Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 6

Vėžlių paplūdimys rašė ir fotografavo

INGRINDA MILKO

S

maragdo spalvos vanduo, šiltas smėlis ir lėtos poilsio dienos. Daugelis mūsų šalies gyventojų į saulėtus Viduržemio jūros paplūdimius leidžiasi tikėdamiesi kuo malonesnių įspūdžių. Gamtosaugos fotografė Ingrida Milko į Turkijos kaimelio Kazanlı pakrantę išvyko siekdama susipažinti su čia esančiu aktyviu jaunimu, „vėžlių sezono“ metu suvažiuojančiu iš skirtingų Europos šalių. Kiekvienas atvykęs savanoris Kazanlı gyvenvietėje siekia atkurti nykstančių gyvūnų namus bei apsaugoti juos nuo pasaulio vandenimis plūstančios atliekų taršos. Tuo pačiu kiekvienas atvykėlis savo šalyje siekia paskatinti gyventojus apgalvoti vartojimo įpročius, darančius įtaką smaragdo vandenų pakrantėms.

Jūriniai vėžliai (lot. Cheloniidae) populiarūs animaciniuose filmukuose, kelionių žurnalų puslapiuose ir reklamose, daugumos siejami su šiltu oru, smėliu ir jūra. Realybėje šių gyvūnų likimas daug sudėtingesnis. Didžioji jų dalis pri6

skiriama nykstantiems – tai lėmė tiesioginė žmonių veikla. Vėžliai yra gaudomi dėl mėsos, kiauto, kiaušinių, kartais jie žūsta atsitiktinai patekę į tinklus. Daug žalos jie patiria ir dėl klimato kaitos bei skirtingos smėlio temperatūros. Vėžlių lytį nulemia smėlio temperatūra, kuriame yra padedami kiaušiniai: žemesnė nei 29 laipsnių temperatūra lemia didesnį patinų skaičių, o aukštesnė – patelių. Todėl dėl vykstančios klimato kaitos kinta patelių ir patinų skaičius. Vystantis turizmui, laivybai ir plečiantis miestams, sunaikinamos ar užteršiamos vėžlių pamėgtos pakrantės. Viena tokių užterštų pakrančių yra Turkijos kaimelyje Kazanlı. Čia kiaušinių dėti atplaukia dvi vėžlių rūšys – logerhedai (lot. Caretta caretta) ir žalieji vėžliai (lot. Chelonia mydas), tačiau jie greitai susiduria su sunkumais – bangos ir vėjas nusėja pakrantę įvairiausiomis šiukšlėmis: žvejybos tinklais, drabužiais, žaislais, pakuotėmis ir maisto atliekomis.