Page 1

Kış ’11 Sayı: 40

Yuva Club üyeleri için ücretsizdir.

Üç ayda bir yayımlanır.

Berna Laçin:

“Böreğin kabarmasını görmek bana büyük zevk veriyor” LEZZET DURAKLARI

Huzur ve oksijen yuvası

ABANT SA⁄LIKLI YAŞAM Migrenle yaşam

PAYLAŞIM Kardeş kıskançlığı

Yuva Maya’lı Tarifler Yarışması sonuçlandı. kapak3.indd 1

2/8/11 1:15 PM


yuvamaya40_icindekiler.fh11 2/8/11 12:53 PM Page 1

19


Glutensiz Kek 5 kişilik Malzemeler * 2 su bardağı Yuva Glutensiz Kek Karışımı (250 g) * 6 adet yumurta * 3 çorba kaşığı sıvı yağ (30 g) * 2 çay bardağı şeker (200 g) * 5 g vanilya Hazırlanışı Yumurta ve şeker mikserle veya elle yoğurt kıvamına gelene kadar (5 dk) çırpılır. Sonra yağ, vanilya ilave edilir ve kısık ayarda çırpılır. Son olarak kek karışımı eklenir ve kaşık yardımıyla elle karıştırılır. Sıvı hamur önceden yağlanmış kek kalıbına dökülür. Önceden ısıtılmış 175 OC fırında 25-30 dk pişirilir. Kek kalıptan çıkarılır ve ızgara üzerinde soğutulur. Not: Bütün malzemelerinizi buzdolabından direk çıkartıp kullanmayınız. Oda ısısında, ılık olarak kullanınız.

Çölyak hastaları için glutensiz ürünler “Sağlığınız için size sunduğumuz çözüm!” Gluten içermeyen Yuva Glutensiz Ekmek Karışımı ve Yuva Glutensiz Kek Karışımı ile sofranızda hem sağlıklı hem lezzetli tatlar yaratabilirsiniz. Tüm aile bireylerinin güvenle kullanabileceği bu ürünler, uzman ekibimiz tarafından çölyak kurumları onayıyla uluslararası standartlara uygun olarak üretilmiştir. Gluten, temel olarak buğday, arpa, çavdar vs. gibi tahıllarda bulunan proteindir. Glutene karşı gösterilen alerji (diğer adıyla “çölyak hastalığı”), vücudunuzdaki glutenin emilmesindeki düzensizlikten kaynaklanır. Bu hastalığa karşı günümüzde mevcut olan tek çare, gluten içeren gıdaları diyetinizden tamamen çıkarmaktır.

Ayrıntılı bilgi için www.yuva-shop.com.tr

gluten.indd 1

2/8/11 1:03 PM


söyleşi

Berna Laçin:

“Böreğin kabarmasını görmek bana büyük zevk veriyor”

Ekranların sevilen yüzü ve Evdeki Yabancı, Bir Dilim Aşk, Belalı Baldız gibi birçok projenin yıldızı Berna Laçin, su böreği yapmayı da yemeyi de çok seviyor ve “Böreğin kabarmasını görmek bana büyük zevk veriyor” diyor.

B

aşarılı bir sanat kariyeri sürdüren Berna Laçin’in Ada isminde 9 yaşında bir de kızı var. Kızıyla birlikte mutfakta zaman geçirmeyi seven Laçin, fast food ve abur cubura karşı. Ergenlik çağındaki kızların kilo takıntıları olmasını da çok yanlış buluyor. İzmirli olarak zeytinyağlıların gönlündeki yeri ayrı olsa da baharatlı et yemeklerini favori olarak gösteren sevilen sanatçıyla yemek ve yeni projeleri hakkında konuştuk.

Berna Laçin’in damak zevki nasıldır? Neleri yemekten hoşlanır? Ayırt ettiği, yemeye doyamadığı nelerdir? Tat alma duyum gerçekten çok gelişmiştir. Yemeğin yağını ayırt ederim, her markanın ürününü kullanamam. Hemen ayırabiliyorum. Lezzetli bir yemek bulduğum zaman hiç vicdan azabı duymadan, tabak tabak yerim ama damak zevkime uymazsa aç kalır gene de yemem. Allahtan Türk kadını güzel

yemek yapıyor da aç kalmıyorum. Genelde yemek ayırt etmem. Ama iyi bir ayva tatlısına ne kadar tok olursam olayım “hayır” demem.

Mutfakta olmayı seviyor musunuz? Zorunluluk olarak hayır ama keyif olarak evet. Bir kadının her gün mutfağa girmek zorunda olması gerçekten çok zor. Ben canım istediğinde girme lüksüne sahibim. Ama yine de “Bugün

2

bernalacin.indd 2

2/8/11 1:04 PM


söyleşi ne yapmalıyız?” diye düşünmek bile sıkıntılı olabiliyor. Bu durumda yemek kitaplarından, pratik tarifli mönülerden akıl almak iyi oluyor.

Sizin en sık pişirdiğiniz yemekler, tatlılar ve pastalar neler? En çok sevdiğiniz ve yaptığınız hamur işi nedir? Baharatlı, tatlı-ekşili ve acılı et yemekleri favorim. Tatlı pek bilmem. Muhallebili, kadayıflı bir tatlı var komşumdan öğrendiğim, onu pek severim. Konya’nın hazır su böreği yufkaları var, ne zaman gitsem bana hediye ederler, onunla börek yapmayı çok seviyorum. Sadece yufkasını açmanız gerekmiyor. Gerisini aynı su böreği yapar gibi yapıyorsunuz. Yufkaları suda haşlayıp sonra kat kat peynirle döşeyip, fırına veriyorsunuz. Böreğin kabarmasını görmek bana büyük zevk veriyor.

ergenlerin hepsinin kilo problemi yaşayacağını düşünüyorum. Bence beyni böyle kodlamak yanlış daha ergenlik döneminde metabolizmalarını az beslenmeye alıştırıyorlar. Oysa bunu bizim yaşımıza gelince yapmalılar. O yüzden ileriki yaşlarda beslenme problemi yaşayacaklar.

mın sunuculuğunu üstlendiniz. Sinema filmi mi, dizi mi yoksa program sunuculuğu mu, hangisi daha cazip geliyor?

Mutfakta keşif yapanlardan mısınız? Tarifi size özel bir yemek ya da börek-çörek var mı?

Ben canlı performansı yani tiyatroyu seviyorum. Yeni bir film çekeceğim, bunun için heyecanlanıyorum. Sonuç olarak baktığımda sadece para kazanmak için yapmak zorunda kaldığım bir iş olmadı çok şükür. Seyircinin yaptığım işleri sevmesini buna bağlıyorum. Ben zevk alarak yapıyorum çünkü.

Sıfırdan keşif yapacak kadar yetenekli değilim ama olan tarifleri birkaç pişirmeden sonra başka hale getirmeyi seviyorum. O zaman özgünleşmiş oluyor.

Yeni projeler var mı? Gireceğiniz projelere karar verirken nelere dikkat ediyorsunuz?

Sinema filmlerinin yanı sıra Evdeki Yabancı, Bir Dilim Aşk, Belalı Baldız gibi birçok başarılı dizide rol aldınız. Daha sonra Her Şey İçin Berna Laçin isimli progra-

Yeni bir tiyatro oyununda ve Bosna’da çekilecek bir sinema filminde oynayacağım. Ama aklıma yatan bir dizi olursa, şöyle leziz, acısı tatlısı yerinde, ocaktan yeni çıkmış yemek gibi bir proje bulursam dizi yapmak istiyorum.

Geleneksel ve yöresel tatlarla aranız nasıl? Bayılırım. En iyi mutfaklardan birine sahip olduğumuzu düşünüyorum. Ama saray mutfağı çok ihmal ediliyor. Elbette halkın geçim zorluğunun da etkisi olmuştur. Ama örneğin et yemeklerinde meyve ve tatlı kullanımı Osmanlı’da saray mutfağında var ama bizim halkımıza çok yabancı geliyor.

Ada, boğa burcu ve becerikli. Hem yemeyi hem yemek yapmayı seviyor. Yaptığım şeylerde mutlaka ona da görev veririm. Abur cubur yoktur bizde, onun dışında her şeyi yiyebilir. Çocukların rejim yapar gibi beslenmesine yada fast food, cips tarzı besinlerle midelerini doldurmalarına kesinlikle karşıyım. Ama bir tabak yeter de demem, evde pişmiş mis gibi yemeği istediği kadar yemeli çocuk. Kuru patlıcan dolması favorisidir ama benim tarifimle.12 tane yediği oluyor. Kilo sorunu yok neyse ki. Bugün aşırı dikkat eden, mankenlere özenip beslenen

Fotoğraf: Tolga Eşiz

Kızınızla beraber de mutfağa giriyor musunuz? Beslenmesinde nelere dikkat ediyorsunuz?

3

bernalacin.indd 3

2/8/11 1:04 PM


haberler

Yuva Maya ’lı Tarifler Yarışması Sonuçlandı Yuva Maya’lı tarifleri hünerli ellerle bir sanat eserine dönüştüren ve sofraları bir lezzet şöleni haline getiren hanımların katıldığı geleneksel Yuva Maya’lı Tarifler Yarışması’ nın bir yenisi daha yapıldı.

Her yıl katılım sayısının arttığı Yuva Maya’lı tarifler yarışmasında yine yeni lezzetler ve tarifler ev hanımlarıyla buluştu. Yarışmaya İstanbul’dan katılan Hilal Dokuyucu “Üç Lezzetli Örgü Börek” tarifiyle yarışmada birincilik kazandı ve LCD televizyonun

sahibi oldu. Yarışmada ikinciliği Ankara’dan katılan Songül Filiz Öztürk “Yine Yeşerdi” tarifiyle elde ederek mikrodalga fırın kazanırken üçüncülük “Padişah Sarması” tarifiyle İzmit’ten katılan Ayten Saner’in oldu ve ona elektrik süpürgesi kazandırdı.

Hilal Dokuyucu

Songül Filiz Öztürk

Ayten Saner

Yuva Maya ’lı Tarifler Yarışma Birincisi

Yuva Maya ’lı Tarifler Yarışma İkincisi

“Yuva Maya mutfaktaki alışkanlıklarımı değiştirdi”

“Yuva Maya’yı gönül rahatlığıyla kullanıyorum”

“Dolabımda Yuva Maya her zaman hazır bulunur”

Yarışmayı “Üç Lezzetli Örgü Börek” tarifiyle kazandım. Bu bilinen bir tarif ama karışım bana aitti. Benim aynı zamanda sagliklimutfak.net adında bir blogum var. Tariflerimi burada da yayınlıyorum. Daha önce de farklı yarışmalardan ödüller aldım, Dubai ve Kore’de çeşitli yarışmalara katıldım. Ama bu ödül sürpriz oldu. Ben açıkçası yemeklerimde mayalı tarifleri az kullanan bir insandım. Çünkü istediğim gibi hamur kabarmıyor ve kıvam bulmuyordu. Yuva Maya ile birkaç deneme yaptım ve çok memnun kaldım. Midede herhangi bir kaynamaya da sebebiyet vermiyor. Yuva Maya mutfaktaki alışkanlıklarımı değiştirdi.

Yuva Maya’yı internet üzerinden takip ediyorum zaten yarışmadan da internet sayesinde haberdar oldum. Katıldığım “Yine Yeşerdi” tarifi kendi tarifim o yüzden bana ait olduğu için özellikle seçtim. Daha önce de Yuva Maya’nın düzenlediği bir yarışmaya katılmış, orada birinci olmuştum. Böyle yarışmaları severek takip ediyorum. Yuva Maya’nın hem yaş hem kuru mayasını kullanıyorum. Bir üründen bir kez memnun kaldığınız zaman zaten değiştirmiyorsunuz. O yüzden özellikle börek ve poğaça yaparken Yuva Maya’yı gönül rahatlığıyla kullanıyorum.

Yuva Maya’nın yarışmalarını zaten takip ediyorum, geçen yıl da katılmıştım. Bu sene seçtiğim tarif olan “Padişah Sarması” aslında çok eski bir Osmanlı tarifi. Eski tariflerimizin unutulduğunu düşünüyorum. O nedenle farklı bir lezzet olarak insanlarla bunu paylaşmak istedim. Yuva Maya’yı yıllardır kullanıyorum, çok da memnunum. Hatta çok sık markete gitme imkanım olmadığından dolabımda 10-15 paket Yuva Maya her zaman hazır bulunur. Bilhassa ekmek yaparken Yuva Maya’yı severek kullanıyorum. Ekmeği çok güzel kabartıyor ve ekmeğin farklı bir aroması oluyor.

Yuva Maya ’lı Tarifler Yarışma Üçüncüsü

4

haberler.indd 4

2/8/11 1:04 PM


haberler Yuva Maya’lı Tarifler Yarışması’ nda dereceye giren isimler ve tarifleri: AD-SOYAD

TARİFİN ADI

İL

1

Hilal Dokuyucu

Üç Lezzetli Örgü Börek

İstanbul

2

Songül Filiz Öztürk

Yine Yeşerdi

Ankara

3

Ayten Saner

Padişah Sarması

İzmit

4

Gülcan Gül

Kuş Yuvası

Kocaeli

5

Fatma Schwizer

Bademli Soğuk Pasta

Aydın

6

Sevgi Tunç

Loranın Şapkası

Bursa

7

Makbule Beydoğan

Aşure Kek

Kütahya

8

Şenay Girginel

Gazozlu Tatlı

Bursa

9

Fethiye Turan

Ispanaklı Mercimekli Kütahya Tava Böreği

10

Selin Durakoğlu

Cevizli Soğanlı Ekmek

İstanbul

Çölyak Derneği 2011’e Merhaba Gecesi Ankara Çölyak Derneği doktorları, eczacıları, diyetisyenleri ve çölyak dostlarını bir araya getirerek 2011’e Merhaba Gecesi düzenledi. Tamamen glutensiz yemeklerin yendiği geceye sesi ve müziğiyle Yaşar Demircioğlu, dinletileriyle Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencileri ve kuklalarıyla Hakan Arısoy renk kattı. Ankara Çölyak Derneği benzer etkinliklerle glutensiz hayatı tanıtmaya ve derneğin sesini duyurmaya devam edecek.

“Peki Kimler Unutuldu” Üniversite öğrencileri İzmir Fenilketonüri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (PKU) üyesi olan çocuklar için “Peki Kimler Unutuldu” adıyla anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi. Proje kapsamında Fenilketonüri diyetlisi çocuklardan neler hissettiklerini resmetmeleri istenerek bu resimlerden oluşan ‘Fenilketonüri Diyetlisi Çocukların Resim Sergisi’ Kıbrıs Şehitleri’ndeki Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı. Doğuştan bir enzim eksikliği nedeniyle ortaya çıkan Fenilketonüri hastalığı çocukların et, süt, yumurta, yoğurt gibi besinleri tüketmesini engelliyor. Ömür boyu bu hastalıkla yaşamak zorunda kalan çocukların ihtiyaçlarının farkına varılmasında böyle dikkat çekici projeler önemli rol oynuyor. 5

haberler.indd 5

2/8/11 1:04 PM


kadının deneme dünyası

Balla gelen güzellik Bal içinde barındırdığı antioksidan ve aminoasitlerle yalnızca faydalı bir besin değil, aynı zamanda cilt için de doğal ve çok etkili bir madde. Sizin için hazırladığımız sıkılaştırıcı yüz maskesi, tonik ve saç bakım kremi tarifleri bal kullanarak hazırlayabileceğiniz doğal çözümlerden yalnızca birkaçı. Saç Bakım Maskesi

Sıkılaştırıcı Yüz Maskesi

Bal - Elma Yüz Toniği

Malzemeler: 1/2 fincan bal, 1/4 fincan zeytinyağı

Malzemeler: 1 kaşık bal, 1 yumurtanın beyazı, 1 kaşık gliserin (eczanelerde bulunabilir), 1/4 fincan un

Malzemeler: 1 kaşık bal, 1 elma (soyulup göbeği çıkarılmış)

Bal ve zeytinyağını karıştırın. Tüm saça sürün. Başınıza naylon bone geçirip 30 dakika bekleyin. Daha sonra şampuanlayıp durulayın.

Malzemeleri hamur olacak şekilde karıştırın ve bu hamurla yüzünüzü kaplayın. 10 dakika bekletip ılık suyla yıkayın.

Takıp takıştıralım Aksesuarlar her mevsim kıyafetlerimizin vazgeçilmez parçaları olarak onlara hareket ve zerafet katıyor. Bu kış, tıpkı botlar ve çizmelerde olduğu gibi aksesuarlarda da göz alıcı ve iddialı bir çizgi öne çıkıyor. İri parçalı ve parlak renkli aksesuarlar kıyafetleri tamamlıyor. Bu yıl yine altın sarısı metallerin farklı kullanımları göz kamaştıracağa benziyor. Boğazlı kazaklarla rahatlıkla kullanılan, uzun ve birkaç kattan oluşan kolyeler, doğal taşlardan oluşan ışıltılı küpeler ve aykırı tarzlarıyla dikkat çeken yüzükler bu kışın vazgeçilmezleri.

Bal ve elmayı mikserden geçirip püre haline getirin. Yüze sürüp 15 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın.

Makyajda kış renkleri Bu kış kıyafetler kadar makyajda da canlı renklerin hakimiyeti var. Soğuk kış günlerini ısıtan pembeler, kırmızılar ve eflatunlar öne çıkan renkler arasında. Akşamları gündüzlere oranla daha koyu tonları barındıran, belirgin makyaj alternatifleri tercih edilirken bu kışın vazgeçilmezi kırmızı ve koyu pembe rujlar olacak.

İpuçları k Sabah kalktığınızda yorgunsanız ve gözleriniz şiş görünüyorsa koyu göz makyajı yapmak yerine koyu renkli ruj seçerek dikkati bu noktaya çekin. k Rujunuzun daha kalıcı olmasını istiyorsanız rujdan önce dudaklarınıza bir miktar pudra sürün. Rujun fazlasını da mendil yardımıyla alıp üzerine uygun tondaki parlatıcınızı uygulayın. k Daha sağlıklı ve ışıltılı görünmek istiyorsanız kullanacağınız fondoten, pudra ya da allık için bronz görünüm veren ürün tercih edebilirsiniz. Ancak bu ürünleri birlikte kullanıyorsanız yalnızca birinin bu özelliği taşımasına özen gösterin yoksa ortaya sağlıksız ve yapay bir görüntü çıkabilir.

6

kadin_dunyasi.indd 6

2/8/11 1:05 PM


kadının deneme dünyası Ayaklar rengarenk Bu kış birbirinden renkli çizmelerin egemenliği sürüyor. Farklı modellerde, yüksek topuklu botlar da bayanların favorileri arasında yer alıyor. Her türlü elbise, etek ve şortla kombine edilebilen botlar hem gündüz hem de gece kullanımı için farklı alternatifler sunuyor. Çantaların yanı sıra desenli çoraplarla da renklendirilebilen botlar uzun süre vitrinlerden inmeyeceğe benziyor.

Pırıl pırıl saçlar Soğuk ve kuru kış ayları çok zarar verebileceğinden bu dönemde saçlarımıza ayrı bir özen göstermek gerekiyor. Mekanlar arasındaki soğuk-sıcak ısı değişimleri ve hava kirliliği saçın barındırdığı tüm nemi alarak kuruyup çatlamasına neden oluyor. Çözüm ise çok basit: Nemlendirici özellik taşıyan koruyucu bakım kürleri kullanarak ve birkaç detaya dikkat ederek tüm kışı pırıl pırıl ve sağlıklı saçlarla geçirebilirsiniz. İşte size birkaç öneri: Soğuktan korunmak için kullandığınız bere ve şapkaların çok sıkı olmamasına özen gösterin. Böylece saç derinizdeki dolaşımı engellememiş olursunuz. Kuru saçlarınız için yalnızca nemlendirici içeren şampuanlarla yıkamanız yeterli olmaz. Saçlarınızı ılık ya da soğuk suyla yıkayarak nemi saçınıza hapsedebilir ve ekstra parlaklık kazandırabilirsiniz. Saçlarınızın kırılmasını önlemek ve ışıltısını korumak için banyodan sonra henüz saçınız ıslakken nemlendirici kremler uygulayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında saçlarınızı şekillendirirken silikonlu ve ısıya karşı koruyucu ürünler tercih etmelisiniz.

Kışın parfüm seçerken Parfüm seçmek her kadın için çok önemlidir çünkü seçilen koku aslında kadının karakterini yansıtan bir imza gibidir. Elbette koku seçiminde yaş, konum, ten rengi gibi birçok faktör rol oynar, bunlardan biri de mevsimdir. Yaz aylarında tercih edilen taze ve meyveli kokular kış aylarında yerini daha şekerli, baharatlı ve etkileyici kokulara bırakır. Çünkü kışın gerek kullanılan kıyafetler gerekse hava ısısının düşük olması nedeniyle parfümünüz daha zor yayılır ve daha az hissedilir.

Sağlıklı yaşlanma Yaşlılıkla savaşmak yerine güzel ve sağlıklı yaşlanmayı seçmek ve bu yolda gereken adımları atmak aslında daha uzun süre genç kalmanın da sırrını içinde barındırıyor. Peki ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı ve güzel günler geçirmek için neler yapmalıyız: k Sigarayı bırakarak daha sağlıklı bir yaşama başlayın. k Alkolden mümkün olduğunca uzak durun. k Egzersizi zorunluluk olarak görmeyin, hayatınızın bir parçası haline getirin. k Sosyalleşmek hayat enerjinizi korumak adına çok önemli, arkadaşlarınız ve ailenizle bol vakit geçirin. k Çok katı diyet yapmak zorunda değilsiniz. Sadece fazla tuzu, yağı ve şekeri listenizden çıkarın. k Stres faktörünün her konuda yarattığı olumsuz etkiler tartışılmaz. Ancak stresten çok, onunla nasıl başa çıktığımız önemli. Stresi azaltmak için kendinizi rahatlatacak hobiler edinin.

7

kadin_dunyasi.indd 5

2/8/11 1:05 PM


ne pişirelim?

Üç Lezzetli Örgü Börek

2010 ya’lı Yuva Ma if ırları Tar Lezzet S i is c ı Birin Yarışmas HİLAL CU DOKUYU

5 kişilik

HAMUR • 3 su bardağı un • 1 çay bardağı ılık süt • 1 paket Yuva 11g Instant Kuru Maya • 2 yemek kaşığı toz şeker • 1 tatlı kaşığı tuz • 1 adet yumurta HARÇ MALZEMELERI 1. harç • 1 adet kırmızı biber • 1 diş sarımsak • 1 tatlı kaşığı salça 2. harç • 2 yemek kaşığı zeytin ezmesi • 1 yemek kaşığı kekik 3. harç • 1 kase rende peynir • 5-6 dal doğranmış maydanoz HAZIRLANIŞI Derin bir kaba un koyup ortasını havuz şeklinde açın. Şeker, tuz, yumurtanın akı, maya ve 1 çay bardağı ılık süt koyarak 5 dk. yoğurun. Üzerine nemli bir bez serip 10 dk. dinlendirin. 1. harç: Kırmızı biberi közleyin, kabuklarını soyduktan sonra sarımsak ve salça ile birlikte püre haline getirin. 2. harç: Zeytin ezmesi ve kekiği bir kasede karıştırın. 3. harç: Peyniri rendeleyerek maydanozla karıştırın. Dinlenen hamuru 3 eşit parçaya ayırın. Her hamuru servis tabağı kadar açın. Ortasına fırça yardımıyla biraz yağ sürün ve her bir hamurun içine hazırladığınız içlerden koyarak rulo yapın. Bu ruloları yağlı kağıdın üzerine alarak saç örgüsü şeklinde iç içe geçecek şekilde örün. Üzerine yumurta sarısı ve çörek otu serptikten sonra ılık bir yerde 10 dk. mayalanması için bekletin. Daha sonra 180 derecede üzeri kızarana kadar pişirin.

8

tarifler.indd 8

2/8/11 1:33 PM


ne pişirelim?

8 kişilik HAMUR • 750 g ıspanaktan çıkan su (1,5 su bardağı ıspanak suyu) • Yarım su bardağı ılık süt • Yarım su bardağı mısır özü yağı • 3 çorba kaşığı elma sirkesi • 1 paket Yuva 11g Instant Kuru Maya • 1 tatlı kaşığı tuz • Yeterince un • 1 yumurta akı (içine), 1 yumurta sarısı (üzerine) • 125 g tereyağı, 1 çay bardağı mısır özü yağı (hamur aralarına sürmek için)

Yine Yeşerdi

2010 Yuva May a’lı Lezzet Sır ları Tarif Yarışması İkincisi SONGÜL F İLİZ ÖZTÜRK

İÇ HARÇ • 4 adet kırmızı biber • 2 adet çarliston biber • 1 adet pırasa • 200 g yağsız dana kıyması • 1 tatlı kaşığı karabiber, kırmızı biber, tuz • 1 çorba kaşığı tereyağ HAZIRLANIŞI Ispanağı ayıklayıp yıkayın. Mutfak robotuyla çekip süzün. Bir kabın içine ıspanak suyu, ılık süt, mısır özü yağı, elma sirkesi, maya, yumurta akı, tuz, yeterince un ekleyerek kulak memesi yumuşaklığında hamur hazırlayın. 10 dk. dinlendirin. 5 eşit parçaya bölün. Yufka inceliğinde açın, aralarına eritilmiş tereyağı ve mısır özü yağı karışımını sürün, üst üste koyup katlayın. Buzdolabının buzluk kısmında 10 dk. dinlendirin. Sonra tekrar merdaneyle 1 cm kalınlığında açın. Su bardağı ağzıyla kesin, ortasına harçtan yeterince koyun hamurun kenarını aralıklı beş yerinden kesip gül şekli vererek kapatın. Yumurta sarısı sürün. Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında 40 dk. pişirin. Ilık servis yapın. HARCIN YAPILIŞI Tereyağını eritip, kıyılmış pırasayı sote yapın. Julyen doğranmış kırmızı biber ve çarliston biberi pırasanın içine katıp iyice kızartın. En son kıyma, karabiber, kırmızı biber ve tuz katın, karıştırın. Kıyma saldığı suyu çekinceye kadar pişirin. Soğumaya bırakın. 9

tarifler.indd 9

2/8/11 1:33 PM


ne pişirelim?

Padişah Sarması

2010 ya’lı Yuva Ma if ırları Tar S t e z z e L sü ı Üçüncü Yarışmas AYTEN SANER

9 kişilik

HAMUR • 500 g baklavalık un • 1/2 paket Yuva 42g Yaş Maya • 1 çay bardağı süt • 1 çay bardağı sıvıyağ • Tuz • Şeker • 1 çay bardağı yoğurt • Nişasta (açmak için) • 250 g tereyağ İÇ MALZEME • 1 bardak ceviz • 1 bardak fıstık • 100 g helva • 10 tane incir • 10 tane kayısı • 1 çay bardağı tahin • 1 çay bardağı pekmez ŞERBET • 2 bardak süt • 3 bardak şeker • 1 bardak su SÜSLEMEK İÇIN • 100 g kaymak ve fıstık HAZIRLANIŞI Unun içine 1/2 paket yaş maya, süt, yoğurt, sıvıyağ, şeker ve tuz ekleyip iyice yoğurun. 10 beze ayırın ve dinlendirin. Tereyağını eritip, yufkaları açın. Bütün malzemeyi rondodan geçirin. Şerbeti kaynatın. Yufkanın bir tanesinin üzerine tereyağı gezdirin. Bir şerit 10 cm genişliğinde olacak şekilde uzun şeritler halinde kesin. Hazırladığınız karışımı koyup sigara böreği gibi sarıp, tepsiye dizin. Üstüne tereyağı gezdirin. Önceden ısıtılmış fırında pişirin. Ilıkken sütlü şerbeti gezdirin. Kaymak ve fıstıkla servis edin.

10

tarifler.indd 10

2/8/11 1:33 PM


ne pişirelim?

7 kişilik HAMUR • 4 su bardağı un • 1 su bardağı ılık su • 1/2 paket Yuva 42g Yaş Maya • 1 tatlı kaşığı tuz • 1/2 su bardağı sıvı yağ • Sıvı yağ ya da eritilmiş margarin (hamuru yağlamak için)

Kuş Yuvası 2010 Yuva May a’lı Lezzet Sır ları Tarif Yarış ması Dördüncüs ü GÜLCAN G ÜL

İÇ MALZEME • 3 adet patlıcan (közlenmiş) • 100 g beyaz peynir • 1 tutam maydanoz • Sıvıyağ • Tuz • Karabiber • 1 adet havuç ÜZERI İÇIN • 1 adet yumurta • Susam • Çörek otu HAZIRLANIŞI Ilık su, maya, yağ ve tuzu yoğurma kabına alın. Maya suda çözüldükten sonra ununu ilave ederek yumuşak hamur elde edene kadar yoğurun. Üzerini nemli bezle örterek hamuru 15 dakika dinlendirin. İç harç için patlıcanları közleyip, iri parçalar halinde doğrayın. Havuçları rendeleyip az yağda soteleyin. Patlıcanı ilave edip biraz daha soteleyin. Tuzunu karabiberini ilave ettikten sonra beyaz peyniri maydanozla birlikte dahil edin. Dinlenmiş hamuru iki eşit parçaya bölün ve her parçadan sekiz beze ayırın. Bezeleri pasta tabağı büyüklüğünde açın ve aralarını yağlayın. Üst üste koyarak oklava yardımıyla çok ince olmayacak şekilde açın. Kalan sekiz adet bezeye de aynı işlemi uygulayın. Elde ettiğiniz iki adet yufkayı dört eşit parçaya bölün yani sekiz adet çeyrek yufka elde edin. Her yufkayı yuvarlak kısımlarından hafifçe çekerek uzatın, geniş kısımlarına patlıcanlı harçtan koyun ve uzunca rulo yapın. İki ucunu birleştirerek simit şeklini verin. Üzerine yumurta sürüp simidin kenarlarından bıçağın ucuyla kesikler atın. Çörek otu ve susam serpin. 180 derecelik ısıtılmış fırında pişirin. İç harcı damak tadına göre patatesli, peynirli veya maydonozlu da olabilir.

11

tarifler.indd 11

2/8/11 1:33 PM


lezzet deneme durakları

Her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olan Abant, Bolu dağlarının incisidir. İstanbul ve Ankara’ya yakın mesafelerde olduğu için günübirlik gezilerin ya da hafta sonu kaçamaklarının da vazgeçilmezlerindendir.

Huzur ve oksijen yuvası: Abant Abant’a gelenleri ilk önce “Abant tabiat parkına hoş geldiniz” yazısı karşılıyor ve ayrı bir dünyadan içeri davet ediyor. Bir yanda çam, köknar ve kayın ormanları diğer yanda muhteşem güzelliğiyle ağaçların yansımasını ayna gibi size sunan Abant Gölü. Evlerin duvarlarını süsleyen çok güzel bir tabloyu andırıyor Abant’ın manzarası. Adeta resmin parçası oluyorsunuz gezmeye başladığınızda. Gölün çevresi 6,5 kilometrelik bir parkur oluşturuyor. Her adımda ayrı bir güzellikle karşılaşılıyor. Özellikle sonbaharda gidildiğinde sarı ve kırmızının her tonunu görmek mümkün. Abant size kuş sesleri arasında romantik bir yürüyüş imkanı ve uzun zaman etkisinden çıkılmayacak bir güzellik sunuyor.

12 ay dolu

Abant’ın baharı ayrı güzel kışı ayrı. 12 ay boyunca konaklama yerlerinde yer bulmak pek de kolay değil, tabii konaklama düşünülüyorsa. Günübirlik seyahat çoğu zaman yetmediğinden en azından bir hafta sonu kaçamağı tavsiye ediliyor. Abant Gölü 1,28 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Gölün etrafında yürümenin tadı elbette bambaşka ama faytonlar da bu yolculukta size yardımcı olabiliyor. İsterseniz bu turu bisikletlerle de yapabiliyorsunuz. Lezzetli alabalıkların bulunduğu ve olta balıkçılığının zevkle yapıldığı Abant, bitki ve hayvan türleri açısından da oldukça zengin. Kışın gölün donduğu zamanların dışında, gölde su bisikleti ve sandalla gezmek mümkün. Abant Gölü ve çevresi, su samuru ve Abant alabalığı koruma alanı olarak da

12

abant.indd 12

2/8/11 1:06 PM


lezzet deneme durakları Sonbaharda Abant

tercih edilen kısmı ise göl manzarasına hakim terası. Tereyağında alabalık ya da mangalda et özellikle tavsiye ediliyor. Soğuk kış gecelerinde sucuk ekmek ve sıcak şarap partileri yapılıyor. muhafaza ediliyor. Su samurlarını görebilmek için, sabahları güneş doğmadan samurların yuvalarının olduğu yere gidip beklemek gerekiyor.

Temiz hava acıktırır Göl turunun en keyifli yanlarından biri, yorulup acıktığınızda çevrenizde damak zevkinize uygun tesislerin olması. Abant Köşkü de bunlardan biri. Köşk gece konaklamak için de uygun, en çok

Ulaşım ve konaklama Abant’a gitmenin en kısa yolu, ücretli Anadolu Otoyolu. İstanbul’dan Abant’a yol yaklaşık 3 saat sürüyor. Ankara’dan ulaşımsa yalnızca 2 saat. Abant’ta kalmak isteyenler için iki tane beş yıldızlı otel ile bir köşk otel var. Büyük Abant Oteli ve Abant Palas, manzarasıyla şehirden kaçanları memnun edecek özellikte. Köşk Otel ise 13 odasıyla sakin bir tatil isteyenler için çok uygun.

Göl Gazinosu’nda Abant keyfi 1985 yılından bu yana hizmet veren Abant Göl Gazinosu, çam ormanlarının çevrelediği doğa güzelliği ile ünlü Abant Gölü’nün kenarında yer alıyor. Tesis zengin yemek ve içecek mönüsü dışında Abant Gölü

üzerine uzanan terasta eşsiz manzarayla doğayla baş başa kalabilme imkanı sunuyor. Bahçe, bar ve şömineli lobide 4 mevsim özel gün ve geceler kutlanıyor; bahçede barbekü keyfi yapılabiliyor.

13

abant.indd 13

2/8/11 1:06 PM


Sağlıklı Yaşam

Migrenle yaşam… Migren, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve genellikle ataklar şeklinde gerçekleşen baş ağrılarına neden olan bir rahatsızlık. Ancak hem migreni önlemek hem de atakların etkisini azaltmak için çeşitli tedaviler mevcut.

M

igrenle sıradan baş ağrısını ayırmak başlangıçta zor olabilir. Ancak ikisi arasında ağrının şiddeti ve şekli, ışığa ve sese karşı duyarlılık, bulantı ve kusma gibi temel farklar vardır. Migren çok daha istikrarlı aralıklarla tekrarlayan, her defasında benzer belirtiler gösteren ve birçok etmen tarafından tetiklenebilen ağrılardır. Ayrıca migren atakları temel olarak dört evreye ayrılabilir: q Uyarı (Prodorm) evresi: Ağrı başlamadan önce genellikle birkaç saat süren uyarı niteliğindeki dönemdir. Kişi genelde kendini yorgun hisseder, ışığa ve sese karşı fazla duyarlı hale gelir, ruh halinde değişiklikler olabilir. q Aura evresi: Bu evre migren atağında nadiren kendini gösterse de görme bozukluğu ya da kaybı, parlayan ışıklar ve zig zag şekiller görme gibi çeşitli etkilerin yanı sıra baş dönmesi de yaratabilir.

q Baş ağrısı evresi: Migren atağının en kötü dönemi baş ağrısının başladığı evredir. Çünkü bu şiddetli baş ağrısına genelde bulantı ve kusma da eşlik eder. Zonklayan, genellikle başın belli bir kısmında olan ağrı tedavi edilmediği takdirde dört saat ile üç gün arasında devam edebilir. q Düzelme evresi: Ağrının giderek azalıp kaybolduğu bu dönemde hasta kendini yorgun, depresif hissedebilir ve konsantrasyon problemi yaşayabilir.

Migreni tetikleyen etmenler Migrenin oluşmasında genetik yatkınlık etkili olsa da migreni tetikleyen bazı faktörler vardır. Bunların arasında yiyecekler, ilaçlar ve bazı duygusal uyaranlar sayılabilir. Peynir, çikolata, kahve ve şarap migreni tetikleyici özellikler içeren gıdalar arasında gösterilir. Bazı antibiyotikler, alerji ve hormon ilaçları da aynı etkiye sahip olabilir. Duygusal uyaranlar

olarak endişe, aşırı üzüntü ya da sevinç, stres ve heyecan sayılırken az uyumak, sigara içmek ve zihinsel yorgunluk da migreni tetikleyen faktörlerdendir.

Migren tedavisi Migreni tamamen tedavi etmek mümkün olmasa da belirtilere yönelik ve koruyucu özellikte olmak üzere iki çeşit tedavi uygulanır. Belirtilere yönelik olan tedavi migren ataklarını daha seyrek yaşayan ve nöbet sayısı ayda ikiyi geçmeyen kişiler içindir. Her gün ilaç alınmadan yaşam biçimindeki bazı değişiklikleri ve ağrı yaşandığı durumda kullanılan ilaçları içerir. Koruyucu tedaviyse çok daha sık migren atağı yaşayan ve nöbet sayısı ayda ikiyi geçen hastaları kapsar. Düzenli ilaç kullanmayı gerektiren bu tedavide farklı ilaç seçenekleri mevcuttur. Migreniniz olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurarak migrenin hayatınız üzerindeki olumsuz etkisini azaltabilirsiniz.

Sağlıklı ayak güzeldir Bakımlı ayaklar sadece güzel olmanın değil sağlıklı olmanın da işareti. Ayak temizliği, ayakkabı seçimi, nasır, batık tırnak gibi konulara önem vererek, küçük ama düzenli bakımlar uygulayarak sağlıklı ve güzel ayaklara kavuşmak mümkün. Ayak temizliği: Ayaklarınızı mantar ve benzeri enfeksiyonlardan uzak tutmak için düzenli olarak yıkayıp kurulamanız yeterli olacaktır. Ayrıca her banyodan sonra ponzo taşı kullanarak yumuşacık ayaklara sahip olabilirsiniz.

Ayakkabı seçimi: Ayak sağlığı konusunda ihmal edilmemesi gerekenlerden biri de doğru ayakkabı seçimidir. Aldığınız ayakkabının şık olmasından ziyade rahat, yumuşak, hava alan ve terletmeyen malzemeden olmasına dikkat edin.

14

saglikli_yasam.indd 14

2/8/11 1:07 PM


Sağlıklı Yaşam

Antioksidanlar neden bu kadar önemli? Fatoş Özcan Uzman Diyetisyen – Diyabet Diyetisyeni (ozcanfatos@hotmail.com)

Mucize yaratan diyetlerin revaçta olduğu günümüzde beslenme uzmanları her vücudun ihtiyacının tek tip olamayacağı gibi mucize reçeteler vermenin de mümkün olmadığına dikkat çekiyor. Öğünlerimizde 4 besin grubuna da yer verirsek tüm antioksidanlardan yaralanarak daha sağlıklı beslenebiliriz.

A

ldığımız besin maddeleri, hücrelerimizde oksijenle birlikte yakılarak enerjiye dönüşür. Ancak bu yanma işlemi sırasında “oksidan” adı verilen zararlı moleküller ortaya çıkar. Hava kirliliği, ultraviyole ışınları, radyasyon, egzoz, sigara dumanı gibi birçok faktör de serbest radikalleri çoğaltır. Oksidanlar; kanser, damarlarda yapı bozuklukları ve erken yaşlanmaya sebep olur. Vücutta bu oksidanlarla savaşıp onları etkisiz hale getiren ve vücuttan atılmasını sağlayan kimyasal maddelere “antioksidan” adı verilir. Antioksidanlar vücudu zehirden arındırıp, bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

E vitamini selenyum ile birlikte bağışıklık sisteminin fonksiyonunun artmasına yardımcı olur. Ayrıca hem erkekte hem de kadında kalp krizi riskini azaltır, birçok kanser türüne karşı da vücudumuzu korur. Aynı şekilde turuncu, kırmızı, yeşil sebze ve meyvelerde (domates, karaciğer, havuç, ıspanak, brokoli, marul, kayısı ve kavun) bol miktarda bulunan A vitamini de kandaki beyaz hücre aktivitesini artırarak kansere karşı vücudu korur. Ayrıca keten tohumu da östrojene bağlı gelişen kanser riskini azaltır. Soya fasulyesi kanser, kemik erimesi ve kalp damar hastalıkları riskini azaltır. Meyan kökünde bulunan glikozidler alerji ve iltihabı azaltır. İçeriğinde Omega 3 yağ asitlerini barındıran balık ve yeşil çay da tüketilmesi gereken besinlerdir.

Vitaminler en önemli antioksidanlar

Anne sütü bağışıklığı güçlendiriyor

Bu antioksidanların en önemlileri C ve E vitamini, beta-karotendir. Bu antioksidanları içeren besinleri günlük beslenmemizde bol miktarda bulundurmalıyız. Limon, portakal, çilek, greyfurt, kivi, dolmalık biber, enginar, brokoli, fasulye, maydanoz, kuşburnu ve ahududu bol miktarda C vitamini; ayçiçek yağı, zeytinyağı, fındık, badem, soya, ceviz ve fıstık türleri de E vitamini içermektedir.

Bebeğe anneden plesanta yolu ile geçen tek antikor Ig G’dir ve yaşam boyu koruyucu özelliği vardır. Bu nedenle en önemli probiyotik besin anne sütü ve yoğurttur. Probiyotik besinler bağırsak florası için faydalı canlı bakteriler bileşimidir. Bunların ishal ve besin

alerjilerinin önlenmesi ve iyileştirilmesinde faydaları vardır.

Sağlıklı yaşam Bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla yapılan diyetin göz önünde bulundurulması gereken spesifik yönleri vardır. Savunmaya yönelik yemeyi planlıyorsak yağ ve kolesterol tüketimi, protein alımı ve diyet lifi de en az aldığımız besinlerin çeşitliliği kadar önemlidir. Bu noktada yağlı ve bol salçalı etlerden ve fazla miktarda şeker tüketiminden de kaçınmak gerekir. Şekerler akyuvarların bakterileri yutma ve yok etme yeteneğini azaltır. Ayrıca bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerin organizmadaki hareketlerini sürdürebilmeleri için günde en azından 2–3 litre su tüketmek gerekir. Besin öğelerinin organizmaya yeterli ve dengeli miktarda sunulması, sağlıklı kilo aralığında kalabilmek, stres kontrolü, düzenli ve kişiye uygun bir egzersiz ve hareketli bir yaşam, sağlıklı yaşam tarzının koşulları olmalı.

15

saglikli_yasam.indd 15

2/8/11 1:07 PM


Paylaşım

Kardeş kıskançlığı Kardeş kıskançlığı, aileye yeni bir üye katıldığında neredeyse her çocuğun az ya da çok deneyimlediği bir duygudur. Ancak son derece doğal olan bu durumun çocuğun hayatını ve psikolojisini etkilemeye başlayarak ciddi davranış problemleri yaratması yardım çanlarının çaldığını gösterebilir.

K

ıskançlık içgüdüsel olarak hepimizde varolan ve temelinde sevdiklerimizi paylaşamama dürtüsünü barındıran bir duygudur. Yaşamın her döneminde görülebilen bu durum çocukluk yıllarında daha yoğun yaşanır ve kendini çok daha net bir şekilde gösterir. Kardeş kıskançlığı da çocukların hemen hemen hepsinde farklı oranlarda da olsa hissedilebilen doğal bir süreçtir. Ancak bunun dışa vurumunun şiddeti ve şekli çocuğun durumunun da ciddiyetini ortaya koyar.

Çocuk hangi endişeleri taşır? O güne kadar tek başına ilgi odağı olan çocuk yeni bir kardeşin gelmesiyle ailesinden gördüğü sevgi ve ilginin tehdit altında olduğunu hisseder. Bu ikinci plana atılmışlık hissi ve sevgiyi paylaşma zorunluluğu çocukta farklı kaygılara ve tepkilere neden olabilir. Anne babanın davranış şekline ve yaş farkına bağlı olarak farklılık gösteren kıskançlık yoğunluğu çocuğu aşırı davranışlara itebilir.

Nasıl davranışlar gösterebilir? Temelde huzursuz ve hırçın davranışlar sergileyen çocuk anneden uzaklaşabilir, iştahında ve uyku düzeninde bozukluklar olabilir. Kardeşine gösterilen ilgiyi kıskandığı için daha önceden gerekmeyen tuvalet bakımı gibi ihtiyaçları tekrarlayabilir. Sık sık annesinin ve babasının sevgisini sorgulayan çocuk bunu doğrudan ve dolaylı yollardan ölçmeye çalışır. Okula gitme konusunda problem yaşayabilir. Kıskançlığın daha yoğun olduğu durumlarda davranışların şiddeti de artabilir. Anne-babaya ve çevreye karşı sözlü ya da fiziksel tepki, söz dinlememe, insanlardan uzaklaşma, kardeşine karşı olan olumsuz hisleri yansıtma gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

ğunda da aynı şeylerin yaşandığından bahsedilerek bebek üzerinde yoğunlaşacak ilginin bebeğin ihtiyaçlarından kaynaklandığı anlatılabilir. Kardeşi doğduktan sonra sevgi ve paylaşım köprüleri kurmak için bebeğin kendisine de ihtiyacı olduğu söylenerek çocuğa bebekle ilgili ufak sorumluluklar verilebilir. Ancak yapılacak en temel şey bu kıskançlık duygusuyla savaşmak yerine öncelikle bu duyguyu doğal karşılayarak kabul etmektir. Böylece çocuk daha sonra atılacak adımlara eskisi gibi direnç göstermeden uyum sağlamaya çalışacaktır.

Anne-baba ne yapmalı? Oluşabilecek kıskançlık durumunu öngörerek belki ailenin yeni üyesi daha dünyaya gelmeden çocuk yakında meydana gelecek değişiklikler konusunda bilgilendirilebilir. Kendisi doğdu-

16

paylasim.indd 16

2/8/11 1:07 PM


Paylaşım

Hafta sonu tatilinde ne yapalım? Hafta sonu tatili çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmek ve farklı aktiviteler yapabilmek için bulunmaz bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirirken sizin için hazırladığımız önerilerimize de bir göz atın. Oyuncak Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, Sunay Akın tarafından Göztepe’de bulunan ve ailesinden kalan köşkte kurulmuş bir müze. İçeri adım atar atmaz kendinizi masalsı bir dünyada bulacağınız müzede yurt içinden ve yurt dışından toplanmış dört bin adet oyuncak bulunuyor. Bu ziyaretinizle hem kendiniz zaman içinde bir yolculuğa çıkabilir hem de çocuğunuza unutamayacağı bir gün yaşatabilirsiniz.

Çocuklarınızla birlikte antika bir otomobile binmek, gerçek bir uçağın kokpitinde oturmak ya da bilimsel deneyler yapmak ister misiniz? Tüm bu fırsatlara sahip olabileceğiniz, Haliç’in kıyısında bulunan Rahmi Koç Müzesi ulaşım, endüstri ve iletişim tarihi hakkında gramofon iğnesinden gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar muhteşem bir koleksiyona sahip Türkiye’deki tek müzedir. Çocuklar için hem eğlendirici hem bilgi verici olacak bu ziyaretle siz de keyifli zaman geçirebilirsiniz.

İzmir Oyun ve Oyuncak Müzesi İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Ümran Baradan’ın dünyanın çeşitli ülkelerinden edindiği oyuncakların ve düzenlediği yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yaptığı eserleri sergiliyor. Bunların yanında; Sunay Akın’ın katkılarıyla 1850’li yıllardan 1970’lere kadar gelen tarihsel dönemde; teneke, tahta, kağıt ve plastik malzemelerden üretilmiş dünya tarihinin en önemli oyuncaklarını bünyesinde barındırıyor. Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde çocuğunuzla birlikte geçmişe doğru uzanacağınız eğlenceli bir gün yaşayabilirsiniz.

Oyun hamuru yapalım! Oyun hamuru, çocukların özellikle okulöncesi dönemdeki fiziksel ve bilişsel gelişimi açısından çok değerlidir. Aynı zamanda kas gelişimine katkıda bulunur ve yaratıcılığı destekler. Oyun hamurunu siz de doğal malzemeler kullanarak yapabilirsiniz.

Malzemeler:

Yapılışı:

1 su bardağı un Yarım su bardağı tuz Yarım su bardağı su Toz gıda boyası (Aktarlarda farklı renklerini bulabilirsiniz)

Derin bir kaba suyun yarısını ve tuzu ekleyin. Erimesi için biraz karıştırın (tamamen erimeyecektir). Unu ilave edin ve yoğurun (İstediğiniz kıvama göre 1 çorba kaşığı un eklemesi de yapılabilir). Az miktarda gıda boyası ekleyin (toz ise 1 tutam kadar – sıvı ise kürdan ucuyla).Yaptığınız oyun hamurunu, buzdolabı poşetlerinde muhafaza edip kurumasını geciktirebilirsiniz. 17

paylasim.indd 17

2/8/11 1:07 PM


deneme

ADANA EKOROMA GİZERLER TURKUAZ AKSARAY SALI PAZARI MARKET FATİH ŞUBE TOPLU KONUTLAR AMASYA DEMİRKAYALAR MARKET ANKARA AKYURT ALTUNBİLEKLER ALNIAÇIKLAR BİLDİRİCİ CANBESİ GİMSA HALCILER HİLAL EKMEK ÖĞÜTLER ŞEKERCİLER SOYKAN YUNUS ANTAKYA ANTAKYA HASMAR HATMAR SİMGE ANTALYA KOMAŞ AYPO GENPA TİVAK BOLU BEYPİ MARKET ERMAR YILMAR MARKET BURSA ÇALIŞKAN İSRA UĞUR MOPAŞ ŞAYPA ÇORUM HİTİT GIDA METROPOL MARKET DENİZLİ BORSA PEKDEMİR DİYARBAKIR ÇARNAR MARKET ŞAHMAR FARUK MARKET ELAZIĞ NOKTA MARKET ERZİNCAN ERGAN ERMAR ERMERKEZ TUNAY ÇİFTLİĞİ ERİMPAŞ ESKİŞEHİR BİRLİK ET EKOMAR ESMAR İSMAR NEŞELİ GAZİANTEP GERGİ BOZANLAR OLİ MARKET GİRESUN AFTA MARKET APAYDIN MARKET HATAY ÇARŞI MARKET İŞTE ÇİFTLİK MARKET ISPARTA İYAŞ İSTANBUL ALTUNLAR BESA BİÇEN BİRMAR BURDA ÇETİNKAYA DEMİRCANLAR DİNÇMAR EFOR MARKET EKOMAR GÖKKUŞAĞI GRENSS HAKMAR KARADAĞLAR KİM MAVİ YILMAZLAR METROSTAR MEVLANA ONUR HİP. ONUR GRUP ORUÇ ÖRNEK ÖZLEM REYON SELAM SNOW SORAL MARKET ŞAHMAR UYUM İZMİR ACEM BİMAR BARIŞ GROSS BESAŞ BİMTAŞ DENMAR PROMOSYON ÖZLER KARABÜK İSMET MARKET KASTAMONU MURAT GIDA KAYSERİ AKMAR MARKET ALMER MARKET BELMAR MEGA MİMARSİNAN POLBAY PORTAKAL MARKET TEKDEN KIRIKKALE SARIOĞLU MARKET YENİKANDEMİR MARKET KIRŞEHİR ÖRNEK MARKET TURKA MARKET KONYA ÇELİKKAYA OVA MARKET SİNCAP MARKET KÜTAHYA MANOLYA NESİL SAYAR SULTAN TANSA TATAROĞLU MALATYA AKRANLAR ESENLİK ÇARŞI MARKET GÜZELLER MARKET ORDU AKRA AVM OSMANİYE ŞENMAR SAMSUN AKYURT MARKET ÖZÇINAR MARKET SİNOP BULVAR MARKET DOĞUŞ MARKET İFA MARKET TOKAT ERENLER MARKET NİKTAŞ MARKET VAN VİP MARKET ZIRLIOĞLU MARKET BAHAR MARKET ZONGULDAK HEYBEM METRO MARKET SEVAL MARKET BAYRAM PEHLİVAN MARKET DEMİRCİLER MARKET

Ücretsiz Danışma Hattı: 0 800 261 33 50

18 18

mutfakta_senlik.indd 18

2/8/11 1:08 PM


mutfakta şenlik

Bitki çayları her derde deva Kuşburnu, ıhlamur, yeşil çay, papatya derken bitki çayları mutfaklarda başrolleri kapmaya başladı. Farklı lezzet alternatifleri ve sağlığa olumlu etkileriyle bitki çayları her derde deva. Siyah çay etkinliğini kaybederken bitki çaylarının egemenliği sürüyor. Hem sağlık hem de lezzet yönünden yükselen bir trend haline gelen bitki çaylarının etkilerini sizler için değerlendirdik.

Yeşil çay

Kuşburnu

Yeşil çayın en temel özelliği antioksidan etkisi. Bu sayede günde içilen 4-5 fincan yeşil çay kanserden koruyucu nitelik gösteriyor. Ayrıca kalp dostu olan yeşil çay kolesterolü düşürmeye ve yüksek tansiyonu dengede tutmaya da yardımcı oluyor.

Bolca C vitamini içeren kuşburnu direnci yükseltiyor ve öksürüğe iyi geliyor. Kanı temizleme özelliğine sahip bu bitki sindirim sistemi bozukluklarına, romatizma ağrılarına ve alerjiye karşı da oldukça etkili.

Ihlamur Yatıştırıcı etkisi olan ve öksürüğe iyi gelen ıhlamur ayrıca rahatlatarak uykusuzluğa da çare oluyor. Balgam söktürücü özelliği nedeniyle gribal rahatsızlıklarda sıkça kullanılan ıhlamur balla karıştırıldığında mideye de olumlu etki ediyor.

Adaçayı Antiseptik özelliği olan ve direnci artıran adaçayı mide bulantısına da iyi gelerek hazmı kolaylaştırıyor. Göğsü yumuşatarak astım üzerinde de olumlu etkileri olan adaçayı ayrıca sinirleri yatıştırıyor ve cilde iyi geliyor.

Papatya Papatya çayı sindirim sistemini düzenlemeye, idrar attırmaya ve sinirleri yatıştırmaya yardımcı oluyor.

Sıcacık salep Kış aylarının vazgeçilmez içeceği salep damak tadına hitap etmekle kalmıyor aynı zamanda sütle yapıldığında soğuk algınlığına ve bağırsak rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Orkideler ailesine ait pembe renkli çiçekleri olan Orchis’in toprak altı yumrularının toplanıp haşlandıktan sonra kurutularak toz haline getirilmesiyle elde edilen salep, soğuk kış günlerinde içecek olarak tüketildiği gibi dondurma üretiminde de kullanılıyor. Çok eski dönemlerden itibaren damaklarımıza yerleşen bu lezzet, soğuk havalarda vücudu sıcak tutarak direnci yükselttiği gibi bağırsak problemlerinde de etkili. Özellikle sütle pişirildiğinde çok yoğun bir kıvama ve kokuya da sahip olan salep tarçınla servis ediliyor.

19

mutfakta_senlik.indd 19

2/8/11 1:08 PM


yuvamaya_bulmaca.fh11 2/8/11 1:01 PM Page 1


yuvamaya_bulmaca.fh11 2/8/11 1:01 PM Page 2


Zeytinli Ekmek 6 kişilik HAMUR: • 1 paket Yuva 42g Yaş Maya veya 1 paket Yuva 11g Instant Kuru Maya • 4,5 su bardağı un (500 g) • 1,5 su bardağı su (255 g) • 1/2 kahve fincanı zeytinyağı (30 g) • 1 tatlı kaşığı tuz (10 g) • 1/2 yemek kaşığı toz şeker (10 g) • 1 su bardağı çekirdeksiz siyah zeytin (100 g) HAZIRLANIŞI: • Un, su, tuz, maya ve şekeri karıştırın. • Karışıma zeytinyağını yavaş yavaş ekleyin ve homojen, yüzeyi parlak, yapışkan olmayan bir hamur olana kadar yoğurun. • Hamurun üzerini nemli bir bezle örtüp 20 dakika bekletin. • Hamuru iki eşit parçaya kesip her birini merdane ile dikdörtgen şeklinde açın. • Doğranmış zeytinleri açılmış hamurların üzerine serpin. • Zeytinler iç kısımda kalacak şekilde rulo gibi sararak yağlanmış kalıplara veya tepsiye koyun. • Üzerini nemli bir bezle örterek kabarması için 1 saat bekletin. • Fırına koymadan önce, hamurların üstünü bıçakla 2-3 yerinden çizin. • 240 0C fırında 20 dakika pişirin.

arkakapak.indd 1

2/8/11 1:08 PM

YuvaMaya  
YuvaMaya  

YuvaMayaDergi

Advertisement