Page 1

vesikalıkla otoportrenin yan yana sergilendiği kitap


GAA

gençler aralarında anlaşmış


Fiziksel olarak bizi gösteren ama ruhsal olarak hiç anlatmayan fotoğraflar: vesikalıklar. Ve ruhumuzu anlatmaya çalıştığımız ama bazen içinde fiziken olmadığımız fotoğraflar: otoportreler. İkisini yan yana asınca, bizi daha fazla anlatır mı? Denedik. En yalın haliyle boş bulduğumuz ilk duvara astık, serginin adını da aynı sadelikte koyduk. Sonrasında da bu kitaba dönüştürdük. Ne kadar anlattı bilmiyoruz. Çünkü tüm bu sürecin en başında ise birbirimizi tanımak için hakkımızda her şeyi konuştuk, dedikodu yaptık, yemek yedik. Velhasıl bu ismi kendini ifşa eden kitap “gençler aralarında anlaşmış” atölyesi katılımcılarının bir ürünüdür.

Şener Soysal


Size bu projenin hikayesini anlatıcam şimdi; Eğlenceli gaa toplantısında, otoportre üzerine kafa patlatırken konumuz vesikalık çirkinliğine geldi. ”yaa vesikalık maddesel olarak tamamen net bir şekilde var olduğumuz bir fotoğraf ama bizi hiç anlatmıyor. Oysa otoportre öyle mi!? Bizi negzel anlatıyor. Resmen içmizden bir parça…” gibi romantik düşüncelere daldık. Sonra da bu iki fotoğrafın yan yana sergilenmesi fikrine kapıldık. Bu kitapta yer alan insanlara anlattık. Sevdiler. Herkes vesikalığını, otoportresini ve dertlerini alıp geldi atölyeye. Konuştuk. Boş bulduğumuz duvara astık. Gerilla hareketler. En sonunda da böyle bir şey çıktı ortaya.

Öykü Okuyan


biz: betül özcan barış onur bilgiç ece gizem ışıkören ege apaydın furkan çakmakçı öykü okuyan tayfun şahin begüm akın gamze pınargözü özlem yazgan peln aşık handan akyürek şule arukan fatma karslıoğlu şener soysal


vesikalıkla otoportrenin yan yana sergilendiği kitap