Ozonas 54 — Gyvybės troškulys

Page 17

Mūsų susvetimėjimas su mus supančia aplinka buvo pagreitintas daugelio faktorių ir dar daugiau veiksnių šį susvetimėjimą tik skatina bei prailgina. Viena svarbiausių, bet mažiausiai dėmesio sulaukusių priežasčių yra mūsų kasdieninė kalba, mūsų kalbėjimo būdas. Tai, ką mes sakome, turi neįtikėtinai didelę įtaką tam, ką mes šiame pasaulyje matome, girdime ir kokius skonius patiriame. Turbūt labiausiai gajus yra nesibaigiantis įprotis kalbėti apie natūralųjį pasaulį kaip apie negyvą objektą, rašyti ir kalbėti apie kiekvieną esybę (samanas, vabalus ar kalnus) lyg jie būtų apibrėžti, lengvai atgaminami objektai be nuosavų juslių ir troškimų – lyg tam, kad tiksliai nupasakotume kitą esybę, mums reikia atimti iš jos bet kokį gyvybišką kitoniškumą, arba turime ją įsivaizduoti lyg pasyvių mechanizmų rinkinį, stokojantį bet kokio spontaniškumo, objektyvumo – jokios galimybės veikti dėl pačio savęs. Tiesą pasakius, kai mes iš tiesų atrandame savo juslių gyvybingumą – kai mes tikrai žvelgiame savo laukinėmis akimis ir klausomės su gyvuliškomis ausimis – mes suprantame, jog mus supančiame pasaulyje nėra pasyvių ar nejudrių objektų. Kiekvienas gyvis, kiekviena esybė pasitinka mūsų žvilgsnį su savomis paslaptimis, ir jeigu mes atkreiptumėme dėmesį, užmegztume dinamišką ryšį, dėl kurio įgytume naujų žinių arba netgi būtume transformuoti šios gyvos esybės. Tiesioginio juslinio patyrimo atžvilgiu, visa yra gyva, visa turi savybę judėti (nors reikia pripažinti, jog uolos ir kalvos juda daug lėčiau nei įprasta).

Jeigu mes ir toliau kalbėsime apie kitus gyvūnus lyg jie būtų mažiau paslaptingi už mus, jei mes kalbėsime apie miškus lyg apie nejautrias ekosistemas, o apie upes ir vėją lyg apie pasyvius elementus, tada mes atimsime iš savęs galimybę tiesiogiai ir instinktyviai pajusti šias gamtos jėgas. Taip mes apribojame savo intelektą ir pasaulį stebime it pasyvūs žiūrovai, o ne dalyviai. Tačiau jeigu norime prisiminti, ką reiškia jaustis šios laukinės gamtos dalimi, tai yra, jeigu norime susigrąžinti savo visavertę poziciją šioje biologinėje bendrijoje, tuomet turėtume pradėti kalbėti šiek tiek kitaip. Žinant mūsų įsisenėjusius įpročius, tai bus jėgų reikalaujantis pokytis, ir tikriausiai prireiks dešimtmečius kruopščių pastangų ir eksperimentavimo iki tol, kol įgusime. Tačiau tuo pat metu tai bus ir nuostabiai paprastas, ir netgi keistai pažįstamas jausmas, kažkas tokio, ką mums gali padėti prisiminti mūsų vaikai. Jeigu tikrai norime atgaivinti savo jusles ir atnaujinti savo solidarumą tarp mūsų ir visos likusios gamtos, tuomet turime pripažinti, jog milijardai objektų aplink mus turi savo valią ir tiesioginę įtaką mūsų gyvenimams bei mintims. Mes privalome pradėti kalbėti apie gyvąją aplinką taip, kaip ją iš tiesų patiria mūsų kūnai – kaip aktyvią, duodančią gyvybę ir gyvą.

David Abram yra žymus amerikiečių kultūros ekologas, filosofas bei dėstytojas, alternatyvių tekstų žurnalo „Utne Reader“ išrinktas vienu ryškiausių vizionierių, keičiančiu pasaulį. Jo idėjos tapo įkvėpimu diskusijoms mokslo žurnaluose, o vieši debatai apie mokslą ir etiką su žymiu biologu E. O. Wilsonu tapo plačiai publikuojamu David Abram kūriniu „Žemės užtemimas“ (angl. Earth in Eclipse). Jo kūryba yra pripažinta, kaip „revoliucinė“ ir „drąsi“, – padarė įtaką naujų disciplinų atsiradimui bei tapo pagrindu augančiai ekopsichologijos sričiai. Kartu su biologu Stephanu Hardingu, ekopsichologu Per Espenu Stokne ir aplinkosaugos edukologu Per Ingvaru Haukelandu jis įkūrė „Whilde ethics“ sąjungą (AWE), kurioje naudodamas meno ir gamtos mokslų kryptis siekia išprovokuoti giliai jaučiamas žmogaus patirtis gamtoje.

Wikipedia autoriaus Bgillock nuotr.

OZONAS

17