Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 30

Kur slepiasi biologinė įvairovė? DIANA LIETUVININKĖ

Dėl biologinės – gyvybės žemėje – įvairovės mūsų žydroji planeta yra tinkama gyventi žmogui. Bioįvairovė pirmiausia vertinga žmogui dėl sveikos aplinkos – tam tikrų gyvūnų, augalų išnykimas mus informuoja, kad aplinka keičiasi. Bendruomenės, esančios arti gamtos, gali ne tik pirmosios pastebėti, kaip keičiasi jų aplinka, bet ir inicijuoti pokyčius. Dažnai kyla klausimai, kodėl svarbu saugoti biologinę įvairovę, kas nutiks, jei išnyks kelios gyvūnų ar augalų rūšys. Pasak specialistų, biologinė įvairovė iš esmės yra vertybė. Visos rūšys Žemėje, taip pat ir žmogus, yra viena su kita susijusios. Kiekviena išnykusi rūšis sukelia grandininę reakciją. Pavyzdžiui, Lietuvos pievose auga reta vaistažolė, vadinama vaistine kraujalake. Ją apdulkina ir jos nektaru maitinasi labai retas drugys, vadinamas kraujalakiniu melsviu. Šis drugys ant kraujalakės padeda kiaušinėlius, kuriuos į savo skruzdėlyną nusineša skruzdėlės. Išsiritęs drugio vikšras maitinamas skruzdžių perais, o skruzdėms už tai atsilyginama saldžiu, vikšro išskiriamu skysčiu. Kraujalakės, melsvio ir skruzdės sambūvis yra toks trapus, kad pašalinus bent vieną iš šių trijų rūšių, iš karto išnyktų likusios dvi. Ir tokių pavyzdžių yra daug. Veikdami išvien su gamta padedame išsaugoti mums įprastą klimatą. Vietos bendruomenės, turėdamos gilesnį ryšį su jas supančia gamta, gali daryti įtaką biologinės įvairovės didinimui ir atkūrimui.

30

Atrasti gamtą mieste

Į klausimą, kur slepiasi biologinė įvairovė: mieste, miške, upėje ar kaime, galime atsakyti – visur. Biologinės įvairovės padėtis skirtingose vietose skiriasi. Miestuose naujai besikuriančių gyvenamųjų namų kvartaluose, deja, biologinės įvairovės būklė kritinė. Dėl žmonių antplūdžio, naujų statybų, padidėjusio aktyvumo čia išlieka ar naujai įsikuria tik plataus ekologinio spektro rūšys, tai labai skurdi savo biologine įvairove miesto dalis. Nustebsite sužinoję, kokia įvairi gamta gali būti mieste. Netgi mažiausi plyšiai šaligatvių kraštuose, pastatų papėdėse ar sienose gali pritraukti laukinių augalų. Be to, miestai dažniausiai yra įsikūrę šalia upių ir upelių, kurių ekologinės sistemos išsaugojimas yra labai svarbus.

Tačiau miestų biologinė įvairovė yra lengvai pažeidžiama: ji per silpna pasipriešinti žmogaus intervencijai. Miestų gyventojai gali pastebėti, kaip plotai, kuriuose vos ne kasdien šienaujama žolė, vasaros pabaigoje virsta smėliu. Nors aplinka atrodo prižiūrėta (nušienauta) ir iš pažiūros tvarkinga, tačiau be gyvybės ir džiūvanti. Dažnai tereikia palikti nešienaujamus plotus, nebijoti nukritusių lapų, išsaugoti seną nudžiūvusį medį su uoksais, kuriuose veisiasi rečiausi vabalai ar iškirsti krūmus, kurie trukdo saulės šviesai pasiekti tų pačių senų medžių kamienus.