Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 60

Ar tiesa, kad meditacija padeda keisti destruktyvų elgesį pozityviu? Vienoje JAV mokykloje buvo atliktas eksperimentas – prasižengusiems vaikams buvo leista rinktis, ar eiti pas direktorių, ar į tylos bei susikaupimo kambariuką, kuriame budėdavo sąmoningumo (angl. mindfulness) specialistas. Pastebėta, kad augant apsilankymų skaičiui tylos ir susikaupimo kambaryje, drausminių nusižengimų skaičius toje mokykloje ėmė drastiškai mažėti. Po pusmečio nebeliko nė vieno nusižengiančio. Tačiau vaikai ir toliau pageidavo savanoriškai lankytis tame kambaryje, jei tik prasčiau jautėsi. Žinoma ir kitų atvejų, kai pavojingų rajonų JAV mokyklose, paauglių nusikalstamumo rodiklius pavykdavo gerokai sumažinti ne tik apsaugos ir metalo detektorių pagalba, bet ir pradėjus taikyti šią sąmoningumo meditacijos programą. Ugniau, o kaip pats susidomėjai meditacija? Medituoti, ieškoti atsakymų pradedi po to, kai gyvenime kas nors nutinka. Pradėjau medituoti po to, kai eilinį kartą supratau, jog ten, kur iki šiol ieškojau atsakymų, jų nerasiu. Jei nerandi išorėje – imi ieškoti viduje. Pradėjau gilintis į save ir sužinojau apie Siddha jogą – tai itin mistifikuotas bei labai senas mokymas, kilęs iš Rytų. Jis padarė perversmą mano sąmonėje. Po kelių metų sutikau aidvaita vedanta (monistinė vienos iš šešių ortodoksinių hinduizmo mokyklų – vedantos – kryptis) mokytoją, su kuriuo pajutome abipusį ryšį. Dabar turiu du mokytojus, kuriais seku.

Ugnius Leimontas - dėmesingumo, savistabos ir meditacijos mokytojas

Aktyviai praktikuoja ir domisi meditacija bei dėmesingo stebėjimo (mindfulness) praktikomis. 2016 metais įgijo meditacijos vedimo vaikams sertifikatą. Veda tylos, susikaupimo bei meditacijos užsiėmimus mokyklose, darželiuose, įmonėse, konsultuoja asmeniškai vaikus, paauglius bei suaugusius. Padeda tėveliams bei mokytojams išmokti dėmesingumo praktikų skirtų vaikams pagrindų. Noriai dalinasi savo patirtimis bei atradimais su visais, einančiais savęs pažinimo keliu, o ypač džiaugiasi galėdamas padėti tiems, kas nori pradėti medituoti. Ugniaus svajonė ir tikslas - įtraukti meditaciją į edukacinę sistemą. Juk ne veltui rytietiška patarlė sako: „Jei turi planą metams - sodink ryžius. Jei turi planą dešimčiai metų - sodink medį. Jei turi planą šimtui metų - mokyk vaikus“.

60

Einant šiuo keliu atsirado didelis noras dalintis. Tuo pačiu metu kilo ir draugų susidomėjimas, pastebėjusių, jog kažkas mano gyvenime keičiasi. Pradėjau pasakoti. Tačiau didesnė dalis racionalesnių žmonių į mano patirtis žiūrėjo skeptiškai – visa tai įdomu, bet tai ne man. Tai suprantama, nes man pačiam, jog žengčiau žingsnį meditacijos link, reikėjo pajausti visišką nusivylimą. Mūsų kultūrinis ir religinis fonas yra visai kitoks. Pakeisti savo įsitikinimus yra išties sunku – ypač racionaliam žmogui. Pradėjau ieškoti, kaip tai pateikti suprantamiau, paprasčiau ir atradau tai, ką vakariečiai vadina adaptuojama meditacija arba sąmoningumu. Kaip Vakarų pasaulis susidomėjo vadinamuoju „mindfulness“? Rytų šalyse meditacija yra neatsiejama dvasinio ar religinio mokymo dalis. Vaikai dažnai mokomi medituoti nuo pat mažumės. Vienas amerikietis, gilinęsis į rytietišką sąmoningumo mokymą, pamatė, kad tai iš tiesų veikia. Jis sugalvojo atsisakyti šio mokymo misticizmo, kurio vakariečiai būtų nesupratę, ir palikęs tik pakankamai racionalias praktikas, visiškai nesudėtingas ir paprastas, pristatė sąmoningumo teoriją Vakaruose. Netgi mokslininkai susidomėjo sąmoningumu ir ėmė tirti, kokiu būdu tai veikia žmones. Dabar, kai atlikta begalės tyrimų, parengta straipsnių apie „mindfulness“ naudingumą, ši veikla bemat išpopuliarėjo JAV ir Didžiojoje Britanijoje. Beje, istorija panašiai klostėsi ir jogos