Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 67

Kol neturėjau papūgų, gyvenau gana nuspėjamą, vienodą ir tingų gyvenimą: darbas, namai, darbas, kartais susitikimai su draugais. Kadangi neturiu šeimos, pinigų man visada per akis užtekdavo. Tad užuot gaminusi maistą, jo arba užsisakydavau, arba pirkdavau jau pagamintą. Daugiausiai laiko praleisdavau darbe arba gulėdama ant sofos su knyga. Namus tvarkydavausi tik tada, kai tai būdavo neišvengiama. Kartais skubėdama perbėgdavau gatvę degant raudonai šviesai, kelis kartus neteisingai apskaičiavau automobilio greitį ir vos nežuvau po ratais. Bet, ačiū Dievui, man pasisekė. Turbūt ankščiau ar vėliau toks gyvenimas būtų baigęsis skrandžio opa ir nutukimu, o blogiausiu atveju – mirtimi.

Impulsyvus poelgis, pakeitęs gyvenimą

Kaip sugalvojau auginti papūgą? Tiesiog netyčia radau skelbimą, paskambinau ir nusipirkau. Kartais net daiktus žmonės atsargiau ir labiau apgalvoję perka. Turbūt šita istorija jums jau kvepia katastrofa: žmogus, kuris tingi gamintis valgį, nuolat drybso ant sofos ir mėgsta nieko neveikti, sugalvojo auginti tokį reiklų paukštį kaip žakas.

Ši papūga, tikrąja to žodžio prasme, mane ištraukė iš šios rutinos. Kadangi jai reikia duoti daržovių ir vaisių, aš privalau jų nusipirkti. Anksčiau to nedarydavau, nes pamiršti šaldytuve vaisiai tiesiog supūdavo. Močiutė augina daržoves, bet dėl tos pačios priežasties aš jų niekada neimdavau. Aišku ir pati nevalgydavau. O dabar reikia papūgai, tai ir pati ėmiau valgyti. Taip pat atsirado daug papildomų namų ruošos darbų. Ėmiau nebesėdėti darbe iki vėlumos, nes reikėjo grįžti pas papūgą. Aš niekada nebeinu per gatvę degant raudonai šviesoforo šviesai, nes man tapo svarbu grįžti namo su visais man priklausančiais organais ir pasirūpinti savo paukščiu – o dabar jau ir visa didele gyvūnų šeima. Dėl tos pačios priežasties ėmiau ir sveikata labiau rūpintis. Pirmi metai auginant papūgą buvo sunkūs. Kartais savęs paklausdavau, kodėl aš taip kvailai ir neapgalvotai pasielgiau? Bet neturėjau atsakymo. Žinojau, kad ir kas bebūtų, aš privalau ją auginti ir ja rūpintis, nes taip pasirinkau. Vienas iš pirmųjų dalykų, kurį perskaičiau apie šias papūgas buvo tai, kaip sunku žakams pakeisti namus, o tikrai dažnai pasitaiko, kad žmonės dėl įvairių priežasčių nebegali ar nebenori auginti paukščio ir jį parduoda. Gerai, jei pasitaiko atsakingas pirkėjas, bet dažnai nutinka taip, kad papūga keliauja iš rankų į rankas patirdama didžiulį stresą. Be to, po metų nusipirkau kitą žako papūgą, nes jos gamtoje negyvena po vieną, o aš negalėjau su savąja papūga būti 24 valandas per parą.

Informacijos labirintuose

Pradžioje sunkiausia buvo negebėjimas atsirinkti informacijos interneto forumuose. Štai, skaitai penkis puslapius apie reikalingumą papūgai karpyti nagus ir lieki laiką veltui sugaišęs bei nieko nesupratęs. O kur dar mitybos, vitaminų

poreikio, žaislų ir užimtumas klausimai. Deja, viso to nerasite jokioje atmintinėje, tad teks daug laiko praleisti skaitant ir analizuojant informaciją. Bet tai vienas iš būdų pasitikrinti, ar esate pasiruošę auginti tokį paukštį. Jeigu jūs tingite ieškoti informacijos, ją skaityti bei analizuoti, tai tik parodo, kad tikrai nesate pasiruošę gyvūno auginimui. Kantrybės prireiks kur kas daugiau nei perskaityti kelis tūkstančius pranešimų apie paukščio priežiūrą. Kai man žmonės sako norintys auginti žako papūgą, jiems visada kantriai papasakoju, kokie iššūkiai jų laukia. Labiausiai džiaugiuosi išgirdusi, kad jie persigalvojo. Visų pirma, Lietuvoje nėra Žako ir kitoms didžiosioms papūgoms reikalingų priemonių – maistą ir kitus jų auginimui būtinus reikmens reikia parsisiųsti iš užsienio internetinių parduotuvių. Antra, žmogus, uždirbantis minimalų atlyginimą, niekaip negalės tinkamai pasirūpinti didžiąja papūga, nes jų žaislai, vitaminai, maistas ir skanėstai yra labai brangūs.

Keturios sienos vietoje Centrinės Afrikos platybių

Gyvendamos laisvėje papūgos 80 proc. dienos laiko praleidžia ieškodamos maisto. Centrinėje Afrikos dalyje, iš kur kilę žakai, diena ir naktis vienodo yra ilgio. Taigi iš 12 valandų dienos jie maždaug 9 valandas ieško maisto. Poros kvadratinių metrų ploto narve papūgai nepavyks to padaryti, tad jas būtina užimti kitaip – tam skirti žaislai, kuriuos galima pagraužti, papešioti, patampyti, iš jų išsikrapštyti maistą. Bet vis dėlto, siauras narvas arba net visas kambarys papūgai begalinių Afrikos miškų neatstos. Papūgoms niekada nereikėjo žmogaus, kad išgyventų. Čia žmogui reikėjo namuose kalbančio egzotinio žaislo. Papūgos gamtoje gyvena būriais. todėl augant namuose žmogaus arba kito paukščio draugija yra joms gyvybiškai būtina. Tačiau kuo intelektualesnis paukštis, tuo sunkiau jam rasti tinkamą draugą. Kaip ir žmonės priversti kartu gyventi viename kambaryje tikrai nebūtinai sutars vienas su kitu, taip ir papūgos. Labai pasiseks, jei įsigijus kitą papūgą, jiedu ims gražiai draugauti. Bet kitu atveju jie gali bandyti vienas kitą nužudyti, o to numatyti neįmanoma, nebent iš karto pirktumėte kelis kartu gyvenančius paukščius.

Be to, trumpai palikti namie papūgas galima, jei jūs dirbate 8 valandas per dieną, o vakarus leidžiate namuose. Bet jei turite daugybę kitos veiklos, teks rinktis tarp paukščio ir laisvalaikio. Dėmesio negaunanti Žako papūga patiria stresą ir gali pradėti save žaloti.

Kova už papūgos gyvybę

Kita problema – paukščių veterinarija. Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl niekam nesiūlau auginti papūgų. Lietuvoje paukščių veterinarai neruošiami, o šių gyvūnų biologija ir ligos yra labai specifinės. Be to, paukščiai yra linkę slėpti savo ligas, kad plėšrūnai, pastebėję jų negalavimą jų nesumedžiotų. Kai žmogus pastebi simptomus, liga jau būna gerokai OZONAS

67