarą važiuojate į kaimą ar sodą, įmanoma papūgą pasiimti kartu su savimi. Paprasčiausia ją transportuoti kelioniniame narve. Kai kuriems žmonėms pavyksta įpratinti paukštį dėvėti petnešas, bet tokiu atveju jo be priežiūros palikti negalima. Petnešų neįmanoma uždėti taip, kad papūga snapu negalėtų jų pasiekti. Deja, pasitaiko jautrių

Turbūt šita istorija jums jau kvepia katastrofa: žmogus, kuris tingi gamintis valgį, nuolat drybso ant sofos ir mėgsta nieko neveikti, sugalvojo auginti tokį reiklų paukštį kaip žakas.

paukščių, kurie paniškai bijo visko, net naujo smulkaus daiktelio atnešto į kambarį. Ką jau kalbėti apie važiavimą kartu. Daugeliu atveju paukštį geriau palikti namuose. Man buvo didžiausias iššūkis rasti žmogų, kuris tinkamai galėtų pasirūpinti mano paukščiu. O jei papūga psichiškai jautri, ji gali bijoti naujo žmogaus, taip pat patirti stresą naujoje vietoje. Pirmos atostogos auginant papūgą buvo tikras košmaras. Jos tetruko kelias dienas, o aš siaubingai pavargau. Draugė atsikraustė pas mane pagyventi ir prižiūrėti paukščio. Jau pirmą dieną ji paskambino ir siaubo pilnu balsu ėmė berti informaciją: „Aš nebežinau ką daryti, ji pešiojasi sau plunksnas, ji gaudo mane ir kandžioja!“ Laimė, viskas išsisprendė ir ateityje šitokių problemų nebekilo.

Atsakomybė už galimybę rinktis

Tik po kurio laiko supratau, kad papūga tapo neatskiriama mano gyvenimo dalis ir skubotas bei neapgalvotas jos įsigijimas buvo vienas geriausių sprendimų. Tačiau jeigu būčiau atlikusi namų darbus ir pasidomėjusi papūgomis, niekada nebūčiau nusprendusi auginti tokio paukščio. Po darbo visada skubu pas savo gyvūnus. Be papūgų dar auginu šunį ir dvi kates. Taigi didžiąją laiko dalį praleidžiu besirūpindama jais. Gyvūnai yra tai, kuo jūs visada turėsite pasirūpinti. Ar sirgtumėte, ar pinigų neturėtumėte – jiems visada reikės jūsų. Aišku, būna, kad žmonės parduoda savo gyvūnus, nes aplinkybėms pasikeitus nebegali jais pasirūpinti. Mes visi skirtingai suvokiame savo ryšį su auginamu gyvūnu, skirtingai suprantame savo pareigas jo atžvilgiu. Bet visgi su gamtos padovanota galimybe rinktis, kartu turime prisiimti atsakomybę už savo pasirinkimą. Mes negalime paklausti gyvūno, ar šis norėtų su mumis gyventi, bet galime padaryti taip, kad jam būtų smagu su mumis. Vienintelė motyvacija – tai besąlygiška meilė, dėl kurios galime viską. OZONAS

69