Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 37

K A R O L I N A PA N TO

Pienas ar pienas?

Kas labiau klaidina vartotoją?

A

ugalinės kilmės produktai, tokie kaip soja ar tofu, nebegali būti žymimi gyvulinės kilmės produktų pavadinimais, dar praėjusią vasarą nusprendė Europos Teisingumo Teismas. Tai reiškia, kad parduotuvių lentynose produktai turėtų būti žymimi kuo tiksliau – pavyzdžiui, migdolų, sojų ar avižų pienas nuo šiol vadinamas gėrimu, tofu sviestas – sojų pupelių gaminiu. Toks pat sprendimas galioja ir kitiems pienininkystės terminams, tačiau nemažai augalinės kilmės produktų gamintojų vis dar nepaiso šio pokyčio ir palieka galimai klaidinančius pavadinimus. Kodėl kilo diskusija dėl tokių produktų žymėjimo ir kuo svarbus šis nutarimas?

Pieno ir kiaušinių pramonės jaučia grėsmę ir siekia užkirsti kelią vartotojų „migracijai“.

Lengviau pritraukti vartotojus Sprendimas pervadinti augalinės kilmės produktus padėjo tašką Vokietijos įmonės „TofuTown“ ir aktyvistų grupės – vartotojų apsaugos grupės VSW (Verban Sozialer Wettbewerb) – ginčui. „TofuTown“, siūlanti gausią augalinės kilmės produktų pasiūlą nuo vegetariško sūrio iki plaktos ryžių grietinėlės, tvirtino, kad tokie produktų pavadinimai nėra klaidinantys, kadangi sudėtyje aiškiai parašyta, jog produktas pagamintas iš augalų, o ne pieno, be to, pats prekės pavadinimas pateikiamas ne vienas, o pridedant jų kilmę apibūdinančius žodžius. Vis dėlto, pastaruoju metu išpopuliarėjo augalinės kilmės produktai, pavadinti taip pat kaip ir gaminiai, kuriuos jie pakeičia. Daugelis mitybos specialistų dažniau rekomenduoja rinktis ne gyvulinės kilmės pieną, o gėrimus, jeigu kamuoja skrandžio sutrikimai arba problemos su oda. Alternatyvų gausa pritraukė vartotojų dėmesį, o tai, kad jie vadinami taip pat, kaip ir įprastas pienas, padarė juos patrauklesnius ir palengvino žinomumą, mano Vokietijos vartotojų apsaugos aktyvistai. Jau daugiau nei tris dešimtmečius kovojantys su konkurencijos taisyklių pažeidimais, jie teigė, kad vartojant netikslius pavadinimus taip pat daromas nusižengimas įstatymui.

Europos pienininkų asociacijos generalinis sekretorius Alexanderis Antonas po šio sprendimo pareiškė, kad tai „gera diena pienininkystei, gera diena Europos piliečiams ir gera diena Europai. Unikalus ir natūralus pieno produktuose esantis maistinių medžiagų mišinys negali būti tapatinamas su jokiais augalinės kilmės gaminiais“. Tuo metu Europos vegetarų sąjunga tikino, kad sprendimas neturi nieko bendra su vartotojų apsauga, daugiausia – su ekonominiais klausimais, juk didėjant augalinės kilmės produktų vartojimui, pastebimas žymus nuosmukis pieno pramonėje.

Įsisenėjusi kova Jau kelis dešimtmečius pieno perdirbėjai kovoja su ne gyvulinės kilmės gėrimų gamintojais, kurie, „prisidengdami“ gerai suprantamais terminais, bando vartotojui įteikti kitą prekę. Dar 2000-aisiais Nacionalinė pieno gamintojų federacija pasirašė ir JAV Maisto ir vaistų administracijai įteikė peticiją, prašydama patvirtinti naujus standartus bei apriboti termino „pienas“ vartojimą. Federacijos prezidentas Jimas Mulhernas vietinei žiniasklaidai teigė, kad užtenka vien perskaityti žodžio „pienas“ apibūdinimą: „Pienas gaunamas iš žinduolių, o ne iš augalų.“ OZONAS

37