Page 1

Yıl:

8 Sayı: 83

Mayıs 2013

Fiyatı: 5 TL.

Adım Adım Zirveye! Aydan Kaya

Bilinçli Nesillerin "Tercih"i...

Gn. Müd. Nüket DEMİRKAYA

Salsa Rüzgarı Sert Esti! Sizi, Aqua City 2010 "Su Medeniyeti"ne Davet Ediyoruz!

Dengeli Beslenin, Kilonuzu Kontrol Altına Alın! DYT. DİDAR KOLAÇ DR. SVETLANA ÇEŞMEDJİ

Neveser Konakları 23 Nisan Kutlamalarıyla Coştu! Dünya Anaokulu'ndan Büyük Adım! Şimdi Botox'un Tam Zamanı Dr. Hülya PEKAR Çekmeköy Türk Kızılayı'ndan Çanakkale Gezisi! cekmekoymagazin CekmekoyMagazinDergisi

Rivas Club'la Nefes Alın! ÇGD/Haydi Çocuklar Mahallemizde Şenlik Var

Naturel Gölgeler İlkbahar-Yaz 2013 Doyumsuz Çocuklar! Çekmeköy Magazin

1

www.cekmekoymagazin.com

röportaj


rรถportaj

2

ร‡ekmekรถy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

3


rรถportaj

4

ร‡ekmekรถy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

5


rรถportaj

6

ร‡ekmekรถy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

7


editör

Yıl:

8 Sayı: 83

Mayıs 2013

www.cekmekoymagazin.com

Yıl: 8 Sayı: 83

Fiyatı: 5 TL.

Adım Adım Zirveye! Aydan Kaya

Bilinçli Nesillerin "Tercih"i...

Gn. Müd. Nüket DEMİRKAYA

Salsa Rüzgarı Sert Esti! Dengeli Beslenin, Kilonuzu Kontrol Altına Alın!

Sizi, Aqua City 2010 "Su Medeniyeti"ne Davet Ediyoruz!

DYT. DİDAR KOLAÇ DR. SVETLANA ÇEŞMEDJİ

Neveser Konakları 23 Nisan Kutlamalarıyla Coştu! Rivas Club'la Nefes Alın!

Dünya Anaokulu'ndan Büyük Adım!

ÇGD/Haydi Çocuklar Mahallemizde Şenlik Var

Şimdi Botox'un Tam Zamanı Dr. Hülya PEKAR Çekmeköy Türk Kızılayı'ndan Çanakkale Gezisi!

Naturel Gölgeler İlkbahar-Yaz 2013

cekmekoymagazin CekmekoyMagazinDergisi

Doyumsuz Çocuklar!

Kimlik Kavramı: Aidiyet -Ben kimim? -Kimlerdenim?

İMTİYAZ SAHİBİ 2M Danışmanlık ve Reklam Ajansı adına Muharrem ÇAĞIL

SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Muharrem ÇAĞIL

GENEL YAYIN VE SANAT YÖNETMENİ Arzum ÖZTÜRK

YAYIN KURULU Muharrem ÇAĞIL Öğrt. Arzum ÖZTÜRK Rahmi ÇAĞIL Av. Toyhan GİRGİN Müh. Rıza CÜCE Öğrt. Yasemin HOROZ Öğrt. Sertaç ULU Av. Mete AKKAYA Meriç GÜNDOĞAN

GRAFİK-TASARIM Ömer SARICA Hale ÖNGÜN

BASIM YERİ Özlem Matbaacılık ve Rek. Ltd. Şti.

ULAŞTIRMA & LOJİSTİK Kayahan KAYA

YÖNETİM Mehmet Akif Mh. Recep Ayan Cd. No: 9/B Çekmeköy /İST

REKLAM - PAZARLAMA Ünsal ÇAĞIL 0216 - 640 43 43 0535 - 983 01 41 www.cekmekoymagazin.com pazarlama@cekmekoymagazin.com Yazı ve fotoğrafların tüm hakları Çekmeköy Magazin Dergisi`ne, yayınlanan reklamların sorumluluğu ilan sahibine aittir.

8

Çekmeköy Magazin

-Nereye aidim? -Neyi, kimi temsil ediyorum? Zaman zaman tüm insanlar, kendine farkında olarak ya da olmayarak sorduğu bu soruların cevaplarını ararken nasıl bir girdabın içine girdiğini fark etmez. Toplum ona “Bir taraf seç!” demiştir, hesapsızca ve birey çaresizce bir yere tutunmuştur. Bu çaresiz arayışlar başkalarının düşüncelerini kendi düşüncesiymiş gibi yaşamını sürdürecek kadar sığ ve kimliksiz bireyler meydana getirmiştir.

Peki nedir bu aidiyet hissi? Her insanın doğasında var olan psikolojik ihtiyaçlardan biridir aidiyet. Bir bütünün bir parçası olma ihtiyacıdır. Bu ihtiyacı gerektiği ölçüde, sağlıklı olarak karşılayamayan bireylerde, toplumsallaşamama, yalnızlık, içe kapanma, değersizlik hissi, dışlanma hissi oluşmaktadır. Daha “dışa dönük” bireylerde ise tam tersi bir etkiyle, kendini bir gruba abartılı bir şekilde ait hissetme, itaati büyük bir erdem olarak görme gibi yanlış davranışlara sebep olabilmektedir. Küreselleşme ile birlikte günümüzde kimlik daha çok aidiyet boyutu ile tanımlanır olmuştur. Bu tanımlama bireylerde psikolojik baskı ve dayatmayı beraberinde getirmiş, kimliğin “Kimlerden?” olduğumuza işaret eden bir kavram olduğu düşüncesi yaygınlık kazanmıştır. Bu dayatma “Ben kimim?” sorusuna verilecek cevabın tamamıyla aidiyet duygusu ile ilişkilendirilerek bulunabileceğini varsayar. Gelişmekte olan ülkeler ve üçüncü dünya ülkeleri diye adlandırılan az gelişmiş ülkelerde, kapitalizmin türlü oyunlarıyla bu dayatmalar toplumun tüm bireylerini etkisi altına almaya çalışmaktadır. Kapitalist düşünce bireylere, yalnız ve güçsüz olduğunu söyler. Her fırsatta bireylerin yalnızlaştığını, toplumsal dayanışmanın yok olup, bireyselciliğin ön plana çıktığı vahşi bir yaşamdan söz eder. Bu düşünceler bireyleri, güçsüzlüğünü aşabileceği, yalnızlığını giderebileceği gruplara sürükler. Bireyleri bir “güç”e biat etmeye kadar varan tabii olmanın kaçınılmaz bir şey olduğu gerçeğinin yanılsamasına götürür. Kimliğin aidiyet boyutunun baskın oluşu, bireylerin gruplara, fikir akımlarına ya da etnik kökenine aşırı bağlılığı toplum içinde bölücülüğe, iç çatışmalara, dolayısıyla toplumsal huzursuzluğa yol açmaktadır. Bunun en iyi örneklerini Türkiye’de görebiliriz: 70’li yıllarda Amerika tarafından empoze edilen sağ-sol akımları sonrasında günümüze kadar devam eden Alevi-Sünni tartışmaları, dinci (köktendinci/modern) – dinsiz, sosyalist, Kemalist ve şu an en çok gündemde olan Kürt-Türk ayrımcılığı... Hepsi aidiyet hissinin aşırılaşmış halini ve kimliğin ötekileştirme ile açıklanan bir kavram olduğu yanılgısını yansıtmaktadır. Oysa bir birey hem ülkesini sevip, dini inancını (ya da inançsızlığını) kendi içinde yaşayıp, farklı etnik kökenli bireyleri ötekileştirmeden barış içinde yaşamanın savunucusu olabilir. Bir gruba, bir millete ya da bir fikre aidiyet, kimliğin tüm bu kavramlarla açıklanması, diğer kimlikleri ötekileştirmeyi gerektirmez. Sevgiyle Kalın... Arzum ÖZTÜRK


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

9


NİSAN ‘13

içindekiler

10

22

Yakıt Tüketimini Azaltan Teknoloji Telefonlardaki Tehlike Bizi Ne Kadar Etkiliyor!

Neveser Konakları 23 Nisan Kutlamalarıyla Coştu

12

RÖPORTAJ

TEKNOLOJİ

MODA

ÇEKMEKÖY’E DAİR

24

2013 İlkbahar - Yaz Modası

Dünya Anaokulu’ndan Büyük Adım Dr. Nesli GÜVEN

14

28

Akıllı Telefon Kullanıcılarını Bekleyen 5 Tehlike

Naturel Gölgeler İlkbahar - Yaz 2013

TEKNOLOJİ

MODA

16

30

Yedikçe Zayıflatan Besinler

Haydi Çocuklar Mahallede Şenlik Var

SAĞLIK

18

ÇEKMEKÖY’E DAİR ÇGD Nisan 1

20

YAŞAM

Salsa Rüzgarı Sert Esti

ÇEKMEKÖY’E DAİR

34

ÇEKMEKÖY’E DAİR

Çekmeköy Türk Kızılayı’ndan Çanakkale Gezisi

36

ÇEKMEKÖY’E DAİR

Riva’s Club’la Nefes Alın

40

RÖPORTAJ

Sizi Aqua City 2010 “Su Medeniyeti”ne Davet Ediyoruz

46

Doyumsuz Çocuklar / Dr. Nesli GÜVEN

Dengeli Beslenin Kilonuzu Kontrol Altına Alın Dyt. Didar KOLAÇ - Dr. Svetlana ÇEŞMEDJİ

Şehir Rehberi

RÖPORTAJ

50

RÖPORTAJ

Adım Adım Zirveye / Aydan KAYA

56

RÖPORTAJ

Bilinçli Nesillerin Tercih’i... Gn. Md. Nüket DEMİRKAYA

62

SAĞLIK & BAKIM

Şimdi Botox’un Tam Zamanı / Dr. Hülya PEKAR

10 Çekmeköy Magazin

64 ÇOCUK

68-70 72

Guide

74

Sinema & Nöbetçi Eczaneler

76

Astroloji

78

Eğlence


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

11


teknoloji

Yakıt tüketimini azaltacak teknoloji! General Motors ve Ford Motor Company’den yakıt tükemini azaltacak süper bir teknoloji! Yakıt tüketimini azaltacak 9 ve 10 vitesli, şanzımanlı otomobiller geliştirilecek. 15-20 yıl önce 4’ten 5’e geçen vites sayısı birkaç yıl içinde 10’a kadar çıkacak. General Motors ve Ford Motor Company kısa bir süre önce yakıt tüketimini azaltacak 9 ve 10 vitesli otomatik şanzımanlar geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Ford ve GM, geliştirecekleri 9 ve 10 vitesli otomatik şanzımanı, önden çekişli veya arkadan itişli tüm binek otomobil, crossover, SUV ve kamyonlarda kullanacaklar. Ortak geliştirilecek bu yeni şanzımanlar ile orta sınıf bir otomobilde, 6 vitesli şanzımana göre yüzde 10 yakıt tasarrufu elde edilecek. Ford ve GM sözcüleri, ortak çalışma ile tasarım, geliştirme, mühendislik, test ve lojistik aşamalarının daha hızlı ilerleyeceğine inandıklarını belirtti ve iki şirket için de daha az maliyet ortaya çıkaracağının altını çizdi. GM ve Ford daha önce 8 milyon adet 6 vitesli otomatik şanzımanı ortak olarak üretip yollara çıkarmıştı.

Telefonlardaki tehlike bizi ne kadar etkiliyor? Radyo dalgalarının etrafımızı çevirdiği 2013 yılından yaklaşık 20 yıl önce, Wireless dönüşümü ve zararları keşfedilmişti. 1980’lerde telefonlarla evlere girmeye başlayan Wireless dalgaları 1990’ların ortasında yaygın hale geldi. Radyo dalgalarının etrafımızı çevirdiği 2013 yılından yaklaşık 20 yıl önce Wireless dönüşümü ve zararları keşfedilmişti. 1980’lerde telefonlarla evlere girmeye başlayan Wireless dalgaları 1990’ların ortasında yaygın hale geldi. Telefonlardan bilgisayarlara, tabletlere, Wireless artık her yerde. Bluetooth kulaklıklar, klavyeler, Mouse, oyun konsollar, TV’ler ve daha bir çok teknoloji, ileri teknolojinin getirilerinden nasibini almış durumda.

12 Çekmeköy Magazin

Radyo frekansı olarak bilinen enerjinin güçlü ve tehlikeli olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Ancak gerçekten zarar verici derecede zararlı mı? Mikrodalga ışınları 2450MHz, Bluetooth 2400MHz ve Wireless LAN 2412MHz’den 2484MHz’e kadar frekans kullanır.

Enerjinin tam olarak korunamamasından kaynaklanan zararların olduğunu söyleyebiliriz. Bluetooth cihazlardan bu oran 1-100 mW arasında, Wireless LAN 32-200 mW arasında telefonlarda ise ortalama 3.6W civarında rakamlarla gösteriliyor.

Mikro Dalgalar Ne Kadar Zararlı?

Danimarka’da yapılan geniş çaplı 21 yıllık bir araştırmaya göre telefonlar uzun süreli kullanımda da olsa tümör oluşumuyla kullanım arasında bir ilişki bulamadı. Ancak tümör riski taşıma da diğer hastalıkları tetiklediği ve bağışıklık sisteminin daha güçsüz hale geldiği belirtiliyor.

Mikrodalga fırınların yiyeceği ısıtmasının 3 sebebi vardır. Dalgaların odaklanması, metal kutunun ısının dışarı çıkışını engellemesi ve bir diğeri ise enerji absorbe etme gücünün yüksek olması.


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

13


moda

2013 İlkbahar - Yaz Modası 2013 İlkbahar Yaz Modasında Neler Var? Renkli çiçekli elbiseler, uzun etekler, dantelli ve tüllü kıyafetler, şifon elbiseler 2013 ilkbahar yaz modasında yok yok. Renklerde asker yeşili, turuncu, somon, parlement ve deniz mavisi, bordo, sarı, kemik rengi, fıstık yeşili, elbetteki siyah renk moda...

Bunun yanısıra küçük siyah elbiseler, her sene olduğu gibi bu sene de oldukça moda, sade, küçük siyah elbise doğru zaman için doğru bir görünüm yaratmada çok ustadır. Kolye ve diğer aksesuarlarıyla sizden güzeli yok. Ayrıca bu yaz bol bol enine, boyuna dikey ve yatay şeritli, tek kollu veya japone kollu elbiseler, bluzlar göreceğiz.

Beymen, erkek koleksiyonu’nu görücüye çıkardı... Beymen Club’ın İlkbahar Yaz 2013 Koleksiyonu, erkekler için rengarenk. Kırmızı, mavi, yeşil, gri ve kremler ön planda... Şimdiden söyleyelim bu senenin rengi sarı. Beymen Club koleksiyonunda da sıklıkla karşımızda. Erkekler için dar kalıp takımlar renkli detaylarla, spor ama gerçekten çok şık. Koleksiyonu incelemenin tam zamanı...

ÇOCUKLARDA TURNUVA TEMASI ÖN PLANDA... Turnuva temasının ön planda olduğu erkek çocuk ürünlerinde ise sezonun trend renkleri olan kırmızı, lacivert ve beyaz renkleri ağırlıkta. Koleksiyonlarda sıkça kanvas pantolonlar, polo yakalı tişörtler, triko ve gömleklerle erkek çocuklara bu bahar ve yaz aylarında da hem rahat hem trendy bir görüntü sunuyor.

14 Çekmeköy Magazin

Kız çocuk ürünlerinde somon, yeşil, pudra ve pembe tonlarının hakim olduğu, yüksek enerji yansıtan neon renklerin bolca kullanıldığı pek çok markanın İlkbahar/Yaz Sezonu Çocuk Koleksiyonu’nda, sezonun yıldız ürünleri arasında polo yaka ve baskılı tişörtler, ince trikolar, kapriler, gömlek elbiseler ve ekoseli fırfırlı gömlekler yer alıyor.


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

15


teknoloji

Akıllı Telefon Kullanıcılarını Bekleyen 5 Tehlike! Akıllı cep telefonlarındaki uygulamalara dikkat! Bu cihazları kullananların gönderdikleri şikayetler “Telefonlarınızdaki büyük tehlikeden haberdar mısınız?” dedirtti... Sayıları gittikçe artan bu cihazlar için geliştirilmiş uygulamalar kişisel veri güvenliğinizi riske atabilir, adres defter bilgileriniz ele geçirilebilir, mesajlarınızın içeriği başkaları tarafından görülebilir ve kredi kartı, hesap numaralarınız, şifreleriniz başkalarının eline geçebilir. Bu durum sizin için hiç hoş olmayan sonuçlar doğurabilir! Farklı markalar tarafından geliştirilen ve sayısız ilginç özelliğe sahip akıllı telefonlar giderek artarken büyük bir tehlikeyi de beraberinde getirdi. Bu cihazlar için özel olarak geliştirilmiş uygulamalar bankacılıktan sağlığa, lokasyon hizmetlerinden iletişime, oyundan eğlenceye sayısız ihtiyacımızı karşılarken kimi zaman da sizin için büyük bir tehlike olabilir. Bu telefonları kullananlar ciddi güvenlik açıkları veriyor. Akıllı cep telefonlarını kullanırken tehlikelerden korunmanın 5 yolu ise şöyle: Uygulamalara Ne Tür İzinler Verdiğinize Çok Dikkat Edin! Uygulama kurulumu öncesinde sizden bazı izinlere onay vermeniz istenir. Cihazınıza yüklenen uygulama sizden telefon rehberi, smsler, diğer uygulamalar gibi verilere ulaşma izni alıyor ve bilgileriniz sisteme kaydediliyor. Eğer onay verirseniz sistem sizin tüm bilgilerinize ulaşabilir ve bunu paylaşabilir. İşi dışında izinler isteyen uygulamalardan kaçının. Birçok cep telefonu kullanıcısı basit bir uygulama ile kullanıcıyı çeken uygulamaları yükleyerek bu izinleri veriyor. Ücretsiz Uygulamalar Çeşitli Aboneliklere Yönlendirip Faturaları Kabartıyor! Kaynağı bilinmeyen ücretsiz uygulamalar cep telefonu kullanıcılarını çeşitli aboneliklere yönlendiriyor. Haberi olmadan abone olan kişilere kabarık bir telefon faturası geliyor. Uygulamayı yüklemeden önce kullanım koşullarını dikkatlice okuyun. Uygulamalar Sahte Olabilir! Kişisel verilerinizi ele geçirmek isteyen korsanlar çeşitli programlar üretiyorlar ve kullanıcıların bağlanmasını bekliyor.

16 Çekmeköy Magazin

Akıllı cep telefonu kullanıcılarının dikkatlerini çekmek için popüler uygulamaların tasarımına benzettikleri sahte uygulama linklerini e-posta ya da mesaj ile gönderdikten sonra birçok kişinin bilgisi, telefon numarası ve banka bilgileri gibi önemli dosyalara erişim sağladılar. Popüler uygulamaları indirmeden önce inceleyin. Çocukların Oyunları Tehdit Oluşturuyor! Uygulama indirmek tek bir dokunuş ile yapıldığı için çocuklar da çok kolay bir şekilde uygulama indirebiliyor. Sadece bir onaya bağlı uygulamalar yüksek faturalara ve telefona virüs bulaşmasına neden olabiliyor. Bu cihazlara çocuklar onlarca oyun ve uygulama yüklüyor. Bazı uygulama ve oyunlar ise tuzağa dönüşebiliyor. Telefonunuzu Satarken Uygulamaları Silin... Akıllı telefonlarını satanlar kişisel bilgi ve kredi kartı bilgilerini girdikleri uygulamaları silmeden satabiliyor. Birçok telefon kullanıcısı silinmeyen bilgilerin ne gibi riskler taşıdığından habersiz. İkinci el ürün satılan sitelerde satılan cep telefonlarında silinmemiş kişisel bilgiler yer alabiliyor ve bu önemli bir güvenlik sorunu teşkil ediyor.”


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

17


sağlık

Zayıflatan Mide ve beyin arasındaki duygusal bağı koparamayanlar şişman kalmaya mahkum. Kalorisi düşük, doyuruculuğu yüksek olan besinler bu ilişkiye nokta koyuyor ve hızla zayıflamayı sağlıyor. Midenizi dinlemelisiniz! Eğer beyniniz ile mideniz arasında duygusal bir bağ kurarsanız gördüğünüz her yiyeceği mideye indirmeye hazırsınız demektir. Bunun için mide ve beyin arasındaki sinir sistemi sinyallerinin doğru iletilebilmesi için muhakkak midenin sesine kulak vermek zorundasınız. Mide yaklaşık 1.5 ile 2 litre kadar hacmi olan besinlerin kıvamlı bir hale gelmesi için bekletildiği önemli organlarımızdan biridir.

Tok tutan kombinasyonlar... Midede birçok hormon ve asitler salgılanır. Doygunlukta iç yüzeydeki uyarıcı kesecikler, uyarısını verir. Bu da yemek yendikten yaklaşık 25-35 dakika sonra gerçekleşir. Bu olayı beyinin daha iyi algılayabilmesi için yemek yeme aktivitesinin yavaş sürmesi gerekir. Midenin kendi biyolojik yapısı ve bu nörokimyasal iletimin dışında doygunluğu sağlayan diğer kriter de mideye alacağımız yiyeceklerin birbirleri ile etkileşimleridir. Eğer doğru besinleri birbirleri ile doğru kombinasyonlar yaparsak çabucak doygunluğa ulaşabilme şansını da yakalamış oluruz. Midede doygunluğu sağlayan en önemli kriter besinin yağ ve karbonhidrat içeriğinin yeterli derecede olması ve yüksek oranda lif içermesidir. İşte mucize yemek

kombinasyonları ile midenizi daha rahat doldurmanın ve kilo almamanın yolları...

Zeytinyağlı bezelye yemeği, yoğurt ve tam buğday ekmeği! Güçlü lif ve kaliteli karbonhidrat kaynağı olan bezelye iyi pişirildiğinde besinin vücutta yararlılık düzeyi artar. Yanına yoğurt ve tam buğday ekmeği ile beraber yendiğinde ilk 10 dakika içinde tam doygunluk hissedersiniz.

Mevsim balığı, sebze çorbası ve yulaf ekmeği! Balık hem iyi kalite protein hem de sağlıklı yağ içerir. İnsanın doyması için yağa ihtiyacı var. Balıktaki yağ hem düşük kalorili, hem de içerisindeki omega asitleri sayesinde damar koruyucu özellikte. Sebze çorbası üzerine balık ve yulaf ekmeğinden yerseniz mideye alınacak lif miktarını artırırsınız. İlk 7 dakika içerisinde doyarsınız. Kuru baklagil yemeği, bulgur pilavı veya erişte ve ayran... Kurubaklagilleri etsiz yapmak çok önemlidir.

2 Yüksek proteinli yiyeceği bir arada yemek sağlığı korumamaktadır... Kurubaklagilleri ekmekle de yememek gerekir. Kurubaklagilleri yüksek lifli besinlerden bulgur veya erişte ile yemek sağlıklıdır. Çünkü bu iki sağlıklı yiyecek bir araya geldiğinde hem et yemiş gibi iyi protein kaynağı yaratacak hem de yüksek düzeyde lif alımı yaparak midede hacim sağlayarak doygunluğu hızlandıracaktır. Ayran midede tokluğun daha uzun sürmesini sağlayan süper içeceklerden biridir.

Muz ve yoğurt karışımı... Yoğurt sağlık için mucizevi bir besindir. Sağlıklı atıştırmalıklara en iyi örnek olan sağlıklı karbonhidrat ve kalsiyum kaynağı olan yoğurdun müthiş birleşimi midede doygunluğun sağlanmasına da yardımcı olur. Sindirim ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olan yoğurdu, muzla karıştırın. Ezilmiş muz ve yoğurt karışımınını buzdolabında birkaç saat bekletin. Gece yatmadan önce karışımı yiyin. Sabah yataktan kaltığınızda açlık hissetmeyeceksiniz.

18 Çekmeköy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

19


çekmeköy’e dair

NiSAN

1

Çekmeköy Gönüllüleri çocuklara ve öğretmenlerine, Nisan 1 Şakası yaptı... Bir gün öncesinden gençler kardeşlerine güzel bir Nisan 1 anısı armağan etmek için bir araya gelerek, gönüllü odalarını rengarenk balonlar şişirerek doldurdular. Sabah ders yapmaya gelen minikler, kapıyı açtıklarında kendilerini balonların içinde buldular. Ne olduğunu anlamayan çocuklar heyecan ve keyifle balonların içinde kaybolarak oynarken, Baran öğretmenleri elinde sürpriz bir doğum günü pastası ile balonların içinde beliriverdi. Hep birlikte Büşra’nın doğum gününü kutladılar. Canan Hanım çocuklara bu sürprizi hazırlamalarının nedeni olan Nisan 1 Günü’nün “Dünya Şaka Günü” olduğunu ve tüm dünyada kutlandığını anlatarak bugün herkesin birbirine hoş şakalar yaptığını anlattı. Onlara küçük oldukları için eğlenerek hoş vakit geçirebilecekleri bir ortam hazırlamak istediklerini belirtti.

Çocuklar karikatür çalışmalarının ardından doyasıya eğlendiler ve ellerinde balonlarıyla mutluluk içerisinde teşekkür ederek vedalaştılar. Öğleden sonra büyük grup geldiğinde onlarda çok şaşırdılar ve eğlendiler. Matematik öğretmenleri Selçin öğretmenin gelme saati geldiğinde balonların altına saklandılar. Selçin öğretmeni Canan Hanım ve Baran öğretmen karşıladı. Çok yoğun programları içerisinde fedakarca zaman ayırarak uzaktan gelen öğretmenler, sınıfa geldiğinde balonlarla karşılaşıp kimseyi göremeyince biraz şaşırdı. Baran öğretmen, çocukların okulda bir programları olduğunu ve derse geç kalacaklarını söylediğinde, verimli ders yapamayacaklarını düşünerek biraz tedirgin oldu. Seçil öğretmen, Baran öğretmen beklerken ona bir kahve ikram etti. Canan Hanım ile karşılıklı kahvelerini içerken çocuklar aldıkları komutla aniden balonların içersinden hep birlikte “Nisan 1!” diyerek çıktılar. Şaşkın ve mutlu bakışlarla öğretmenleri, yaşamı boyunca unutamayacağı bir an yaşadı. Tek tek öğrencilerine sarılarak teşekkür etti. Daha sonra çocuklar balonların üzerine mesajlar yazdılar ve hep birlikte oluşturdukları balon zincirini gururla sokağa astılar.

20 Çekmeköy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

21


yaşam

Salsa Rüzgarı Sert Esti... Türkiye’nin dört bir tarafından gelen salsa kulüpleri, GD Salsa Battle Cup’ta birebir kapışma için ringe çıktılar. Türkiye Dans Sporları Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı Aytunç Bentürk ve GD Academia D’Esports organizasyonunda yapılan, GD Salsa Battle Cup, İstanbullu salsa tutkunlarına unutamadıkları bir gece yaşattı. Yüz kişilik bir ekiple hazırlanan GD Salsa Battle Cup, hem yarışma konsepti, hem de Türkiye’nin en uzun salsa partisi organizasyonu olması ile bir ilke imza attı. Türkiye’de ilk defa kuralsız, serbest olarak ring içinde birbirleriyle kapışan yarışmacılara ve kulüplerine toplam 6.500 USD ödül dağıtıldı. Elemelere katılan 20 çiftten en iyi altı çift, ilk altıya direkt katıldı. Elenen ondört çift yarı final vizesi almak için tekrar kapıştı. Bu kapışma sonucu galip gelen İki çift ile beraber toplam sekiz çift ringde mücadele etti. Kura sonucu

eşleşen 8 çift, 2’şerli olarak ringe çıktı. Her çift ringde, 30’ar saniyelik olarak eşli, eşli akrobasi, lift, dips, tricks ve tekli olarak salsa footwork free style da performanslarını gösterdi. Çiftlerin başarılı performansları, jüri üyelerini oldukça zorladı. Büyük çekişmenin yaşandığı yarışmada, finale, Ezgi Zaman & Caner Masak çifti ile, Gülden Melek & Mustafa Tura çifti kaldı. GD Salsa Battle Cup Şampiyonu’nu belirleyecek olan bu karşılaşmanın galibi ise Ezgi Zaman & Caner Masak çifti oldu. Yarışma arasında ringe çıkan, Alper Karaot, Ezgi Egeli, Melisa Sahra Katılmış, Melis Evirgen ve Deniz Kıdır’dan oluşan, Aytunç Bentürk Dans ve Spor Kulübü, Dans Gurubu, yaptıkları şov ve dans gösterisi ile seyircilerden büyük alkış aldı. GD Salsa Battle Cup, gerek yarışmaya katılan usta salsacıları izleme şansı, gerek yarışma aralarında ve sabah 04:00 kadar süren parti de seyircilerin yaptığı salsa dansları, en önemlisi büyük dans üstadı Aytunç Bentürk’ün imza attığı yine güzel bir organizasyonla hafızalar da yerini aldı.

GD Salsa Battle Cup Sonuçları Şampiyon Ezgi Zaman & Caner Masak Gülden Melek & Mustafa Tura Melisa Sahra Katılmış & Sezgin Özaslan Burçin Beril Tıraş & Yunus Emre Tıraş Melis Evirgen & Cem Demir Hande Atalay & Ersin Altaş Elif Seda Erener & Mesut Can Yiğit Cenk Osman Akçaylı & Kirpi

22 Çekmeköy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

23


çekmeköy’e dair

Neveser Konakları Sakinleri 23 Nisan Kutlamalarıyla Coştu...

Çekmeköy’ün elit sitelerinden biri olan Neveser Konakları Sakinleri eşsiz bir 23 Nisan kutlamalarına tanık oldu. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına Çekmeköy Çocuk Esirgeme Kurumu Öğrencileri de katıldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Neveser Konakları’nda da coşku ile kutlandı. Tam bir çocuk bayramı havasında geçen kutlamalarda Kaydırak, Canlı Langırt, Top Havuzu, Koca Ayak gibi oyun aktivitelerinin yanı sıra Ahşap Boyama, Uçurtma Yapma gibi el sanatları aktiviteleri ile olağanüstü hazırlanmış bir sihirbaz gösterisi de yer aldı. Ayrıca eski bayramların vazgeçilmezleri pamuk helva ve patlamış mısır, unutulmayarak konuklara ikram edildi. Kutlamalara tüm site sakinlerinin yanısıra Çekmeköy Çocuk Esirgeme Kurumu öğrencileri de katılarak mükemmel bir kaynaşma ile hep birlikte eğlenildi. Kutlamalarda en çok ilgi çeken faaliyetlerden birisi de Site Yönetim Kurulu tarafından tasarlanan ve bu sene ilk kez bastırılarak kura ile dağıtılan Neveser Konakları Tişörtleri oldu. Akşam saatlerine kadar süren etkinliğin sonunda ise yorgun ama son derece mutlu çocukların neşeli kahkahaları vardı.

24 Çekmeköy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

25


röportaj

Dünya Anaokulu’ndan Büyük Adım... Nesli hocam,13 yıllık Dünya Anaokulları olarak bir geçmişiniz var. Butik ilkokul açmaya nasıl karar verdiniz?

Dr. Nesli Güven Çekmeköy Dünya Anaokulu kurucusu Dr. Nesli Güven, Çekmeköylüler’e büyük bir sürpriz yaparak, önümüzdeki yıl Dünya Koleji’nin faaliyete gireceğini açıkladı. Nesli Güven, önümüzdeki yıl faaliyete girecek olan Dünya Koleji ile ilgili bütün detayları ilk kez bizlere anlattı.

26 Çekmeköy Magazin

>>5000 yıl önce bu topraklarda yaşamış Sümerliler’in bir atasözü bu sorunun cevabı gibi “Biliyorsun; neden öğretmiyorsun?”, 13 yıllık anaokulu geçmişimizden ve uluslararası deneyimlerimizden çok yararlanıyoruz. Bildiklerimizi toplumla paylaşmak istiyoruz. Mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmek istiyoruz. Sadece başarılı değil. Anne ve babalara sormak istiyorum. Nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorsunuz? “Mutlu, mücadeleci, okuyan, pozitif bilime yatkın, ruh sağlığı yerinde...” cevabını alıyorum... İlk telefon icat edildiğinde ABD Başkanı “Bunu kaç kişi kullanacak?”demiş. Bilgisayar icat edildiğinde bütün dünyaya 3 adet bilgisayar yeteceği düşünülmüş. Ama dünya değişiyor. Dünya değişiyor demekle, ne kastediyorsunuz? >>Bugün elimizde olan bilgiyi yaratanların %95 ‘i hayatta. Bilgi

çok fazla ve aslında bilgiye ulaşmak önemli değil, bilgiyi kullanmak önemli. Bugünün çocukları dijital dünyada doğdular, onlar dijital yerliler; biz ise bu dili sonradan öğreniyoruz. Dijital göçmenleriz. Peki, kim bu çocuklar? Onlara nasıl bir eğitim vermeliyiz? Nasıl bir dünya onları bekliyor? 2030’da nasıl bir dünya olacak? Bütün dünya bunları konuşuyor. Çocuklarımız aslandan önce yemeği bulmak zorunda kalacaklar. Bambaşka bir dünya kuruluyor. Bir çağın açılıp kapandığını fark eden bir kuşak içinde yaşıyoruz. Peki bu çocuklara nasıl bir eğitim vermeliyiz? >>Konfüçyüs; “Sen beni çok bilgili biri mi sandın?” diye sormuş. Karşısındaki “Elbette!” demiş. Konfüçyüs; “Ben sadece her şeyi birbirine bağlayan ipi tuttum.” diye cevaplamış. Eğitimde düşünmeye zaman ayırmalı, hayal kurmayı ve merakı canlı tutmalı. Öğrencinin yaşam hikâyesini oluşturmasına zaman ayırmalıyız. Atatürk; “İstikbal göklerdedir!” diyor. Hayatın erken döneminde çocuklarımız için iyi bir eğitim yatırımı yapalım. Doğru soru sorabilen, sorularla sorunlarla cebelleşen, çok iyi yabancı dil bilen, anadilini iyi kullanan çocuklar yetiştirmeliyiz. Bu işte teknoloji bir araç. Hesap makinesi var, niçin toplama-çıkarma öğretiyoruz. Zekâ ve yaratıcılığı kullanmadığımız sürece teknolojinin hiçbir anlamı yok. Okulun ruhu olmalı, okulun idealleri olmalı, özel okullar kendi hedeflerini kendileri koyarlar. Okullara sorun10 yıl sonrası için projeleri var mı? Ço-cukların hayatlarına dokunuyoruz.Bunun ne demek olduğunu biliyoruz. >>>


röportaj

Akıllı Tahta il

e Eğitim

Siz bu çocuklara nasıl eğitim vermeyi hayal ediyorsunuz? >>Astronomi, dans, yaratıcılık, akıl oyunları, görsel sanatlar, film yapma kulübü, yazar yetiştirme kulübü, karikatür, yüzme, ritim, müzik... Eğitim sosyalleşmeyi de sağlamalı. Bu konu okulun dışına atılmış. Okul içine alıyoruz. Artık bugün beynin işleyişinin çözülmesiyle zeka geliştirici faaliyetler öne çıkıyor. Bunları programımıza alıyoruz.

Dünya Koleji’ni nasıl tanımlarsınız? >>Çocukların sonsuz hayallerinin yaşayabileceği kadar köklü ve büyük, her öğrencimizi en iyi tanıyacak kadar küçüğüz. İşte bu Dünya Koleji’dir. Dünya Koleji’nde farklı bir sınıf düzeni uyguluyorsunuz? Bunu açıklar mısınız?

Dünya Koleji’nin sınıfları 40 m2 büyüklüğünde olması flexible sınıf düzeni kurmaya elverişlidir. Klasik sıra Her çocuk bir enstrüman çalsın istiyoruz. Entellektüel düzeninden farklı olarak çocukların zekalı çocuklar yetiştirmek istiyoruz. masaları tekerlekli sistemler sayesinde Eğitim sadece bilginin edinilmesi değil, birbirinden ayrılabilir ve birleştirilebilir. “Dünya Koleji, düşüncelerin, duyguların ve davranışların çocuklar araştırmalarını ve da şekillendirildiği bir yolculuktur. yenilikçi fikirleri ve Böylece çalışmalarını ister tek başına, isterlerse düzenlemeleri ile Dünya Koleji’nde eğitim hedefimiz, gruplar halinde yapabilirler. Sınıflarımız evrensel düşünebilen, bilgili, duyarlı, butik okul düzenine akıllı tahta, bilgisayar ve projeksiyon farkındalıklara saygı duyarak çatışmalara makinesi ile teknolojik sınıf olarak yenilikler katmaya çözüm üreten, sorunlarla ve sorularla düzenlenmiştir. Sınıflarımızda hobi ve başa çıkabilen, pozitif bilimlere yatkın dinlenme istasyonları oluşturuyoruz ve kararlı.” bireyler yetiştirmektir. “Sıkıcı okula son!” diyoruz. En başta butik okul demiştiniz? Butik okul ne demek?

Başka neler olacak Dünya Koleji’nde?

>>Dijital yerliler yani, bu çağın çocukları önceki kuşaklardan çok farklılar. Değişen, dünyada herkesin bildiklerini bilmek yeterli olmayacak. Farklı düşünen, özgün düşünen çocuklar diğerlerinin arasından sıyrılarak fark yaratabilecektir. Onların bireysel ilgi ve yeteneklerinin ortaya çıkabilmesi için bireysel ilgi gerekiyor. Bu da ancak butik okulda mümkün.

>>Dünya Koleji’nde çocuklara bilimin yaratıcı dünyasında bir kapı aralanır. Bilim ile iletişim, empati yeteneğini güçlendirir. Hayatı bir bütün olarak algılamalarını sağlar. Dünya Koleji’nde gözlem yapma, yaratıcı düşünme, alternatif öğrenme yollarını keşfetme, mucit atölyesi gibi çalışmalarla onlar yeteneklerini geliştirirken sağlıklı ve eleştirel bir yaklaşım edinmeleri sağlanır. >>> Çekmeköy Magazin

27


röportaj

lenme köşesi

Hobi köşesi ve din

Dünya Koleji’nde; son zamanların en moda teknolojilerinden olan tablet ve akıllı tahta ile eğitim keyfi yaşanıyor...

Bir de sizin uzun yıllardır süren yurtdışı projeleriniz var. Onun hakkında biraz bilgi verir misiniz? >>Türkiye ikili anlaşmalarda AB Projeleri’ne katılma hakkını 2004 yılında elde etti. Biz 2004 yılından beri AB Comenius Eğitim Projesi içinde yer alıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz projelerle Avrupa’nın her ülkesine gittik, onların eğitim sistemlerini yerinde inceledik, oradan bize yabancı öğretmenler geldi. 3 AB Comenius Projesi tamamladık. Şu anda da öğrencilerimiz, 3 AB e-Twining Projesi yürütüyor. Gerçekleştirdiğiniz projeler oldukça dikkat çekti. Hatta projeleriniz, bildiğimiz kadarı ile ödüllendirildi? >>Gerçekleştirdiğimiz bir AB Comenius Projesi Türk Ulusal Ajansı tarafından Türkiye’nin en iyi 6 projesi arasına girdi. Ulusal Ajans’ın kitabında yer aldı. Diğer bir AB Comenius Projemiz bu yıl Türkiye’nin sergilenmeye değer görülen 18

28 Çekmeköy Magazin

projesi arasına girdi ve AB Projeler Festivali’nde sergilendi. AB Bakanı ve Baş Müzakereci Eğemen Bağış tarafından Başarı Belgesi verildi. Anaokulundan sonra ilkokul. Başka projeleriniz de var mı? >>Şu anda ilk 4’ü açıyoruz. Aralarında ikinci 4. ve üçüncü 4’ü de açacağız. Anaokulundan üniversiteye kadar kendi öğrencilerimizi yetiştireceğiz. Bugüne kadar başaramayacağımız hiçbir işe girmedik. Eğitimde en iyiyi istiyoruz. En büyük sorumluluk başarmaktır. Sürdürülebilmesi gerektiği için... “Çocukların sonsuz hayallerinin yaşayabileceği kadar köklü ve büyük, her öğrencimizi en iyi tanıyacak kadar küçüğüz. İşte bu Dünya Koleji’dir.” Detaylı Bilgi İçin: 0216 640 26 26


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

29


moda

“NATUREL GÖLGELER” İLKBAHARSaç Sanatı Bizim Tutkumuzdur... YAZ 2013 Sonbahar ve kış ayları 50’li ve 60’lı yıllara geri döndüğümüz bir kaçış gibiydi. Giderek artan dijital hegemonyaya karşı biz Hollywood ihtişamını yeniden keşfeden bir tarzdan ilham aldık. Bu sezon için ise daha optimist, daha taze, daha reel bir tarz aradık. Doğaya doğru yönelerek bambaşka, “gerçeküstü” bir doğanın keşfine başladık. Gerçekliğin bize verebileceğinden daha zengin, daha parlak renklerle dolu hayali doğadan bahsediyoruz. Doğanın bu haline podyumlardaki çiçek açan desenlerde, klasiklikten uzak renk patlamalarıyla dolu baskılarda ve kat kat kumaşlarda rastlamıştık. Saçlara yansıttığımız bu yepyeni İlkbahar-Yaz moda akımına “Overnature” ya da “gerçeküstü doğa” diyoruz. Gerçeküstü doğanın etkilerini saçlarda DENİZ ŞAHİN balyajı ile “Naturel Gölgeler”de görüyoruz. Saç renkleri daha zengin ve doğal. Suni pastel tonlar ve neon renkler yerini güneş etkisi verilmiş soğuk moka tonlarındaki gölgelere bırakıyor. Çok şekilli saç stilleri yerini kusursuz derecede dağınık, doğal modellere bırakıyor. Naturel gölgeler ile saçlar doğal güzelliğinin de ötesinde bir görünüme kavuşaçak. Biz bu “Naturel Gölgeleri” her stil sahibi kadına hitap edebilen yeni balyaj teknikleri ile üçe ayırdık. Sofistike Naturel, Cool Naturel, Pop Naturel sizde yeni stilinizi saçlarınız hassaslaşmadan stil danışmanı DENİZ ŞAHİN kuaföre gelerek gerçeküstü doğanın etkilerini saçlarınızda görebilirsiniz. Kaliteli hizmet için, kaliteli ekip, ve mekan kullanıyoruz.

Lütfen ra n

devu alın

ız...

FİYAT LİST

ESİ

Fön: 15 Kesim: 5 0 Dip Boya: 7 0 Bütün Boy a: 80 Bitkisel Bo ya: 8 0 İnoa boya : 80 Röfle: 160-180 DŞ Baleya j: 150 Topuz: 40 Maşa: 3 5 Manikür: 2 0 Pedikür: 25 Kalıcı oje: 5 0 Kaş bıyık: 20 Makyaj: 50 Porsolen Makyaj: 60 Komple A ğda: 7 5 Gelin Başı: 250

30 Çekmeköy Magazin

Hamidiye Mh. Barışyolu Cd. No15-C Çekmeköy-İST. Tel: 0216 641 58 91 - 641 72 76 www.denizsahinkuafor.com


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

31


çekmeköy’e dair

,

KLAR U C O Ç İ D Y A “H

AR” V K İ L N E Ş ZDE MAHALLEMİ

Çekmeköy Gönüllüleri Derneği Çocukları, her 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nda olduğu gibi bu bayramda da kendilerine Atatürk tarafından hediye edilen bu günü coşkuyla ve sevgiyle kutladılar. Çekmeköy Gönüllüleri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, Mahalle Sakinleri’yle birlikte şenlik havasında kutladı. Hamidiye Mahallesi’nde gerçekleşen şenlikte çocuklar, mesleki kostümleriyle yürüdüler. Yürüyüş sırasında yoldan geçen araçlar kornalarıyla, pencerelerden bakan insanlar bayrakları ve sesleri ile destek verdiler. Coşkulu kutlama derneğin önünde toplanan kalabalığın davul zurna eşliğinde halay çekmesiyle başladı. Çocuklar, bando takımıyla yürüdüler. Ana cadde boyunca devam eden yürüyüş, Anıt alanına kadar devam etti. Atatürk heykeline çocukların sarılması ve ilgisi görülmeye değerdi. Anıt alanında; Dernek Başkanı Canan Oğuz yaptığı açıklamada, “Sevgili Çocuklar 23 Nisan 1920, Cumhuriyetimizin en önemli adımlarından biridir. Dört bir yanı işgal edilmiş bir ülkede, halkın temsilcilerinden oluşan Millet Meclisi kurulmuştur. TBMM; ülkemizin düşman işgalinden kurtuluş ve kuruluş süreçlerinde, o zor koşullarda bile demokrasiye dayanarak tüm kararların alındığı bir meclistir. Bu meclisin Mustafa Kemal’i “Başkomutan” olarak seçmesi ülkemizin kaderini değiştiren en önemli kararlarından birisidir. İyi eğitim almış ve demokrasi bilinci gelişmiş bireylerden oluşan seçmenler ve onların seçtiği adaylar; toplumun menfaatlerini daha iyi dengeleyerek geliştirirler. Biz de bu demokratik geleneği ve davranışı her koşulda sürdürmek için çaba gösteriyoruz.” şeklinde konuştu.

32 Çekmeköy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

33


yaşam

Çekmeköylü Kadınlar, Yine TAPPA’da Buluştu.

Meydan AVM deki TAPPA İtaliana, Thyke-SEV Kitap Kulübü’ne Hindistan Sunumu’nda ev sahipliği yaptı. Mekana profesyonel fotoğrafçı ve Modafen Okulları Fotoğraf Kulübü kurucusu İlgin Yaroglu, Hindistan Gezisi fotografları ile katkıda bulundu. Thyke-Sev kitap gurubu, bu kez TAPPA’da Hint Kültürü’nü ve yaşamını paylaştı. Her ay üyelerden birinin önerdiği kitabı okuyarak edebi yanlarını zenginleştiren, sonra da bunu bir toplantıda birbirlerini zevkle dinleyerek ve saygıyla tartışan kitap dostları, bu sefer Hint Felsefesi’nin yaşamdaki etkilerini paylaştılar. Katılımcılar “Yaşlarımız birbirimize yakın olsa da eğitimlerimiz ve mesleklerimiz birbirinden çok farklı olduğu için her toplantıda bir bakış açısı zenginliği yakalamaktayız. Thyke-Sev gurubu olarak bir öğrenci okutma hedefimiz bizi birbirimize daha iyi bağlıyor, hem de sosyal bir sorumluluk gerçekleştirmenin küçük huzurunu yaşatıyor. Toplantılara yazarlar, çevirmenler çağırıp onlarla sohbet yapıyoruz. Herkesin gönüllü olarak bulunduğu bu etkinlikler her cepheyi tatmin ediyor.” şeklinde konuştular. Çekül Vakfı’ndan ağaçlar ve tohumlar sunan guruplar, bol tükettikleri kitapları doğaya geri verme bilincini

34 Çekmeköy Magazin

gündemde tutuyorlar. Piknikler, doğa gezileri, kültür toplantıları ile yeni dostlarla tanışma ortamları sağlanıyor. THYKE her sene Tüyap Kitap Fuarı’nda yeni gurupların kurulması ve gurupların genişlemesi için tanıtım yapıyor. Kulüp, thyke.com internet sayfasından başvurular alıyor. Geçen ay da Japon Konsolosluğu’nun desteği ile gerçekleştirilen Japon Edebiyatı ve Kültürü Etkinliği’ne katılan akademisyenler ve edebiyat severler konsolosluğun zarif atmosferinde sanatı yaşadılar. Okumak, paylaşmak ve tartışmak için her ay onları canlı ve dinamik tutan bir projeleri var. Katılımcılar içlerindeki merakı hep diri tutarak yaşamın tadını, kültürün hazzını, paylaşmanın keyfini, sorgulamanın bilincini, edebi dilin zenginliğini yaşıyorlar. Etkinlikte; TAPPA’nın Hint Günü için hazırladığı sıcacık ve zengin dekoru, taptaze yemekleri, leziz pizzaları, itibarlı servisi, teknik donanımı günümüzün kültürel lezzetine daha da anlam kattı. Katılımcıların keyif aldığı organizasyon da Tappa’da tam not aldı.


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

35


yaşam

Çekmeköy Türk Kızılayı’ndan Çanakkale Gezisi... Türk Kızılayı Çekmeköy Şubesi, sosyal atılımlarına bir yenisini daha ekledi. Çekmeköy Kızılay Şubesi, Çekmeköy’de ikamet eden ve Çanakkale Şehitliği’ni hiç görmemiş 180 Çekmeköylü’yü Çanakkale’ye götürdü. Şehitler diyarı Çanakkale’ye düzenlenen gezide daha önce oraları görmemiş olan Çekmeköylüler, bir anda olsa zor savaş yıllarına, orada yaşanılan hikayelere kısa bir yolculuk yaptılar. Çekmeköy Kızılay Şube Başkanlığı ve Gençlik Kolları’nın ortaklaşa düzenlediği geziye yoğun ilginin olması herkesi mutlu etti. Şube Başkanı Abdulselam Zurel, Çekmeköy Sakinleri’ne bu tarz sosyal hizmetler sunmaya devam edeceklerini ve gösterilen ilgiden hayli memnun olduklarını dile getirdi.

ÇEKMEKÖY’DE “SURİYE İÇİN BİR EKMEK VE BİR BATTANİYE” YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILDI! Muhtaç ve kimsesizler ile maddi durumu müsait kardeşlerimiz arasındaki paylaşma duygusu çerçevesinde; Çekmeköy Kızılay Şubesi ve Çekmeköy Belediyesi işbirliği ile başlayan “Suriye İçin 1 Ekmek ve 1 Battaniye” Kampanyası sayesinde, Suriye iç savaşında zarar gören mağdur, muhtaç ve kimsesiz insanlara ulaşılacak. ‘Kardeş Aile, “Pakistan Bugün Çok Çaresiz”, “Bir Yuva Isıtın”, “Bin Yavrumuzu Birlikte Sevindirdik”, “Van’daki Çoçuklara Oyuncak Kampanyası”, “Çekmeköy’deki Kardeş Eli Van’a Uzanıyor” gibi birçok sosyal projeye imza atan Çekmeköy Kızılay Şubesi ve Çekmeköy Belediyesi, Suriye iç savaşında zarar gören mağdur, muhtaç ve kimsesiz kardeşlerimizi de unutmuyor. Suriyeli kardeşlerimize, savaş mağduru ve muhtaçlara, evsizlere sahip çıkmak adına, Suriye'yi ve gönüllerimizi yakan iç savaş ateşine karşı, kardeşlik ve yardım kampanyası ile onların yanında yer almak her şeyden önce bir insanlık borcudur. Bu bilinçle yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini sunan, tüm mağdur ve muhtaçlara elini uzatan Çekmeköy Kızılay Şubesi İle Çekmeköy Belediyesi işbirliği ile Suriye’de savaşın ortasında yaşanan insanlık dramına ve tarihsel bağlarımız olan Suriyeli kardeşlerimize karşı, üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmenin huzur ve mutluluğu içerisinde yaşamak için, herkesi “Suriye İçin BİR EKMEK ve BİR BATTANİYE ”kampanyasına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

36 Çekmeköy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

37


çekmeköy’e dair

Riva’s Club’la Nefes Alın! Riva’s Club Butik Otel, sadece birkaç kilometre uzağımızda; harika bahçesi, iddialı menüleri ve özel tasarımlı odalarında konaklama seçeneği ile sizi gündelik hayatın koşturmacasından uzaklaşmaya davet ediyor... Şehrin stresinden kurtulmak için son derece uygun bir mekan olan Riva’s, tüm beklentilerinizi karşılayacak alt yapıya sahip. Harika bir mutfağı olan butik otelde, gün batımı eşliğinde yiyeceğiniz romantik bir yemek paha biçilmez olabilir. Otel Çekmeköy’e yakın olması ile de ayrıca bir avantaj sağlıyor. Hiçbir trafik problemi yaşamadan rahat bir şekilde ulaşım sağlayacağınız Riva’s’da, herşey büyük bir özenle hazırlanmış. Lobisinden açılır, kapanır kış/yaz bahçesine, odalarından peyzajına varana kadar büyük bir titizlikle hazırlanmış otelde kullanılan eşyalar dahi büyük bir mobilya şirketi tarafından üretilmiş. Lezzeti kadar hijyeni de ön plana çıkan mutfağında ise; isterseniz et isterseniz balık tercih edebilirsiniz. Konaklama, toplantı, kır düğünü, sünnet düğünü, doğum günü ve birçok organizasyonu yapabileceğiniz Riva’s kalitesi ve güleryüzlü hizmet anlayışı ile en güzel anlarınızı ölümsüz kılmak için doğru bir adres... Ayrıca tesiste, her cins köpeğinizi, gözünüz arkada kalmadan bırakabileceğiniz bir köpek oteli ve üst düzey, safkan ve secereli Alman Kurdu Üretim ve Eğitim Merkezi bulunuyor. >>>

38 Çekmeköy Magazin

Havalar ısınıyor…İstanbul gibi son yıllarda yapılara boğulmuş bir kentte nefes alacağınız fırsatlar yaratmanın tam vakti! Doğada olmak, yeşilin içerisinde huzurla birkaç saat geçirmek, yorucu bir günün etkisini kaliteli bir yemek ve iyi bir müzikle atmak için artık ayrıcalıklı bir mekanınız var.


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

39


çekmeköy’e dair

Riva’s’da Bulabilecekleriniz; Hafta Sonu Konaklamaları Harika Hafta Sonu Brunchları Toplantı Organizasyonları Kır Düğünleri Piknik Organizasyonları Mezuniyet Törenleri Barbekü Partileri Doğum Günü Partileri

Kısacası; siz dinlenmek isteyin, gerisini Riva’s Club’a bırakın! Peki Riva’s Club’a nasıl gidilir?

Riva’s Club; açık yüzme havuzu, 4000 kişilik yeşil çim alanı, 600 kişilik yarı kapalı ve kapalı şömineli şık restoran alanı, bilardo, langırt ve masa tenisi içeren oyun salonu ile 2 adet 50 ve 60 kişilik, ses izolasyonu bulunan toplantı salonu ve 19 adet butik otel odasıyla 14.500m2 lik bir alan üzerinde hizmet veriyor.

lerin üzerindeki ahşap masalarda size hazırlanan kahvaltıyla tatil gününüze başlamak hem de İstanbul’un içinde! Hayal gibi bir şey!

İstanbul’a yakın bir dinlenme alanı isteyenlerin, bir telefon kadar uzağında! Odaların tamamında; klima, lcd tv,

Her hafta sonu özgün yemekler ve canlı müzikli, temalı geceleriyle Riva’s Club farklı hizmetleri bir arada sunuyor.

24 saat ücretsiz Wtireless internet

Sabah doğa içerisinde uyanmak, yalınayak çimlerde yürümek, ister odaya gelen isterseniz de çimen-

manzarasına sahip odaları, yeşilliğin

40 Çekmeköy Magazin

bağlantısı, minibar, saç kurutma makinesi, telefon, elektronik kasa bulunuyor. Muhteşem gün batımı içindeki bahçe ve havuz manzaralı özel teraslarına çiçek isimleri verilmiş.

Ömerli yol ayrımına geliyorsunuz. Bu ayrımı geçtikten sonra, sağ tarafta Beykoz yönüne yol ayrılacaktır. Bu ayrımdan, Şile Otoyolu’nu terk ediyorsunuz ve sola saparak Şile Yolu’nun altından Beykoz yönüne devam ediyorsunuz. Karşınıza çıkacak olan ilk köy Sırapınar’ı geçtikten sonra, Riva’s tabelasını görünce, sola sapıyorsunuz ve Riva’s’a ulaşıyorsunuz. Şile yol ayrımından uzaklığı 2,5 km.’dir. Ulaşım krokisine ve Riva’s hakkında detaylı bilgiye; Tel: (0216) 435 55 85 - 0533 306 57 66 Rezervasyon ve Toplantı Organizasyonu: Bora Dinekli: 0533 747 21 19 www.rivaclub.net web adresinden ulaşabilirsiniz.


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

41


röportaj

Sizi, Aqua City 2010 “Su Medeniyeti”ne davet ediyoruz... Sinpaş GYO’nun Çekmeköy’de oluşturduğu Aqua City 2010 projesi oldukça dikkat çekici. Adından da anlaşılacağı üzere Aqua City 2010 Projesi “Su Medeniyeti” konseptini işliyor.

Aqua City 2010 Satış Ofisi Yöneticileri Gülay YENİYURT AŞÇI ve Sennur KARAASLAN

42 Çekmeköy Magazin

Projeyi farklı kılan en önemli özellik; 240 metre uzunluğunda ve 8500 m2 büyüklüğündeki yapay göl. 110 cm derinliğindeki gölde sandallarla gezinti yapılabiliyor. Dilerseniz projenin farklı noktalarında yer alan kayıkhanelerde sandala atlayıp, bu gölün keyfini doyasıya çıkarabiliyorsunuz. Projenin sundukları bununla da bitmiyor! Farklı yaşam alternatiflerinin ortak noktası olan ve Fitness, Spa, Türk Hamamı, Sağlık Birimi, Yoga ve Pilates gibi hizmetler sunan Misya Kulüp, güneş ışığını cam tavandan içeriye aktaran “Skylight” teknolojisiyle desteklenen Kapalı Yüzme Havuzu ile kış aylarında da kapalı havuzda güneş banyosu yapmanızı mümkün kılıyor. Çocuklar için düşünülen çocuk oyun alanları, bisiklet ve yürüyüş parkurlarının yanı sıra Aqua City 2010 sakinlerini kaynaştırmak üzere düzenlenecek olan, göl üzerine konumlandırılmış Gösteri Amfisi (mini konser alanı) ile Kültür Park’taki seyir alanlarından tüm etkinlikleri izleme imkânı sunuluyor. Bölgemizin en önemli projelerinden biri olan Aqua City 2010 hakkında daha detaylı bilgi almak için sorduğumuz sorularımızı cevaplayan Satış Ofisi Yöneticileri Gülay YENİYURT AŞÇI ve Sennur KARAASLAN, bakın bize ne cevaplar verdiler.


röportaj

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Öncelikle projenizi biraz tanıyabilir miyiz? >>GY: Projemiz 56.293 m² alan üzerine inşa edilmiştir. Aqua City 2010’da 1118 adet konut yer almaktadır. Dairelerin tamamı teslim edilmiş, yaşam başlamıştır. Aqua City Çarşı’da 12 adet ticari alanda Migros, Mado, Böwe Clean Kuru Temizleme, Adem Tufan Kuaför ve Kafe yer alacaktır. Ayrıca projemizde, günlük ihtiyaçların rahatlıkla karşılanabilmesi için Şarküteri, Kuru Temizleme, Lostra, Market, Terzi, Eczane gibi çeşitli dükkanlar da bulunmaktadır. Günümüzde şehir merkezlerindeki projelerde sosyal alanlar oldukça kısıtlı, ancak sizin projenizde bulunan sadece gölet bile oldukça dikkat çekici ve büyük bir alana sahip. Temizliği oldukça zor olsa gerek, göletin büyüklüğü nedir? >>SK: Projede yer alan gölet alanı 8,5

dönümdür. Mekanik bir havuz sistemi ile çalışan gölet alanının temizliği özel bir filtrasyon sistemi ile sağlanırken, optimum düzeyde kullanılan kimyasal

“SKYLIGHT Teknolojisi Sayesinde Kış Aylarında Dahi, Kapalı Havuzda Güneşlenmek Mümkün Olacaktır.” dezenfeksiyon üniteleri ile hijyen kontrolü sağlanmaktadır. Sinpaş GYO’nun Çekmeköy-Sancaktepe bölgesindeki en lüks konut projesi Aqua City 2010’da, profesyonel spora imkân tanıyan çok amaçlı kapalı spor salonu, çocuklar için düşünülen çocuk oyun alanları, bisiklet ve yürüyüş parkurları, tenis kortu yer almaktadır. Ayrıca Misya Kulüp’ün kapalı havuzunda güneş ışığını cam tavandan içeriye aktaran SKYLIGHT teknolojisi sayesinde kış aylarında da kapalı havuzda güneşlenmek mümkün olacaktır.

Peyzaj alanınızda oldukça geniş, birazda projenin doğası hakkında bilgi alabilir miyiz? >>SK: 17 dönüm peyzaj alanı bulunmaktadır. Bu peyzaj alanında; tematik bahçe alanları, rıhtım bahçelerinde yer alan bitki iskelelerinde rengarenk kokulu mevsimsel etkisi olan bitkisel tasarımlar mevcuttur. Dünyanın en uzun ömürlü ağacı olan Ginkgo Bilobalar, su kenarında yer alan Bambular, transparan veya şeffaflık etkisi veren, erken ilkbahar çiçeklenmesi gösteren Japon Kirazları, Erguvan Ağaçları, Süs Eriği ve Süs Kirazları ve Peyzaj Mimarisi projemiz için özel tasarlanmıştır. Ayrıca Aqua City 2010 projemiz kapsamında, açık havuzun yanında yer alan yapay kumsal park ve çim güneşlenme alanı bulunmaktadır. Aynı zamanda 45 mt uzunluğunda macera sevenler için bir de macera köprüsü yer almaktadır. Çekmeköy Magazin

43


röportaj

Projede yer alan daire tipleri nelerdir? >>GY: 1+1, 2+1, 2+1 Dubleks, 3+1, 3+1 Dubleks, 4+1 Dubleks, tüm binalar 10 kat ve çatı katından oluşmaktadır. Proje genelinde 63 çeşit kat planı bulunmaktadır. Bütün dairelerimiz göl manzarasına hakimdir. Likya A Blok, Frigya F ve G bloklarda her katta 3 daire, Likya B blok, Frigya C ve D bloklarda her katta 4 daire, Karya E bloklarda her katta 5 daire bulunmaktadır. Tüm daire tiplerine 1 kapalı otopark, 3+1 ve 4+1 dairelerde daire tiplerine göre açık veya kapalı olarak 1 adet daha otopark tahsis edilmektedir. Site sakinlerini kaynaştıracak etkinliklerde buluşma alanı ise tam göl ortasında konumlanan Gösteri Amfisi (Mini Konser Alanı). Projede ikamet eden/edecek sakinler, ister Kültür Park’taki seyir alanlarından isterlerse evlerinde, oturdukları yerden tüm etkinlikleri keyifle izleme şansına sahip olabilecekler. Gölet manzarası eşliğinde çaylarını ya da kahvelerini yudumlayabilecekleri ve istediklerinde dostlarıyla yemek yiyebilecekleri son derece şık bir restoran her zaman hizmetlerinde olacak. Projenin lokasyonu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Aidatlar belirlendi mi? Güvenlik ve site yönetimini kim sağlıyor?

>>GY: Boğaziçi Köprüsü 13 dk, FSM Köprüsü 13 dk. Anadolu Yakası’nda planlanan, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı üzerinde ve Şile Otoyolu’na sadece 1 kilometre mesafede bulunan Aqua City 2010, Şile Otoyolu aksındaki önemli konumuyla her yöne rahat ulaşım imkanı sunuyor.

>>GY: Projedeki sosyal tesislerin kullanımı tamamıyla ücretsizdir ve üyelik sistemi yoktur. Aidat tutarları m2 başına 2.5 TL’dir. Sinpaş’ın yaşama geçen projelerinde profesyonel site yönetiminden sorumlu olan Kentsel A.Ş., 5 yıl süreyle 365 gün 24 saat güvenlik hizmeti, çevre bakımı, teknik servis gibi hizmetleri minimum maliyetle sunarak site sakinlerinin hayatını kolaylaştırmaktadır. Aqua City 2010, güvenlik merkezi tarafından 24 saat kameralarla denetleniyor. Böylece en üst seviyede güvenlik sağlanıyor. Eve izinsiz girişlerde devreye girecek hareket dedektörü ve acil durumlarda kullanılabilecek panik butonu sayesinde, AC 2010’un güvenlik birimi anında haberdar edilebilinir. Mutfakta bulunan gaz dedektörleri de ev içi güvenlik konforunu tamamlıyor.

Projemize en yakın anaokulu 1 km., devlet ilköğretim okulu ise 500 metrelik bir yürüme mesafesinde, ayrıca Bilfen, Anafen, Saint Joseph, Küçük Prens İlköğretim Okulu projemizin lokasyonuna yakın mesafelerde yer almaktadır. Teknolojik altyapı nasıl? >>SK: Aqua City 2010’un teknolojiyle donatılmış altyapısı Wi-Fi, kablosuz internet erişimi olanağıyla Aqua City 2010, ortak yaşam alanlarında internete bağlanma kolaylığı sağlıyor. Mesela; Misya Kulüp’te bir yandan gölün keyfini çıkarırken, diğer yandan dizüstü bilgisayarınızla internete bağlanabilir ve elektronik postalarınızı kontrol edebilirsiniz.

44 Çekmeköy Magazin

Ev içinde bulunan yüksek kaliteli, görüntülü diafon sistemi ile gelen misafirleri kontrollü kabul edilebilir, komşularla dahili telefon görüşmesi yapılabilmektedir. Ayrıca bu sistemde Aqua City 2010 bina girişi, çocuk parkı ve tenis kortu da izlenebilmektedir. Şu an satışlar halan devam ediyor mu? Herhangi bir kampanyanız var mı? >>GY: Sınırlı sayıda dairemiz kaldı. Şu an KDV avantajı oldukça cazip, fiyat aralığının 283 bin 800 TL ile 655 bin 160 TL arasında değiştiği ve yaşamın başladığı Aqua City 2010’da, %1 KDV avantajı ile hemen ev sahibi olmak ve taşınmak mümkün. Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Son olarak okurlarımız, proje hakkında detaylı bilgiye nasıl ulaşabilir? >>SK: Bizde size teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dileriz. Detaylı bilgiye vereceğim şu adreslerden ulaşabilirler. Sinpaş GYO Çağrı Merkezi 444 1 440 AC 2010 Satış Ofisi (0216) 510 45 46

www.facebook.com/sinpasgyo www.twitter.com/sinpasgyo www.aquacity2010.com.tr www.sinpasgyo.com.tr


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

45


rรถportaj

46 ร‡ekmekรถy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

47


röportaj & sağlık

Dengeli beslenin, kilonuzu kontrol altına alın! Bu ayki sayımızda bölgemizde faaliyet gösteren Çekmeköy Tıp Merkezi’ni ziyaret ettik. Kişisel bakım, dengeli beslenme ve zayıflama hakkında detaylı bilgi aldığımız kurum doktorları Diyetisyen Didar KOLAÇ ve Dr. Svetlana ÇEŞMEDJİ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN! Beslenme alışkanlıklarımız, çocukluk çağı hatta bebeklikten başlar, aile ve çevre etkisiyle şekillenir. Örneğin; günde 3 ana öğün beslenen bir ailedeki çocuk o alışkanlıkla büyür ve devam ettirir veya her akşam yemeğinden sonra kuruyemiş alışkanlığı olan bir ailenin çocuğu da o alışkanlıktan kolayca vazgeçemez. Geç saatlerde yemek yiyip sindirip için vücuduna yeterli süreyi tanımayanlar, abur cubur tüketip aşırı yağ birikimi ile fazla kilolu olmaktan şikayet edenler, çay-kahve-kola gibi su kaybettiren içeceklerden fazla tüketip vücut sıvı dengesini bozanlar, yemeğin tadına bakmadan tuz ekleyip özellikle kalp-damar

hastalıkları için risk altında olanlar, hızlı yemek yediği için doygunluk hissi alamama gibi kötü alışkanlıkları olanlar, bir an önce bu alışkanlıklarından kurtulmalıdır. DÜZENLİ UYKU ÖNEMLİ... Uyku yetişkinler için günde 6 saat yeterli iken ergenlik dönemindekiler için 8 saat, çocuklarda 10 saate çıkabilir. Düzenli ve deliksiz uyku kilonuzu korumanıza yardımcı olurken, gece geç saatlerde uyuyarak vücudunuzun normal metabolik düzenini bozmayın. SPOR YAPMAMAK İÇİN BAHANE BULMAYIN! Spor yapmak tıpkı yemek yemek gibi ihtiyacınız olan bir faaliyettir. Her gün 30 dk, tempolu yürüyerek veya haftada 3 gün 1 saat spor yaparak bile kilonuzu kontrol altında tutabilir, obezite, kalpdamar hastalıkları, astım gibi birçok hastalık riskinden de uzaklaşabilirsiniz. UNUTMAYIN!

Diyetisyen Didar KOLAÇ

48 Çekmeköy Magazin

Beslenme bireye özgüdür; daha dengeli ve sağlıklı beslenerek yaşam kalitenizi arttırabilir, gerektiğinde bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli beslenmede sadece “Tek bir şey önemlidir!” diyemeyiz. Beslenme bir bütündür ve bu bütünü oluşturan parçalar; besinler, beslenme alışkanlıkları, düzenli yapılan egzersizler şeklinde sıralanabilir. Besinler, günlük enerji ihtiyacımızı karşılama, vitamin - mineral desteği, büyüme, gelişme ve bunların devamlılığı gibi birçok işleve sahiptir. Besin grupları temel olarak 4’e ayrılır:

.Süt ve sütten yapılan yiyecekler.

.Et, tavuk, balık, yumurta, kuru nohut, fasulye, mercimek, ve bu besinlerden yapılan ürünler.

.Taze sebze ve meyveler .Tahıllar ve tahıllardan yapılan yiyecekler.


röportaj & sağlık

Hocam Botox nedir?

çizgilere, dudak kontürü ve hacimlendirilmesinde, göz çevresindeki kaz ayaklarına, dudak kenarındaki üzüntü çizgilerine, yanak ve çene hacimlendirilmesinde, herhangi bir sebepten doku kaybı olan bölgelere rahatlıkla yapılabilir. Dolgunun herhangi bir yan etkisi yoktur ve cilde tamamen uyumlu, doğal bir görüntü verir.

>>Svetlana ÇEŞMEDJİ: BotoxClostridium Botulinum adlı bakteriden laboratuvar koşullarında elde edilen bir ekzotoksindir. Botox kas içine enjekte edildiğinde o kas veya kas gruplarının sinirlerini geçici olarak devre dışı bırakıp istemsiz hareketleri ve aşırı kasılmayı ortadan kaldırır.

P.R.P. (Platelet Rich Plazma) tedavisi nedir?

Nerelere Botox uygulaması yapılabilir? >>SÇ: Alındaki yatay kırışıklara, kaş ortasındaki kızma çizgisine, göz çevresi kaz ayaklarına, burun kenarındaki çizgilere, dudak üstündeki “sigara” çizgilerine, boyun bölgesindeki enine çizgilenmelere, aşırı terleme olan avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altına yapılır. Botox’un etkisi ne kadar sürer? >>SÇ: Etkisi 24 saat içinde başlamakla beraber 1 hafta sonra tam etkisi oluşur. Yüzdeki kırışıklıklara ilk uyguladığında etkisi ortalama 4-6 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarda da bu süre 8 aya kadar uzar.

Dr. Svetlana ÇEŞMEDJİ

Peki “Estetik Dolgu” nedir? >>SÇ: Dolgu maddesi olarak hyaluronik asit, normalde bağ dokumuzda bulunan bir yapı taşıdır. Yaşlanma, güneş ışınları, mimiklerimizin etkisi ile yıllar içinde azalmakta ve bu da derin kırışıklık oluşumuna neden olmaktadır. Hyaluronik asit içeren dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile bu derin çizgi ve oluklar anında yok olurlar. Estetik dolgular da; burun kenarındaki çizgiler, kaş arasındaki

>>SÇ: Cilt gençleştirme ve yenileme ile saç dökülmesinde radikal bir çözüm olarak sunulmuştur. Ayrıca leke tedavisinde, ufak yüz kırışıklıklarında ve cilt sarkmalarında mükemmel bir sonuç gösterir. Tedavi nasıl yapılıyor, ve yan etkileri var mıdır? >>SÇ: P.R.P. tedavisi hastadan kan alınması ile başlar. Hastane ortamında, laboratuarda kan santrifüj edilir ve sonucunda plateletten zengin plazma elde edilir. Plazma içinde konsantre olarak bulunan plateletler cilde enjekte edildiğinde içinde bulunan büyüme faktörleri kollajen üretimi cildin kendini hızla yenilmesini sağlamaktadır. Karışım hastadan kendi kanı ile hazırlandığı için kan yolu ile bulaşan, bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski yoktur. Uygulama yapılan bölgede hafif kızarıklık meydana gelebilir ancak bu kızarıklık birkaç saat sonra geçer ve ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder ancak P.R.P. nin olumlu sonuçları kaybolmaz. Lipoliz tedavisi nedir? >>SÇ: Bazı kişilerde kiloları fazla olmadığı halde belirli bölgelerde aşırı yağ birikebilir. Çene altı, yanaklar, karın, bacak, kalça, belin yan tarafları yağ birikmesine yatkın yerlerdir. Diyetle ve sporla erimeyen yağları eritmek için ve ayrıca bölgesel zayıflama ve selülit sorunları için lipoliz denen enjeksiyon yöntemi uygulanır. Çekmeköy Magazin

49


röportaj & sağlık

Lipoterapi yağlanmaya bağlı şekil bozuklukları, selülit tedavisi, jinekomasti, lipom ve göz etrafındaki yağların giderilmesinde, gözaltı torbalanmalarında kullanılmaktadır. Özellikle sellülitin meydana getirdiği portakal kabuğu görünümünün yok edilmesinde çok etkilidir.

durumu değerlendirilir ve diyetisyen eşliğinde en uygun zayıflama programı belirlenmesinden sonra Lipo Star ve Power Plate seanslarına başlanır. Cilt bakımı ve kalıcı makyaj uygulamalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Lazer epilasyon ve bölgesel zayıflama uygulaması hakkında bilgi alabilir miyiz? >>SÇ: Merkezimizde Lazer ve İğneli Epilasyon yöntemleri uygulanmaktadır. Diyod lazer tekniği ile her cilt tipine ve kıl yapısına uygun, sağlıklı ve hijyenik bir ortamda acısız ve kalıcı tedavi sunmaktayız. Epilasyonda teknolojinin geldiği son nokta olan ‘’ütüleme sistem Diyod lazer’’ kliniğimizde her güç seviyesinde etkin bir biçimde uygulanmaktadır. Bölgesel zayıflama ile de sağlıklı kilo vermenin çeşitli alternatiflerini sunuyoruz. Lipo Star, Power Plate, Pasif

>>SÇ: Yüz ve vücut bakımlarınızı hijyenik, sağlıklı, güvenilir bir atmosferde cilt tipine uygun profesyonel ve kaliteli ürünler ile uygulamaktayız. Cilt tipinizin ve ihtiyacınızın belirlenmesinden sonra yapılan, Temizleme: Ciltteki yağ, makyaj artıkları, vb.. Peeling: Ölü derinin ciltten arınması. Buhar Aromaterapi: Kan dolaşımı aktivasyonu, gözeneklerin açılması, rahatlama, yumuşama. Dezenfeksiyon: Yağ salgısı düzenleyici. Siyah Nokta: Yağ butonlarının alınması. Maske: Yüz ve göz maskesi cildin ihtiyacına göre, besleme, nemlendirme. gibi işlemlerden sonra yenilenmiş sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

• • • • • •

jimnastik gibi son sistem cihazlarımız ile incelme, sıkılaşma, selülitli bölgelerinizden kurtulma fırsatını kaçırmayınız. Size özel zayıflama paketinde hemogram ve biokimya testleri yapılır,doktor tarafından genel sağlık

50 Çekmeköy Magazin

Kimyasal peeling, cilt bakımından daha yoğun bir uygulama olup içeriğindeki alfa hidroksi asitler ve yeni jenerasyon PHA lar sayesinde ölü derinin atılıp cildin yeniden yapılanmasını sağlayan çok kısa süren bir uygulamadır. Lekeler, sivilce akne izleri, gözenek, nem kaybı, kırışıklık tedavileri için minimum 10 gün aralıklarla ihtiyaca göre uygulanır. Kalıcı Makyaj, kimyasal madde

içermeyen doğal renklerin, mikro iğne yardımı ile deri yüzeyinin altına enjekte edilmesidir. Kalıcı makyaj, uzman eşliğinde steril bir ortamda kaş & dudak bölgeleri ve göz çevresine (eyeliner) uygulanır. Son olarak merkezinizdeki farklı uygulamalardan biri olan kupa tedavisi hakkında bilgi alabilir miyiz? Ayrıca uygulamalarınız hakkında detaylı bilgi almak isteyen okurlarımız için iletişim bilgilerinizi alabilir miyiz? >>SÇ: Yüzyıllardır kullanılan bu doğal yöntemi; sırt, bel, bacak, kol, boyun gibi bölgelere bitkisel yağlar eşliğinde 4 -10 seans uygulamaktayız. Uyguladığımız bu yöntemi hijyenik şartlarda kliniğimizde hizmetinize sunmaktayız. Tüm uygulamalar için okurlarınız bize, vereceğim iletişim bilgilerinden ulaşabilirler. Tel: 0216 642 02 04 www.cekmekoytipmerkezi.com Adres:Çamlık Mh. Şahinbey Cd. No: 14 34782 Çekmeköy / İST.


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

51


röportaj

“Adım Adım” Zirveye... Türkiye’nin 2003 yılındaki Popstar yarışmasıyla tanıdığı Aydan Kaya, yeni çıkardığı ‘Adım Adım’ albümünde, dünyaca ünlü sanatçı Chris de Burgh’le düet yaptı. Türkiye Aydan Kaya’yı Popstar yarışmasında tanıdı. Yarışmanın ardından birçok isim silinip gitti. Ama o müzikle bağlarını koparmadı, bir yandan da dizi oyunculuğu yaptı. Oldukça iddialı olan ve Türkiye’nin en iyi yorumcularından biri olduğunu belirten Kaya, geçtiğimiz günlerde “Adım Adım” isimli bir albüm çıkardı. Albümde dünyaca ünlü sanatçı Chris de Burgh’le düet yaptı.

52 Çekmeköy Magazin


röportaj

Sevgili Aydan, bize zaman ayırdığın için teşekkür ederiz. Öncelikle, hayatın nasıl geçiyor?

Adım” zirveye doğru ilerliyorsun. Albümünün çıkış süreci nasıl gelişti?

“Adım Adım” albümü doğdu. Tam albüm piyasaya çıkacakken Van depremi meydana geldi.

>>Hayatım yoğun ve çeşitlilikle geçiyor. Sahne programları, tv programları ve yeni projeler arasında gidip geliyor, kalan zamanı da kendim için değerlendirmeye çalışıyorum. Kısacası yoğun ve çeşitli diyebiliriz.

>>Albümde aslında hiçbir şey planlandığı gibi olmadı. 2 şarkı üzerinde yoğunlaşmışken aldığım bir teklif sonrası Chris de Burgh ile düet yapmaya karar verdik. Böyle bir düeti maxi-single tarzı bir çalışmayla dinleyicilere sunmak hoş olmazdı. Elimdeki diğer şarkıları da hazırlayarak albüm sürecine girdik ve 10 şarkılık

Depremin yaraları sarıldı, biz albümü artık çıkaralım derken vahim birkaç terör olayı üst üste geldi ve çıkışı yine erteledik. Albüm çıktığında geriye dönüp baktım ve klibimi çekeli 6 ay, albümü bitireli 4-5 ay olmuştu. Hayırlısı bu şekildeymiş. İyi isimlerin olduğu, iyi bir albüm oldu. Geç olsun da güç olmasın diye düşündük...

Güzelliğin ve etkileyici sesinle, albümünün adı gibi gerçekten “Adım

Çekmeköy Magazin

53


röportaj

“Birçoğu zaten arkadaşım ama herşeyden öte, branşlarında en iyi oldukları için birlikte çalıştık.”

Gerçekten albümünde inanılmaz sanatçıların da adı var. Ercan Saatçi, Chris de Burgh, Soner Sarıkabadayı, Fettah Can ve daha birçok değerli isim. Albümünün arkasında bu kadar değerli isimlerin olması da sana ayrı bir güç katmıştır galiba? >>Kendimi ve albümümü güçlü hissetmemi sağladı bu isimler. Ve Sezen Aksu... O’nun kaleminden çıkan Zalim yeni versiyonuyla epey beğenildi, bir çok kulüpte çalınır oldu. “Öyle Çok Sevdim ki” adlı eseri şu günlerde piyasayı kasıp kavuran Türkan’ın da söz yazarı canım arkadaşım Ayla Çelik yazdı. Sadece söz yazarı ve besteciler değil, çalıştığım aranjörler, albümde enstrüman çalan müzisyenler ve kayıtların yapıldığı stüdyolar dahi olabileceklerin en iyileriydi. Albümü dinleyip elinize kartoneti aldığınızda bunu kolayca fark edebilirsiniz. Fotoğraflarımı Mehmet Turgut çekti, kostümlerimi Simay Bülbül hazırladı. Bu isimler marka olsunlar diye seçilmedi. Birçoğu zaten arkadaşım ama herşeyden öte, branşlarında en iyiler oldukları için birlikte çalıştık. Peki bu albümünden herhangi bir parça için yeni bir klip çekme planları var mı? >>Bana kalsa şarkıların hepsine klip çekerim ama piyasa koşullarına göre hareket etmek zorundayız. Yapımcılar ve yapım şirketlerinin durumu da meydanda. Sektör hızla daralıyor ama ben yine de gönlümden 1-2 klip daha çekmeyi geçiriyorum.

54 Çekmeköy Magazin

Bu röportaja hazırlanırken “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”ydü, Sende aynı gün hemcinslerin için Günay Restaurant’ta sahne aldın ve inanılmaz bir performans sergiledin... Senin için nasıl geçti Kadınlar Günü... Tabi bu arada Kadınlar Günü’nde kutlu olsun. >>Çok teşekkür ederim. Günay’da sahne almak evvela çok gurur verici, sonra da epey keyifli oldu. Benim için Kadınlar Günü en sevdiğim yerde, yani sahnede geçti. Sadece sahne çalışmalarıyla değil, bazı foto çekimleriyle de bu işe destek olmaya çalışıyorum. İki yıldır Polisan firması sponsorluğunda “Kadına Şiddete Hayır” adlı projede poz veriyorum. Sahneye geri dönecek olursak Ferhat Göçer ile paylaştığımız Günay sahnesi çok renkli ve dinamik geçti. Albüm çıktığından beri beni sürekli destekleyen Hıncal Uluç büyüğümüzün de programı izlemeye gelmesi beni fazlasıyla mutlu etti. >>>


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

55


röportaj

düşünüyorum. Popstar döneminde okuduğum Sezen Aksu eseri olan “Dansöz Dünya da” Sezen Aksu dahil birçok kişinin ilgisini çekmişti. Sık sık benzetmeler oluyor ama Sezen Aksu’yu iki yönüyle ele almak lazım. Yorumculuk konusunda aldığım bu yorumlar beni keyiflendirse de ben henüz söz yazıp beste yapmıyorum. Bugüne kadar yazdığım tek söz Chris De Burgh ile yaptığımız düetin Türkçe sözleriydi. Sözleri dinleyen herkes beğendi. Aydan, oyunculuk alanında da oldukça başarılısın. Oyunculuk kariyerinle ilgili çalışmalar veya projelerin var mı? >>Üniversitede 4 yıl oyunculuk okudum. Rezzan Çankır ile çalışıyorum. Çeşitli teklifler geliyor ama kafamda istediğim değişik roller var. O rollere yoğunlaşmak ve seçici olmak istiyorum. Geçen hafta maalesef kabul edemediğim bir teklif oldu. İtalya’da bir dizide rol almamı istediler ama lisan probleminden ötürü sıcak bakamadım. Sahne kostümünde oldukça başarılıydı. Kıyafetini kim hazırlamıştı? >>Açık açık belirtmem gerekirse ben genelde Simay Bülbül ve Emel Acar ile çalışıyorum. O akşam Emel Acar’ın atölyesinden çıkan şık bir elbise ile sahne aldım. Yakında çıkacak olan, bir single çalışmasına başladığını biliyoruz. Nasıl geçiyor çalışmalar, buradan hayranlarına bir tarih vererek sürpriz yapalım istersen? >>Tarih konusunda çok net bir şey söyleyemeyeceğim ama olabildiğince hızlı bir şekilde hazırlamaya çalıştığım bir şarkı var. Çok inandığım bir Ayla Çelik eseri. Çok beğenileceğinden adım gibi eminim. Gazeteci Hıncal Uluç, seninle ilgili bir yazısında seni Sezen Aksu’ya benzettiğini yazmıştı, sen de böyle düşünüyor musun? Bu benzetmeler çok oluyor mu?

56 Çekmeköy Magazin

>>O yazıyı okuduğumda mutluluktan havalara uçtum. Sezen Aksu’ya benzetilmeyi kim istemez ki. Bu genç yaşta bana yapılmış müthiş bir benzetme. Ben Sezen Aksu gibi şu an üretmiyorum ama iyi bir yorumcu olduğumu

Peki önümüzdeki günlerde, sahne veya konser projelerin var mı? >>2 gün evvel Cahide’de sahne aldım. Bu tarz mekanlar malesef bir elin parmağı kadar kaldı. Bir ay içerisinde hem Günay, hem Cahide’de sahne aldım ve sanırım her ikisinde de sahne almaya devam edeceğim. Bunlar dışında çeşitli ekstra konserlerle yoluma devam ediyorum. Daha önce hiç Çekmeköy’e gelme fırsatın olmuş muydu Sevgili Aydan, ilçemizi tanıyor musun? >>Çok sevdiğim ve bu albümümde aranjerim ve aynı zamanda iyi bir dostum olan Özgür Buldum Çekmeköy’de oturmakta. Sık sık geliyorum ilçenize kısacası. Bir de Leo adlı 2 yaşında bir köpeğim var. Kendisini eğitim için ve konaklama için bıraktığımız tesis de Çekmeköy ilçe sınırlarında. Şöyle bir düşündüm de epey geliyormuşum ben Çekmeköy’e... Bu yoğun çalışma temponda bize zaman ayırdığın ve samimi sohbetin için çok teşekkür ederiz... >>Keyifli bir röportaj oldu. Ben teşekkür ederim. Umarım okuyucuların da keyif aldığı bir röportaj olmuştur.


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

57


röportaj

Bilinçli Nesillerin “Tercih”i! Bölgemizde verdiği başarılı eğitim anlayışı ile kısa sürede Çekmeköylüler’in ilgi odağı olan Tercih Koleji, küçük yaştan itibaren öğrencilerine uluslararası düzeyde eğitim veriyor. 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı için hedeflerinizden bahseder misiniz? >>Özellikle İngilizce alanındaki yatırımlarımız üzerinde duruyoruz. Anaokulu öğrencilerimiz için yüzde yüz İngilizce eğitim programına geçerken, ilkokulda ise uygulamalı branş derslerini de İngilizce gerçekleştireceğiz.

Çekmeköy’de eğitim hizmetini sürdüren Tercih Koleji, verdiği kaliteli eğitimle bölge halkımızın ilgi odağı oldu. Kolejleri hakkında bilgisine başvurduğumuz Genel Müdür Nüket Demirkaya, öncelikli olarak küçük yaşta yabancı dil eğitimi üzerinde yoğunlaştıklarını söyledi. Demirkaya, Tercih Koleji’yle ilgili şu bilgileri verdi:

58 Çekmeköy Magazin

Bunun yanında, bu yıl aktif bir işleyişe sahip olan Müzik, RitimOrff, Satranç, Görsel Sanatlar ve Spor Kulübü gibi çalışmalarımızı daha farklı bir boyuta taşıyarak öğrencilerimizin ve ailelerinin yeni deneyimler yaşamalarını sağlamayı hedefliyoruz. Hayata geçireceğimiz kulüp çalışmaları, alışılagelmiş çalışmalar olmayacak. Böylece öğrencilerimizin zihinsel, sosyal, bedensel ve duygusal gelişimlerine önemli katkıda bulunmuş olacağız. Atölye ve kulüp çalışmalarımızın her biri yaşamın farklı alanlarına, oyunla, eğlenceyle ve bilgiyle öğrencilerimizi hazırlayacak alt modüllerden oluşacak. “Akıl Oyunları Atölyesi”, “Çizgi Film Atölyesi”, “İnanılmaz Dünya Tarihi Atölyesi”, “Teknoloji Tarihi

Atölyesi”, “Sen Olsan Atölyesi” bunlardan sadece bazıları. Yaparak, yaşayarak öğrenmeye verdiğimiz önemden dolayı müfredatımızda yer alan bilim ve fen çalışmaları da daha farklı bir zemine taşınacak. Her hafta kış bahçesinde, ekoloji dersliğinde ya da laboratuarımızda gerçekleştirdiğimiz deneylerimiz önümüzdeki yıldan itibaren “Bilim ve Gözlem Odası”nda da devam edecek. Okul bahçemizde yer alacak bir gökyüzü ve doğa gözlem odamızın çalışmalarına başladık. Okul ve aile arasındaki iletişimi güçlü kılmak ve öğrencimizin okulumuzdaki gelişim evrelerinin arşivini sağlıklı yapabilmek için de “fronter” yazılımına geçmeyi planladık. Fronter merkezi Norveç’te yer alan bir uygulama. Uygulamada yer alan özellikler, öğrencilerin okula gelmediği günlerde dersleri canlı odalardan takip etmelerini, diğer öğrencilerle her zaman bilgi paylaşımında bulunabilmelerini, öğrencinin okuldaki geriye dönük tüm bilgi arşivini merkezdeki serverda saklama imkanı veren bir eğitim yazılımı. >>>


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

59


röportaj

2012-2013 Eğitim - Öğretim yılını geride bırakmak üzereyiz. Bir eğitim yöneticisi olarak geride bıraktığınız süreci ele aldığınızda Tercih Koleji ile ilgili neler anlatmak istersiniz? >>Tercih Koleji olarak, öğrencilerimizin kişisel yeteneklerini ve ilgi alanlarını ön plana çıkarmayı hedefleyen ve kalıcı öğrenmeyi sağlayan bir müfredat uyguluyoruz. Alanında uzman eğitimciler tarafından hazırlanmış müfredatımızı teknolojik donanım ve çalıştığımız yaş grubunun her türlü ihtiyacına cevap verecek nitelikteki uygulama alanları ile destekliyoruz. Özellikle vurgu yaptığımız; eklektik bir eğitim modeli anlayışı benimsiyor olmamız. Yani biz eğitimde iyi örneklerin hepsinden yararlanılması gerektiğine inanıyoruz. Tek bir eğitim modelinin tüm çocukların ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz olduğunu yıllar içindeki deneyimlerimizle gördük. Eklektik eğitim modeli, her öğrenci için hassasiyetle kişiye özgü bir çalışma planı geliştirmenizi gerektirir. Tercih Koleji olarak altını çizdiğimiz diğer bir konu ise “Çoklu Zeka Kuramı”nı benimsiyor olmamız. Tam da bu noktada, farkımızı ortaya koyduğumuza inanıyoruz. Ele aldığımız bu konuların hiç biri sadece teoride değil, uygulamada da okulumuzda hayat buluyor. Eğitim yılını değerlendirmemi istemiştiniz. Konuyu birkaç ana başlık altında ele alarak daha rahat bir değerlendirme yapabiliriz. Sanat ve spor alanındaki görkemli etkinlikler, ELT departmanının çalışmaları ve akademik ve sosyal süreçler... Her öğrencimizin kişisel gelişimini ortaya koyabileceği kulüp çalışmaları son derece aktif bir şekilde devam etti. Bunun sonucunda da resim kulübündeki öğrencilerimiz ilk kişisel sergilerini açarak ailelerini okulumuzda ağırladılar. Ritim ve müzik kulübünün sahneledikleri çalışmalar izleyen herkesi etkisi altında bıraktı.

60 Çekmeköy Magazin

Öğrencilerimizin dans gösterileri ise profesyonelleri aratmadı. Öğrencilerimizin sosyal gelişimini destekleyen programımız akademik başarıyı da beraberinde getirdi. Öğrencilerimiz, başka okullardaki

“Öğrencilerimizin sosyal gelişimini destekleyen programımız akademik başarıyı da beraberinde getirdi.” yaşıtları gibi mutsuz bir akademik süreç yaşamadılar. Biz uyguladığımız etüt programları ile ders başarısını evde ailelerin de devreye girdiği ve bir türlü çözüm üretemediği bir sorun olmaktan çıkardık. Öğrencilerimiz, gerekli olduğu takdirde, öğretmenleri tarafından bireysel etüt programlarına da alınarak başarı duygusunu tattılar. Böylece hiçbir öğrencimiz arasında akademik olarak büyük farklar oluşmamıştır. Biliyorsunuz ki öğrenme, aynı zamanda sosyal bir olgu. Birbirleri ile aynı seviyedeki çocuklar, yeni bir basamağı deneme noktasında akranlarına güç veriyorlar. İngilizce biriminin çalışmaları ise bizim için başlı başına bir gurur kaynağı oldu.

Yabancı dil eğitiminizle fark yarattığınızı vurguluyorsunuz. Bu konuyla ilgili bizimle neler paylaşmak istersiniz? >>Tercih Koleji olarak her alanda olduğu gibi yabancı dil eğitimi konusunda da uzman bir kadronun görüşünü alarak yola çıktık. Planlamamızı doğru yaptığımız için de başarı tesadüf olmadı. Yabancı dil eğitimi, erken çocukluk döneminden itibaren doğru yönetilmesi gereken hassas bir süreç. Hedefimizi ise içinde bulunduğumuz çağın gerekliliklerine cevap verecek şekilde belirledik. Dil eğitimimizdeki en güçlü yanlarımızdan biri, öğrencilerimizin okul yaşantılarının her anında yabancı dil kullanımlarını hızlandıracak etkinlikler organize etmemizdir. İngilizce öğretmenleri dışında da tüm okul kadrosu, öğrencilerle gün içerisinde İngilizce konuşmaya özen gösteriyor. Bu özen, haftada 10 saat İngilizce eğitimi alan öğrencilerin dil eğitiminde devamlılık algısını destekliyor. Öğrencilerimizin Cambridge sınavlarına katılımını sağlamak için de belli düzenlemelere gittik. Seviye gruplarına uygun çalışmalarla her öğrencimizin uluslararası bilinirliği olan sertifikalar almasını amaçlıyoruz. >>>


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

61


röportaj

Öğrencilerinizin uluslararası bir vizyona sahip olmaları için neler yapıyorsunuz? >>Öğrencilerimizin kişisel, sosyal ve akademik alandaki gelişimlerini destekleyecek projelere imza atıyoruz. Bu projeler öğrencilerimizin uluslar arası deneyimler kazanmasını sağlıyor. Okulumuz, Fransa’da bulunan bir okul ile eTwinning projesi başlattı. Ayrıca Polonya koordinatörlüğünde yaptığımız anlaşma ile AB Comenius Projesi aracılığı ile İngilizce eğitimimizi uluslararası bir platformda geliştirmeyi amaçladık. Tüm bu çalışmalar eşliğinde öğrencilerimizin, kendilerini farklı dillerde ifade etme becerileri gelişirken, farklı kültürleri de tanıyarak küresel dünya değerlerine entegre olmalarını sağlıyoruz. Sosyal sorumluluk projelerine de önem verdiğinizi biliyoruz. >>Öğrencilerimize sosyal sorumluluk anlayışı kazandırmak ve çocukluktan başlayarak bu bilinci yaygınlaştırmak amacıyla hayata geçirdiğimiz birçok projemiz oldu. Ekoloji dersi kapsamında geri dönüşüm bilinci edinen öğrencilerimiz atık malzemeleri farklı alanlarda yeniden değerlendirebileceklerini öğrendiler. Şimdi tüm öğrencilerimiz, çöplerini ayrıştırarak biriktiriyor. Bu konuda Tema Vakfı ile ortaklaşa yürütülecek, karşılıklı anlaşmaya varılmış projelerimiz var. Öğrencilerimiz, paylaşmanın en önemli değerlerden biri olduğunu, düzenlediğimiz kermesten elde ettikleri geliri LÖSEV’e, harçlıklarından arttırıp biriktirdikleri paraları Kızılay’a bağışlayarak öğrendiler. Her öğrencisinin gelişimini bireysel olarak planlayan ve takip eden Tercih Koleji, akademik kadrosunu oluştururken nelere dikkat ediyor? >>Değişen dünya düzeni ile birlikte, öğretmenlik kavramı da yeniden tanımlanıyor. Öğretmenler de tekerlek izinden gitme lüksüne sahip değiller; kendini her anlamda yenilemek durumunda kalıyorlar. Ülkemizde de

62 Çekmeköy Magazin

değişen eğitim modelleri ile birlikte öğretmenden de beklentiler değişiyor. Eskiden öğrenci merkezli bir sistem söz konusu değildi ve öğretmen sadece aktaran konumundaydı. Şimdi ise öğrencilerimize bilgiye nasıl ulaşacaklarını öğretiyoruz. Öğrenciler edilgen değil etken konumdalar. Biz de kadromuzda yer alacak her öğretmenin bu konuda özenli olmasını bekliyoruz. Her bir

öğretmenimiz, tek tek her öğrencinin gelişimi ile ilgili heyecan duyan, çözüm üreten, alanında uzman kişiler. En iyi öğrenmenin yaşantı yoluyla, içselleştirerek gerçekleşen öğrenme olduğunun farkında olan, öğrencilerine liderlik ederek onların öğrenme meraklarını destekleyecek öğretmenlerle çalışma konusunda çok büyük bir hassasiyete sahibiz. Ayrıca yaşam boyu öğrenmeye

olan inancımız nedeni ile akademik kadromuzun da hizmet içi eğitimlerinde devamlılığı sağlıyoruz. Öğretmenlerimizin pedagojik ve teknolojik donanımlarının da gelişmesini böylece sağlıyoruz. Yaşam boyu öğrenme demişken, bu konuda velileriniz için düzenlediğiniz organizasyonlar nelerdir? >>Çalıştığımız yaş grubunun küçük olması nedeni ile öğrencilerimizin hayatında yer alan yetişkinlerle sürekli iletişim halinde kalmamız gerektiğinin bilinciyle hareket ediyoruz. Öğrenci velilerimizle bireysel görüşmeler ve eğitim toplantıları organize ediyoruz. Okulumuz psikologunun da eşlik ettiği bireysel portfolyo görüşmeleri sırasında, öğrencilerimizin, belli aralıklarla, tüm gelişim alanları ile ilgili detaylı bilgiyi velilerimizle paylaşıyoruz. Ayrıca, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi tarafından düzenlenen ebeveyn atölyeleri sayesinde, anne baba tutumları üzerinde olumlu değişiklikler gerçekleşmesini hedefliyoruz. Vermiş olduğunuz tüm bilgiler için teşekkür ederiz. >>Bende size teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim.


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

63


sağlık & bakım

ŞİMDİ BOTOX‘UN T A M ZA MA NI

Uygulamada önemli olan ifadenin değişmemesi ancak daha genç ve dinlenmiş bir görünüm elde edilmesidir. Botox’un başarısı yüz kaslarının kişiye özel analiz yapılarak uygulanmasındadır.

Dr. Hülya PEKAR Muayene ve tıbbi danışma ücretsizdir.

Mimiklerimizi her hareket ettirdiğimizde (yani güldüğümüz, kızdığımız, şaşırdığımız zaman) cilt altındaki kaslar hareket eder. Bu hareketlerin sürekli tekrarlanmaları ile zamanla yüzümüzde kırışıklıklar oluşur. Kişilerin mimikleri kullanma sıklığı, cilt ve kas yapısı ile yaş, cinsiyet gibi faktörlerler, kırışıklıkların seviyesinde belirleyicidir. Yaşlı ve yorgun veya kızgın ifadeye sebep olan alın, kaş arası, üst dudak ve boyun çizgilerinde, burun ucu ve kaş kaldırma içinde uygulanmakta. Beş gün gibi kısa bir süre içinde daha genç, enerjik ve mutlu bir ifadeye kavuşturur.

boyun bölgesini toplar. Yüz ve boyun liftinginde, kimyasal yolla, hızlı bir şekilde belirgin sonuçların alınması sağlanır. Ameliyatsız yüz germe işlemi olarakta kabul edilir. GENÇLİK AŞISI: Ard arda uygulanan birkaç işlem sonucunda gerçekleşen; kırışıklarda silinme, yüz hatlarında gençleşme, ciltte dolgunluk ve parlaklık artışı ile sonuçlanan 10-15 yaş genç görünüm sağlayan bir uygulamadır.

DUDAK İPİ: Dudak dolgunlaştırmak için estetik dünyasında en yeni ve en son yöntemdir. Dolgu materyalleri ile yapılan dolgulardan daha uzun süreli kalıcı olması morluk ve şişlik yapmadan uygulanabilmesi daha doğal bir görünüm Botox tüm oluşturması açısından tercih edilmekte. dünyada kabul Dudak büyütme, dudak şekillendirilmesi, gören ve genç dudak kaldırma, kırışıklıklar ve ağız açısını yaşlı herkesin yeniden şekillendirmede başarılı bir gençlik, güzellik uygulamadır.

Uygulama 10-15 dakikalık bir sürede yapılır; çalışan kişilerin bile öğle tatillerinde gelip yaptırabildikleri kolay bir uygulamadır. İşlem basit, hızlı ve iyileşme gerektirmediği için hemen günlük hayata dönebilme lüksü nedeniyle uygulama çok tercih için başvurduğu edilmektedir. Pahalı olmayan bir basit, güvenli ve uygulamadır. Botoks’u yaptırdığınız 3-5-9 YÖNTEMİ İLE BİR AYDA FORMA GİRİN: hızlı bir yöntemdir. merkezin hijyen koşulları, ilacın tazeliği, Bir ayda hızlı ve sağlıklı bir biçimde incelin; doktorun konusunda deneyimi ve bel, göbek, basen, bacak bölgesi yüzün anatomisini iyi analiz eden biri incelmelerinde hızlı sonuç almak artık olması önemlidir. Özellikle yaz aylarında koltukaltı avuç mümkün. Ameliyata gerek kalmadan ağrısız acısız lipoiçi, ayaktabanı terlemelerinin tedavisinde başarıyla suction etkisi elde edebilirsiniz. uygulanmaktadır. LAZERE BAŞLAMANIN TAM ZAMANI: Bu aylarda yapılan SİNDİRELLA DOKUNUŞU: Cerrahi müdahalelere lazer uygulaması ile tüm yazı temiz geçirmek mümkün. girmeden acısız bir kimyasal lifting yapılmasını sağlar. Bizimde kliniğimizde kullandığımız Alexandrite Lazer Tüm yüz kasları yerçekiminin aksi yönüne doğru ile cilde değmeden yapılan, hijyen açısından son derece yönlenir,yukarı doğru çekilen kaslar yanakları çene ve güvenli bu kıl tedavisi yöntemiyle yaza hazırlıklı girin. Bu bir bilgilendirme yazısıdır.

www.drhulyapekar.com/facebook/drhulyapekar

Mimar Sinan Mh. Bosna Cd. No:16 Kat: 2 D: 5 Çekmeköy Tel: 0216 640 46 67

64 Çekmeköy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

65


çocuk

Doyumsuz Çocuklar Günümüzde anne babalar çocuklarına karşı oldukça duyarlı davranabiliyorlar ama bu durum bazen aşırıya kaçıp “sınırsız-özgürlükçü” aile modelini karşımıza çıkarıyor. Bu aile modeli, çocuğun her istediğini anında karşılıyor ve çocuğu doyumsuzluğa itiyor. Çocuklar durmadan bir şeyler isterler. İsteklerinin neredeyse tamamını karşılasanız da ardından benzer bir istekle yine karşılaşırsınız. İstemenin sonu gelmiyor ve bir süre sonra “çocuk doyumsuz oldu” diyebiliyoruz. Peki çocuklar doyumsuz mu? Evet çocuklar doyumsuz, ancak sürekli talep etmesi ve doyumsuz olmasındaki en büyük faktör ebeveynin çocuğun isteklerine sınır koymamasıdır. Peki sınır koymak ne anlama gelir? Sınır; çocuğun neyi yapıp neyi yapmayacağını, uygun davranışının ne olduğunu, kendini güvende hissetme-

sini ve iç disiplin kazanmasını sağlar. Fakat hiçbir çocuk kendisine sınır konulmasından hoşlanmaz. Her zaman itiraz eder, mızıldanır, sürekli sınırları zorlar. Sınır koymak çoğu zaman çocuğun özgürlüğünü kısıtlamak, onu isteklerinden mahrum etmek gibi düşünülür. Oysa ki sınır çocuğun davranışının kabul edilebilir ya da edilemez olduğunu gösterir. Anne babalar mutlu çocukları olmasını istiyorlarsa onlarla empati kurabilmeli, onları anlayabilmeli ve mutlaka her şeyin bir sınırı olduğu ilkesini çocuklarına öğretebilmelidirler. Tabi ki her anne baba çocuğunun ihtiyacının en iyi şekilde karşılanmasını ister, çocuğun temel ihtiyaçlarının yanında ebeveynin hoş görüp çocuğuna sunduğu fırsatlar normaldir fakat bu imkanlar ve fırsatlar ile zamansız ve abartılı bir şekilde tanışan çocuklarda doyumsuzlukla birlikte sorumsuzluk duygusu kaçınılmaz olmaktadır. Çocuğa verilecek cep harçlığı da sorun olabilecek konulardan biridir. Cep harçlığında dikkat edilmesi gereken, noktalar şunlar olabilir, harçlığı veriliş miktarı ve kullanıldığı yer…. >>>

Çocuklarda görülen doyumsuzluk davranışı yanlış anne-baba tutumuna bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Makul istekler eğer ki sınırlar içerisinde yerine getirilirse çocuk doyumsuz olmaktan ziyade mutlu olmayı öğrenebilir.

Dr. Nesli GÜVEN

66 Çekmeköy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

67


çocuk

Eğer bunlara dikkat edersek çocukta oluşabilecek doyumsuzluk duygusunu ortadan kaldırırız ve çocuğa sorumluluk duygusunu aşılamış oluruz. Eline para geçen çocuk parayı nerede harcayacağı ve nasıl kullanacağı ile ilgili alternatif yaşayacaktır. Bunun sonucunda sorumluluğu ve özgüveni gelişecektir. Şunu unutmamalıyız ki; harçlık ayarlanırken arkadaşlarının harçlıklarından ne az ne de çok şekilde ayarlanmalıdır. Eğer harçlık fazla verilirse çocuk bunu

arkadaşlarına karşı bir güç gösterisi olarak kullanabilir, savurgan olabilir ve ilerleyen yaşlarda tatminsizlik ve doyumsuzluk duygusunu yaşayabilir. Eğer harçlığı az verilirse arkadaşlarının yanında eksiklik yaşayabilir ve çocuk bu eksikliği ortadan kaldırmak için davranış bozukluklarından çalma, yalan… vb. durumlara başvurabilir. Harçlık anne, baba ve çocuğun birlikte olduğu bir ortamda belirlenmeli ve verilecek miktar çocuğa izah edilmelidir; en önemli nokta ise verilen cep harçlığı okul başarısı ile bağdaşlaştırılıp ceza aracı olarak kullanılmaktadır, bu çok yanlış bir davranıştır. Son olarak... Hangi yaşta olursa olsun çocuğun bulunduğu yaş döneminin özelliklerini bilmek, yaşına uygun davranışlar beklemek ,sınırlarının nedenlerini açıklamak, kararlı olduğunuzu göstermek en önemli noktalardır. Özellikle çocuğun doyumsuzluğa ulaşmasını engellemek adına kararlı bir ses tonuyla çocuğun sınırlarını belirlemeniz atılacak ilk ve en önemli adım olacaktır.

68 Çekmeköy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

69


r e

şehir rehberi

90’lar Türkçe Pop 03 Mayıs Dada Çocukluk anılarınız, ilk aşkınız, büyüdüğünüz yer, hayalleriniz, oyuncaklarınız, kasetler... Hepsi hala içinizde bir yerde, hepsi 90’larda.. Bizleri büyüten, olgunlaştıran ve hayallerimizin içine yerleştirdiğimiz 90’lar Türkçe Pop şarkıları, hala vazgeçemediğimiz birer alışkanlık gibi. Mabel Matiz 03 Mayıs Beyoğlu Hayal Kahvesi David Guetta 04 Mayıs Küçük Çiftlik Park

Dünya çapında on beş milyon albüm satışı ile dans müziğinin fenomeni olarak nitelendirilen David Guetta özlemi sona eriyor. Fransız DJ & prodüktör David Guetta, 4 Mayıs Cumartesi akşamı Unilife ve Volume Up Organizasyon iş ortaklığı ile Küçük Çiftlik Park’ta İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Chris Willis, Fergie ve LMFAO ile “Gettin’ Over You”, Nicki Minaj ile “Turn Me On”, Sia ile ard arda gerceklestirdigi “Titanium” ve “She Wolf” gibi hitleri ile milyonlarca müzikseverin kalbini fethederek Amerika ve İngiltere müzik listelerinde 1 numaraya yükselen Guetta’nın performansı öncesi Suat Ateşdağlı ve Emrah İş de DJ kabininde olacak. New York Filarmoni Orkestrası 04 Mayıs Haliç Kongre Merkezi

Uzun bir aradan sonra Yeni Türkü yeni şarkıları müzikseverlerle… Adını albümde bir şarkı olarak yer alan Yılmaz Erdoğan’ın “Ankara” şiirinin dizelerinden alan yeni album,

70 Çekmeköy Magazin

s n

Athena 04 Mayıs Jolly Joker İstanbul

Birsen Tezer 04 Mayıs Dada

o k

Dünyanın En Büyük Dans Müziği Fenomeni David Guetta İstanbul’da!

Yeni Türkü 04 Mayıs Kadıköy Sahne

10 yeni “Yeni Türkü” şarkısı içeriyor. Albümün çıkış parçası “Böyle Gitmez”, Cengiz Onural ve Derya Köroğlu imzalı… Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu, Serdar Barçın ve Furkan Bilgi hem yepyeni şarkılar hem de klasik Yeni Türkü repertuarı ile sahnede olacak.

Radyo Eksen Partisi 04 Mayıs Babylon Lounge

Emre Kula - New Sessions 06 Mayıs Beyoğlu Hayal Kahvesi

Emre Kula İstanbul’da doğdu, gitar çalmaya 13 yaşında başladı. Lise yıllarında klasik gitar, YTU Caz Gitar bölümünü kazanınca da elektrik gitar stilleri üzerinde çalıştı. 2000 başından itibaren farklı tarzlarda olan bestelerini birden fazla grup ile çaldı ve yorumladı. Bu sıralarda birçok müzisyen ile çalıştı ve stüdyo müzisyenliği yaptı. Murat Dalkılıç 09 Mayıs İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Kampüsü Tarkan - Maltepe Üniversitesi Bahar Şenliği 25 Mayıs Maltepe Üniversitesi Açıkhava Tiyatrosu


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

71


r e

şehir rehberi

Bağımsız Festival 1. Gün - Replikas 01 Mayıs Kadıköy Sahne 2010 yılında, Genel Türk Müziği’nin içinde bulunduğu durumdan kaygılanan kişiler tarafından kurulan Rehber, bir müzik grubundan ziyade; olgu olmak peşinde… Kendilerine yakıştırılan Organik Müzik türünü, oluşturdukları ve ”Kesimhane” adını verdikleri stüdyoda başlatmışlardır. Nisan ayında Müzik Hayvanı tarafından yayınlanacak albümleri “Türkçe Sözlü Güzel Müzik” adlı albümden parçalarını pek çok konserde dinleyiciye sunmuşlardır. Multitap 01 Mayıs Jolly Joker İstanbul

İsveçli indie-pop, dream-pop grubu The Radio Department, Elin Almered ve Johan Duncanson tarafından 1995’te kuruldu. Yıllar içinde kadro sürekli yenilendi. İlk albümleri Lesser Matters 2003’te yayımlandı. Albüm, 2004’te NME tarafından “Yılın En İyi 50 Albümü” arasında gösterildi. Pat Grief 2006’da, Clinging To A Scheme adlı albümleri ise 2010’da dinleyicilerle buluştu. İstanbul İçin Damar Vakti - Nuri Harun Ateş 01 - 15 Mayıs garajistanbul Ayşegül İnci 01 Mayıs Beyoğlu Hayal Kahvesi “Zamanı Tamir Eden Adam”, Ayşegül İnci’nin ilk albümü olarak Arpej Yapım etiketiyle müzikseverlerle buluştu. Yılların saat ustası olan babasına ithaf ettiği bu albümle, babasına “Zamanı Tamir Eden Adam” olarak sesleniyor. Justin Bieber 02 Mayıs “Believe” turnesi kapsamında 2 Mayıs 2013 günü İTÜ Stadyumu’nda konser verecek olan Justin Bieber dünya çapında 15 milyonun üzerinde albüm satışı ile 2 yıldan

72 Çekmeköy Magazin

s n

Toni Kitanovski 02 Mayıs CRR Konser Salonu

Balkan müziği’nin önemli temsilcilerinden Makedon ünlü cazgitaristi Toni Kitanovski’nin caz üçlüsü ve Cherkez Rashid’in Gipsy Brass topluluğundan oluşan “Toni Kitanovski - Cherkezi”, dünyaca ünlü perküsyonist Oscar Salas’ın performansı ile renklenecek olan programda müzikseverlere cazın ve Balkan müziğinin en seçkin ve orjinal birlikteliğini sunacaktır.

o k

2006 yılı Eylül ayında vokal ve gitarda Selim Siyami Sümer, piyano ve tuşlu çalgılarda Sertaç Özgümüş, bas gitarda Taçkın Bilal ve davullarda Ali Cihan tarafından kurulan Multitap ilk dönemde İstanbul’da sahne alıp, dünya müziğinde etkilendikleri bütün isimlerin şarkılarını sahneye taşıyordu. 2010 yılının Nisan ayında Takım Oyunu isimli ilk albümleri Demet Evgar’ın prodüktörlüğünde yayımlayan; eğlenceli sözleri ve enerjik müzikleriyle dikkat çeken grup ikinci albümleri Özel Birisin daha geniş kitlelere ulaştı. The Radio Dept. 01 Mayıs Salon İKSV

fazla zamandır pop kültürüne ve sosyal medyanın yeni yüzü olarak hükmetmektedir. 43 milyondan fazla Facebook hayranı, 22 milyondan fazla Twitter takipçisi ve 2,9 milyardan fazla YouTube görüntülemesi olan Justin Bieber – tüm zamanların en popüler YouTube sanatçısı olup, 2012 Billboard Müzik Ödülleri’nde Yılın Sosyal Sanatçısı seçilmiştir. İstanbul

Işın Karaca 03 Mayıs Jolly Joker İstanbul

Güçlü sesi ve yorumuyla Işın Karaca, “Arabesque” albümünün 2. serisi “ Arabesque – 2 : Geçmiş bize yakışıyor”den parçaların yanı sıra eski parçalarınıda seslendireceği konseriyle Jolly Joker İstanbul sahnesinde. Işın Karaca, türk pop müziğinin en önemli ve özel bayan vokallerinden. 4. stüdyo albümü Uyanış’tan sonra, hayatlarının vazgeçilmez parçası müzik olanlar için harika bir sürpriz için stüdyo çalışmalarına başladı. Aylar süren yoğun süreç nihayet tamamlandı. 1960’lı yıllarda başlayan toplumun her katmanını etkilemiş, iz bırakan, asla varlığı inkar edilemez arabesk şarkıları, Işın Karaca’nın muhteşem yorumu ve güçlü sesi ile “Geçmiş, geçmemiş hiç.” ve “Geçmiş bize yakışıyor.” şarkılarıyla sahnede…


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

73


sahne sanatları

guide

eğitim

Oda ve Adam 17 Mayıs Sahne Beşiktaş

MSA Workshop’ları 29 Nisan - 25 Mayıs İstanbul

33 Tur ve Birkaç Saniye 24 Mayıs Salon İKSV

Pasta yapımından bıçak kullanım tekniklerine kadar geniş bir yelpazedeki MSA Mutfak Workshop’ları, sizlere harikalar yaratmanız için çok çeşitli öneriler sunuyor. Üstelik yanınızda hiçbir şey getirmenize gerek yok. MSA’da her şey sizin için hazır.

Lübnanlı genç bir aktivist intihar eder, intihar mektubunda gerçekleştirdiği eylemin bütünüyle kişisel olduğunu ve siyasi amaçlara alet edilmemesi gerektiğini belirtir. Ancak her kişisel eylem aynı zamanda siyasi değil midir? İzleyiciler genç adamın son günlerini bir yatak odasındaki bir telefondan, televizyondan ve Facebook sayfasından izlerken aynı zamanda Ortadoğu’nun karmaşık sosyal yapısı ile yüzleşiyor. Arkadaşım Kadın Oldu! 07 - 15 Mayıs Metin Zakoğlu Cafe Theatre Metin Zakoğlu’nun yazıp yönettiği bu beş kişilik komedide, gerçek bir kafenin ortasına kurulan ufacık bir sahnenin içinde beş kişinin yarattığı mucizeye tanık olacaksınız. Başka hiçbir tiyatronun cesaret bile edemediği alternatif yolları sizlere sunması ile tanınan Metin Zakoğlu, şimdi de ufacık bir odaya sığdırdığı bu kahkaha dolu beş kişilik vodville sizleri şaşırtmaya devam edecek. Kremlin Devlet Sarayı Kremlin Balesi 18 Mayıs CRR Konser Salonu 1990 yılında kurulan genç bir topluluk olmasına rağmen Rus bale toplulukları arasında lider durumuna yükselen Kremlin Bale Tiyatrosu performansıyla Rus eleştirmenlerden olduğu kadar İtalya, Çin, Fransa, Avusturya, İsrail, Tayvan, Yunanistan, Kıbrıs, Macar ve İspanyol izleyicilerden de büyük takdir toplamıştır. Solistleri, ödül kazanmış ve uluslararası bale yarışmalarında dereceye giren sanatçılardan oluşmaktadır.

Anne Baba Koçluğu 04 Mayıs Ramada İstanbul Asia Hotel Eğitimin Amacı: Çocuklarının gelişmesine daha rahat şekilde katkıda bulunmak, anne-baba süreçlerini daha eğlenceli hale getirmek, çocuklarının çocuk olmasına izin vermek, çocukların iç dünyalarını ve kim olduklarını ifade etmelerini sağlamaktır. Matematik Atölyesi - Arım Balım Peteğim 7 - 12 Yaş 04 Mayıs Rahmi M. Koç Müzesi Arıların dahiyane zekalarına akıl sır erdiremiyorsak eğer biz de bir arı olup kendi peteğimizi kendimiz örelim. Sayıların sonsuzluğunu, renklerin göz yanıltıcılığını bir oyuna dönüştülerim. Matemetiğin hayatımızda ne kadar büyük bir oyun olduğunu sonsuz örüntülerde birlikte keşfedelim. Şef Duygu Genişel ile Tart Yapımı 06 Mayıs Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi MSA - İtalyan Mutfağı 06 Mayıs Mutfak Sanatları Akademisi (MSA)

MSA’da pazartesileri iple çekiyoruz! İş çıkışı İtalyan mutfağının rüzgârını estiren menüler ile arkadaşlarınızla kayifli vakit geçirin; hem hazırlayıp, hem de afiyetle bu lezzetlerin tadına varın. Deniz börülceli marine levrek salatası Karides ve bezelyeli risotto, fesleğen ve nane ile Beyaz şarap ve limon soslu kılıç balığı, yaban mersinli panna cotta

74 Çekmeköy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

75


sinema

MUHTEŞEM GATSBY

Hızlı Ve Öfkeli 6 Dom (Diesel) ve Brian’ın (Walker) nüfuzlu bir kişinin imparatorluğunu yıkıp, ekiplerini 100 milyon dolarla bıraktığından beri kahramanlarımız tüm dünyaya yayılmıştır. Ama evlerine dönememeleri ve sonsuza kadar kaçak olarak yaşayacak olmaları hayatlarını yarıda bırakmıştır. Bu arada Hobbs (Johnson) 12 ülkede, ölümcül yetenekleri olan paralı sürücülerden oluşan bir organizasyonu takip etmektedir. Takımın beynine (Evans) yardım eden acımasız ikinci başkan, Dom’un öldüğünü düşündüğü aşkı Letty’dir (Rodriguez). Suçlu takımını durdurmanın tek yolu onlara sokakta üstün gelmektir. Bu nedenle Hobbs, Dom’dan en seçkin takımını Londra’da toplamasını ister. Böylece evlerine dönebilecekler ve ailelerini yeniden bir araya getirebileceklerdir.

KOĞUŞ AKADEMİSİ

“Tek Maç” Erdem, korsan film satıcısı Settar, kapkaççı Şahin, boyacı Nadir, Bekir Ali, Levent ve Genco çeşitli suçlardan dolayı tutuklanmış ve aynı koğuşa düşmüş, her biri kendine has eğlenceli karakterlere sahip mahkumlardır. Hapishaneye yeni atanan güzel ve seksi Müdire Kâmuran’ın çeşitli planları ve vereceği emir ile koğuşta bir tiyatro oyunu sergilemek zorunda kalacak olan mahkumlar, farkında olmadan ortak bir payda yakalayacak ve kendi sonlarının başlangıcını yazacaklardır.

Kariyerinde hızla ilerleyen yazar Nick Carraway 1920’lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York’a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir. Artık alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerin mudavimlerinden biridir. Ancak her rüyanın bir sonu vardır ve bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü yaklaşmaktadır. Dışarıdan hayli pırıltılı görünen bu hayatın örtbas etmeye çalıştığı gerçekler su yüzüne çıkmaya başlar...

NÖBETÇi ECZANE 7 Mayıs

12 Mayıs

17 Mayıs

22 Mayıs

27 Mayıs

Hayat Eczanesi

Nehir Eczanesi

Bir Gönül Eczanesi

Zeynep Eczanesi

Filiz Eczanesi

641 55 33

640 01 02

640 10 27

641 01 85

642 70 01

8 Mayıs

13 Mayıs

18 Mayıs

23 Mayıs

28 Mayıs

Ada Eczanesi

Köker Eczanesi

Açelya Eczanesi

Bilen Eczanesi

Tezer Eczanesi

642 45 72

641 74 06

577 76 66

642 61 91

641 34 83

9 Mayıs

14 Mayıs

19 Mayıs

24 Mayıs

29 Mayıs

Pınar Eczanesi

Emir Eczanesi

Kaya Eczanesi

Ataman Eczanesi

Eylül Eczanesi

642 53 52

642 30 66

641 42 55

642 03 12

642 70 50

10 Mayıs

15 Mayıs

20 Mayıs

25 Mayıs

30 Mayıs

Uğurlu Eczanesi

Fatih Eczanesi

Çekmeköy Eczanesi

Işık Eczanesi

Kaya Eczanesi

642 52 88

640 50 05

641 75 23

641 85 17

641 42 55

11 Mayıs

16 Mayıs

21 Mayıs

26 Mayıs

31 Mayıs

Özün Eczanesi

İlksin Eczanesi

Eren Eczanesi

Can Şifa Eczanesi

Nehir Eczanesi

640 10 45

640 58 91

642 82 38

640 11 20

640 01 02

76 Çekmeköy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

77


astroloji

Burçlar Koç

21Mart - 20Nisan

Eşinize maddi konularda temkinli olması ve beklediği alacaklara güvenerek yatırımlarda bulunmaması için uyarılarda bulunmalısınız. Onunla iletişiminizde anlayışlı tutumunuz, ilişkinizin olumlu yönde ilerlemesi için fazlasıyla önem taşımakta. Ayın 2. haftasında işiniz ve ev hayatınızla ilgili konularda adeta silkinip kendinize geleceksiniz. Kendinize güvenin ve ilerleyin. Ayın son haftasında özel yaşamınızla ilgili kararlar almaktan uzak durmalısınız.

Boğa

21Nisan - 20Mayıs

Bu ay eşinizle birlikteliğiniz kuvvetlenecek ve birbirinize olan sevgi ve güveniniz pekişecek. Yeter ki hiç kimsenin sizi kendi isteği doğrultusunda yönlendirmesine izin vermeyin. İş hayatınızda ise oldukça başarılı ve maddi anlamda şanslı bir ay sizleri karşılamakta. Azimli çalışmanızın karşılığını almaya başlıyorsunuz. Önemli iş teklifleri alabilir, yeni ve hızlı gelişmelerle kariyerinizi yeniden şekillendirebilirsiniz. Kendinize hedefler belirleyin ve ilerleyin. Bu ay, iş ve özel yaşamınızda dikkatli olmalısınız. Çevrenize her zamankinden daha fazla dikkat edin.

İkizler

21Mayıs- 20Haziran

Mayısın ilk haftası özellikle son 2 yıldır iş ve özel yaşamınızda yaşadıklarınızın sorgusunu yaparak, kendi içinizde hesaplaşacağınızı işaret etmekte. Bu durum yakın çevrenizde garipsense de sizler için oldukça gereklidir. Bu dönemin sonunda kararlarınız netleşecek ve kendinizle yüzleşmenin getirdiği huzurla kararlarınızı uygulamaya geçebileceksiniz. İlk başlangıç noktanız iş hayatınız olacaktır. Kendinizi yaptığınız işte daha da geliştirerek başarılı girişimlerde bulunabilir ve olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yengeç

21Haziran- 22 Temmuz

İşinizle ilgili konularda yarım kalmış birçok şeyi kolaylıkla tamamlama fırsatı elde edecek ve maddi anlamda gelirinizi yükseltecek fırsatlar elde edeceksiniz. Birlikte çalıştığınız insanlara karşı hissettiklerinizi ve çalışma alanınızı daha iyi şartlara taşıyabilmek için ihtiyacınız olan her şeyi açıkça ifade etmelisiniz. Özel yaşamınızda ise sizi her açıdan zorlayan meseleler, 20 Mayıs ve sonrasında hafiflemeye başlıyor. Kararlı tavrınız, duygularınızın netlik kazanmasını ve sorunlarınızın sizin müdahaleniz olmadan sonlanacağını gösteriyor.

Aslan

23Temmuz - 22Ağustos

Kendinize güvenin ve sözlerinizi ruhunuzdan gelen enerjinin ışığıyla gönlünüzden geçtiği gibi ifade edin. Mayıs ayında hem iş hem de özel yaşamınızda yaşayacağınız gelişmelerin hızı karşısında şaşkınlık yaşamanız çok doğal. Donanımınız, sahip olduğunuz yetenekleriniz, sevecenliğiniz ve her şeyden önemlisi sizi siz yapan mertliğiniz yapınızın size sağladığı fırsatlardandır. Sosyal yaşamınızdaki olumlu gelişmeleri akıllıca değerlendirmelisiniz. Sağlığınıza biraz daha dikkat edin.

Başak

Çekmeköy Magazin Her Ay Bana da Gelsin...

23Eylül - 23Ekim

Geçmişte üzücü olaylar deneyimlemiş olmanız kaygılarınızı güçlendirmiş olsa da anın getirilerini sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmek için kaygılarınızı kontrol altına almayı başarmak zorundasınız. Mayıs ayının ilk haftası boyunca çalışma arkadaşlarınız veya amirlerinizle, işverenseniz çalışanlarınızla tartışmalardan kaçınmalısınız. İnsanlar üzerinde yanlış bir izlenim bırakabilir ve sonrasında sizin için düşüncelerini değiştirmekte bir hayli zorlanabilirsiniz. Hakkınızı aradığınızı düşünürken geri dönüşü güç hatalar içinde olmamaya özen gösterin.

Akrep

24Ekim - 22Kasım

Kendinize olan güveniniz ve neler yapabileceğinizi bilerek hareket etmeniz, iş ve özel yaşamınızda huzuru yakalamanızı sağlayacak. İş hayatınızda önemli bir teklif alabilir, uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir projenizi işverenlerinizden aldığınız destekle hayata geçirebilirsiniz. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken konu, kariyer hayatınızda olumlu gelişmeler yaşanırken yakın çevrenizde sizi engellemeye çalışan rakipleriniz ya da dost bildiğini insanların çirkin dedikodularının sizi etkilememesi olmalıdır.

Yay

23Kasım - 21Aralık

Bir anda hiç tahmin etmediğiniz birinin desteği ile büyük bir şansla karşılaşabilir, iş hayatınızda çığır açacak bir girişimin içinde bulabilirsiniz kendinizi. Bu teklif karşısında ürkek davranmamalısınız. Cesur olun ve kendinize güvenin. Yeteneklerinizin fark edilmesi ile birlikte önlenemez bir yükseliş dönemi başlıyor sizler için. Disiplinli davranın. Hiç kimsenin etkisinde kalmadan, yüreğinizde kaygı ve korku oluşturmalarına fırsat vermeden hareket edin. Bu dönem ne kadar çok çalışırsanız, kariyerinizin sürecini akıllıca değerlendirerek kazançlı çıkacaksınız.

Oğlak

22Aralık - 20 Ocak

Bu durum sizi biraz zorlasa da iş hayatınızda yapılan köklü bir temizlik gibi değerlendirebilirsiniz. Bu süreç içinde sinirlerinize hakim olmalı ve biriken işlerinizi tamamlamaya bakmalısınız. Bu sürecin sonunda maddi olarak istediğinizi elde edemeseniz bile yolunuzdaki taşları kaldırmış olmanın huzurunu yaşayacaksınız. Bu durum kişisel anlamda sizleri güçlendirecek, şu anda yaşadıklarınızdan sorumlu olan kişi ve kişileri de hayatınızdan kararlılıkla uzaklaştıracak, bir daha size bu tarz olumsuzlukları yaşatmalarının önüne geçmiş olacaksınız.

Kova

21Ocak - 18Şubat

İş hayatınızda karşılaşacağınız insanlar üzerinde bırakacağınız ilk izlenimin çok önemli olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. İşlerinizin yoğunluğundan kaynaklanan yorgunluk ve gerginliklerinizi çevrenizdeki insanlara yansıtmamaya özen göstermelisiniz. Yine bu süreç içinde işinizle ilgili alacağınız kararlarda sunacağınız tekliflerde acele kararlar almamalı, eleştirileri olumlu yönde değerlendirerek her türlü görüşe açık olmalı ve toleranslı davranmalısınız. Eşinizin, küçük şeylerden büyük tartışmalar çıkarmaya çalışır tarzda yaklaşımına tepkiniz oldukça sert olacak.

Balık

23Ağustos - 22Eylül

10 Mayıs ve sonrasındaki günlerde korkularınızın üstüne gitmeyi ve kararlığınızı sürdürmeyi başardığınız takdirde isteklerinize ulaşmaya başlayacak, maddi manevi huzurlu olabileceksiniz. Çalışma arkadaşlarınız ve yöneticilerinizle iletişime önem vermeli ve sözlerinizi seçerek ifade etmelisiniz. Konuşmanızın etkileyiciliği karşısında fikirleriniz mutlaka kabul görecektir. Özel yaşamınızda ise sezgilerinizin sesine güvenin ve geçmişte sizi üzen olaylara ilişkinizi esir etmeyin.

78 Çekmeköy Magazin

Terazi

19Şubat - 20Mart

Enerjinizin kuvveti tüm çevrenizin dikkatini çekecek ve size olan hayranlığın artmasını sağlayacaktır. İşinize olan hakimiyetiniz ve kendinize güvenerek hareket etmeniz bu etkiyi kuvvetlendirecektir. Gökyüzü bu süreçte hiç tahmin etmediğiniz insanların bile desteğini alarak başarılı olmanız için samimiyetle yanınızda olup sizinle birlikte hareket edeceklerine işaret etmekte. Yine bu dönemde yeni insanlarla tanışabilir ve yepyeni teklifler alarak farklı alanlarda da boy gösterecek çalışmaların içine girebilirsiniz.

- Tarihi Dogum

Adı Soyadı: Meslek:

Firma Adı :

Telefon:

GSM No:

e-posta:

Adres : Çıkacak ilk sayıdan itibaren abone olmak istiyorum.

pazarlama @ cekmekoymagazin.com

Bilgilerinizi eksiksiz yazarak pazarlama@cekmekoymagazin.com adresine gönnderin, dergizini her ay ücretsiz olarak posta kutunuzdan alın.


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

79


eğlence

Kutucuklarda çıkan harfleri; AÇIK ADRES, TELEFON NUMARASI, ADINIZ SOYADINIZ ile birlikte pazarlama@cekmekoymagazin.com adresine e-mail olarak gönderin. 3 adet Mini Kulaklıklı MP3 Çalar’dan birini kazanma şansı yakalayın. Kazanan kişiler istedikleri zaman hediyelerini, hiç bir yükümlülük gerektirmeden kullanabilirler / alabilirler. Kazananların isimleri Haziran ayı sayısında açıklanacaktır. (Kutucuklardaki cevap herhangi bir anlam içermeyebilir.) Kazanan 3 kişi, cevabı e-mail olarak gönderenler arasında yapılacak kurada belirlenecektir.

Bu ayın i es hediy

Geçen Ay Kazananlar Kıymet AKALGAN / Evidea Sitesi Murat PULUT / Ekşioğlu 2. Etap Sitesi Yağmur KURT/ Ekşioğlu Orkent Sitesi

SUDOKU

80 Çekmeköy Magazin

Ödüllü Çengel Bulmaca


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

81


rรถportaj

82 ร‡ekmekรถy Magazin


rรถportaj

ร‡ekmekรถy Magazin

83


rรถportaj

84 ร‡ekmekรถy Magazin

Çekmeköy Magazin - 83  

Çekmeköy Magazin - 83

Çekmeköy Magazin - 83  

Çekmeköy Magazin - 83

Advertisement