Page 1

kwiecień 2012

Rekiny na horyzoncie!!! Na szczęście tylko w OZEANEUM... Od dwuipółmetrowego tawrosza piaskowego, nowego nabytku muzeum, aż po filigranowe jajo rekina kociego - w OZEANEUM i MUZEUM MORZA w Stralsundzie można odkryć wiele ciekawych rzeczy ze świata słynnych ryb kostnoszkieletowych. OZEANEUM i MUZEUM MORSKIE w Stralsundzie prezentują podwodny świat w całej jego krasie. Zalicza się do tego kilka ze znanych na całym świecie 380 gatunków rekinów, które od wieków przemierzają morza i wciąż kryją przed nami wiele zagadek. Lecz jedno już dzisiaj wiemy – rekiny nie są bestiami, to raczej człowiek zagraża rekinom. Pomimo tego podbiły Hollywood: na widok wielkich rekinów my ludzie dostajemy gęsiej skórki. W OZEANEUM Stralsund od lutego 2012 roku można podziwiać okaz żywego tawrosza piaskowego. Ten rozbójnik z robiącym wrażenie wystającym zgryzem został przeniesiony do Stralsundu specjalnym transportem. Akwarium w Berlinie zrobiło się za małe dla dwuipółmetrowej i ważącej dwieście kilogramów pani rekin. Zbiornik ławicowy „Otwarty Atlantyk” o pojemności 2,6 milionów litrów wody w OZEANEUM Stralsund oferuje jej teraz wystarczająco dużo miejsca do pływania.

źrenicami. Samice rekinów kocich składają swoje jaja na roślinach wodnych, z których później wylęga się młody narybek, co zwiedzający mogą przy odrobinie szczęścia zaobserwować w specjalnych małych zbiornikach. Rekiny mustelowate posiadają bardzo śliską skórę. Nie do porównania z niebezpieczną surową skórą rekina wąsatego w sąsiednim zbiorniku, która u opiekunów łatwo prowadzi do skaleczeń.

Zwinne rekiny z tropików

Morska wspólnota mieszkaniowa z 2400 lokatorami W zbiorniku żyją m.in. ławice makreli, tuńczyki pasiaste i graniki. Cztery różne gatunki płaszczek pływają dostojnie w wodzie. Na wolności są one główną pozycją w menu tawrosza piaskowego. Ale aby „Niki“, jak wabi się ta pani rekin, nie musiała żerować, trzeba ją zawsze dobrze nakarmić. Ma ona swoje własne miejsce do karmienia przy powierzchni zbiornika. Także płetwonurkowie muszą bardzo na siebie uważać i ze względów bezpieczeństwa w celu mycia szyb wchodzą do zbiornika zawsze parami. Jak dotychczas Niki zachowuje się bardzo bezpiecznie i podąża spokojnie swoim torem. Dwa rekiny wąsate o długości dwóch metrów, Anton i Anna, jak dotychczas największe ryby w akwarium, są również bardzo spo-

„Niki” - tawrosz piaskowy - jest największym żywym zwierzęciem Ozeaneum w Stralsundzie. kojnymi zwierzętami, gdyż już od dziecka przywykły do opieki człowieka. Anton i Anna zamieszkują OZEANEUM od lata 2010 roku i pozwalają swoim opiekunom pogłaskać się czasem po głowie. Dorosłe rekiny wąsate osiągają długość do czerech metrów.

Rekiny zamieszkują również Morze Północne, co pokazuje akwarium tunelowe w OZEANEUM. Ponad głowami zwiedzających przemieszczają się rekiny kocie i mustelowate. Rekiny kocie zawdzięczają swoją nazwę swoim wielkim oczom z podłużnymi

Żarłacze rafowe czarnopłetwe zamieszkałe w zbiorniku z żółwiami w Muzeum Morza krążą bezustannie nie dając tym samym szans żółwiom na stanie się dla nich łakomym kąskiem.

Przemieszczając się do Muzeum Morskiego widać bogactwo rodzajów rekinów występujących w barwnych wodach tropikalnych. Szczególnie rzucają się w oczy rekiny plamiste, które swoją nazwę zawdzięczają wielkim ciemnym plamom na skórze. Nazywa się je również rekinami psimi. Aktualnie jeden osobnik męski i dwa żeńskie zamieszkują akwarium tropikalne, które mieści się za murami historycznego Klasztoru Św. Katarzyny. Kolejnym rodzajem rekina w Muzeum Morskim są żarłacze rafowe czarnopłetwe. Zamieszkują wraz z wielkimi żółwiami morskimi zbiornik o pojemności 350 tysięcy litrów. Denne gatunki rekina ryzykują, że w przerwie na dnie morza zostaną pogryzione przez żółwie. Żarłacze rafowe czarnopłetwe są natomiast szybkimi długodystansowymi pływakami, którzy łatwo umykają ciekawskim i nie zawsze pokojowo usposobionym żółwiom. Podczas pokazu karmienia demonstrują swoją siłę i ruchy kiedy chwytają sobie kawałki ośmiornicy tuż przed dużą panoramiczną szybą. Żarłacze rafowe czarnopłetwe w zbiorniku z żółwiami w Muzeum Morskim podążają bez przerwy swoim torem i są tym samym zbyt ruchliwe, aby skończyć jako danie dla żółwi.

Personel muzeum regularnie znajduje w akwarium jaja rekina kociego.


OZEANEUM / Stralsund

Kulisy OZEANEUM Przyjęcia weselne, uroczystości i konferencje – oprócz zwiedzania wystaw i akwaria w muzeum OZEANUM Stralsund oferuje również pomieszczenia na szczególne okazje.

Pod i nad dachami Stralsundu Sylwetka tego hanzeatyckiego miasta to znak firmowy z takimi charakterystycznymi szczegółami jak wysokie kościoły, OZEANEUM i MUZEUM MORZA. Gdy odwiedza się pingwiny Humboldta w OZEANEUM o poranku po godzinie 9.30 ma się czasem wrażenie, jak gdyby ci upierzeni pływacy ćwiczyli poranny sport w swoim liczącym 120.000 litrów wody podwodnym zbiorniku. Tu chlapie i rozpryska się woda a zwinne ptaki przelatują jak strzały koło okien ośrodka. A jeśli kilka kropel spadnie poza barierki, słońce lub morska bryza szybko je wysuszą. Osobliwością basenu pingwinów w OZEANEUM, oprócz ich milutkich i jednocześnie zagrożonych mieszkańców, jest jego lokalizacja na dachu budynku.

Basia i Marek swoje ślubne zdjęcia robili na tle przepięknych akwariów OZEANEUM.

Perła z czasów Hanzy

Jesteśmy zapalonymi płetwonurkami i dlatego chcielibyśmy zrobić sobie zdjęcia ślubne w OZEANEUM – taki był pomysł Marka i Basi, którzy przyjechali w roku 2009 z Polski do Niemiec, aby sfotografować się na tle spektakularnej architektury i podczas zwiedzania akwariów muzeum w Stralsundzie. Świeżo upieczona para młoda przywiozła ze sobą garderobę oraz fotografa i rozpoczęła niezwykłą sesję zdjęciową. Oprócz zdjęć ślubnych para uwieczniła się też na wykonanej dla nich wcześniej ceramicznej rybie na ścianie sponsorów w foyer OZEANEUM, która nosi ich imiona. To do tej pory najbardziej niezwykłe zapytanie podsunęło Pani Christine Wulf z Działu Obsługi Imprez OZEANEUM pewien pomysł. Dlaczego nie mogłaby istnieć możliwość zaślubin w OZEANEUM i wyprawienia tam także przyjęcia weselnego? Od pomysłu do czynu, i tak od wiosny 2011 roku nowożeńcy mogą sobie powiedzieć „sakramentalne TAK“ w OZEANEUM. W tym celu przy dobrej pogodzie jest do dyspozycji obszerny taras na dachu z nieograniczonym widokiem na Stare Miasto i Port w Stralsundzie. Na życzenie ślub odbywa się przy dużym zbiorniku ławicowym z tysiącami ryb, które są świadkami. Wieczorem do dyspozycji gości weselnych jest wyjątkowa uroczysta sala - hala wysta-

„Cóż za wspaniały widok” – myśli sobie niejeden gość podczas wizyty. Ale również i pracownicy spoglądają przy okazji na swoje miasto Stralsund z piękną, hanzeatycką panoramą. Szczególnie zauważalne są trzy duże kościoły parafialne. Właściwie to za dużo jak na miasto liczące niecałe 60 tysięcy mieszkańców. Jednak kościół św. Mikołaja z roku 1276, kościół św. Jakuba i potężny Kościół Mariacki ze swoją przechodnią wieżą o wysokości „tylko“ 104 metrów są średniowiecznym świadectwem tego potężnego ongiś miasta hanzeatyckiego. Ostatni z nich był w owym czasie w swoim rodzaju drugim pod względem wielkości po Kościele Mariackim w Gdańsku w całym basenie Morza Bałtyckiego. Po prawej stronie od kościoła św. Mikołaja wyłania się skrzydło fasady Ratusza, ze swoimi szpiczastymi ornamentami wieży i przepustami wiatrowymi. Kto przygląda się dokładnie domom i ulicom leżącym na przeciwko OZEANEUM rozpozna, że wszystkie ulice zorientowane są od Starego Miasta w kierunku morza. Kiedyś kończyły się zawsze na jednej z dziesięciu bram miejskich. Powód jest oczywisty: handel nad Bałtykiem był najważniejszym instrumentem wpływowych kupców. To miasto było i jest skierowane na morze. Z uwagi na swój dobrze zachowany typowo średniowieczny układ Stralsund zostało w 2002 roku wpisane na listę

wiennicza pt. „Giganci Mórz w skali 1:1“. „Zaczynając od bufetu, na zamówieniu grupy muzycznej kończąc, pomagamy młodej parze w organizacji tak, aby był to dla wszystkich niezapomniany dzień“ – mówi pani Christine Wulff, Kierowniczka Działu Obsługi Imprez OZEANEUM.

Konferencje i imprezy firmowe w muzeum Oprócz wystaw i akwariów w OZEANEUM jest również nowoczesna sala konferencyjna o powierzchni 340 metrów kwadratowych, która mieści nawet 250 gości. Dzięki specjalnym pomieszczeniom, najnowocześniejszej technice i talentowi organizacyjnemu pracowników członkowie Międzynarodowej Rady Muzeów i Europejscy Badacze Waleni mieli już okazję do przeprowadzenia tutaj swoich konferencji. Odświętnie oświetlone akwaria tworzą stosowne ramy na wieczorne przyjęcia. Osoba do kontaktu w OZEANEUM Stralsund: Dział Obsługi Imprez, Pani Christine Wulf, Tel. 0049 (3831) 2650 601 E-Mail: Christine.Wulf@ozeaneum.de

Po zamknięciu muzeum hala wystawiennicza „Giganci Mórz w skali 1:1” jest do dyspozycji do organizacji bankietów, imprez firmowych i przyjęć weselnych.

Pokój z widokiem: pingwiny mają chyba najlepszy widok ze wszystkich pracowników OZEANEUM. UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Kultury. W tym roku miasto obchodzi dziesiąty jubileusz tego wydarzenia.

Nowoczesność napotyka dziedzictwo Spomiędzy dachów miasta wygląda trójkątny szczyt wieży dawnego gotyckiego kościoła św. Katarzyny w kolorach czerwonej cegły i białego wapna. Jest on częścią wybudowanego w 1271 roku klasztoru dominikańskiego św. Katarzyny. Dziś te historyczne mury tworzą dwa muzea. Muzeum Historii i Kultury hanzeatyckiego miasta Stralsund oraz Muzeum Morskie. W hali kościoła, gdzie Mnichowie kiedyś odprawiali nabożeństwa, pływają dziś w zbiornikach kolorowe ryby a imponujące szkielety waleni zapraszają w podróż do początków niemieckich badań nad waleniami. Liczące sobie w międzyczasie 60 lat Muzeum Morskie od początku swojego istnienia oczarowało milionową publiczność i tworzy ze swoimi tropikalnymi akwariami i grubymi klasztornymi murami niezapomniany kontrast z wyraźnie młodszym nowoczesnym OZEANEUM wraz z jego podwodną podróżą przez północne morza i pingwinami na dachu.

Nawet szczyt nie pozwala przypuszczać, że Muzeum Morskie posiada największy ceglany dach w Stralsundzie.


NAUTINEUM Stralsund NAUTINEUM – Muzeum na wyspie między Stralsundem i Rugią Na wyspie Kleiner Dänholm leżącej między hanzeatyckim miastem Stralsund i wyspą Rugią znajduje się NAUTINEUM. Ten muzealny klejnot zachwyca od 1999 roku wielkogabarytowymi eksponatami z dziedziny rybołówstwa i oceanografii.

Ewa Nieścioruk pomaga w NAUTINEUM przy pomiarze i dokumentacji zbioru łodzi. NAUTINEUM co roku w maju budzi się ze swojego sześciomiesięcznego snu zimowego. Wtedy to jego areał o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych zostaje przygotowany do sezonu, eksponaty są naprawiane, tereny zielone pielęgnowane i sprzątane darmowe miejsca parkingowe dla gości. Aktualnie zespół dr Thomasa Förster’a, kierownika NAUTINEUM, jest czynnie wspierany przez pomoc z Polski. Ewa Nieścioruk z Łomianek koło Warszawy pracuje od września 2011 na rzecz projektu ochrony zabytków Stralsund-Szczecin. Studentka architektury odbywa roczny wolontariat w zakresie renowacji zabytków i jest odpowiedzialna za dokumentację obszernej kolekcji łodzi.

Oprócz historycznych łodzi i kutrów w NAUTINEUM można odkryć znacznie więcej, jak np. zachowaną oryginalną chatę rybacką. Około 1980 roku służyła ona rybakom z Pomorza Przedniego jako warsztat, biuro, magazyn i pomieszczenie wystawiennicze. Vis a vis znajduje się mały kuter FRE 71 Stör, który wcześniej stał w swoim macierzystym porcie we Freest koło Wolgastu, niedaleko wyspy Uznam. Koniecznie wartym zwiedzenia jest hala wystawiennicza na temat niemieckiej techniki oceanografii z wieloma różnymi urządzeniami do ustalania próbek gruntu, zasolenia, temperatury i głębokości wody. Absolutnym hitem NAUTINEUM jest laboratorium podwodne „Helgoland”, które można nawet zwiedzać od wewnątrz. Tutaj wyczuwa się do dziś atmosferę fascynujących początków niemieckiej oceanografii. Tuż obok wpada w oko niecodzienna architektura hangaru dla łodzi o wysokości 14 metrów, która przypomina słynnego konia trojańskiego. Typowy zapach smoły wewnątrz podkreśla niecodzienną atmosferę pomorskich łodzi rybackich oraz łodzi morskiej STR 9. Innymi godnymi uwagi w NAUTINEUM są kuter Margarete, pierwsza niemiecka stacja podwodna BAH 1, różne znaki żeglugowe i działające do dziś silniki do łodzi. Na końcu trasy muzealnej czeka na dzieci marynistyczny plan zabaw z przygodami. Szczególne położenie NATINEUM z widokiem na potężną halę produkcyjną stoczni Volkswerft oraz na most Rügenbrücke robi z tej lokalizacji Niemieckiego Muzeum Morza lożę nad brzegiem cieśniny Strelasund, za którą tęsknić będzie także Ewa Nieścioruk, gdy pod koniec sierpnia wróci do swojej ojczyzny.

Podwodne laboratorium Helgoland w kolorze świecąco-pomarańczowym – w tle nowy most Rügenbrücke.

Charakterystyczne łodzie rybaków z Pomorza Przedniego jako świadkowie minionych dni.

Morska strona internetowa dla dzieci Uniwersytet w Szczecinie wykonał w ramach wspólnego projektu z Niemieckim Muzeum Morza, Wyższą Szkołą Zawodową w Stralsundzie i innymi partnerami interaktywną stronę internetową dla dzieci.

Nową interaktywną stronę internetową znajdziecie tutaj: www.kids.balticmuseums.net. Dzieci jako przyszli ratownicy przyrody są szczególnie ważnymi gośćmi w muzeach morskich w basenie Morza Bałtyckiego.

Z tego powodu stworzono w ramach projektu BalticMuseums 2.0 specjalne miejsce dla małych badaczy mórz na wielojęzycznej

muzealniczej stronie internetowej www. balticmuseums.net Poprzez grę i wiele informacji na te-

mat morza mogą oni zafascynować się środowiskiem wodnym. Dla różnych grup wiekowych przygotowano ciekawostki i rozrywkę w sześciu różnych językach (polski, angielski, niemiecki, litewski, rosyjski oraz chiński). Interaktywność się liczy! W ten sposób maluchy mogą malować i drukować obrazy, starsi mogą on-line łowić ryby lub trenować pamięć z morskimi rybami. Strona została opracowana przez Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Od roku 2008 Wyższa Szkoła Zawodowa w Stralsundzie i Niemieckie Muzeum Morskie współpracują z Uniwersytetem Szczecińskim, Akwarium w Gdyni, Muzeum Morza na Litwie oraz Muzeum Wszechoceanu w Kaliningradzie w ramach projektu unijnego „BalticMuseums 2.0“. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Południowy Bałtyk i z budżetem 1,1 miliona euro jest on największym projektem finansowanym ze środków trzecich w Wyższej Szkole Zawodowej w Stralsundzie.


Warto wiedzieć Zwiedzanie muzeum indywidualnie lub z przewodnikiem Z 80-stronnicowym przewodnikiem pt. „Przygody z morzem“ goście OZEANEUM mogą je zwiedzać na własną rękę. Ten praktyczny kompaktowy przewodnik w języku polskim, angielskim i niemieckim dostępny jest w sklepiku i przy kasie w cenie 5,80 euro. Wszystkie muzealne informacje tekstowe w OZEANEUM są w języku angielskim i niemieckim. Odwiedzający Muzeum Morza, którzy nie znają języka niemieckiego mogą wypożyczyć audio-przewodnik

Przebywające zbiorniku o pojemności 350.000 litrów żółwie morskie należą do ulubieńców publiczności odwiedzającej Muzeum Morskie.

Kalendarz imprez w Stralsundzie Sobota, 09.05. Dzień Hanzy W godzinach od 11.00 do 20.00 w Piwnicy Ratusza w Stralsund Kulinarne przysmaki, ciekawe prelekcje, program zabaw dla dzieci i Njredniowieczna muzyka gwarantujǃ wspaniaéǃ atmosferLJ pod gotyckim sklepieniem.

25.05. Taniec dziecięcy „Spójrz w morze“

w języku angielskim w cenie 2,00 euro. Na żądanie możemy zorganizować zwiedzanie muzeum z przewodnikiem w języku polskim. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja mailem na adres mailowy: reservierungen@ ozeaneum.de lub telefonicznie pod numerem 0049 (3831) 2650 670. Dla grup powyżej 15 osób zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje 4,00 euro od osoby, a do wyboru są różne tematy.

Niemieckie Muzeum Morza Jedno muzeum – cztery ośrodki MEERESMUSEUM

NATUREUM

NAUTINEUM

OZEANEUM

Godz. 13.00 i godz. 15.00 w OZEANEUM Stralsund hala wystawiennicza „Giganci Mórz w skali 1:1“ za okazaniem waǏnego biletu wstLJpu do OZEANEUM.

Piątek, 29.06. – Niedziela, 01.07. Dzień Meklemburgii-Pomorza Przedniego „Tradycja i nowoczesność” Miasto Hanzy Stralsund Co dwa lata kraj zwiǃzkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie obchodzi swój wéasny dzielj. W 2012 roku miasto Stralsund jest gospodarzem tego duǏego NjwiLJta ludowego. Program imprez przewiduje prezentacje Rzǃdu Kraju Zwiǃzkowego, miast, powiatów i partnerów oraz liczne kulturalne i muzyczne wystLJpy estradowe.

Tropikalne morza w obrębie murów klasztornych z 36 akwariami i największym w Niemczech zbiornikiem z żółwiami na Starym Mieście w Stralsundzie

Muzeum Przyrodnicze w Parku Narodowym „Vorpommersche Boddenlandschaft“ z akwariami typowymi dla Bałtyku w otwartym dla zwiedzających budynku latarni Darßer Ort.

Wielkogabarytowe eksponaty z dziedziny rybołówstwa i oceanografii z otwartym dla zwiedzających laboratorium podwodnym na wyspie Kleiner Dänholm w Stralsundzie.

Podwodna podróż ze zwiedzaniem akwariów typowych dla mórz północnych oraz wystaw w Europejskim Muzeum Roku 2010 w Stralsundzie.

czerwiec - wrzesień codziennie od 10.00 do 18.00 październik - maj codziennie od 10.00 do 17.00 24 grudzień nieczynne 31 grudzień od 10.00 do 15.00

maj - październik codziennie od 10.00 do 18.00 listopad – 3 kwiecień środa – niedziela od 11.00 do 16.00 listopad – 3 kwiecień poniedziałek i wtorek nieczynne 4 – 30 kwiecień codziennie od 11.00 do 16.00

listopad - kwiecień nieczynne czerwiec - wrzesień codziennie od 10.00 do 18.00 maj, październik codziennie od 10.00 do 17.00

od czerwca do 14 września codziennie od 9.30 do 21.00 od 15 września do maja codziennie od 9.30 do 19.00 24 grudzień nieczynne 31 grudzień od 10.00 do 15.00

www.meeresmuseum.de/

www.ozeaneum.de/

Dojazd do Stralsundu

Rügen

Sassnitz

Mo

Binz STRALSUND

Grimmen

rze

Bał

tyc

kie

B 96a B 96n

Usedom

Greifswald

A 20

Wolgast Demmin

Goleniów Pasewalk SZCZECIN

Neubrandenburg

Atrakcja dla całej rodziny: makiety waleni w ich naturalnej wielkości w OZEANEUM w Stralsundzie.

Prenzlau

A 20

A 11

OZEANEUM Stralsund GmbH Hafenstraße 11 18439 Stralsund, Niemcy tel.: (0049 3831) 2650 610 fax: (0049 3831) 2650 609 Spóéka Fundacji Niemieckiego Muzeum Morza Muzeum OceanograÄi i Ryboéówstwa • Akwarium Fundacja Prawa Cywilnego

Redakcja:

Świnoujście

A 20

Waren (Müritz)

Wydawca:

dr Harald Benke Dyrektor

Wolin

Anklam

Stopka redakcyjna

Jens Oulwiger (odpowiedzialnoNjDž za treNjDž zgodnie z Ustawǃ Prawo Prasowe) Diana Quade Karin Hellmeier Elisabeth Goldschmidt Agencja WEST/Séawomir Krupiljski

Zdjęcia: Niemieckie Muzeum Morza Johannes-Maria Schlorke Rico Nestmann Studio ESTE

Widok na morze  

morze, Stralsund, Meeresmuseum, Ozeaneum, Muzeum Morza

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you