Page 1


„Má stu

den

…se da tská léta na Holl tuj ar jinými o í na konec min u“ ul rn Interiér amenty konce ého tisíciletí. mi Pr yt vidět, m ěch hip míst t lénia. Znova se aha tehdy prož oti us ív o ducha) eli byste cest ž vypadaly buď tevírala kavár ala masivní ok neb ou na ov j rtů. Tam o do Erry, kte at časem do s ak loď Nostrom Slavie ve sty zlení taneční s lu rá cé ty o, m Funguje ěli nejlepší k v Konviktský lového NASA C nebo přímo jak art deco, ale nou, cyberpunk je af lu t e o rodidl ještě? Chodíte e v okolí. Vůbe ště pořád je, bu (sídlil ve a Vetře o nikoho nezaj m a s l ím a tam? Pa c vel tur nej kosmické le už tam asi klepě dnešní r ce. Kdybyste to alo. ek n útroby ale měl emaj tu sedač estaurace U Ch chtěli a fotok omora, ku ve tvaru vy lupatýho kde jse m trávi špulenejch l nejvíc času.

Turek o Hollaru


Vodpad! Na tuhle seru! ta je fakt hnusná! Proč je to tak šedý?? Ta první zkouška vypadala stejnak nejlíp. Ach jo.

Sodoma komora

Katka & Vojtěch


Skejty na Hollaru

Skateboardingem k lepším studijním výsledkům. Hollar by mohl mít i vlastní U-rampu

VEDENÍ FAKULTY SOCIÁLNÍCH VĚD PLÁNUJE MEZI SVÝMI STUDENTY PODPOŘIT I MENŠINOVÉ ZÁJMOVÉ SKUPINY A ZVAŽUJE UMÍSTĚNÍ SKEJTOVÉ RAMPY NA DVOREK BUDOVY HOLLAR. S KONSTRUKCÍ BY SE MOHLO ZAČÍT JIŽ ZAČÁTKEM LETNÍHO SEMESTRU, SPOLEČNĚ S AVIZOVANOU PŘESTAVBOU NEVYUŽITÝCH GARÁŽÍ. RAMPA BY PODLE VEDENÍ MĚLA STUDENTŮM SLOUŽIT HLAVNĚ K TOMU, ABY PRODLEVY MEZI PŘEDNÁŠKAMI VYPLŇOVALI I FYZICKY AKTIVNÍM ZPŮSOBEM A NEJENOM VYSEDÁVÁNÍM V GAUČÍCH A POPÍJENÍM KAFE.

Děkan Fakulty sociálních věd by rád umístěním dřevěné rampy na akademickou půdu přispěl k demytizaci předsudků se skateboardingem spojených. „Je na čase, aby se na skateboarding začalo nahlížet v  lepším světle. Mezi našimi studenty máme prozatím jednoho až dva aktivní vyznavače skateboardingu, ale doufáme, že se tyto počty budou zvyšovat. Rampa na pozemek Univerzity Karlovy rozhodně patří,“ sdělil děkan při fakultním Hyde Parku. Posléze za bouřlivého potlesku všech zúčastněných dodal: „Skateboarding není zločin.“ Dunivé pády a řinčivé zvuky grindů by se měly are-

"

Rampa na pozemek Univerzity Karlovy rozhodně patří

álem Hollaru rozléhat již začátkem března. Stavbu rampy budou mít v duchu punkové etiky Do it yourself na starosti přímo studenti. Děkan také ocenil práci průkopníka DIY na evropské skejtové scéně Pontuse Alva: „Snímky Strongest of the Strange a In Search of the Miraculous pokládám za základní pilíře současného skateboardingu,“ překvapil svými znalostmi Končelík. Zájem podporovat skateboarding, a také naučit se skejtovat, projevil i proděkan pro studijní záležitosti, který by občas rád vyměnil svůj oblíbený bicykl právě za skateboard

a ozvláštnil si tak ranní cestu do zaměstnání. „Skejt je mnohem lehčí než kolo a lépe by se tedy nosil po schodišti na dvorek Hollaru skrz ty troje těžké dveře,“ svěřil se. Na jaře by pak kromě cyklojízdy chtěl také uspořádat v rampě i fakultní skateboardové závody, které by doplnily současnou podzimní cyklojízdu přímo v ulicích. „Na dvorku se bude především relaxovat od studia a trénovat, identita skateboardingu je tam venku na ulici a v  betonových bazénech,“ dodal. Věří totiž, že skateboarding je organický, a tudíž se nedá ohraničit termíny, ani uvěznit prostorem fakulty.


Garáž

V roce 76 se parkovací garáže na newyorské King Street změnily na diskotéku Paradise Garage. Návštěvnost nového tanečního klubu byla tak vysoká, že popovým a housovým skladbám s tamní vysokou rotací se začalo říkat garage music. Když se synkopované housové beaty se zkreslenými vokály producenta Todda Edwardse dostaly do Británie, položily se základy derivátu uk garage, který na menších stagích tanečních klubů nabídl alternativu ke špinavému junglu. Geneze je jasná, byl tu house a kreativně s ním pracovala garage. My zatím máme Hollar house a budoucnost v podobě garáží je ještě neotevřená. Přitom je to přirozený vývoj.

Už v šedesátkách přece Jacques Attali zjistil, že hudba předjímá stav společnosti. Garáž a hudební kreativita ale je odvěké spojení. Hip hop vyrostl na ulicích Bronxu, ale kde měli první dýdžejové zázemí pro primitivní soundsystémy? Garáž. Když v šedesátých letech kapely začaly hrát na pódiu se stejnou intenzitou jako ve zkušebnách, dodaly rokenrolu vítanou energii, z níž díky kontinualitě kulturního průmyslu těžil ještě punk a hardcore, nehledě na několik vln garážových revivalů. Pirátské rozhlasové stanice se zase v devadesátkách v Londýně přesouvaly z místa na

místo, aby je policie nemohla vystopovat. Vysílací studio se tak na chvíli zastavilo taky kde? Garáž. Nelicencované vysílání bylo trnem v oku soukromých a veřejnoprávních rozhlasů, stalo se ale hlavním tahounem současné elektronické hudby. Rinse. fm je dnes jedno z nejrespektovanějších rádií na ostrovech.

elektronické hudby je navíc grime jedním z potomků uk garage!). Dnes se Wileyho nové singly pravidelně objevují v BBC Top 40 a veterán Dizee si dokonce zarapoval na zahajovacím ceremoniálu posledních olympijských her. Režisér audiovizuálního spektáklu Danny Boyle už jej vnímal coby součást britského kulturního dědictví.

Pololegální status hudby londýnského ghetta měl kromě rádia druhý komunikační kanál v parties pořádaných mimo oficiální prostory hudebních klubů. Vybydlené domy, squaty a potemnělé garáže byly původní scénou otců grimu Wileyho nebo Dizzeho Rascala (v kontiualitě

V garáži to všechno začalo. Je to přímý předpoklad kreativní činnosti. Od skupinových session praktických základů beatovědy ve Fruity Looms, přes poslechové večery až po komorní koncerty, to všechno tam půjde dělat. A jednou přijede zahrát i sám Dizzee!

&

hudba


Oživme Hollar má tedy cenu jedině v případě, že na Hollaru nebudou studovat budoucí novináři, ale třeba budou ekonomové a právníci.

PANE ZEMANE, MÁTE VŠEOBECNÝ ROZHLED A ZAJÍMÁTE SE O AKTUÁLNÍ DĚNÍ. UŽ JSTE TEDY MOŽNÁ SLYŠEL O INICIATIVĚ OŽIVME HOLLAR? Paní redaktorko, každý imbecil, včetně vás novinářů, už o této iniciativě slyšel. Vzhledem k vašemu vzdělání bych předpokládal, že se mě na tak banální otázku nebudete ptát. Teď bych se zeptal já vás: Kde máme popelníček? UŽ VÁM HO NESOU. JAKÝ MÁTE NA OŽIVME HOLLAR NÁZOR? To už je méně imbecilní otázka a rád vám tudíž odpovím. Všichni víme, že novinář je stvoření veskrze hloupé.

V Á S BECHEROVKY.

P Ř I PRAVILI JSME SPECIÁLNĚ PRO L A H E V

Podívejte se, paní redaktorko, každý den říkám nejméně pěti idiotským novinářům, že už pět let Becherovku nepiju. A vy jste informována jako průměrná česká novinářka, tedy špatně. Ale protože jste dnes teprve třetí, zopakuji vám to také - Becherovku nepiju, nepiju, opakuji nepiju. Nepiju ji od té doby, co do ní začali dávat více cukru. Dnes piju slivovici. SLIVOVICI BOHUŽEL NEMÁME. MŮŽETE SI ALE VYBRAT Z RŮZNÝCH POMAZÁNEK, ZÁKUSKŮ, DOMÁCÍHO CHLEBA…

SNAD RADĚJI NE. Slivovici nemáte, aligátora nechcete. Myslel jsem, že tento rozhovor bude na vyšší úrovni. NECHTĚL BYSTE SI ALESPOŇ DÁT NĚCO K JÍDLU ČI K PITÍ V CAFÉ HOLLAR? TŘEBA BY TO ZMĚNILO VÁŠ NÁZOR NA OŽIVME HOLLAR. Děkuji vám za vaší velkorysou nabídku. Rád si něco dám. Jak ovšem, paní redaktorko, víte, mám problém se schody. Předpokládám, že nikdo z vás by mě nebyl schopen zachytit, pokud bych náhodou zakopl, takže musím použít výtah. Co si v Café Hollar mohu dát? PŘÍŠTĚ SI PRO VÁS PŘIPRAVÍME SLIVOVICI. POSLEDNÍ OTÁZKA: VAŠE DCERA KATEŘINA JE V MATURITNÍM ROČNÍKU. CO KDYŽ VÁM OZNÁMÍ, ŽE SE MIMO JINÉ HLÁSÍ NA ŽURNALISTIKU NA UNIVERZITĚ KARLOVĚ? Samozřejmě bych se jí to snažil rozmluvit racionálními argumenty. Je ovšem dospělá, takže jí to nemohu zakazovat. Přijímací zkoušky by p r o

fé a C “ . ž r e a n l l e o íc H V „ r : a n B a l m i e n Z e š c o o l h c Mi y b r a l l o H D o b ř e ,

Takže mi přij d e

opravdu tragikomické, že existuje obor, kde se státní univerzita snaží novináře vzdělávat. Takový obor by se měl zavřít.

paní redaktorko, ochutnám něco z vaší nabídky. Jak ale možná tušíte, nejvíce bych ocenil, kdybyste mi nabídli něco s masem. Mimochodem, chcete, abych vám udělal aligátora?

n í n e b y l y problémem, předpokládám, že by měla nejvyšší počet bodů. Ve chvíli, kdy by bylo jisté, že sem nastoupí, bych se snažil tuto budovu, tedy Hollar, trochu zkultivovat. Podívejte se, vaše úsilí s Café Hollar je chvályhodné, ale já bych ocenil spíše Bar Hollar. Další věcí by byla nutnost automatu na cigarety.


Kampaň Oživme Hollar: Lobbing, carrot cake a toilet guerilla Na Hollaru jde opět o engagement. NGO Oživme Hollar, studentská iniciativa s atributy nátlakové skupiny, se lobbingovou kampaní snaží přesvědčit policy makers na fakultě i general public o tom, že se garáže budovy Hollar mají beautifikovat na společenský prostor. Co si z marketingového pohledu zaslouží grade A a co naopak F?

ní post je reklamní spot založený na charakteristickém zvuku automatu, jenž produkuje kelímek něčeho, co OH odmítá nazvat kávou. Video je tiché a statické, podivný zvuk stroje působí jako zcizující efekt, tedy jako satirická aluze k mechanickému využití zobrazených prostorů.

carrot cake, káva) uspokojují potřeby cílové skupiny (studenti, crew fakulty, policy makers, paper managers) a ukazují alternativu k restauračnímu turismu kolem Národní třídy.

Merchandizing

OH rozjíždí merchandizing sadou buttonů v duchu nové corporate visu-

Background

Corporate visual identity projektu Oživme Hollar (dále OH) je roztříštěná, ale postupně se unifikuje. Nový merchandising vizuálně koresponduje s OOH komunikací (viz dále). Brief obsahuje jednotný font, vizuální styl a celebrity marketing – tváří kampaně je Václav Hollar.

Budget OH odpovídá amatérské exekuci kampaně. Jako valuabilní nehmotný statek v budgetu figuruje skupina entuziastických mladých lidí, kteří zvládnou všechno zmanageovat. Jejich drive je snem každého headhuntera hledajícího nadané kreativce.

Social media

Při cílení na mladé je klíčová internetová komunikace. Na Facebooku OH mají 400 fans, což je 6x více než Václav Hollar. Na Twitteru je to 17 followerů, tedy jen 1 984 805x méně než má Justin Bieber. OH tam pravidelně informuje o novinkách a plánech iniciativy. Posled-

OOH

(out of home, outdoor) Launch kampaně provázel guerillový OOH výlep random hesel na exponovaných místech budovy, vždy v eye-levelu. Claimy challengují myšlení, viz heslo „Opravdu znáš lidi, které potkáváš na chodbách?“. Použití fontu Times New Roman působí lacině, ale OH se teprve učí a profilují. Navazující výlep pak je variací na téma „Alkohol nie, radšej knihu“. Mem přetvořený na „Ne, raději kávu“ aktualizuje kontext pro familiární prostředí cílové skupiny.

Eventy - catering

Vrcholem kampaně jsou cateringové eventy. Sadou nástrojů (egg spread,

al identity. Používají legendární popkulturní symboly (Nyan Cat, Rosie the Riveter) a čerpají z grafik Václava Hollara.

Events & Media

Viditelný lobbing OH proběhl na outdoorové session Inspirátor, přehlídce ambiciózních projektů na FSV. Persvazivní sílu je i v médiích. Rozhovor s iniciátorkou sdružení pro UKáčko. tv odhaluje obsah garáží - dosáhl na YouTube 241 views.

Summary

Kampaň OH si za exekuci vizuálů, spotu, merchandisingu a social media zaslouží grade B. Za excitement, engagement publika a catering, zejména za vajíčkovou pomazánku (egg spread), ale uděluji grade A. Takže tedy oukéj. Oživme Hollar!

Eliška Kubešová

Šéfredaktorka spřízněného serveru Markething.cz, který nadšeně podporuje Oživme Hollar.


Oživme Hollar MAG #1  
Oživme Hollar MAG #1  

Přišel-Víděl-Napsal-Vyfotil-Nakreslil-Zalomil-Oživil! Příště můžeš s náma tvořit i ty! Chceš-li se podílet na dalším čísle Oživenýho magaZ...

Advertisement